Unie [wate. Een ieder is op die avonden welkom. Voor 0.25 zullen kaarten verkrijgbaar worden gesteld, waarna men een zeker aantal ballen mag werpen. Ieder deel nemer mag hoogstens 10 kaarten fcoo- pen. Prachtige prijzen xijn beschik baar gesteld. Dat velen, en in 't bijzonder alle Haarlemsche Kegelaars. den Bond in dit edele streven steunen. Vierde Lachconcert. Het vierde Bach-concert bezorgde ons het voorrecht, een zangeres te hooren die in de kunstwereld een eervolle plaats inneemt mevrouw Lydiia Illy na, concert zangeres uit SI. Petersburg. De'allereerste in druk diien dieze dame gaf in haar voordracht van Gounod's zangerig maar overigens niet zeer belangwek kend „RepenlUr" beantwoordde zeer wel aan die hooggespannen ver wachting. Hier in deze statig daar heen vloeiende phrasen had de zan geres alle gelegenheid met haar machtig, sonoor orgaan te woeke ren en door haar warm muzikaal voelen bok in artistiek opzicht te bevredigen. Later, toen zij niet meer gesteund door het orkest, eemi- ge liederen met klavierbegeleiding zong. slaagde zij er niet volkomen in den aanvankelijk gevestigden hoogen dunk te handhaven, of schoon ook hier de voortreffelijke eigenschappen van klank en ex- Eressie niet te miskennen vielen, eerlijk vooral klinkt de stem in het lage register; de hoogere tonen zijn niet onberispelijk van timbre, spreken niet vrij en licht genoeg aan en ziin ook niet altijd onbeden kelijk van intonatie. Het meest tra den deze -ebreken aan 't licht bij Schumann's „Walcte-sgesprach". In de andere liederen werden zij heer lijk overstemd door het groote e>n voorname dat de kunst van deze bevoorrechte zangeres kenmerkt. Vooreen gelijkwaardige begeleiding zorgde de heer L. Schlegel. Het orkest gaf een uitnemende vertolking van Schubert's C.-<ïur- Symphone, die in haar rijkdom van klanken en stemmingen tegen me nig volslagen concert, opweegt. Van den jongen Duitschen compo nist Max Schillings, wiens Oedipus- proloov hier onlangs geen zeer geestdriftig onthaal vond, werd nu een andere compositie: ,,Von Spiel- manns Leid und Lust" ten gehoore gebracht. Veel meer dan het. ande re schijnt mij dit werk de vrucht van groot talent, gelukkige vindings kracht en frissche inspiratie. Ook cte orkestrc'e kleuren zijn hier door gaans van stralende schoonheid. Het werk verdient, dunkt mij, ten volle de eroole belangstelling die bef. bij het Esclrpubliek vond. De prachtige, onvergankelijke Obéran-ouventure vol geest en leven voorgedragen was voor dlit muzikale feest een waardig slot. PHILIP LOOTS. Kantong-erecht, Zittiny van Woensdag 12 Februari Een 1 ais tig perso on. Johan Jac. Dahlhaus, winkelier in de Ane- gang, schijnt een onwillig, lastig per Boontje te zijn. Vóór eenige weken had hij zich te verantwoorden wegens het niet inleveren van zijn verhuis* biljet en thans weder was hij gedag vaard wegens het niet voldoen aan eene oproeping van B. en W. om op het stadhuis te komen, ten einde het bevolkingsregister in te vullen. Het O. M. vorderde tegen bek]., die niet verschenen was, 25 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Overtreding dran kw e t. Adriana Klausing had zich schul dig gemaakt, aan overtreding der drankwet Deswege werd 30 boete of 10 dagen hechtenis gerequireerd. Verbod overtreden. Jacob Hoorn te Zaandam had op 16 Januari in zijne kwaliteit als schipper op den botter „Zaandam 29" geen gevolg ge geven aan het verbod van den sluia- knecht om de kleine schutsluis bin nen te varen, waardoor eene aanva ring met eenige zandbakken ontstond Bekl. beweerde de waarschuwings teekenen van den sluisknecht niet te hebben begrepen, en zeide dat hij bo vendien door den sterken wind, niet anders kon handelen. Het O. M., er op wijzende, dat voor al orde op het water moet heerschen, en de bevelen der sluiswachters en -knechten stipt moeten worden opge volgd, vorderde 50 boete subs. 20 dagen hechtenis. Stellen wildstrik. Wouter Wagenaar te Wijk aan Zee en Duin kwam weer eens ontkennen, dat hij op 15 Januari op een weiland van den heer Jhr. Boreel wildstrikken had gespannen. Doch de onbezold. Rijks veldwachters wisten het. wel beteren zeiden Wouter duidelijk te hebben herkend. De eisch was 5 dagen hech tenis en verbeurdverklaring en ver nieling van den in beslag genomen strik., Overtreding Wapenwet. Klaas Wagenaar te Wijk aan Zee en Duin had op 18 Januari op den openbaren weg met een geweer geloo- pen. Hiervoor werd 7 dagen hechte nis gevorderd. R. K a f h. K e r k. Op 1 April a. s. zal niet de voltooiing der nieuwe ka thedrale kerk „Si. Bavo" aan de Leid- schevaart een aanvang worden ge maakt. Alle hoop bestaat er dus. dat de grootsche tempel nog bij het leven van zijn doorluchtigen stichter, mgr. C. J. M. Bottemanne, zal voltooid zijn. Feestelijke b ij eenkomst. Za terdagavond a.s. 8 uur is er in de con cortzna! der Sociëteit Vereeniging eene feestelijke bijeenkomst, aangeboden voor de leden der vereeniging tot ver hooging van 's lands weerbaarheid „Voor Vaderland en Koning" met wel willende medewerking der muziekvetr eenteing ..Harmonie" en heft Friesche Zanggezelschap. Van 5.30 tot 7.30 uur word' er eerst een kinderfeest gegeven onder leiding van den heer Martin met optreden van Prof. don Bosco. Franchemont Wij hebben reeds vroeger meegedeeld, dat de aar dige operette Franchemont de Mars kramer. van Mart. Schuil, die verle den jaar zooveel succes had. nog eens zal worden opgevoerd. Als datum daar voor is Dinsdag 18 dezer vastgesteld. Het geheel is weder onder directie van den heer J. de Nobel, de begelei ding van Haarlemsch Muziekkorps en de piano-partij zal vervuld worden door den heer A. van der Velden Jr. Als solisten treden op die dames Biw lee. van der Velden en Lohoff en de heeren Van Brummelen. Van Gaste ren. Carel Phlippeau en Stroucken. Eene goede opvoering is dus gewaar borgd. Het verdient vermelding, dat Mej. Bierlee sedert het vorige jaar als beroepsz anger es die planken heeft be treden. Nog onlangs zong zij hier den Sïebel in Faust en deed dat zeer lof felijk. Hare vertolking van die hoofdrol in Franchemont zal dus zeker sedert ver leden jaar nog gewonnen hebben. De Hooge Raad der Ne derlanden heeft bij arrest van 10 de zer verworpen de beroepen tn cassa tie door de schippers J. Brouwer, P. Hartog, J. Hoorn, W. Visscher en C. Bregman ingesteld tegen de vonnis sen der Rechtbank te Haarlem, waar bij zij zijn veroordeeld tot 15 boete wegens het te Zaandam als schipper van een stoomboot langs in gebruik zijnde ligplaatsen van houtvlotten varen met meer vaart dan noodig is om te sturen. Schermen. Aan den te 's Gra- venhage te houden jaarlijkschen scherm wedstrijd, uitgeschreven door d» nOficieren-Schermb., wel ke wedstrijd den 18en dezer aan vangt. zal worden deelgenomen door officieren, onderofifcieren en korpo raals van het bataljon infanterie, alhier in garnizoen. Behalve aan de korps- en perso- neele wedstrijden zal ook worden deelgenomen aan een c-olonne-wed strijd. waartoe door een twintigtal onderofficieren en korporaals on der leiding van den 2e luitenant Cligneftit een orachtige colonne-ge weer zal worden uitgevoerd1, waar- aan bijzonder veel zorg is besteed. Uit de Omstreken. Heemstede. De schulden der gemeente bedroe gen op 1 Januari jL 32300, als: een schuld per resto, groot 5000 k 3 1/2 een van 6000 3 1/2 een van 10.400 èi 3 1/4 een van 2700 k 3 1/4%; een van 5000 31-2 en een van 3200 k 4 hiervan wordt over 1902 afgelost 4100 en aan rente be taald 1115.37*. De villa aan de verlengde Span jaardslaan, vroeger bewoond door den heer Gripped ng, is thans betrokken door den heer P. H. Craandijk, adj.- directeur der Haarlemsche Hypotheek bank. Telgen. Vergunning verleend aan P. Smidt van Gelder, papierfabrikant, wonende te Veisen, tot het aanemen van den titei van officier de l'Instruction Pu- blique, hem door den minister van het openbaar onderwijs en der scboone kunsten der Fran sche Republiek verleend. De jongelingen, welke in 1901 geloot hebben, en die om te dienen in aan merking komen, moeten zich Vrijdag 7 Maart 1902, des Yoormiddags ten half tien ure te Haarlem in don Doe len aanmelden om alsdan bij de Nat Militie te worden ingelijfd. Het maximum van den Hoofdelij- ken Omslag in deze gemeente, dat in 1901 16000 bedroeg, is met ingang van 1902 verhoogd met 2500, zoodat het nu 18.500 bedraagt IJmniden. Aan hel „Hbld". wordt gemeld dat het hoofdbestuur der Vereeniging ter bevordering van de Ned. Visscherij met meerderheid van stemmen besloot der Regeering te verzoeken, geen ver andering te brengen in de bestaande regeling voor den afslag te IJmniden, en dus niet in te gaan op de denkbeel den van het College voor de Zeevis- scherij. Beverwijk. Het aantal Ingeschrevenen voor de Nat. Militie, lichting 1903, bedraagt alhier 33 man. De heer A. Degenaar alhier behaal de dezer dagen het diploma A, sys teem RienzBalt, voor stenografie. De heeren M. Teer en C. Gorter wer den gekozen als afgevaardigden der vrijzinnige kiesvereeniging Kennemer- land naar de vergadering van de Cen trale Liberale Kiesvereeniging. De loting voor de ingeschrevenen over 1902 voor den brandweer, zal al hier plaats hebben op 13 Februari a.s. 's middags te 2 uur. Haarlem m eraieer. Ingetrokken: de verplaatsing van dien kier Ldev posterijen en telegra" ph.Le 2e kl. A. van Geuns. van Har lingen naar Haarlemmermeer. Binnenland. Te Rotterdam is gisterenavond aan Messchaert een zilveren lauwerkrans aangeboden. De zaak-Tor Laan. De heer Ter Laan heeft nogmaals een verzoekschrift aan den Gemeente raad vaa Delit gericht, waarui mj vraagt voor onbepaaldcn li id op non- activiteit te worden gesteld. Nomacfciviteit welke op een bepaal den datum eindift, acht de heer Ter Laan slechts een uitstel van ontslag lie ziin. Vrijdag a.s. vergadert da Gemeente raad. teneinde over het alsdan inge komen voorstel van B. W. in zake het verleenen van ntslagaau den heer Ter Laan te beslissen. Klaas Bis, Klaas Ris. een der eerste socialisten van Nederland, indertijd een vurig strijder, is overleden. Den laatst.en rijd poogde hij met een petroleumkarre tje den kost te winnen. Hij was bij het algemeen afglijden meegegaan met Nieuwenhuis en bleef teen aan dien kan!. Door het P.A.S. lis nu aan B. W. van Amsterdam hel verzoek gericht. Donderdagmorgen, van het sterfhuis. Daniel Stalneruslraat G7 den lijl net. te mogen volgen met ontplooide banie ren. De gecombineerde zangvereni gingen zullen eenige toepasselijke lie deren ten besto geven. („Het Volk".) Carnaval. Uit 's-Hertogenbosch meldt men: Do bal-masqués werden Maandag avond druk bezocht-, in Casino en Liedertafel kon men zich ternauwer nood bewegen. Na bet officieele Oe- teldonksche diner, werden de ver schillende café's door de Prinsen Car naval en Tsjoen met hun gevolg en de burgervaojer bezocht. Overal wer den zij luide toegejuicht Het fraaie weder begunstigde Dins dagnamiddag den gecostumeerden rijtoer, door de Oeteldonk9che Club georganiseerd. In prachtige vier- en ze-sspannen ge zeten, namen de beide hier nog ver toevende Prinsen aan den jool deel. Hier en daar werd afgestapt en eeni ge oogenblikken vertoefd. Het mu ziekkorps der dienstdoende schutterij gaf een matinée op de Groote Markt, het centrum der beweging. Alles is in de beste orde afgeloopen. TJs. Het verkeer met het eiland Marken is hoewel niet geheel gestremd, inch weer zeer bemoeilijkt door helt ijs tus- schen het vasteland en genoemd eiland Van uit Monnikendam begeeft men zich eerst naar den hoek van den Kal.- wouderdijk, van waar men de reis dan verder per boot voortzet. Daar alle voor Marken bestemde goederen op de zelfde wijze, half landr half zeereis moeten vervoerd worden, is deze toe stand zeer lasüg. Geopend. De ontvanger dier directe belastingen te Diever verzond een bedrag van f1500 per aangeteekenden brief aan den be taalmeester te Assen. De laatste ont* ving wel den brief, doch zonder liet geldi, dat bestond uit zes biljetten van ƒ200 en een van ƒ300. De brief bleek te zijn opengesneden en weer dichtge plakt Op het kantoor van afzending was er een strookje opgeplakt met de vermelding dat hij 14 gram woog. over eenkomande met 't gewicht zonder het geld. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Van Maandag tot Zaterdag is on geveer 4S00 aan giften ontvangen voor de uitgeslote-men te Enschedé. Alle uilkeeringen zijn per persoon met f 0.50 per week verlaagd. Ver moedelijk zullen ongeveer 10 perso nen van de ondersteuning geen ge bruik maken.; ook werd medege deeld .dat er onder de uitgeslote- nen personen rijn ,die aan d!e be weging in 't geheel niet meedoen en dus ook ^een steun wenschen te erlangen. De afdeeling Leiden van het Ne- deri. Werkliedenverbond heeft het initiatief genomen voor eene stede lijke beweging in het belang en ter ondersteuning dier Enschedésche stakende n. Zij heeft eene circulaire gezon den aan de 1" Leiden bestaande ai" deelingen van Patrimonium, R.'K. Volksbond en Soc.-Dem. Arbeiders partij, om een comité te vormen o. a. tot het bijeenbrengen van geld. Door winkeilders of belangheibbeu- den te Amsterdam bij den handel aldaar, zal een adires gezonden wor den aan den Raad der gemeente, verzoekende het initiatief te nemen tot een interventie, ten einde op die wijze de staking in het diamantvak te d'oen eindigen. Het „Alg. Ned. Werklieden-vea-bond'" (voorzitter Heldt) zal op 30 en 31 Maart te Amsterdam alg. vergadering hou den. Het centraal-bestuur stelt voor, dat de alg. vergadering besluite: zich te plaatsen op het vrijzinnig-demokra- tisch standpunt, en een commissie voor het ontwerpen van een Beginsel verklaring en een Werkprogram te be noemen. Verder zullen o. a. worden behan deld: middelen om tegen te gaan, dat ambtenaren of hun huisgenooten han del drijven en daardoor andere han delaren benadeelen; wenschelijkheid dat alle vereenigingen zich zooveel mo gelijk onthouden van vergaderen op Zondag; aandrinven bij de Regee ring op Staatspensionneering, zonder bijdrage der werklieden, van oude en invaliede werklieden; aandringen op een wet tot oplegging van de ver plichting om bepalingen op te nemen omtrent maximum-arbeidstijd en mi nimum-loon in bestekken van aanbe stedingen van Rijk, provinciën, ge meenten, zoo mogelijk ook van polder besturen, waterschappen en dergelij ke, openhouden der stembus tot '6 avonds 8 uur; verbod van veldar beid voor getrouwde vrouwen; wen schelijkheid van de oprichting voor leden van het verbond van een onder steuningsfonds bij overlijden; aan dringen bij de Regeering op voldoen de contröle op fabricatie en verkoop van levensmiddelen; bevorderen, dat de leden-landbouwarbeïders be schikken kunnen over een lapje grond tegen den minst kostende» prijs; aandringen bij de Regeering op een maximale» arbeidsdag en minimum loon, op vermindering van uitga ven voor oorlog en marine, en op spoedige invoering der wettelijke re geling van het arbeidscontract te gengaan van werken voor particulie ren in gevangenissen en andere Rijks instellingen; voortgaan met ijveren voor algemeen kies- en stemrecht en aansluiten bij het „Landelijk Comité voor algemeen kiesrecht"; nogmaals aandringen op spoedige inwerkingtre ding van art. 1 der Ongevallenwet, en vergoeding van overheidswege, zoo noodig van loonderving voor de leer lingen der vakscholen. Een program, dat om tot doel treffende uitkomsten te leiden voor twee dagen wel wat minder kon. Men zou zoo zeggen; wat al te veel op êón vork. BUITENLAND. De „Ouvriecr Mineur" van St. Etienne bevat een berekening van de kosten der werkstaking aan de kolenmijnen te Montoeau verleden jaar. Voor de maatschappij worden die berekend op 1,489,140 francs aan verschillende bedragen en op meer dan 2.000,000 aan winstder ving. Men schat het verlies der werklieden or> 3,750,000 francs. Letteren en Kunst. Yoor een goed doeL Maandag 17 Februari veiling in de Brakke Grond te Amsterdam, door de firma C. F., Roos en Cie., van moderne schilderijen en teekemingen en eenige kunstvoorwerpen, uitmakende- le. de collectie „Nosokomos" geschenken van kunstenaars tor stichting van een ver- zekeringsfonda bij ziekte en invalidi teit voor ziekenverpleegsters. De cata logus bevat eenige regels van de hand van Prof. Stokvis, d'ie als volgt luiden: „Voor eene onbekommerde toekomst van hen, die hun leven offeren, om smart te lenigen, lichamelijken kom mer te verdrijven, en in dagen van ellende troost en lichft te brengen offert de lichtende kunst haar kostelijkste gaven Is er nog aanbeveling noodig voor het Nosokomos-fonds?" Verder worden nog in veiling tre^- bracht schilderijen enz. uit de nalaten schap van mej. W. S. Fockema te Zut- phen en „roeuvre posthume" van Jo hannes Rosierse. Gelijk men zich her innert, hebben schier al onze bekende meesters aan den oproep van het be stuur van Nosokomos om eene bijdra ge, gehoor gegeven. Ik noem Jozef Is raels, Breitner, Mesdag, Blommers, De Bock, Gabriel, Kever, W. Maris, Ter Meulen, Poggenbeek. Weissenbruch. Witsen, die Zwart, Wijsmuller. Voorts zijn er, uit de collectie Fockema. schil derijen van ApoL, Artz, Bastert, Bos boom 1 schilderij en 4 teekeningen, Is raels 1 schilderij en 1 teekening, Jacob Willem en Mathijs Maris, van laatst genoemde een schets. Mauve, Roelofs enz. enz. De ge-illustreerde catalogus telt 251 nommers. waaronder 27 schilderijen van Rosierse. Kijkdagen 15, 16, 17 Fe bruari. Tolstoj. Uit Jalta wordt gemeld dat Tolstoj plotseling verergerd is. Op een tijde lijks verergering van ziin hartkwaal schijnt longontsteking gevolgd te zijn. Rechtszaken. Zjjden dassen. Tegen een tapper in de Marnlx- gtraat te Amsterdam, bij wien de po litie 86 zijden dassen had gevonden, afkomstig van een diefstal van ruim 100 dassen uit het magazijn van den heer Hasemann op den Nieuwendijk, ia Dinsdag gevangenisstraf voor den tijd van 3 jaar geëischL De waarde van het teruggevondene bedraagt ruim 300. De beklaagde gaf voor de dassen gekocht te hebben vooreen bedrag van 100 van. handelsreizi gers die zijn tapperij bezochten. In dertijd hebben getuigen het sluiten van den koop gezien, maar de ver koopers gelejcen niet bijster op han delsreizigers. Buitendien bleek uit de houding van beklaagde bij de huiszoeking, dat hij begreep, goed on der zich te hebben, dat niet op eer lijke wijze was verkregen. INGEZONDEN. Voor do inhoud dezer rubriek ttell de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stuklcengeplaaatst of niet geplaatsttoordt de kopy niet aan den nzender teruggegeven. Geachte redactie. Gelieve het volgende to plaatsen Door den penningmeester van het Haarlemsch Arbeiderssecretariaat is voor de Enschedesche uitgestotenen /48.50 gezonden, voor de Diamantwer kers te Amsterdam ƒ14.57. Bij voorbaat mijn dank. Met achting. D. J. BUYS, peitoingm. Kinderhuissingel 60 zw. M. de R. Veroorloof mij, door middel van uw geacht blad. od een mijns in ziens, zeer gevaarlijke regeling te standplaatsen dier rijtuigen bij con certen (in 't bijzonder bij de Bach- concerlen) in d!e -Vereepiging"- He zal wel onnoodig zijn. hiervan een kleine schets te geven; vele bezoe kers dezer c rcerten die te voet der ze concerten verlaten, weten dat te goed en bovendien, de politie is met inspecteur en agenten voldoen de vertegenwoordigd, dan dat ook zij eene uitlegging zou behoeven. De toestand zooals die tegenwoor dig is, is in één woord gevaarlijk. Juist, o-mdat dit de politie be kend moet. ziin, verwondert het mij, dat voor de plaatsing der rijtuigen geen betere regeling wordt getrof fen. De vroegere regeling, toen de rijtuigen achter elkander waren ge plaatst in die richting van dien Jans- weg. was zeker veel beter, althans miindier gevaarlijk, dan die tegen woordige, waarbij men als te voet vertrekkend bezoeker, blij mag zijn, heelhuids het Klokhuisplein en de Riviervischmarkt te hebben over gestoken. Bij de vroegere regeling waren zij, dlie pier rijtuig vertrokken, wed gedwongen eeniigen tijd in die zaal te vertoeven, voordat het voor hen bestemde rijtuig voor was, maar dit ongerief weegt toch zeker niet op tegen het groote gevaar dat nu bestaat en waarbij een ongeluk op den een of anderen tijd niet zal zijn te vermijden. U, M. de R., dankende voor de plaatsing, hoop ik dat bovenstaande wenk aanleiding mag geven tot eenie bdteaie regeling te dlien op zichte. K. VAN EDEN. De vroegere regeling zal zeker wegens de tram niet meer kunnen worden ingevoerd, maar zou er zoo veel bezwaar zijn tegen eene plaat sing in andere richting? INGEZONDEN M EDE DEE- LINGEN. 30 cents per regel. Tele Middelen hadden gefaald, Scott's Emulsion voldeed. Wij zullen den lezer laten zien hoe een heer van eene ernstige ziekte ge nezen werd Mons, 14 Rue Brisselot, 24 April lbUl. Mijneheeren, Tengevolge van een keelziekte lletl mijne gezondheid steed3 veel te wenschen oveir. Bovendien werd ik gekweld door een hardnekkige» hoest, welke mij zeer benauwd maak te en de ademhaling belemmerd». Eet lust ontbrak bijna geheel en ik was uiterst zwak. Ik gebruikte verschillen de middelen, doch zonder eenig resul taat. Daar ik herhaaldelijk van het ver rassend resultaat met Scott's Emul- DE HEER A. KINARD- sion verkregen las, besloot ik het ook eens te probeeren, en reeds na gebruik van een paar dagen bespeurde ik eeni ge beterschap. Ik ging derhalve voort het te gebruiken, wijl ik baat vond waar andere middelen faalden; en thans dank zij Uw wonderbaar prepa raat, verdwenen hoest, en benauwd heid om plaats te maken voor een ge zonden eetlust en opgewektheid, waar over ik verbaasd sta. Ik betuig u daarom mijn oprechten dank. (get.) A. Kinard. Scott's Emulson vei-eenigt alle goe de eigenschappen van de levertraan in zich, terwijl de olieachtige smaak geheel is weggenomen, zoodat de pa tient het zonder den minsten tegenzin inneemt; bovendien is het zoodanig bereid, dat de maag het gemakkelijk verwerken kan. Scott's Emulsion bevat kalk- en na- tron-hypophosphiet en glycerine; het is het beste middel ter wereld, om de verloren krachten weer te herwinnen. Depots: The import Trading Office, Graven- hage. 6e Heer Henri Sanders, Amsterdam, de Heer F. F. van Santen Kolff, Rot terdam. de Heer A Mulder, 's-Gravenhage. de Heer J. H. I. Snabilié, Rotterdam, de Heer A. van Tuijll, Palei: rtraat, Amsterdam. Mejuffrouw E .de Leeuw, drogist, 's- Gravenhage. T. P. VAN DEN BERGH en ZOON, Heiligenweg. Utrecht. J. VAN GTJLIK, Haarlem. Gebroeders BLOKPOEL. i ,cn- hage. H. DE ZWART en Co., Utrecht Verkrij'gbaar bij alle Apothekers en Drogisten. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavo-kerk alhier, op Donderdag 13 Febr. 1902, des namiddags van 2 tot 3 uur dfoor dan iheer W. EZF.RMAN. Kijkjes om ons neen. Het orgaan yan Zondagsrust. Voor een paar dagen ontving ik num mer 12 van het blaadje „In ieders Be lang", orgaan der Nederlandsche Ver eeniging tot bevordering van Zon dagsrust. Het blaadje verdient belang stelling, omdat het voor zoover ik weet in ons land, eenig in zijn soort is en omdat het met volharding een goed doel nastreeft Dezen keer wordt een groot deel vat den inhoud ingenomen door eon over zicht van de nieuwe wet op de Zon dagsrust in het Zwitsersche kanton Waadt, Zij. dlie evenwel mochten den ken, dat het vooruitstrevende Zwitser land nu eens een wet heeft 'en gebo ren worden, die aan geheel Europa tot model kan strekken, vergist zich deerlijk. De nieuwe wet draagt duide lijk de kenteekenen, dat zij is ge maakt speciaal ten gerieve van „den reizenden man" en zou de schampen opmerking, dat Zwitserland één groo; hötei is, bijna bevestigen. Artikel I van de wet noemt als open bare rustdagen ln den zin van deze wet de Zondagen, Goede Vrijdag, He melvaartsdag, Kerstmis eoi de nati onale feestdagen. Art. V bepaalt, welke werkzaamhe den op die openbare rustdagen geoor loofd zullen wezen, nog wel zonder speciale vergunning. En wat vinden wij daaronder gerangschikt? Den ar beid in het bedrijf van de brood-, koek en suikerbakkers, mits voor het perso neel beperkt tot hoogstens tien uur tusschen Zaterdagmiddernacht en Zondagmiddernacht. Derhalve gaat do Zwitsersche bakkersknecht op zijn vroegst Zondagsmorgens te tien uur naar huis. Hoelang heeft hij dan Za terdags gewerkt? Waarschijnlijk wel zoolang, dat hij Zondagochtend thuis komende, zijn zes uur slaap minst ent meer dan noodig heeft. En zoo begint voor den man debewuste Zondags- vreugde 's middags te vier uurl Maar er is meer. Tot dien geoor loofde» arbeid zonder speciale ve» gunning behoort: 2e. de arbeid in hel slagers- ep vleeschhouwersvak; 3e. het rondbrengen der levensmid delen bij de klanten; 4e. de arbeid in het kappersvak, het fotografen-vak en in badinrichtingen; 5e. de arbeid bij het transport te land of te water, voor zoover noodzakelijk om het afgebroken verkeer te hei-stel len. Derhalve mogen slagers, loop knechts, kappers, photografen, bad- personeel den geheelen Zondag wei» ken, want zelfs de beperkende bepa ling voor de bakkers geldt voor hen niet. Inderdaad, zulk een Zondagswet, als ze een model zou moeten wezen, kan zeker alleen aLs afschrikwekkend voorbeeld gelden. Alleen het 5e punt is o. i. verdedigbaar. Over het algemeen is er iets weeks, iets slaps, in de geheele wet. Zoo eischt zij speciale vergunning van den ge meenteraad voor allen „arbeid van particulieren aard, waarvan de ur gentie op gemotiveerde wijze is aan getoond." Of deze motieven van ben hoorlijk gewicht zijn blijft dus ter be oordeeling van de meerderheid van eez gemeenteraad, die derhalve, naar haai samenstelling, in de eene gemeente allicht andiers zal beslissén. dan ln dd andere. Datzelfde is van toepassing op dV, voorschriften omtrent veldarbeid, di< op Zondag verboden wordt, wanneeï dia niet spoedeischend is. Wie beslis! over die vraag? Maar nu de winkels. Art 7 schrijft voor, dat (met Inacht neming- van art. 8) alle winkels geslo ten moeten zijn. Art 8: „Indien Oudejaarsavond oi Nieuwjaarsdag op een Zondag vallen, mogen de winkels open zijn. De winkels voor levensmiddelea (brood, vleesch en melk) mogen de zomers tot 9 uur, des winters tot li uur voormiddags open zijn. Bakken en melkhandelaren mogen des avond, op een door de gemeente vast le stel len uur hun winkel weder openen. De apotheken, kiosken voor dagbla den, winkels voor levende bloemen seizoenvruchten, sigaren en tabak mo gen dm geheelen dag open zijn." Iedereen gevoelt, dat een dergelijk bepaling vrijwel gelijk staat met he» decreteeren, dat de Zondagsrust vooi het personeel van bakkers en melkkan- delaars das avonds geëindigd is en dat die voor het personeel van apothe ken, courantenkiosken, bloemen- ec vruchtenwinkels, sigaren en taball zoo goed als niet bestaat. Zooals ik zeide: een Zondagswet tei gerieve van den reizenden man. Ner gens blijkt dit duidelijker, dan uit art 9 van de wet, waar een beperking vooi het schenken van sterken drank ge maakt word-t een uitzondering ka echter gemaakt worden voor door gaande reizigers, zoowel als voor he» ontbijt van inwonende gasten. Wat die uitzondering voor reiziger* beteekent weet men in Engeland, waar een soort handel in toevallig niet ingenomen of ook wel niet ge bruikte spoor- en tramkaartjes ba staat, om de bezittex-s in staat te stei len naar de café's te gaan, met gerust stelling van het geweten van den kof fiehuishouder. Een slappe wet alzoo, met veel t* veel uitzonderingen. De Zondagswei die goed zal zijn, moet dwingen del wezen. De menschen moeten nog leé ren, hun personeel en zich zeiven Zon dagsrust te gunnen, waaraan nu no* sleur, gewoonte en vrees voor ande' ren in den weg staat. Het zou dan ooi zeker jammer wezen, als de Neder lanasche wetgever bij het ontwerpei van een Zondagswet, bij dit Zwitser sche voorbeeld in de leer ging. In zoover heeft dus het orgaan vai de Vereeniging tot bevordering val Zondagsrust een goed werk gedaan dat zij er onze aandacht, oo gevestigd

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2