Prijsraadsels met Geldprijzen, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang, Maandag 24 Februari 1902. No. 5722 KLEMS ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Foor Haarlem per 3 maanden1.20 JSjSg». 1—5 re8ela 50 0te'1 ie4ere regel 10 0l"' Baite11 het Arrondissement Haarlem Toor de dorpen in den omtrek waar een Agent geveatigd is (kom der gemeente), 4° pr'S der AdTertcntiê'1 1-5 regel' f °-76' e!k° re8el meer f °15- per 3 maanden1.30 Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geïeele Bijk, per S maanden1.65 Cf«L p> Eeelmnee 30 Cent per regel Afronderl(jke 0.02X OTf jl Bnreani: (ïeljouw Het Spaorne. Kampei-singel 70, risk bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, roor Haarlem, per 3 maanden0.37« Telefoonnummer der «edsictle 01)0. Telefoonnummer der Administratie 18». n de omstreken en franco per poet 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiëa worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering Tan het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend reoht tot plaatsing ran Advertenties en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Adrertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam, Dit blad verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3P** Faubourg Montmartre. voor abonné's van Haarlem's Dagblad. De oplossing van ons vorig Prijsraadsel is: WOLVEHOEK. De onderdeelen zijn: hek, volk, wol en de letter e. Het aantal goede oplossers bedroeg 862. Bij gehouden loting werd de lepiijsvan TIEN GULDEN toegewezen aan Mej. M. JANSEN, Wilhelminastr. 6, alhier, en de 2de prijs zijnde: TWEE GULDEN VIJFTIG aan den Heer D. ZOET, Raaks 20 rood, alhier, die hunne prij/en van Maandag af aan ons Bureau tegen quitantie in ontvangst l^unnen nemen. Ons nieuwe Prijsraadsel luidt als volgt i Mijn geheel bestaat uit 10 letters en is de naam van een plaats in Zuid-Afnka, waar de Engelschen onlangs duchtig klop kregen 7, 3, 9, 5, is een getal. Vele sted n danken hare welvaart aan het feit dat zij aan eene 10, 8, 7. 6, 9, 10 liggen. Een 1, 2. 6. 4, is zeer gevaarlijk voor de schepen. Bij de inzending moeten ook de onderdeelen vermeld worden. Onder de Abonné's, die een goede oplossing inzenden, zullen wederom worden verloot: Een Eerste Prijs van TIEN GULDEN en Een Tweede Prijs van Twee Gulden Vijftig Cents Een en ander onder de bekende voorwaarden. Dit nummer beBtaat uit *cui bladzijden. In het Tweede Blad van dit nummer vindt men het slot van ons loopend Feuilleton Didier's verloofde. In de „Zaterdagavond" van heden wordt een begin gemaakt met ons nieuwe feuilleton VERDACHT, van den bekenden Duitscken schrij ver WERNER. Haarlem's Dagblad Y®n24Febr. bevat o. Sir Henry Campbell, Bannerman en Lord Rosebery, WatdeEngel- sche bladen hiervan zeggen, De onlusten te Barcelona, Aan het Dnitsehe hof, Automobielen- en Rijwielen-tentoonstelling in de Hoofdstad. Bovendien behoort bij dit nummer on zer courant als gratis-bijvoegsel no. 77 van „De Zaterdagavond", letterkundig weekblad voor Jong en Oud, bevattende: De Ridder van de Zee. Haarlemmer Hal lef es, Rubriek voor Dames, Met onwil lige honden. Licht en Schaduw: Haar Ja woord, Feuilleton, Sportpraatje, bene vens de gewone rubrieken, afbeeldingen, prijsraadsel en Schaakrubriek. Politiek Overzicht. Sir Henry Campbell Bannerman heeft in eerie redevoering te Leicester, die veel indrak heeft gemaakt nu eens afgerekend! met lord Rosebery. Voor namelijk bestreed hij dtiens meening over de Iersche kwestie. Sir Henry was tegen de politiek van de schoone lei, düe Rosebery aanbevolen had!. De Rb. partij is an haar beginselen en de maatwgelerï die zij nog kort geleden wo warm aanbevolen heeft, gebonden. Er wie zou de schoone lei weer moeten volschrijven? Ook verwierp hij den raad van Rosebery om de strooming tran liet volk te volgen. Het is nooit de gewoonte der liberale partij ge- wees', zeidc Bannerman met trots, om te volgen, maar om te leiden; om üe aUec&aysmeenirtg, dien tijd vooruit te zijn. Dat is ha.ro .gewoonte en zieker ook de reden van de moeilijkheden, waarmede zij te kampen heeft, nL om dat hare overtuiging en idealen- boven hare gelegenheid om ze te verwezen lijken uitgaan. Buitenlandsch Nieuws. Hoe zou de liberale partij hare groo te beginselen kunnen verzaken van verbetering van het kiesrecht, zonder dewelke geen gjroote hervormingen be reikbaar zijn; van verbetering van het openbaar onderwijs, van de huisves ting der werklieden, van de landkwes tie, van uitgebreide gemeentelijke be. voegdlheidl? Al deze dingen kan de li berale partij niet uitvlakken. En wat de Iersche kwestie betreft, Sir Henry hield! vol, adt alleen door Ierland Home Rule, een zelfstandig bestuur te geven -die kwestie opgelost kan wor den. Al wat man doet om op andere wijze de Ieren te verzoenen is ver spild. Lord! Rosebery zeilde, in een brief aan de „Times', naar aanleiding der opmerkingen van Bannerman: „Ik blijf buiten zijn tent wat dien oorlog en de Home Rule betrefte doch, naar ik denk niet alleen". Dit schrijven heeft diepen indruk gemaakt in de clubs en dn politieke kringen. De „Times" prijst lord Rosebery. Zij erkent diat zijn taak uiterst moeilijk ia, dloch acht haa rniet hopeloos. Do „Globe" betreurt het dJat de af scheiding nliet vroeger plaats had. De „Pall Mall Gazette" brengt in' herinnering dat zij lord' Rosebery vaak scherp heeft gecritiseserd, maar dit zijn groot besluit bewijst, dat hij dapper is als een leeuw. Het blad' wenscht Sir Henry Campbell Bannerman sarcastisch geluk met het wel- slagen van zijn poging om een verkla ring van lord Rosebery uit te lokken. Het werpt de vraag op of lord Rose bery erin slagen zal een nieuwe par tij te vormen. De „St. James's Gazette" voorspelt lord Rosebery teleurstelling, daar het hem ontbreekt aan volharding en taai heid. De „Westm. Gazette" smeekt As- qivith en F o wier om zich te onthouden van partijkiezing. De „Star" merkt op dat de uittocht van de liberale imperialisten de lucht zuivert. Wie lord Rosebery volgt doet een sprong in 't duister. De liberale partij is gezondl ean an Sir Henry ge trouw. De „Echo" verwacht dat een nieu we, een centrumpartij aal worden ge vormd. Dr. Albrecht. De „Etoile Beige" meldt, dat doctor Albrecht, die de beidie dochtertjes van mevrouw Botha uit Transvaal mede bracht, Vrijdag te Antwerpen is gekomen. Mevrouw Botha heeft hare beidie kinderen te Antwerpen dioen af halen, zij zijn thans te Brussel aange komen. Doctor Albrecht weigert journalisten te ontvangen. Men zegt, dat hij be last is mat een speciale geheime zen ding bij president Kruger. De heer Albrecht onderhield zich tafel met enkele personen, en zeidie in antwoord op hem gedane vragen, dat de Engelschen nooit Transvaal zulten bezetten. Vrijdag is dr. Albrecht naar Utrecht vertrokken, en zou heden door Kru ger worden ontvangen. Men meent, dat hij belangrijke berichten over brengt. In het Brit8che Lagerhuis deelde Chamberlain mede, dat er nog geen tijd geweest is om antwoord te ontvangen van de Bóeren-generaals op d'e mededeeling van de tusschen Nederland en Engeland gewisselde stukken, aangenomen dat dit antwoord! zou worden gegeven. De minister St. John Brodlridk deel de media, dat de behandeling van het proces tegen Britzinger nog niet ge ëindigd is. Kitchener zal den uitslag, met zijn beslissing, langs telegrapM- schen weg mdededeelen, en die zal onmiddellijk worden publiek gemaakt. De Fransche Kamer behandelde Vrijdag de begrooting van oorlog. De heer Hérissé verzocht het eerst de besprekingen te houden over den tweejarigen diensttijd. De minister-president vroeg verda ging; doch deze werd met 389 tegen 167 stemmen verworpen. De Kamer heeft eenstemmig het ont werp aangenomen ,om vrijdom van rechten toe te staan voor goederen, die op eenigierlei wijze bestemd zijn om hulp te verleemen aan krijgsgevan genen; en het ontwerp tot het uitbrei den van privileges en diplomatieke on schendbaarheid voor leden van een Hof van Arbitrage, dat in Frankrijk zitting zou kunnen houden, voor da toepassing der conventie tot vredelie vende regeling van internationale ge schillen. Het Italiaansche urnisterle. Bij <le verkiezing van den president voor de Italiaanse he Kamer krb«g che heer Villa 135, die heer Corta 25 stem men, 142 biljetten waren blanco. De uitslag van de stemming geeft aanlei ding tot commentaren. Zanardelli verklaarde dat, tengevolge van deze stemming, het ministerie weigerde een beslissing te nemen. Deze verklaring wordt eveneens zeer besproken. De bladen berichten, dat het minis terie ontslag zal nemen. De onlusten te Barcelona. Officieete berichten uit Barcelona van Vrijdagmiddag 2 uur melden: Hier heerscht volmaakte rust. Een groot aantal rijtuigen bewegen zich in de straten. Te Valencia en Sara- gossa is alles rustig. Volgens een of fideel e nota is er tot nog toe geen enkelen grond voor het bericht, dat Maandag werkstakingen zullen uitbraken te Madrid. De kapt.-gen- heeft last gegeven, dat de bladien te Barcelona weder moeten verschijnen, en die namen hunner drukkers moeten opgeven, indien deze weigeren. Ook die koetsiers van de fiacrea heb ben last gekregen weder te gaan rij den. In de K aim er zeidte de minister van binnenlandse he zaken ,in antwoord) op hem gestelde vragen, dat een interpeL latie over de gebeurtenissen te Barce lona hem nu zeer ongewenscht voor komt. Hij weet niets van een bij eenkomst der consuls te Barcelona. Te Saragossa is alles rustig. De minister van oorlog verklaarde, dat hij besloten is alle onlusten krach tig te onderdrukken. Bij de botsing van Donderdag is een doodle en een ge kwetste gevallen. De heer Menchetta veroordeelde hef tig die strengheid der censuur, die be let dat de waarheid omtrent de onlus ten bekend wordt. De minister van binnenlandsche ken ontkende diat de regeering eenig telegram, waarin over dien toestand te Barcelona wordt gesproken, zou hebben achtergehouden. Sagasta zei.de dat hij niet voorne mens is die zitting te verdagen, behal ve ingeval van obstructie. Stadsni eu ws Algemeens Berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Reuter seint uit Bioemfcmteln, Kroon stad en Middelburg, K.K., over in het geheel 15 Boeren (met vrouwen en kinde ren?) die gevangen zijn genomen. Mis schien heeft 't belang, dat 15 Eng. den I5n bij Burgersdorp, 40 ..paarderoovers" ont dekten en met hen slaags raakten. De uitslag wordt niet gemeld, hetgeen be denkelijk is voor die vijftien. Generaal Charles Knox, bevelhebber van het 18e huzaren, laatstelijk van de 2e brigade ruiterij in Zuid-Afrika, is Dinsdag te Londen overleden. Hij heeft het gevecht bij Dundee en de belegering van Ladysmith meegemaakt. Later heeft hij zich vooral in den Vrijstaat laten gel den, ook als nalooper van de Wet. Hij was nu met drie maanden verlof in En geland. Reuter seinde den 19en uit Middelburg in de Kaapkolonie: Jacobus Geldenhuis is hedenochtend om zes uur terechtge steld." Reuter seinde den 18en uit ICimberley: „Het hoogverraadshof heeft vandaag twee rebellen veroordeeld, den een tot 7 jaar, den ander tot 2'/.. Veertien anderen kregen gevangenisstraf van 2 jaar tot 6 maanden". Toe maar! Uit een mededeeling van Brodrick in het. Lagerhuis blijkt, dat er te Port Elisa beth eenige Vrijstaatsche gezinnen als „ballingen" worden gevangen gehouden, omdat zij verraderlijk op Engelsche troe pen hadden geschoten De vrouwen bluf ten er op, dat zij elf Tommies hadden gedood De Anglo African is met eenige troe pen en paarden uit Engeland naar Zuid- Afrika vertrokken. „Central News" seinde den 19en uit Pretoria: „Generaal Elliot is er op zijn marsch terug naar de Vredellnie niet in geslaagd, een grooten troep vijanden te vangen; slechts eenige weinigen zijn gevangen gemaakt." Het doel was, die Boeren van de Wet's commando, die oostwaarts door de linie van colonnes waren heengebroken, weer te vangen, maar ook dat is mislukt. De „Times" bevat een telegram uit Pretoria van 19 dezer meldende: De de moralisatie van de Boeren in Oost-Trans vaal is thans zeer duidelijk, doch dit mag nog niet tot het besluit leiden, dat onmiddelIHke algemeene onderwerping onvermijdelijk ls. President Steijn is naar gemold wordt in het district Reitz, maar niet bij de Wet. Steijn is in dJen laatsten tijd bezig geweest met het pogen om een stelsel van verbinding mat Trans vaal in te voeren. 1 Het H o o g verraadsho f heeft Ch ris- traan Botha, een voornamen Natal- schên rebel, vroeger in regeerings- dienst, veroordeeld1 tot tien jaar ge vangenisstraf en 500 p. st boete, sub sidiair een jaar gevangenisstraf. Uit de verliieslijst blijkt, dat dien 18en kapitein Thor old bij RietfonteLn is gesneuveld; den 14en was daar reeds eon gewoon soldaat gedood. Vier vermisten bij Dooraberg (Oran je-Vrijstaat) op 7 Februari blijken ge sneuveld': één vermiste is nog steeds vermist. Reuter seinde Donderdag uit Dur ban: „Kolonel Evans, de aanvoerder van het Volunteer Composite Regi ment, is gesneuveld in een kranig ge vecht met den vijand te Vrijheid. Ma joor Bount werd in hetzelfde treffen gewond." ALLERLEI. Officieel wordt medegedeeld dat de Duitsche Keizer een bijzonder afgezant schap naar Rome zal zenden, orn Paus Leo XIII bij zijn zilveren jubileum ge luk te wensehen. De prins-regent van Beieren en de koning van Saksen zullen hetzelfde doen. Haarlem, 22 Febr. 1902. Wij ontvingen van de firma Krelage het gedeelte van hun catalogus, dat jaarlijks om dezen tijd wordt ver spreid. Daaraan zijn ditmaal toegevoegd de overeenkomstige, meer uitvoerige editiën der prijscouranten in de Duit sche, Fransche en Engelsche talen en muntsoorten. Achter op de Fransche, Duitsche en Engelsche prijscouranten ls gereprodu ceerd het portret van wijlen den heer J. H. Krelage, door Haverman, terwijl deze catalogi openen met een kort in memo- rlam J. H. Krelage. Het is fraai drukwerk, mooi van lettor en goed geïllustreerd. dam hebben B. en W. de ingezetenen tnv genoodigd hieraan hunne gaven niet te offeren, maar liever te besteden tot le niging van nood in deze gemeente. De le luit. Duburgvanhetbatal- jon infanterie, alhier in garnizoen, is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. In het douche badhuis zijn in de afgeloopen week 300 baden genomen. Een dappere daad. Gisterenmid dag omstreeks half vijf had de twaalfja rige P. Bugtel, wonende Spaarnwouder- straat alhier, de onvoorzichtigheid zich op het brooze ijs van den Oostsingel te begeven. Het duurde niet lang of de waaghals zakte er door en verdween in de diepte. Op het hulpgeroep van eenige vrouwen snelden verscheidene menschen toe, doch niemand durfde den jongen op het slechte ijs hulp te bieden. Een stoelenmatter, welke daar juist met zijn woonwagen voorbijreed, be merkte den hachelijken toestand van den jongen, die reeds ten derde male in de diepte verdween. De man aarzelde niet den drenkeling te helpen Liggende in uitgestrekte hou ding op het ijs, bewoog hij zich voor zichtig naar den jongen en had het ge luk h<mi te grijpen. Doch nu zakte ook de redder door het Ijs. Met hulp van toegestoken vaarboomen en een op het ijs gelegde ladder gelukte het. den man zich zeiven en den jongen te redden. Door twee agenten werd de jon gen naar zijne woning overgebracht. De edele redder begaf zich terstond naar zijn wagen en reed weg. Een vroeg bad. Hedenmorgen om streeks zeven uur zakte de veertienjarige H. Luiten, wonende Teylerstraat alhier, door het ijs op den Oostsingel. Met moei te werd hij door zijne kameraden gered De jongen begaf zich met zijn nat pak naar zijn werk op de chocoladefabriek van de heeren Droste Co, Behalvede reeds gemeldewer- den door het bat. infanterie, alhier garnizoen, in den Schermwedstrijd te 's Hage nog de volgende prijzen behaald le luitenant Rijk. 4e prijs, sabel; 2e luitenant Clignett, 4e prijs geweer; ser geant Roosen, 2e prijs, sabel. Menverzoektonserop t e w ij zen dat Maandagavond in de Concertzaal der Sociëteit „Vereeniging" de alge meene repetitie van Toonkunst wordt gehouden, die ook voor Dames en Heeren niet-leden toegankelijk is tl. IJmniden. In een in Café Cycloop gehouden ver^ gadering zijn de heeren S. C. L. Reijgers- berg, G. H. Philips, M. J. Schuitenma ker, H. Slegtkamp en R. de Boer tot een commissie benoemd om de noodige mid delen te verzamelen en maatregelen te nemen om in Juni e. k. in deze plaats het jaarconcours te doen houden van den Provincialen Bond van Harmonie ën Fanfarecorpsen in Noord-Holland. Binnenland. Uit de Omstreken. Velsen. Door G. J. Zuidlaud alhier, is een ver zoek gericht aan den Raad, om een stuk wcgsgedeelte op de Heide, gelegen tus schen de kadastrale nummers sectie H. 2385 en 2G15, dat gebruikt wordt voor den den openbaren dienst, te mogen inruilen Bezwaren hiertegen, kunnen schriftelijk bij den gemeenteraad worden ingebracht, binnen 14 dagen na heden. Parlementaire Praatjes. De interpellatie over het aanwerven door ronselaars, van militairen voor liet mdiseh leger, zoowel in Zwitserland ais elders, waartoe de heer Schaper giste ren het verlof der Tweede Kamer ver wierf, zal in benandeiing komen na de thans aanhangige militaire bevorde- rings- en pensioenwetten. Eerst zal daar na de mut ie-Helsdingeu, ter zake van de jachtwet besproken worden eu in elk ge val wordt Donderdagochtend overgegaan tot het opmaken eeuer nominatie voor een vacature in de Rekenkamer. De militaire wetten lokten in de Ka mer al zeer weinig belangstelling uit. Bijna de helft der leden ontbraken. Een zeer kort algemeen debat werd gevoerd. Daarbij bleek den heer Staalman bij den Min. van Oorlog niet op steun te kunnen rekenen voor de verruiming der pensioenen van kader en minderen, nóch op bezoldiging van het kader bij de land weer, dat echter wèl gepensionneerd zou worden. Evenmin was de Reg. bereid, deswege door den heer Van Dedem on dervraagd, om in de regeling van het appèl wijziging te brengen of een wette lijke regeling te maken voor het over gaan van militairen in den burgerlijken dienst, hoewel de Min. daarvoor veel voelde als middel om het dienstnemen te bevorderen. Bij de artikelen kwam men al dadelijk aan amendementen. Een van de heeren Verhey c. s. was om de beginselen waar naar de bekwaamheid en geschiktheid van den officier, om voor een hoogeren rang in aanmerking te komen, zouden worden vastgesteld bij bestuursmaatre gel. Hot zal wel duidelijk zijn dat dit ten doel had om geknoei, gekuip, geheime rapporten en bevooroordeelde adviezen tegen te gaan. Tegenover dit amende ment werd echter de noodzakelijkheid van do liiëaraxhische beoordeeling be pleit, en, door zijn medevoorstellers ver laten. moest de heer Verhey zijn amen dement alleen handhaven. Het werd met 34 tegen 21 stemmen verworpen. Bij een later artikel stelden dezelfde heeren weder voor om bij bestuursmaat regel de regelen vast te stellen waarnaar bevordering bij keuze (van hoogstens l'/< en minstens der bevorderingen) zal plaats hebben. Het amendement bedoel de om verschillende toepassing der wets artikelen door opvolgende ministers on mogelijk te maken, tevens om onbillijk heden tegen te gaan. Ook dit amende ment werd verworpen met 50 tegen 4 stemmen. Art. 11 vorderde voor de bevordering van luit. tot kap. 8 Jaren dienst als luit. en dat het 45e levensjaar nog niet vol bracht is. Een amendement om den leef tijdsgrens te doen vervallen, werd door den Minister overgenomen. Het was een saai debat, uit den aard der zaak alleen belangstelling wekkend bij de betrokkenen. De Kamer eindigde haar zitting vroe ger dan gewonlijk. onder een indruk van dofheid. Dinsdag 11 uur voortzetting. G. Jr. Beverwijk. B. en \V. dezer gemeente zullen op Donderdag 6 Maart a. s. 's middags om 2 uur ten Raadhuize publiek doen inschrij ven naar het recht op 9 staanplaatsen voor verschillende tenten enz. op de ker mis in 1902. De voorwaarden en verdere inlichtingen zijn te bekomen bij den marktmeester N. de Wolf. Naar aanleiding van een ingekomen kennisgeving van het houden eener col lecte van het bestuur der vereeniging „Streven naar Verbetering" te Amster Hntelhoudprsbontl Wij ontvingen het Jaarverslag over 1901 van den Nederlandschen Hotelhou- dersbond, door den directeur van het Bondsbureau, den heer J. de Grootli, uit gebracht op de algemeene vergadering van 7 Januari j.l Dit verslag munt uit door keurige vorm, uamvkeurigheid en uitgebreid heid. Er blijkt uit welk oen machtige coöperatie de Hotelhoudersbond is ge worden. We ontleenen er aan de mededeeling, dat het ledental in den loop van 1901. met 1 8nieuwe leden toenam, en dat op 1 Januari 1902 van 57 candidaten 57 wer den aangenomen. Het ledental, op 1 Ja nuari 1901 bedragende 375, vermeerder de, gelijk hierboven vermeld, met 75; het verminderde echter bedanken 18. door overlijden 9 en door wanbetaling 5 met totaal 32, zoodat het ledental op 1 Januari 1902 bedroeg 422.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1