Van de geboorte Kijkjes oin ons heen. Aan de heeren E. Schuiten en J van Duijn word verpacht, respectievelijk 10 6D 5 strekkende meters strand, voor het plaatsen van strandstoelen tegen f 8 per strekkende meter. Twee aanvragen van de heeren P. 1 van Duijn en P. Terol Pzn. werden aan gehouden tot de volgende vergadering. Bepaald werd op voorstel van den heer Slagveld, dat wanneer bedoeld strand voor eene pier noodig mocht zijn, de pachters ontslagen waren van hunne pacht en een ander gedeelte strand daarvoor konden huren Daarna deelde de voorzitter mede, dat de Eerste Nederlandsche Electricïteit- MaatschapplJ pogingen had aangewend, de tarieven voor de lichtleveriug te wij zigen. Z.E.A. wenschte daarop echter niet in te gaan en stelde voor die zaak aan arbiters te onderwerpen. Aldus werd besloten en B. en W. een blanco crediet daarvoor te verleenen. Aan den concierge van het Raadhuis werd 23 gratificatie verleend voor bui tengewone werkzaamheden. Daarna werd de vergadering gesloten. werk; in het gezin, uit man, vrouw! Het hoofdbestanddeel van Scotts en zes kleine kinderen bestaande. Emulsion is de beroemde Noorweeg- hcorscht niet alleen gebrek aan de al-sche levertraan, en wel daarmede zoo- lernoodzakelijkste levensbehoeften. 1 danig vermengd, dat het spoedig door maar ook vuur en licht wordt er ge-1 j,et bioed wordt opgenomen, zonder mist. Tevergeefs wendden de de spijsvertering ook slechts in eenig ac opzicht te belemmeren, en het is bo- Beverwijk. In verband met den pluktijd der aard beien, heeft de commissie tot wering van schoolverzuim voorgesteld de zomerva- cantle der O. L. school te vervroegen, omdat dan alle handen voor het pluk ken noodtg zijn. Aan J. Eckhart is met ingang van 1 Maart e k. eervol ontslag verleend als ie fitter aan de gemeentegasfabriek. De lotelingen dezer gemeente, lichting 1002. ten getale van elf voor den dienst aangewezen, zullen op Vrijdag 7 Maart a .s. 's morgens te half tien, te Haarlem worden ingelijfd. Haarlemmermeer. Voor eene talrijke schaar van bijna 900 hoorders, heeft de heer A. Coetzee, precedent van de landcommissie Transvaal, in de Hervormde Kerk te Hoofddorp eene rede gehouden over den huidigen oorlog en de concentrar tiekampen. Dat er in de gemeente Haarlemmermeer warme belangstel ling is, heeft de laatste- collecte door jonge dames bewezen, die ruim gulden heeft opgebracht. Door eene onbekende oorzaak is te Haarlemmermeer afgebrand de boer derij van Jhr. v. Merlen bewoond door den landbouwer de Waal. Slechts weinig kon gered worden. 2 Paarden en 2 kalveren zijn mede in de vlammen omgekomen. Binnenland. zich to»t het armbestuur; dóar men hen te jong om ondersteund te worden, en ook dc diaconie tot welke men ten laatste zijn toevlucht nam. wist seen hulp te verschaffen. Op genoemd politiebureau ontboden om "Rare kinderen af te halen, deelde vendien van zoo aangenamen smaak, dat iedereen het zonder tegenzin in nemen kan. Kinderen beschouwen Scott's Emul sion niet als medicijn, maar gebruiken dc moeder daar hare treurige ërvarin- het caame. en vragen er om als hert gen aan den heer Postmus mede. Deze ,d is om in te nemen. Geen ander deed wat hij kon om voor dezen dag preparaat doet ons van de vele genees- hulp te verleenen en de beide meisjes, j drachtige eigenschappen van de lever door honger gekweld, konden geluk kig met een gevuld maagje zijn bu reau verlaten. „H. M. de Koningin zal Maandag 3 Maart ten hove een thé dansant geven. A cud. Examens Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechte-wetenschap de heer C. S. Gor- sira. geb. te Curacao, op Stellingen. Utrecht. Cand. Theol. 2 de heeren L. J. Crousaz en C. J L Ruijsch van Bu gieren. Leiden Geslaagd voor het candidaats examen in de geologie le ged. mej. A. M. Schefferl; voor hetcandidaat^exa men in de rechten de heer L. C. A. v. Eldik Thieme. Groningen. Geslaagd voor doctoraal scheikunde de heer J. H. Slothouwer. Prof. dr. S. 8. Roseustein. Onder talrijke bewijzen van achting, vriendschap en sympathie herdacht prof. dr. S. S. Rosenstein, hoogleeraar bij de medische faculteit aan de Rijksuniver siteit te Leiden Woensdag zijn 70sten verjaardag. Hoewel de eigenlijke huldebetooging zal plaats hebben bij het aftreden in Sept. a. s., werd hij des morgens in zijn collegekamer in het Academisch Zieken huis feestelijk ontvangen door zijn leer lingen, de geneeskundige studenten, en namens dezen werd hem bij monde van den Praeses der Medische Faculteit, den heer M. Alvarez Correa, met eene van groote waardeering en piëteit getuigende toespraak een fraaie krans aangeboden, benevens een photographische groep, voorstellende de leden der Medische Fa culteit. Op den middag had ten woonhulze van den jubilaris een druk bezochte re ceptie plaats, waar o. a hunne opwach ting maakten de Senaat van de Hooge- school, het Collegium van het Leidsch Studentencorps, het mcerendeel der ambtgenooten, vele studenten, inzon derheid die der Medische Faculteit en meer belangstellenden. Inbrekers Op de Heeren-gracht 241, vlak bij de Gasihuismolensteeg te Amsterdam, in het hartje van (Je stad dus, en op een druk punt, is Dinsdagavond, te negen uur ongeveer, brutaalweg ingebroken. In dat perceel, vlak naast het kan toor van de firma A. Boissevain Co., heeft de firma Witmondit Co. haar zaak in gas-artikelen. Onder het kantoor bevindt zich ruime kelder, met een steanen trap van enkele treden op de gracht uitko- mendl Die kelder, waarin een menigte gasbranders, rollen compositiepijp en dergelijke artikelen geborgen lagen, was aan de straatzijde gesloten met een stevige dubbele deur, door een zwaren ketting en een ijzeren sluit boom, deugdelijk voorzien. Die stevige sluiting is door de in- brekers met geweld verbroken. De deur is naar binnen ingedeukt, met zooveel kracht, dat de dikke sluitboom geheel verbogen werd en die kram. waaraan de ijzeren ketting bevestigd was, uit het houtwerk is gewrongen. Rij dat inbrekerswerk zijn dte da ders echten- gestoord. Een kruier daar uit de buurt zag een of twee mannen in den keldexingang doende en ging er op af om te zien wat dat wel bedui óen mocht. Hij zag toen boe een man, vermoedelijk gewaarschuwd door een paar handlangers, die op den uitkijk stonden, zich haastig uit de voeten maakte. De man had, om zich zooveel mogelijk onkenbaar te maken, een doek om het hoofd, die de helft van zijn gelaat bedekte. Voor zoover men kon nagaan, is er niets uit dien kelder vermist, wat. ook niet waarschijnlijk is, omdat de inbre kers reeds ontdekt werden toen ze de deur nog maai- net. open haddlen. Door die politie is de verbogen sluit boom, als stuk van overtuiging, in beslag genomen. Zij meent boven dien in het signalement, dat, ondanks de vermomming, van den weggeJoopen man gegeven kon worden, een ouden bekende van de justitie te ontdekken. Naar dezen wordt thans gezocht. traan zoo voordeelig partij trekken, en buitendien helpt de Scott's Emul sion de spijsverteringsorganen de olie achtige besbanddeeJen verwerken. Verder bevat Scott's Emulsion kalk en natronhypophosphiet hetwelk dient tot vertserking van het beenderstelsel en de zenuwen, en tot opwekking van den eetlust; e'n tevens glycerine, die de opneming van de vetten door het bloed inderdaad vergemakkelijkt. Scotlt's Emulsion is een ideaal middel teegn alle slepende kwalen en werkt met gunstig gevolg bij vermagering. De echte Scott's Emulsion is steeds verpakt in een carton met zalmkleu- rigen omslag en draagt ons handels merk Een visscher met een «Tooien kabeljauw op den rug. Depots The import Trading Otn-j. Graven- n age. &e Heer Henrl Sanders. Amsterdam, de Heer F. F. van Santen Kolff, Rot terdam. de Heer A. Mulder, 's-Gravonhage. de Heer J. H. L Snabilié, Rotterdam, dc Heer A. van Tuijll. Palei -traat Amsterdam. Mejuffrouw E .de Leeuw, drogist, 's- Gravenhage. T. P. VAN DEN BERGH en ZOON. Heiligenweg. Utrecht. J. VAN GULIK, Haarlem- Gebroeders BLOKPOEL, te 's..::. cn- hage. H. DE ZWART en Co., Utrecht. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Odol-Mondwater het beste voor de tanden 1 Rechtszaken. De gevonden portefeuille. Een F.ngelschman kwam Zondagav jod met den trein te Rotterdam aan. r« cn hij op het perron kwam. miste hij ;ljn portefeuille met een aarfzlenlijke hoe veelheid bankbiljetten en wissels, waar van hij terstond kennis gaf. Toen de trein te Amsterdam aankwam, vond de hoofdconducteur de portefeuille in coupé en stelde haar in handen van den stationschef. Kras. Een 80Jarige inwoner van Lippenhuizen is Maandag met zijn kleindochtertje van 6 jaar, op schaatsen heen en weer naar Gorredijk gereden. Een arm gezin. Schamel maar zindelijk gekleed liepen Dinsdagavond te Rotter dam twee zusjes van 5 en 7 jaar te dwalen. Van koude verkleumd en hongerig, trokken zij daar de aan dacht van een voorbijganger, die voor ieder van hen een broodje kocht, dat nwat graagte werd opgegeten. Toen bracht hij de kleinen op het politie bureau in de Vijverhofstraat, waar hij den inspecteur, den heer J. Post mus, chef van dat bureau, zijn weder varen mededleelde. Deze steldie ter stond een onderzoek in cn kwam tot de wetenschap, dat de zusjesbehooren tot een oppassend, net werkmanseezin in de Wilhclminastraart woonachtig. De Yader is al geruimen tijd zonder INGEZONDEN MKDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. af zwak eu sukkelend totdat Scott's Emulsion haar versterkte. Wanneer kinderen aan de tanden suk kelen en zich op zekeirenleeftijd niet zoo snel ontwtikkalen als de oudfers wed wenscliten, dan i9 de kuur in on- derstaanden brief gervolgd aan te be velen RheindaJen. Rijn^roVincfe. 17 April 1901. Mijneheeren,Ik acht het mij tot plich't U hieronder de ziekte van mijn pleegkind; Johanna te beschrijven. Het kind was van de geboorte af zeer zwak haar moeder sukkelde reeds twee maanden voor de bevalling en stierf 7 weken daarna. Hoewel het kind met zorg verpleegd werd, ontwikkelde het zich slechts langzaam, terwijl het tandenkrijgen het kind nog meer achteruilzette. Voor omstreeks 6 weken begon het kind aan hevige aanvallen van hoest te lijden, waarbij ook de tanden hun JOHANNA HAEFS. invloed liéten gelden, en bovendien verklaarde mijn huisdokter, dat het kind ook de Engelschc ziekte had. Door middel van de krant kwam ik op de gedachte om uw heilzame Scotts Emulsion te probeeren en liet het kind er terstond van innemen, en tot mijne grote verwondering bespeurde ik reed na den tweeden dag een duidelijk merkbare verbetering, de hoest werd minder en op den derden dag kwamen twee tanden door. waarvan ze maar weinig hinder had. Ik betuig U daarom mijnen oprech ten dank. Op mijn aanraden bobben aenige mijner kennissen besloten Uwe Emul sion ook eens bij hunne kinderen te probeeren, en zal ik Uw uitmuntend preparaat aanbevelen waar ik kan. Hoogachtend. (get.) Maritime Haefs. ZaakJioëls van Wageningen. (Vervolg). Nadat getuige Dorsman nog geruimen tijd was ondervraagd ever de boekhou ding zoowel van de Emissie-bank als van „Hollandia" werd getuige Nieuwmeijer weer ondervraagd. Mr. Aberson brengt dezen getuige on der het oog de onmogelijkheid van het geen door hem in de vorige zitting is verklaard, als zou hij niet over de boe king van den post van de transactie der f 50.000 „Hollandia" hebben gesproken, en vraagt get. omstandig mede te dee- len hoe dit in zijn werk gegaan is tiet. zegt alle bijzonderheden niet meer te weten, omdat het reeds zoo lang is geleden maar hoogstwaarschijnlijk moet er over den post 50.000 zijn ge sproken. Bij eene scherpe ondervraging door mr. Aberson blijkt, dat door bekl. monde ling aan get. opdracht is gegeven tot de boeking der transactie. Mr. Aberson: „Dit is geheel in strijd met hetgeen door u eergisteren is ver klaard". Get. „Maar zoo is het". Mr. Aberson: „Om u nu tegenover ons te rehabiliteeren, moet u de volle waar heid zeggen." Get. deelt vervolgens mede. dat hij na 1 Januari 1900, toen de boeken waren afgesloten, zich met de proefbalans van 31 Dec. 1899 tot bekl. heeft gewend. Toen heeft bekl. gezegd: „Dat kan zoo niet, er moet een ander resultaat komen, er moet zóóveel percent dividend uitge- j keerd worden. 10 percent of meer." Toen heeft bekl. tot getuige gezegd, dat dit moest gebeuren door de boeking van da transactie van de 50 aandeelen „Hol landia". Bekl. heeft eenvoudig opdracht gegeven, zonder met get. te raadplegen. De verkoop voor 50 000, de terugkoop voor 42.500, de emissie-provisie van 7500, welke moest worden geboekt op „oprichtingskosten", dit alles heeft bekl. mondeling opgegeven, en getuige heeft daarna deze opgaaf schriftelijk verzocht. Get. heeft de opdracht uitgevoerd; hij durfde niet weigeren, omdat hij begreep dat hij dan zijn betrekking zou verliezen. Mr. H. A. E. Modderman, curator in het faillissement van „Hollandia", was de volgende getuige. Deze gaf inlichtin gen omtrent de wijze, waarop in zijn be zit waren gesteld de boeken van de nauml. vennootschap Chemische fabriek „Hollandia", de notulen boeken, alsmede andere stukken en bescheiden tegen recu aan bekl. Van Wageningen. Bij de in ventarisatie was bekl. niet tegenwoordig. Toen get. de boeken en bescheiden ontving, frappeerde hem dadelijk, dat bij een zoo beperkt bedrijf, en bij een salaris voor den directeur van 3000 voor den president van 2000, van huis huur 800, nog tusschen de I 4000 en 5000 winst werd behaald. Bovendien frappeerde het get., dm die winst werd behaald in een tijd. dat er bijna voort durend bestond een kus-tekort, Toen get. de boeken nader onderzocht, is zijn oog dadelijk gevallen op de transactie der f 50.000 aandeelen ..Hollandia" met de Emissiebank. Een rekening-rourant met de Emissiebank bad get nooit gekre gen, ondanks uitdrukkelijk schriftelijke aanvraag daarvan die tot bekl. door get. ais curator was gericht. De rekening-courant kwam eerst in het bezit van getuige, toen de Emissiebank als crediteur in het faillissement „Hol landia opkwam. De ruiling MO 000 „Vereenigd aandee- len-bezit" gaf get aanleiding tot een civiel proces. De vraag of de Emissiebank meer be taald heeft dan ontvangen van Hollan dia, kan get. niet zeggen, omdat get. niet heeft kunnen nagaan of de ter ïncassee- ring gegeven quitanties zijn betaald. Get deed herhaaldelijk aan de Emis siebank aanvraag om de noodige gege vens, het antwoord luidde dan steeds, dat men „bereid was alle bewijzen over te leggen", en als get. dan antwoordde: „geeft mij die dan", dan volgde het t nt- woord „ter daarvoor bestemder plaatse en tijd". Uit de verklaring van get. bleek nog; dat door hem als curator was gecorres pondeerd met 16 of 17 aandeelhouders in Hollandia; dc grootste dier aandeelhou ders had 2500 aandeelen. Het was get. bij de in ventan satie ge bleken, dat aan verpakking bij den t an- vang van het faillissement, in den ruim- sten zin genomen, aanwezig was voor 267 10, terwijl op den balans voorkwam een bedrag van f 12.000. Vervolgens werd gehoord als geiuige H storm, fabrikant te Maarsen Van get.'s eigen fabriekzaak werd met behulp van de „Emissiebank" in 1898 gemaakt de naaml vennootschap Chemische Fa briek „Hollandia". waarvan get. tot di recteur en bekl tot president-commissa ris voor den tijd van 15 jaren werden benoemd. De administratie, die bekl. had te hou den, bepaalde zich tot een debiteuren en een crediteurenboek en een kasboek. De overige administratie zou te Amster dam worden gevoerd. Blijkens dc akte van oprichting, ontving get. voor de in breng van zijn zaak f 30.000 aandeelen. In het geheel zou f39 000 volgestorte aan deelen worden geplaatst, terwijl het maatschappelijk kapitaal werd vastge steld op 100.000. Dc Emissiebank kreeg 3000 voor de oprichting, het in elkaar zetten der maatschappij Voor zoover get. weet. zou de Emissiebank niets krijgen voor de emissie der aandeelen. „Daar over is nooit gesproken." Door een rekening-courant over 1899, die get. kreeg, bemerkte hij eerst, dat 15% emissie-provisie werd berekend. Op de rekening-courant van 1898, die get. ontving, kwam de provisie niet voor. Getuige Storm gaf nog uitvoerig in lichtingen omtrent de huishouding, de administratie en dc chemische fabriek Hollandia vau de oprichting tot zijn ontslag als directeur in 1899, als gevolg van het verschil over de emissie-com missie van 15 Aan zijn ontslag ging schorsing vooraf. Als grief werd get. aangerekend door bekl., dat hij het werkvolk niet wilde laten werken als er geen geld was om hun loon uit te betalen, en voorts, dat get herhaaldelijk en langdurig zou af wezig geweest zijn wat geheel bezij den de waarheid is. Toen get. aan befcl. schreef dat er geen geld was om grond stoffen te koopen, ontving hij hierop ten antwoord, dat hij maar moest disponee- ren bij de Emissiebank, doch daar was ook geen geld. Uit de verklaring van get. was nog ge bleken, dat het in de maatschappij Hol landia ingebrachte bedrijf dat was van de heeren Storm en Brakenburg, en dat get geen verstand van boekhouding en administratie had. Nieuwmeijer werd steeds door get. beschouwd als de re presentant van Van Wageningen, niet als iemand behoorende tot het personeel van Hollandia. Beklaagde had op de verklaringen van den get. Storm eenige aanmerkingen In Hollandia werd niet Het bedrijf van de heeren Storm en Brakenburg, doch van de firma Storm en Brakenburg in gebracht. Brakenburg zou uittreden en een gedeelte van zijn kapitaal terug krij gen, en de Emissiebank zou bij wijze van geldschieting in de zaak treden in zijn plaats. Toen bekl. in connectie kwam met get. Storm door notaris Van Steyn Callenfels, was Brakenburg geen compagnon meer. Get. Storm noemt ook dit niet geheel juist. Het is integendeel bekl. geweest, die get. heeft voorgesteld Brakenburg uit te koopen. op Nederlandsche nbodem ten doel ge vallen aan eenige leden oener uit Duitsichland in de eerste dagen van dit jaar overgekomen inbrekersbende. Op Nieuwjaarsdag te Deventer aangeko men waar zij in een logement hun in trek namen, werden zij den volgen den dag te Zdtphengearresteerd en verschenen daar nu als beklaagden voor de Arrondissements-Rechtbank. Het O. M. had. waarschijnlijk om naast de beschuldigden ook --tuigen te hebben wat later bleek een wijze voorzorg te- zijn geweest twee ver volgingen ingesteld. Gedagvaard waren le. W. Penke, in Duïtschland ver oordeeld als A. Spitser, (welke naam de ware is. mocht niet blijken), slach ter te Schalke en L. Fassmer, brouwer te Essen beschuldigd van in den nacht van 1 op 2 Januari te Deventer, te zarnen en in vereeniging in de woning van G. W. Nikkels, 's nachts, buiten weten en legen den wil van den eige naar. na zich doorverbreking een er ruit en inkl'imming toegang le hebben verschaft, te hebben weggenomen on geveer f43 aan zilvergeld en centen, benevens eenige sigaren en twee zak- 2o. A. Birker, koopman te Schalke. beschuldigd van in den morgen van Januari te Deventer opzettelijk en wétende of althans moetende weten, dat de voorwerpen door diefstal waren verkregen, van Penke en Fassmer. of van een van beiden, geld en 9igaren als geschenk te hebben aaugenomen. Tegen de vrouw van Birker. die het drietal te Deventer vergezelde, was geen vervolging ingesteld. Na de in hechtenisneming van haren echtvriend op vrije voeten gelaten, keerde zij waarschijnlijk weder naar hare Hei- math terug. Tegen Birker. die eindigde met ook te Jjekennon, wend' door het O. M. twee jaren geëischL De verdediger verklaar de vertrouwen te stellen in de uit spraak der rechters. De Rechtbank veroordeelde Donder dag Penke, alias Spitser en Fassmer. elk Hot 4 1/2, Birker tot 2 jaren gevan genisstraf. Letteren en Kunst. Toor jonge kunstenaars. H. M. de Koningin heeft aan het Nederl. comité voor de tentoonstelling voor kunstnijverheid te Turijn doen toekomen 500, bestemd om jongen Nederlandschen kunstenaren die op die tentoonstelling zullen inzenden te gemoet te komen in de daaraan ver- bonden kosten. Gemengd Nieuws. Te snel rijden met automobielen Voor de rechtbank te Zwolle werden Donderdag in hoogcr beroep behandeld nog een viertal vonnissen van den kan tonrechfer. waarbij onderscheidene deelnemers aan den bekenden automo- bieltocht van de Ned. Automobielclub in hét vorige jaar wegens het te snel rijden met automobielen op de rijks wegen veroordeeld waren tot ƒ20 boete 6ubs. 10 dagen hechtenis. In een der vorige zittingen van de rechtbank wei den reeds een tweetal van deze von nissen vernietigd, op grond dat de tijd opnamen vanwege den waterstaat in deze provincie gedaan, niet volkomen vertrouwbaar geacht konden worden. Door een tweetal ambtenaren werd na melijk post gevat bij twee kilometer palen, die juist 2 KM. van elkaar ver wijderd waren. Naar het verschil in de noteeringen dier beide ambtenaren wercT-de snelheid dan berekend. Maar zooals de verdjsdiger, mr. Graltama, deed uitkomen, kon een abuis van en kele seconden in die noteeringen reeds oorzaak zijn dat de snelheid geheel verkeerd werd geconstateerd^ Waar dan ook genoemde ambtenaren op een vraag van den president verklaarden dat hun respectieve horloges mogelijk niet in seconden nauwkeurig waren, daar vereenigde zich de rechtbank met het gevoelen van pleiter en sprak de beklaagden vrij. De eeréte beklaagde in deze serie was de heer A. A. W. van W. P. te Stad- Almelo. De officier achtte de feiten hier bewezen. Zelfs als de amtenaren zich 2 minuten in de onlteeringen ver gist hadden, zou de snelheid nog te groot zijn gevyeest. Het vonnis van den kantonrechter diendie echter vernie tigd te worden, daar beklaagde daar bij als bestuurder veroordeeld is. Ove rigens blijft de officier bij den eiech van den kantonrechter, nl. ƒ20 boete, subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Gratama. ont kent bij schriftelijke volmacht van be klaagde. dat. dteze met een snelheid van 40 KM. gereden heeft. Bedoeld rij tuig heeft twee snelheden en met de kleinste daarvan is gereden. Voorts wijst verdedteetf op de onzekerheid der getuigen tijdens de behandeling derzelfde zaak in Januari en de vol komen zekerheid nu aan den dag ge legd. verder nog op hetondeugdelijk materiaal waarmede de tijdsopnamen geschied zijn en ten slotte) nog op de onzekerheid of bekl. al dan niet be stuurder is geweest. Er is onderscheid tusschen bestuurder en passagier daar het strafbare feit alleen van eerstge noemde kan uitgaan. Pleiter vraagt vrijspraak. Nagenoeg dezelfde geschiedenis had don de vonnissen ten opzichte der ove rige beklaagden de heeren L. B. G. te Utrechts A. J. S. de G te Voorburg en M. W. L. J. A. te Nijmegen. In alle gevallen vroeg de officier veroordee ling tot ƒ20 boéte subs. 10 dagen hech tenis. Uitspraak over 14 dagen. Duitsche inbrekers te Deventer Weinig gastvrij was de ontvangst Een expeditie. De conservator aan 't zoölogisch mu seum der keizerlijke academie van wetenschappen te St. Petersbur- die ooor twee jaren aan 't hoofd eener es peditie naar Noordoostelijk Siberië uit trok, ter berging van een Mammoet kadaver, dat aan den oever van een klein riviertje op ongeveer 67 gr. N.Br en tusschen den 160en en 165en lengte graad ontdekt was door inboorlingen, bevindt zich nu op zijn thuisreis moest dezer dagen te Irkoetsk aanko men. De expeditie had mét scher onover komelijke moeilijkheden te doen. daar zij in den zomer van 1901 een weg van over 1000 werst dwars door de onge- baandfe ioeuda's had af te leggen, waar de bodem zoo drassig is, dat de trekdieren zich er nieit kunnen voort bewegen, zoodat deze weg haast ge heel te voet, wadend door het dras sige land. moest worden afgelegd. De inboorlingen reizen gewoonlijk slecht winters door deze streken met hun hondensleden maai- de expeditie moeéi nog vóór dezen winter de Plaats harer bestemming bereiken, opdat niet nog een jaar verloren ging. want 't voor jaar met al het wegvloeiend© sneeuw water zo uzeer hachelijk worden voor dit Mammoet-kadaver, dat door dein boorlingen half ontbloot was en niet weer goed dichtgedekt. Hoe jammer dat was, moest de conservator de heer Herz, ervaren, toen hij. op de vondst plaats aangekomen, bemerkte, dat ver scheurende dieren zich aan de kost bare overblijfselen hadden te goed ge daan, vleesch en vel van kop en rug hadden afgescheurd, en beendleren hadden weggesleept. In September kwam de expeditie op haar bestemming aan, en in anderhal ve maand tijds was 't bergingswerk afgeloopem. Het gedeelte, dat nog on der den gj-ond lag, was nog tamelijk gaaf. 't Haar waarmede de geheele huid dicht bezet was. viel bij het los- graven grootndeeJs uit; dit haai- heeft op de pooten een lengte van 20 cM. en is van een roestbruine kleur, van onderen naar de hoeven toe blond wordend. Onder deze lange haren zit een pels van 5—10 cM. lange geelach tige zachte haren. Van den staart werd de onderste spits gevonden In die maag en tusschen de tanden vond men. on verteerd Voedsel, overblijfselen van noc heden ten dage in Siberië voorko mende planten, hetgeen dus bewijst dat deze dieren in het noorden geleefd hebben, en niet, zooals wel aangeno men werd. door groote overstroomin gen in den ijstijd uit zuidelijker tsre- ken verjaagd werden. Naar de hou ding van H kadaver te oordeolen, moet het dier op dc plaats waar 't ligt, een gewelddadigen dood gestorven zijn de pooten zijn gekromd, alsof het dier zich. tegen den oever op. naai- boven door dc lucht heeft willen redden. Toen de expeditie in September hare werkzaamheid! begon, was het daar in 't hooge noordien reeds winter, en men hoefde dus niet bevreesd! te zijn. dat de uitgraving doorontbinding van het lijk zou worden belemmerd. Do geborgen overblijfselen werden alle in bevroren toestand verpakt en zullen nu spoedig in de hoofdstad van Rus land aangekomen, waar zij in het la boratorium van de academie zorgvul dig zullen worden onderzocht en ge prepareerd. Modderpret en Baggfcryreugd. Als het regent of hagelt of sneeuwt, uan wordt er aan drie hoeken van de <tad tegelijk critiek geleverd op de ma nier waarop de gemeente Haarlem we gen aanlegt en onderhoudt, 't Is - en mooi klaverblaadje van vieren! Ze hee- 'en: de Kleverlaan, de Schouwtjeslaan, c Paviijoenslaan en de Kleine Hout eg. Zoodra het een paar uur, méér is niet noodig, lustig gesneeuwd of gehageld of geregend heeft, dan is het in die drie stadshoeken modderpret en bagger- vreugd. Wie ze dan alle vier bezoekt en ziet, is in 't onzekere wie op de etste modder kan bogen. Aanvankelijk ver leent hij den eerepaim aan dc Klever, laan, maar als hij dan den Kleinen Houtweg ziet schijnt die voor de bekro ning het meest in aanmerking te ko men. Deze indruk verflauwt dan even wel bij 't 2ien van de Paviljoeaslaan, maar ook deze schijnt de overtreffende trap te moeten afstaan aan de Schouw, tjeslaan. Laat ons niet klagen over een enkel modderplasje. Wie in den winter daar over kermt is een kniesoor Het geldt hiex nog wat anders. Al de vier lanen, die ik hier opnoemde zijn één en al Modder poel. Daar liggen niet, zooals in de stad, plassen met een bezinkseltje vannaoddei neen, het is er een weeke bril, zwart, bruin of roodachtig van kleur, deegach tig zooals een mislukte puddiaig. glad en glibberig, die een soort van smakkend geluid geeft als je er don voe* in zet. Ze kleeft en zuigt als drijfzand, zoodat de wandelaar-worstelaar elk oogenblik in doodsangst verkeert, dat zijn schoe nen er in zullen blijven steken en hij op zijn kousen den moeizamen toefet zal moeten voortzetten. Nu hebben alle zaken hunne oorzaken en bij den onbevangen onderzoeker komt dus de vraag op de lippen: „Waarom en waartoe?" Het was immers ntot denk baar, dat de gemeente Haarlem zoomaar zonder motieven vier vrij druk begana wegen zou laten in een toestand van onbruikbaarheid? Zelfs de gedacbic aan deze mogelijkheid mag bij een recht geaard burger niet opkomen. In zoo'n geval bestaat er maar één redmiddel en dat is: een ambtenaar er naar te gaan vragen. Dat heb ik gedaan. De man .dien ik daarvoor uitgekozen had. is bij uitstek joviaal, weJwillend geneigd om de menschen voort te helpen en, voor zoover hij kan en m&a. in te lichten. Allereerst dan de Kleverlaan. „Waar om onderhoudt Haarlem rlie zoo slecht?" Hierop vernam ik, dat Bloemend-ia' die laan vroeger nog slechter onderhield en dat toen de onderhoudsplicht daar van aan Haarlem was overgegaan, de i Kleverlaan een tijdlang heel goed in orde was geweest, maar nu voortdurend werd stukgereden door de zware vrach ten, die erover vervoerd worden. Hieruit zou nu de conclusie getrokken moeten worden, dat een weg er is om niet te veel te gebruiken. Verbeeld u, niet waar, een Kleverlaan waar geen wagen over reed, liefst ook niet al te veel menschen overgingen, wat jou die een kolfbaantje kunnen worden en blij ven I Over de Schouwtjeslaan vernam ik niet veel. Was er inderdaad geen enkele re den om die behoorlijk te onderhouden? Of moeten wij, arme voetgangers, ons maar tevreden stellen met de verklaring- 'van mfjn zegsman: „het is altijd zoo ia open winters; als 't maar weer vriezem gaat, wordt het overal wel weer beterl" Zoo legt men den onderhoudsplicht van de wegen wel wat al te vlug op de- schouders van Moeder Natuur. „Maar waarom," vroeg ik, „zijn de Pavüjoenslaan en het eind van den Klei nen Houtweg niet bestraat?" Hij zei, dat er nog zooveel wegen niet bestraat zijn en dat deze twee altijd grintwegen geweest waren. Ik hoop. dat de bewo ners van die twee wegen van deze uit spraak niet al te veel zullen schrikken. Is het een stelsel, dat wat eenmaal niet deugt, maar zoo blijven moet, dan zou den zij nog jaren 's winters in den mod der en 's zomers in het stof zitten. Al thans op de Paviljoenslaan past een grintweg, sedert zij een drukken ver keersweg is geworden, niet meer. Mijn zegsman wapperde nog een beetje mot het wimpeltje van financieele bezwaren „alleen het bestraten van! de Kleverlaan", zei hij zou 16000 f 18000 kosten, 't Zal wèl zoo zijn, maar mag dat een reden wezen, om de drukke verkeerswegen niet behoorlijk te onder- houden? Rt nam afscheid van mijn jovialen I vriend. Veel troost had hij mij. zooals men ziet. niet gegeven. Ja toeh. één druppel balsem had hij in mijn hart ge goten. „De Kampp.rstraat zal dit jaar be straat worden." Deze Wijde tijding deel 1 ik meen aan hen, die met dien modder poel iets uitstaande hebben. Ik geloof, dat dit niet al vroeger is gap daan, omdat het gemeentebestuur, mei 'het oog op nog te bebouwen gronden, hoopte dat departiculieren zich daarmee zouden belasten. Die verwachting is he laas beschaamd! Leger en Vloot. Soldij. Bij Kon. besluit is bepaald, dat het uitbetalen van die soldij aan onderof ficieren en minderen nimmer mag plaate hebben op Zondagen en alge- meene Christelijke feestdagen. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Het organisaitié-comité betreffend# de werkstaking «ter firma Van Heek Co, te Enschedé ontving uit Dene marken een schrijven, houdende me- dedeeling, dat de arbeiders in dat land met grqote werkloosheid hebben te kampen, waardoor hun het steunen moeilijk zal vallen; maar dat zij niet tegenstaande dit, financieel zullen bij springen, wanneer Holland de steun te moeilijk mocht worden. Woensdagnamiddag te 1 uur o« k Woensdagavond bij het verlaten der fabriek is de spinner Berfelo, die het weTk bij de firma Van Heek Co. her vatte, door een troep opgeschoten jon gelingen Jastig gevallen, 's Avonds groeide de troep dermate aan door nieuwsgierigen, dat bij de Reu «'rink straat, waar B. woont, Let volk moest worden tegengehouden door d< poli tie, zoodat de man ongestoord rijn weg kon vervolgen.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2