WJmÊË Romeinsche postwagen. hooi", want hij heeft een muilkorf voor. Ja, dat hadden wij in onzen angst niet gezien. We bleven hier wel drie kwar tier en niet zonder resultaat Het wordt, dunkt mij, tijd, de on bescheidenheid -van mijne cöpieermg uit het geschriftje „Lijst-Idyllen" niet verd'er te drijven. Ik heb van buiten om hooren beweren, dat de volgende bladzijden nog interessanter schetsen bevatten. Wellicht krijgt deze of gene onzer lezeressen dit werkje binnenkort in handen en kan ze mij daarover meer inlichten. JOPHIR W' HP5 Postbode uit de 16de eeuw. ALLERLEI. Ien te1 .worden. Men verzekert althans, dalt hij voor dien geducht en zeebewoner nog al ont zag moet hebben. Uit ds geschiede»! ;«aii dee! hrieuechesteSSsï'. V i sschenverslinders Meermalen is er, en zeker terecht, over de vraatzucht geklaagd van de zeehonden, die zulke groote hoeveel heden visch verslinden en ook op nog andere wijze den visschers nadeei be rokkenen. Reeds zijn tot de Regeering verzoek schriften gericht om premies te ver binden aan het dooden van zeehonden. Verzoekschriften in denzelfden geest op het uitroeien van bruïnvisschen zou den stellig evenveel reden van bestaan hebben. Deze vlugge zeebewoner toch richt ware slachtingen aan onder velerlei vischsoorten. De bruinvisch maakt zoowel jacht op haring, als op geep,en ansjovis. Zelfs moet hij bij voorkeur zalm verslinden, ook a'l heeft deze de groote bereikt van een flink en kabeljauw. Indertijd waren in het Mars diep eenige personen ooggetuigen van het vervolgen van een grooten zalm door een school van wel vijftig bruïn visschen. Wild sprongen de vervolgers om hoog, soms wel 5 a 6 voeten boven den zeespiegel, om dan weer pijlsnel onder water voort te jagen, hun prooi ach terna. Ook de zalm sprong, bij zijne po gingen om aan de vervolgers te ont komen, nu en dan ongeveer een meter boven den zeespiegel. De vlugge visch verscheen zoo eeniige malen boven wa ter, doch werd daarna niet meer gezien en was ongetwijfeld door de vervolgers buitgemaakt. Men heeft hij soortgelijke vervol gingen wel eeiis waar genomen, dat de vervolgde zalm op het strand schoot Natuurlijk is het dier daarmede niet- gered, want zoo hij al niet door ih-en- schen wordt gevonden, weten de meeu wen er wel raad op om den veUten visch op te peuzelen. Daar de bruinvisschen vaak bij scho len. van meer dan honderd bijeen zwemmen en zich liefst in de dichtste vischscholen storten, is het gemakke lijk aan te1 nemen, dat de veelvraten jaarlijks mfiïïioenen visschen van al lerlei aard verslinden. De bruinvisch op zijne beurt schijnt- weer doov den zwnardvisch aangeval- (Bij de plaatjes). Zoolang er menschen op aarde wo nen, is er altijd behoefte geweest aan personen, die boodschappen van ds eene naar de andere plaats overbrach ten en daarmede in hun onderhoud geheel of gedeeltelijk voorzagen, m. a. w. er zijn altijd brievenbestellers ge weest, zjj het dan natuurlijk niet in den vorm. zooals wij hen tegenwoor dig kennen bij de, bijna Volmaakte post administraties. H>et overbrengen en bezorgen van brieven of boodschappen p'ast zich, als wij de geschiedenis na gaan, nauw aan de middelen van ver voer, ook wel aan de - grondsgesteld heid van de' streek, waarin de brief dragers werkten. Bij de oude Romeinen geschiedde het brievenvervoer door middel van een lichte, overdekte kar. waarvoor paarden gespannen waren, die als dra vers goed bekend' sionden, In de middeleeuwen, toen wegen en b'osschen wemelden van onbetrouwba re elementen en rooverijen tot in de onmiddellijke nabijheid der steden plaats vonden, volbracht de platte- land'spostbode zijn "Ambtelijke reis hi et dan tot de tanden gewapend. Later kwamen dc postiljons, die niet hoorngeschal hun nadering te paard aankondigden aan de brieven-verwach tend-en, In de Land es, het moerassig zuid westelijk deel van Frankrijk, tifsschen da Garonne en de Pyreneeën, waai de voetgangers 'ieder oogenbük gevaar zouden loopen in den weeken grond weg te zakken, gaan de brievenbestel lers op stelten rond. die tot over de helft van het been zijn vastgebonden, zöo dat de beambte de handen vrij heeft. 'De Cbineesche postbode wapent zich tegen de zonnestralen met een parasol, de posl'koerier in Engelsch-ïnd-ië brengt zijn brieven over op een kameel. De meest moderne brievenbesteller is voor het oogenbük de Berlijnsche, die de brieven tusschen dë verschillen de hulpkantoren vervoert per auto mobiel. Op de plaatjes geven wij van deze verse.'lillende mannen afbeeldingen. Spoedig echter ondervond hij, dat hij niettegenstaande de reusachtige sommen die hij voor reclame besteedde, toch zijn doel, nl. het winnen der weddenschap, niet. kon bereiken, om de eenvoudige reden dat iedere uit gaaf voor annonces zijn inkomsten vertiendubbelde. Na wanhopige pogingen om zijn geld door reclame kwijt te raken, moest hij eindelijk de vlag strijken en de weddenschap betalen. Daarvoor was hij echter van een zekeren onder gang gered en bad in het voortdurend annonceeren den weg tot rijkdom gevonden. Engelsche Theaterbilletten. De billetten, eene of andere scène uit het aangekondigde stuk, voorstel lend, vallen door hunne enorme grootte op. In den regel worden die engelsche billetten in vier kleuren gedrukt, nl. zwart, geel, rood en blauwmenigmaal wordt echter ook vleeschkleur en grijs bijzonder gewenscht. Het gebruikelijke formaat der afzonderlijke vellen is dat van zes „double crown" vellen, dus 60 bij 40 duimdoch slechts in zeld zame gevallen stelt een theatergezel schap zich tevreden met een billet van die groottetwee of meestal drie vellen worden saamgevoegd, niet zel den ook vier, wat een formaat oplevert van 13 voet 4 duim hij'5 voet. Natuur lijk is de vervaardiging van dergelijke reuzen billetten geen eenvoudig werk, want zooals van "zelf spreekt eischt elk blad de graveering van vier tot zessteenen, naargelangdergewenschte kleureneen knap lithograaf heeft Een postbode in de Landes, De weg tot rijkdom. Met een koopman die niet van reclame hield en aan den vooravond van zijn faillissement stond, wedde een Yankee om een hooge som, dat een handelsman die altijd adverteert en nog eens adverteert, nooit zijn kapitaal verliezen kan. De arme koop man die niet veel te verliezen had, nam de weddenschap aan, in het vaste geloof, die te zullen winnen. P'ost-aut-omobiel te Berlijn. echter ongeveer eene volle week noodig voor het graveeren van éiïï zoo'n reuzensteenvan 60 bij 40 duim. Men ziet dus dat all'een de lithografie van een plakaat van drie vel groot (10 voet breed en 5 hoog) voor vierkleurendruk twaalf gravures vereischt en dus onge veer een geheel kwartaal werk voor één lithograaf be teekent. Natuurlijk echter wil geen enkel theathei;directeur drie maanden wachten en verdeeling van arbeid is dus noodzakelijk. Ten eerste wordt van het bestelde plakaat een ontwerp op verkleinden schaal met conté of oostindische inkt gemaakt, om den besteller ter goed keuring voorgelegd te worden. Is deze verkregen dan wordt de teekening op een vol teekencarton in het juiste formaat van-het bestelde plakaat- over gebracht-, natuurlijk overeenkomstig het formaat vergroot- Hierna Wordt de teekening in zoovele, evengroote, deelen v&rdeeld. als er steenen voor den druk noodig zijn en dan wordt de zwarte (omtrek-)teckenir.g gegra veerd. Overdrukken van de omtrek- steenen worden dan gebruikt voor het maken der kleuvsl oenen. Zijn dc vier stellen (twaalf) steenen voor den druk gereed, dan komen zij na elkaar in de groote snelpers die niettegenstaande het formaat van CO bij 40 duim 2500 ex. per dag levert; het drukken van 2(300 billetten als boven omschreven zou dus met zoo eene.machine nog volle twee weken duren. De prijs van dergelijke theaterbil letten is naar gelang der uitvoering en oplage. 0.60 a 0.75 per stukter grootte, van een vel; een uit drie vel bestaand billet kost den besteller f 1.80 a f 2.25. 'Minder dan 5000Exp. worden slechts bij uitzondering besteld, zoodoende beteekent zulk 'een order een bedrag van f 0.000.a f 12,000.— (kleine billetten ter grootte van 20bij 30 duim kosten 75—125 gulden per duizend.) Geen enkel exploitant be paalt zich echter bij één plakaat. doch bestelt er doorgaans zes. menig maal zelfs nog meer verschillende, zoodat voor billetten en de versprei ding daarvan niet zelden f 60.000. en meer uitgegeven wordt, alvorens van eenige inkomsten sprake kan zijn. Eene reizende theatertroep zonder dergelijke billetten is echter in Enge land onbestaanbaar; men is er zelfs algemeen van overtuigd dat zonder billetten zelfs de beroemdste troep voor ledige banken zou spelen. De engelsche plakaatdrukkerij vaart er goed bij en is zoodanig uitgebreid dat het alles overtreft wat op het euro- peeseh vasteland kan vervaardigd worden. PUZZLE. WAAR IS DE RUITER? j zoo hoog liep. dat er een aanslag met proef daarmede genomen had, heeftcen revolver van kwam. Uit de eetni- men thans bijzonder sterk gebouwde j genverklaringen bleek. nog afgezien degeldrukpersen met oodrecht staand j van allel.loj mcrkwaardige onzekerhe- )oerd Verstelbare Va"S me"- I den en onjuistheden, dat het uithalen, Een kleine kamer, door twee elee-bet inleggen en het aftrekken van trische gloeilampen verlicht, bevat de revnver zelfs door degenen die tr gehecle inrichting. De pers staat linksvink omheen hadden gezeten, of in het van den ingang op een tafel geschroefd, j gehéél niet was waargenomen, of dat Rechts daarvan staat, eveneens! zij zoo weinig zekere verklaringen vastgeschroefd, een bok met kasten moesten afleggen, dat een strafvervol- die den geheelen lettervoorraad bevat ten. lederen dag moeten zes verschil-i lende menu's, gedrukt worden en wel j afzonderlijke voor de eerste en tweede j kajuit en voor ontbijt, lunch en mid- i aagmaal. leder menu wordt engelsch en duitsch gezet, naast elkaar. De opper-steward levért de copy. Een zetter-drukker vormt het geheele per soneel. Hij beeft buitendien nog zooveel vrije tijd dat hij gaarne mede aan tafel bedient, wat zijn inkomen door de afvallende fooien belangrijk vermeerdert. Deze menu's worden overigens ge woonlijk zeer smaakvol gezet en zuiver gedrukt, meestal op kaarten i met' afbeeldingen van havenplaatsen, j die de boot aandoet. Metaal en zeewater. Alieen goud en zilver biijven iu zee water onveranderd: andere metalen ondergaan daarvan een meer of min der sterken invloed. De bevinding daaromtrent- bij de verschillende metalen is. in liet kort samengevat, de volgende: zuiver brons, dat slechts sporen van loud, ijzer of zink bevat, schijnt met een sterk weerstandsvermogen tegen don invloed- van het zeewater begaafd; na verloop van 300 jaren heeft het nog slechts oen zeer geringe oppervlakkige invrating- ondergaan. Giet- en smeed ijzer daaremegenondergaan eene veel sneller ontbinding, niet alleen aan de oppervlakte, maar ook in de massa. Bij bet geslagen ijzer is du werkuur anii. de oppervlakte overwegend, doch bij gegoten ijzer openbaart, zich voor al eene inwendige werking, ede daar om te gevaarlijker is, dat zij den vorm der voorwerpen niet wijzigt, en- niets, om zoo te zeggen, de verzwakking van hun weerstand voorkom!. Het aan getaste giet-ijzer ondergaat eene ont binding, die men verwoeking noemt, én dan kan jm-n hot met een mes snij den evenals menie. De vc-rami i-Mg 1 des te sterker naar gelang van don duur der onderdompeling en den a'tird van het gietijzer, Pi 'bode 'in Britsch-Indië. Postiljon uit de 17de eeuw. Getuigenverklaringen. ging wegens poging tot doodslag zon der de bekentenis van den beschuldig de nooit zou hebben kunnen slagen. Men meent, dat door dergelijke proefnemingen een reeks van regelen uit de ervaring zal kunnen worden verkregen, welke dén bekwamen vech-" ter zullen mogelijk maken, de waarde van getuigenverklaringen zekerder te j beoorde-olen, dan nu het geval is. De psychologie zal zich ook in dit vraag- stuk een waardevolle bondgenoole van '.ié strafrechtswetenschap toon en. Genezing van pokken. M n weet wellicht, dat. sedert eeni- weer een nieuwe geneeswijze is ontdekt genezing van pokken en lupus door middel van rood licht en geconcentreerde chemische lichtstra- I leh. Proeven, genomen met kikkereieren. 1 blootgesteld aan licht van verschillen- kleur, schonken aan den Deenschen gi-.hcNiels Finsen de overtuiging dat de blauwe lichtstralen van grooten j "mvloed zijn op het leven der organis- j men. De aan liet blauwe licht bloot- gestelde kikkerlarven vertoonden bij vergelijking met die, onder andere v.er- IicMi'ng gebracht, veel sneller en aan- i zienlijk Levendiger beweging. Dat het licht-baetëriën doodt, was reeds w orger aangetoond.'Uit den in vloed van het zonlicht wordt ook het verschijnsel verklaard;, dal een besmet te rivier d'.roomafwnarts vanzelf ge zuiverd wordt. Aan Finsen komt ech ter de eer toe, dezen invloed te hebben teruggebracht, tot dien der chemische Wh; stralen, die, buiten het vlo ld1 het zon'nespectrum vallende, op ziclr zelven niet waarneembaar zijn voor het oog. Eerst heeft Finsen. te Kopen hagen in staat gesteld tot vestiging van een laboratorium en verplegings- instituut, geconcentreerd zonlicht aan- Proèven, die in de criminalistischc gewend later geconcentreerd elektrisch Drijvende drukkerijen. De luxerieuse inrichting der groote oceaan-stoombooten neemt bijna met elk dezer vaartuigen dat van stapel loopt, toe. Nu is de Norddeutsche Llovd onlangs begonnen zijn salon booten met een kleine drukkerij te voorzien. Het doel dezer drukkerijen is devervaardigingdernoodigernenu's. Nadat men reeds jaren geleden de afdeeling aan de universiteit te Bei- lijn in de laatste weken zijn genomen, bobben versch -idene leerrijke bijzon derheden inzake de onbetrouwbaar heid van getuigenverklaringen aan den dag gelegd. Bij de eerste proef werd een gebeur tenis uit de strafrechtspraetijk uiteen gezet als de verklaring van een be klaagde, voor een grom van toehoor hoorders; een uit de tweede groep aan een derde, en een uit de derde aan een vierde groep. De man uit de der de groep gaf reeds een geheel andere voorstelling» van de' gebeurtenis, zoo wel in het algemeen als in de bijzon derheden, en daarmede een vernieti gende critiek over de ..getuigenis van hooren zeggen." Bij een tweede proef werd. zonder dat degenen die er aan deelnamen wis ten dat het gebeuren zou. in aanslui ting aan een wetenschappelijke voor dracht, door twee heeren vo-lgens een te voren vastgesteld plan een woor denwisseling gehouden, die ten slotte booglicht van groot, vermogen. Onder inwerking dezer chemische lichtstra len zijn ter genezing van lupus ver rassende resultaten verkregen. De che mische stralen dooden den bacil en wekken :in het lupusweefsel een gene zing brengende ontsteking. Van Finsen's toestellen zijn in den laat sten Ijjd in de voornaamste geil- lustreerde tijdschriften, herhastldelijk afbeelding gegeven. Ook voof de bevordering der gene zing van roodvonk en mazelen koes tert men zekere verwachtingen van de Finsen'sche licht-geneeskunde. Dat ziekte door verpleging in het duister, het voorkomen van ettering bij de pok- ziektee door verpleging in het duister, maar ook door toelating van rood licht wordt begunstigd, is reeds aan oude volken bekend geweest. In Roemenië en inAzië is het een oud gebruik, pok lijders eën rooden doek over gelaat en handen te wei-pen, of hen in een spe lonk te verplegen, welks opening met een rooden doek is afgesloiten. Thans weet men. dat men de chemische Licht stralen moet buitensluiten en de roode of warmtestralen mag toelaten om te zorgen, dat de ziekte geen litteékens achterlaat. Ook in dit opzicht zijn te Kopenhagen zeer bevredigende resul taten verkregen. De poklijders blijven dangedurende de ziekte in een zaal met diep rood gekleurde vensters. De gevolgen van kogel wonden. De uitkomsten der laatste oorlogen waaronder te begrijpen de Z.-A. oor log hebben doen zien. dat die ver wondingen, door het lclein-kaliber ge weer veroorzaakt, niet de verwoesten de gevolgen hebben op het. physiek. welke men er van verwachtte, op grond der groote aanvankelijke snelheid. Na tuurlijk moet het gebruik van dum- dum-kogels en dergelijke worden uit gesloten. De wonden genezen spoediger, voor al borstwonden zijn: minder aan infec tie onderhevig, terwijl die in de zachte deelen minder pijnlijk zijn- Bij been verwondingen houdt de splintering al op verre binnen een af stand van 2000 M.; sommigen nemen den maximum-afstand van splintering 500 M., wat echter te klein is. Ook schedel wonden genezen nu be te A tenzij de hersenen zwaar belee- digd zijn. Tri 1870 stierven nog 78 pet. van dc gewonden aan den schedel. In Z.-Afrika zijn vele buikwonden genezen zonder dat operatie noodig was. Merkwaardig is echter dat de nieu we projectielen op het zenuwgestel een grooten, soms zeer ernstigen invloed hebben. Een 60tal soldaten, niet ern stig gewond, sommigen zeer licht en zonder dat de wonden difformiteit ach terlieten. vertoonden nerveuss sjrmp- toinen, waaruit blijvende invaliditeit volgde! i ri j M 1Ï" Cbineesche postbode op Formosa. De zenuwachtigheid, gepaard! aan groote lichamelijke zwakte, geleek veel op die, voorkomende na een. spoorwegongeluk of andere groote ramp. Vonden aan hoofd en becnen geven het meest aanleiding tot dezen toestand. Een reconvalescentie-tijdperk van zes maanden met de meest zorgvuldige behandeling bracht niet de minste ver betering. Vele Engelsche geneesheeren mee- .i AïSËL- De fabriek van de bekende Veen's Cacao te Sneek.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 7