m Kijkjes om ons heen held, dan kregen we misschien ook 1 vrij vaarwater van "We©terwoud en Topper. De heer Guldenmond zegt, dat het proces loi-'pt over de verplichting vnn onderhoud dit. is niet hetzelfde als vrij vaarwater. Na discussies wordt het voorstel van de commissie met op na algemeene stemmen verworpen, fc.1. die van de commissie. Alsnu wordt aangenomen een voor stel van den heer G. V. v. Zanten, om een commissie te benoemen, die op nieuw zal onderhandelen met den heer v. Waveren, maar ook vrij vaarwater zal moeten bedingen. Leden der com missie de heeren v. Zanten, v. d.Schoot en Lonimesse. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorz. de vergadering. Zandroort. Aan den heer H. L. van Zeijl, aan nemer alhier is door Burgemeester en Wethouders opgedragen het ver plaatsen van de arrestantenlokalen van de Baan naar het perceel achter het Politiebureau. Door Burgemeester en Wethouders ls tot Wijkmeester in Wijk C alhier be noemd de heer W. J. Versteege, wo nende Dorpsplein No. 3. Sloten. In het bestuur van den Osdorper- binnenpolder zijn gekozen de heeren W Stut als poldermeester en G. Fran- *en als hoofdingeland. Haarlemmermeer. Donderdagavond 13 Febr. 's avonds half zeven heeft in 't Koffiehuis van den heer J. de Vries, Hoofddorp te li aar 1 etrwrierineer, eene vergadering plaats gehad van de vereeniging ter bevordering der bijenteelt in Neder land. De vergadering werd geopend door den heer Nelting, voorzitter van de „Prov. Afd. Noord- en Zuidholland. Na een korte toespraak gaf hij het wonrd aan den heer R. Tukker Jr., van Heemstede, die het nut der bijen teelt, enz. breedvoerig uiteenzetta Daarna werd op diens voorstel opge richt een ondcrafdeelin^ „Haarlem mermeer en Omstreken" met een aan vankelijk ledental van 13 personen. b i n n enland üit de Hofstad^ In de koninklijke wachtkamer van 't de koninklijke wachtkamer van het Staatspoors'.ation waren Maandagoch tend tegen half negen uur tal van autoriteiten, dames en heeren, veree- r.igd om H.H. DD. HIT. den hertog en de hertogin Johann Albrecht van Mecklenburg Schwerin bij hun terug reis naar Duitschland uitgeleide te doen. Het hertogelijk echtpaar, dat gedurende bijna twee weken in 'de re sidentie had vertoefd als gasten van de Koningin en" den Prins, werd door Z.K.H. met gevol gin een galarijtuig van het hof naar het station verge zeld. In het salon van het station waren aanwezig de Duitsche gezant, de lega- tiaraad, de minister van buitenland- 6Che zaken, de burgemeester, generaal- majoor Froger, de oud-minister Fran sen van de Putte en jlir. Van Karne* beek, jhr. Schorer, vice-president van den Raad van State; luit.-gen. graaf Dumonceau; baron Bentinck, stal meester van H.M., Vinkhuyzen, inten dant van het domein Zorgvliet; kolon. de Bas; dr. Bredius, directeur van het Mauritshuis; Bisschop, kunstschilder; baron van Engel, secretaris van den PrinsL Aan de hertogin werd een rcisbou- quet van lichte boschvi ooitjes in een rand van groene bladeren aangeboden door jhr. De Ranitz namens H. M. de Koningin-Moeder. Uit den kring van dames bood jonkvrouw Boreel geb. baronesse d'Yvoy van Mydrecht aan H. D. H. een ruiker van oranjeachtige rozen aan. Prins Hendrik vergezelde zijne ver wanten tot fn het salonrijtuig en nam dédr afscheid. De vanwege H. M. toegevoegde hee ren, de kamerheer-ceremoniemeester Jhr. van de Poll en adjudant kapitein graaf Schimmelpenninck, begeleidden HH. HH. tot aan den trein. Onder het wegrijden beantwoordden de hertogin en haar gemaal de afscheidsgroeten van de aanwezige heeren en dames en van het publiek op het perron, met herhaalde buigingen. De nleHwe Hembrng. De Amsterdamsche Kamer van Koop handel wende zich tot de Tweede Ka mer met een adres, waarin verzocht werd de nieuw© Hembrug tot 12 ln plaats vnn 8 Meter te verhoogen. De heer C. H. den Hertog te Amster dam, lid der Tweede Kamer, en van den gemeenteraad en schoolopziener, ligt sinds eenige weken zeer zwaar ziek; hij lijdt aan aanhoudende koort sen. De „National Zeitung" meldt dat 1 eerstvolgende internationale socialis- tencongi es in Augustus 1903 te Amster dam zal bijeenkomen. Acad. Examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg ls afgel«cd: het candidaats-examen in de rechten door den heer H. P. F. M. Mandcrs; het candid.iatsexamecn in de godgeleerdheid 2o gedeelte door den heer J. Scherpenhuijzen; het 2e na tuurkundig examen door den heer G. F. Louwerse. Jubileum. Aan den heer Holtzschue. directeur van het post- en telegraafkantoor te Baarn. die Zaterdag 25 jaar onafge broken als zoodanig werkzaam was. werd door eene commissie uit de in-1 gezetenen, aan wier hoofd stond jhr. A. M. C. H. Bowier. een blijvend aan denken veoffreerd. Ds. Reede sprak een toepasselijk woord. Ook de bestel lers Verwoerd en Ruie. die mede hun jubileum vierden, werden bedacht. In groot gevaar. Men meldt uit Elburg van 16 Febr.: Gisteren zijn eenige visschers. zoo van hier als uit Harderwijk, aan een groot gevaar ontkomen. Het ijs in zee ten westen van deze plaats, waarop zij bezig waren spiering te kloppen, zette af. zoodat de gemeenschap met den vasten wal verbroken was. Men besloot toen van het iis waarop zij wegdreven een s»"k uit te liakknn, dat als vlet te 'bruiken en daarmede het nog vaste ijs te bereiken. 1 -• na veel inspan ning gehikte. Allen kwamen behouden aan wal, doch sommigen liepen bij het overspringen een nat pak op. "Verbrand. Te Nijmegen vie] een driejarig meis je in een pot met kokend water, wel ke voor het doen der wasch door de vrouw de© huize© geopend op den vloer was neergezet. Het kind kreeg daardoor hevige brandwonden en is den volgenden dag na een vreeselijk lijden bezweken. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Haarlem. 16 Febr. 1902. Waarde Fideliol Wanneer uw neef Wouter uw Haar lemmer Halletjes van Zaterdag 15 Fe bruari opgeknabbeld heeft zonder in een kwaad humeur te geraken, bewon der ik 's mans gelijkmoedigheid van geest. Ik kan niet nalaten tegen uw optimis tische beschouwingen betreffende de Enet protest aan te teekenen. Wel zeker, die leelijke draden „daar aan zijn we gewend" en nu komt het er niet op aan, dat ook onze hoofd straat er door zal worden ontsierd. Een verhooging van het tarief zal wel de aandeelhouders eenig dividend bezorgen maar het publiek niet ver armen. De paardentram is wel goed, maar de electrische is beter. Neen. Fidelio, dat is nu niet fideel om zoo iets te zeg gen. In welke rijtuigen slingert en schokt men het meest? Is het personeel van de electrische zoo voorkomend als dat van de paardentram? Houdt de electrische op leder pnnt van de baan stil als ge wenscht op te stappen of uit te st;ï—>n? Naar het mij voorkomt heeft de di rectie der Enet nog hee.l wat te verbe teren zal zij zóó de sympathie van het publiek waardig zijn als die der paar dentram haar verdient. Laten wij niet door don lof dfer Enet te zingen de directie in den waan brengen, dat het publiek xoo dweept met haar wijze van beheer. Alle ontij dige lof schaadt. Het doet mij leed. dat ik tegen uw beschouwingen moet opkomen. Ge weet dat ik overigens gaarne uw sym- po'.uieën deel. Daarom zal dit woord van protest, wil ik hopen, geen ongun- stigen invloed oefenen op uw fidelitait Salut. Steeds gaarne, L v., Suum cuiqua. Suum cuique bedoelt niet en kan na tuurlijk ook niet bedoelen, dat ik der directie van de paardentram te kort heb gedaan. Men zou 't intusschen wel haast denken, als men zijn strafpredi katie leest In welke rijtuigen slingert en schokt men 't meest? vraagt inzender. Ik zou zeg" dat hangt ervan af. Sommige wagens van beide tram-ondernemin gen slingeren en schokken andere weer niet. En wat de vaste stopplaat sen betreft, och de ervaring leert, dat wagenvoerders en conducteurs daar mee ook practische wijsheid betrach ten en het beginsel niet kl te streng doorvoeren. Ten slotte de quaestie van de voor komendheid. Ik voor mij meende en meen nog. dat het personeel van belde trams het bijvoegeliik naamwoord „voorkomend" verdient. Toch noemde Suum cuique mij een bepaalde grief, nl. dat conducteurs en wagenvoerders op het Stationsplein dikwijls op een hoopje een luidruchtic gesprek vor men of zelfs wel in de wagens blijven zitten praten, wanneer er passagiers binnenkomen. Reaumeerende mag ik zeggen, dat de directie van beide ondernemingen op loffelijke wijze wordt gevoerd. De ver gelijking van de twee had dan ook alleen ten daal om in 't licht te stellen, dat de electrische moderner is en dat zal zelfs „Suum cuique" niet ontken, nen. FIDELIO. Afschaffing der admissie-examens H. B. 8. Geachte Redacteur. Het zij miij vergund met een en kel woord terug te komen op het behandelde in die vergadering van N. O. G. II jl. Zaterdag in het Bron gebouw gehouden. Gaarne had ik gezien, dat de be vrijders dier admissie-examens wat meer op den voorgrond haddien ge steld, dat een twaalfjarig kind niet geschikt is om examen af te leg gen om op een gegeven oogenblik al zijn kennis te toonen; dat men door dien dwang er in de lagere school toe komt ook daar examens in te voeren, terwijl m. i. het woord „proef' of „examen" aan die 9chool vreemd moest blijven. Al wat het kind levert is proef werk Niets belet echter dat men ai en toe een onderzoek instelt om eens te zien. wat er van het gelees de is blijven hangen Zoon kleine repetitie is wel eens heilzaam, maar nooit moet het kind vermcedten dat van due repetities zijn rapportcijfers afhankelijk zijn, waardoor een ze nuwachtigheid en gejaagdheid' omt- sttaam, weinig bevorderlijk voor den rustigen gang van hét ondar- wiis. De heer Brouwer heelt zich tot taak gesteld aan te toonen, dat ad' missie-examens verderfelijk werken op liet onderwijs, maar vooral heeft hij zijn afkeuring te kennen gege ven over die wijze, waarop die adu missie-examens worden afgenomen. Hij gtaf tot groote hilariteit dier vergadering een bloemlezing van ongeschikte vragen en opgaven. Wel moest hij erkennen, dat het in Haarlem zoo erg niet was edoch in den haak was het niet. Ik kan moeilijk optreden als verdediger van mijn collega's: zij zijn er zelf toe in staat als zij het noodag achten. Mij heeft het bevreemd, dat de heer Brouwer beweerde, dat bij het admissie-examen voor Fransch, jacht wordt gemaakt op uitzonde ringen. dat bij de opgaven de ge- heele Fransche syntaxis te pas kwam. Wanneer mm nu weet, dat er heel wat kand'idlaatjes zijn, die 0 of 1 fout maken waar 10 fou ten geoorloofd zijn, dan komt hier zeker een woord van lof toe aan hen die de leerlingen zoo ver kun nen brengen. Ik hoor bijna elk jaar de leerlingen de opmerking maken: „Wat was het Fransch gemakke lijk!" Niet iedlereen weet echter, dat mijn zienswijze ten opzichte van het onderwijs in het Fransch en die van den heer Brouwer lijnrecht te genover elkaar staan. Ik ben wars van onpractische taalregels. Ik. wil de Fransche taal zien aanleeren door het gebruik van die taal, door besprekingen naar aanleiding van voorwerpen en platen, ik wil, dat de leerling begint met zelf zijn Fransche zinnen te vormen en niet met allerlei dwaze Hollandsehe zin nen te vertalen. Ik wil met de leer lingen alleen bespreken, wat onder hun bereik ligt. in één woord, ik wil de directe methode volgen. De heer Brouwer is wars van die methode, die hij geheel trachtte af te breken, toen ik in een veirgade- ringvan N. O. G. I het cxndlerwerp: „Het Fransch in de Lagere School" heb ingeleid. De heer Brouwer sprak als man van ondervinding, want hij had zelf de proef genomen met de directe methode en ingezien, dat ze tot niets andere leidde dan te leeren zeggen „Com ment vous port ez-voois?" „Quelle heure est-il?" enz., waaruit ik indertijd afleidde., dat de heer Brouwer die proef dan at heet slecht heeft moeten nemen. Ik wensch hem dan ook vanh&rte toe, dat de proef, die hij nu neemt, beter zat gelukken. Bij het admissie-examen voor Fransch is het steedis mijn streven geweest een stukje ter vertaling te .geven, waarbij grammaticale moei lijkheden niet op den voorgrond tra-dien en dat ik herhaal het voor de meeste kandidaten geen be zwaar opleverde. Nu zat het den heer Brouwer niet moeilijk vallen eenige opgaven te vinden in strijd met mijn beginsels, als men zegt: „un garoan actif", maar „unie jeune fitte" en dergelijke monstruositei ten. maar ik ben daartoe gekomen door de boekjes aan de opleidings scholen in gebruik, ik wil ni.et, dat m n examen zou dwingen tot het vo!een van mijn methode, tot het gebruiken van mijn boekjes. Mij regelende naar de lagere school, wil ik ook wel eens de kandidaten in die getegentieid' stellen ,te laten zien wat zij uit hun boekjes hebben ge leerd. Evenwel, ik ben ten volle bereid, ja het zal mij zelfs een genoegen wezen, van de meerdere paedago- giscbe kennis van den heer Brou wer te profiteer en. Zeer gaarne zat ik van hem eetrnge stellen van op gaven ontvangen voor de eerstvol gende admissie-examens, als deze behouden blijven. Zoo komt er at vast voeling tusschen Lager en Mid delbaar Onderwijs, tot meerdere ze gen van die jeugd. Er is echter meer. Ik stond ten hoogste verbaasd over die verklaring van dien heer Brouwer, dat bij hem aan de school aan. dressuur werd gedaan, dat daar gedrild werd en dat dit ook geschiedde aan d)e school van den heer Hubregtse. Toen ik dit in een vergadering van N. O. G. I ©enigszins bewim peld had te kennen gegeven, vond ik alweer in den heer Brouwer een feilen tegenstander. Ieder der toen aanwezigen zat zich herinneren met welik een verontwaardigt rug die heer Brouwer verklaard©, d'at aan zijn school niet gedrild' werd, ja, hij be riep ziich op een verklaring van den heer Brongerama. dat deze van dril len of africhten aan die opleidings scholen nooit iets bespeurd had. En toen ik den oaedagoog hoorde spre ken. moest ik bij me zei ven zeggen, dat zoo'n man, uit éón stuk, zich niet tot dressuur kon verkgen. dat hij, liever dan daartoe verplicht te worden, zijn werk zou neerleggen en ik zweeg, beschaamd over mijn onrechtvaardige verdenking. Ieder der t^en aanwezigen zullen nu zeker zeer pijnlijk zijn getroffen door die in het Brongebouw afgeleg de bekentenas, dat de heer Brouwer drilt, dat hij moet drillen, zij het ook èt comtre-ooeur. Ik zag wel hoe zwaar die last hem op het hart lag, hoe hij leed onder dien druk. Ik kreeg innig medelijden, het was of ik zelf den centenaarslast gevoelde. Zelfs nadat die heer Hubregtse ge poogd had den heer Brouwer een riem onder het hart te steken, heb ik nog getracht hem gerust te stel len: lo. wat betreft de examen-vak ken Geschiedenis en Aardrijkskun de. waartegen hij de grootste grie ven had; ik heb hem naar waarheid kunnen ver klaren, dat deze vakken nooit op zich zei ven redenen wa ren tot afwijzing; 2o. dat de verkla ring van zijn zijd©, dat de kandida ten goed waren, voldoende was om ze te doen slagen ook dian, wan neer hot examen met voldeed. Im mers. wij examinatoren kunnen onmogelijk de leerlinggein zoo goed beoordoelen als de hoofden der scholen, en een goed leerling van zoo'n uitstekende school als die van den heer Brouwer ,met zoo'n uitstekend programma, kan veilig worden toegelaten. Ik hoop dian ook dat. zelfs als de admissie-examens mochten behouden blijven, de heer Brouwer met meerdere gerustheid en met opgerichten hoofde zijn taak als opvoeder zal kunnen behartigen. Er is echter nog meer. Toen ik in de vergadering van N. O. G. I terloops de afschaffing d©r admissie-examens besprak, vond ik al weer een tegenstander ui de>n heer Brouwer, düe verklaarde, „dat hij hartelijk zou bedanken voor die afschaffing. £ij zou dian de ver antwoordelijkheid moeten dragen. Dat nooit!" Toen i.k dan ook Zaterdag den toenmaligen president van N. O. G. I sprak, verklaarde deze, dat d© heer Brouwer consequent zou blijven en optreden ter verdediging van de admissie-examens. Ik geloof dat. mi et één der aanwezigen in het Brongebouw dien indruk heeft ge kregen. Voor een man uit één stuk, vind ik het moeilijk, dat alles te rijmen. De heer Brouwer verklaart te zijn: Een beslist tegenstander van die directe methode. Hij geeft, als specialiteit, aan de Burgeravondschool les volgens d© directe methode. De heer Brouwer verklaart: Aan mijn schood wordt niiet ge drild. Hij gaat diep gebukt onder de noodzakelijkheid te drillen en drilt k contre-eoeur. De heer Brouwer wenscht geen afschaffing van de admissie-exa mens. Hij spreekt in N. O. G. II of hij ndetts liever verlangt. Ook een woord over de inleiding van dr. Heringa. Wij juichen zeker allen toe, dat hij hei geluk van de leerlingen wenscht te bevorderen, den examen- druk wenscht te verminderen, maar ik en meerdere collega's met mij betreuren de meening van Dr. He ringa dat hij te dien opzichte alleen zou staan, dat ook anderen voor het welbegrepen belang der leerlingen geen open oog zouden hebben. Mij dunkt, dat hij met satisfactie mag neerzien op zijn arbeid1 aan d© H. B. S., dat hij bij een lezing, voor d° collega's gehouden, veel bijval heeft gevonden; hij heeft, de voldoe ning te zien, (Jat het proefwerk voor de rapporten, facultatief gesteld, meer en meer verdwijnt om plaats te maken voor kleine repetities met korte tusschemruimtD gegeven. Voorwaar geen geringe stap in de door Dr. Heringa gewenschte rich ting. Zijn pessimisme heeft geen reden van bestaan aan ©en school waar veel wordt gedaan, om te be reiken wat te bereiken' is. De vol maaktheid wordt niet op eenmaal verkregen. Hier past ook nog een woord van lof aan den heer Wesseling. Hei streven om meerdere aansluiting te verkrijgen' tusschen lager en mid delbaar onderwijs is alleszins aant- bevel ensw aardi g De heer Wesseling wenscht wel is waar voorloopig geen afschaffing dier admissie-examens, maar dit is verklaarbaar, als men weet dat de school, waaraan hij werkzaam is, leerlingen ontvangt uit een 25-tal gemeenten. Het is ondoenlijk het onderwijs aan al die scholen na te gaan en wel walt gevaarlijk aan alle hoofden zoo maar het recht to© te kennen hun leerlingen zonder exar men op die H. B. S. te plaatsen. Een verandering van zoo'n ingrij penden aardi, hoe gewenscht ook, moet met groote voorzichtigheid en behoedzaamheid geschieden Tusschen lager en middelbaar on derwijs ligt een klove, waarover een brug moet gelegd worden.. De leerlingen dienden m. i. nog ©en tweetal jaren langer lager on derwijs te genieten. In die jaren alleen moest er spra ke zijn van opleiding voor H. B. S. en Gymnasium. In diie klassen moest hot Fransch eerst worden on derwezen. Daar kondien zij voor bereid worden voor toestanden, zooals zij die op de H. B. S. zullen vinden, waar bet anderwijs van eenzelfden leerling aan vele handen is toevertrouwd, wat noodzakelijk is. zal het onderwijs degelijk zijn. Daar vooral zal kunnen blijken wel ke leerlingen geschikt zijn voor voort gezet onderwijs. Op d© H. B. S. zullen mandor achterblijvers zijn, die nu verplicht zijn een of meer klassen te doubleeren, De, belaas, te groote hoeveelheid leerstof zal beter verwerkt worden en wanneer eindelijk inkrimping der examen vakken zal verkregen zijn, zal de H. B. S. volkomen kunnen beant woorden aan het doel door den wek gever beoogt. M. F. VAN GOOR. Haarlem, 17 Februari 1902. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 ceutg per regel. Hek beske Mondwater ker Wereld! Spon en wm Lisirijdeti. Luchtscheepvaart Santos Dumont die Vrijdag zijn proeftochten te Möü- te-Carlo hervatte, is het slachtoffer ge worden van een ongeluk, dat even ern stig is als dat, waaraan hij te Parijs bij zijn poging om rond den Eiffelto- ren te zeilen, ontkomen is. Om half drie begon hij zijn 5en tocht over de zee en richtte zijn ballon naar kaap Martin, toen de ballon bij de schietinrichting te Monte Carlo geko men, rechtop ging staan. Het omhulsel was gescheurd en in minder dan 10 minuten was het gas ontsnapt en viel de ballon in zee. Ge lukkig volgden verscheidene stoomsloe pen, waaronder het yacht van den prins van Monaco, den ballon. Santos Duinont werd heelhuids door een der booten opgenomen, de ballon verdween geheel en al onder water. Het publiek ontving Santos Dumont met enthousiasme, toen hij weder aan land kwam. Ontmoedigd is hij niet door dit ongeval en zonder twijfel zal hij. ondanks eenig oponthoud, zijn plan verwezenlijken om met zijn bal lon de Middellandsche Zee over te trek ken en op Corsica te landen. De oorzaak van het ongeval moet de volgende zijn: De ballon was niet geheel gevuld. Het stuurkoord geraakte in de schroef verward. SantosDumont bracht den ballon in den loodrechten stand om het stuurkoord los te krijgen; toen vloeide echter de olie van den motor weg. Daar Santos-Dumont een ontplof fing vreesde maakte hij van 't koord, dat de ballon van een scheurt gebruik en liet zich vallen. Volgens d© laatste berichten is de ballon in deerlijk ge havende:. staat uit het water opge haald. IJssport. In de te Christiania gehouden hard rijderijen op schaatsen was de uitslag: 500 Melter le Schwarz. Christiania; 2e Gundersen, id.; 3e Rinde; 4e Wathen 1500 Meter le Schwartz, 2e Gunder sell 3e Rinde; 4e Wathen. 5000 Meterle Schwartz, 2e Mathis- sen. 3e Greve, 4e Wathen. 10,000 Meter: le Schwartz, 2« Wa then, 3e Greve (gevallen). Wapenfeest De Koninklijke Officiers Schermbond houdt zijn vijfde wapenfeest ter vie ring van het vijfjarig bestaan op Dins dag 18, Woensdag 19, Donderdag 20 en Vrijdag 21 dezer in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Graven h age. In het eerecomité voor dat 5de wa penfeest zijn eere-voorzitters de minis ters van oorlog, van marine en van koloniën. Eere-leden: mr. J. G. Patijn, Commissaris der Koningin ln de pro vincie Zuidholland; luit-generaal A. Kool; luit.-gen. van Resteren; gener.- maj. Philipsen; gen.-maj. van Ermel Scherer; gen.-maj. Froger, gen.eraal- maj. van Panthaleon baron van Eek; gen.-maj. Wupperman; gen.-majoor van Dam van Isselt; gen.-maj. Thoiné- se; gen.-maj. Duycker; kapitein ter zee Derx; kapitein ter zee Kouwenberg; kolonel Buija; kolonel Ringeling; koL van Hoogenhuljze; koL titulair Cal- lcoen; kapt-luitenant ter zee jhr. van der Staal, adjudant van H. M. de Ko ningin; luit.-koL Brender Brandis; luit. kol. Loke, der art. van het 0.-I. leger; luit kol. van Löben Seis; luit.- koL W. Cool; kapitein J. E. Ranelt en kapt. Pop. Op 1 Jan. 1902 bedroeg het aantal gewone leden van den Bond 556. Voor de wedstrijden zijn medailles beschikbaar gesteld, o.a. door H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moe* der en Z. K. H.den Prins der Neder landen. Yoetbal. De loting voor den beker had tot re sultaat dat H. B. S. en Olympia ie Rotterdam tegen elkaar uitkomen, ter wijl Haarlem te Amsterdam Volhar ding moet bestrijden, en wal op 23 de zer, dus Zondag a. a Het bestuur van den N. V. B. heeft het aanbod van H. B. S. a-anvaard, om op 30 en 31 Maart een Nederlandsch en een Oostelijk elfta] te laten spelen tegen de Old-Xaverians. die op den 29n ter'en H. B. S. uitkomen. De wedstrij den zullen te 's-Gravenhage (H. B. S.'s terrein) en te Nijmegen gehouden worden. De laatste twintig minuten van den wedstrijd Velocitas—Rapiditas, op 24 November 1.1. gehouden te Breda, wer den ongeldig verklaard en zullen op een nader te bepalen datum in Breda worden overgespeeld. Bij gelegenheid van het 12 1/2 jarig bestaan van den Ned. Voetbal Bond (opgericht 8 December 1889) zal zoo mogelijk na afloop van de a.s. alge meene vergadering te Amsterdam een feestmaaltijd gehouden worden. Een Vijfde Wetheader. De werkzaamheden van ens dage*; lijksch Bestuur, Burgemeester su Wet houders, waven vroeger veel mindcil ea heel anders verdeeld, dan tegen woordig. Onder het beheer van bur gemeester Jordens haduea we], even ais nu, de wethouders elk hun afdee- ling, maar traden als zoodanig iniudes onafhankelijk op. Zoowel hij bespre kingen vooraf als bij de discussien in den 1-laad was het de burgeEsefster, die de hoofdrol speelde. Deze eigen aardige opvatting bleek eok hieruit, da: burgemeester Jordens, niet met de wethouders aan een tafel zat. zooals jegenwoordig gebeurt, maar »ct den Secretaris alleen aan «en afzonderlijk tafeltje. De wethouders zatc-a tusschen eb; leden van den Raad verspreid. Burgemeester Boreel heeft dat, zoo als ik zei. anders ingericht. En niet, alleen de zitplaats, maar ook de po sitie van de wethouders is daarmee veranderd, lluevvel het den Burgemees ter volstrekt niet ontbreekt aau een algemeen overzicht van de zaken, blijft de behandeling duarvaa-, iir en buiten de Raadsvergadering, voel meer dan vroeger aan de wethouders overgelaten. Deze decentralisatie, in theorie al beter omdat zij bet wethou derschap tot een belangrijker post maakt dan voorheen, werd bovendien door de praktijk geboden. Met d<: ge meente breidde zicli ook de geineeute- zorg uit, nieuwe Rijkswetten droegen, daartoe niet weinig hij en wanneer burgemeester Jordens nu nog eens te rugkwam zou hij zelf moeten inzien, dat zijn systeem niet meer voor to«_- passing vatbaar is. Zelfs niet voor re genten, zoo geeonfijt in de gemeente- regeering als hij 1 liet groote publiek, dat over 'I alge- meen den burgemeester slechts bezig ziet in den Raad, kan zich van de werkzaamheden die zijn ambt mee brengt, moeilijk een voorstelling ma ken. Toch zijn die beslommeringen veel en velerlei. Bij allerlei zaken ook die niet rechtstreeks met hti gciueen- tebeheer in verband staan, is zijn me dewerking noodig; hij teekent tal van stukken en dient die dus ook te iezen, heeft als hoofd van de politie daarop het dagelijksch toezicht en herhaalde conferentien niet den Commissaris, vergaderingen met de wethouders, in Commissies, besprekingen met den Secretaris en... met het publiek, in t laatste deel van de taak, voorwaar niet het kleinste! En nu de wethouders! Daar is de heer de Breuk, belast met pubiieke werken, de reiniging en de duinwaterleiding; de heer Nieuwen- huijzen Kruseman, beiast met onder wijs, zijn neef de heer H. D. Kruse man voor financien en de heer de Huan Hugenholtz belast inet de zwaar e te afdee ling, omdat het de vervelend ste is: de Burgeilijke Stand. Al deze heeren hebben hun handen vol. Niemand behoeft veel doorzicht te hebben om te begrijpen, dat in een stad die zich zoo uitzet als de onze on die zeker, zoo niet nu, dan toch bin nenkort, haar grondgebied belangrijk zal zien toenemen, dat daar zoowel onderwijs als financiën eik een ge- heelen man vorderen. De heer De Breuk heeft al meer dan genoeg hooi op de vork. Wie moet nu straks optre den als speciaal verantwoordelijk per soon voor de lichtfabrieken? Ik vergeet de daarvoor aangestelde Raadscommissie, zeer zeker niet, maar zij ia geen belxeerende alleen een voor bereidende Commissie. De "wethouder van financiën wordt bijgestaan door een Commissie van finauciên, die van publieke weiken door een Commissie van publieke werken, die van onder- wijs zelfs door drie Commissiën bij de lichtfabrieken daarentegen bestaa» alleen een Commissie van voivrberc: ding zonder specialen weihouder. Nu kan men beweren, dat de heer Nieuwenhuijzen Kruseman, wethou der van onderwijs, a.s voorzitter van de Lichtcommissie feitelijk als wei houder voor dezen tak van gemeente- exploitatie fungeert, maar in de errsU' plaats is dat toch niet hetzelfde daarbij acht ik dergelijke eovnbinai: van functiën allerminst gewenscht. Zij is nu, bij de voorbereiding, nog mogelijk. Maar straks wanneer de fa brieken in werking zijn en het er op aankomt, rente te maken van een ka pitaal van millioenen, dan behoorde er een afzonderlijke wethouder te zijn voor deze belangrijke onderneming, die niet maar en passant maar el- ken dag en elk uur met zorg moet wor den gedirigeerd. Het zou dan ook voor de band lig gen, dat een vijfde wethouder werd benoemd, die vooreerst en veoral een handelsman zou moeten wezen. Jam mer genoeg is dat een onmogelijkheid. De gemeentewet heeft het minimum aantal wethouders op 2, het maximum op 4 gesteld. Daarboven mag men niet gaan. Zelfs groote gemeenten als Am sterdam en Rotterdam moeten zich met vier wethouders behelpen. Dat ia onder da tegenspoeden, die we met de lichtfabrieken beleefd neb ben, niet de minste-. Er is evenwel uit zicht op een wijziging van de oremëcn- tewet in deze zaak en zoedra die er wezen zal, doet Haarlem wel met er gebruik van te maken. Er komt te veel werk, zelfs voor de bekwame .nen- schen die thans in Haarlem als wet houders fungeeren. Uit de Arbeiders were ld BUITENLAND. De mijnwerkers in de Sp. provinciën Almeria. Cartagena en Jaen zetten groote betoogingen op touw. om te protestveren tegen de hooge belastin gen, die op de mijnindustrie dr ukken. De eigenaars van de mijnen en de in genieurs zullen zich aan bet hoofd der betoogingen stellen. Letteren en Kunst. Bij de uitgevers P. N. v. Kampen en Zoon, te Amsterdam, zal in dit voor jaar verschijnen een nieuwe roman van Henri Borel, getiteld „Leliane", waarin de weelde en de ellende van een groote wereldstad geschilderd worden, en hoe een jong en onbedorven gemoed te midden daarvan tot zelfkennis ge- raakt

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2