Magazijn van Gastoestellen. KOUSEN 't GOEDKOOPST ADRES, O. Kleine Houtstraat PIANOHANDEL, J. F. WIEGANT, Groote Houtstraat 153. Haarlemsche Gasfabriek. Magazijn „De Koop", korf, na de Kloetramp beweerd jwerd door eenige kortzichtigen dat öe schade aangericht door de uit barsting maar zeer gering is. Wij hebben toen reeds gewaar schuwd voor de gevolgen d'io voor- loopig nog niet te overzien waren. Later zijn bij herhaling in onzz courant borichiton en waarschuwin gen verschenen over de groote hoe veelheden zand en asch en modder •die moeten loskomen van don voet van den Kloet, bij het invallen van den westmoesson Daarop volgden de berichten van plaatselijke bandjirs, van heete stroomen uie gevaar opleverden van verstoppen, verzanden van ka lis en leidingen, van onvermijde lijke rampen indien niet tijdig werd ingegrepen Het heeft weinig gebaat. Het is als heeft het gewestelijk en plaat selijk bestuur, natuurlijk geleid door adviezen van den waterstaat, de zaak niet onder de oogen gezien en de rust voortvloeiend uit het: zal-wei-los 1oopengesteld boven een logisch denken en voorzien Nu is het dan zoover gekomen dat wat met krachtsinspanning had kunnen vermeden worden, in de naaste toekomst dreigt te worden een ramp voor heel de streek ten noorden van de Kloet, het Djom- bangsclie en Kedirische en Paree- sche. De groote wateraanvoer dooi* de Kali kont oh is zoodanig verzand dat aan ontgraven geen denken meer is en dat gebruik van het water voor irrigatie onmogelijk is geworden. In een eertijds welvarende streek liggen 40,000 bouws sawah te wach ten op voldoenden regen om de padi bi bit uitte 'anten. Week na week wordt gewacht, de bibit staat hoog en is voor uitplanten ongeschikt, de velden liggen droog en braaa. Wat moet daarvan worden? Zelfs indien nu door voldoenden regenval of door kanaliseering met opoffering van tonnen gouds aan bewatering der sawah's te denken viel. zou de oogst veel te laat bin nenkomen om diezelfde gronden tij dig voor de suiker-cultuur beschik baar te stellen, wat zeggen wil dat tal van groote fabrieken Kaliwoen- goe. Djombang, Tjoekir, Seloredjo, Goedo. om maar enkele te noemen, bedreigd worden met een ramp grooter dan ooit over hen gekomen is. In zulke omstandigheden denkt ieder aan zichzelf het eerst. Door de suikerfabrikanten in het Pareesehe is een verzoek gericht tot den adsistent-resident om het volk te gelasten djagong te planten op de velden die met April a.s. voor het planten van riet moeten worden be schikbaar gesteld en z-ij trachten het dreigend spook van een misluk king der gansche campagne te be zweren door bet nadeel, hoewel kleiner, op de bevolking over te brengen. Waar tijdig ingrijpen verzuimd is van de zijde van die regerings ambtenaren. daar wordt de toe- Sland iederen dag bedenkelijker. Want ook indien het volk toe stemt om d1'agong te planten en wanneer dus de gehuurde gronden tiidivrijkomen voor die suiker planters. hoe zal het, dan gaan met hun riet in den drogen tijd, indien ook dan geen bewatering mogelijk is? Wij overdrijven niet indien wij spreken van een zeer groote ramp die over een der nijverste en vrucht baarste dieelen van Java losbarst. lose lijden, moet gezocht worden in een uitmuntende gewoonte, die daar in de Israëlitische gezinnen heerscht. Het „droog vegen" is daar geheel on bekend. De marmeren trappen, de parketvloeren de gangen worden daar dagelijks, ja dikwijls meer dan een maal daags, met natte dwijlen gerei nigd. In de Europeesche gezinnen daar entegen heerscht nog altijd de bezem als heer en meester. Daar nu, voor zooverre de schrijvers hebben kunnen nagaan, deze betrek kelijke ongevoeligheid voor tubercu lose van de Israëlieten niet doorgaan de blijkt en dus niet aan eene eigen- dommelijkheid van het ras kan wor den toegeschreven, meent men haar aan die goede gewoonte te moeten danken. Bij circulaire is die dan ook in het gedeelte van Tunisie, dat door de Franschen is bezet, verplicht ge steld en het dagelijkseh schrobben van de vloeren in de kazernen hij re glement geregeld. In het verslag door een parlemen taire commissie in Frankrijk uitge bracht, lezen wij dan ook als No. 3 onder de voorgestelde maatregelen tot bestrijding van de tuberculose: „Dat de Staat in alle gebouwen en inrichtingen, die onder zijn beheer staan het droog vegen verbiede en dat doe vervangen door verplicht schrob ben." Gevolg ervan is een proces tussclien directeur en pianist, waarin de Ro- meinsche Salomo's uitspraak zullen moeten doen. Driodubbelde moord. Een vrouw, die haar drie kinderen kort na de geboorte gedood had, werd wegens dien driedubbelen moord door de jury te Hannover ter dood veroor- dee1^ Haar medeplichtige, de arbei der Torna kreeg 15 jaar gevangenis straf. Door kannibalen verslonden. In ons nummer van Dinsdag Asbestbnizen. Het Ministerie van Oorlog te Berlijn heeft de levering van officiersgebou wen te Wreschen, alwaar een bataljon infanterie zal worden gestationeerd, opgedragen aan de Asbest Gummi* werke Alfred Calmon A. G. Deze gebouwne. een oppei «lakte be slaande van 2000 vierkante voet, zul len geheel in asbestlei worden opge trokken. Het vertrouwen dioor het Mi nisterie in dit nieuwe bouwmateriaal is van te meer beteekenïs. nu aan de fabriek is medegedeeld, dat zij binnen kort op een belangrijke nabestelling heeft te rekenene van asbestgebouwen zooals de firma een jaar <?eleden voor de vesting Bitsch vervaardigde. De nieuwe opdracht levert het bewiis hoe uitmuntend deze asbesthuizen aan het doel beantwoorden. Het schijnt zonder twijfel, dat in gevallen waar spoed'ig droge, gezonde wonin gen vereischt worden, asbestlei een aangewezen maileriaal is dat tegen alle weersinvloeden bestand is en een groote isoleerkracht bezit, waaraan het niet alleen hitte-, koude-, vocht en brandwerende e'igenschanpen, maar ook die van geluiddemping en minste zwaarte aller bouwmaterialen paart. Deze hoedanigheden zijn van bijzon dere waarde voor gebouwen in land streken niet ongezond klimaat en voor plaatsen van zeer geëxponeerde ligging wegens het gemakkelijk vervoer. Bovendien is in sommige gevallen asbestlei te verkiezen boven ander» bouwstoffen, wegens het sanitaire voordeel dat deze aanbiedet, nl. niette worden aangetast door baoterieën, mieren enz. De asbesthuizen worden volgens ei gen methode door de fabrikanten zei ven geconstrueerd en moeten een zeer bevallig aanzien hebben. Overigens wordt asbestlei niet alleen aangewend tot oprichting van gehee- le gebouwen in profielijzer of hout constructie, doch ook voor dakbedek king is het een uitmuntend materiaal, terwijl het veel voor brandwerende iso- leerende bekleeding en voor vele an dere doeleinden wordt toegepaa:. Dc tuberculose en de bezem. Wat aangaat het voorkomen van tuberculose is Tunis een zeer bevoor recht oord. In het tijdperk 18951900 overleden er in de stad zelve aan die ziekte vando Muzelmannen en Ara bieren 11.30 op de 1000; van de Euro peanen 5.13 op de 1000; van de Israë lieten 0.75 op de 1000. Waaraan die zooveel zwakkere steri le bij de Israëlieten toe te schrijven?, vraagt Eigen Haard. De heeren Testivint en Remlingen, beide officieren van gezondheid bij het Fransche leger geven op deze vraag het volgende antwoord. De reden, waarom in Tunis betrek kelijk zooveel minder Israëlieten dan inwoners van ander ras aan tubercu- Yoor de Salomo's. Te Nice speelde onlangs een gezel schap waaronder zich ook een equili brist bevond, die, door middel van een stok oo zïin kin -eplaatst, een gelieelo piano met een pianist in de hoogte hield en de laatste daar de aandoen- lijkste liederen liet spelen. Op een goeden dag zou de troep waar deze duivelskunstenaar bij hoorde, naar Rome vaan. Het ongeluk wilde echter dat zijn pianist ziek werd en Rofix, zoo heet de kin-kunstenaar, het treu rige nieuws aan den theater-directeur te Rome moest seinen, dat zijn voor stellingen niet door konden gaan. ten zij men te Rome een pinanist mocht vinden, die 42 K.G. woog. De direc teur seint Rofin kort-bonddg „kom", niet twijfelende of Roms zou wel een pianist van 42 KG. bergen. Daarin kwam hij echter bedrogen uit: hoe veel er ook op de bascule stapten, nie- mand woog Juist 42 KK. reeds mat een enkel woord melding gemaakt van het treurige wedervaren van de expeditie van de Parijschc Paitrie. Uit de uitvoerige berichten in de Fransche bladen blijkt ons dat de moordpartij echter nidt is voorgeval len op de Tonga-eilanden, zooals bij vergissing gemeld is. maar te Silera- ka in Nederlandsch-Guinea. De expeditie, zoo meldt Henri Ron.v- er, de leider van den tocht, in ee brief aan de Patrie, bestond behalve hem zelf uit de heeren de Riemer, ba ron Villars, graaf de Saint-Rémy, Ha genbeek. de Vries. dr. Forster, onge veer 150 man die heit geleide vormden, dragers en de bemanning van het schip van de expeditie, het jacht Sal- vatti. Op den len Januari ontscheepten Ronyer zich met baron Villars, graaf de Saint-Rémy, Hagenbeek, de Vries en ongeveer 50 man bij Sileraka, od Nederlandsch gebied. De inboorlingen ontvingen hen zeer vriendschappelijk en de vreemdelingen sloegen hun ten- Iten op bij een inlandsch dorp. Dr. For ster, de Riemer en de rest van de ex peditie blevan aan boord van heit jacht. In het holle van den nacht werd het kamp door de inboorlingen be stormd ,en had een geregelde moord partij plaats. Baron Villars, graaf de Saint-Rémy, Hagenbeek, de Vries, 12 man van helt geleide, acht dragers en een matroos werden vermoc.d ter wijl Ronyer, de Riemer en 31 man van het geleide gewond werden. Baron Villars werd aan een boom gebonden, voor men hem doodde. De inboorlingen hakten dten graaf de Saint-Rémy het hofod af en droegen het zegevierend rond op de punt van een lans. Z" staken ver volgens een vuur aan en gingen Ha genbeek aan het spilt braden. Ronyer werd met een knots op het hoofd ge slagen en vervolgens gebonden; hii hield zich dood, en ontwkam zoodoen de aan verdere mishandeling De in boorlingen zetten zich toen tot hun kan nibalen-festijn. Onderwijl waren ech ter de Riemer en dr. Forster met de rest van de expeditie aan wal gegaan, en met het aanbreken van den dag vielen zij de inboorlingen aan. Na een ort maar bloedig gevecht werden de kannibalen, met achterlating van 32 dooden, op de vlucht gedreven. De lijken van de led.n van de ex peditie werden vervolgens naar En- gelsch gebied vervoerd en begraven, behalve dait van baron Villars, van wien men niets dan zijn kleeren vond. Hij was blijkbaar reeds door de kan nibalen verslonden. Bij den aanval op de inboorlingen kreeg de Riemer een pijl door zijn been. maar deze bleek gelukkig niet vergiftig geweest te zijn. zooveelete maal slepende te houden. Argentijnen en ook andere Zuid- Amerik. Staatsfondsen waren hoo- zoo ook 4 obligatiën Japan, die naar aanleiding van het Ja- pansch-Engelsche verbond tot stij gende prijzen van d'e markt werden genomen. Het avans bedroeg deze week circa 4 Met de cultuurwaarden in onze Oost wil bet nog maar ui ei vlotten. Nog steeds dalen de noteeringen bij zeer beperkten omzet. Ook Petro leum- en Tabaks-waarden hielden zich deze week wat op den achter grond. De Amerikaansche spoorwegmarkt had een vrij goed aanzien. Hoewel de verbetering niet algemeen was, konden sommige soorten flink pro- fiteeren, o. a. Kansas City Southern Reeding, Soiffliern Railway en Southern Pacific. Ook die sedert Donderdag jl. hier geïntroduceerde waarden der Colo- radio Southern ontvingen een goed onthaal Van loten was die stemming we derom willig voor Russische Agrar- bank en ook heden voor Oostenrijk- sche loten, terwijl ook loten Witte Kruis met eene stijging van circa 7 werden begunstigd. Prolongatie 2|2£. PROVINCIALE, GEMEENTE, WA- TERSCHAPS-OBLIGATIES EN VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN INCOURANTE FONDSEN VAN JULIUS OPPENHEIM Co. TE ARNHEM. Marktnieuws. Purmerend, 18 Febr. 1902. Aangevoerd 52 stapels Kaas, 30 de 50 KG. 835 KG. Boter 1.50—f 1.60 per KG. Vee: 204 Runderen, vet vee 52—68 ct. per KG. 11 paarden. 79 vette Kalve ren 85100 ct. per KG. 429 Nuchtere Kalveren 922, 125 vette Varkens 45—52 ct. per KG. 19 Magere idem 18 24; 184 Biggen 813, 282 Scha pen en Lammeren, 20 HL. Appelen 1.50—/ 3. Eieren 4-/ 4.75. jESe-Mirs. Overzicht Effectenhandel. De gunstige stemming voor be leggingswaarden bleef ook deze week aanhouden eai konden ooit on ze Ned. W. Schuld inzonderheid de certificaten, daarvan door een flink avans profiteeren. Pcrtugeezen konden hun hooge koersen niet geheel behouden in verband mei het weinige nieuws dat men ovea* de schuldregeling ver neemt. Sommigen vreezen dat de Regeering van dit land het weder er op toelegt om de zaak voor dc 4678. 5 Aand. Ie Grom Tram 100 4680. 11000 3.5 gem. Arnhem 1886 *v98 3/4 4682. 5000 3.5 Prov. Gronin gen*991/8% 4684. 2000 7 pref. Aand. Arn- hemsche Petrol. MijBod 4686. 2 500 Aand. Straatw. Renswoude Barneveld Zuiderzee Bod 4688. 1500 3 1/2 Wat. Duurs- wold97 1/2 Van de met aangeduide v aarde rijn de coupons ook te Amsterdam betaalbaar. Des- verkiezende kunnen alle fondsen worden ge leverd of ontvangen bij de Amsterdamscbe Bank, aldaar. Alle Provinciale- enGemeente-Obligatiën worden steeds tot de hoogste koereen ge kocht. Vragen en aanbiedingen worden kosteloos geplaatst. Bij uitvoering: provisieVs pCt. (50 cents per stuk als minimum). Alle opgaven te adresseeren aau den heer JULIUS OPPENHEIM te Groningen ofaan de heeren JULIUS OPPENHEIM Co. te Arnhem. Familieberichten. GEVRAAGD. 1439. 2 k 550 Pref. Aand. Drentsche Kanaal Mij... 38 1441. 2 500 Aa. Geld. Cre diet Offerte 1445. Aand. Maatschappij Zee bad Scheveningeu Offerte 1447. 1 Aand. Lemmerboot 200 1449. 2 Aand. Inbraak verz. Mij. Mercurius 100 1451. 2 k f 500 Aand. Betuwsche Bank 120 1453. 2 aand. Westlandsche Hvp. Bank 165 1455. 2 Oprichtersbew. idem 150. 1457. 3 aand. Friesch-Gron. Hyp. Bank 170 1459. 5 annd. Ned. Hyp. Bank, te Veendam '170 AANGEBODEN. 4426. 10 500 Gew. Aand. Stoomtr. Oldambt—Pe- kela 80 4-174. 500 3 Arnh. Volks gaarkeuken en kosthuis Bod 4476. 100 Arnh. Klarend. Kapel Bod. 4502. 5 a/ 500 (waarop gestort 10 Aand. Crediet-, De posito- en Effectenbauk Waal en Co. 4536. 8 aand. a 500 volgest. Stoob. ondernem. „Con cordia" 4554. 2 h 1000 (w.o. gestort 20 Aand. Onderlinge Boeren brandwaarb.Mij. te Zwolle 4556. 2 A 50 Aand. Ver. bev. Paardenfokkerij en ver bet. paardenras Gelderl. 4560. 1 1 25 Aand. afd. IJs- seloevers Geld. Overijss. Mij. v. Landbouw.... 4564. 5 Aand. A 1000 Mij. Landaanw. Friesche Wad den Bod 4606. 5 Aand. Ned. Hyp. Bank Veendam, 3e serie 1S2 4616. 5000 6 pref. aand. Ned. Margarinefabriek te Weenen Bod 4618. 2000 Aand. Surin. Mijn- bouw-Mij. HerminaBod 4632. 24.000 3.5 gemeente Gravenhage 1899, 4e serie*98 3/4% 4634. 19.000 4 Prov. Noord Holland 102 5/8% 4636. 2 A 100 4 z Gereform. Kerk, Nijmegen 188890 4644. 2 250 Aand. Gron. Wa terleiding 146 4648. 50 Aand. Alp. st, Ie Ned. Transv. Goudm. Maatsch. Bod 4650. 2500 4 Gron. Harmo nie 100 4652. 5000 3.5 Gem. Gro ningen 991/8% 4658. 3 Aand. Fr. Gron. Hyp. Bank le serie 190 4664. 200.4 Pandbrieven. M Hyp. Crediet 101 4668. 2 A 100.aand. Arnh. Bad-vereenigingBod. 4672. 3000 3 gem. Gronin gen* 92 4674. 1000 p. st. Physical Insti tute te Londen Bod Bod Bod Bod Bod Bod Aangemoedigd door den grooten omzet van het vorige jaar en door een Contract te sluiten van duizenden paren, ben ik in de gelegenheid mijn bekende STERKE KOUSEN tegen ver» lasigUe prijzen aan te bieden. Gehuwd: 11 Febr. J. H. Haas met F. Wieringa, Arnhem, 12. J. Botter met A. Bounema, Bloemendaal. S. D. Schwartz met A. Rapoport. Amsterd. Bevallen: 11 Febr. W. H. Maas— Houken, z. Amsterdam. Gerlings— Polvliet, z. Utrecht. R. J. Slants— Poster, z., Watergraafsmeer. Overleden: 8 Febr. C. R. Deumer, 75 J., Doorn. 9. J. D. F. Langhenkel, 62 J., Amst. 10. S. E. van Hasselt, jd„ 63 j. Den Haag; G. Z. Sanders van Loo, 74 j., Amsterdam. 10. Wed: Karse- boom-Brugman, 86 j., Hilversum. Wed: J. F. M. KupersSchoemaker, 69 j., Amsterdam. 11. Wed. H. van Overhagen—Hemsing, 80 j., Amst. E. C. van Rijssel, 86 j.. Poortvliet. S. de Jongh, 62 j., Stompetoren. Gehuwd: 13 Febr. J. P. Beelaerts van Emmichoven met L. M. Bijstra, Den Ilaag. M. H. P. van Wijk met A. An kersmit, Deventer. Bevallen: 13 Febr. V. MolJansen, z., Monnikendam. Overleden: J. H. E. L. Brüning, 73 j., Bussum. 12. M. de Jong. 67 j. Nieu- wersluis. Wed. A. H. Hessing—Kann- giesser, 68 j., Amsterdam. 14. W. A. Prinsen, 30 j., Amsterdam. Stoomvaai'tbenciilen. Het stoomschip Gedé van Rotterdam naar Java, arriveerde 15 Febr. K Pa- dang. Het stoomschip Madura, van Eata- via naar Amsterdam, arriveerde 37 Febr. te Suez. Het dubbelschroefstoomschiip Sta tendam, van de Holland—Amerika lijn van New-York naar Rotterdam, pas seerde 17 Febr. des middags 12 uur 15 min. Lizard. Het stoomschip Salak arriveerde 1 Febr. van Java ts Rotterdam. Het stoomschip Bogor. van Rotter dam naar Java, passeerde 14 Febr. Malta. Het stoomschip Lawoe. van Java naar Rotterdam, vertrok 17 Febr. van Port Said. Het stoomschip Besoeki vertrok 37 Febr. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Prinses Amalia. van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 16 Febr. te Southampton. Het stoomschip Prins Maurits arri- veered 15 Febr. van Wesit-lndië te New-York. Het stoomschip Isis, met de Indi sche, Chineesche en Austraulische mails ex 6S. Rome arriveerde 13 Febr. van Port Said te Brindisl. Het stoomschip Koningin Regentes, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Febr. van Genua. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 13 Febr. te Genua. Het stoomschip Telamon, van Am sterdam naar Java, vertrok 24 Jan. van Djeddah. Het stoomschip Soembawa, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 13 Febr. Perim. Het stoomschip Flores, van Amster dam naar Nederl. Indië, passeerde 33 Febd. Perim. Het stoomschip Oranje Nassau, van Paramaribo naar Amsterdam, 1. v. Havre, passeerde 14 Febr. des voorm, 11 u. Dungeness. O. PIANO'S van E. Kaps, Ferd. Thurmer, Römhildt, Neumeijer, F. Adam. Groote sorteering HUUR-PIANO'S van f 4,- tot f6,per maand. Stemmen, Rcpareeren, "V estesteeg. In de Magazijnen der Gasfabriek ziju steeds voorradig de beste soorten van Gashaarden, Badkachels, Gaskomforen en Kenkenfornol- zen, tegen de laagst mogelyke prijzen, die zoowel in koop als in huur verkrijgbaar zijn. Tevens wordt herinnerd, dat de prijs voor gasgebruik tot ver warming of industrieele doeleinden 7 Cent per kub. meter bedraagt tarwiil verdere inlichtingen gaarne zullen worden verstrekt Wapmoesstnaat 7. Speciaal adres voor herstellen en ver nieuwen van Kinderwagens. Aanbevelend, Magazijn ,,DE HOOP". terwijl z.ijn blik met een smartelijke uitdrukking aan haar gezicht hing. Ik zon het doem, zeicle het jon ge meisje langzaam, maar ik be hoof niets op te offeren l Ms ik zeker wist dat u in dit huwelijk gelukkig zoudt sujn, hoe gaarne zx>u ik er dan in berusten. Maar u gelooft hei zelf niet! Uw ge- heole wezen drukt het uit dat u niet op geluk hoopt... O, juffrouw Mar guerite. lach mij uit- als u wilt, maar u zult geen eelukkig tehuis vinden in dat Nancy 1 Met uwe lieftallige, kalme bekoorlijkheid is u niet ge schikt voor dien kleinen, zwarten FranschmanUw geheele karak ter behoort bij ons! Hij deed eenige stappen in de ka mer en zag met teedere bezorgdheid naar hot jonge meisje dat bleek te gen den sehoorsteen leunde. Zoolang uwe moodier leefde wist ik dat het zonder uitzicht was om aan u te denken. Maar zij, die de bitterheid van haar bedorven le ven zoo diep gevoelde, zij is niet meer en het is onzinnig zich voor de dooden le willen opofferen. U hebt niet hetzelfde gevoel als uwe moer <k.r. nielö houdt u van ons af tinster naar de stemmen in uw bin-1 nenste en aJs or slechts eene enkele zich ten mijnen gunste verheft, breng haar dan niet lot zwijgen,! Luister er naar, het is de stem van het geluk, Marguériite, dae zich ddi- delijk wil laten hoorenl Marguérito maakte eene bewe ging mei de hand. Laat ons dit ge sprek afbreken, mijnheer Von Bo deIk mag u niet langer aanlioo- ren. u moet niet zoo tot mij spre kenIk ben de verloofde van een ander! Eerbiedig mijne een zaamheid... Verlaat mij, ik verzoek er u om! Schenk mij ten minste vergif fenis. Ik had! dat alles onuitgespro ken met mij willen medenamen, maar liet ging niet. Wilt u mij dat vergeven? In plaats van ie antwoorden, knikte Marguérita met bet hoofd. Hii greep hare hand die ijskoud was en dinukte die aan zijne lippen. Vaarwel 1 Wees gelukkigI mom pelde hij. Toen ging hij heen zonder om te zien. In zijne nieuwe woning voelde Detiev zich zeer onbehagelijk. Hij liej) i-oud als iemand die zijne ziel, verforen heeft en die meisjes Schmidt verwonderden zich zeer ovea" den zwaarinoedigen officier. Zoo een, hadden zij er nog nooit ge had onder hun. bonte rij van huur ders. Stefan liep bijna dagelijkseh bij madame Joss aan en hoorde daar do kleine voorvallen van den dag. Van. de jongens van den agent was er een van de trappen gevallen., ma demoiselle Octavie Perraul had in de kerk een zware verkoudheid op gedaan, van monsieur Movel wa ren een brief en bloemen gekomen en juffrouw Marguerite had deze naar het kerkhof gebracht. Op die wijze hoorde hij toch iets van haar en hij drukte dan ook een oog toe als Stefan, die oen beslist vriend van rood haar scheen te zijn, wel wat al te dikwijls zijn weg naar die Belle-Isle-straat nam. Eerrigen tijd later vroeg een be jaard majoor aan Detiev of hij te vreden was geweest in zijn vorig kwartier en waarom hij het had verlaten. Detiev liep vlug over de oor zaak heen waarom hij van woning verandierd was, maar raadde den majoor Pröhl sterk aan de woning te niamen daar hij er zeker over te vredien zou zijn. Maar u hebt geducht duur ge woond', mijnhieei' de luitenant, be weerde de majoor, de gevraagde prijs is mij te hoog. Als u de kamers met andere vergelijkt zult u dat niet vinden! antwoordde Deüev, maar ik geloof wel dat zij den prijs wat lager zul len stellen als u er op staat. Dit gebeurde dan zeker ook, want majoor Pröhl betrok werkelijk het door Detiev verlaten kwartier. Hij was een bejaard jonggezel, die van de traditioneele kranigheid van de Pruisische officieren heel weinig had overgehouden. Hoewel hij de practische zijde van den dienst erg kalm opnam;, misschien wel in verband met zijn aanleg tot gezetheid, was de majoor in de theo rie oen zeer bekwaam vakman. Hij had het grootste gedeelte zijner dienstjaren in vestingen doorge bracht en bezat eene kleine mili taire bibliotheek die hoofdzakelijk bestond uit werken over het ves tingwezen. Omdat Detiev zoo veel belaner stelde in de lievelingsstudie van den majoor, was dit oorzaak geweest dat deze reeds vrotger zijn aandacht op dien le luitenant had gevestigd'. Jongere officieren wa ren gewoon die belangstelling in het stokpaardje van den majoor slechts voor te wenden om bij hem in een goed1 blaadje te komen, maar Bodie was het daarom niet te dioen. Hij diendie ook niet in zijn regi ment. De majoor moest dus wel veronderstellen dat liet een zake lijke en geen persoonlij!: e reden was die den jongen le luitenant be woog aan al zijne mededeelingan een zeer aandachtig oor te verlee- nen. Daarom nood'igde hij hem ook uit hem te komen bezoeken om zijne bibliotheek te bezichti gen En zoodoende werd hel Det iev vergund dikwijls het huis te kunnen betreden dat hij zoo on gaarne had verla'lien. Heit treurende blonde meisje wek te ook bij den ouden heer groote belangstelling. Zou men wel wil len gelooven dat zij eene Framjaise is? zeide hij tot Detiev in het bij het exercitie-plein gelegen koffiehuis, waar zij gewoon waren elkander te ontmoeten. Niet alleen door het uiterlijk, maar ook door haar in borst schijnt het ongeloofelijk. Zij is zoo ernstig, zoo bedroefd, hel arme kindNu, lang zal zij niet meer in het verbolgen bloeien Kort geled'en is de verloofde er ge weestIn Maart kom,[ hij terug, Als ik in jou plaats was geweesil Zulk een meisje had ik in mijn jeugd moeten kennen. Jammer, dat zuil: een winderige Franschmar haar heeft weggekaapt! Of Didier werkelijk in Maart in Motz was geweest, vernam Detiev niet. Er verliepen twee maanden zonder dat hij van een bezoek van j Didier aan zijne verloofde hooide. Hij kwam zelden bij (ben majoor; er was weinig gelegenheid voor ge weest en die enkele malein was hel geluk hem niefc gunstig; door de glazen deur was niets te zien, zelfs geen schaduw. Het kijken uit zijn venster had evenmin bijzondere ge- vol gent. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6