Prijsraadsels met Geldprijzen, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken Zaak-Beynes. 19e Jaargang. Maandag 10 Februari 1902. No. 5710 ARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Toor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 ignFnlÉinnTt Van 1—5 regels 50 Cfcs.; iedere regel meer 10 Cte. Buiten liet Arrondissement Haarlem Voor de dorpen iu den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), *8 pr^9 ^er Adverfcentiën van regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 df. fGroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Franco door het gekeele Rijk, per 3 maanden. 1.65 BS»--, Reclames 30 Cent per regel. Afronderlrjke nummers0.02^ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bq de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37% Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie W3. de omatreken en franoo per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeurs J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onzo Agenten on door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaats ine van Adrertenfciën en Reclames betroffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan heb Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Aan. te Amsterdam, Dit blad versoliijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Go. JOHN F. JONES, Suco., Parijs 31Ht Faubourg Montmartre. voor abonné's van Haarlem's Dagblad. De oplossing van ons vorig Prijsraadsel is: VERWULF T. De onderdeelen zijn: turf, wel en vuur. Het aantal goede oplossers bedroeg 869. Bij gehouden loting werd de le prijs van TIEN GULDEN toegewezen aan den Heer A. MENKE, Voorzorgstraat lrood. alhier, en de 2de prijs zijndeTWEE GULDEN VIJFTIG aan den 'Hetr D. J. BLOEMZAAD, Kleverlaan Bloemendaal die hunne prijzen van Maandag af aan ons Bureau tegen quitantie in ontvangst kunnen nemen. Oüs nieuwe Prijsraadsel luidt als volgt a Mijn geheel bestaat uit 10 letters en is de naam van eene plaats in de bloembollenstreek. 7, 8, 10, is een kleedingstuk, 6, 2, 9, 4, is een lichaamsdeel, evenals 3, 5, 10. 1 0. Bij de inzending moeten ook de onderdeelen vermeld worden. Onder de Abonné's, die een goede oplossing inzenden, zullen wederom worden verloot: Een Eerste Prijs van TIEN GULDEN en Een Tweede Prijs van Twee Gulden Vijftig Cents Een en ander onder de bekende voorwaarden. Dit nummer bestaat uit a ut bladzijclen. Haarlem's Dagblad vanlOFebr- bei al o.a.: Yerkiaringen van Dr. Leyds. Eeuo levendige zitting van den Duitsclien ltijksdag, Een Halve Week Wereldgeschiedenis, Sport- praatje, Zaak-Beynes. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant als gratis-bijvoegsel no. 75 van ,,De Zaterdagavond", letter kundig weekblad voor Jong en Oud, bevattende: Specialiteiten, Haarlem mer Halletjes, Rubriek voor Dames, Philanthropic, Feuilleton: Circus meisje. benevens de gewone rubrieken, afbeeldingen, Schaakrubriek en Prijs raadsel. Politiek Overzicht. Do nota van onzo regeering geeft nog steed- stof tot bespreking. In liet Britse toe Lagerhuis vroeg Dal- ziel. of die regeering reden had te veronderstellendiat die N eclerland- sctoe nota in overleg met een ande re mogendheid was opgesteld. G.r&nboime untwoordde, dat de re geering geen inlichting had gekre gen. die daarop wees. De Petit Bleu" heeft van zijn berichtgever te Utrecht de volgen de verklaringen van dir. Leyds ont vangen. Wij zullen alles doen wat we kunnen, opdat de leiders eai bevelhebbers der Boeren in Zuid- Afrika juist worden ingelicht om trent. de beteekenis der wisseling, van gedachtendie pas tiisschen Ne derland en Engeland heeft plaats' gehad en van alle incidenten, die daar betrekking op hebben. Aangaande de officieele Engelscho telegrammen over nederlagen van De Wet en De la Rey verklaarde dr. Leyds; Ik geloof er niets van. Cl;,kbaar hebben de berichten be trekking op kleinere gevechten van gering belang, dooi' het Engelsche ministerie van oorlog overdreven. Wij hebben van het oorlogsterrein berichten uit den allerlaatst en tijd gekregen, die ons volkomen gerust stellen, Wij behouden al ons ver trouwen en de oorlog zal tien ja ren duren als het moet. Engeland schijnt niet anders te wenschen dan de vernietiging van het volk der Boeren, maar die wénsch zal niet vervuld worden. Er zijn nog vele Boeren in Transvaal en den Vrij staat en het ras is overwegend in de Kaapkolonie. Het heeft in dien Zuid-Afrik aanschen grond wortels geschoten, zoo diep. diat men die niet uittrekken zal. Een telegram ui't Marseille aan de Patrio" meldt, diat aldaar twee Boeren- of f i oieaienSorvage Looks, uit de Kaapkolonie zijn aan gekomen, bul-=4 met eene zending naar president Kruger. Zij zeiden, dat Botha en De Wet talrijke aan hangers hadden., en wapenen en munitie. Locks voegde daarbij: Wij hebben volkomen vertrouwen in president Kruger. Het zal aan hem staan, zich uit be spreken, en hjdïen hij beveelt, ons te onderwer pen zullen wij gehoorzamen. Maar Oom Paul zal dat niet be velen. In den Duitschen Rijksdag is het bij de behandeling van de marine begroeting zeer levendig toegegaan, daar staatssecretaris Tirpitz zich naar aanleiding van zijn onlangs door de „Vorwarts" bekend gemaak. te geheime aanschrijving tegen de beschuldiging moest verdedigen, dat hij mat opzet de volksvertegen- woordiEring om den tuin geleid had Rebel zei o. ..Indien iemand in hv. 1 dagelijksch leven deed, wat Tir- pitz heeft gedaan, zou er een aan klacht wegens bedrog tegen hem kunnen worden ingesteld", en Eu- gen Richter bulderde: ,,Ik heb hier reeds meer dan honderd minis ters zien komen en weer heengaan maar daaronder was er geen een wiens verklaringen en mededeel In ge n men zoo weinig kon vertrou wen als die van Tirpitz". De bei d'e sprekers en hun pa^tijgenootein weigelden het traciement voor den secretaris van marine toe te staan, en verlangden zijn ontslag. De ge zamenlijke andere partijen ver klaarden zich daarentegen bij mom- de van hun leiders tevreden ge steld door de verklaringen van Tïr-' pitz en zeiden, dat zij niet door hem voor den gek waren gehouden. Zi' willigden zijn traktement in. Uifc een politiek oogpunt bezien, was het interessant, dat in de dis- cussiën door Rebel nog werd ver raden, dat de reg. van plan was behalve de kruisers en kanonneer- booten, die reeds in Oost-Azie zijn, in bet vervolg nog vier liniesche pen daar voor vast te stationeernen. Buitenlandsch Nieuws. Bit Columbië. Een telegram uit Panama zegt dial het stoomschip Taboga, daar uit Ghiriqui aangekomen, de nederlaag' meldt van een kleine revolutionai re expeditie, uitgezonden door ge neraal Herrem, en de gevangenne ming van een aanltal opstandelin gen met wapens en zestig paarden. Te Panama is een vrijwilligers corps van 500 man gevormd, en 1500 man moeten naar die stad op rukken om die regeeri ngstroepem te versterken. De Cliineesche buit. De soci aal-democratische partij in cï.n. Duitschen Rijksdag zal, bij de- tweede Leaing van de begroo ting van buitanil'amd)F'"be zaken, een voorstel indienen strekkende om tot den rijkskanselier het verzoek te richten, de uit Peking meege voerde sberrekundige instrumenten daarheen terug te zenden en ter be schikking van de Chi neesche regee ring te stellen. Verder beeft de zelfde partij besloten, bij dezelfde gelegenheid de gebeurtenissen in Zuid-Af rika ter sprake te brengen. Algemeene Berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Henry J. Wilson vroeg Donder dag in het Lagerhuis of er niet non- oombattante Boeren gedwongen worden met die treinen mee te rei- 2o en of dat met het oorlogsgebruik in overeenstemming is. Brodrick had geen bericht, diat Lord Kitchener dien maatregel ge nomen heeft! Maar, als het noodlig is. v ti ei, zeidie die minister; het druischt geenszins in tegen het be schaafde corlogsgebmik (niet tegen het Engelsche artikel, zouden wij zeggen). Brodrick dacht er niet aan om 't tegen te gaan. Bryn Roberts vroeg Donderdag in het Lagrehuis of de regeering met mevrouw de Wet niet doen zou als de Fransohe regeering met de ko ningin van Madagascar gedaan had. Brodrick antwoordde op deze ietwat zonderlinge vraag. d)at hij niet twij felde of mevrouw de Wet weid met alle voorkomendheid en zorg behan deld. Helaas is het niet twijfelen van dezen minister van zoo twijfel achtige waarde. Iemand uit het Engelsche leger in Zuid-Afrika schriift in een brief, die im de „Times" is opgenomen, dat er onlangs nieuwe troepen, versch van Aldershot, waren aange komen. De manschappen zagen ei keurig uit maar die meeaten kon den niet mat het vizier van hun geweer overweg en wisten niet hoe ze achter een bedekking schieten moesten. Laf fan seint ui t Rlomfontein dat de blokhuizen en forten op eeni- gen afstand van den, spoorwe^ veel vergen van bet transport. Het mili taire transport gebruikt reeds in ronde getallen 1100 ossewageos elk met 16 ossen, te zamien 17,600 os sen; 1000 muilewagens ieder met 10 muilen; als voerlieden zijn 4200 inboorlingen in dienst. Dan is er nog een stoomlranspoiadienat van Bloemfontein naar het O. en W. en van Kroonstad naar hief. O. Laf fan seint uit Johannesburg, did. 5 dezer, dat de eerste bezen ding Kaffers uit Mozambique van Ressamo Garcia naar Johannesburg is vertrokken. Half April mogen weer een aantal mijnen (d'ie hij noemt) beginnen te werken. Uit de verlieslijst: Bij Tafelkop 1 Februari 1 doodie en 1 gewonde, bij Vaal bank 2 Fe- bruari 3 gewonden, verder eenige kleine verliezen. Uit Matjesfontein did. 2 Febr.: „Kolonel Crabbe is Donderdag' te Rietfontedn tusschen Beaufort West en Fraserburg, slaags geweest met twee commando's onder Smith ein Hugo. De Boeren trokken terug in noordwestelijke richting. De En gel schen hadden twee gewonden; hè' verlies van de Boeren is onbe kend;'". ALLERLEI. Onder die Leden van dien Duit schen Rijksdag vertelt men dat er een bondige verklaring vah die ver bonden regeeringen in de maak bv die Ce verstaan zal geven dat zij in geen geval verder zullen gaan dan de in het tarief-ontwerp vastgestel de minimum-rechten. Aan een feestmaal van dien Deut- schen Landwirt.hsch.aftsraWi heeft die Duiitsche rijkskanselier van' Bü- low een vrij lange toespraak gehou den. Hij legde er nadruk op, dat er van een verschillend inzicht in de economische belangen bij den Kei zer en hem natuurlijk geen sprake is. De verbonden regeeringen zijn het er over eens, dat de door hen voorgestelde graanrechten die grens aangeven tot welke de rechten kun nen wooden verhoogd. Uit Madrid wordt het overlijden gemeld van admiraal Monibojo, den dapperen vlootvoogd die met zijn houten schepen slag leverde aan admiraal Dewey in die baai van Manila. Hij was in zijn 71e jaar en in 1845 als adelborst bij die Spaan- sche zeemacht in dienst gekomen. Bet ..Dresdener Journal" meldt, dat de Saksische ministers gezamen lijk ontslag hebben gevraagd aan den Koning. De vorst behield zich zijn beslissing op het verzoek voor en diroer aan enkele ministers op tot nader bevel de loopendte zaken af te doen. De Engelsche kruiser Amphitrito die op weg naar Engeland was, zit in de baai van Suez op het strand. De „Vorwarts" deelt medio d'at haren' „zit-redacteur", wegens die de vervolging dlie ingesteld is tegen openbaarmaking van die gehei aanschrijving van dien Duitschen staatssecretaris van marine Tirpitz, gegrond! is op de beschuldiging van heleirij. Omtrent don in ons vorig num mer vermelden moord' op den Bul- gaarschen minister van onderwijs Kautsjef blijkt nog, dalt de gewezen onderwijzer Karandjoalof heette em een Macedoniër was. Hij schoot Kautsjef in diens dienstvertrek dood met twee revolverschoten en pleegde daarna zelfmoord. Men bevestigt, dat de moordenaar die geen betrekking had', in waan zin heeft gehandeld'. De heer J. J. F. Beijnes heeft zich met een uitvoerig adres opnieuw tot den Raad gewend, inzake de quaestie over de eiectriische etroomlevering aan zijn firma. Hij begint met te herinneren aan de in den Raad aangenomen motie tegen hem, doet de historie daar van nagaande, opmerken, dat de lichteommissie tegelijk als aanklager en rechter is opgetreden en dat hij door den Hand zonder verder onder zoek is gebrandmerkt als iemand, die, door zijn woord niet te houden, de belangen deo* gemeente een© aanroer kelijke schade heeft toegebracht. De heer Beijnes is nog steeds van meening, dat de Raad dit oordeel heeft uilgesproken, „onvoldoende en onjuist voor gelicht door leden der bedoelde commissie, die wellicht zelve niet de noodige technische bekwaamheden bezitten om over de onhoudbaarheid huiuier beweringen te oordeeJen." Afgescheiden zelfs van de geheele feitelijke kwestie over het verschil tus schen de woorden, die hem in den mond worden gelegd, en dewoorden die hij werkelijk gesproken heeft, aannemende zelfs, (voor een oogen- blik) dat hij inderdaad de woorden ;ebruikt had, die de commissie meent gehoord te hebben, dan nog zal de Raad na voorlichting van deskun digen tot de overtuiging komen: dat het zijn (des heeren Beijnes) schuld niet is, wanneer bij de com missie de overtuiging hadi bestaan, dat hij zich (rechtens of moreel) verbond om de door de commissie gestelde hoeveelheid op de door den gemeen teraad te stellen conditiën te verbrui ken; dat inderdaad bij den bouw en (ie inrichting der fabrieken ook niet op dat verbruik is gerekend; dat de Raad dan ook geen reden heeft om hem te beschuldigen van door lichtvaardigheid de gemeente te hebben benadeeld, en nog wel voor 712000—15000 *s Jaars. De heer Beijnes begrijpt, dat het voor den Raad niet aangenaam is om misschien te moeten terugkomen op een eenmaal uitgesproken oordeel; dat het den Raad zwaar zal vallen om tot een onderzoek mede te werlcen dat de Commissie voor de lichtfabrie ken zelve overtuigd van eigen on feilbaarheid overbodig blijkt te achten; en dat de Raad ongaarne tot een onderzoek overgaat zonder dat hij reeds voorloopig aantoont, op welke gronden hij overtuigd is, dat een nader onderzoek tot herziening van het uitgesproken oordeel zal lei den; In dit adres gaat dat moelelijk: de groote Raadsvergadering is daarvoor ook niet bijzonder geschikt Toch wenscht de heer Beijnes den Raad dadelijk te overtuigen, dat een des kundig onderzoek wel degelijk een af doend resiiltaat kan geven, en legt daarom over een uitvoerig en gemoti veerd schrijven van den man, die door de gemeente bij de oprichting der licht fabrieken op een belangrijk punt is geconsulteerd, van den heer Doyer, werktuigkundig- en electrofechnisch ingenieur te Delft.. De heer Beijnes verzoekt op deze gronden: lo. Dat de Raad besluite om mede te werken tot de benoeming van vijf onpartijdige personen, waaronder al thans eenige speciaal deskundigen, ten einde te onderzoeken, in hoeverre de aanklacht, door de Commissie van die lichtfabrieken tegen hem inge bracht, en de afkeuring, nedergeiegd in de motie op 8 Januari aangenomen (de laatste in verband met de gehou den discussiën in den Raad) op goede gronden steunt en in billijkheid ge handhaafd behoort te worden. Wordt dit besluit genomen, dan zou de heer Beijnes in overweging geven om twee personen door den Raad, twee door hem en den vijfden persoon door de vier benoemden te doen aan wijzen. Wenscht de Raad liet, dan is hij be reid de kosten van dat onderzoek tot een billijk bedrag, geheel voor zijne rekening te nemen, en 2e. Subsidiair, voor het geval de Raad aan het eerste verzoek niet mocht wil len voldoen: dat de Raad eene Raadscommissie benoeme, die den Raad, na deskundi gen en ook belanghebbenden te heb ben gehoord, adviseero omtrent de punten sub 1 genoemd. Tot zoover wat wij aan het adres van den heer J. J. F. Beijnes ontlee- nert Daarbij is gevoegd een schrij- van zijn zoon, den heer J. J. Beijnes Werkt, en Electr. Ingenieur aan den heer H. Doyer, Werkt, en Electr. In genieur te Delft. Dit schrijven, gedateerd 20 Januari 1902, vangt aldus aan: WelEd. Heer, „Waarschijnlijk zult U wel het een en ander in de dagbladen gelezen hebben betreffende de nu in Haarlem in behandeling zijnd© quaestie tus schen den heer J. J. F. Beijnes, lid van den gemeenteraad en de Licht' commissie voor do Gemeentelijke Lichtfabrieken. In verband hiermede neem ik de vrijheid, U eenige vra gen t© stellen, vertrouwende ©r uwer zijds geene bezwaren zuilen zijn om mij bij het uitwerken van het een en ander, met de beantwoording daar van van dienst te zijn." De heer Beijnes Jr. doet hierop aan den heer Doyer een twaalftalvragen, dj© grootendeels door dezen beant woord worden. Om dezen niet uit hun verband te rukken, laten wij c vragen (cursief gedrukt) met de ant woorden hier volledig volgen. Antwoord van den heer Doyer aan den heer J. J. Beijnes. Den WelEd. Heer J. J. Beijnes, Haarlem. Uw schijven, van 20 Jan. LI. is in mijn bezit gekomen. In antwoord daarop deel ik U gaarne het onder- staande mede: VRAAG 1. Is de elcctrwche Centrale te Haarlem geschikt om 600 P.Kt' te leveren f De Centrale te Haarlem kan in haar eersten opzet leveren: 400 I.P.K. gedurendo 3 uur por dag. 300 I.P.K. gedurende 16 uur per dag. 140 I.P.K, gedurende 5 uur per dag. Indien de Gasfabriek een eenigszins belangrijke afnemer wordt voor elecf.rische kracht, en men in Uwe fabriek 150 PK. beschikbaar stelt, (waarvoor in de Centrale zeg 200 I.P.K. noodig zijn) blijft er slecht© stroom over voor enkele honderden gloeilampen gedurende enkele uren. De batterij moet dan 'a nachts ge laden worden en zonder directe uit breiding van stoommachines vervalt het hoofdmotief voor het aangeno men gelijkstroom stelsel met 2 m. 220 Volt. VRAAG 2. Zijn de Centrale en het kabelnet gebaseerd op het leveren van stroom voor groote motoren van een zeer varieerende belasting b.v. motoren van 160 P.K.? Zooals in mijn rapport dui delijk door mij werd medegedeeld, acht ik het gekozen syslee men de af stand! der Centrale van de stad, eene belemmering voor het aansluiten van groote motoren, tenzij daarvoor spe cial© afdoende maatregelen worden genomen. Deze zouden bestaan bijv. in het leggen van een afzonderlijk kracht kabelnet, al of niet in com binatie met stroomlevering, voor tractie. Een motor bijv. van 150 P.K. zal wellicht nog op het net toe ta laten zijn, hoewel ik geloof, dat aanzien lijke schommelingen in de belasting van zulk een motor de rustigheid van het licht in gevaar zullen brengen. Evenwel acht bijv. aansluiting van meer van zulke motoren op het liet in het algemeen onuitvoerbaar, zoolang geen afzonderlijk krachtkn- belnet is aangelegd. Ook zouden bij aansluiting van een motor van 150 P.K. op een Central© met 2 machines, ieder van 300 P. K. (waarvan één steeds in reserve moet' gehouden worden en dus niet me© mag loopen) aan d© stoommachines speciale eischen moeten zijn gesteld, wat betreft gelijk aantal slagen bij verschillende belastingen, vooralin dien die schommelingen in dw belas ting van deze 150 P. K. aanzienlijk, zijn. Zooals U bekend zal zijn, werd ik' indertijd niet ingejlicht aangaand© de stoommachines voor de Centraio te Haariem. VRAAG 3 en 4. Zouden de centrale en het kabelnet, zonde)-rekening te houden met een afname der jirma Beynes niet geheel gelijk zijn aan de nu geprojccteerden Hebben de 604 lampen aangege ven in het kabelnet der Jirma S. en H. voor de firma. Beynes eenigen ingrijpenden invloed gehad bij de vaststelling van Centrale en Kar bel/net f Zonder aansluiting van een mo tor van 150 P. K. of 50 P. K. óf van 600 gloeilampen in of nabij uwe fabriek zouden Centrale en Ka belnet geen verandering of geen ver andering vou eenige beteekenis heb ben ondergaan. Althans in mijn© beoordeeling hebben zij geen rol ge speeld. Natuurlijk dat de aanschaffing van dien kabel van 95 vk. mm. in mijn rapport speciaal vernield, direct sa- menhing met eene al of niet aanslui ting van een motor van 50 P.K. of ook van ong. 600 gloeilampen in of nabij Uwe fabriek. In mijn rapport deed ik reeds uit komen, dat deze kabel onmogelijk geschikt ko-n zijn voor aansluiting van eene motor van 150 P.K. Het al of niet tot stand komen der door U bedoelde aansluitingen had dus m. i. alleen daarop invloed kun nen hebben, dat bij de bestelling van het kabelnet al of Diet de Kabel van 95 vk. mm. werd medebosteld

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1