dooi* bedtea*keni rrneife 13, dtoor roye ment met 14, te zamSKil miet 20, zoo- dat op 1 Jan 1902 het. LedJenlal was gestegen tot 755. Schouwburg. Dat was giste- eens een echte, een plédzierige. ge- noegeHj;ke avond. Bigot speelde Jar mis Tulp, voor een. flink bezette aaat en deed1 telkens eu telkens een schabetreirrd' liaohen opgaan, zoodat die spelers soms onveirstaan.baar wa ren n og eens een, pled zier i ge, ge- voor ..De Veaieenigdie Tooneelisten". Bigot leek oais bijzondler op direef, al gaf hij; mu en dlan wait, te gechair- gieiemdi spel. ving dezer dagen van ds. Gillot te St. Petersburg een pak visitekaartjes voor mevrouw Louis Botha, om haar geluk te wenschen met de geboorte van haren zoon. De toezending geschiedt zoo laat omdat deze kaartjes uit alle hoeken van Rusland zijn gekomen. Te zamen wevn zij meer dan 13 KG- Uit de Omstreken. Heemstede. Burgemeester en Wethouders heb ben bekend gemaakt dall de schuld vorderingen ten laste der Gemeente voor 30 Juni a. s. moeten zijn ingediend alle op dien termijn niet ingediende vorderingen worden voor verjaard en vernietigd gehouden. Als een bewijs dat in het Engelsche Leger in Zuid-Afrika ook nog wel man nen zijn die het hait op de rechte plaats hebben kan dienen, dat toen de» woning van Mej. van Ooslrurn, waarvan wij in ons blad van 24 dezer melding maak ten, voor hare oogen in de vlammen opging, de bevelvoerende officier bij het zien der en de kinderen en de nette inboedel, tranen in de oogen kreeg en de arme wouw verklaarde dat hij ge dwongen werd die daad te verrichten. Zandvoort. In de duinen bij Zandvoort heeft volgens de ,,N- J." de jacht zeer goede uitkomsten opgeleverd, In het begin werden zeer vele patrijzen geschoten en later veel fazanten en hazen. In 't laatst van den jachttijd werden nogal veel hout- en watersnippen bemach tigd. I-Iet aantal konijnen, d&t gedood' werd, beloopt in de duizenden, en met het delven van deze dieren wordit nog steeds voortgegaan. Er zijn dagen geweest, waarop o. a. honderd fazanten door d!e jagers werden buitgemaakt. In het begin werd in het duin veel gestroopt, wat later verminderdè; toch bleef de stronperij grooier dan het vo rige jaar en werden daaromtrent ver scheidene processen-verbaal opge maakt. Door Burgemeester en Wethouders is goedgekeurd het bouwplan voor een houten huisje, dalt geplaatst zal wor den door de firma van Wijngaarden en Co te Weesp, in höt duin nabij het Park ,,Kostverloren. Tevens is goedgekeurd het bouwplan voor eene smederij aan de Haltestraat Rooiïng en peil zal aan den beier F. Zwaan worden aangewezen. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Ge meente alhier is gekozen de heer K. Loos, in de plaats van den heer P. v. d. Mije, die als zoodanig bedankt had. Yelsen. De ruïne van B reder ode werd in 1901 bezocht door 13.313 personen. Het laat ste kwartaal door 488 menschen. Yalseh bankpapier. Door twee duitsch sprekende perso nen werd aan het loket der H. IJ. S. M. te Amsterdam een banknoot van 100 dollars Iter wisseling aangeboden, waarop f 235 werd uitbetaald. Later bleek evenwel dat het biljet waardeloos was. De onbekenden had den zich inmiddels stadwaarts bege ven. Het is echter aan rechercheurs ge lukt. de vermoedelijke daders op te sporen. Zij werden in de Warmoes straat aangehouden en naar het bu reau Oudebrugsteeg gebracht. Het ble ken Duitschers He zijn. logeerende aan de Prins Hendrikkade; zij bekenden de bewuste banknoot te hébben gewisseld. In het bezit van den één werd bevon den een zevental bank- en muntbiljet ten. benevens eenig kleingeld (Hol- landisch en Duitsch), en bij den andeT eveneens een bedrag in Hollandsch geld en enkele Duitsche munten. Aan de onderwijzeres in dé gemeen te Opsterland, die verdacht wordt van diefstal van turf ten nadeele dier ge meente, is met ingang van 1 Febr. s. eervol ontslag verleend, op grond van lichaamsgebreken. Een woningraad. Te Amsterdam is opgericht een vereeniging, genaamd Amsterdamsche Woningraad, die in den zeer omvang rijken arbeid van de verbetering dér womngen, zoowel in Amsterdam als in den naasten omtrek dier stad, bij stand wil verleenen, zoowel aan part. als aan openbare lichamen. Bijstand, ook in opwekking tot den arbeid, waartoe binnen korten tiid de invoe ring der Woningwet gelegenheid zal openen. Treurig. Men schrijft uit Wageningen aan het „Hbld-.: Door een rechercheur, vergezeld van den burgemeester en gemeentegenees heer, werd 's nachts om half twaalf in een vroegeren ijskelder in den Hol- leweg (Wageningsche Berg) aangetrof fen een huisgezin, bestaande uit man vrouw en 7 kinderen, die daar op een ruimte van iets meer dan een vierk. M. verblijf hielden. De burgemeester liét het gezin on middellijk in een logement onder dak brengen. Thans is door de diaconie, die eerst geen hulp wildé verlemen, een wo ning gehuurd. Eenige jaren geledien viel den man nog een erfenis van f 2200 ten deel, die, te gelijk met zijn ernst tot wer ken, heel spoedig verdween. Kurliaus te Scheveningen. In de loods was timmerhout in voorraad cn gereed schappen en werkbanken van de werklieden. De oorzaak is onbekend. Het eerst werd water gegeven door den slangenwagen van het politieposthuis de nabijheid en daarna door de Schevenïngsche stoombrandspuit, die den brand meester werd mét tweie stralen op de waterleiding, zoodlat de stoombrandsnuit uit 's Gravenhage, die was aangerukt, geen water behoef de te geven. De ondtercommandant van de Haagsche brandweer, de beer Van Witzenburg, nam toen dé leiding van den chef te Scheveningon, Visser, over. Do directeur van die' maatschappij Zeebad, de heer Goldbeek, de gedele geerde commissaris, de heer Ruvs, en de inspecteur dér maatschap^ mr. Polis, waren ter plaatse, terwijl de commissaris van poUltie te Schevenir.- gen, de heer Sypkens de noodige maatregelen nam voor het verkeer, daar een groote menigte op de been was. De timmerlood.s behoort aan de Maatschappij Zeebad en is door den stalhouder gehuurd. Ze is geheel uit gebrand. De dader? Het getuigenverhoor voor den rech- ter-commiissaris te Zutphen, Vrijdag gehouden in zake den moord op dien 5-jari®en Hermanus Bensink, die ach ter het huis zijner ouders te Wilp ge worgd is gevond'en, heeft aanleiding gegeven tdt voorloopige gevangenhou ding van den 21-jarigen halfbroeder van het vermoorde knaapje, die aan vankelijk gezegd had, dat hij zich in d'en stal bij de koeien bevond op het oogenblik dat de moord moest hebben plaats gehad. De vermoedelijke dader is niet in het volle bezit zijner geest vermogens. Uit Zutphen wordt nog gemeld,, dat dé 20jarige halfbroeder van het te Wilp vermoorde 5jarige knaapje en die, onder verdenking de dader van het misdrijf te zijn, in preventieve hechtenis was bekend heeft, de schul dige te wezen. Tevens heeft hij bekend de brandstichting te hébben gepleegd! die voor eenigen tijd ten huize zijner ouders plaats had en tal van plagerij en te hebben verricht, waarvan, zoo als nu blijkt, ten onrechte de buren werden verdacht. Meer en meer is de vermoedelijke ontoerekenbaarheid van den jongen man gebleken. IJmuiden. Nader veirmieemit men dlat die- di recteur dier visschdnshaveaa te IJmui den. die heer J. M. Bottemannie, de zelfde regeling- voorötaatl in zake dieai afsla®, cliio nu door het college den* Zeevieschierijien (op voorstel zij- nea' commissie adJ hoe) dien mii mas ter van waterstaat aanbevolen is. Door het stormachtige weer is hier den geheelen Zondag niet geschut om dat liet water zoo haalde en boven peil kwam. De binnen komende booten zijn daarom in de buitenhaven 'ter an ker gegaan, waarbij ook een Suezboot. De tusschen de pieren gestrande loods- kotler is geheel wrak geworden eu eenige booten die Zaterdagavond naar zee gegaan waren zijn weer spoedig teruggekeerd, wegens het ruwe weer. De loodskotters liggen binnen en de loodsstoomboot neemt dien dienst waar. Sloten. Bij afwezigheid der bewoners is bij den machinist Keppersluis ingebroken en ontvreemd een bedrag van zeventig gulden en eenige gouden en zilveren sieraden. Malaria in Noord-Holland. In het begin van October jl. zond! de heer Schoo, arts te Krommenie aan alle bekende geneeskundigen in Noord Holland een vragenlijst omtrent mala ria in hun gemeente, met verzoek die lijst na enkele weken ingevuld terug te ontvangen. In de Zaanstreek breidt zicli het getal malaria-gevallen sedert eenige jaren weder sterk uit en daar om wenschte de hr. S. na te gaan of zich deze uitbreidüng' door geheel N. Ho lland voordoet. In het Weekblad van het Tijdschrift voor Geneeskunde geeft hij nu een overzicht van die uitkomsten van dat onderzoek. Hij kreeg een schat van nuededeelingen en heeft daaruit een kaart samengesteld, waarop voor elke gemeente der provincie wordt aange duid of er malaria voorkomt en in wel ke ma/te. Slechts enkele gemeenten zijn geheel vrij en wei de meeste Noordzeeplaatsen of die dicht er bij zijn gelegen (Egmond, Schoorl. Hei- loo. Wijk aan Zee, IJmuiden, Velzen, Zandvoort) en de gemeenten in het Gooi behalve Naardien. In alle andere kwam malaria of dagelijks sporadisch voor. En daar werden ook de malaria muggen (anopheles) waargenomen, zoo dat is aangetoond, gelijk de heer S. eindigt, ,,dat echte malaria in N.-H. nog steeds voorkomt en in haren klas sieken vorm". Een lid van een bende jongens, die nu de stad Groningen onveilig maakt, zekere Rei gersberg, ontmoette Vrijdag-avofrd daar niet twee zijner makkers den 14-jarigen loopjongen J. Brink. Rei gersberg had de onhebbelijkheid Brink een sigarette uit de hand te rukken haar in tweeën te breken en zijn met gezellen elk een stuk te geven, waarop Brink, driftig geworden, zijn mies trok en Reigersberg gen steek 'in den stroll toebracht, zoodat de slagader getroffen werd. Dr. Tijmslra, wiens hulp werd ingeroepen, liet den gewonde dadelijk naar het accademisch ziekenhuis over brengen. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Het lijk van den arbeider van E. die op Oudejaarsavond in de ringvaart verdronk, is ondanks het dreggen en visschen met den zegen nog niet ge vonden. Binnenland. De Minister van Koloniën De rusttijd, den minister van kolo niën voorgeschreven, zal hem verhin deren bij de behandeling dér begroo- tingern, ook zijn departement betreffen de, in de Eerste Kamer tegenwoordig te 'zijn. Met de verdediging dér kolo niale ontwen-pen zal zich alsdan, in dien noodig, de minister van oorlog belasten. Acad. exameus. Door de geneeskundige Staatscom missie te Amsterdam zijn bevorderd tot arts, de hoeren H. C. van Rooyen, geb. tc Zelbem; C. Drenth. geb. te Gro ningen; T. II. Lawman, geb. teNyega, en geslaagd voor het 1ste gedeelte de heeren Jan Beltman, J- J. Wap en P. Garensiroom. Camdidaats-examen klass. letteren door den heer B. Jasink. Yoor Mevr. Botha. Het consulaal-generaal van den Oranje-Vriistaat te 's-Gravenhage ont- Haarlemmer Trekvaart. De Haarlemmer Trekvaart is in de laatste jaren geheel in verval geraakt. Op enkele plaatsen is ze bijna geheel met riet begroeid en overigens door ondiepten onbevaarbaar. Een vroeger gemaakte begrooting, om de vaart van Amsterdam tot Half weg tot op 3 meter beneden Amster- damsch Peil uit to diepen, bedroeg I 75.000. Thans zijn echter wedter plannen tot verbetering ter sprake gebracht; in de eerste plaats uitgaande van de af- deeling Sloterdijk dor „HoUandsche Maatschappij van Landbouw", ge steund door de afdeeling Amsterdam van de vereeniging „Schuttevaer". Door samenwerking van de daar bij betrokken gemeente- en polderbestu ren zou, met geldielijken steun van de provincie en van Rijnland, de ge- wenschte verbetering naar de meening der adressanten wel verkregen kun nen worden. In de jongstgehouden Raadsverga dering te Sloten werd, naar het „N. v. d. D." mededeelt, deze zaak als zijnde te belangrijk voor onmiddellij ke behandeling om advies gesteld in handen van het Dagelijksch Bestuur dier gemeente. Brand te Scheveningen. Zondagnamiddag werd brand ont dekt in een timmerloods van den stal houder Van Wecrdt. tegenover het ODOL-K13RD WATER bewaart de tanden voor bederf! Uit de Arbeiders wereld BINNENLAND. In. een adtes dat door het Haagsche Vakcomité (W. Havers, voorzitter, en J. "ordes, secretaris, en waarbij 22 ve- jenigingen zijn aangesloten) aan den Haagschen gemeenteraad is ver zonden in verband met de werkloos heid, wordt er op gewezen: dat de 'erkiloosheid in de gemeente 's-Gra venhage steeds grooter verhoudingen aanneemt, terwijl geene omstandighe den er op wijzen, dat de wekelïjksche toename van het aantal werkloozen eerlang tot sluiting zal worden ge bracht, dat met name reeds de helft der arbeiders in de bouwvakken werk loos zijn; dat, ten einde ten spoedig ste in deze treurige verhoudingen, waaronder duizenden mannen, vrou wen en kinderen lijden, verbetering konre, adressanten de medewerking van den Raad verzoeken, or op wijzen de dat leniging kan worden gebracht door de volgende maatregelen: lo. beschikbaarstelling eener som van 10-000 en die op oordeelkundige wijze over de werkloozen te vierdee- len; 2. het ten spoedigste doen uitvoeren van de voorgenomen gemeentewerken. In een Vrijdagavond gehouden ver gadering van vrouwen van arbeiders bij die firma Van Heek en Co. en meis jes bij die firma werkzaam, is de vol gende motie aangenomen: „De vergadering van vrouwen, wier mannen bij de firma Van Heek en Co. werken en meisjes bij die firma werk zaam, overwegende dat de strijd dér dekenwevers billijk en rechtvaardig is, verklaart zich homogeen met de besluiten, op de vergadering der man nen genomen en besluit den strijd, dien de dlekenwevers hebben onderno men, tegen den onrechtvaardigen loon- aftrek, ernstig te helpen medestrijden en de mannen aan te wakkeren, op dat deze overwinnend uit het strijd perk zullen komen." De vergadering bestond uit een 500- tal bezoeksters, van wie enkelen krach tig het woord voerden. Letteren en KunsL Zondag bestond de Maatschappij tot bevordering dér Bouwkunst zestig jaar. Het Weekblad' geeft een kort ge legenheidsartikel. Royaards. Met leedwezen zeker zal men verne men. dat 't gerucht, als zou Royaards aan het einde van dit speelseizoen het Ned. Tooneel verlaten, waarheid be vat Om gezondheidsredenen en ook nog om andere redenen acht Royaards een vernieuwing van zijn engagement aan de Koninklijke Vereeniging onge- wenscht Hij heeft plan dezen zomer een zee reis te ondernemen, in de hoop, dat een kort verblijf in de tropen hem ge- heele genezing moge geven. Ned. Opera. De Wagner-feestvoorstellimgen in d/é maand Mei zijn nu beslist vastgesteld als volgt: Amsterdam. Vrijdag 2: Tann- hauser; Zaterdag 3: Lohengrin; Dins dag 6: Meesterzingers; Rotterdam, Maandag 5: Tannhauser, Woensdag 7: Lohengrin. Zaterdag 10 Meesterzin gers; 's Gravenhage, Dinsdag 8: Tann hauser, Maandag 12: Lohengrin. Sport en Wedstrijden. Yoetbal. Do Voetbalwedstrijden zijn Zondag wegens het slechte weer uitgesteld moeten worden. Roeien. De Oxford! en Cambridge ploegén zijn thans samengesteld en hebben met hun oefeningen een aanvang gemaakt. Tnf-tuf. Op de Vrijdag in Krasnapolskv te Amsterdam gehouden jaarlijksche vergadering van de ,.Ned. Automo bielen Club" waren 32 leden tegen- woord'g. De gewijzigde statuten werden goed gekeurd terwijl besloten werd diit jaar geen toer door Nederland to houden, doch verschillende bijeenkomsten voor behendig rijden, snipperiachten enz. Hockey. De aangekondigde wedstrijden tus schen de Haagsche en Ilaarlemsche Hockey en Bandy clubs te 's Hage en tusschen de Rdtterdamsche H. B. C. „Victoria" en het Haagsche „Mixed" en B Bond's competie gingen ten ge volge van het slechte weer niet door. Int. Sportteutoonstelling. Te St.-Petersburg zal in Mei en Juni een groot- sporttentoonstelling plaats vinden, internationaal natuurlijk. Waarschijnlijk zal daaraan ook een hondententoonstelling verbonden zijn De groote jaarlijksche hondenschouw van het: Keizerlijk jachtgezelschap zal echter, evenals gewoonlijk, einde April plaats vinden in de Michaelski Mané ge. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stel', de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Vergunning „De Kroon". Sedert de namens Burgemeester en Wethouders gepubliceerde aanvr< van den heer Beetling om vergunning tot den verkoop van sterken rdank in 't klem in 't door deze heeren gekochte Societeitslokaal ^De Kroon", hebben vele belanghebbenden en belangstellen den zich de vraag gesteld ..zou deze Vergunning verleend worden?" Vakmannen (ik doel op Vergunning houders) oordeelden dat van over neme n der oude vergunning geen sprolte meer kan zijn; dit belette het noodwetje van 27 April 1901 (Staats blad no. 85)en alhoewel geen vergun ninghouder zijnde ben 'ik toch geneigd eveneens van deze meening te zijn, hoe onbiliijk dan ook, dak iemand het eene jaar een zaait voor duizenden en soms tienduizenden guldens koopt deze in een siag grootendeels of totaal waar deloos wordt gemaakt, Ben ik het dus wat het overnemen betreft met de ver gunninghouder eens, zoo meen ik dat wij hierin versterkt zijn, door de laat ste al' nea van de Memorie van Toelich ting van B en W. bij de behand ling in onzen Gemeenteraad van de sala- rieering vanH. H. Schatters eh Her- schatters, welke alinea luidt: „Nu het overdragen van vergunningen niet meer mogelijk is, kan voor dezen amb tenaar de betaling per schatting ver vallen." In konte doch ezer duidelijke woorden, wordjt dus bovenvermelde meening bevestigd, door de Autori teit. Zonder nu op de beslissing van B. en W. vooruit te Joopen kan mén vei lig aannemende, kennende de conse quentie van B en W. dat voor dit col lege o pgrond van bovenvermeld nood wetje afwijzend zal worden beschikt en een nieuwe Vergunning kan niet worden verleend op grond dat zij vol- ov ns art. 2 eerste alinea der Drankwet hetwelk toestaat dat op dit oogenblik te Haarlem mogen zijn 130 vergunin. gen en er zijp er 200 dus nog 70 stuks moeten worden opgeruimd. Edoch voor of tegenstanders, juicht nog n'idt te hard, art. 2 zegt nog meer men leest daar'ook nog in dat: „Vergunningen boven het vastgestel de maximum gunnen in bijzondere "gevallën door B. ehwv. eener gemeen ste, na machtiging van Gedeputeerde "staten, worden verleend bij gemoti veerd besluit, in de Staats-Couranlt "te vermelden, zij worden zoodra zich ."daartoe de gelegenheid" voordoet, bin- "nen de™renze.p van het maximum "terug gébracht" Men ziet dus dat B. en W. na mach tiging van Ged. Staten ook nu no? de macht hebben ïh bijzondere gevallen .Vergunningen" te verleenen. Wat zegt nu de geschiedenis de administratieve en rechterlijke beslis sing der Drankwet Aan de hand hiervan medegedeeld door mr. F. W. j. G. Snijder van Wissenkerke, kan hiervan worden gezeegd: a. Deze bepaling strekt om het max imum te kunnen overschrijden ten behoeve van inrichtingen, op wier behoud men prijs stelt, en dlie men ongaarne in de maatschappij zou mis sen, gelegenheid van gezellig verkeer, onderricht en uitspanning, en die, niettegenstaande er ook sterke drank gebruikt wordt, veeleer als afleiding tegen de dronkenschap dan als oplei ding daartoe kunnen worden aange merkt, inrichtingen, die geheel beant woorden aan de toenemende behoefte van ons sociaal verkeer. De bedoe ling is om ook daar, waar het wette lijk maximum door de plaatselijke omstandigheden volkomen gewettigd is en dus behouden moet blijven, toch aan nuttige of wenschelijke inrichtin gen een buitengewone vergunning onder behoorlijke voorwaarden te kunnen toekennen. Mr. van Gennep 2e K. toel. van zijn amendement tot inlassching van deze bepaling. (Zie W. B. A. 1721). De woorden zijn algemeen en dus zijn B. en W. onder goedkeuring van Gedeputeérde Staten, volkomen vrij bij dé beoordeeling, of, naar den al gemeen en geest en de algemeene strekking der wet, aannwezig is een „bijzonder gevaJ" waarin tijdelijke overschrijding van het maximum wenschelijk is. Die tijdelijke over schrijding kan in het algemeen be lang wenschelijk zijn, niet alleen wanneer dat algemeen belang het [bestaan van zekere inrichtingen rechtstreeks eischt, maar ook dan wanneer de ook in het algemeen be lang te betrachten billijkheid jegens den burger zonder overwegend be zwaar door erkenning van verkregen aanspraken kan bevredigd worden. 188&n B" en W' Leeuwardén 25 Maart Slechts de aard der inrichting, niet een gevoel van billijkheid mag het motief wezen, voor een zoodanige ver gunning, W. B. A. 1722, 1779 en 1788. De opheffing van een paar drankge legenheden in een zeker deel der ge meente maakt de inrichting eener nieuwe localiteit ineen ander deel niet tot een bijzonder geval. Ged. St. Groningen blijkens prov. Verslag 1887 (Gem. St. 1941, W.B.A. 2104). Anders Ged.. St. Friesland (Gem. St. 1984). Zie ook mr. P. H. Berdenis van Ber- lekom in „Vragen des Tijds", Mei 1890. Gem. St. 2009. 2018, 2030, 2031, 2033, 2182. 2207 en 2228 en W B. A. 219fi en 2360. Zulk een bijzonder geval is de om standigheid, dat in het perceel, waar voor de vergunning verlaagd wordt, op 1 Mei 1881 reeds het tappersbedrijf zou zijn uitgeoefend, ware niet de ver zoeker door omstandigheden buiten zijn toedoen verhinderd geworden in de voltooiing op dat tijdstip van zijn toen in aanbouw zijnd perceel. Prov. Ver sl Groningen, 1883. (Gem. St. 1719). Indien vergunning wordt gevraagd voor een houten loods, opgericht naast een door brand beschadigd en tijdelijk onbruikbaar geworden ge bouw met vergunning, js er een bij zonder geval aanwezig. J. aan B Z. 20 Juli 188G. Door als een bijzonder geval, dat de wetgever niet heeft kunnen voorzien, aan te nemen de bijvoeging bij een bestaande localiteit van een ruimte om daarin bijv. een biljart te plaatsen wordt de bedoeling van deze wetsbe paling geheel miskend. J. aan B. Z„ 10 Sept. 1885 (Zie ad art. 26. eerste lid, sub a.) Bij vergrooting van eene localiteit is geen nieuwe machtiging noodig. Ged. St. Gelderland 8 Dec. 1891. (W. B. A 2220, 2221, 2228, en 2234). De wet geeft aan de Regeering geen bevoegdheid tusschenbeide te komen waar een te ruim gebruik van deze bepaling wordt gemaakt. M. v. B. ÏVe Hoofdst. Staatsbegr. 1884. De Koning is volkomen bevoegd een besluit tot vergunning boven het maximum wegens strijd met de wet te vernietigen, wanneer uit de over wegingen blijkt, dat de vergunning is gegeven in andere gevallen dan waarvoor deze bepaling geschreven is. W .B. A. 1799. Zie ook W. B. A 1895. Beter ware het welïcht te vernieti gen wegens strijd met het algemeen belang. Indien het besluit van B. en W, niet gemotiveerd is, is bet in strijd met de wet. Gem. St. 1816. Het is niet voldoende eenvoudig als motief te vermelden, dat er sprake vaai een bijzonder geval, of dat Gede puteerde Staten de ten dezen vereisch- te machtiging hebben verleend De om standigheden, waaruit blijkt, dat men te doen heeft met een bijzonder geval, moeten in het besluit zelf en in de Staatscourant worden opgegeven. Circ. B. Z. 20 Dec. 1886 aan Ged. SL (Zie gem. St. 1816. Gedeputeerde Staten mogen aan hun machtiging, B. en W. aan de hier bedoelde vergunning voorwaarden verbinden, mits deze maar niet strij dig zijn met de wet of het algemeen belang. J. aan B. Z. 19 April 1883. Aan de vergunning voor een per ceel, dienende ter vervanging van een gelijksoortige vergunning voor een ander perceel, de voorwaarden te ver binden, dat in het door den verzoeker verlaten perceel noch door hem zei ven, noch door een ander gebruik zal worden gemaakt van het recht om er het tappersbedrijf uit te oefenen, betee- kent niets. De verzoeker kan dan het koop of huurcontract wel de bepa ling opnemen, dat de kooper of huur der van bedoeld recht geen gebruik zal mogen maken, maar dat verbod zal dan slechts zijn van civiel-rechter- lijken aard, alleen van kracht tus schen partijen, doch het zal voor B.en W. geen grond kunnen opleveren om een door den kooper of huurder toch gevraagde vergunning te weigeren, wanneer er overigens, met het oog op de Drankwet, geen bezwaren tegen 't veiyleemen mochten bestaan. Even min zou dan de voor het nieuwe per ceel verleende vergunning komen te vervallen of mogen ingetrokken wor- ^en" ^em-St. 1671. (Zie ook Gem. St. 1673). Nu geen recht op vergun ning meer bestaat voor een opvolgen den bewoner eener locaiiteit (zie art. 26, littera b.) zou eene voorwaarde als hier bedoeldalleen nog den verzoeker zelf kunnen betreffen. Gedeputeerde Staten kunnen een door hen krachtens het derde lid van dit artikel verleende machtiging niet weder intrekken. Ged. St. Zuid-Holl. blijkens Prov. Verslag 1887. (Gem. St. 1945, W. B. A. 2075). Voor een nieuw bijgebouwde locali teit kan alleen een nieuwe afzonder lijke vergunning volgens deze aline- worden verleend. J. aan B. en W. Weerselo 15 Aug. 1882. b. Met het „vastgestelde maxi mum" is niet alleen bedoeld het maxi mum naar den maatstaf van het eer ste lid van dit artikel vastgesteld, deze alinea heeft inzonderheid het oog op het verleenen van vergunningen voor nieuwe localiteiten boven het nuüxi- mum, dat tijdelijk, met inachtneming der transitoire bepalingen, voor elke gemeente geldt. J. aan P. G. 's-Her- togenbosch, 18 Sept. 1882. „Vermelden", d.i. het gemoti veerde besluit in zijn geheel. J. aan B. Z. 7 Maart 1882. Anders Gem.St. 1590. (Zie ook Gem. St. 1593). Verzuim van deze vermelding in de Staatscourant maakt de verleende vergunning niet krachteloos. Voor de plaatsing is geen termijn bepaald; zoodra dus het verzuim ontdekt wordt, moet het worden hersteld. W. B. A. 1897. d. De kosten dezer plaatsing in de Staatscourant is het gemeentebestuur verschuldigd, dat ze intusschen op den belanghebbende kan verhalen, desverkiezendie bij vooruitbetaling van hem vorderen. J. aan B. en W., VVeerselo 15 Aug. 1882. In denzelfden zin J. aan B. en W. Stad Delden 25 Juli 1883. Aangezien de bevoegdheid, naar aanleiding van art. 2 derde lid, ver leend). gebonden is aan het voor schrift dat het besluit, waarbij de vergunning wordt verleend, met re denen omkleed zij en daarvan mel ding worde gemaakt in de Staatscou rant, rust op hen, die van de toege- kendebevoegdheid gebruik maken,'de verplichting, dat voorschrift met de daaraan verbonden lasten na te ko men. Een college van Ged. Stat vol gens Gem. St. 17S3. Er bestaat geen voorschrift, waar uit de verplichting tot kostelooze plaatsing in de Staatscourant voort vloeit. J. aan B. en W. Stad Delden 25 Juli 1883. De vermelding in de Staatscourant moet kosteloos geschieden. Gem. St. 1590 (Zie ook Gem. St. 1593 en 1S36A. Indien kosten voor de plaatsing in de Staatscourant worden gevorderd, en men meent, dat de aanvrager der vergunning die te betalen heeft, dan zouden d.ie bij weigering langs den gewonen rechterlijken weg van hem moeten worden ingevorderd. Gem.St. 1610. e. Een vergunning krachtens art. 2, 3e lid, is geheel persoonlijk, en kan in geenerlei opzicht overgaan op den nieuwen verkrijger van het perceel. W. B. A. 1775, Gem. St, 2061. Een met machtiging van Ged. Sta ten boven het maximum verleende vergunning kan niet later door B. on W. ten name van een ander worden gesteld, zij bet ook voor dezelfde lo caliteit. Hiervoor zou een nieuwe vergunning noodig zijn. weder na machtiging van Ged. Staten te ver leenen. J. aan B. Z. 13 Aug. 1892. Wanneer krachtens het derrie lid van dit artikel vergunningen zijn ver leend. mogen geen nieuwe ia de plaats van vervallen of ingetrokken vergun ningen worden gegeven voordat het totaal-cijfer, met inbegrip der krach tens deze alinea verleende vergunnin gen, weder beneden het wettelijk maximum is gedaald. Het is niet de bedoeling van den wetgever juist de speciale vergunningen krachtens machtiging in de eerste plaats weder te doen ophouden, maar veeleer ze mede in rekening te brengen wan neer zich de vraag voordoet of door het verleenen eener vergun ning, waarop geen recht bestaat, het maximum zal worden overschreden. Zie Gem. St. 1719. Ook een vergunning, als in deze be paling bedoeld, kan niet voor een be paalden tijd worden verleend. J. aan B. Z. 20 Juli 1886. Uit bovenstaande kunnen belang hebbende belangstellenden althans eenigszins afleiden in hoeverre of met de aangevraagde vergunning reke ning kan en zal gehouden worden, of hier sprake is van het verleenen van een bijzondere vergunning in den geest der wet. Op eene eventueele beslissing ziet belangstellend tege moet, na dankbetuiging voor de ver leende plaatsruimte, Uw dw. dienaar, K. Haarlem, 25 Januari 1902. Gemengd Nieuws. Juweelendiefstal te Parijs. Een dief heeft zich de vorige week 's nachts laten insluiten ïn den juwe lierswinkel van Feist, rue des Hosiers Parijs. Midden in den nacht kroop hij uit zijn schuilhoek, ontstak een fiets lantaarn. zette die in de vitrine en begon zijn zakken te vullen. Reeds had hij voor 50.000 fr. juwee-len gestolen, toen eensklaps een groot lawaai ont stond, Een glazen blad was door dn

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2