NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Didier's Verloofde. 19e Jaargang. Zalerdag 8 Februari 1902. No. 5709 HAAHLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Haarlem por 3 maandenV 1.2» IjSfea Van 1-5 regel. 50 Ots.; iedere regel meer 10 Ots. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gerestigd is (kom der gemeente), is d° J* 4er Adrertentiên ran 1-5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden 1-30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden, 1.65 Reclames 30 Cent por regel. Afzonderlijke nummers0.02^ l'L, 33 Bureaux; Gehonw Het Spaamc, Kampersingel 70, vlak hij do Turfmarkt. Qeïllnstreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.S7K Telefoonnummer der Itedactie «00. Telefoonnummer der Administratie 183. tt da omstroken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiëa en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSuec.} Parijs SP** Faubourg Montmartre. Damde».'e Dagblad Tan 8 Febr. Wat o.a.: Do militaire toestand in Zuid- Af ika, Zucht naar vrede in En geland, Het „interview0 van de „Gaulois", De neutraliteit der V.S. Kijkjes om ons heen. AUvertentiën VOOE HET Zaiardagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentien af te wijzen voor liet Zaterdagavondnum mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd, DE ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. De Times" bevat een telegram van haaa* correspondent te Preto ria. d.d. 4 dieaer, over dien militai ren toestand. Hierin wordlt gezegd, dat er sedert veertien dagen weinig verandering is gekomen, al blij ven de Emgelschen vorderingen ma ken. Maar wegens de groote ver spreiding van de vechtende Boeren is het weink waarschijnlijk dat de gevangenneming van Botha, de Wet of andere aanvoerders, een gevoe lige uitwerking zou hebben buiten hun sfeer van actie. Echteir zou de verzwakking van het verzet In het een of andere district de Engelschen in staat stellen elders een girooter aantal troepen samen te trekken, wat den voortgang van de krijgs verrichtingen zou verhaasten. Men zal zich overigens aan de oorlogs kansen moeten toevertrouwen wat de gevangenneming van deze aan voerders betreft, omdat deze laat- sten op dit oogenblik zooveel moge lijk zorg dragen voor hun persoon lijke veiligheid. Tengevolge van de gevangenne ming van Viljcen en van de krijgs verrichtingen van de Engelsche troepen ten noordien van de DeLa- goarl::n, hebben verspreide groe pen. die sedert ©enigen tijd niet meer cloor de Engelsche troepen ver ontrust zijn,, zich samengetrokken in de buurt van Pelgrimsrust, on der bevel van Schoeman. Trichardt. die de taak op zich heelt genomen om de Boeren in zijn district in hun verzet te stijven,, spreekt hun van vrede en van on afhankelijkheid. Het hoofdkwartier van Trichardt is de S'teenkamps- berg: hij beschikt over een com mando van 250 man dat de Boeren- regeering beschermt. Muller staat met 200 man op 40 KM. ten noorden van Belfast. Beijers is op het oogenblik ten O. van Pietersburg. Ten zuiden van de Del a go a-lijn zijn de Boeren, onder aanvoering van Piet Viljoen en Prinsloo, aan gelokt door berichten over die aan wezigheid van proviand en de af wezigheid van Engelsche kolonnes, tear westen van de politieposten doorgedrongen, wat bewijst dat er, ondanks de verdedigingslinies, in geen enkel district veiligheid is te genover zulk een beweeglijken vij and. In het oosten van Transvaal zijn de Boeren in kleine commando's verdeeld. In het westen van Trans vaal geen verandering. In den Vrijstaat zijn de blokhuis linies van Heilbron naar Botha's pas en van Kroonstad naar Har- rismith klaar, en deze linies zullen van veel nut zijn voor de operaties in deze streken. In de Kaapkolonie moet de ver schijning van de Boeren, onder aan voering van de beide Wesselsen in het midden van de kolonie als een tijdelijke inval" beschouwd wor den. Een Inval echter, die den Engel schen wellicht duur te staan zal ko men. Intusschen heeft men nu een nieu we manier gevonden om den oorlog „uit" te maken. In het Bri'tsche Lagerhuis zeide Bal four dat er met de mail van den lsten afschriften van de met Ne derland gewisselde nota's waren ge zonden aan Mi loer, en deze zou te legrafisch worden geïnstrueerd, aan Kitchener te vragen, ze aan de Boeren commandanten in het veld mede te doelen (Toejuichingen). Labouchère vroeg of het antwoord van Lansdowne op de Nedenland- sche nota zoo moest worden opge vat. dat, indien de bevelhebbers der Boeren een voorstel deden tot eeoe re,geling, zulk een voorstel ter overweging zou worden opgezon den naar de Ewgelsohe regeering, en of voorstellen tct vredesonder handelingen die Steijn ©n Schalk Burger mochten doen, ook zouden worden opgezonden. Chamberlain antwoordde bevestigend op beide vragen. Uit het bovenstaande blijkt wel dat in Engeland ook bard naar den vrede verlangd wordt. Maar de eischen door de twee oorlogvoerende partijen gesteld loo- pen te veel uiteen, om een spoedig einde der vijandelijkheden waar schijnlijk te maken. Buitenlandsch Nieuws. De grappige Kitchener. Zelfs Lord Kitchener schijnt, als hij in critische stemming verkeert, de Boerenverliezen in de rapporten van zijn onderbevelhebbers wel wat mal te vinden. Sommige van de niet al te fortuinlijke colonne-bevelhebbers, schrijft Bennet Burleigh aan de ..Daily Telegraph", hebben de gewoonte om. na de ver melding van het kanon- en geweer vuur, dat zij op de Boeren hebben ge richt, te vermelden: Men zag verschei den BoeTen uit het zadel vallen. On langs seinde Lord Kitchener terug: ,.Ik hoop, dat zij zich bij hun val niet be zeerd hebben." Mevrouw de Wet. Dinsdag werd in 't Engelsche Lager huis het volgende tooneel afgespeeld: De Ier J. Dillon vroeg, of het waar was dat mevrouw Christiaan de Wet, nadat haar huis door de Engelsche troepen afgebrand was, gevangen was genomen en naar een concentratie kamp gezonden; of zij nu in een kamp is en zoo neen, wat de Engelsche overheid met haar gedaan heeft. Lord Stanley, financieel secretaris van oorlog, antwoordde: „Ik heb geen bepaald bericht, maar zoover ik weet is deze diame in een vluchtelingen kamp". Dillon: ,,Is zij nu in een concentra tiekamp?" Lord Stanley: „Ja, meneer". Dillon: „Schandelijk, allerschande lijkst." (Toejuichingen van de Ieren; eenigen roepen „Schandelijk!") Een Ier: „Chamberlain lacht!" Laster. De onthullingen van de „Daily Maal" met betrekking tot dr. Kuyper hebben tot strekking om aan te toonen, dat deze van jaren her een boezem vriend is geweest van president Kru- ger. Dr. Kuyper zou ofschoon hij voorgaf op eigen hand te handelen, zijn vredsvoorstel achterbaks met Kru- ger bedisseld hebben. Daarom noemt het blad hem een onbrtrnuwbaar vre desapostel. Laffe praatjes dtusl Het „interview" van de „Gaulois". Een der correspondenten van het „Alg. Hbldi". te 's-Gravenhage schrijft: Nu uit het beweerde vraaggesprek van een medewerker van de „Gau lois" met dr. A. Kuyper allerlei ge volgtrekkingen worden afgeleid, heb ik den Minister verzocht mij mede te dieelen wat er van aan is. De Minister verklaarde op een ver zoek van de „Gaulois" uit Parijs te heben geantwoord dat van een inter view geen sprake kon zijn. Maar de vertegenwoordiger van het Parijsche blad bleek reeds in Den Haag te zijn en is toen uit hoffelijkheid door den Minister niet afgewezen doch in diens huiselijken kring ontvangen. De her haalde pogingen van den journalist om het gesprek toch naar een inter view te sturen, zijn door den heer Kuy per steeds gestuit, zoodat de „Gaulois" zijn vraaggesprek heeft moeten samen stellen uit rafels van het algemeene ge sprek en goeddeels uit uitingen van dir. Kuypers huisgenooten. Zoo herin nert zich de heer Kuyper dat het een van zijn huisgenooten was die merkte dat velen in Engeland de over tuiging hadden dat koning Eduard den oorlog graag vóór zijn kroning zou be ëindigd zien. Het is deze uiting die de „Gaulois" in verwrongen vorm door den heer Kuyper zelf heeft doen zeggen en waarop nu o. a. de „Times" een min welwillende onderstelling heeft opge trokken. De neutraliteit der Y. S. De Engelsche bladen behandelen nog voortdurend het schandaal met den aankoop van paarden voor het le ger in Zuld-Afrika, Er is, gelijk men weet, een commisssie van onderzo eik benoemd om na te gaan lioe 't is kun nen gebeuren, dat het legerbestuur voor zoovele duizenden ponden is op gelicht. Bij de behandeling van deze zaak in het Lagerhuis zeide de afgevaardigde luitenant-kolonel Lee, dat hij, gedu rende den oorlog militair attaché te Washington zijnde, door de welwil lendheid van een hoogen ambtenaar gebruik kon maken van do adviezen van den voornaamsten paardenkundi- ge (chief horss expert) van het Ameri- kaansehe leger, nl. bij den aankoop van Amexikaansche paarden voor Z. Afrika. Corbin, adjudiant-generaal van het Amerikaansche leger, zegt nu, blijkens een Reu ter-telegram uit New York, dat er tusschen het departement van oorlog en Lee of iemand anders geen stukken gewisseld zijn, die Lee's be wering staven, en dat er ook geen chief horse expert in het Amerikaansche le ger bestaat. Dat mag waar wezen, maar het is moeilijk te twijfelen aan de juisthedd. van overste Lee's getuigenis, dat hij door bemiddeling van een hoog Ame- rikaansch ambtenaar bij F a aenkoop van paarden voor het Engelsche leger, oorlogvoerende tegen de republieken, profijt heeft getrokken van het advies van een ambtenaar van het Amerikaan sche leger, hoe diens titel ook wezen moge. Zoo wordt dus in de Ver. Staten die onzijdigheid betracht- Wei-h ai-Wel. Reuter verneemt, dat Lord Ons low Maaildag in het Britsche Hoo- garhuis eene mededeelinig zal doen over Wei-hai-wei. De berichtgever van de „Westminster Gazette" deellt bij gerucht medie, dat Wei-hai-wei aan Duitschlamd zou zijn afgestaan. Algemeene Berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Een telegram van Kitchener, den 3en uit Pretoria verzonden en in hoofd zaak uit Londen overgeseind, dient op een punt in zijn voliedigen tekst weer gegeven te worden. Er staat: „In het N. van den Vrijstaat zijn vier co lonnes bezig geweest de commando's van Louw te verstrooien". De Engelsche verlieslijsit van Dins dagavond geeft alleen aan, dat er den 30en J anuari een yeoman gewond is te Zwartfontein. De hurnara heeft te Londen en Southampton paarden voor Zuid^-Afri- ka aan boord genomen. Bennet Burleigh, de correspondent van de „Daily Telegraph" doet een kostelijk verhaal van Lord Methuen, „dien onvermoeiden en onvervaarden leidsman." Ziehier het verhaal: „Om eenige Boeren in de val te krijgen. deed hij oen snellen nachtelijken tocht. Ongelukkig was de nacht stik donker en had hij geen goede gidsen. Met groote behoedzaamheid voorttrek kende, kwam hij plotseling in de buurt van een konvooi, hij vloog er op af en vermeesterde het Het was zijn eigen konvooi, hij was in een cirkel getrok ken." Wij vermoeden, dat deze ver meestering van een konvooi een bij drage zal geleverd hebben tot de „bij ongeluk" gedooden en gewonden op de verlieslijst. Reuter seinde Woensdag uit Kaap stad: „Na een tijdsverloop van ruim twee jaar wordt de beperkte wekelijk- sche mailtreindienst naar het Noor den morgen hervat". Hoe dikwijls Is do hervatting van dien dienst al aan gekondigd! De verliezen!ijst toomt aan, diat er bij elkaar vijf man zijn omge komen en 27 gewond bij de botsing van d'e twee «^©.pantserde treinen (bij Burgersdoirp op 31 Januari) waar over den 3dien werd geseind. CHINA. De „Times" verneemt uit Sjanghai, dat na den dood van Li Hoeng Tsjang een toenadering is gekomen tusschen China en Japan, op den grondslag van hervormingen in het onderwijs en van bevordering van de Japansche belan gen. ALLERLEI. Uit Konstantinopel wordt aan de „Echo de Paris" geseind; dat de Sul tan van Koweit aan Engeland mede deelde, dat, zoo de kanonnen niet wor den weggenomen, de Turksche regee ring troepen zal zenden en het geschil zal onderwerpen aan de uitspraak van het Hof van Arbitrage te 's-Graven- age. Men spreekt van een tegenbezoek dat keizer Wilhelm voornemens zou zijn in Juli aan den Czaar te brengen. De uitnoodiging daartoe moet tijdens de laatste samenkomst te Dantzig gedaan zijn. De Keizer zou belangwekkende schietoefeningen van de marine-artil lerie te Reval bijwonen en den Czaar daarna naar Kroonstad en Petersburg vergezellen. Hoewel, in verband met de ontijdi ge openbaarmaking van de geheime aanschrijving van staats-secretaris Tir- pitz, reeds allerlei ambtenaren van 't Duitsclie departem. van marine e- a. zijn ondervraagd, is men nog niets verder gekomen met het onderzoek van de zaak. Tegen den verantwoordelij ken redacteur van de „Vorwarts" is een strafvervolging ingesteld, omdat hij weigert zijn zegsman te noemen. Een oud-ondciwijzer heeft in een vlaag van verstandsverbijstering den Bulgaarschen minister van on derwijs Kautsjef met een revolver schot gedood. Uit Londen wordit geseind, d.d. 6 Februari; Renter's agentschap heeift aan gaande de loopende geruchten over Afghanistan bericht gekregen, dat er dergelijke geruchten bij hei, mi nisterie voor lndië ontvangen zijn. Di t wees er echter op, dat er in het besrin der lente nog wel meer ge ruchten zullen opduiken. Er schijnt geen enkel bericht te zijn over de geloofwaardigheid er van. Stadsnieuws. Haarlem, 7 Febr. 1902. De gemeente als werk geelst er. Men schrijft uit Haar lem aan het Volk: Bij den laatsten sneeuwval nam da gemeente Haarlem voeg het oprti- men mannen in dienst tegen 15 cent per uur. De democraten in den Raad zullen wel niet nalaten het dage- lijksch bestuur over dit lage Joon te onderhouden. Arrondissements-Rechtbank. Uitspraken. Terechtzitting van 6 Februari 1902. 1. H. Mandenmaker, dienstbode te Alkmaar, diefstal, 4 maanden gev. straf. 2. A. van Kordelaar, lmpknceht té Heemstede, en R. J- v. d. Voort, los werkman te Haarlem, diefstal gepl. door twee personen, de le zes maan den gev. straf, de 2e 14 dagen gev. straf. 3. G. F. J. Klumper, slagersknecht te Haarlem, verduistering. 9 maan den gevangenisstraf. 4. A. Th. van Oldenmark, bakkers knecht te Haarlem, opz. vernieling, een maand gev. straf. 5. H. F. Kleinenbroich, zonder be roep, te Haarlem, verduistering, zes weken gev. straf. 6. Th. van der Moolen, schippers knecht te Haarlem, opz. vernieling, een maand gev. straf. 7. P. Baltus, tuinder te Heems- kerk, jachtovertreding, f 6 boete of 3 dagen hechtenis (appèl kantongerecht Haarlem). 8. G. van der Werken h. v. W. Bag german, zonder her. te Velsen, dief stal. 10 boete of 10 d. hecht. 9. A. C. A. van Engelen, rijkswerk man te Zaandam, mishandeling, 14 dagen gev. straf. 10. J. N. Kwantes, polderwerker te Assendelft, mishandeling, een maand gev. straf. 11. W. H. Poons, werkman te Haar lemmermeer, mishandeling, 14 dagen gev. straf. Uit de Omstreken. Benuebroek. Dat de nog niet lang geleden alhier opgerichte afd. van de Noord-Holland- sche vereeniging „Het Witte Kruis" zich in de algemeene belangstelling mag verheugen, blijkt wel uit de om standigheid dat de afd. nu reeds ruim 1U0 leden telt, en beschikt over een ge zamenlijke contributie van ruim ÜUO. Buitendien mag ze gebruik maken tot weaeropzeggings toe van de ijskelder van de ilartenkamp. De letterlievende vereeniging da Vriendschap gaf NV oensdagavond een goed geslaagde uitvoering in „de Nieu we Geleerde Man" alhier, bestaande in twee aardige tooneelstukjes en verder eenige voordrachten. Jammer dat er niet veel publiek was, want de spelers doen zeer hun best om het publieic aangenaam bezig te houden. De 1) CIliilttOK. Naar hel Duitach van A. N OEL. O, ever de woning zult u wel tevreden ziin, zeide Madame Joss mei voile overtuiging. Men ziet toch in dit huis niöfc gaarne een Duitscher. Beken het maar! De vrouw lachte verlegen'. Och, hemel! het kostte veel heel veel moeite o mer toe over te gaan maar als u eenmaal in het huis woont, zal niemand u iets in den weg leggen. Men moet er zich maar in schikken. U kunt het toch niet helpen. Dus tot Maandag, heer luitenant! M.et deze ©enigszins raacb gelachtige woorden die Detlev ech ter wel kon begrijpen, deed zij de huisdeur voor open en liet hem met oen vriendelijken blik lachend uit. Dat klinkt erg bemoedigend! zeide Detlev voorlijk bij zichzelf. Maar ik ben nu ten minste onder dak! Het werd tijd! Aan een in den hoek van de ka mer geplaatste ouderwetsche kast, waarvan het ou ders te gedeel te een commode met drie schuifladen uit maakte. terwijl het middelste ge deelte als men de deksel opsloeg, als schrijftafel kon gebruikt wor den, zat Marguérite Dormans met een huishoudboek voor zich, waarin zij het een en ander opschreef. Even als deze least waren ook de overige meubels van donker, door den tijd zwartgew orden en zeker ook worm stekig hout. De zeer diepe, maar niet even breede kamer, wier twee ramen op dien tuin uitzagen was geheel in donkere kleuren gehou den; donker behangsel en gordij nen en evenzoo donkere kussens op canapé en stoelen gaven die kamer zelfs bii helder daglicht geen vrien delijk aanzien. Bovendien was nu nog een der vensterluiken gesloten en door het andere raam viel het was laat in den namiddag voor Marguérite nog slechts even vol doende licht op die schrijftafel om haar cijfers te kunnen zettenDe achtergrond van de kamer bleef in de schaduw en men kon bijna niet zien dat daar in een alkoof waar voor het gord'üi was weggetrokken een breed ledikant stond dat bijna de geheele ruimte vulde. Eerst als men er dicht bijkwam, kon men bemerken dat onder den donkerroo- den. door dunne stijlen gedragen he mel, eene magere, oude vrouw lag, met trekken,, die eenmaal schoon moesten geweest zijn, maar nu zoo hoekig waren geworden dat zij zelfs in de schemering, die alle lijnen verzacht, nog onverminderd scherp uitkwamen. Marguérite was met hare cijfers '•©reed gekomen en liet nu diep in gedachten de ellebogen op den schrijflessenaar rusten. De schemering nam toe en liet het laatste spoor van licht verdwij nen,. toen een hevig geraas boven haar hoofd het jonge meisje uit ha re mijmering deed opschrikken. Wat is dat? vroeg een matte en toch nog schril klinkende stem uit het bedl Niets, mama, niets, zeide Mar guérite geruststellend. Het zijn ze ker de kinderen van den agent. U weet. zij zijn onverbeterlijk. Hare stem klonk niet geheel onbevangen. want zij wist dat zij onwaarheid sprak. Ditmaal beschuldigde zij de kleine levenmakers ten onrechte, want het geraas daar boven werd door madame Joss gemaakt, die het kamertje voor den oppasser van den Duitschen officier opruimde. Marguérite, klonk het weder uit het bed. Mama? Heb je de kamers verhuurd? Ja, mama. Aan wie? Het is eeneen ambtenaar, mama. Hij schijnt vermogen te hebben, de prijs was hem niet te hoog. Waarbij is hij aangesteld? Bij bij d'e Regeering. Bij de Duilsche Regeertng? Ik weet het niet zeker, mama. Misschien ook niet bij de Regee ring. Het is helaas! eén Duitscher. Dat kon niet vermeden worden. Maar wij hebben niets met hem te maken. Wij zullen hem nooit zien, nooit Weder een oogenblik van zwij gen. Boven werd geweldig leven gemaakt. Nu werd zeker de over tollige groote kast. die zoo zwaar was, uit h. t. kamertje weggenomen. Maar in weerwil van dat geraas kon Marguérite duidelijk het zwa re zuchten u. v moeder hoeren., die zich met moeite in haar bed om keerde. Doe maar geen moeite, zeide eindelijk Madame Dormans op snv -ken toon. Alsof ik zijn sa bel niet heb hoornen rammelen toen hij in het salon was. Ik weet dat het er een van hen wasje denkt zeker, dal het zoo gemakke lijk is om je moeder te bedriegen? Mania! riep Marguérite uit, smartelijk getroffen. Nu, laat maar, ik weet immers, voegde zij er zachter bij, dat je mij dat leed wilde besparen. Maar moest het dan gebeuren? Het moest niet, antwoordde Marguérite dralend, maar in onze omstandigheden be teekent de som, die de Pruis voor huur zal betalen, heel wat, en wij kunnen dat geld best gebruiken. Je moest lieveir zeggen: de dokter en de apotheker kunnen het. gebruiken, dat zou juister zijn. Het zon er mij ook niet slechter om gaan als ik kon besluiten om die twee af te d'anken. Maar je laat mij geen rust en het is alleen ter wille van jou dat ik zoo met mij Iaat knoeien. Het gaat toch béter na hel laatste drankje? Ja, ja, nog een laatste uitstel. Met dien Duitschen moordenaar als buurman zal het des te sneller ach teruit-0 an. Laten wij billijk zijn! Hij heeft tenminste aan dat moorden niét m.uegedaan. Bii is nog geen der tig Des 1 erger. Wil ik hem het geld terug zen» den? Wil ik hum afschrijven? vroeg M m ucx'ite. Mevrouw Dormans zuchtte. Neon kind. Vergeef je moeder als zij je verwijtincen maakt over iets wat je voor haar bestwil Joel. zeide zij na een poes zwijgen op geheel ver anderden, diep treurigen toon. Ik weet dat je sedert den dood van Monsieur Bolsèque niet meer met het huishoudgeld uitkomt. Maar dat is zeker, God alleen weet, hoe pijnlijk het voor mij is dezelfde lucht met dien Duitscher te moo ten inademen. Een verdriet, ma, dat je jezelf op don hals hebt gehaald. Waarom in een stad gebleven waar men niet.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1