NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in. Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang. Donderdag 13 Februari 190?- No. 5713 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het gokeele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers. 0-02)4 Geïllustreerd Zoudagablad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37)4 de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Ots.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaus: Gebouw Het Spasme, Kampersingel 70, vlak bij do Turfmarkt. Telefoonnummer tier Kedactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het nitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A, DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Faubourg Montmartre, Haarlem's Dagblad ?an 13Febrl bevat o.a.: Een brief aan de „Times" over den toestand in de kaapkolonie, De Nederlandscbe en de Engelsche nota, Engeland en Japan, Een Halve Week Wereldgeschiedenis, (iijkjes om ons lieen, Uachconcert Gemeenteraad. Üt'ticieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, Doen te weten, dat van hedien op alle werkdagen, van des voor mid dags 10 tot cleis namiddags 4 uur, lof, 25 Februari e.k., 's namiddags ten 1 ure, ter gemeente-secretaris (7e afcilééiiner) ter visie zijn neder gelegd, de ingekomen verzoeksohrif ben met die bijlagen van: lo. de firma Dubois en Co., om vergunning tot oprichting van een© inrichting tot het vervaardigen van bLikwerken, waarbij ais beweeg kracht een gasmotor van 7 paarden kracht zal worden gebezigd, in het perceel aan het Spaame, no. 112; 2o. J. Boogaard, om vergunning tot oprichtin~ van bewaarplaatsen van lompen en beenderen op den zolder van h. t perceel aan die Raam- sfcee.g no. 3, en in eene loods op het daarbij belioorendie erf, en dat op den veert i, nden dag na heden, zijn de 25 Februari e.k., en wel des na middags ten i ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van hot gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten dier inrichtingen in brengen. Haarlem, li Febr. 1902. Burg. en Weth, voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJN ACKER. Politiek Overzicht. Do unies:' bevat een brief van haar correspondent te Johannesburg- over den toesband in de Kaapkolo nie. Heit schrijven is van 18 Jan. De berRat-ever is ten aanzien van dien militairen toestand in het grootste en belangrijkste gedeelte der kolonie opgewekt gestemd. Die i3 veel beter, zegt hij, dan een poos geleden. De midden-districten war ren van vnanden gezuiverd, op „©enige hulpelooze achterblijvers" na. (Die .hulpelooze achterblijvers" konden dan toch wel een convooi bemachtigen, zooals uit ons vorig nummer blij,kt. Red.) Als men de verstrooide overblijfselen van Krit- zinger's commando er buiten laat, zijn ze thaws nog vrij van Boeren... Tussehen Beaufort West en Veer- tienstroomen is de spoorweg goed van blokhuizen voorzien, en de blokhui si ijnein worden snel door getrokken1 naar Mafeking in het. noorden en Worcester in het zui den. Zijn die lijnen, 800 Eng. mij len lang, geheel geed, dan is er, volgens dan ooru-nondenit, alle re- derrom aan te nemen dat de op stand, of inval, of hoe men 't noe men wil, besloten zal blijven bin nen de groote streek in liet westen, een streek die, hoewel vergelijken derwijze woest, veel meer dan de halve oppervlakte der kolonie be slaat. In deze streek, zoo gaat de schrij ver voort, kan het aan ui gewa pende vijanden, niet. veel minder zijn dan 2000, en misschien bereikt het de 3000. Nu em dan loopen er geruchten diab geweren daar bin nengesmokkeld worden door hande laars uit Duitsch Zuidwest"Afrika, maar ,,er is weinig zekers tot steun van d'ie opvatting aan te voeren". Men zegt ook dial de koloniale re bellen. die het grootste deel uitma ken van 's vilands macht, maar wei nig lust hebben om te vechten, maar hoe dat wezen move, als men hiun talrijkheid in aanmerking neemt, feitelijk en naar verhouding, en buitendien de gesteldheid van' het land, dan valt er nauwelijks aan te twijfelen dat hier wel alle rede nen bestaan om een langen, zij 't hopeloozen tevenstand te verwach ten. en dalt niaar alle waarschijn lijkheid i,n diat gebied de laatste op flikkeringen van den oorlog zullen uitdoove®. In het Langeberg-dlis- triot, een bergachtige streek op 160 KM. ten. westen van Kimberley, moeten dr Boeren een nieuwe repu bliek gesticht hebben; zooveel is ze ker dat zij daar in grooten getale gevestigd zijn, en er op hun gemak zaaien en oogsten, en wegens den staat van 1 elt land zal bet schoonver gen van die streek alleen reeds een krachtig optreden vereischen. De correspondent beschrijft ver- Buiteniandsch Nieuws. De Nederlandsche en de Engelsche Nota. De Parijschie oonnesp ooident van de ..Indépcmdance" zegt: „Hief is zeker, diat de Nederland scbe regeering aan Frankrijk en Duitschland gevraagd heeft, zich bij haar optreden ten gunste der Boe ren aan ite sluiten. Voordat het 't Haagscba kabinet antwoordde, liet het Fransche ministerie van bui- tenlandsche zaken heit kabinet te Londen polsen. Dut antwoordde op nieuw, dat Engeland geen bemid deling noch eenige andere inmen ging, onder welken vorm ook, kon toelaten. Onder deze omstandlighe- volgens het militaire stelsel dat in j den. en tegenover de zekere mis- den laatst en tijd in de Kaapkolonie lukking van het beraamde oplre- wordt toegepast: de indeeling twee diviaiën oen westelijke (onder kol. Gr© we) en een oostelijk© (on der kolonel Lukin), de taktiek van Grew© is o<m de Boeren geleidelijk noordwaarts te drijven, door „ech te bewegelijke colonnes" (er zijn er dus nog andere?) en met behulp van plaatse!''ke korpsen om de schoon geveegde districten schoon te hou den, maar wat het uitgestrekte gebied ten westen van den spoorweg betreft om daar invloed uit te oefenen heeft de koloniale re geering geen geld en: geen troepen genoeg. Lord! Kitchener's politiek, schrijft de berichtgever, schijnt te wezen, deze streek tamelijk wel aan zich zelf over te laten totdat hij klaar gekomen is of verder gekomen is, met zijn werk in de Oranjerivier- kolonie en Transvaal. Een belang rijk besluit is echter genomen: het aanleggen van een blokhuislijn van meer d'an 300 Eng. mijlen lengte van Victoria West door Calvima, naar de zeekust. Er mogen uitste kende redenen bestaan voor den aanleg van zulk een lijn, maar het is ©enigszins moeilijk na te gaan, wat voor nut ze hebben kan, om er zooveel manschappen en geld aan ten koste te leggen. De Boeren zul len nog ruimte genoeg over heb ben ten noorden en ten zuiden, en een zwakke lijn van zoo ontzagge lijke lengte, niet door den spoorweg gesteund!, kan toch bezwaarlijk als een afdoende® slagboom beschouwd1 worden. Werd1 tenminste nog een hulpspoorweg erlangs gebouwd! Maar mem is geneigd te vermoeden dat wij een goed! denkbeeld opge vat hebbende, op echt Engelsche marnier ons stokpaardje dood zullen rijden en het denkbeeld toepassen waar de omstandigheden minder geschikt z'jn. Wat ik gezegd heb van den toe stand in dit westelijk gedeelte van de kolonie ,is niet pessimistisch be doeld. Indien de oorlog elders uit was, is het mogelijk dat ook het verzet in deze streek zou gesmoord worden, 'en zelfs als het nog lang duurde, zouden de gevolgen voor het rijk en voor Zuid1 Afrika niet ernstig zijn. vergeleken bij dien te- genwoordigen toestand. Maar wat is gezegd heb, kan de menschen in Engeland' tot het inzicht brengen, welk een groote taak wij hier nog te verrichten hebben, en hoe noodig het is. ©en uiterst krachtige poging aan te wenden om onzen arbeid te voltooien, of ze groot endeels af te maken ,in den naderenden Zuid- Afrik aansohen winter. Wij zouden, onze infanterie minstens op sterkte houdende, omdat die nu noodig is voor het bezetten vari de blokhui zen zooveel mogelijk ruiterij, ver- sc-hie en geschikte bereden man schappen ,over het land moeten uit spreiden. Is de oorlog vóór dien winter uit, dan zullen de kosten tenminste gediiend hebben als verze keringskosten, zoo niet. dan zal ons optimisme ons duur te staan komen. Zoo heel minstig voor die Engel- schen is deze brief niet, vooral wan neer men bedenkt dat het een En- gelschmian is, die diit schrijft. Een onpartijdig beoordeelaar zou zeker nog wel wat anders vertellen. den. meende Frankrijk, hoewel dan da welwillendste houding tegen over de poging van dr. Kuyper aan nemende, zich er niet metterdaad bij ite kunnen aansluiten. Duitsch land handelde trouwens evenzoo. Ziedaar wat in hoofdzaak werke lijk aan di- indiening van de Ne derlandsche nota is voorafgegaan". In de mededeeling van de „Stan dard" betreffende de Zuid-Afrikaan- sche deputatie, gedeeltelijk reeds uit een Reu ter-tele,gram bekend, staat ook nog: „Men weet echter, dat de eenige voorwaarde, waarop dc gedelegeerden verlof kunnen krijgen de aanvoerders der Boeren te velde te bezoeken, is dat zij er in toestemmen, onderwerping van de burger-commando's en erken ning van Engeland's souvereiniteil over de ingelijfde staten aan te be velen". Een onaannemelijke voor waarde natuurlijk. De „Westminster Gazellte" wijd de dezer dagen 'n hoofdartikel aan een bericht, dat zij alle reden had te gelooven, dit nl. dat de Neder- lamdlsche |c-"earing in haar nota we! niet zegt, het voorstel van het vrij geleide uit naam van die deputatie te doen, maar van te voren zich ver gewist had, dat de deputatie het plan goedkeurde. Er is inderdaad niets 'tegen, aan te nemen, dat onze regeering diat voorstel niet in den wilde gediaan heeft. Is die onderstelling juist, zoo gaat de „Westminster Gazette" voort, da-n is het in de Engelsche regee rt ng af te keuren, dat zij zich op dit punt niet behoorlijk heeft laten in lichten, en het voorstel afgewezen heeft, omdat d'e Nederlandsche re geering niet gerechtigd was uit naam der deputatie te spreken. Al leen begrijpt het blad niet, waarm de Nederlandsche regeering niets heeft laten blijken van hetgeen zij aangaande de gevoelens deir deputa tie op dlit stuk wist. Zou de ..Westminster Gazette' vraagt de ..Nieuwe Rott. Ot." - de verklaring van deze handelwijze hierin niet kunnen vinden, dat on ze regeering. gelijk zij in haar nota zegt, voor beide partijen de moei lijkheid om den eersten stap te doen erkende en dus de verant woordelijkheid voor haar stap ge heel op zich zelf meende te moeten nemen? Had zij uit naam van de deputatie gesproken, of te verstaan gegeven, dat zij in dien geest dar deputatie handelde, dan zou zij de deputatie aan een weigering heb ben blootgesteld, die voor haar er ger zou zijn dan voor onze regee ring. Immers zou een dergelijk verzoek, van de deputatie uitgaan de, als een bewijs van zwakheid uitgelegd en als zoodanig ter ont moediging van de Boeren 'te velde gebruikt kunnen worden. Een goede zoon. Neville Chamberlain, een zoon van Jozef, l.ceft aan een feestmaal een politieleen toost gehouden. Hij prees het Engelsche leger in Zuid- Afrika om zijn voorbeeldig gedrag en de koloniën om hun imperialis me. De minister van koloniën be leeft genoegen van zijn familie. Zijn oudste zoon Austin, ook mi nister, praat nu en d'an zijn vadler na zoo voor eenige weken toen hij on voor waardel i jke onderwer ping van de Boeren eischte en nu komt Neville op de proppen. Dan hebben wij broeder Arthur, die met Kynoch's de financieel© be langen van vele familieleden behar tigt, en mindere goden. Jammer dat maarschalk Neville Chamber lain, peet van den jeugdigen Ne ville misschien, met zijn ruiterlijke veroordeeling van den oorlog en de wijze waarop hij gevoerd wordt, roet in het familie-eten werpt. Of is hij geen familie? Dan zou de eer van het ministerieel© geslacht gered1 wezen. Dr. Muller. De Haagsche (bijzondere) corres pondent van do „Dail Telegraph" weet te verletten, dat de zending van dr. Muiter oestaait in het over brengen van dépêches der Boerai- afgevaardigden aan president Roo sevelt. Bet is waarschijnlijk, ver volgt de DaiIy-Tel©.graph"-verspie- der dat dr. Muller in Amerika zal blijven als officieel© Boeren-agent, met het doel de Bóeren-gezinde ge voelens aan te wakkeren., die reeds sterk onder clle aanhangers van Bry an heiersohem. De Boeren hopen, dat de Amerikaamsche regeering op Websfce-r Davis' voorstel, om de Boeren te steunien, zal ingaan, wan neer haar dit gevraagd wordt door een Boeren-verte^cnwoordigen, die geloofsbrieven, bezit. Verdrag van Genèvo. „Der Bund" schrijft: De Vredesconferentie in Den Haag heeft de Bondsregec-ring uit genood'igd: een herziening van hei Verdrag van Genève voor te berei den. en die te gelegener tijd in te dienen. De Zwitsersche regeering heeft thans haar voorstellen gereed;, maar zij is van meaning dat de ge schikte tijd nog niet gekomen is, om de Stalen' tot een conferentie sa men le roemen. Een.ige regeerin gen zijn tegenwoordig te veel in beslag genomen, vooral door den oorlog. Het algemeen stemrecht in België De bespreking over het door de socialisten ingediende voorstel tot in voering van algemeen stemrecht, die Dinsdag in de Kamer begon, heeft aanleiding gegeven tot zeer strenge maatregelen ter handhaving der orde. De Kamers en d'e palei zen worden bewaakt door de bur gerwacht en politie. Eenige troep jes socialisten doorkruisten zin gend de stralen van Brussel. In de niabiiheid der Kamers werden zij d'oor de -olitie veirstrooïd. Een troep onder aanvoering van een so cialistisch gemeenteraadslid trok langs het paleis van prins Albert onder den kreet: Leve het algemeen stemrecht! Deze troep werd door de cavallerie met sabelslagen uiteen gejaagd. Tegen de verwachting in heeft de Kamer haar zitting verdaagd' zon der eenig incident na een debat over een interpellatie van plaatselijk be lang. Engeland en Japan. Hef Britsche departement van buiteniandsch© zaken heeft de over eenkomst tusschen Japan en Enge land openbaar gemaakt. Het stuk is gedagbeekend 30 Januari 1902 en onclerteekend door lord Lansdov/ne i en markies Hayatki. Het bevat een inleiding en zes artikelen. Daarin wordt gezegd dat beide rijken wenschende het status quo eai den algemeenien vrede in het verre Oosten te handhaven, alsmede de onafhankelijkheid en de integri teit van China en Korea, overeen komen: lo. maatregelen te nemen om de kanders belangen te hoeden, wan neer ze mochten worden bedreigd door een agressief optreden van eenige andere mogendheid of door onlusten in China of Korea, die de tusschenkomst zouden eiscben van een van beide contracteerendie par tijen voor de bescherming van hun ondiea'daneu; 2o. indien een van beid© partijen in een oorlog mocht worden gewik keld met een andere mogendheid, aal die andere partij een strikte on zijdigheid betrachten en zich be ijveren om andere mogendheden te beletten deel te nemen aan de vij andelijkheden tegen, haar bondge noot; 3o. indien eenige mogendheid deelneemt aan de vijandelijkheden liegen diezen bondgenoot, zal de an dere partij haar tea* hulp komen., samen met haar oorlog voeren en vrede sluiten bij wederzij,dsch goed vinden,; 4o. contraoteerend© partijen ko men overeen dat geen van haar zon der overleg met de andere partij een afzonderlijke overeenkomst zal aangaan met een and ore mogend heid, welke bovengenoemde belan gen zou kunnen schaden; 5o. wanneer b ovengenoemde be langen in °©vaar worden gebracht zullen beidie negeeringen elkander daarvan ten volle en vrijuit mede- d'eeling doen; 6o. de overeenkomst treedt on middellijk in werking en blijft vijf jaar lang van kracht. Mocht ech ter een van beide partijen in een oorlog zijn gewikkeld op den ver valdag. dan blijft het verbond voort duren totdat do vredle gesloten zal zijn. YTei-haLwel. In het Britsche Hoogerhuis legde de regeering een belangrijke ver klaring af be'.: .ffende Wei-hai-wei. liet ministerie van koloniën had het beheer van Wei-hai-wei op zich genomen, en er zou een politie macht gevestigd worden. De re geering was tot de overtuiging ge komen dat de plaats slechts ten koste van zeer aanzienlijke gelde lijke offers in staat van verdediging gebracht zou kunnen worden. Men wilde en* nu con sanatorium voor officieren van leger en vloot vesti gen; de bezitting zou dan nog van nut kunan zijn. Het gerucht, dat hei kabinet van plan was om Wei- hai-wei aan China terug te geven oi aan aan een andere mogendheid af te staan, was geheel ongegrond. Algemeeiie Berichten. DE OORLOG IN ZUID AFRIKA. De verlies! ijst bevat tlians de vol gende a„amill ings-opgaven over U i tspanfoi1 „.in, bij Bcaufort-W es op 5 Februari: gesneuveld 6, ge wond en sedert overleden 2 minde ren; ernstig gewond luitenant Ni- cholls en 4 minderen, gewond 6 minderen vermist 1 mindere. Voorts maakt deze lijst melding van de volgende verliezen: bij Eden- burg 6 Febr. 1 gewonde; Utrecht 6Febr. een luitenant gewond, Sterk stroom 6 Febr. 1 gewonde; Zand- spruit 6 Febr. een sergeant gesneu veld en twee minderen gewond, Al- Lemanskraal 6 Febr. 1 doode en 1 gewonde, Lindiley 6 Febr. 3 gewon den, 1 ..bij ongeluk" gedood'. Wa terval 4 Febr. 1 gewonde. Chamberlain verklaarde Dinsdag in hel Britsche Lagerhuis, dat de quaesfeio der toekomstige belasting van de goud-industrie in Transvaal nu door Milner en de regeering wordt overwogen. De correspondent van de „Stan dard" te Pretoria seinde: „Er is geen betrouwbaar bericht over Stcijn. Men weet echter, dat hij niet generaal Botha wil spreken. Misschien is het hem nu gelukt daarvoor over den Natalschen spoor weg te komen." De correspondent van „Central News" te Harrismith seinde echter den 7en, dat presi- den Steijn gemeld werd te Elands- kop ,ten N. van Lindle, waar hyij den 4en rekamen zou zijn. Reuter seinde Vrijdag uit Preto ria: „Lord1 Melhucn is na een lan gen trek uit Vrijburg te Klerksdorp 'teruggekeerd. Er werden vele Boe ren gezien, maar ofschoon zij voort durend on die colonne schoten, wil-' den zij nooit stand houden. (Is er niet gewoonlijk iets komieks in de berichten over Mcthuen?) Men ver moedt dat de la Reij in het noorden zit, maar Kemp is zuidwaarts terug gekeerd." „Central News" seint uit Preto ria, dat de Nationale Verkenners vooral goeden dienst bewijzen bij nachtelijke verrassingen, daor hun terreinkennis natuurlijk. Verder heet hef .dat zi j zelfs niet schromc-n de Boeren in hun versclianslc stel lingen aam te tasten ALLEE LEI. Carette., de gewezen burgemeester van Roubaix, kondigt in een mani fest de vorming van een afzonder lijke socialistic .Le werkliedenpartij voor Roubaix aan. Carette schrijft; de tegenwoordige crisis in hot so cialisme aan de onverzettelijkheid' van de leiders toe em zegt auto no' mie voor de verschillende groepen to willen, die aldus zullen ontsnap pen aan de almachtige opperheer schappij en het noodlottig optreden van het centraal gezag. Generaal Kemsi-pasja heeft bevél gekregen mef een escadron cavalle rie en drie compagnieën infanterie naai* het district Diakovo te gaan, waar men ten gevolge van een aan tal gévallen van bloedwraak tus schen Albanische stammen voor botsingen vreest. De commandant der gendarmerie te Prisjtina is met een afdeeling Zaptieh naar Diako vo vertrokken en voorts is het der de bataljon van het 17e Nizam-regi ment er heen gedirigeerd. Prins George van Pruisen, het oudste lid van het huis Hohenzol- Lera, viert heden te Berlijn zijn 76 verjaardag. Zijn vader, prins Frie- drich van Pruisen, was een neef van Keizer Wilhelm I. Prins Geor ge is de dichter onder de Hoheir zollerns. Onder den schuilnaam Georg Conrad heeft hij verschillen de drama's enz. geschreven. Don meesten naam maakte hij zich met zijn treurspel „Phadira", dat in 1864 voor hei eerst in den hof- schouwburg te Sc-hwerin werd gege ven en sedert 'n stuk gebleven dat ook te Berlijn veel bezoekers trekt. Hef „Dresdentea? Journal" deelt mede, dat de Koning van Saksen het ontslag van dien mint ster vam financiën Watzdorf heeft aangeno men, maar hef ontslag van de an der© ministers heeft geweigerd. De Konirii"- heeft de waarneming van de portefeuille van financiën opge dragen aan den minister van justi tie Hueger, die tegelijkertijd de por tefeuille van justitie zal blijven be houden. Stadsnieuws Haarlem, 12 Febr. 1902. Weten en Werken. Voor een& goed bezette zaal werd Dinsdagavond de laatste voordracht in dit seizoen gehouden door den heer J. C. van dén Berg uit Ilcerenveen, In eene keurige rede, uitmuntend door woordkeus en prachtig Hollandsch, schetste spr. do levensgeschiedenis van Gabriële Ho- noré, Graaf de Mirabeau.een derleiders van den oden stand bij de Staten-Go- neraal, die in 1789 voor het eerst te Marseille vergaderde. In verband hier mede zette spr. den toeetand in Frank rijk te dien tijde uiteen en behandelde ten slotte de politieke beginselen van Graaf die Mirabeau. Zijn hoofdbeginsel was om de Volksvrijheid te vereeni gen met een constitutioneel Koning schap. Dit is hem evenwel niet mogen gelukken, want vóór dat dit geschied de, stierf Mirabeau. Met groote aandacht werd de schoo- ne lezing gevolgd, en aan het cindo werd spr. mot luid applaus daarvoor dank gezegd. Kogel© n. Op 1G en 23 Maart e. k. zullen door den Haarlemsehen Kegel bond op de banen van café Brinkmaan bondsavonden worden gegeven, waar van de opbrengst zaï bestemd worden ten ba.te van de concentratiekampen.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1