NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: üidier's Verloofde. 19e Jaargang. Woensdag 19 Februari 1902. No. 5718 a HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Tan 1—5 regel* 50 Ofca.; iedere regel meer 10 Cfca. Buiten liet Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is 3e prijs der Adrertentiën van 1 5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden 1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Oent per regeL Afzonderlijke nummers. 0.02# Bureaux-. Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haariem, per 3 maandenV 037# Telefoonnummer der Redactie 600. Tolofoonnummor der Administratie 123. de omstreken en fi'anoo per post H 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentien worden, aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en CourantierB. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclame» betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam, Dit blad verschijnt dagelijhs, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagentenvoor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, SuceParijs 31Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad Yanl9Febr. bevat o. a.: Het werkrapport van Kitchener, Do klopjacht op de Wet, Kritzin- ger's proces, Sensatienieuws, Ou- lnsten to Triest, Ongeregeldheden te Barcelona, Uit de Hofstad. Kijkjes oin ons heen. ülïicieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van I-Iaarlem. doen ie weten, dat bij hunne beschikking van 11 Fe bruari i. 1. aan C. C. W. Mann ver gunning 'is verleend tot oprichting van eene slachterij in helt perceel aan hot Nauwe Geldelooze Pad No. 44. Haarlem 15 Februari. 1902. Buij. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, J. W. VAN BILDERBEEK L. S. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, Brengen tea- openbare kennis dat door hen is ontvangen eenr -jefeend- imalcing van Burgemeester en Wethou ders der gemeente Schoten, houdende dat door dezen is goedgekeurd het verzoek van de Naamlooze Vennoot schap „Van Dijks beschuitfabriek" te Schoten om op een perceel, kadastraal bekend in Sectie B No. 1518 eena ba schuitbakkerij te mogenbouwen. Haarlem, 17 Februari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd.: BOREEL. üs Secretaris, J. W. VAN BILDERBEEK, L. S. Politiek Overzicht. Kitchener's weekrapport is dezen keet' al bijzonder weimig belangrijk, Naar de opperbevelhebber uiit Pre toria seint, maken de colonnes over de ftfgeloopen week melding van IT gedoode Roeren, 5 gewonden, 107 gevangenen, 138 die zich overgaven, en 86 buitgemaakte geweren. Het middengedeelte van de Kaapkolonie is vrij van vijanden, nu bet kleine commando van Piet Wessels is ver dreven. In het westen., achter die hoofdlijn bij Victoria-west naar het Noord-Oosten, zijn die Boeren., die in kleine troepjes verspreid zijn, zeer moeilijk te vangen. Kolonel Rawliimson heeft de Boeren ten Oosten van Suikerboscbrand ver dreven; veldcornet van deer West- huizon was onder de gedoodlen van den 12en. Met de Malta-bereden infanterie werkende, nam Spens 12 Boenen ten zuiden van Amster dam gevangen, 19 andlerein gavein aich over. Diezelfde Malta-troepen blijken de nieuwelingen te zijn geweest die; den 12en dezer in den Suikerbosch- rand waaruit de Boeren nu hee- ten verdreven te zijn de vuur proef zoo slecht doorstonden. Blijk baar moet Kitchener's bericht oven- hu nne krijgsverrichtingen' dus die nen als pleister op die wond Heit geheele succes der groote klopjacht op die Wet is nu ook be kend gemaakt. Dit bedraagt 300 gevangenen, 25 gewonde en 15 ge- doodie Boeren. Onder de gevangenen is commandant Besters, die sedert te Heilbron-weg is gestorven aan zijne wonden. De Engeilschen zijn dus voor hun doen niidt zoo he-elonfortuinilijk ge weest, maar de Wet is ontsnapt en dat weegt srerust tegen 'n paar hon derd gevangenen op. De Boeren zijn in den laatstem tijd' weer bij zonder op dreef en de militaire me dewerker der „Daily News" is clian ook van gevoelen dat de regeering te veel optimisme aan den dag legt, door binnen zeven maanden den terugkeer van een deel der troepen uit Zuid-Afnika in de begrooting van oorlog te voorzien. Indien de regeering den moed: be zat om de waarheid te zeggen, zou zij bekennen dialt. het blokhuizen stelsel niet beter geslaagd is dan de vroegere stelsels. Indien binnen de twee maanden niet de algeheele instorting van het verzet der Boeren plaats heeft, zul len. naar zijin meening, nog 2^ mil liard noodrg zijn om tot een oplos sing te komen, Brodrick deelde in het Lagerhuis mede, dat het proces tegen Kritzin- ger verleden Zaterdag is begonnen. Kitchener zal eir zorg voor dragen, dat Kritzinger alle faciliteiten heeft om getuigenissen te zijnen gunste voor te brengen, en dat hem volle recht wordt verzekerd. Men is toch blijkbaar eemigszms bevreesd ge worden door die stemmen van af keuring die er na den gerechtelij ken moord op Scheepers allerwege zijn, opgegaan. Buitenlandsch Nieuws. Merrouir de Wet. De Natal Witness" behelst het verslag van een gesprek met me vrouw Christiaan de Wet, die te Pietenmaritzbung in een geriefelijk heetende tent ondergebracht is. Me vrouw de Wet zeide, dat de Engel- sche bevelhebber haar behoorlijk behandelt, maar zij noemde hare tent ongerief el ijk; de Engelsche re- geering behoorde haar een woning in de stad toe te wijzen, zeide zij. Van haar i. an zeide mevrouw de Web: hij zal liever sterven dan aich aan die Engelschen overgeven'. Sensatie-nieuws. De Londensche oorrespondent van ,,de N. R. Ct." schrijft d.d. Zondag: Remolds' „Newspaper" komt he den voor den dag met een sensa tie-bericht, hetwelk ik thans ga sa menvatten, zonder e-enige verant woordelijkheid ervoor te willen aa.n- vaarden'. OnwaaTschijnilijk klinkt het in geiewen deesle. „Wij zijn in staat getsteldi," »c*o begint Reynolds, „om te meldien, dat de Engelsche minister van ko loniën weleer de uitnemende schroevendraaier van Birmingham, thans de koning, de autocraat en de regeering van Engeland te ga der het volgende besloten heeft. De krijgsgevangen Boeren zullen nooit naar hun land mogen terug- keeren, bijaldien Engeland! erin slagen mocht Transvaal en Oranje- Vrijstaat te veroveren." Reynolds zegt dan dat de „onge hoorde maatregel" feitelijk al werking getreden is. Den krijgs gevangen Boeren in Indië wordt de liefde tot Engeland opgedrongen, net als in Ierland en Indië zelf. Zij worden in twee groepen verdeeld: die der vaderlanders, die in geein geval onder Engeland komen wil len,. en die der verraders, die zich hebben bereid verklaard Engeland te dienen ,als Kitchener zijn taak in Zuïd-Afrika kan volbrengen. De vaderlan diers hebben natuurlijk niéts goeds te verwachten; den ver raders worden bijzondere voor rechten aangeboden, vermoedelijk een geldsom en een pachthoeve in de een of andere Bribsche kolonie. De onlusten te Triest. Over de ongeregeldheden,, die te Triest zijn voorgevallen kan nog hert. volgende worden gemeld: De gemeenteraad besloot Zaterdag bij de regeering te protesteeren te gen de gedragslijn door de overheid te Triëst gevolgd, en aan te drin gen op onmiddellijke tnvrijheid- stetlihg van alle gearresteerden. Voorts besliste de raad, dat de ge- dooden op stadskosten zouden wor den begraven en stelde hij een be drag van 10,000 kranen voor de we duwen en weezen der gevallenen beschikbaar. De Oodtemrijksche regeering schijnt niet bijzonder onder den in druk van 's raadis protest te zijn ge komen,; tenminste zij besloot bij een krachtige houding te volharden. Zaterdagavond werd er met goed keuring van den Keizer een bij zonder bewind voor de stad1 en het district Triëst ingesteld, waarbij de gewone burgerlijke rechten ge schorst werden, en werden er te vens uitgebreide militaire maatre gelen tot herstel der orde en rust genomen. Uit een telegram blijkt, dat de formeele staat van beleg ten slotte fs afgekondigd, hetwelk Zon dag geschiedde in een extra-uitgave van het ambtelijk blad te Triëst en overigens door aanplakbiljetten werd bekend gemaakt. De letterzetters hebben het werk hervat en de arbeiders van het ar senaal, de stokers van den Lloyd en de werklieden van andere inrich tingen zouden ook weer aan den arbeid gaan. Wat de stokers van den Lloyd, de aanleggers der bewe ging. betreft, schijnt het, dat het scheidsgerecht hen vrijwel op alle punten in 't gelijk gesteld heeft: die arbeidsduur zal aan dien wal 10 uren daags zijn en op zee 8, met twee uur rast; overwerk wordt af zonderlijk betaald. De wachtdienst der stokers zal tot het hoog-noodiza- kelijke worden ingekrompen. Uit het weder aan den arbeid gaan van de meeste stakers blijkt op zichzelf al, dat de rust terug keert. Zaterdagavond is echter nog een agent van politie mot twee revolverschoten gedood1. De moorde naar wist te ontkomen. Een groot aantal agenten zijn bij de gevech ten gewond, waarvan vijf zwaar. Ongeregeldheden te Barcelona. Te Barcelona gaat het weer woe lig toe. De berichten luiden zeer ernstig. De sleepers, havenarDei- ders en typografen hebben het werk gestaakt. De dagbladen komen niet uit. Een expres-trein is met stee- non gebombardeerd. Er hebben eeuige botsingen plaats gehad, waarbij verscheidene gewonden vielen. De staat van beleg is kondligd1. De Spoanischie miimster van bui- tenland&che zaken in de Kamer antwoordend op eene interpellatie, verklaarde, dat in eene bijeenkomst van de verschillende autoriteiten, te Barcelona, besloten was die krijgs wet af te kondigen, wegens den em sti°on toestand. De minister las een wetsontwerp voor, waarbij de Kamer wordt verzocht, machtiging te geven tot schorsing der grond wettelijke rechten in de provincie Barcelona. De bureaux kozen eene commissie, die het ontwerp gun stig was gestemd. Heden wordt het wetsontwerp in stemming gebracht. Algeineene Berichteu. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Uit Pretoria wordt did). 16 dezer gemold, dat generaal Spens na ver scheidene dagen trekkens 30 Boe ren gevangen gemaakt heeft in oos telijk Transvaal. Het geheele aan tal overgaven te Middelburg is in de laatste weken 80 geweest. Het Tasmaansche contingent van de hulptroepen van het Australi sche gemeenebest is Zaterdag te Hobart scheep gegaan. Zijn sterkte wordt niet opgegeven De Engelsche bladen maken met welgevallen melding van drie pro- testvergadaringen tegen de laster lijke beschuldigingen aan het adres van hiet Engelsche leger in Zuict- Afrika: een van Duitse hens te Dur ban ,een van Denen te Kaapstad, en een van Ieren te Kimbe-rley. De laatste die gehouden werd over die auspiciën van de Irish Association, is zeker wel de merkwaardigste. De Engelsche verlieslijst geeft onder de gevaarlijk zieken ook op; Louis Strand, van de Nationale Ver- kenniens. Het is mogelijk, dat een Boer zoo heet, maar de waarschijn lijkheid is anders. Misschien, dat er onder dte Afrik aan dem iemand is die dein man kan thuisbrengen. Zaterdag zijn met de Cawdor Cajstle van Southampton naar Zuid- Afr. vertrokken 3 officieren en 113 man van de vri j wi 11 i gers-c om pagn i e der Argyll- en Sutherland-Hoogl an ders, 1 officier en 55 man van de vrijwiRigeirs-compagnie van het Bed. ford-regiment en nog eemige aan vul lingstroepen De (Amerikaansche) „Tribune" heeft van den pro-Boer de Brayn vernomen, dat dr. Muller geduren de een maand in het westelijk ge deelte van den s'taat New-York heeft ALLERLEI. De Senaat der V. S. heeft het tractaat waarbij Deensch Wcst-In- dië wordt afgestaan aan de Veree- nigdle Staten, zonder amendemen ten geratifieerd. Uit Manila wordt ge&eind, dial Amerikaansche verkenners een sterkte van die Filipino's hebben aangevallen, die onder bevel stond van zekeren Winfrey, een overloo- per uit het Amerikaansche leger, die bij den vijand een hoogen rang bekleedde. Winfrey zelf sneuvelde mot een andier officier en acht man. Stadsnieuws. Haarlem, 18 Febr. 1902. Geert collecte voor Ensche dé. Burgemeester ert Wethouders heb ben afwijzend beschikt op het verzoek van het Haarlemsch Arbeiders-Secre tariaat, tot het houden eener collecte voor de uitgesloten wevers en diamant bewerkers. BijbesckikkingvanZ. E. den Min. v. Oorlog, is aan den lotelingder lichting 1902, A. M, A. Damen, op grond van art. 114 der Militiewet 1901. uitstel van eerste oefening verleend voor een jaar. IJS. De baan op de trekvaart Haarlem— Halfweg wordt thans flink onder han den genomen; op afstanden van pl. m. 500 M. zijn daarop thans baanvegers geplaats:, aan wien door den burge meester van Haarlemmerliede c. het noodig zijnde vergunningsbriefje is verstrekt. Ook Maandag werden de vaarten druk bereden. Bij doorgaand vriezen-' weder zullen ook op de Binnen Liedp en Hooge Nel banen worden geveegd. Op het Noordzeekanaal, waar het ijs op meerdere plaatsen is opgeschoven eu vast gevroretf is thans ook „IJsbre ker I" (de grootste) in dienst gesteld. Voor plaatsing op de kie- zerslij^ van 1902—1903 hebben zich dit. jaar slechts 23 personen aangemeld, en wel: 10 personen aangeslagen in eene Rijksbelasting in eene andere ge meente; 4 personen als loonkiezer; 2 personen als woningkiezer; 5 personen als examenkiezer en 2 personen als spaarbankkiezer. Rectificatie. In ons verslag der Afschaffing van examens komt door achteloosheid van den zetter een zin storende fout voor: Er staat in de rede van den heer Brouwer: Spr. roemde de boekjes „Toetssteen" en „Toets- naald". dit moet natuurlijk zijn: Spr. noemde enz. Weldadigheid naar Vermo gen. Van 1 November 19011 Februari 1902 werden aan extra 'ften ontvan gen f 2783.27. Van 1'15 Februari 1902: van A. v. R. 1 100 Mevr. Douaire. T. v. B. f 25; Dr. J. N. K. f 17.50; Dr. H. D. T. W. f 12.50; N. N. f 5; N. N. 2 coupons f 2.72. totaal f 2945.99. 15 Februari 1900 was ontvangen f 4404.14; 15 Februari 1901 was ontvan gen f 3274.55. Van de 1500 rondgezonden kaarten hoopt het bestuur nog vele ingevuld te mogen terug ontvangen. De koude winterdagen verhoogen die uitgaven voor brandstoffen. Uit de Omstreken. Heem&tede. Dit jaar zijn 74 personen van hun kiesrecht verstoken, omdat zij hun be lasting niet op tijd hebben aangezui verd. Het kohier der personeele belasting no. 7 is executoir verklaard en aan den ontvanger ter invordering uitge reikt Op de op 15 dezer vastgestelde lijden van Kiezers van de Kamer van arbeid voor de Confectiebedrijven in deze Gemeente zijn geplaatst: op die van de patroons 35 en op die van de werk lieden 13 personen. HHIegorn. (Vervolg Raadsverslag). De heer Guldemond vraagt ook na mens zijn medelid, de heer Balers, het woord en brengt een uitgebreid verslag uit van de gehouden bespre kingen met den heer v. Waveren (Emendata). Hierna stelt de commis sie voor„De Raad machtigt een commissie \iit zijn midden, met den heer v. Waveren (Emendata) een con tract te sluiten, waarin genoemde heer afstand doet ten behoeve van 't alge meen, van brug met grond en sloot aan de landerijen van den heer v, Wa veren, vertrouwende, dat de comm. alles in acht zal nemen, een voor de gemeente zoo s olied mogelijk» overeenkomst zal weten op te bouwen" Den heer G. V. v. Zanien komt het altijd voor, dat de vrijheden, die aan geboden worden, niet voldoende zijn. Het is de brug in onderhoud en het water tot aan de landerijen van den heer v, Waveren, maar we moeten hebben vrije doorvaart voor ieder door al liet water en hadden we die vrij-. ituiiltion. Naar hei Duitsch van A. NOEL. 10. Dat is heel eenvoudig, ant woordde Marguérite kalm. Ik zal dadelijk aan dien officier die kar mors opzeggen. Als hij vertrekt, d -iï vervalt immers dire reden vam Ti nitiere betamelijkheid, nietwaar? ivavie en Célestine zullen wel goed voor mijne deugd waken.. Moor kan Didier niet verlangen en daar hij voor zijn persoon toch op reis gaat zal het voor hem toch weil hetzelfde zijn of ik hier ben of in Nancy Dat is in het geheel niet het zelfde, bromde Didier, intusschen... Wil je de kamers dan leeg la ten staan? Waarom niet? De ziekte van mama kostte veel geld en daarom hebben wij de kamers verhuurd. J Maar niu? Zonder dat kan ik wel rond koimen. Ik kan z-e trouwens aan iemand: anders verhuren; aan darmes, aan getrouwde mienschen of aan een oud heer...... aan de een of andere persoonlijkheid die geen stof tot praten kan gevenMar dame Joss kan het den officier zeg gen dat hij verhuizen moet. Als deze steen des aanstoots verwijderd is, kunnen noc-h u, madame, noch Didier iets tegen mijn besluit in brengen. O, niets! Madame Movel haal de spottend de schouders op. Tegen een vreemdien wil heit hoofd te stoo- ten en bovendien een zoo onzinnige, zoo onbevoegde en dan niet de mo gelijkheid te zien door het een of andere wachtwoord hierin verande ring te brengen, dat viel haar zeer moeilijk te verdragen. Zij stikte bijna van loom en wierp haar zoon een veel beteeken enden blik toe. Zeg jij ook eens iets. Didier kwam dan ook dichterbij, stak beide handen naar zijne ver loofde uit en riep op hartstochtelijk dringenden toon: O, Marguérite, ga met ons mede! Niemand zal je in je heilige droefenis hinderen! Nie mand! Begrijp je dan niet dat ik geen rust kan hebben als ik weet dat je hier alleen bent, geheel al leen met niet andiers als een schim tot gezelschap! Wij zullen je ver troetelen als onze oogappel en je zult zien dat in onze rustige, huise lijke woning je gemoed weder ge heel gezand wordt! Ga met ons me de! Ik bezweer het je bij mijne lief de! De woorden kwamen hem uit het hart. zoo vol toewijding, zoo harts tochtelijk, dat als zij hem lief had, zij niet ongeroerd had kunnen blij ven. Maar Marguérite verbleekte als van schrik, zij onttrok zich snel aan. de armen van den jongen man die haar wilde omvatten en schudde het hoofd. Laat mij hier, Didier! Het is beter voor ons beiden. Ik kan nu niet met je medegaan. Heb toch geduld met mijIk kan niet! Hare woorden klonken angstig smeekend. Het deed haar leed hem te moeten weigeren, maar d'e stem die in haar binnenste „neen" zei de, klonk te luid', te dringend. Zij kon niet...... Zij verried duidelijk genoeg dat zij haar verlcofdle niet beminde en Didier gevoelde het. Zijne blikken verduisterden zich en hij keek schuw naar zijne moeder, die hoogrood naar het paar zag. O, zij was niet dom, madame Movel, ook zij merkte hoe laat het was. Dat zweeiren bij je liefde schijnt groe ten indruk op mademoiselle te ma ken. zeide zij ironisch. Maar, mijn waaide! men kan wel eens te ver gaan. Ik vind die eigenzinnig heid al heel verkeerd en weet je wel wat je waagt. Marguérite? Mama! viel Didier haar in de rede. Maar mevrouw Movel liet zich niet van de wijs brengen. Je dwingt jeverloofde een langen verlo vingstijd op en bovendien wil je hem nog van-je verwijderd houden. Daarbij loop je gevaar -Mama, Marguérite zal toch wel aan mijne trouw niet twijfelen? Toch moest zij begrijpen dat een verloofde die zoo behandeld wordt, het recht lieaft te vragen of aan de zijde van zijne aanslaande wel die genegenheid aanwezig is die hij mag verderen! Bij deze half dreigend uitgespro ken woorden werd Didier vuur rood en hie fde hand op als om zijne moeder te beletten nog meer te zeg gen. Marguérite soheen echter door de beteeke nisvolle waar schuwing die madame Movel tot haar had gericht niet bijzonder ge troffen. Zij zag recht voor zich uit en antwoordde op zwaarmoedig ge laten toon: Didier is volkomen op de hoogte van mijn© gevoelens ten zijnen opzichte. Nu werd' Didier nog ronder, ter wijl madame Movel verbleekte. Zij zag haar zoon wantrouwig aan. Wat moet dat beteekenenf? vroeg zij scherp. Maar ondertusschen vrees de zij maar al te goed te hebben verstaan. Met het uiten van de mo- gelijiklieid dat Didier zich nog wel eens zou kunnen bedenken had zij haar laatste troef uitgespeeld. En dit was het gevolg! Het meisje schoen er niet be vreesd voor te zij.n, zij bleef kalm en Didier was angstig alsof bij bang was dat er nog nadere verklaringen zouden volgen. De kleine oogjes van madame Movel, d.ie vol argwaan tusschen de beide jonge lieden heen en weer gingen, zagen dit duidelijk, en de verdenking werd bij haar zekerheid, i Zij had het meisje altijd veel te koel gevonden, niet dankbaar genoeg' voor de groote eer die haar werd aangedaan. Zij zelf had niet met groote ingenomenheid in de verlo ving toegestemd. Germaine Dor-* mans was weliswaar voor haar eena ileve vriendin geweest, maar haar eenige zoon,die de rijkste erfgena men van Nancy kon krijgen aan die arme kerkrat te verslingeren'? Zij wilde hem met gaarne zoo goed» koop afstaan en had zich dan ook hare toestemming alleen laten af dwingen toen Didier verklaarde dat zijn levensgeluk er van afhing. Ma/ dame Movel behoorde tot die moe ders ,die haar zoon voor elk meisje te goed vinden. Toen zij dan oolo bij haar eerste bezoek in plaats van het van geluk stralende meisje dat zij verwachtte te vinden, de schuw in zichzelf gekeerde Mar guérite aantrof, bevreemdde dit haar wel eenigszins, maar de Fran- sche opvoediing van meisjes eischte immers deze terughouding en Mar guérite gedroeg zich overeenkom stig. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1