EEH HALVE WEEK Tweede Blad, Didier's Verlooide. behoorende bij „Kasriem's Dagblad" van Maand»? 10 Februari 1902. Ho. 5710 Haaiiemsche Handels- vereeniging. Gocif/ck. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlem sche Handelsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat ia veel, doch niet geaceg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende moet zich aansluiten. De contributie De- draagt slechts ƒ2.50, terwijl de vcor- deelen greot zijn. Reclit.skundige adviseurs ^d^dehee. ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en II. Pli. de Kantor, Spaarne 94, we me gratis advies in handelszaken gevei aan de ieden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advacaten gedaan, wordt o /o rekend. Bankier» der vereeniging ae heeren Laane van Bemmel» Kru straat 51. nT.„a Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) Smeten ge richt worden aa xihet bureau der eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eeno overeenkomst to sluiten, waardoor het H.IT. leden nauwkeurige verschaffen omtrent allo firmas Ierland. v,a^ra iJC kosten dezer informaties bedra gen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten voorurt betaaW worden arm het bureau. Information naar binnen de stad wonende porso ""Ruim 650 information r?ck|S?" dige adviezen werden in het afgeloo pen jaar verstrekt. In November en December 1901- zi]n 64 vorderingen tot een bedrag van 2597.J3 betaald: 13 vorderingen wor d-en afbetaald; 19 vorderingen zijn uit gesteld. Volgen» artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden oe- waard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt. dat pretentiën, buiten de stan in to vorderen, niet worden behan deld, tenzii orto-vergoeding (10 ets.) Is bijgevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's mid-lags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 11—1^ uur v.rn.. de overige dagen van 34 mm. Zij, die nu reeds toetreden als lid lor ITanriemsche Hand-elsvereeniging voor het vereenigingsjaar 190203, ge nieten tot 1 Mei a. s. alle voorrechten van een gewoon lid. Wereldgosahiedenis. Do Chineesche bladen en de vooruitgang. De aanvrage tot vervolging van het Belgis- sche Kamerlid Smeets, wegens opruiing tot daden van geweld toegestaan. de laatste „Halve Week" werden eeuige bijzonderheden vermeld over het bezoek van de dames en kinderen der vreemde legaties te Peking aan de Keizerin-regentes vau China en de daarbij in acht genomen westersehe gebruiken. Docli niet alleen aan het Hof schijnt de geest van den vooruit gang te heerschen, ook in vele bladen wordt er zeer voor geijverd. In de Chinese Recorder and Missionary Journal doet dr. A. P. Parker belang wekkende mededeelingen over de Chi neesche pers, met name de te Sjang hai verschijnende bladen. Van de vijf voornaamste kranten aldaar zijn vier openlijke voorstandsters van hei-vor mingen. Zij bepeiten 'n zoo algemeen mo-gelijke invoering van westersehe instellingen en willen niets weten van de Bok.ser-politiek. Alleen de Sjen-pao een. gezien, en bovendien het oudste, blad, met een groote verspreiding, maakt hier een uitzondering op. Ai Iioeft zij niet rechtstreeks partij voor do Boksers gekozen, zij heeft toch in dertijd het tegen de vreemdelingen gerichte beleid van de Keizerin-wedu we verdedigd. Zij meent, dat het agressieve optreden van de vreemde lingen schuld is geweest aan de be weging van de Boksers en dat. de Chi ne ezen in hun goed recht zijn als fttuilktoii. Naar het Duitsch van A. NOEL, O. Jij behoeft maar te willen. Toen hij den laatst/en keer hier was. ik herinnen' het. mij nog heel goed, toen was Lij vuur en vlamIk had gediachit, diat hij toen reedis zou gesproken hebben. Maar jij Welnu, wat heb ik hem dan gedaan? vroeg Marguérite lachende. O, in het geheel niets! spotte Madame Dormans. Alleen vertelde je hem daft, groote mannen je het feest bevielen. Omdat de arme Di- d'ier mi et tot. de groote kan gerekend wordenheb je hem in zijn eigen liefde gekwetst... hij is een beetje ijdel. Het lag niet in mijne bedioe-j üin® zijne eigenliefde te kwetsen. ïiii kan het immers niet helpen. zijl hun land togen vreemde overheei" - sching trachten te verdedigen. Eene opvatting, waarop voor een onpartij dig beoordeel®ar niet veel valt af te dingen. Het is, volgens dr. Parker, niet ge makkelijk, vertrouwbare opgaven te krijgen over de oplaag van de ver schillende bladen. Maar, volgens een van zijn zegslieden, heeft de Sin-won- pao op Het oo-genblik de grootste op laag, ongeveer tienduizend exempla ren, waarmee in het afgeloopen jaar tusschen dertig en vijfendertig dui zend gulden verdiend moeten zijn. Dan volgt de Algemeene Courant met ecu bijna even groote verspreiding. Do conservatieve Sjeivpao neemt de dei'dë plaats in met een oplaag van omstreeks 9000 exemplaren. Ten elol- te moeten nog genoemd worden de Hoe-pao en de Soc-pao mot een dage- lijlcsche verspreiding van 5000 tot-3000 exemplaren. Al deze kranten tellen lezers in de heele provincie Kiang-sos eu ver daarbuiten. In bet binnenland is de Sjenpao nog altijd het meest verspreid. Do meeste kranten nemen een wel willende houding aan tegenover de christelijke zending. Dr. Parker ge looft, dat de Chineesche pers een groots toekomst heeft. De aanvrage tot strafvervolging van den afgevaardigde Smeets, waarme de de Belgische Kamer zich zoo lang heeft 'bezig gehouden en die de ge moederen zoo in beweging gebracht heeft, dat de Volksvertegenwoordigers elkaar bijna in de haren vlogen (zie ons nummer van 1 Februari jl.), is nu eindelijk afgehandeld. Smeets werd beschuldigd in eene meeting te Ayeneux zijne toehoorders te hebben opgeruid tot daden van ge weld. Woensdag diroeg hij zijne ver dediging voor. Hij legde de geïncri mineerde woorden heel anders uit, dan uit het proces verbaal zou wor den opgemaakt Al3 wij zien, hoe hier waar de stenografen op enkele passen van ons af gezeten zijn, wij verkeerd verstaan worden, zei Smeets, is het dan niet zeer waarschijnlijk, dat. de veldwachter, die het proces-verbaal opmaakte,en op eenige honderden me ters stond, mij verkeerd heeft ver staan? Ik heb echter, vervolgde Smeets, te Ayeneux niet anders ge daan, dan de socialistische plannen tegenover de tegenstanders van het gemeen stemrecht toch op ten strijde Wij zullen, vervolgde Smeets, eerst een vredelievende, vriendelijke, ge noeglijke, esthetische obstructie op touw zetten. Wilt gij daartegen het reglement der Kamer wijzigen? Och, over zoo'n reglementswijziging zijn al zooveel voorzitters geduikeld. Dan trekken aLIe voorstanders van het al- gëmen stemrecht toch opt en strijde. Gebruikt men tegen ons daartegen on wettige middelen, dan zijn wij niet do revolutionairen, en krijgen wij het recht met geweld de onwettigen eruit te jagen. Ik heb echter geen ander plan dan op vredelievende wijze den strijd te eindigen en het algemeen stemrecht, dat komen moet, in onze wetgeving binnnen te halen. Doch in dien dit niet gelukt, indien het volk geweld zou moeten gaan gebruiken, dan kan het er wel eens van komen, dat het iemand, dien ik wel ken, en die op het oogenblik de eerste burger in het land is, over de grenzen joeg. Maar ik verlang niets liever, dan een kalme oplossing van do kwestie. Zoo had Smeets gesproken, zei hij, en dat was geen opruiïng. Allard sprong Smeets bij en voerde eenige voorbeelden aan van de wei nige betrouwbaarheid van de proces sen-verbaal der gendarmen. Een spre ker had eens gezegd: ,,La roche Tar-- péienne est prés du Capitole" en de gendarme had in het proces-verbaal vermeld, dat de spreker had gezegd: „Mine Tarpéienne est prés du capi- taine". Zoo zaten de rapporten vol fouten. Dus wat kon men nu daoarp aan omtrent de meeting te Ayeneux. Desniettegenstaande werd de aan vrage met 69 tegen 38 stemmen en 7 onthoudingen toegestaan. Een twee de aanvrage tot vervolging van Smeets zal later behandeld worden. Stadsnieuws. Stukken van den Gemeenteraad A d r e s J. Fortgens. B. en W. stellen voor afwij zend te beschikken op een adires van den Leer J. Forigeaus alhier, Maar hij is inderdaad nieifc groot, zelfs veel kleiner dan ik. Veel? Het is bijna niet melk baar. Hij hoeft in weerwil daarvan toch een goed voorkomen. Zei"- mama, geeft u ook niet de voorkeur aan mannen die een statig voorkomen hebben? O, ia! die instemming kwam langzaam over madame Dormans linnen. Jou papa was ook tamelijk groot. Maar men kan zich toch zijn echtgenoot niet bij de el gaan uit zoeken. De Fransohen zijn nu een maal over het algemeen niet zulke boonenstaken als do Pruisen Hoe is onze huurder? Groot of klein? Niet bijzonder groot. Jong? Maar dlat heb je mij al gezegd. Hoe ziet hij er overigens uit? Hoe vind je hem? Zeker leelijk om bang van te worden, zou ik denken of ten minsto gewoon grie zelig met een slordig hoofd met haar. een lomp lichaam en porse lein blauwe oogen d'ie voor geen twee sous verstand verraden. Heb ik goed geraden? Onwillekeurig zag het jonge meisje bij d:ze schets die slanke. om twee gebouwen aan de Gast-, huispoort hooger te mogen optrek ken dan anderhalf maal de breedte der aangrenzende straal. Boekhouder lichtfabrie- k e n. Op de voordracht voor boekhou der aan die gemeente-lichtfabrieken zijn geplaatst de hoeren J. de Mik, te Utrecht, H. die Jong, to Alkmaar, en W. T. J. Ste.ffelaar, te Zulphan, Niet m eer onbewoonbaar. B. eu W. stelten voor in te trekken het besluit tot onbewoon- baar verklaring van do perceelen. Ro zenstraat 17A en 17B, eigenaar de he ca' S. J. van Os. Groenten m a r k t. De heer A. A. Schipper, die in dertijd met 140 inteekenaren een adres indiende, waarin verzocht werd de markturen te veranderen op welk adires afwijzend werd beschikt komt thans in een twee de adres hetzelfdie verzoek nog eens herhalen, en wel om het aanvang»- uur op zes uur te bepalen. Aangezien in art. 59 van de be staande verordening op de markten is bepaald dat die groenltenmarkt zal aanvanvangen van i April tot 31 October des voormiddags ten 6 ure, en van 1 Nov. tot 31 Maait des voor middags ten 8 ure, geven B. en W. in overweging dit adres voor kennisgeving aan te nemen Grondverhnnr. B. en W. stelten voor, behoudenis goedkeuring van Ged. Staten, aan den heer E. L. W. van Dobben in huur af te staan een gedeelte grond vóór de buitenplaats „Groen en Hout" tegen een jaarlijkscfoen huur prijs van 15 et. per viork. M. en aan den heer F. J. L. Pelten- burg een edaelbe grond aan den Kleinen Houtweg tegen een jaair- lijksohen huurprijs van 20 öt. per vlerk. M. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag, 12 Februari 1902, des namiddags te half twee. 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voorstel B. en W. instellen Com missie van volkshuisvesting en ge zondheid. 3. Id. id. adres afd. Haarlem Alg. Ned. Typografenbond opnemen bepa lingen arbeidsduur en loon in bestek gemeentedrukwerk. 4. Id. id>. ver'hoogen subsidie aan het vaccinatiebureau voor Haarlem en Omstreken. 5. Id. id. vergunning NederL Bell Telephoon-Maatschappii spannen ge leiding electr. stroom. 6. Id .id. overnemen voor straat be stemden grond verlengde Ostadestraat. 7. Id .id. intrekken besluit onbe- woonbaarverklaring perceel Smede- straat No. 15 rood. 8. Id. id. 'id. perceelen Rozenstraat Nos 17 A en B. 9. Id. id. verhuren gronden aan E. L. W. van Dobben en F. 3 L. Petten- burg. 10. Id. id. wijziging oppervlakte grond Hout in huur bij A. Franken. 11. Id. id. adre3 J. Fortgens, hooger bouwen perceelen aan Gasthuispoort. 12. ld. id. id. Bestuur Huishoud- en Industrieschool, hooger bouwen per ceel Schneevoogtsitraat. 13. Id. id. bouwen op voor tuin be stemden grond Kenaupark No. 14. 14. Id. id. adres A. A Schipper, wij ziging uur aanvang groentemarkt 15 Schrijven J. J. F. Beijnes, in zake levering electr. stroom. 16 Benoeming lid PI. Commiissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. •-17. Benoeming 5 leden bijzondere Raadscommissie ingesteld bij besluit van 22 Januari 1902 No. 11. 18. Aanbeveling drietal benoeming boekhouder gemeenteLichtfabrieken. 19. Verslag Opzichter gasverlichting December 1901. Melpomene en Thalia. Blijkens advertentie In dlit blad geeft bet genootschap „Melpomene en Thalia" Zondag 9 Febtr. in die So- cietei't de Kroon" het dirama „De Tijgerjager of d)e Vrijbuiters van Mexico". Naar aanleiding van het succes een vorige maal met dit stuk behaald, heeft het bestuur gemeend den lieden en anderen 'bezoekers een genoegen te doen met de we- deropvo'ering van di't zoo boeiende drama. krachtige figuur In de nette, goed kloediando uniform, het ernstige, mannelijke en toch fijn gesneden gelaat met de heel kort gedragen donkerblonde haren en den lichten nog al langen knevelHeit was verbrand tot aan het voorhoofd daJL er wit bij afstak en die in hst geheel geen porselein blauwe, maar toc-h heldere oogen konden zich zoo vast en doordringend vestigen op diege ne die er -enover sltond. Hoe weinig dit alles ook met de vleiende veronderstelling van Ma- danne Dormans overeenkwam, toch antwoordde Marguérite luchtig: On geveer! Ik heb hem trouwens nau welijks aangezien en weet er dus niidt veel van. Op zijn uiterlijk komt het immers ook niet aan, niet waar? En al was h:' de mooiste man van de wereld, wat kan het ons schelen? In dat opzicht ben ik van jou zeker. Je hebt een Fransch hart! Maar met de Perrauls zal je een harden stri'd moeien uitvechten... Och, neen. U weet dat zij zoo bang waren toen de kamers naast hen Leeg stonden. Zij denken dat de schim van den overleden Mon sieur Bolsèquo daar nog rond- H ei jaarboekje vau den Chris telijk en. Nationalan Werkmansbond ziet er goed uil 't Opent met een wel gelijkend portret van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, vermeldt 0. a. de samenstelling dr verschillende af- deelingen, die verschillende verslagen over bet afgeloopen jaar, en als bij drage een artikel van onzen stadge noot, den heer W. P. .T. Overmeer over het „Pensioen voor den Werkman". Do sehr. beeft aan het hoofd van zijn artikel als motto geplaatst de woorden van onzen tegenwoordigen premier, dir. A. Kuyper: „Een oude 'mannen- en vrouwenhuis is geen eere voor een stad, maar een carrica- tuur op de Christelijke liefde". Na het goed recht der pensioneering betoogd te hebben, spreekt do schr. als zijn meening uit, dat verbetering al leen te verwachten is, door toepassing van het beginsel van verzekering, v e 1* p 1 i c h te verzekering, van Staatswege georganiseerd. Hij gaat na wat het Buitenland in deze reeds geléverd heeft, en meent dat tot de pen- sioileering moet worden bijgedragen dooi* den Staat, den patroon en een ze kere categorie van werklieden. Als leeftijd van pensioneering schaart de schr. zich aan de zijde van ben die 65 jaar bet meest geschikt vinden. Zijn plicht reraaakt, Voor eenige weken kwam ons een geval ter öore, waarbij een agent van politie op jammerlijke wijze zijn plicht ver zaakte. Aangezien de bedoelde politie agent met ontslag bedreigd werd, hebben wij, zoolang die Burgemeester in deze nog geen beslissing had ge nomen, de zaak verzwegen; doch nu zijn ontslag van hooger hand is geko men. achten wij heit niet meer dienstig het geval onvermeld te laten. ITel was dan op een avond, eenige weken geleden, dat na 12 uur een twee tal beeren (vreemdelingen) vergezeld van dames aan het café Brinkman kwa men. Ziende dat dit reeds gesloten was, vroegen zij dien aldaar aanwezigen politiedienaar bun een hotel aan te wijzen. Zonder dralen bracht deze het gezel schap naar een z. g. hotel dat op het gebied van moraliteit bii de politie zeer ongunstig bekend staat; waarna de man van de heeren ieder 1 beloo ning ontving. Nauwelijks waren de heeren en dames binnen of zij kwamen tot de ontdekking, waar men hun ei genlijk gebracht had. Zij vertrokken dus even spoedlig weder als zij geko men waren. Buiten gekomen ontmoe ten zij weder den agent van Politie, die. wij zeiden het.nog niet in burger- kleeding was en dien de heeren dan ook voor een burger hadden aangezien Op de vraag of hij hun geen beter hotel kon aanwijzen, antwoordde de man toestemmend. Het 5tal toog daarna weder op weg, totdat zij een politie agent in un'iform tegen kwamen, wien de heeren verzochten den agent in bur gér mede te nemen naar heit Politie bureau. Dit geschiedde en daar aan gekomen brachten de heeren bun be klag in over hetgeen geschied was. waar nu ook bleek, dat de man, die hun zoo'n goed adres ©en bij de po litie niet goedbekend staand buis, had gewezen een handhaver der wet was. Het gevolg hiervan'is geweest, zooals wij reeds zeiden, dat de bedoel de agent op 1 Februari 1.1. do mede- deelïng heeft ontvangen, dat bij met ingang van 15 Maart e. lc. wordt ont slagen, een 0. i. wel strenge, maar ook wel vei'dILende straf. Waar zou het heen moeten, als de politiedienaren de bur gers inpiaats van op den goeden op den slechten weg gaan bw» '°-nI De veiligheid in onze stad. Is in een onzer vorige nummers een onderdeel van ons politiecorps met name de recherche-dienst besproken, thans willen wij eens de aandacht vestigen op het overige gedeelte van ons politi ecorps, dat. heit mag wel eens gezegd worden, bij de groote uitbrei cling, die onze stad in den laatste tijd neemt, lang niet groot genoeg meer is. Het corps Bestaat namelijk, de 8 re chercheurs inclusief. uit 1 com missaris van Politie, 1 hoofdinspec teur, 4 inspecteurs. 4 adjunctinspec teurs, 76 agenten le. 2e. en 3e. klasse en 12 agenten 4de klasse. On geveer aan de helft van het aantal inspecteurs en agenten is nu de bewa king van Haarlem in den nacht toe- vedrouwd. En dat dit aantal nu veel te weinig i.s, Bleek 0. a. L 1. Zaterdagnacht bij den twist in het Brongebouw. Daar spookt. En zij zijn (laar niet al leen bang voor, maar ook voor die ven en inbrekers. Ja, dat weet ik! Vrouw Joss moet eiken avond de kamers open maken. de ledige woning doorzoe ken en, met lic.bt onder het bed kij ken om t: zien of er niemand on der verborgen is. Ik vermoed daJt zij een- dief in staat achten door het sleutelgat binnen te sluipen. Marguérite lachte over de scherts van de moeder. Die arme menschen! Al lijd zoo in angst! Zij zullen zeker blijde zijn als de vertrekken naast hen weder bewoond zijn. Onderiussehen was het zoo geheel donker geworden en Marguérite mam van een zijtafeltje een lamp, stak dlie aan en plaatste die bij hei bed van hare moeder op het nacht tafeltje. Het licht bescheen haar ge zicht van onder tot boven en met de weerkaatsing van het laatste lachje dat nog op hare 'trekken lag, was de dochter van de zieke zoo schoon, dat de moeder er door werd getroffen alsof het voor haar geheel nieuw was. Zij moet zeker aan een ieder bevallen! Zoo keerden hare gedachten weden' tot het vroegere was ói het eerst slechts 1 politieagent, om de orde te herstellen, hetgeen bii eene opgewonden menigte van om streeks 300 personen natuurlijk veel te weinig is, Spoedig werd dan ook om hulp ge- telephoneerd, maar wat kon de dienst doende 'insppclteur uitrichten? Alle agenten waren op straat; slechts één was cv op het hoofdbureau em één op iedere post.. De hulp, die dus dadelijk kon gezonden worden, bestoud uit hoogstens twee agenten; één van de politiepost aan de Houtbrug en de bovengenoeinden van hat Hoofdbureau. En als men nu bedenkt, dat op meer dere plaatsen uitvoeringen werdfcn gegeven, die gelukkig een kalm ver loop had en, doch waai* men evengoed tot handtastelijkheden had kunnen ko men al willen wij in het fl- lörminst do leden van deze ver- eeuigingen dergelijke wanordelijkhe den verdenken, wat dan! Dan zou aan stonds gebleken zijn, dat ons politie korps veel Ito klein is. en dat eene uit breiding daarvan dringend noodzake lijk is. Prins Hendrik der Neder landen is opgetreden als Protector van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen alhier. Uit de Omstreken. Haarlemmermeer. GEMEENTERAAD. 1. Ingekomen stukken en mede deelingen; worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Het bestek voor onderhoudswer ken, van scholen, woningen en Raad huis, wordt in handen gesteld van B. en W. ter afdoening. 3. De regeling jaarwedden onder wijzers, wordt aangehouden en in handen gesteld der financieelo com missie. 4. Het verzoek van J. Enthoven om een hek te plaatsen op een koopgraf wordt goedgekeurd. 5. De voorziening in het gebrek aan plaatsen op school 1 en 10, wordt nog aangehouden. 6. Een adres van A. Jansen e.a. tot het bouwen van eene School op den Ringdijk bij Hiilegom wordt afgewe zen. 7. Het verzoek van mej. E. de Lan ge om eervol ontslag als vroedvrouw te Abetnes, wordt verleend, 1 Fe bruari. Benoemd wordt Mej. W. T. Bijl te Avereest. Met de benoemde stond op de voor dracht mej L. M. Polderman te Vlis- singen. 8. Het verzoek om ontheffingen van hoofdelijken omslag voor dien dienst 1901 wordt verleend. 9. Het verzoek van J. K. van Toiledo als onderwijzer aan school no. 10 wordt verleend tegen 1 April a.s. en aan mej. A. L.de Grave als onderwij zeres aan school 1 wordt verleend 1 April a.s. B i 11 n e n land. Zaak-Ter Laan. De Gemeenteraad van Delft heeft het besluit inzake den heer Ter Laan vernietigd en diens verzoek afgewe zen. Yoor de Vrouwenkampen. Eene te Breda door jonge dames ge organiseerde uitvoering ten behoeve van de concentratiekampen in Zuid- Afrika heeft opgebracht bijna f 300. De heeren Wessels en Wolraarans zijn Vrijdag naar Utrecht vertrokken waar dr. Leyds en de heer Fischer zich reeds bevonden en waar ten hui ze van president Kruger een conferen tie wordt gehouden, Nosokómos. De beier P. W. Jansen beeft zijn instemming met bet streven van die vereeniging Nosokómos getoornd door haar eeai gift van f 1000 te zen- den. Leger en Vloot. Mt het oog op hot voornemen om de Bataljons vesting-iafanterie op te heffen, en in te dealen bij het veld leger, züilen de comapgniën en de bataljons-staven evenals de veldtroe- pen, worden voorzien, van officiers- cantines. gosnrek terug. Als Didler ons we der bezoekt, wil je dan wat Liever tegen hem zijn. kind?Om mij nentwille-? Marguérite staarde oen poos zwij gend voor aich uit, toen beloofde zij bet zander verrukking, maar toch ook zonder tegenstreven. De verhuizing had plaats gehad; Dertlev zat reeds niet een behagel ijk gevoel van „thuis" te zijn in zijne nieuwe woning aan de schrijftafel en schreef uit zijn nieuw garnizoen den eersten brief aan zijne geliefde moeder, die in Hols.te.in bij zijne ge trouwde zus tea1 inwoonde. De blonde huisjuffrouw was bij zijn ontvangst onzichtbaar gebleven. Alleen vrouw Joss had hem ver welkomd en de hoop uitgesproken dat het hem in zijne nieuwe wo ning zou bevallen. Toen hij na ver- moeienden dagdienst voor do eerste maal tegen den avond to huis kwam» vond hij zijne kamers kraak zindelijk, vrij van stof en keurig opgeruimd. Zijn oppasser Stefan had onderiussehen voor het uitpakken gezorgd en kisten en kof fers waren reeds naar den zolder gebracht. DetLev richtte een woord Sportpraatje. Voetbaloverzicht. Zondag zijn er tal van belangrijk» wedstrijden gespeeld, en zelfs in Am» sterdam kon alios doorgaan, zoodat K, A- P., dat voor deze gelegenheid Quick's terrein had gekozen, in de legenlieid was zich voor de tweed» maal in dit seizoen inetAjax te meten. Do Lekl-enaars kwamen van eeaa slechte reis thuis, en zochten met 4--0 in hun nadeel de sleutelstad weer op, zich hierdoor Bijna onherroepelijk tot de laatste plaats gedoemd ziend* Met slechts 3 punten in, 9 wedstrij den is er weinig iioop op beterschap. De Amsterdammers liebbeu met dozs overwinning zien uit do gevaarlijke nabuurschap dor laatste plaats om hoog gewerkt en bedreigen nu ernstig Haariom, dat met twee wedstrijden meer gespeeld, slechts twee punten meer heeft. Daarbij komt nog dat R. A. P. bijna alle vereenigingen nog in Amsterdam moet ontvangen, wat ook een niet te miskennen voordeel is. Toch ze! de a. s. Zondag naar alle waarschijnlijkheid de positie der hoofd- stedelingen niet verbeteren, want H B. S. in den Haag is eene bijna onge naakbare tegenpartij. De strijd tusschen do residentie» clubs om het kampioenschap wordt nu nog spannender, na de schitterende zegepraal door li. V. V. uit Breda weg gesleept, Zoo er nog getwijfeld! werd aan de verzwakking van Velocitas dati is die twijfel nu toch zeker wel opgeheven. Do cadetten zullen thans waarschijnlijk met R. A. P. en Haar lem moeten vechten om de derde plaats H. F. C. euRapiditas lijken mij te ver zwakt om nog aan dezen strijd mede te doen. De laatste trekt Zondag naar Leiden om Ajax te bekampen. l>e hek kensluiters hebben nu een kansje op een overwinning. De cadetten krijgen gelegenheid om zich een weinig te her stellen van den H. V. V.-klap door een wedstrijd tegen Haarlem in Breda. Al zijn de roodbroeken op 't oogenblik een vrij geduchte combinatie, toch valt 't mij moeielijk aan een mogelijk suc ces voor hen te gelooven. In 't Oosten is het tweegevecht tus schen Victoria en Hercules nog lang uiet beslist. De Wageningers verspeel den een punt in Enschedé, waardoor P, YV. in ietwat gunstiger conditie tegenover hare lotgenoote Vitesse kwam. De Utrechtenaren deden beter in Deventer en klopten U. D. met 21, waardoor deze vereeniging weer ge vaarlijk dicht bij de twee laagst ge plaatste staat. In deze competitie zal a, s. Zondag vooral interessant zijn Go-aheadHercules te Wageningeo. Verliezen de gasten dan kan Victoria weer vrij gerust zijn aLs zij ten minsto geen kromme sprongen tegen U. D. maakt. QuickP. W. belooft, wel iets voor de Nijmegenaars. In de Westelijke overgangscompeti- tie viel niet veel bijzonders voor. Spar ta behaalde eene papieren overwinning van 5ii op Swift (11.). De Hagenaars waren blijkbaar van meening, dat zo anclers een nóg zwaardere nederlaag zouden ondergaan. De wedstrijden A. V. V.Quick en Swift (A.)Volhar ding, die voor deu volgenden keer op 't programma staan, zijn weinig be langrijk. In 't eerste geval zal de ont vangende in 't tweede de bezoekende vereeniging wel met de zege gaan strijken. Voor den beker belooft het een feil» strijd te worden tusschen II. B. S., Haarlem, Volharding en Olympia, die in de nu afgelopen ronde resp. Rapi- ditas Quick (Nijm)., Go-ahead en Vi tesse hebben overwonnen. In verband met den wedstijd QuickHaarlem ont ving de aanvoerder van laatstgenoem de vereeniging, een aardige brief kaart, waarop de roodbroeken worden voorgesteld met alle macht aan den Holdert-beker trekkende. In de verte ziet men het doorboorde net van Quick en het volgend,e versje is er hijg© voegd: AI schreeuwde Quick ook ach en wee, Hei voetstuk ging naar Haarlem mee En blijft het Lij zulk goed spel Dan volgt ook het deksel wel. Met alle waardeering voor het la lent van den teekenaar en dichter, wil het mij toch voorkomen, dat van het „deksel" tenminste van dit jaar, we! niet veel zal komen. II. B. S. is er ook nog! Maar de Haarlemmers verdienen toch waardeering, daar zij het nu reeds voor de tweede maal tot de voor laatste ronde hebben gebracht., wat toch ook al heel mooi is. AMATEUR. Letteren en Kunst. Bouwmeester heeft Donderdagavond in Utrecht na tuurlijk ook wcor triomphen gevierd als Ilerodes, in de tragedie van dien naam. Het publiek juichte hem zeev spontoan toe. Aan do officieele ovatie namen deel het. bestuur der afdeeling Utrecht van het Tooneelverbond, liet Schouwburgbestuur, leden van den Senaat van het Utrechtsch Studenten- van goedlköuriiYg tot zijn oppasser, maar cte&a bekctmdJe dat hij niet alles alleen had gedaan. Madame „Schoss had heim liane dochter 'tot hulp ge geven. „Mattmosell Schanmett" heet te zij en voogdie hij er bescheiden b;: zij had natuurlijk moer slag can mooie zaakjes te rangschikken d'an een van ons. Da't was zeker d'ie kleine rood» die ik in hot voorhuis bon togengo- komon? meende Dollev, half vra gend. Stefan zou nu wc! gaarne ge zegd hebben dat „Ma-Utmosell Schannott" niet rood. maar goatP blond was, maar hij kon toch zijn luitenant niet tegenspreken. Kent zij Duitsch? Om u te diencn(, hear luite> nant. Of zij! Als ik maar zóó Fransch kende! Hel klinkt wel eens een beetje grappigMaar de Schosgen zijn halve Duif schors, heer luitenant. De vader van Ma dame was uiiit de Paltz. Zij is dus geen vijandin, Ste fan? O, neen... do Duitsche uniform bevalt, haar zelfs beter Zoo, werkelijk? Detlev lachte VTOolijk, waardoor Stefan moed kreeg om te vervolgen. Maar do

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5