NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. DE FAKIR. No. 5705 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden - 1-30 Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. 0.37% u de omstreken en franco per post 0.45 ADYERTENTIËN Van 15 regels 50 Ota.iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaur: Gebouw Het Spoarne, Kampei-singel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Reductie OOO, Telofoonnnmnier der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. 19e Jaargang. Dinsdag 4 Februari 1902. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementon en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courtmtiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recbt tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, SuccParijs 51"» Faubourg Montmarlre. Haarlem's Dagblad Tan 4 Febr. jerat o.a.: Nogmaals de Nedorlandsclie me dedeeling, Gevechten. Ou bescherm- deii, Parlementaire Praatjes, De uitsluiting te .Enschedé, Voetbal wedstrijden. Offlcieeie Berichten. De BURGEMEESTER van Haarlem, brengt, bij deze ter kennis van de in gezetenen dezer gemeente, dat het op den 27en Januari jl. executoir ver klaard voljaarskohier op de grondbe lasting dezer gemeente, dienst 1902, op bedien aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens her innerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij die wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 31 Jan. 1902. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. Politiek Overzicht. De Rollanidlsc-be nota en het ant woord: daarop van de Engelsche re- geering vormen nog steeds den hoofdschotel van hot dag olijks oh niieuwsmenu. liet eene blad is nog. béter inge licht dan het andere, hoewel 't zeer waarschijnlijk is, diat de waarheid alle loopende geruchten zal bescha men. De Independence beige" ont vangt van harem correspondent te Londen een bericht, waarin wordt medegedeeld dlat het antwoord op die Nederlandscbe nota, dat Zatem dag door dein Engelschon minister raad is goedgekeurd, inhoudt eene duidelijke en nadrukkelijke weige ring op het aanbod van bemidde ling door de Nedierlanidscbe regee ring gedaan. Deze weigering is vervat in hof felijke termen, maar luidt zeer be slist. Er bestaat geenerlei hoop dat de onderhandelingen met Ne derland in de naaste toekomst zul len worden hervat. Het blad gelooft te weten dat volkomen vertrouwbare bron, dat Duitechland op dringende wijze En geland aanried te lusteren naar de voorstellen van minister Kuyper, betreffende de modus vivendi met de Zuid-Afrikaansche republieken. De Liberie" gelooft te weten dat Frankrijk een-zelfden raad gaf. Naar aanileidin gvan het gerucht, dat de stap, door de Nedeaiandsche regeering gedaan, ten doel zou heb ben, een vrijgeleide te verkrijgen voor twee leden van het Bóeren- driemanschap, verklaart de Petit Bleu" zich gemachtigd te verzeke ren dat dit den gedelegeerden on bekend is. Thans nog weten zij volstrekt niets van den inhoud der mededeel ing. die heit Nederiandl- sche kabinet tot het Engelsche heeftI gericht. Het driemanschap is de Nederlandsche regeerimg ui-termate dankbaar voor de edelmoedige po ging, blijkbaar in het belang van den vrede gedaan: het zou niets liever wensohen dan haar te zien slagen, maar het meent de ministers van Koningin Wilhelmi-na zelfs niet te moeten vragen naar den. aard van hun optreden, ten einde daaraan niets te ontnemen van het karakter ©ener daad uit eigen aandrift, ais hoedanig die Nederlandsche regee- ring, naar men mag aannemen, haar optreden wil handhaven. De Matin" bevat het volgende bericht: Men zegt daJt de Nederlandsche regeering haren stap bij het Engel sche kabinet niet ondernomen heeft zonder zich van den steun der an dere Staten te hebben verzekerd. Wij meenen te weten dat de-ze me-e- ning niet gegrond is en dat de Ne deaiandsche regeer ing proprio mo- tu handelde. Een redacteur van het „Journal" heeft, naar uit Parijs ges-eind wordt, een onderhoud gehad m-efc Presi dent Kruger, die verklaarde, dat de algemeene sympathie voor de Boe ren steeds toeneemt, wat lnem groo te voldoening schenkt. De volken der beide Republieken warden niet ontmoedigd; zij hebben geloof in God, en zijn daardoor niet te on derwerpen. Hij bracht warme hulde aan Pre sident Ste-yn. Over de mededeeling van Balfour sprekende, zei de de President, na langen tijd te hebben nagedacht: „Wij strijden niet voor het genoe gen van de-n strijd. Christelijke en vredelievende volken als wij zijn, strijden wij slechts om onze vrij heid te behouden ;wij strijden om dat wij de-n vrede willen- en elke wijze van handeling, die in staat kan zijn ons nader te voeren tot zulk een doel, ik meen den vrede, moet on,s dus voldoening schenken. Wie ook het initiatief tot zulk eien handeling nam, of neme-n zal, heeft bijgevolg recht op onze dankbaar heid." Buitenlandsch Nieuws. Gevechten. Uit de Zaterdagavond gepubli ceerde verüezsnlijst blijkt, d'at op 25 Jan. bij Damplaats van Kichie- ner's verkenners S man zijn gesneu veld en 7 gewond. Reuter seint uit Middelburg (K.- K.): De bereden infanterie heeft nabij Giifergat 1 van Fouc-hé's mannen gedood en 26 gevangen ge-nonnen Uit Pretoria wordt dd. 1 Febr. gemeld1: Terwijl de Britten o-p 25 Jan. bij de samenvloeiing van die Wilgeri- vi-er en de Leeuwspruit slaags wa ren nne-t 50 Boeren, trokken 100 ma.n STeullleton. Naar het Fransch van Nicole Meyrat 22. De schat van de godin Khali. De trap waarlangs de vluchtelin gen waren neergedaald was in een granietrots aangebracht, waarop de tempel van Gondapou-r was ge bouwd. Ongeve-er zestig voet onder de-n grond werden die treden breeder en van ongelijke hoogte. Aanhoudend vielen druppels wa ter langs de ongelijke wanden der rols, waarop magere vleohtkrui- rden en mosolanben groeiden. Tockso-n liep behoedzaam voor aan, terwijl hij de trap met zijn helder brandende toorts verlichtte. Pinsonnet volgde achter SLta. Deborah lag nog steeds buiten kem- nisop Pinson.net's schouders. Het nederdalen der reusachtige trap wa.3 moe-lelijk en lastig. Ein delijk bereikten de vluchtelingen de-n vasten bodem. Voor hen was een bre-ede galerij. De jonge man plaatste zijn dier baren last op den grond en kniel de naast Debor-ah neer, even-als Tockson, die met tranen in de oo g-en en gefronste wenkbrauwen, vol angst als versteend op de knieën was gezonken. Na eenige oogenbd-ikk-en van on derzoek, zei hij: 't Is niets, ze zal we-ldm bij komen. Inderdaad kleurde een lichtrood de bleek geworden lippen van het arme meisje; zij slaakte een zucht en opende langzaam de oogen, ter wijl zo de frissch-e lucht diep in ademde die in deze onderaardsch-e galerij hing; gerustgesteld, tot be zinning gekomen, s'tond ze nu wel dra op en verklaarde in staat te z;'n miet haar lotgenooten den tocht voort te zetten. Dan modten we dadelijk ver der gaan, meende Pi-nson.net, ter wijl hij de hand op den schouder van Tockson legde. Door een veraf gelegen uit gang op te zoeken, zullen we min der gevaar loop-ep in de handen der van Wessels' commando lager-op de rivier over en joegen storm op de achterhoede van de South af ri can Light Horse, blijkbaar om zich meester te maken van een pompom. De Light Horse opende granaatyiiur op den vijand, die terugtrok. De W-et vluchtte met 6 man de Lie!>en- bergvleirivier op. Steij-n is met een lijfwacht van 30 man tusscben Reïtz en Be-lhle- heim. Met uitzondering van- enkele honderden- in het zuiden, is 't over schot van de Vrijstaatsche troepen te velde geheel in de noordoostelijke districten; zii trekken rand in groo te troepen en leggen veel strijdlust aan den diag. Onbescliermden. De heer Emous schrijft aan de „N. R. Ct." dat in het fort St. Juliao de Barra tie Lissabon een tiental burgers, die per oorlogsschip Al fonso d'Albuquerque zijn overge voerd, reeds meer dan ti-en maan den °-evangen zitten en dat onder ben ook een dertienjarige knaap was, zoo-ii van den eveneens daar gevangen gehouden he-ea' S. A. Smit, ©en man, die, zij-n rechter hand verloren- hebbende, nochtans met de linkerhand een kort geweer hanteerde en als eie-n dapper man ook aan hier te lande vertoevende Afrikaners bekend is. Pas in het laatst van 1901 is deze knaap op ver zoek des vaders naar Galdas da Pi a i nha uitgelaten Wat h©bb-en die mannen misdre ven-? Zie weten het niet. De Poatu- geesobe officieren weten het eigen lijk ook niet. Niemand w-ee-t het. G een krijgsraad of gerechtshof heeft hunne zaak onderzocht. En zoo zuchten dan deze ballingen in tre-u- rige en strenge afzondering in ©ene vreemde gevangenis als boosdoe ners of gevaarlijke menschen. Geen macht of memisoh ter wereld neemt heb voor hen- op. Ze snakken er naar cm verhoord! te- worden. Het baat hun niet, cf zij tot hunnen consul of tob deal gezant hunne toevlucht nemen, want Portugal kent geen gezant of consul meer, sinds het de- annexatie heeft erkend. Voorwaar hun lot is bitter, nu zij op niiemanids voorspraak of bescher ming kunnen rekenen. Zoo staat hun dan geen andere uitweg open dan een beroep op de publieke opi nie. Misschien baat h-un dat niet, maar zij willen niet in smadelijke en grievende gevangenschap weg kwijnen, zonder althans uit hunne jammerlijke afzondering een schreeuw te laten hooren en hunne zaak voor die rechtbank de-r wereld te brengen,. Dan is er al,thans eeni ge kans, dat zij gewaar worden, waaraan ze schuldig verklaard' wor den. Dat is hun recht. En dat ze het wagen, getuigt althans miet te gen' hen. De „misdadigers", die hunne schuld miet kennen, en wier schuld om den tempel rondzwervende Nirwamisien te vallen. Bestaat hij wel dien veraf ge legen uitgang dacht de jonge man bij zichzelf, terwijl een onwillekeu rige huiveri.nv zijn lichaam door stroomde. En indien hij zijn twij fel aan de-n dokter en Deborah had- m-edegödeeld, dan zou hij bemerkt hebben, dat ook zij in denzelfden twijfel verkeerden. Alleen de jon- ve Sita met d'e aan haar jaren ei gene veranderlijkheid van indruk ken, wanhoopte ni,et: zij gedoofde stellig aan het bestaan van een ge heimen uitgang, dien een eeuwen oude overlevering heel ver in het bosch plaatste. Zonder tijd te verliezen ging mien dus c weg en sloeg de eer ste de beste galerij in. De aanslui tende gangen werden breeder, ter wijl het gewelf zich verbazend hoog sch'een tie verheffen. Deze soort weg was mi-els andiers dan een der chaitia's, die reusachtige ondcraandsche Indische tempels, wier bestaan dlagteekent van vijf a zeshonderd jaar voor de chris telijke jaartelling. De wamden zijn bedekt met uitgehouwen afbeeld sels van onbekende bloemen en af- niemand schijnt te kennen, zijn S. A. Smit, A. Tramp, G. Hubben, D. S. van Tomdu, J. Spadoni, J. M. Grobbelaar, J. E. Smit (sedert uit gekomen), W. O. Homkes, O. de Creuse en H. H. van der Bijl. Algemeene Berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Volgens een bericht aan de „Fi garo" uit Londen, loopt daar het gerucht, dat op 29 dezer een ont moeting zou plaats gehad hebben tusschen Engetschen en Boeren na bij Dordrecht, in de Kaapkolonie. Ee Engelsch-en zouden de neder laag-geleden hebben en hunne ver liezen zouden zwaar zijn. ALLERLEI. Uit Konstanbinopel wordt'gemeld, dat de Am-erikaansche commissaris sen die de invrijheidsstelling van miss Stone trachtten te bewerken, zich thans te Razlik bevinden. De onderhandelingen moeten echter zoo slecht vlotten, dat de commis sarissen. op het punt hebben ge staan, naar Konstantinopel terug te keeren; zij hebben echter hun vertrek nog opgeschort. De overeenkomst tusscben de Egyptische regeering en de Suez- kanaal-maatschappij is Zaterdag door de partijen geteekend. De uit wisseling der bekrachtigingen zal plaats hebben in April, en in Mei zal een aanvang worden gemaakt met do nieuwe werken. De maat schappij verkrijgt evenals bij de eerste overeenkomst met de-n heer De Lesseps vrijdom van douane rechten en Port Saïd zal tot vrijha ven worden verklaard. De Fransche Kamer heeft d'e on kosten, verbonden aan het bezoek van Keizer Nicolaas goedgekeurd. In het geheel zijn daarvoor uitge- even 1,529,400 f-rs., waarvan 558.000 frs. zijn besteed voor de in richting van het kasteel te Com- piègne. H-et verblijf te Compiègn-e heeft meer dan 600.000 frs. gekost. CHINA. Het Wolff-bureau seint uit Pe king, van 31 Jan., d'at de Chinee- sche regeering het eerste gedeelte van de oorlogsonkosten, ten bedrage van 1,820,000 taels aan een bank- commissie te Shanghai heeft be taald. De keizerin-weduwe, vergezeld door de-n keizer en de jonge kei zerin, ontving Zaterdag ten p-al-eize eb dames en kinderen der gezant schappen-. Dezen werden zeer hof felijk verwelkomd. De keizerin scheen diep bewogen en erkende dat de aanval op de gezantschappen e-etn verschrikkelijke „vergissing" was geweeöt, waarover zij bitter spijt had. (Och kom!) schuwel ij ke gedrochten, angst aan- jagende dieren en dreigende go den. In het midden van deze chay- lia stond een soort atlaar, een zoo genaamde dagoba of graf, waarop in het nagari-dialekt heilige spreu ken en teksten waren aangebracht, en waar de drie standbeelden van Khctli, Varachi en Indniani, die drie Hindoesche hoofdigodinnen in een groep vereenigd' waren. Deze heele ruimte geleek wel een onderaard- scho kerk, zooals men ze ook in het zuiden van ons land', nabij Val kenburg en Maastricht in d'e mer gelgroeven vindt. De vluchtelingen ten prooi aan een onbeschrijfel ijken schrik bij dit grootsche schouwspel, doorlie pen haastig de groote ruimte, die hun fakkels nauwelijks verlichtten. Na een smalle gang te zijn inge slagen kwamen ze onder een zeer hoog gewelf, waaraan duizendeai der bevalligste kristalvormen (sta- lactiten) glinsterden. In het midden van deze zaal bevond zich de water spiegel van een meer, dat onge veer veertig meter in omvang was. Lazuurkleurig was de stroom en het doorschijnende van het water vlak was zoo zuiver, dat men de Er volgde een feestmaal, waarbij de Keizerin - erklaarde - Jat China zijn geïsoleerde positie zou opgeven en de beste gewoonten van het Westersohe Leven zou aannemen'. Mooie beloften dus! Stadsnieuws. Haarlem, 3 Febr. 1902. Vo etb al. H. F. C. II klopte op het terrein aan de Spanjaardslaan Oran je met 3—0. Alle drie doelpunten wer den in het tweede gedeelte van liet spel gemaakt. Wind. De expres- en enkele gewo- wegens den hevigen wind met twee wegens de hevigen wind met twee machines. IJ s. De trekvaarten HaarlemAm sterdam en 't grootste deel van d-e ring vaart zijn met ijs bedekt, grondijs dat zich heeft vastgezet; daarenboven ver toont het tal van open plaatsen. Het Museum van Kunstnij verheid te Haarlem, werd gedurende de maand Januari bezocht door 23G belangstellenden, terwijl uit de aan 't Museum verbonden -oekerij 196 boe- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land verzonden werden. Binnenland. Parlementaire Praatjes. De ministers van marine, financiën en oorlog hadden over de welwillend heid van de Eerste Kamer niet te kla gen. Zonder veel debat werden hun begrootingen goedgekeurd. De eerste had eigenlijk alleen rekening te hou den met de beschouwingen van den heer van Alphen. die zich op het stand punt stelde dat deze begrooting e en voorloopige was en zich dus van cri- tiek onthield. Alleen had hij het over de gen-ing e snelheid- en het groote kc- lenverbruik der kruisers en in dit op zicht ging de heer v. d. Putte verder en noemde de kruisers een mislukking. Met den heer van Alphen was do Min. het eens, dat een departement van 's lands defensie niet gewenscht was. In het stoken der kruisers werd naar ver betering gestreefd. De Min. zou bij suppletoire begrooting een schip voor de binnenlandsche defensie, ty^e P.o gentes, aanvragen en later een onder- zeesch wellicht, waarover onder han delingen werden gevoerd. De quaustie der overplaatsing van het korp-» ïuari niers naar West-Indië zou door een commissie onderzocht worden. De minister van financiën nam gaar ne de uitvoerige wenken ter harte l.em ten aanzien van den inkoop tot amor tisatie van werkelijke schuld gegeven door den heer van Nierop, die niat ol leen de 3 pot.'s doch ook de integralen daarvoor in aanmerking gebracht wil de zien. Van eenige aanklachten over ongelijke toepassing der wet op liet I personeel wilde de Min. gaarne noli- tio nemen, doch ook hij wilde het rap- port, der commissie ad hoe afwachten, fraai gevormde schelpen:, diie op den bode-m in d'e sierlijkste vormen verspreid lagern als met die lxaod er uit mieende te kunnen, grijpen. Dit meer scheen dioo-r een onbekende macht te worden bewogen. En terwijl de gekrulde golfjes van dien anderaard'schen vloed daar zoo klim mend en dalend ben- en derwaarts schommelden, was heit inderdaad of men louter flikkerende gesteen ten, smaragden, turkoozen en be rillen zag opstijgen en zinken. En al diie kronkelende stralen dezer luchtige kleinood!ën, en al die flit sen van dat hemelsblauwe zilver licht weerkaatsten tegen het kris tallij ne gewelf van diit waterhal. Achter het meer waren in d'e spelonk twee giroote openingen, dJi-e deze onmetelijke ruimte nog verlengden. Welken kant moeten we nu uit, links of rechts? vroeg Pinson net. Geen enkel teeken gaf aan, welke richting men moest inslaan om het daglicht te bereiken. Sita gaf uitkomst. Mijn blanke zuster is uitge put. ze-i ze, in deze eenzaamheid schijnt ze bevreesd... Blijft gij twee ën bij haar en volgt den weg, dien alvorens over herziening van de schat ting der belastbare opbrengst van ge bouwde en ongebouwde eigendommen te beslissen. Over de vestingbegrooting sprak nie mand. Maar bij oorlog werd een wei nig van gedachten gewisseld over „het Volksleger". Do Min. kon zich te dien aanzien aansluiten bij de heeren Al- berda en Schimmolpenninck, die mot hem oordeelden dat een volk daartoe behoorde te worden opgevoed, als mid del waartoe do Min. ook rekende een loyale uitvoering der legerwetten, die hij toezegde. Ook deze Min. was te gen een departement van landsdefensio gekant. Hij handhaafde zijn in de an dere Kamer aangenomen standpunt, dat het reserve-kader meer aan zijn militaire bestemming moest beantwoor den en toonde zich ook een voorstan der van de behartiging der geestelijke en zedelijke belangen van den soldaat. Heden (de begrootingen werden zon der stemming goedgekeurd) worden Waterstaat en Koloniën c. a. behan deld. G. Jr. Nederland eu Engeland. De minister van buitonlandsche za ken heeft zich Zaterdag voormiddag tusscben 10 en 10 1/2 uur naar do Koningin begeven en had een lang durig onderhoud met H. M. Te voren was de minister in conferentie ge weest met den minister van binnen landsche zaken. In do diplomatieka kringen te 's Gravenhage verluidt dat de officieele mededeeling en het ant woord der Engelsche Regeering in het begin van deze week bekend zul len worden. De Duitsche gezant te 's-Gravenhage. graaf De Pourtales, had Zaterdagvoor middag een zeer langdurig onderhoud met den gezant van Engeland bij ons Hof, sir Horace Howard. De le secretaris der Engelsche lega tie aldaar, de heer Leveson Gower, is Vrijdag naar Londen vertrokken. Kort nadat de minister van buitenL zaken van zijn audiëntie bij H. M. aan zijn departement was ^pruggekeerd, vervoegde zich do Engelsche gezant aan ons'Ilof, Sir Horace Howard, bij den Minister, die met den Britscheïi vertegenwoordiger eenigen tijd confe reerde. De gezant had in de laatstver- ioopen drie weken geen ambtelijk be zoek op het ministerie afgelegd. Zaak-Ter Laan. Do heer Ter Laan heeft een doorloo» pende nonactiviteit bij den Gemeente-, ruad van Delft aangevraagd. B. en W.; van Delft vonden daarin aanleiding, in zooverre op het Raadsbesluit terug te komen, dat de uitvoering wordt uit gesteld en alles wordt opgeschort tot 7 Febr. Dan komt de Raad opnieuw bijeen, om op bovengenoemd verzoek een besluit te nemen. De heer Ter Laan blijft aandringen^ op het behoud van f 17U0 salaris, voor bet gevai hij weer ,,in werkelijken dienst" komt. Intusschen verneemt men met zekerheid, dat de heer Ter Laan, v o dt hem doorloopende non- activite i o. gestaan, niet ongeneigd is eventueel een onderwijzersbetrekkin.g, gesalarieerd met f 1400. t,o aanvaarden. u het beste toe schijnt. Ik zal dien] andere nemen. Wie van ons hetj eerst dien uitgang heeft gevonden moet hier terugkeeren. Zander helt antwoord af te waclu ten. wikkeldo de d'evada&i haar sluien» om haar middel en maakte' zich gereed om te vertrekken. Neem ten minste dit mied©,( zei Pinsonnet, haar de met nog! vier kogels geladen revolver over reikend, bij het minste onraad, moot je er gebruik van maken, liet-! zij om je te verdedigen of om ons' te hulp te roepen. De kleine priesteres nam het aan geboden wapen en met de fakkel in de hand, verwijderde ze zich door de recMergamg. Miss Debo rah keek haar medelijdend na en' h a ar krach ten ver zamelend, volg de zij haar vader en Pinsonnet in de rotsachtige gang, die zich ter li nkerzij die u i ts.trektie. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1