NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS "Voor Haarlem per 3 maandenL20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers. 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37% de omstreken en franco per postM 0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Ots,; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Reclames 30 Cent per regeL BureauxGebouw Het Spaorae, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Bedactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. t Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., JParjjs 31bFaubourg Montmartre. Dit nummer beBtaat uit ze- bladzijden. Haarlem's Dagblad ?an <3 Febr. bevat o.a.: De verwachting van Dr. Knyper omtrent de poging der Nederl. regeering, De verliezen van 't En- golscho leger, Een halve week Werel dgeschiedenis, Engeland en Nederland, Parlement. Praatjes, Wat de bladen zeggen over Neder- laud's nota en Engeland'» antwoord Kijkjes om ons heen. Politiek Overzicht. De briefwisseling lii--schen En geland en Nederland is nu open baar gem,aakL. en hel blijkt dat net Engelscbe gouvernement beslist weigerend heeft geantwoord op het aanbod van onze regeering. De oor log zal dus blijven voortduren en (T>. er zal nog mee* bloed vergoten llberal1e Part,) het Rijlcsparleme-nt worden, ter wille van de Chamber- •-öz0, ein worden. Oranje-Vrijstaat. Dinsdagavond uit Brussel naar Utrecht vertrokken is om president Kruger fce spreken. Dr. Leyds zou hedenochtend Brussel verlaten om eveneens na ar Utrecht te ™aan. Builenlandsch Nieuws. Zelfbestuur voor de Boeren. In de laatste bijeenkomst dier conferentie van politieke werkl.- verb. te Sydney is na een langdurig die bat met 39 tegen 25 stemm e n e en motie aangenomen ten gunste van zelfbestuur voor de Boem, amnes tie voor de Kaapsche opstandelin gen, en herstel van den veestapel in Zuid-Afrika. De meerderheid moet grootsn deels toegeschreven worden aan het meervoudige stem recht. De motie zal aan den eerste» minister van het Australische ge- meenebest en aan den l'eider der laia-RhoJes-kliek. Geen andere mogendheid zal zich voodoo pig - meer aan eene lusschenkomt wagen. Dr. Kuyper is blijkbaar optimisti scher gestemd. De kab mets-for meerder heeft Zondagavond met een medewerker van de ,,Gaulois" een onderhoud gehad. Hoewel toen het antwoord der Engelsche regee ring nog niet was ontvangen, en dus volstrekt nog niets van den uit slag der poging van ons gouverne ment kon gezegd worden, heeft dr. Kuyper toch met enkele woorden zijne me ning geuit over de gevol gen die deze stap mogelijk zou heb ben. Hij geloofde aan n groote zede» lijke uitwerking. „De opgewonden held, die in de heele wereld veroor zaakt is dvu. de tusschenkomst van onze regeering vervolgde de eerste-minister de haristochte- lij'ke belangstelling waarmee men er die verschillende fazen van heeft gevolgd, leveren er het bewijs vanIk heb tallooze uitknipsels en commentaren van dagbladen ge lezen en heb nergens een wanklank gevonden. Dat alleen de aankondi- gin van een mogelijk herstel van den vrede zulk een blijdschap ge wekt heeft ,is een feit van bete-eke- nis. De -"heele wereld verlangt1 vurig naar 't einde van deze schrik kelijke worsteling. Dit is thans op afdoende en onbetwistbare wijze aan den dag gekomen." Kunnen, vroeg de journalist verder, de voorstanders van den vrede nog hoop blijven koesteren? „Men moet steeds hoop houden", wat het antwoord. ,,De vrede zal tot stand komen, omdat allen hem wonschen zelfs in Engeland. Ik ben naar Engeland geweest. Ik heb, alvorens te handelen, een persoon lijken indruk wil':n kriiaen. Ik heb willen weten, uit welken hoek de wind woei. Welnu, de wind is den De wasclilijst. Kitchener seinde Maandlag uit Pretoria: Sedert 27 Januari zijn 29 Boeren gesneuveld, 6 gewond, 142 gevan gen genomen.; 48 hebben zich over gegeven. Buitgemaakt zijn 94' ge weren, 2270 patronen, 260 paarden, 33 wagens. 3250 stuks vee. In de Kaapkolonie staat een klein commando in den Bamhoesberg, en een ander, onder Louis Wes- sels, is roerig geweest in het dis trict Cradock, waar den len een trein met voorraad aangehouden en ten d'eele verbrand is. In het. westen wordt naar Fraserburg en Calvinia oneerukt. In het noordoosten der •Oranjerivier-kolonie zijn vier colon nes dl ruk bezig geweest met het uit eenjagen van de commando's. Beijers is maar de streek ten oosten van Pietersburg weggetrokken. d. ftreden van lord Salisbury. De ,,St. James's Gazette" zegt in staat te zijn ,oo het hoogste gezag mede te doelen., dat Lord Salisbury zal aftreden aan het einde der te genwoordige parlementszillting, in dien de oorlog dan geëindigd is. Bravo T Cochran heeft in het Anverikaan- sch,e Huis van Afgevaardigden Dinsdag een. ook door den Senaat te bekraoht' ^em. voorstel ingediend, om president Ivriiger uit te noodi- gem een bezoek te brengen aan de Ver. Staten, wanneer hem dat be haagt. en als gast dies lands, en voor zijn ontvangst ten hoogste 25,000 dollar te bestemmen. Algemeene Berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Maandag zijn weer 100 man tan vrede gunstig. De Koning zelf ver- den geneeskundigen dienst uit Al- langt er vurig naar. Hij wil hem vóór zijn kroming. Geve God dit!" Dr. Ku: r scheen het ook te be treuren dat de sympathieën voor de Boeren zoo dikwijls zulk een duide lijk aanvallend karakter jegens En- yeomen. dershot naar ZuidrAfrika vertrok ken. Te,gelijk met dit korps vertrok ken aan boord van de Dumera 40 man voor den postdienst en ©enige rel and hadden aangenomen. Enge land zou zoodoende den indruk krij ren dat het nog andere vijanden te bestrijden had dan hen tegen wie het met, de wapenen in dé hand vecht. Vandaar haar buitengewone gevoeligheid in alles wat de Zuid- Af rikaansche quaestie raakt. Het initiatief van Nederland zou niet vergeefsch geweest zijn; want aan de ontzaglijke opbeuring die de ev'r.eele wereld gevoeld had bij den slap van onze regeering, heeft Engeland n-rten zien dat haar beste vriend-li het herstel van den vrede verlangden. „De zaadkorrel is gezaaid. z;; zal kiemen", meende dr. Kuyper. Wij willen 't hopenmaar nog eens. veel verwachting hebben wij er niet van. Daarvoor lijkt ons het antwoord van Engeland te beslist. De Petit Bleu" meldt, dat de heer Fischer, gedelegeerde van dee Majoor A. St. H. Gibbons, de be kende Afrika-reiaiger, heeft dienst genomen bij het veteranon korps van kolonel Youiighusband, dat in Engeland gevormd wordt. De eerste minister van Nieuw- Zeeland heeft in een redevoering gezegd, dat over een maand de hulp troepen uit die kolonie naar Zuid- Afrika vertrekken. Nieuw-Zeeland zal dan voor den oorlog 5000 man man hebben geleverd, dat, is naar verhouding evenveel als wanneer Canada 35,000, het Australische ge- meenebest er 24,000 en het Ver- oenigd Koninkrijk 271,000 man had gezonden Te Pretoria is een proclamatie verschenen, regelende die naasting van onroerend goed voor openbare werken Op het oogenblik zitten dertien leden van het Kaapsche parlement hoor rerraad gevangen of wachten deswege op hun gediing. Te Kaapstad overlegt men om majoor Wools-Sampson eer eere-sa- bel aan te bieden voor de diensten, die hij generaal Bruce Hamilton bewezen heeft. Dat heeft hij wer kelijk verdiend. De „World", van New-York, be vat een brief van een krijgsgevan gene op Bermuda. Hij klaagt, dat de kriig&gevangenien geen boeken en kranten krijgen, en °-©en behoor lijk eten; ook over de onvoldoende geneeskundige hulp Slechts 300 van de 5000 gevangenen zijn bereid den eed van trouw af te leggen. Ook vertelt de sehri'ver, dat er twee Boeren doodgeschoten zijn, ofschoon zij op dat oogenblik niet aan de grens van het kamp waren. (De zelfde geschiedenis dus als op St. Helena en te Simonsstad indertijd). In de officie,ele statistiek betref fende de uitzending van troepen naar Zuid-Afrika staat dat geduren de 1900 in het geheel 145,7S6 offi eieren en manschappen en 112.9S9 paarden dlaa- een zijn vertrokken, en gedurende 1901 81,913 officieren en manschappen en 129,322 paai den, in totaal dus 227,669 officieren en ma., mappen en 242,3xi paar den. Van die 227,699 officieren en- manschappen kv/amen 16,989 man -uit Engelsche koloniën bulten Zuid- Afrika. De graaf van Munster, majoor van het 3e regiment Royal Scots, is Zondag te Laceminie bij Kroonstad bii ongeluk gedood. Hij was sedert 1900 in het veld geweest en had ook meegevochten in den Afghaanschen oorlog en ve gen die Boeren in 1881. Nog uit de verlieslijst: Behalve de (reeds gemelde) ver liezen bij een botsing 'tusscher. twee gepantserde treinen te Bur gersdorp (K.-K.) op 31 Januari ,is denzelfden dag bij dezelfde plaats overste Salmond van de Derby's ern stig gekwetst door een schotwond. Er moeten daar dus Boeren m oe buurt zijn geweest. Verder worden nog andere ver liezen gerapporteerd uit de Kaapr kolonie: Zoo zijn te Waterfdoof bij Petersburg (ten N.O. van Graaff- Reinet ,waar Lotter in die val liep) den 2Sen Januari 2 man gesneuveld en 9 man gewond en bij Holvan, in het district Prieska, op 29 Jan.. 3 man gewond. Te Ron derand (Frankfort, O. V. S.) is den 30en Januari een lui te» nant gesneuveld; bij Brandkraal Januari 3 gewonden, bij Stijldrift 23 Januari 2 -rewonden, bij Zwart- fomtein 30 Januari 2 gewonden, bij Klipdrift 26 .Januari 1 officier en 1 man gekwetst. Een Canadees, die er bij is ge weest toen Damant bij Tafelkop slaag kreeg, vertetl van Bóeren- wreedheden. en dan: De kapitein van de pompom-afdeelmg schreef voor hij stierf zijn testament, waar- hü lag. en vermaakte aan ieder man van de bediening, die bleef le ven 600. Drie bleven er gespaard, van wie twee zwaar gewond. Een yeoman., die te Tweefontein gewond werd, schrijft: „Wij zou den (met Kerstmis) een pint bier en een pond podding de man krijgen, De Boeien kregen alles". Reuter seint uit Tarkastad, d.d. 31 Januari: Kolonel Price viel den 30en 's och tends vroeg Weasels' en Hesters' commando aan te Klaart onuein, 40 KM. ten noordvvesuen van Tarka stad. De Boeren troknen terug, hun lager prijsgevende. Commandant Van Zijl en twee re-bellen sneuvel den; 31 paarden waroen genomen. De Engelsche verliezen waren geen. Naar het heet is bij Beijors' aan» val op Pietersburg commandant Marthinus Pretorius doodeiijk ge wond. CHINA. Er is een grensconflict tusschen China en Korea uitgebroken,. In die westelijke provinciën van Korea moe-ten 2000 ongeregelde Chinee- sche soldaten geducht huishouden, de sitedien plunderend en de bewo ners op de vlucht iagend. Do gou verneurs vragen dringend om mili tairen bijstand1. ALLERLEI. De jongste onderhandelingen en nasporinvon in de zaak van miss Storno schijnen aan 't licht te bren gen. dat Turkije volkomen onschul dig is aan het geheele bedrijf. De schakers van de zendelinge en haar lotgenoote zijn Bulgaarsche roevers e.n op Bulgaarsch grondgebied heb ben de bei die gevangenen steeds verblijf gehouden. De verliezen van 't En gelsche Leger. In de maandelijks olie Engelsche verlieslijsten wordt geregeld ook op gave gedaan vaal de geheele ver- 1 mindering van het Engelsche leger in Zuid-Airika gedurende de afge- loopen maand. Daaronder won-den begrepen die zijn gesneuveld, aan wonden bezweken, aan ziekte ge stormen, bij ongeluk omgekomen, gevangen genomen (of vermist) of invaliede naar Engeland gezonden zijn. Nu is echter de geheele vermin dering van het Engelsche leger in Zuid-Afrika met dat aantal volstrekt niet opgegeven. Daarbij dient ge voegd te worden het aantal, dat me.t veustreken diensttijd naar huis gaat. En dait is aanmerkelijk.. Om j een de-nkbeeild te geven hoe groot verschil het maakt ,als men ge lijk beho-ort die uitgedienden bij de berekening van de vermindering van het Engelscbe leger in. Zuid- Afrika medetelt, geven wij aldus de N. R. Ct. hieronder een ver- gel ii.k en de liist over het laatste half jaar van 1901. Men houde daarbij het volgende in het oog. Bij de getallen uit de I maanidaiijlusc-bje verlieslijst, aange vende de geheele vermindering, hebben wij de gewonden uit die liist gevoegd. Onze eigen cijfers heb ben wij verkregen door uit d-e da- geiijkscbe verlieslijsten (niet min der officie-el dus dan die andere cij fers) op te tellen dezelfde katego- riecn als de niaand-elijksche verlies- lijst voor de „geheele verminde ring" samenvat, behalve de als in valiede naar Engeland gezondenen die niet in de dagelijksche verlies lijsten voorkomen, maar vermeer derd met de gewonden uit de da gelij ksche ver kieslijsten en met liet aantal invalieden en uitged-ienden die naar Engeland zijn. terugge keerd. De opgave van deze laatste categorie (invalieden en uitged-ien den) hebben wij niet uit officieele, maar uit alleszins vertrouwbare Engelsclie bron, ofschoon zij niiet geheel volledig is. Dit gebrek kan echter nooit tegen onze vergelij king pleiten: het verschil, waarop wij willen wijzen, zou bij volstrekte volledigheid nog grooter warden. De vermindering van bet Engel sche leger in Zuid-Afrika (officie ren en minderen) beeroeg d'an in Juli, volgens Engelsche opgave 127 off., 1867 mind.; in Augustus 159 off., 2005 mind.; in September 140 off.. 3151 mind.; in October 159 off. 291Ö mind.; in November 197 off., 4057 mi-nd.; in December 145 off., 2614 mind.totaal 927 off. cn 16,604 minderen; voigens on-ze berekening in Juli 421 off., 6754 mind.; in Aug. 259 off., 4748 mind.; in September 214 off., 4451 mind1.; in October 272 off.. 4211 mind.; in November 327 off., 5168 minderen; in December 294 off., 4246 mind., totaal 1787 off., 29,578 mind. Dat maakt een verschil van 860 officieren en 12,974 minderen, met wie in de laatste zes maanden van 1901 het leger in Zuid-Afrika meer verminderd; is dan het Engelsche departement van oorlo-g in zijn maa-ndielij ksche opgaven erkend heeft. DaJt is te zeggen1: die 860 pl. 12,974 is 13,834 man moebén nog vermeer derd wonden: f o. met de in Engeland terugge keerden. waarvan wij geen opgave hebben kunnen krijgen: 2o. met de Canade-ezen, diie recht streeks naar Canada (een deel), en de Australiërs, die rechtstreeks naar Australië (n. f., allen) terugge keerd zijn; 3o. met de troepen., 'ie 'iaat' Britsch-Indië zijn teruggekeerd, in dat halfjaar misschien niet zoo veel; 4o. met de hulptroepen uit Zuid- Afrika zelf en daar ontbonden, en dat is een groot aantal; 5o. met de weglatingen., in En gelsche verlieslijsten gebruikelijk. Hadden wij een volledige opgave van het aantal zieken, dan zouden wij die feitelijke vermindering van het Engelsche leger in Zuid-Afrika in de gegeven maanden nog nader bij komen. Maar voor ons doel, om hét verschil tusschen de officieele ..geheele verminde-ring" en de bij benadering werkelijke ve-rminde- rins" aan te geven, zijn onze getallen goed genoeg. Natuurlijk staat tegenover die vermindering d-e vermeerdering met de versche troepen, die naar Zuid-Afrika gezonden worden. Het Bulletin van Dinsdag avond. De telegraaf heeft liet Dinsdagavond druk gehad. Omstreeks zes uur ontvin gen wij het eei'ste gedeelte van een te legram uit den Haag, dat weidra ge volgd door anderen op de zetterij van „Haarlem's Dagblad" uitdijde tot een bericht van bijna driehonderd re gels druks. Met een sprekend hoofd Engeland en Nederland voor zien, ging het al spoedig Haarlem in. Alle op dat uur nog beschikbare krach ten werden aan den arbeid gezet om da mededeelingen zoo spoedig moge lijk onder de oogen van onze geabon- neerden te brengen. Zelfs gelukte het om in eenige van de buitengemeenten nog 't groote Bulletin rond te strooien. Mocht er in uer haast nog iemanu zijn overgeslagen, hij neme deze wil voor de daad.Het geheele bericht wordt nog eens in het tweede blad van dit nummer afgedrukt. Nadat er nu dagen lang is gefanta seerd en gefilosofeerd over den ver- moedelijken inhoud van de over den oorlog in Zuia- Vivika gewisselde stuk ken tusschen onze en de Engelsche Regeering. hebben wij dan thans den officieeien inhoud voor ons. Misschien hebben zij bij velen een gewaarwor- wording van teleurstelling opgewekt. De zakelijke inhoud van het antwoord der Engelsche Regeering toch is een herhaling van de hooghartige afwijzing van uike 4 osscheimoiust van eenige vreemde Mogendheid. Dit standpunt van Engeland is voor geen onzer een nieuw. Meermalen is het door de En gelsche Regeering kort en beslist af gewezen. Wat hadden zij, die thans eenigs- zins smalend de goede poging van on ze Regeering bespreken, dian wei an ders verwacht? Men mocht toch niet hopen, dat Engeland, verbitterd en in het nauw gebracht door den langen, bloedige» en kostbaren oorlog, thans aan den vooravond van do kroning gretig zou ingaan op een aanbod onzerzijds, waarvan Engeland zelf immers wei weet, dat het niet met kracht van geweren en kanonnen kan worden aangedikt? Dat het voorstel toch gedaan is, verdli-ent niettemin lof. Het is een logisch gevold op het feit, dat in dien Haag da vredesconferentie gehouden is en dat wel nergens de be geerte om een eind te zieni aan dan rampzaligen oorlog, grooter is dan bij ons. De Nedeilandsche Rereering, tot dezen stap overgaande, kan wel be zwaarlijk zelf veel hoop hebben gehad op den goeden uitslag. Maar voor wie fijn gevoelt en niet eenig en alleen vraagt naar die dorre praktijk en naar het koopmansachtige „wat kan het ge ven?" is deze daad van onze Regeering er een, waarvoor wij dankbaar mogen zijn aan hem, die er het initiatief voor nam? Of moeten wij niet zeggen van hem, maar van Haai'? Wat de bijzonderheden betreft van Neerlands vraag, zeer zeker kunnen zij aanleiding geven tot commentaar en misschien wel tot critiek? Is het om te begnnen indierdaad wel juist, dat „de vertegenwoordigers der Boeren zich verstoken zien van alle gemeen schap met de veldheeren, die aan heit hoofd van hun troepen staan?" Wij meend'en, dat meermalen met name de heer I.eijds zich met beslistheid heeft uitgelaten over den gunstigen gang van de zaken voor de Boeren. Van* waar kon de heer Leijds die zekerheid anders verkrijgen, dan door berichten van diezelfde veldheeren langs gehon me wegen ontvangen? Eveneens is het dan twijfelachtig, of inderdaad do Boeren te velde niet op de hoogte zou den wezen van den toestand in Europa. In verband hiermee schijnt het ant woord van de Engehche Regerriiig, die de macht tot onderhandelen meent te moeten zoeken bij de heeren Slci.in en Schalk Burger, niet onjuist, ai is het dan ook vrij zeker, dat dezen hun nerzijds nooit beslissende stappen zou den nemen zonder het advies cn do goedkeuring van de Boerengedelegeer- dan .a Europa. Bij het doorlezen van de stukken ko men deze en andere vragen op den. voorgrond. Zij treffen nog door iets anders, namelijk door de diplomatiek© voorzichtigheid, waarmee de vraag van Nederland en de hoffelijkheid, waarmee het antwoord van Engeland gesteld is. In de eerste Minea treft al dadelijk, dat de Nederlandsche Regee* ring spreekt van een der oorlogvoeren de partijen, klaarblijkelijk om te ont komen aan het noemen van de Trans vaal en d&n Oranje-Vrijstaat, die im mers onder die benamingen door da Engelsche Regeering niet meer wor den gekend. Voortdurend is er sprako van de gedelegeerden der Boeren, het woord President wordt angstvallig vermeden. Meent men, dat dit de diplomatieke voorzichtigheid wel wat ver gedreven is, aan den anderen kant moet niet vergeten worden, dat wie een voorstel doet, niet moet beginnen met de partij aan wie hij vraagt, In 't harnas te ja gen. om en uitdrukking, een woord of titel en dat zeer stellig juist diezelfde voorzichtigheid het Engelsche ant woord geheel vrij doet zijn van elke hatelijkheid voor de Boerengedelo" geerden. Wat nu nog van deze aanraking tus schen Nederland en Engeland te ver wachten s? Waarschijnlijk weinig. Met deze vraag en dit antwoord schijnt deze periode van de zaak geëindigd. Voorspellingen toch. dat er groot© Mogendheden achter Nederlands infor matie staan, schijnen in strijd met da opgedane ervaring van Europa's laffe lauwheid. Maar zij. die den stap der Nederlandsche Regeering om die reden willen veroordeeien, mogen wel be denken, dat hier zeker gelden mag, daA zelfs het pogen schoon is. Wat de bladen zeggen over Nederlautl's nota eu Engoland's antwoord. De „N. R. Ct." schrijft o, m.: Dg inhoud van de mededeeiing van de Nedierlandsche regeering aan d© Engelsche komt dus, gelijk men hier boven leze-n kon, hierop neer, dat. onz© regeering een voorstel doet oiu da twee ooiiogvoerende partijen tot elkan der te brengen. Daartoe werpt zij het denkbeeld op om de drie leden van de Zuid-Afrikaansche deputatie in staat te stellen, in Zuid-Afrika met da voormannen van de Boeren to veld© te oniierhadelen, waarna zij met d© noodige volmacht om vredesonderhan delingen te voeren in Europa kon to- rugkeereu. Dat juist onz© regeering mot dit voor stel tot Engeland is gekomen wordt in de nota liiermede aannemelijk ge maakt, dat „de gedelegeerden der Boe ren zich in Nederland bevinden (de heer l'tscher woont wel in Brussel, maar zijn herhaald© aanwezigheid hier te lande maakt dat bezwaar niet overwegend) eu alleen bij de (de Ne derlandsche) regeering geaccrediteerd zijn." Dit laatste was tot nog toe onbe kend, gelijk ook het andere, dat de nota over de geloofsbrieven der depu tatie uudedeelt, nl. dat de deputatie, krachtens die geloofsbrieven, haar in Maart 1900 verstrekt, bij mogelijke on' derhandelingen aan onafhankelijkheid van beide republieken moest vasthou den, dus voor de Zuid-Afrikaanscho Republiek niet in bet herstel van den status quo ante bellum, den toestand onder de conventie van 1884, kon toe stemmen. De nota van onze regeering gaat dus van da onderstelling uit, dat er tot be reiken van den vrede op het oogenblik geen sprako meer zijn kon van onder handelingen, waarbij de eisch van on afhankelijkheid voor de twee repu* blieken dezerzijds punt van uitgang is Daarbij ligt de gissing voor de hond dat onze regeering, blijkens de tweede alinea van sub 2, van neening s, dat de voormannen van de Boeren te veld© misschien niet meer zullen vasthouden aan dien oisch van onafhankelijkheid als zij van de deputatie te weten ko men hoe de stand van zaken «n Europa Donderdag 6 Februari 1902. No. 5707

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1