Tweede Blad, luitenant-Generaal Jhr. Gustavus Maria Verspijck. Didier's Verloofde. behoorende bij „Haarlem's dagblad" van Donderdag 20 Februari 1902. Mo. 5719 Heden, den 19en Februari, is liet 80 Jaar geleden, dat te Gent in België ge boren werd een knaap, die eenmaal een sieraad van het Nederlandscb- Indischen leger heeft uitgemaakt, en tot wie.n nu nog door elk rechtgeaard Nederlander met eerbied en liefde "wordifc opgezien. Den luitenant-gene raal Jhr. G. M. Verspyck, wiens naam steeds met cere wordt genoemd, is het zeldzaam voorrecht te beurt gevallen om, na een moeitevol leven, na groote ontberingen en vermoeienissen, zijn tachtigsten verjaardag te herdenken. Op 19 Febr. 1892, op zijn 70stan ver jaardag dus, werd hem van alle zij den buide gebracht, maar ook thans gaven vele oud-kriigsiriakkers en vrien den van den jubilaris andermaal ui ting van hunne sympathie en bewon dering voor den kraniger» officier en beleidYollen aanvoerder van weleer, door hem opnieuw te huldigen. Door dit feest zal de naam van dezen grooten held weder door Nederland klinken uit den mond zijner wapen broeders, vrienden en vereerders, vol lof voor al hetgeen hij gedaan heeft voor de eer en glorie van ons geliefd vaderland. Den 3en September 1838. trad Ver spyck. op 16jarigen leeftijd dus, in het eerst in 's lands dienst. Dat jaar jaar kwam hij nl. op de Kon. Militaire Academie, om reeds op 1 Juli 1842 als 2e luitenant te worden aangesteld. Werd hij eerst als zoodanig ge plaatst bij het 5e reg. inf., den 23en Febr. 1846 werd hij in rang en anciën niteit overgeplaatst bij het wapen dier infanterie in Oost-Indiö. Achtereenvol gens doorliep hij nu alle rangen, waar na hij op 1 Oct. 1869 werd benoemd tot gen er aal-majoor. Nadat hem bij Kon. Besluit op 20 Mei 1874 op zijn daartoe ~edaan ver zoek eervol ontslag was verleend, werd de jubilaris, hier te lande terugge keerd, bij Kon. Besl. van 21 Aug. 1878 benoemd tot Z. M. adjudant-generaal met den rang van groot-officier. Bij K. B. van 15 Aug. 1894 werd de jubila ris benoemd tot adj.generaal van H. ■M. de Koningin. Dat aan generaal Verspyck vele noogf onderscheidingen zijn ten deel gevallen; dat men zijn daden van moed. beleid en trouw heeft gewaar deerd behoeft voorzeker geen betoog. En pMeszins begrijpelijk is het ook, dat het Vrijdag 1.1. verschenen week blad voor Onderofficieren der Land en Zeemacht, dieze week een hoofdarti kel wijdde aan dezen tachtigjarigen held; welk artikel vergezeld ging van een paar goedgeslaagde photo's van den kranigen militair. Aan dit waardeerend artikel ontlee- «pn wij nog het volgende: In het werk van W. A. van Rees ..Burgertypen en krijgsta- fereelen", en wel in de aandoenlijke geschiedenis van ,,Een gewoon Sol daat" vinden wij, zegt drit blad., ver meld dat de Kapitein Verspyck bij de bestorming van Pandjou-a voor het eerst in het vuur kwam. Door d,e laatste vijandeliike salvo's uit tjonto's en geweren vallen elf zii- ner soldaten, maar de overigen zijner eonmaenie bereiken de borstwering. De kapitein bevindt zich aan het hoofd Dikke rookwolken beletten hun echter het gezicht; dit doet hem over een steen struikelen. Aanstonds voelt hij zich oprichten meer dan dat, hij wordt opgetild tot halverwege die borst wering. 't Is Verkest, dile hem het eerst op de kruin wil zien. De kapitein is dan ook allen voor. Toen hij 'ater. majoor geworden, den soldaat Verkest te Bandjermassin in het hospitaal bezocht, waar deze met een schot in de borst verpleegd werd, gof bij de bewijzen er van niet alleen een flink officier maar ook een braaf mensch te zijn. Hii had' behoefte om te tonnen dat het lijden zijner dappere soldaten hem niet onverschillig was. behoefte zich te overtuigen dat hot hun. dile blijken hadden gegeven van hun leven veil te hebben voor den wem van hun vaderland, aan nlots ontbrak nu hun leven op het spel stond. Gewoonlük nam hli wat tabak en sigaren voor de reconvalescenten mede: en waren die kleine giften wel kom. nog veel meer genop^ei» dedten de vriendelijke, deelnemende woorden van den chef, die den zipken zoo wel luidend In de ooren klonken. Hij waa een vader voor zijn soldaten. Het ster ven van Verkest beschrijvende zegt v. Rees: 't Was een familietafreel, die vader der soldaten" op den rand der lcrlb zittende, hand In hand met een zijner stervende zonenI Die ruwe klan- teuiiltton. Naar het Duitsch yan A. NOEL. Ila) Het is niet goed voor u zooveel alleen ie zittenIk mag u geen gezelschap houden, daar moet ik in berusten. Maar waarom laat u de dames Perraul niet binnen komen? 0/ de kleine Jeannette? Het, jonge meisje schudde het hoofd. Ik moot alleen zijn, geheel alleen! Hii keek verdrietig naar alle zij- den rond. Hier alleen? En altijd alleen! Ik zou bijna liever gehad hebben d'afc u met mevrouw Movel naar Naixy waart medegegaanl Zij had hem hare hand onttrok ken en ging weder naar haar stoel bij de kachel. Detlev volgde haar. Ziï ging zitten en wees hom een leuningstoel, die nog op dezelfde' ton met geblakerde en vermagerde ge zichten, met diepe litteekens op half gesloten wonden, als kinderen wceneu- nendie bij het sterfbed van een broe der! Een tafereel, dat men waarlijk niet in een kazerne, in een hospitaal te velde zou verwachten. Dat menschelijk gevoel en medelij den zeer goed gepaard kunnen gaan niet een doortastend, en krachtig optre den, hiervan is de generaal Verspyck 't levende bewijs. Zoowel te Montrado, waar hij. na de goed' geslaagde expe ditie tegen de Chineezen. als waarn. adsistent-resident met vele moeiciijk- heden te worstelen had als later op Borneo waar hij in 1859 als majoor den kolonel Andresen als leider der expeditie in het Banjerscho rijk moest vervangen, toonde hij niet alleen een onversaagd, dapper en beleidvol aan voerder te zijn, maar tevens de gave te bezitten van het bestuur zoodanig te regelen, dat de bevolking zelve moest erkennen dat er een zedelijke kracht uitging van zijn beleid en zijn bedaar de onverschrokkenheid. Dat de regee ring zijn bewezen diensten hoog waar deerde kdnnen wij o. a. zien uit zijne buitengewone bevordering bij keu ze tot luitenant-kolonel. ,,Van generaal Verspyck's optreden in Atjeh", zegt Charles Bo-issevain. ,,kan iedereen met. gerust hart getui gen: hij gaf bewijzen van voortreffe lijk plichtbesef en heerlijk eergevoel. Wat hij Icon doen, deed hij. Voor wat hij meer had kunnen doen, gaf men hem de gelegenheid niet". Ook hier won hij de harten van officieren en minderen. Allen die met en onder den luite nant-generaal Verspyck gediend heb ben p.n wij. leden van den Koninklij ken Nederl. Bond van Oud-Onderoffi cieren, die zijne krijgsmansdeugden on hoogen prijs stellen, zullen zeker den 19en Februari niet laten voorhij- gaan. zonder den wensch, dat het den generaal gegeven mo?» worden nog garuimen tijd te mogen genieten van de zoo welverdiende rust. Stadsnieuws Bad-doctoren. Zondag kan het in den schouwburg een leuken avond worden. Dan gaat ,,Bad-Doctoren", 't succès-blijspel, dat door den heer C. P. T. Bigot is be werkt naar de novelle van Justus van Maurilc. De heer Bigot zal den oud- gast van Bommel uitbeelden. Dus die rol is al vast ingoede handen. De pers heeft niets dan goeds over BadDoctoren gemeld. Zoo b.v. de heer J. H. Rössing in liet Nieuws: De geheele novelle vindt men in hot stuk terug „en action". En wat meer zegt: de vroolijkheid, Wet comische, het lachwekkende, al de goede ele menten zijn behouden, bovenal de parodie op ingebeelde zieken en bad doctoren. Want, wat is er om „Bad Doctoren" gelachen! Gierend hij wijlen en dan lachen als stortbuien, waarbij de menschen het bovenlichaam voor over en naar achteren buigen en met de hoofden draaien en niet uit de oog en kunnen zien van het lachen. Vijf be drijven is er bijna aanhoudend gela chen. Het spel van allen kan geprezen worden. Men kon zien: er werd met sympathie voor den jubilaris gespeeld. Bigot zelf was iit zijn volle kracht, vroolijker dan ooit, darte! cn levens lustig als een Jongmensch. Hij en zijn rol waren één. Ziek hebben die men schen zich om hem gelachen, ais hij gebroken Duitsch spreekt, als hij lek kertjes eet, de maling heeft aan de voorschriften der doctoren en ruzie krijgt met een Duitsch officier, dien hij de deur uitgooit. Een acteur kan niet meer succes wenschen dam Bigot gehad heeft van het eerste tot het laatste woord en van zijn uitgesproken ervaringen en raad aan het slot: De Bad-Doctorem kan je voor mijn part cadeau ikrljgen; de goeden niet te na gesproken, deugen ze niets, 'k Heb allen eerbied gekregen voor de Hotlandische medici (toejui chingen); maar de beste geneesheer is de directeur van de gevangenis te Carlsbad want lijdt u aan lever ziekte, nan asthma enfin aan al die kwalen die ik heb... ga.dan naar Carls bad, raas en tier op dien dooden Bis marck, zoek ruzie, Iaat U Inrukken, brom tien weken en U is genezen, zon der Bad-doctoren. Leverlijders moeten „Bad-doctoren" gaan zien. Hun lever zal schudden van het lachen; zij zullen zich eene gezondheid lachen. Zij moeten echter niet komen met strak gezicht en een doof begeeren naar hooge kunst Die wordt ook niet aangekondigd. Maar zij moeten komen om eens echtouwerwetsch uit te wil- plaats stond1 waar een vroeger bezoe ker hem had verlaten Zouid't u mii dat hebben aan geraden? vroeg Marguerite. Wed neen! Ala het u niet aan genaam was zeker niet. U zult er wel goede redenen voor gehad heb ben. De Movel's zijn heel vrootlijke menschenEr zijn twee levens lustige dochters.. Het gaat eir dik wijls wild toeMen zou zich al terlei moeite gegeven hebben om mij op te vroolijken, maar juist dat wilde ik niet. Men moet zich niet met mij bemoeien', men moet mij rustig in mijn hoekje Laten. Ik ben niet meer alleen dan vroeger. Mij ne moeder is nog bij mij. Nu schudde Detlev het hoofd. U laat u de sombere stemming die van deze kamer uitgaat,te veel welge vallen. Nu u mij toch van ginds hebt verjaagd', moet u daar uw in trek nemen! Daar hebt u geein gede brandmuren voor u. De kamers hebben goed licht. Daar ziet u die rivier met hare ijsscholLen, de straat die den geheel en dag vol beweg i ng is. Men ziet de kinderen uit school kómen .soldaten Zij schudde het hoofd. Leu ziju.. Dan zullen ze vaak lachen, dat hun de tranen langs de wangen Loop en. Uit de Omstreken. Haarlemmermeer. Het bouwen vaneen Tas en mest put enz. op heterf „Tienhoven" aan den Aatemeordei-weg voor rekening van den heer J. C. Heuf te Gorinchem ia bij onderhandsche aanbesteding opgedragen aan den heer J. den Ouden alhier voor f9160. Door de bouwk. J. W. deHeij Zih alhier, is aanbesteed: Het bouwen van 3 arbeiderswoningen en schuurtje. Ingekomen waren 11 biljetten. Het werk is gegund als volgt: metselwerk aan D. Rooa voor f895, timmerwerk aan Gebr. Klaassen voor f891.50 en schilderwerk aan S. Silver voor f87.20. Alle inschrijvers wonen alhier. Wijk aan Zee. Het bouwen van een winkelhuis aan den Hoflanderweg n/b „Vogelvrcugd" voor re-kenlng van den heerH, Tesse- laar, onder beheer van den architect N. de Wolf te Beverwijk is opgedragen aan den heer K. Schagen, te Bever wijk voor f2598. Binnenland. Hofrouw De Opper-Ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de be velen van Hare Majesteit de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van drie dagen, ingaande op Dinsdag 18 Februari, wegens het overlijden van Hare Doorluchtige Hoogheid mevrouw de prinses Bathil- diua van Schaumburg—Lippe. (St.-Ct.) De Erfgraaf en de Erfgravin van Erbacli zijn gisteravond bij hun aan komst in de residentie verwelkomd door II. M. de Koningin-Moeder en Prins Hendrik. Het vorstelijk echt paar had op reis medegenomen zijn dochtertje dat door de bonne op den arm gedragen werd. De Koningin- Moeder begeleidde hare zuster naar het paleis. Geordend. De Revue Diplomatic/us meldt, dat qc Koningin den jongen koning van Spanje, Alphonsus XIII bij gelegen heid zijner aanstaande meerderjarig verklaring, benoemd heeft tot groot kruis vair den Nederlandschen Leeuw, en dat een hooggeplaatst. Hofdignitaris naar Madrid zal vertrekken om de versierselen dier orde over te brengen. Onvoorzichtig. Aan het Gastelsch veer, (bij Roosen daal) stonden Maandagmnvo-en vrou wen te wachten op de tram naar Roo sendaal. Toen dieeindelijk kwam, wil den zij er reeds opstappen voor de tram stopte. Een der vrouwen, vrouw v. M., viel daardoor, bleef met de voe ten tusscheu de tredplank steken en werd zoo een eiod meegesleept voor de tram tot staan was gebracht. Zwaar inwendig gekneusd werd zij toen op genomen; zij kon niet verder vervoerd worden, Acad. Examens. Utrecht. Doet. Rechttsw. de heer R. H. De Vos van Steenwijk. Bevorderd tot semi-arts de heer A. Jekel. Bevor derd tot arts de heeren J. H. Giesbers en C. J. v. d. Loo. Bevorderd tot tand arts de heeren P. A. Kimmel en A. Neurhaus. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heeren K. P. van der Mandele en H. A. Pet; voor het candidaats- de heer J. Westerman Holstijru. Een treffer. 't Was Zaterdagmiddag. Tal van liefhebbers togen naar de vijvers van het Haagsche bosch, om zich daar, de eenige plek voor den Ha&sr. waar dlit vermaak ten volle ge noten kan worden, aan die ijssport over te geven. Het bonte gewoel op de vijvers trekt de aandacht van menigen voorbijganger, zoo ook van een gezel- O, ja, djio soldaten! Misschien is dait wel die» reden dat u daar niet wilt huizen. Maar u behoeft ook n.iet naar beweiden te kijken, maar naar den HemelHieo* hebt u geen Hemel en geen lucht. Geloof mij, ik ben het Liefst hiér! antwoordde Marguerite, droo- meriig in hot vuur starende. Ik heb behoefte aan die oude omgeving, de zoo bekende voorwerpen. Ik zou gee- ne verandering kunnen verdragen. DetLev ze-ide niets meer. Voor een poos gaf hij zich zwijgend over aan het gelukkige gevoel in hare nabij heid te kunnen zijn. Hot was wei- Licht de laatste maal in zijn leven dat hij zonder getuigen tegenover haar kon zitten en door het half duister begunstigd, ongestoord zij ne blikken, op haar Lief gelaat mocht, vestigen. Het deed hem goed maar toch ook leed als hij haar aan schouwde. Zij was zoo schoon in hare zachte bleekheid. Elk man nenhart zou ontroerd zijn bij hare ongekunstelde lieftalligheid. Morgen verhuis ik, zeide hij toen eensklaps met hoesche stem. Zij hief het hoofd1 op. Hebt u al een nieuwe woning? Is die ook net en vroolijk? schap, dat opnamen deed voor klne- matographische voorstellingen in ©en specialitoliteu-lheatcr daar ter stedo. Fluks zich opgesteld, enkelen uit het groepje posteerden zich op de baan en wierpen elkander met sneeuwbal len, rijders reden heen en weer. Daar nadert een rijwiel, en komt in zoodanige aanraking met een der rij d'ers, dat de schaatsrijder, de wielrij der met wiel op het ijs stortten, daar bij in hun val een vrouw en kind me desleepend. Het ijs, tegen dait gewticht niet bestand, brak; in een rroot wak ploeterde dra een twintigtal personen rond, waaronder ook verscheidend», diie tea- redding kwamen toeschieten En maar steeds bleef de kinemato graaf haar werk verrichten. Ten slotte kwam alles zonder ernstige ongeluk ken on het droge. Uit de Ansiehtskartenwei'eld» 't Verzamelen van Ansichtskarten is reeds een „sport" geworden, en hij die met verstand en oordeel verzamelt. d.io 't sehoone in de A. K. sport, inziet, deze zal altijd een getrouw „sports man" blijven. Aldus leeren wij uit het eerste num mer van de „Nieuwsbode uit de An- sichtskaartenwereld", maandblad voor Nedertandsche Verzamelaars en uitge vers van Ansicbtskaarten, en tevens het Nederlandsch orgaan der N. V. A V. Wilhelmina te Dordrecht. Het „Ne derlandsch" orgaan- Ja, want de ver- eeniging had ook reeds een Duitsch orgaan „Das Blaue Blatt", en er zijn hier te lande nog meer bladen van dezelfde richting. Men ziet dus dat deze „sport" woest om zich heen gaat grijpen. Maar. gelijk in het voorwoord niet zonder dichterlijken zwaai wordt gezegd: „In Nederland is dit 't eerste, maar overigens, gij hebt «-bladen zijn er genoe». maar evenals boven een moeras in een bosch vele dwaallicht jes den verdwaalden reiziger lokken, maar slechts een zeer enkel lichtje den waren wee aanwijst., zoo ook is het hiermee. Vele bladen zijn er. maar weinigen zijn vertrouwbare gidsen. Maar moge deze „Bodie" met behulp der Wilhelmina". N. V. A. V,, velen tot zekere gids zijn." Moge het inderdaad zoo zijn! Ook een tentoonstelling. Wat er alzoo in de koffie gevonden wordt. Enkele dagen geleden hebben wij medegedeeld, zegt de N. R. C., dat er tijdelijk in het Museum voor land- en volkenkunde te Rotterdam een verza meling van voorwerpen is tentoonge steld, die in den loop van jaren in de werkplaatsen van de firma H. E. van IJsendijk Jr. bij het sorteeren* en zuiveren in de aangevoerde koffie is gevonden. Dat is inderdaad een won derbaarlijke collectie. De meeste van deze dingen zijn van Portugeeschen oorsprong, omdat zij komen uit de 'koffie in Portugeesch gebied van den Congo. Allereerst vele tientallen Por- tugeesche munten, met ook enkele Oost Indische en Cliineesche exemplaren, ja, zelfs een Belgisch geldstukje: een zilveren 20 centime-stuk met den beeldenaar van Leopold I. Wat al bij zonder opmerkelijk is: twee Portu- geesche loterijbriefjes. Een aantal sociaIi9tfeche Portugeesche geschrif ten, ook in de koffie meegekomen, zijn niet bewaard gebleven. Wel een massa Chineesche en op Java gebruikte speelkaarten, tal van kralen halsket tingen, armbanden en andere siera den; een 10-tal geweerpatronen en vele geweerstukkon, zooals een haan, vuur steonen, enz., eenige gewichten, ge droogde vischjes, een gedeelte van een vïsehnet, vele zakmessen, een eetbord met kinderlijk kleurige versieringen, verscheiden houten en vischbeen- naalden, pijpen, vruchten, een heele maïskolf, groote stukken hout en steen tabaksbladeren, sleutels, en zelfs een paar flinke sloffen. Door de verbetering van de werk tuigen in de tropen, worden er tegen woordig veel minder dan vroeger ver rassingen in de koffie gevonden. Wie voor deze curiolsitpitan-verza- meling het Museum bezoeken, moeten vooral niet verzuimen de uit een we- temschappelijk oogpunt belangrijke verzameling fotografiën, ingezonden door den heer P. J. van Houten, te 's-Gravenhage, te bezichtigen. Men vindt daaronder zeldzame afbeeldin gen, betrekking hebbende op Padang, de Padangsche Bovenlanden, NIas en de Mentawei-eJlanden. Een badplaats in wording. In het lief aan zee gelegen dorp Oostvoome, bij BrieLle dat des zo- mers steeds meer bezocht wordt door Wat koamt er dat op aan als u mij maar kwijt zijt. Het schijnt ondankbaar u weg te zendien, erkendie Marguerite zacht. U is heel goed voor mij ge weest. Maar wat wilt u? het kon niet andeirs. U zult daar ginds wel spoedig weder gewond zijn. Hoe heet uwe huisjuffrouw? Het is ditmaal geen Frarxjaise. Juffrouw Klara Schmidt. U zult haar wel niet kennen. Jawel, ik ken haar. Eene van hare dochters gin.g met mij op school. Zij is al getrouwd), maar er zijn nog twee jongere dochters thuis. Detlev had die twee meisjes gezien en trok een leelijk gezicht, dat een lachje op het ernstige gelaat van heit jonge meisje fco voorschijn riep. U schijnt te denken d'at ik de gewoonte heb op de dochters uit het huis, waar ik woon. verliefd' te wordion. O, zeide Marguérite ontken nend. Ik bid u, laat mij uitspreken... Ik moet u tenminste zeggen wat in mijn gemoed omgaat! Nog voor het mij nauwelijks vergund was u eene schrede nader te komen voert vveemöelingeu begint men. nu de tram niet meer in oen zoo ver verschiet ligt. met groote plannen voor den dag te komen. Reeds geruimen tijd was er sprake van. dat er een groot badhuis zou worden gebouwd, doch verder be merkte men daar niets van. Dezer da gen echter is daarmede een begin ge maakt. Reeds is men bezig oen weg te maken van de pastorie naar het strand achter bet bosch van mevrouw Lette, tot aan het duin, alwaar een groot badhuis moet verrijzen. liet duin wordt daarvoor reeds gelijk gemaakt Binnenkort wordt het dorp lelepho- niscli verbonden met Brielle. Voorts is de Vcreeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer bezig een groot deel van den weg naar Brielle met hoornen te beplanten. Leger en Vloot. Voor 6 jaar dienst zal in het vervolg geen onderscheidingsteeken meer wor den uitgereikt, terwijl voor 18 eu 30 jaren dienst aan hot lint een gesp ge hecht wordt. Door den minister van oorlog is be paald, dat tot het dragen in dienst van een bril door officieren, voortaan mach tiging kan worden verleend door: de korps-commandanten, den inspecteur van het wapen of liet dienstvak, dien chef van den gen. staf, den hoofd-in- tendant en den hevelhebber in de mil. afdeeling, doch dat door eerstgenoem de autoriteit om de drie maanden, en door de laatstgenoemden dadelijk daarvan aan het Ministerie van Oor log kennis moet worden gegeven, on der overlegging van de desbetreffende geneeskundige verklaringen. De inspecteur van het militair on derwijs heeft do wenschelijkheid uit gesproken, dat van elk der inrichtin gen van militair onderwijs één offi cier naar Amsterdam zal worden ge detacheerd om daar bij mevrouw YvesSpeet een cursus in uitspraak te volgen: Van het 5e reg. infanterie zal binnenkort naar dien cursus ver trekken de le luit, W. van Bakel, die eerlang wordt werkzaam gesteld bii de Kon- Militaire Akademie te Breda. Rechtszaken. Niet strafbaar. Een slager to Sloterdijk bad van een boer te Alfen a. d. Rijn koeien gekocht en schreef kort daarna den hoer dat een dier koeien was gebleken drachtig te zijn, waarvan de verkooper zich in het abattoir, waar de koe hing, kon vergewissen, terwijl hij schadevergoe ding ver langde. De boer ging naar Amsterdam, maar alvorens bij den sla ger aan te loopea, ging hij naar 't abat toir, waar. hem het verhaal gelogen bleek. Daarna bij den slager gekomen, hield hij zich eer9t van den domme. De slager vroeg eerst f 30, toen f 20 schadevergoeding, waarop de boer. na dat nog een getuige binnen was geko men. het masker afwierp en den sla ger deed vervolgen wegens poging tot oplichting. De rechtbank veroordeel de hem, doch het Hof te Amsterdam ontsloeg den slager van rechtsvervol ging. omdat de boer door da leugens van den slager niet tot afgifte van liet geld kon gebracht worden, en hier dus poging aanwezig was op een ondeug delijk object. In eene uitvoerige conclusie naar aanleiding vau het tegen deze beslis sing ingesteld cassatieberoep van den procureur-generaal bij het Amster damse!» Gerechtshof, concludeerde adv.-gen. mr. Ort tot verwerping van diens beroep, hoofdzakelijk omdat on ze wet in artikel 45 W. v. S. niet de subjectieve, maar de objectieve po gingstheorie huldigt, waarbij niet vol doende is dé strafbare wil des daders, maar de mogelijkheid voor de totstand koming van het voltooide misdrijf op den voorgrond staat. Opschorting van straf. In Pruisen is sedert het eind van 1895 een proef genomen met een gewij zigd stelsel van strafopschorting. De llegeering had nog bezwaar tegen wet telijke regeling van de voorwaardelijke veroordeeling eri voerde daarom de op schorting iu van de uitvoering der straf als voorbode van gratie, ingeval de veroordeelde zich binnen zekeren tijd niet weder vergreep. Thans beeft de minister van justitie over de werking van dit stelsel verslag uitgebracht. Daaruit verneemt men dat de opschor ting sedert het begin van den maatre gel tot 31 Dec. 1900 in 18,639 gevallen is toegepast (in 1900 voor 4386). Aan 6216 veroordeelden werd wegens goed gedrag gratie verleend (in 1900 aan 2502 ons het 1 »t weder uiteen. Op uw wensoh verwijder ik mij uit uw ge zichtskring. Het geval is hopeloos, dat weet ik. -Maar een enkele maal wil men zich toch Luchit geven. U hebt het zeker nooit vermoed dat ik op het eerste gezicht van u gehouden heb? Het was half een vraag, maar Marguérite zat onbewegelijk. Al leen meende Detlev een zucht te hooren. En ik heb u leeren kennen toen u nog vrij. nog niet verloofd waart! Maar al had ik toen ook gesproken, dan zou er toch geen hoop voor mij zijn geweest Geen, prevelde Marguérite zacht. Er was te veel tusschcn ons. Uwe moederMaar misschien zoudit u zelf nooit een Dui'tscher hebben kunnen liefhebbenOf zou het denkbaar zijn geweest a's u nog over uwe hand had kunnen be schikken? Had ik u kunnen verkrij gen als de ander mij niet voor was; geweest? Waartoe die vraag? Ik ben de verloofde van mijnheer Movel. Waartoe die vraag? Het zou een troost voor mij zijn te weten d'at met. in uw hart de verhindering zou eu ui slechts min» <18 helft 3160 meest de straf worden uitgevoerd. In 8865 ge vallen was de tijd voo- beslissing nog niet verstreken. De minister is van oordeel dat men nog meer ervaring zal hebben op to doen, maar deelt nog mede dat geen geval hem bekend is. waarin de maal regel slechte gevolgen heeft gehad. Sport en Wedstrijden. Voetbal. De Competities. Wedstrijd-programma voor Zondag aanstaande. Afdeeling I, Isto klasse: R. A. P.-» Velocitas, Amsterdam. Swift (A.)—Quick, Amsterdam. 2e Klasse a. (Overgangscompetitie) SpartaA. V. V., Rotterdam. 2c Klasse b. D. F. C.Celoritas, I)o»* dracht. ConcordiaVolharding, Delft. 3e Klasse a. Rapiditas II D. S. V. V. II, Rotterdam 3e Klasse b. L!nitae--Keuneland, Haarlem. Afdeeling II. 2c Klasse a. Zulpha- niaTwenthe, Zutphen. 2e Klasse b. Vitesse II— Go-Ahead II. Arnhem, 3e Klasse. Robur et VelocitasD. V. C., Apeldoom. Afdeeling III. 3e Klasse. I. P.— Frisia II, Leeuwarden; BatoAjax. Leeuwarden. Afdeeling IV. 2e Klasse a. Olympia— Victoria, Middelburg; Wilhelmina—' G. V.V., Den Bosch. 2e Klasse b. Victoria IIA. N. T. O. N. L, Den Bosch. Gemengd Nieuws. Dieren-snelbeid. Indien alle viervoetige dieren eens deelnamen aan een wedstrijd over den korten afstand, dan zou de hazewind hst winnen, die soms meer dan 1250 M. in de minuut rent. Het paard, dat zijn maximum snelheid bereikt met 1160 M. in de minuut, zou dei» twee den prijs krijgen. Dan de giraf, die 900 M. baalt in de minuut vervolgens do tü"er, die u inhaalt, wanneer ge niet minstens 860 M. rijdt, het rendier, dat 850 M. in de minuut snelt; de wolf, die 570, en de haas, die 400 M. iu de mi nuut beenen maakt. Van de vogels houdt de postduif het record met 1200 M. in de minuut; de albatros vliegt bijna even snel. Wat de visscfaen aangaat, zwemt de bruinvisch het hardst namelijk 31 K. M. pernxur, de zalm haalt het t t 13 Engelsche zeemijlen en de haring tot twaalf. De walvisch, om ook een zwemmend zoogdier te noemen, kan het. als hij in angst zit, tot 14 mijlen in het uur brengen, maar dat houdtniet lang uit. Doodiea. ^'"udica fs gestorven. Het meisje, dat een week geleden lichamelijk van haar zusje Radica is gescheiden, is thans na een korten doodstrijd overle den. Dr. Doyen deelt aan de Temps" mede, dat Zaterdagavond de zusjes nog samen gespeeld hadden en rustig waren ingeslapen. Zondagmorgen was Doodica zeer onrustig en na een kwar tier overleed zij. Radica vroeg naar haar zusje, doch toen zij hoorde, dat Doodica in een andere kamer werd verpleegd, ging zij met de haar geschonken poppen spe len. De toestand van Radica is goed haar eetlust uitmuntend. Een ramp. De Russische stad Schamacha is door een aardbeving geheel ver woest. Tal van huizen zijn inge stort en vele menschen onder het puin begraven. Reeds zijn twee honderd lijken gevonden en men gelooft, dat het aantal slachtoffers duizenden bedraagt. Het oprui- mingswerk wordt zeor bemoeilijkt doordat de aardschokken nog steeds voortduren. Schamacha is de hoofdstad van het gelijknamig district van Rus sisch Transkaukasië in het gouver nement Bakoe. In 1890 had ze bijna 24,000 inwoners. Reeds in de grijze oudheid was dJe stad bekend. De uitbarsting van den Kloet. De „Soar. Ct." schrijft-' Levendig herinneren wij ons hoe hebben gelegen. Maar, neen! u» zoudit mij nooit hebben kunnen bo-, minnen. Men heeft u geleerd ojiö als vijanden te beschouwen en daan Houdt ge niet overheen kunnen ko men Ik beschouw u niet als een vij* and! Marguérite zeide dit met wee- ka stem. Maar waarom over oiir mogelijke dingen te spreke:)? At was ik ra et met mijn lieer Movel) verloofd, dan zou ik er t-och niet aan denkenO, zeker niertf Zet u dat alles toch uit het hoofd, mijn heer Van Bode! Ja, ik moot. liet mij uit het hoofd zottonl gaf De-tlov niet zonder eenige bitterheid terug. Zelfs ai had u geen medelijnen dan zouden toch nog altijd hemel hooge vooroor deelen tusscheai ons staan. Ik koestor geen vooroordeelen, antwoordde Marguérite treurig. En toch zou ik mi ets willen doen dat mijne moedhr ais zij nog loefde, niet zou goedkeuren. Daarin bestaat d> piëteit l -genover onze dooden, dal. wij hunne wenschen nakomen zelfs ais zij er niet meer zijn En aan cliie piëteit zoudit u zeifa de wenschen van uw hart opoffe ren? Dotlev sprong opgewonden op

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5