EEN BALIE f EEK Tweede Blad, DE FAKIR. behoorende bij „Haarlevn's Dagblad" van Donderdag 6 Februari 1902. Ne. 6709 De mededeeling door de Neder- landschl regee-ring aan de Engel- sche regeering gezonden, luidde al dus: 1. Naar het inzicht van de regee ring van Hare Majesteit de Ko ningin ligt id de exception eel e om standighedenwaarin een der oor logvoerende partijen in Zuid Afrika zich bevindt en die haar beletten zich rechtstreeks met de andere in verbinding te stellen, een der rede nen die rusteloos en zonder einde in die streken een oorlog doen voort woeden die de bron is van zoo groo- te ellende. 2. Inderdaad is het een geheel exceptioneele omstandigheid dat een der beide oorlogvoerende par tijen geheel ingesloten en van de buitenwereld afgesloten is en dat- de vertegenwoordigers der Boeren in Europa zich verstoken zien van alle middelen van gemeenschap mel de veldheeren, die aan het hoofd van hun troepen st^m, Hieruit toch wordt de ongelegenheid gebo ren dat de autoriteiten, die van de zijde der Boeren zouden moeten on derhandelen, in twee groepen ver deeld zijn, die elk middel missen om met elkaar overleg te plegen. Het is duidelijk dat de gedelegeer den 'der Boeren in Europa onmach tig tot handelen zijn omdat ze den stand van zaken in Zuid-Afrika niet kennen en dat de Boeren te velde zich moeten onthouden van het doen \v.:\ stappen, omdat zij niet op de hoogte zijn van den stand van za ken in Europa. 3. Bovendien zijn de gedelegeer d-en in Eurona gebonden door hun gelo-ofsbri :ve-n-, opgesteld in Maart 1900 en die hen zoo nauw aan de onaf hank elfkhe id der republieken binden, dat het hun zelfs niet ge oorloofd zóu zijn het herstel van den status quo ante helium te aanvaar den, indien niet tegelijkertijd de wijze, waarop later opkomende ge schillen konden geslecht worden, wercl vastgesteld. 4. Deze omstandigheden doen de vraag rijzen of niet een aanbod van goede diensten van de zijde een-er onzijdige mogendheid- met vrucht zou kunnen gedaan worden, ten ei n do onclerhandelingen moge! ijk te maken, die r Iers niiet zouden kun nen worden aangeknoopt. 5. Uit dien hoofde ware bet van belang te achten indien zekerheid kon worden verkregen omtrent de vraag of de Britscbe regeering ge negen zou zijn gebruik te maken van de goede diensten van een on zijdige mogendheid, bijaldien deze goede dienst zich bepaalde tot het met elkander in aanraking brengen van de onderhandelaars van beide parijen. 6. Allicht ware de regeer!ng van Have Majcrtut de Koningin te be schouwen als voor deze taak aan gewezen, naardien de gedelegeer den der Boeren zich in Nederland bevinden en alleen hij deze regee- rinfv geaccrediteerd zijn. 7. Bijaldien die Britscbe regeering in dit gevoelen mocht deeilen, zou er aanleiding voor de regeering van Hare Majesteit de Koningin zijn, om aan d'e gedelegeerden der Boeren de vraag voor te leggen of zij bereid z-iden zijn zich naar Zuid-Afrika te begeven om met do leiders der Boeren aldaar overleg te plegen ten einde na een verblijf aldaar, waar van de duur zou zijn vast te stellen (b.v. van 14 dagen) naar Europa te rug te keeren, voorzien van vol machten, die in alle gebeurlijkhe den voorzagen en die hun bevoegd heid gaven tot het sluiten van een vredesverdrag, dat zoowel de Boe ren in Europa als de Boeren in Afri ka op onlosmakelijke wijze bond. 8. Yoilgde op die waag een beves tigend antwoord, dan zou het noo- dig zijn, dat de regeering van Zijne Britscbe Majesteit' aan de Neder landse-ha regeerinig drie brieven van vrijgeleide toevertrouwde, die de Boeren-ge delegeerden in staat stelden zich vrijelijk naar Afrika te begeven, er d'en vooraf bepaalden tijd vrijelijk te verkeeren en vrije lijk naar Europa terug te komen. Bovendien zou het dan noodzakelijk zijn dat- het Britsche gouvernement het vrije gebruik van een telegrafi- sche-n code toeliet, ten einde de plaats te doen aanwijzen waar ge melde gedelegeerden de Boeren leiders zouden kunnen ontmoeten. 9. Na hun terugkomst zou de re geering van Hare Majesteit de Ko ningin hen in aanraking kunnen brengen met de gevolmachtigden door do regeering van Zijne Brit scbe Majesteit voor d i t doel aange wezen en zou zij aan deze heeren volgaarne de noodige localiteit voor hunne beraadslagingen''ter beschik king stellen-. 10. De r-e^eeri-ng van Hare Ma jesteit de Koningin zou daarmee hare taak als geëindigd beschou wen. 11. Het behoeft geen betoog dat desniettegenstaande de mogelijk heid b1ft bestaan dat de aldus aan geknoopte onderhandelingen niet tot het cloc-.l zouden leiden, maar do mogelijkheid van het tegendeel is evenmin uitgesloten en bij' dien stand van zaken schijnt het ge- mscht het aanknoopen van onder handelingen te bevorderen, in de hoop, dat deze het gewenschte ge- vol e; hebben mogen, en miet het oog op de moeilijkheid, die er altoos voor 'n oorlogvoerende partij in ligt om hiertoe den eersten stap te doen, zou het zaak kunnen zijn dat een derde zich hiertoe leende en dienst deed als tusschenschakel. Het antwoord der Engelsche re geering T "dds aldus: Ministerie van Buitenlandsc-he Za ken. 29 Januari 1902. U heeft de goedheid gehad mij den 25c.n dezer een mededeeling van de Nederlandsche regeering voor te leggen, waarbij werd voor gesteld dat de regeering van Zijne Majesteit met het doel om oen ein de te maken aan den oorlog, vrijge leide zou verleene-n aan de thans in Nederland verb"'ff houdende gede legeerden der Boeren, ten einde hen in staat te stellen om met de Bóeren-leiders in Zuid-Afrika over leg te plegen. Toorts wordt 't denk beeld geopperd dat de gedelegeer den na afloop van dit overleg naar Europa zouden te-rugkeeren met- vol macht tot het sluiten van een vre- desverdrag met dit land' en de Ne- derlandscJue regeering geeft te ken nen dat zij in dat geval lattier haai' tusschenkomst zou kunnen verleu nen tot het samenbrengen van de gevolmachtigden der Boeren met de gevolmachtigden, die door de re- geerin - van Zijne Majesteit moch ten warden aangewezen. Dé Neder landsche regeering geeft te kennen dat zij, mocht dit plan Zijner Ma jesteit's re veering aannemelijk voorkomen, aan de gedelegeerden de vraag zal stellen of zij bereid zijn d'e bedeelde reis naar Zuid- Afr.'ka te ondernemenHieruit mag dus worden afgeleid, dat de mede- deeling, die ik van u ontving, door de Nederlandsche regeering uitslui tend op haar eigen verantwoorde lijkheid "©daan is en buiten op dracht van de gedelegeerden of do leiders der Boeren. Zijner Majes- teit's regeering heeft die mededee- ling met den meesten ernst over wogen, en terwijl zij ten volle de motieven van menschelijkheid waardeert, die de Nederlandsche rereerinv tot het doen van dit voor stel geleid hebben, acht zij zich ver plicht te blijven bij het besluit, eenige maanden nadat de Boeren de vijandelijkheden begonnen waren, door haar genomen en ter openbare kennis gebracht dat hei niet in hare bedoeling ligi de fus- scbenkomsS van eenige vreesde Mogendheid in den Zjid-iXfrlkasn- schen oorlog tie aan- waarden. Mochten de gedelegeerden der Boeren zeiven een verzoek om vrij geleide aan Zijner Majesteit's regee ring wenschen te onderwerpen, dan is er geen reden waarom zij het niet zouden doen, maar Zijner Ma jesteit's regeering''is uit den aard der zaak buiten staat zich fen aan zien van zulk een aanvraag te ver klaren, zoolang zij die niet ontvan gen heeft-, en in staat is hare juiste be.teekenis en de juiste gronden waarop zij berust, te beoordeel en. Intusschen zij het mij veroorloofd er op te wijzen, dat het Zijner Ma jesteit's regeering voor het ©ogen blik niet dui.lelijk is, dat de gede legeerden nog ©enigen invloed zou den hebben op de vertegenwoordi gers der Boeren in Zuid-Afrika of eenige stem hebben in hunnen raad. Volgens de verklaring der Neder landsche regeering hebben zij geen geloofsbrieven of .instructiën van la tere dagteekening dan van Maart 1900. Aan den anderen kant had Z;iner Majesteit's regeering begre pen dat alle regeeringshevoegdhe- den die tot onderhandelen inbegre pen thans uitsluitend berusten bij den heer Steyn voor de Boeren van de Oranjerivier-kolonie, en bij den heer Schalk Burger voor die van de Transvaal. Is dit zoo, dan ware het blijkbaar het snelste en me-est af doende middel om tot een schik king te geraken, dat de aanvoerders der Boeren in Zuid-Afrika zich in recWtstreeksche verbinding stelden met den opperbevelhebber van Zij ner Majesteit's troepen, die reeds k. i heeft bekomen om elk voorstel dat hij mocht ontvangen, onmiddel- lij kte? 'overweging aan Zijner Ma, jesteit's regeering op te zenden. Oneer deze omstandigheden is Zij ner Majesteit's regeering lot het be sluit gekomen dat. indien de Boe- renleiders in onderhandeling moch ten wenschen te treden, mei hei doel om dien oorlog te doen eindi gen de onderhandelingen niet in Europa maar in Zuid-Afrika moe ten plaats hebben. Bovendien mag niet uit het oog verloren worden dat. indien aan de gedelegeerden der Boeren de t;id moet worden ge laten om naar Zuid-Afrika te gaan, aldaar met de leiders der Boeren te velde overleg te plegen en naar Europa terug te keeren. om den uit slag hunner zending mede te doe len, er ten minste drie maanden zouden verloopen gedurende welke de vijandelijkheden zouden voort duren en wellicht noodeloos veel menschelijk lijdien zou worden ver oorzaakt. Wereldgeschiedenis De nieuwe Westersche gebrui ken aan liet Chineesche hof. Een opzienbarend Keizerlijk decreet. De verloren gegane instrumen ten van de sterx-ewacht te Pe king. Men heeft in ons nummer van Dins dag jl. kunnen lezen, lioe vriendelijk de Keizerin-Weduwe v. China geweest is tegen de dames en kinderen der vreemde legatiën, die haar Zaterdag bezochten. Een Heuterbericht uit Peking, geeft bijzonderheden daaromtrent. De Kei zerin-Regentes, omringd door dames en heeren van het hof. bij wie zicli ook de jonge Keizerin bevond, zat op den troon; voor den Keizer was een zetel gezet op een kleine verhevenheid in het midden van de zaal. Toen de vreemde dames binnengetreden, en door den Oosten rij kschen gezant wa ren voorgesteld aan den Keizer, die liaar de hand gaf, gingen mevrouw Conger, (de vrouw van den Ariieri- kaanschen gezant) en eenige andere dames de trappen van die estrade op; mevrouw Conger las een toespraak voor, en de Regentes beantwoordde die minzaam. Vervolgens werden de dames en kinderen naar een zijvertrek geleid. Daar voegde de Regentes zich weldra bij haar, zij trad op mevrouw Conger loe en, oogenschijnlijk diep bewogen haar heide handen vattende, zeide zij hoezeer het haar speet dat do bewoners der legafitin verleden jaar zooveel te lijden hadden geliad. De aanval op de legatiën was, zeide d'e Regentes, een verschrikkelijke vergis- siirr. waar zij diep berouw over hah. Mevrouw Conger antwoordde dat al les weldra vergeten zou zijn. De Regentes gaf nu aan mevrouw Conger kostbare ringen en armban den ten geschenke, en onderhield zich ook u tijd. met de echtgenooten van den Fransclièn en den Anierikaan- schen secretaris van legatie, die liet beleg haddon meegemaakt. Nu word een feestmaal aangericht op drio tafels. De Regentes, die de eereplaats innam, had mevrouw Con ger en mevrouw Oetsjida naast zich. De. Keizer, de eenige man diie tegen woordig was, zat aan het hoofd van de tweede tafel. De keizerlijke gast vrouw cn gastheer klonken met hun gasten. Aan tafel voerde de Regentes een zeer levendig gesprek. China, zeide zij. zou zijn vereenzaming prijsgeven, zich op de hoogte stellen van al wat goed is in de westelijke beschaving, en jon ge mannen naar het buitenland zen den om hun studiën te voltooien. Na den eten spraken de Keizer en de Re gentes nog eens met al de dames, alle genoodigcion kregen als herinnering een paar armbanden, ringen en audere I geschenken mede. Bij liet. lezen van het bovenstaande, vraagt men onwillekeurig: is dat nu oprecht gemeend of moeten al die fraaiigheden slechts dienen, om het de vreemde duivels des te heter te kun nen bedotten? Vrij zeker is 't echter, dat, niettegenstaande die poes-liefheid van de Regentes de vreemde regeerin gen in hun officieele betrekkingen met China op den duur geen genoegen zullen nemen mot het steeds duidelij ker aan 't licht komende streven van de eerzuchtige vrouw, om zichzelve voor te stellen als de eerste persoon, den Keizer als een onbeteekeneud figu rant aan wie zelfs niet meer de schijn van het hoogste gezag in dien staat zou toekomen. Maar het blijft niet. alleen bij de nieuwe gebruiken aan het hof. De plot seling opgekomen hervorm ingswoede strekt z-cii nog veel verder uit. Er ïiioet namelijk een decreet uitgevaar digd zijn, waarhij eensdeels de huwe lijk-v. rbintenissen tusschen Mantsjoes en Chineezen worden toegestaan, en ten andere de bevolking wordt aange- spoord... de gewoonte op te geven, de A'aar het Fransch van Mcole Meyrat 24. Op eens sloot hij die vuisten, wan keldie en viel lang uitgestrekt op den grond, terwijl zijn licht bewogen lippen met zijn laatsfen ademtocht die geheimzinnige woorden uitten: Ankayal Kannamaya! De vluchtelingen waren den Fa kir genaderd. Allen zwegen bij den aanblik van dezen wonderlijken slaap. Alleen deonverbeterlijke Took son durfde zich over lxet lichaam van den priester van Khali neer te buigen en de kleeren te ver wijderen die hem als een lijkkleed bedekten. Nu is hij juist weer zoo stijf en houterig als in mijn particulier mu seum zei h'' terwijl hij een paar keeren op de holklinkende borstkast klopte. Pinsonnet nam het lichaam van den Fakir o- zooals hij reeds een maal te Chicago had gedaan en bracht het aan do voeten van het altaar van Nik Ha. Daar stortte hij eenige mot edelgesteenten gevulden urnen over den vloer, waarop hij Coukryana met de voeten vooruit en het hoofd begon het kristallijnen piëdestal geleund., neerlegde. In deze houding sluimerde de Fa kir opnieuw zijn nieuwen toover- slaap. Voor hoe lang zou het dit maal zijn? Pinsonnet had zijn somber werk verricht ,toen Deborah naar hem toekwam en haar zachte hand in de zijne legde. Met bevende stem sprak ze: Lieve Edgar, je hebt dikwijls je leven voor mij gewaagd en op geofferd. Ik kan je slechts een keer het mijne schenken. Is diat genoeg ter voldoening? Naschrift. Alles is goed wat goed eindigt. Eindelijk, na een langen marscli aan den uitgang van de onderaard- sche spelonk gekomen .bereikte de kleine karavaan door het bosch, waar Sita alle wegen en paden ken de. de bungalow van Nidjigul. In de kleine stad scheen niets be kend te zijn van het gebeurde in het geheimzinnige woud. Toch heerschbe in het hotel een zeldzame opgewondenheid'. De kitmudgar was niet teruggekeerd en de bedien den be:oünen zich over zijn lang uitblijven ongerust te maken. De vluchtelingen bleven maar kort in het hotel, ze pakten haas- tio' hunne koffers en vertrokken weldra onder geleide van een goe de escorts eerlijke hamals (pak kendragers) op weg naar Bengalore. Hier vonden zij doktoren en ge neesmiddelen alsook Engelsche autoriteiten aan wie Tockson het gebeurde omslachtig meedeelde. Vervolgens vertrokken ze naar Pondicheru'y. Een oponthoud van een paar weken gaf Deborah lier- stel van krachten. 't Is onnoodig te zeggen dat Sita hen niet meer had ver laten. Twee zaken bezorgden de priesteres een zeldzame voldoening. De eerste was, dat de familie Tockson beloofd had haar mee te nemen naar Ame rika; de tweede dalt miss Deborah haar een geheele Europeesohe gar derobe had gekocht waar ze uiterst gelukkig mede was. En toch moe ten we verklaren dat de liefelijke Sita een veel beter figuur maakte j in haar Üostersche Meeding. Eindelijk was hc't uur van vertrek aangebroken. Op het oogonblik dat onze vier reizigers zich op de loop plank naar het schip bevonden, ven- scheen een man, die zich hortend en stootend een weg had gebaand tusschen de sjouwerlui. Hij naderde Sita en bracht haar ©en dolksteek in de borst toe. Gelukkig had eene vlugge bewe ging van de jonge vrcuw het wa pen afgewend), waardoor ze slechts een geringe verwonding opliep. De man werd dadelijk gevat en onderzocht. Het was Kabir, de kit mudgar van de bungalow van Nid jigul, de wreede Nirwctnist. die door een wreed fanatisme tot dezen zustermoord werd aangezet. De moordenaar werd in de han den van het gerecht overgeleverd en het vertrek der reizigers kon zonder verder ongeval plaats heb ben. 't Is wel te begrijpen dat ze het particulier museum te Chicago in een verwarden toe-stand terugvon den, De grootste wanorde heersch- te overal. Nu had de geleerde ook weldra de oplossing van het ontwa ken van dten Fakir. Hij vond de vooteu der vrouwen te misvormen door ze in te kleine klompjes te steken! Dit keizerlijk besluit zal natuurlijk eene ontzettende beroering teweeg brengen in liet zoo door en door con servatieve China. Als nu de Chineezen nog hun staart afknippen en het haar laten groeien, is de moderniseering van het Hemelsche Rijk volkomen. Het zoogenaamde sterrekundige de- partemeut te Peking heeft tot het Ilof een verzoekschrift gericht, om gelden besch:kbaar te stellen ter vervanging van de astronomische instrumenten, die tijdens de bezetting van Peking weggevoerd zijn door de Duitschers, en, voor zooveel men weet. thans te Potsdam bewaard worden. Het depar tement is ook al voor de algemeene inschikkelijkheid jegens de vreemde lingen gewonnen en merkt slechts droogjes op, dat de oude instrumenten verleden jaar „verloren gegaan" zijn Eenige stempels van speksteen en git. door den Keizer, de Regentes en hof-ambtenaren gebruikt om staats stukken of brieven mee te zegelen, en door de vreemdelingen uit het paleis te Peking geroofd, hebben op een ver kooping te Londen hooae prijzen op gebracht, één ervan zelfs 105 pd. st. of 1260 gulden. Ze waren, volgens de Chineesche opvattin» ontheiligd, en dus waarde- loos geworden. Stadsnieuws. Inbraken en recherche. In de rubriek der „Kijkjes om ons heen" bekeken wij de kwestie van de tegenwoordig zoo veelvuldig voorko mende inbraken niet het oog op de veiligheidsmaatregelen, die door de ingezetenen zelf kunnen en behooren genome nte worden om leven en have en goed tegen ongenoode gasten te be veiligen. We willen thans de echo zijn van een vraag, die dezer dagen meermalen in het publiek gehooid wordt; deze nl., of ons politiecorps, waarmede dan speciaal de recherche bedoeld wordt wel goed genoeg georgani seerd is; of daaraan niets hapert. Men weet, dat het de eigenaardige taak der recherche is, wanneer er mis daden gepleegd zijn op naspeuring uit te gaan. De politie zorgt in het alge meen, dat wetten en verordeningen nageleefd worden, de taak der recher che is liet, wanneer er misdaden zijn gipletgd de schuldigen op te sporen. Wanneer men dus met eenige be zorgdheid zich afvraagt of de „politie wel in orde is", bedoelt men of de re cherche-dienst wel naar den eisch is ingericht. Haarlem heeft acht rechercheurs. Dat is eeai vrij groot aantal zal men zeggen. Maar dan bedenke men, dat van de acht rechercheurs er vier straatrechor- che, i- zijn, uitsluitend belast niet het toezicht op baldadigheid, bij oploop jes, in 't algemeen om vergemakke lijkt door hun burgerkleeding ver grijpen op straat te controleeren en te verbaliseeren. Twee rechercheurs van de vier over schietende zijn uitsluitend belast niet toezicht op naleving der drankwet, der bepalingen op prostitutie, enz. Van de acht rechercheurs blijven er dus twee (Van Halst en Jansen) over, om den eigenlijken detective-dienst te verrichten. Bedenkt men nu, dat deze recher cheurs om e'en anderen nacht nacht dienst hebb ii tot 's morgens vijf uur, waarna ze te tien uur weer present moeten zijn, dan zal evenals bij ons de vraag opkomen of die ambtena ren niet overladen zijn met werk. Voor geheel Haarlem slechts twee recher cheurs in den eigenlijken zin van het woord, die om den anderen dag dienst moeten doen na een nacht van werk tot 's morgens vijf uur achter den rug te hebben. Rechercheurs moeten menschen zijn, die volkomen over alle krachten van lichaam en geest kunnen beschikken. Zij moeten zelfstandig optreden, het zijn o-een boodschapjongens. En daar om is het zoo hoogst noodzakelijk, dat van lien niet te veel gevergd wordt, dat niet slechts twee man den gan- schen recherchedienst waarnemen, en bovendien de helft der dagen naiuur- lijk vermo?iu zijn van den nachtdienst. Zou hier niet een groote fout. schuilen, zou in deze richting niet moeten wor den verbeterd, indien men met succes do inbrekersbende, die blijkbaar zich in onze stad genesteld heeft, wil be strijden? Gaarne geven wi j onze meening voor beter, maar we willen deze opmerkin gen toch gaarne eens onder de aan- dacht onzer lezers brengen. Uit de Omstreken. Vogelenzang. Het hier bestaande ziekenfonds in do Parochie O. L. Vr. Hemelvaart is in zeer gunstigon toestand. electrcculie-cel geopend. Verder kreeg hij een overgroot© rekening van de maatschappij, waar hij bij geabonneerd was voor cle electrici- te-it. Zooals mietn begrijpt had de Fakir verzuimd den stroom af te sluiten, die hem uit zijn slaap had gewekt. Een maand later weirdi het huw© lijk van Pins onnet en Deborah voltrokken. De plechigheid had plaats in de kerk op de negenen twintigste verdieping van het zoo genaamd© Gigantic House (reuzen huis). Pinsonnidt kon echter niet wer keloos blijven Hij zoi de scheikunde vaarwel, omdat hij diaar niet de minste sym pathievoorgevoelde en nam afscheid van het particulier museum van dr. Tooksan. Om zijn overvloedige bedrijvig heid te voldoen., stichtte hij een nieuw blad, een reuzen-courant, goed geredigeerd, zooals de Ameri kanen dit kunnen. I-Iet „Oog van Niluta" bezorgde het noodige kapitaal. Den len Januari 1899 verscheen dan ook liet eerste nummer van de „Dominion and Michigan He- Ontvangsten 1U01 beiiëpén t Hiyt.nn. Uitgaven 1901 beliepen 2799.28». Saldo f 392.61» Voorhanden kapitaal 6179.82' f 6572.44». Do vereeniging bestaat reeds 12 jaar en tolt 590 leden. Hillegom. Overzicht der Bevolking over 1901. Vermeerdering door geboorte 131 m.. 128 vr. totaal 259; door vestiging 237 m., 216 vr. totaal 453; geheele vermeer, dering 368 m., 344 vr., totaal 712. Vermindering door overlijden 44 m.» 60 vr. totaal 104; door vertrek 182 m., 173 vr.. totaal 355; Geheele verminde ring 226 m., 233 vr. totaal 459. Vermeerdering 368 m.. 344 vr., totaal 712; vermindering 226 m. 233 vr to taal 459. totaale vermeerdering in 1902 142 m.. 111 vr.. totaal 253. Bevolking 31 Dee. in 1900 2862 in.. 2699 vr., totaal 5561. Opmerkingen omtrent Burg. Stand. Getal geboorten in de gemeente le vend 133 m., 134 vr. totaal 267; leven loos 6 m., 6 vr., totaal 12; totaal 139 m., 140 vr.. to'taal 279. Overleden in de gemeente zonder t'« levenloos aangegevenen 43 ni., 59 vr., totaal 102. Getal huwelijken 28. Binnenland. Hij viel I Een ingezetene van Winter* wijk, die met den directeur van '1 aldaar vertoevend circus Roberti de weddenschan had aangegaan, zoo goed als diens artiesten te kunnen rijden, sprong onder het rijden van het paard, kwam verkeerd neer en brak een been! Levend geplukt. Te Utrecht maakte Zaterdag een agent van politie proces-verbaal op tegen een vrouw, die nog levende kippen plukt:''. Zij gaf voor dit to doen op grond daarvan, dat de die ren oud waren en anders het vleesch vermoedelijk voor de consumptie ongeschikt zoude zijn. Hoor liet ijs gozakt. Zondag zijn twee jongens, dio zich te Blerik op he-t i;s waagden, er doorge_akt en verdronken. Gestrand. De stoomboot- en postdienst van Amsterdam op Lemmer is wegens üsgajn- gestaakt. Voor kanarievogels. Te Nijmegen zal in Maart een zangwedstrijd gehouden worden voor kanarievogels, die uitgaat van de vereeniging „Luscinia. De wed strijd zal in twee afdeelin.gen zijn verdeeld: één voor de vogels van liefhebbers, cn één voo-r die van handelaars en kweekers. Burgemeester en politie-agenL Zondagmiddag aldus het Handels» blad wandelden een heer en dame langs de Heerengracht bij de Vijzel straat, toen zij door een bedelaar las tig werden gevallen, zoodat oen agent van politie genoodzaakt was den mail te verwijderen en tc doen arresteeren door een collega. Daar de agent moest weten of een strafbaar feit was ge pleegd. sprak hij den heer aan en vroeg hem of de man gebedeld of gedreigd had. Het antwoord luidde bevestigend, hij was erg hinderlijk geweest, Mag ik dan verzoeken uw juislen naam als *t u blieflt?" vroeg do agent, terwijl hij zijn zakboekje en potlood te voorschijn haalde. „Waarom?" „Omdat u zal verzocht worden als getuige te dienen, mijnheer," was hot antwoord. Een korte pauze en toen antwoordde de heer glimlachend: Kom dan morgen maar even on het Stadhuis, ik ben de burgemeester". Tableau. Dc agent eerst wat in de war slak zijn boekje op, salueerde en vervolgde zijne ronde. Den volgenden dag bleek het dat de bedelaar met een bedreiging was weg gezonden op last van don burgemees ter en de agent kreeg een complimentje voor zijne correcte houding. Acad. Examens. Utrecht. Ie Natuurk. er. de heer W. II. Klos. Bevorderd tot semi-arts de lieer D .M. v. Londen. Bevorderd tot ai-ts, de heeren J. A. M. J. Jen nissen en L. 11. F. Breed velt. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heer F. J. L s ma n. raid;", oen orgaan bestaand© uit eer> ochtendblad van acht pagina's enl een avondblad van twaalf bladzij-, don. ieder van acht kolommen, inj twee talen Fransch en En- gclsch en bestemd voor de le zers van Amerika en Canada. De „Dominion and Michigan He> raid'" houdt er een he©len staf ver- slaggevers of reporters op na, dia zooais in Amerika gebruikelijk is, hoofdzakelijk tot de zwakke sekse oehooren Een diezer reporters is onze vriein din Si'la, met wier opleiding zich Tockson on miss Deborah belast hadden. Zij heeft zich gewend in haar niouw vak. Ze schrijft haar verslagen in een lossen stijl, ©enigs zins gekleurd met een Oostersch tintje en geniet thans een zekere vermaardheid bij do cverzeescho pers. Aan den wand in haar studeerver trek hangt d© d'olk, waarmee haar broer Kabir eens haar' wilde ver- mpoiden. 't Is een gewoon wapen, Wanneer men hel echter nauwkeu rig bekijkt, kan men op het lemmet de woorden lezen: Ankayal Kanna maya! EINDE

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5