NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Didicr's Verlooide. 19e Jaargang. Woensdag 12 Februari 1902. No. 5712 HAARLEM'S DASBLAD ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrok waar een Agent gevestigd ia (kom dor gemeente), per 3 maanden 1-30 Franco door het gelieele Rjjk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers. 0.02%. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.87 do omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Ct3.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem ia de prijs der Advertentiën ran 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaus: Gebouw Het Spatcrne, Kazupersmgel 70, rlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer dor B?c«iactie ©ÖO. Telefoonnummer der Administratie 123, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers, "Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend reebt tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreflende Handel, Nijverheid en Geldwesen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Burean A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitê Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 31bi* Faubourg Montmartre. vlaarlen's Dagblad Yanl2Febr. bevat o.a.: Bijzonderheden over de Wet's ontsnapping, De drie Boerenafge- vaardigden, Voorloopig nog geen hans op vrede, Zes of aeht Engel- schen tegenover één Boer is te weinig, Kitchener's rapport, Do groote brand te Paterson, Moordaanslag te Buitenzorg, Car naval. Officieele Berichten. BURGEMEESTER w WETHOU DERS van Haarlem, Doen te weten, d'at die bij hunne beschikking-en resp. van 20 Novem ber. 5 September en 12 Septem ber j.l.: lo. aan E. Varr citer verleende vergunning tot oprichting van eene rookerij in bet perceel aan die Oude Groenmarkt no. 22, tengevolge van het niet-i nacht-nemen van dien ge stelden termijn, van rechtswege is vervallen; 2o. aan A. Wallach verleende ver gunning tot oprichting van een lompe "bewaarplaats in heit perceel aan de Korte Boogaardstraat no. 6, tengevolge van het niet-inachtne- men van den gestelden termijn, van rechtswege is vervallen. 3o. aan H. Delmonte verleende vergunning tot oprichting van eene lompenbewaarplaats in het perceel aan de Rozenprieëlstraat no. 9, tem- gevolge van het niet inacMniemen van den "'esteilden termijn, van rechtswege is vervallen; 4o. aan L. Ketellarvner verleende vergunning toroprichting van eene lompenbewaarplaats in het perceel aan die Tulpenstraat no. 17, tenge volge van het niet-inachtnemen van den gestelden termijn, van rechts wege is vervallen. Haarlem, 8 Febr. 1902. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht In de „Daily Telegraph" ia een telegram uit Wolvehoek opgeno men, met nadere bijzonderheden over heit ontsnappen van de Wet. Dit. geschiedde door de blokhuizan- lirde ten zui '-oden van Heilbron, in de richting van Lindley. De tiroep.en jagen de achterblij vers op, maar de groote achtervol ging is geëindigd. Maandagavond bezocht lord Kitchener het tooneel van dein strijd. Thans zijn eenige honderden Boeren noordoostel. van Heilbron in de buurt van de Vaal, De „Standard" ontvangt uit Pre toria de tijding, dat de Britsche om singeling van den Vrijstaat plaats had over een terreinstrook van 100 mijlen lengte en 10 mijlen breedte; binnen die strook bevinden zich 2000 Boeren. Men is geneigd voor waar aan te niemien wat men gaarne wanscht en zoo zal 't ook wel gaan met de „Standard1', dlie reden heeft te ge- Looven, dat de drie Bóeren-afge vaardigden op officieus© wijze zich willen vergewissen van de voor waarden, waaronder hun zal wor den toegestaan naar Afrika terug to keer en. In lijnrechte tegenspraak hier mede is wat uit dien Haag wordt geschreven en als volgt luidt: Op goed gezag kan, als van allen grond ontbloot, worden tegenge sproken het bericht in een Fransch blad, als zouden de Boeren-gedele- geerdien besloten hebben aan Enge land een vrijgeleide naar Zuid-Afri- ka te verzoeken. Sedert de deputatie zich op de bekende wijze uitliet over de nota onzer regeeriing en het antwoord van Engeland is zij tót geen ander besluit gekomen d'an in het slot van dit stuk stond uitgedrukt. Volledigheidshalve geven wij dit slot hier nog eens: „De bewoordingen', waarin het antwoord der EngeLsche regeering is gesteld, versperren den weg aan elke gedachte van de zijde der de putatie om een verzoek tot de Brit sche reigeering te richten voor een vrijgeleide of anderszins". Beslister kan heit al niet. Chamberlain heeft Vrijdag in het Lagerhuis iets naders medegedeeld hoe het bij voorkomende vredeson derhandelingen zal tóegaan. Den 19en April 1901 heeft lord Kitche ner last gekregen om vredesvoorstel len die Botha of andere Boerenlei ders hem uit zichzelf mochten doen naar die Em^elsche regeering op te zenden zonder zijn meening er over aan de voorstellers kenbaar te ma ken. Als de Engelsche regeering die voorstellen een geschikt en grondslag voor verdere onderhan delingen acht, zal lord Milnier aan lord! Kitchener worden toegevoegd om die te voeren. Men ziet hoe Chamberlain Kitche ner vertrouwt! Nu is 't ook bij de laatste onderhandelingen met Botha gebleken, dat Kitchener meer ver zoeningsgezind was dan Milner en Chamberlain. Dat de Boeren intusschen nog al tijd; krachtig hun verzet volhouden, wordt weer eens bevestigd in een schrijven van de N. R. Ct., waarin een onderhoud wordt geschetst met iemand, die in de laatste helft van September van bet vorige jaar nog tot dë commando's van generaal Ben Viljoen behoord^. De zegs man is een jonge Hollander, diie van het begin van den oorlog de strijdmakker was van Jack Hindon, Slechtkamip en de Roos. Bij een nachtelijke verkenning verdwaalde hij met zijn walde er troepje en ston den zij plotseling in de onmiddel lijke nabijheid van een blokhuis, waarvan d° bezetting hun tegen woordigheid reeds bemerkt had. Een kort gevecht volgde en van de elf Boerenverkenners vielen er drie gewond en een paar anderen onge deerd in handen der Engelschen. Tot de laatsten behoorde dle-ze jon ge Hollander. Hij verzekerde, dat van eenige ontmoediging bij de Boeren te vel de geen rrake was. Vaster dan ooit zijn zij besloten pal te staan. Aan interventie van een vreemde mogendheid wordt niet meer ge dacht. Opgeschroefde vredesberich- ten hoort men niet meer, en duikt er nu en dan eens een vredestijding op. dan is deze al zeer zelden in het voordeel van de Boeren. De Boe ren voelen bet en zijn er zich van bewust, dot zij hun gerechte zaak zelf zullen moeben uitvechten, en zij zijn hiertoe vastbesloten. Hoe innig zij ook naar vrede mogen ver langen, vooral om vrouw en kind, toch vragen zij niet hoelang de oor log nog zal duren. „As ons nog vijf tien jaar meet veg, ons is klaar". Een eind verder heet het: „De Emgelscben kunnen zich niet begrijpen, hoe de Boeren hun ver liezen aanvullen. Ten eerste zijn die verliezen in de verste verte niet zoo aanzienlijk als de Engelschen die opgeven, en d'an is de geest in de Kolonie veel oproeriger dan de telegrammen der Britsche regeering erkennen. Van heel onder uit de Kolonie komen de Afrikaners op. Te paard maken zij de geheele reis, en van commando tot commando trekken zij totdat zij vrienden of verwanten hebben gevonden, en bij dezen blijven. Die Afrikaners wil len in het geheel niet van overgave weten. Maar er zijn ook nog Hol landers, Franschien, Duitschers en andere nationaliteiten bij de com mando's. Een Franschman, graaf Jules Farnande, heeft een 20 land- genooten bij zich, die door hun on verschrokkenheid Boeren en Engel schen bewondering en eerbied af dwingen. Hollandsch spreken zij ntet en Engelsch slechts zeer ge brekkig; maar met echt Fran&che le vendigheid kunnen zij zich ver staanbaar maken. Fernande zelf is reeds tweemaal gevangen geweest, maar telkens wist hij weer te ont vluchten". Waar nog zoovele dappere strij ders aan die zijde onzer stamver wanten staan, kunnen de hooge heeren te Londen en Kaapstad hun ne vredes-ideeën voorloopig wel op bergen. Sir Howard Vincent, het bekende Engelsche parlementslid, die on langs in Zuid-Afrika is geweest, heeft Zaterdag te Ston een redevoe ring gehouden, waarin hij o. a. ge zegd heeft, dat er nog wel tachtig of negentig Boeren-commando's ieder van ongeveer 200 man te velde staan. Dat zou dus wezen 16,000 of 18,000 man. Daar tegenover heb ben de Engelschen 200,000 man, van wie echter slechts 140.000 slagvaan dig zijn. Dus zes of acht Engel schen tegenover één Boer. Waar lijk dat is niet al te ve-ek Buitenlandscb. Nier *rs. Kitchener's raijport. Kitchener seint den lOen uit Pre toria: De verliezen der Boeren heb ben in de afgeloopen week bedra gen: 69 gedood, 17 gewond, 57<i ge vangen genomen, terwijl er zich 57 hebban overgegeven. Een machi- nekanon. 4S0 geweren, 1100 paar den en 5000 stuks vee zijn genomen. Generaal French meldt .dat een convooi van 60 wagens., dat van Beaufort West naar Frascrburg ver trok, en door 160 man werd bege leid, op dertig mijlen van de plaais van bestemming is genomen. De vijand nam 12 wagens mee en ven brandde de rest. Kolonel Cirabbe, die te hulp kwam, dreef den vij and terug, ru. een lievig gevecht. De verliezen der Enge-sc.i/eu, bedra gen 2 officieren en 11 man gedood, een officier en 47 man gewond. De verliezen dei' Boeren zijn 24 gedood en 47 gewond. Een afdeelinig van die colonne van Doran, die bij Calvinia opereerde», is hij nacht op haar terugtocht aan gevallen en verloor 3 officieren en 7 man aan dooden, en 17 gewonden. De collo one van von Bonop door Methuen den 7en naar Wolmarans- stad gezonden, verrastte twee lagers van die Boeren, bij dagbreek van den Sen. Twee Ba jen zijn gedood, drie gewond, en 33 gevangen geno men, 300 beesten en 25 wagens zijn buitgemaakt. Commandant Potr gieter ontsnapte Wei-hai-wei. Brodlriok zeide Li het Britsche Lagerhuis, diat de regeering had be sloten,, hiet garnizoen uit Wei-hai- wei terug te trekken ein de fortifi catiën niet verder af te maken. Do groote brand te Patersou in den AmerikaanscLea staat New- J e-rsey, is ontstaan in een loods van de electrischa spoorweg-maatschap pij. en werd eerst niet als ernstig beschouwd. Maar de vlammen ven- spreidden zich snel naar het machi ne-gebouw daarnaast, en vervolgens naar de in de buurt staande huizen, die in groote haast door do bewo ners ontruimd weirdeai. Het was een van die koudste nach ten van dezen winter, en de vluch telingen hadden veel te lijden, toen het eene blok huizen na het andere vuur vatte. Velen konden niet meer lamrs do 'trap ontvluchten en moesten van reddingsmiddelen ge bruik maken. Het stadhuis, een oud1 gebouw, werd' niet gespaard, en toen d'e vlammen de eerste Baptis- tenkerk bereikten, moest de brand weer den strijd opgeven. Scholen, gebouwen voor vergaderingen', ker ken. alles ging in de vlammen op. Om half drie 's nachts werd' hulp ge vraagd te Newark, Hoboken en an dere plaatsen in den omtrek, maar met den storm die de vlammen en vonken verspreidde, was da brand toch niet te stuiten. De Park Ave nue werd een kilometer ver aan weerszijden vernield, hdt padachtige huis van Griggse die minister van justitie was onder Mc. Kimley, ver- hranddle slechts met veel moeite slaagde men er in, het huis waar de familie van Garret A. Hobart woont, tijdelijk te beveiligen. Een aantal huizen werden door middel van dvnamiet vernield, maar ook dat hielp niet. Toen den vol genden middag de burgemeester een bijeenkomst belegde om hulp te verleenen, woedde de brand nog, maai- men was het vuur toch mees ter. Zes-en-twintig blokken huizen waren vernield, een twintigtal men- scben gekwetst, en een brandweer man gedood. De schade kan nog slechts bij benadering begroot wor den, maar wordt als minstens 40 mi Ui oen dollars opgegeven. Tegelijk met dezen brand, den meest veainielenden na den grooten brand! te Chicago, dertig jaar gele den. richtte het vuur op verschei dene plaatsen in de Vereenigde Sta ten verwoesting aan. Te St. Louis kwam ein bij een hotelbrand tien peir. somen om ;te Brooklyn werden bij een brand in een waggonmakerij zes brandweermannen zwaar ge- kwetst, en een entrepot in Jersey Citv brandde geheel uit, waardoor een. schade van een half millioen dollar veroorzaakt werd. Algeineene Berichten. DE OORLOü IN ZUID-AFRIKA. Reuter seimid'o d'en 7en uit Pre toria: „Vijftig Boeien onder Van Nie- kerk brachten Maandagavond een bezoek aan Brakpan en plunderden eeai "winkel. Zij trachtten ook brand te stichten bij den hoofdket- ting van do kolenmijn, maar de wachu, verdreef hen. Er werelen later twee doode Boeren gevonden. Er word aan de kolenmijn geen schade toegebracht". In de verlteslijst vindt men twee Engelschen te Brakpan gewond op 4 en 5 Februari. De Boeren schij nen Brakpan (aan de spoor van Jo hannesburg naar Springs) dus gere geld te bezoeken. Den 8en seiimde Reuter uit Pre toria: Den 6en vervolgde kolonel Wing een lircep Boeien bij Brugspruit. Hij doodde etv drie en nam er dertien gevangen. Reddle's verkenners hebben bij Hacnertsburg tien Boe- recti gevangen genomen, o. w. velct- kom&t Van Zijl. Reuter seint uit Bloemfontein dd. 5 Febr.: De hoevenaars wacht heeft veld- kornet Comb rink en ne gen man vaii du Toit gevangen genomen. Du Toit zelf, die in Januari gewond werd. is diem 30en van die maand overleden. Van Southampton is Zaterdag met de Braemer Castle de 26e com pagnie yoemamry, d. i. hot vetera- neuk or ps, sterk 360 man, naar Zuid- Afrika vertrokken. Zij staan om der kolonel Younghusband. De mant schappen hebben zich verbonden voor een jaar of zooveel langer als de oorlog duurt. Vrijdag is de Mohawk met ruim duizend man troepen uit Lond'eii naar Kaapstad vertrokken De Hyades is met 1010 muilezols van. New-Orleans naar Kaapstad vertrokken. Vergunniini'^eoi om naar den Rand terug te heeren worden nu, volgema Router's correspondent -te JohanK nesburg, ten getale van 1000 in dé maand afgegeven, en men verwacht dat dit aantal weldra verdubbeld zal worden. De eerste bezending Kaffers uit Portugeesoh gebied, sedert den oor log gezonden is te Johannesburg aangekomen om in de mijnen la werken. De yerlieslijst meldt dat te Gruis* fontein, den oen, behalve drie offi< eieren gewond zijn 3 minderen zwaar en 2 licht. Vijfduizend liefhebbers moeteh zich reeds opgegeven hebben voat het negende Nieuw-Zeelandsché contingent,, dat binnenkort naai Zuid-Afrika vertrekt. ALLERLEI. De Amerikaansche bladen behaal» f delen de mogelijkhe id, dat Pal mg zijn ontslag neemt als president vaq Cuba; zij achten dan d'e anarch id op bet eiland onvermijdelijk. Te Washington meent men te we ten dat indien aan generaal Hen reira's verzoek aan de vreemde con suis, om een strook dwars over dij landengte van Panama onzijdig t( verklaren, gevolg gegeven wordt, dij regeering te Washington zal verian) gen d'at Panama en Colon erin wgi< dien opgenomen. De VereenigdSj Staten zullen er trouwens wel aanj spraak op maken, alléén dJe orde M handhaven langs den. spoorwegj waartoe zij volgens verdaag veil placht zijn. Stadsnieuws. Haarlem, 11 Febr. 1902. Stukken van deu Gemeenteraad Bell-Telephoon en eleo- trische centrale. De Ned. Bell-Telephoon-Maaliji verzoakt vergunning tot het spanl ïeallltten. Naar hel Duitseh van A. NOEL. En wij hebben nu juist zulk een prachtigen herfst, zeide Detlev medelijdend. Ik heb den geheeten omtrek dooriuuidt, ik ken dien nu alsof ik er geboren ben. In elk geval beter dan ik, want het is voor mij al een heele reis als ik holt tot aan de brug breng. Hij schudde afkeurend het hoofd. Dat is niet °-oed voor uwe gezond heid, en ook niet voor uwe moeder. Is zij dan werkelijk zóó ziek dat zij niet kan uitgaan? De dokter raadt haar steeds aan meer lucht te scheppen, maar zij gaat niet gaarne uit. Dat te huis blijven is reeds sedert jaren •een gewoonte geworden en het kost moeite daarin verandering te bronggitv Plotseling zweeg zij, mam hare' boeken op en nam vrij haastig afscheid van Detlev, als berouwde het haar dat zij zich mot hem in een gesprek had ingelaten Toen hij op zijne beurt den boe- kenwinkel verliet, was hi j inwendig woedend, zooals men zich gevoelt als men verkeerde dingen ziet en niet het recht heeft om dlie te ver anderen Hij voelde dat madame Dormans zich dat kamerarrest had opgelegd, omdat zij geen Duitschers wilde zien. Als zij zich eigenzinnig tusschen hare vier muren wilde be graven, heel goed maar dat dit: jonge meisje hare gevangenschap moest dteelem, dat was toch al te gek! Maar vruchteloos dacht hij ar over na, hoe hierin verandering zou te brengen zijn. Weinige dagen later stond Det lev op zekeren middag voor het venster en keek gedachteinloos naar beneden op de straat, waar zooals gewoonlijk, de met st'of bedekte vrachtwagens en militaire voertui gen rammelend voorbijtrokken Eensklaps kwam een open rijtuig aanrollen en hield voor het huis stil. Detlev kon de daarin zitten- den duidelijk opmennen. Op zijn kamer waren de dubbele ramen voor den winter nog niet aange bracht en de openslaande vensters waren-zoo laag dat hij, zonder zich bijzonder voorover te buigen, be neden op straat kon zien. Daar de raamgordijnen waren opengescho ven. kon men Detlev ook van be neden gemakkelijk zien en die man nelijke gestalte die uit het rijtuig sprong, keek dan ook nog al opval lend naar boven. Toen legde de aangekomene een reistasch, die hij reeds had opgenomen, met een mis noegd1 gebaar weder op het rij tui g- kiussen wierp er zijn mantel bij dien h:: om had gehad, deed het por tier dicht en na den koetsier met een handbeweging zijn afscheid te hebben gegeven, verdween hij in 't voorhuis. Detlev had' opgemerkt dat de man klein en schraal was, borstelige wenkbrauwen had en een scherp sprekend Fransch gezicht. Hij hoorde hem die trap opkomen en aan de glazen deur kloppen, die naar de woning van de dames Dor- mans voerde. De deur werd' geo pend en hij hoorde een vroolijk „Me voila" van eene niet onwellui dende 'tenorstem. Toen werd het stil en Detlev wist nu alleen d'at de dames Dormans bezoek hadden ge kregen. Iiij probeerde a:.:i het werk te gaan ,mjaar hij was zeldzaam ver strooid en onrustig. Daarom sloeg hij zijn boeit maar dicht, gespte zijn sabel om eui besloot uit te gaan. Toen hij 's avonds te huis kwam, was Stefan in de kamer bezig zijn gewoon werk te doen. De oppas ser wist altiki alles wat er in huis voorviel en Detlev Lohoefde maar een enkele vraag te doen om alles te vernemen wat hij wilde- weten. De aangekomene- was een Fransch man' uit Nancy, deelde S^fan mieciie. De zoon van een vriendin der jeugd van madameDe ouders moe ten heel rijke menscheai zijn, heer luitenant. Zij maken zijden stof fen, zegt miadamie Schoss... En de „Mossiöh" is de eenige zoon Hij komt hier dikwijls, want hij rieisit voor de zaken van zijn papa... Ik geloof, ik geloof Stefan krabde zijn hoofd dat hij hel op die mooie blonde juffrouw heeft begre pen. Waaruit maak je dat op? vroeg Detlev scherp. Och, heer luitenant, die jonge heer zal toch niet voor de zieke mama zoo dikwijls hier komen! Dan zouden wij 'toch de mannen niet moeten kennen! Hij knipoogde slir te^on Detlev. maar de aardig heid scheen den luitenant niet te bevallen, wamt hij beval hem kortaf heen te gaan Dat de Franschman den avond1 bij de dames doorbracht, bleek uit het lichtschijnsel dat door de glazen deur van de woning der Dormans op het portaal viel, want in de ont vangkamer waarheen die deur voerde, was anders 's avonds geen licht. Later hoorde Detlev den gast ook weder heengaan. liet was on- ijc veer 10 uur toen de deur open- ging en hij een heldere mannen stem kon waarnemen. Do jonge man nam met zekere drukte af scheid en sprak zoo luid dat Det lev do afspraak kon verstaan, die hi j met de dames Dormans maakte. Hij zou hear morgen voor een rij toer afhalen. Nu, dat was nog zoo kwaad niet! dan kwam het jonge meisje ten min ste weder eens in do lucht! Detlev was niet te huis teen zij met hun drieën uitreden, maar 's avonds, toen hel reeds donker was, hoorde hij het rijtuig weder terug komen. Het was dus niet slechts een wan del ritje, maar bepaald een uitstapje geweestOok het lichtschijnsel viel e avonds weder op het por taal, maar de Franschman ging vroeger weg dan den von gen dag) on zijne afscheidswoorden klonk et! niet zoo luid door bet huis. Toen Detlev den volgenden da$ van het ex.ercifie-veld te huis kwam, stiet hij op den vreemden lieer, di< juist de deur uitkwam. Vandaag kon hij hem nauwkeurig opnemen^ Ofschoon klein en schraal, von<j Detlev zijn uiterlijk niet ongun stig. Hij had een net figuur ca zijn kleeding was bijzonder ele, gant. Hij droeg een hoogen hoe4 die hem grooter moest doen lijken^ maar bijna do tegenovergesteld^ uitwerking had, en had een bleek; vol en toch fijn geteekend gelaat waar op kin en wangen een blau we schaduw zichtbaar was. Ook zijne zwarte oogen zwommen in een blauwachtigen glans, die er de uitdrukking merkbaar door ven hoogde. Nu in het voorbijgaan wierpen zi' alleen een scherpen, kouden, vijandigen blik op deil Duitschen officier, wiens hooge go- statte, broede borst en oocn manne;-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1