Kijkjes om ons keen. hier te lande (1 Dec. 1902) te herden ken. door een geschiedkundige tentoon Stelling, vermoedelijk te houden in bel hoofdkantoor te Amsterdam, en in den trant vjvn die, welke in 97 in Brussel word gehouden eni zooveel opgang maakte. Het Utrechtseh Studentencorps. Over het gebeurde in het Utrechtseh Studentencorps wordt van welingelichte zijde het volgende aan „Het Centrum" medegedeeld De quaestie is in hoofdzaak deze: In December werd een theoloog-ge heelonthouder. man van krachtige p-in- cipes. met vooruitstrevende bedoelingen tegenover vele oudere mores en slechte sleur. rector gekozen, met overgroo- te meerderheid. De verdere samenstel ling van den Senaat, waarvan dc meer derheid eensgezind was met den Bin ken rector, behaagde niet aan een deel der corpsleden, die zich opwierpen als verdedigers der-aloude, studentikoze le vensvreugde. Vandaar, na het uittreden van een der senatoren, die zich gekwetst voelde door den rector, bij de nieuwe stemming de verkiezing van een corpslid, dat altijd, geheel ten onrechte en onverdiend, be lachelijk werd gemaakt en steeds moest optreden als spot-candidaat. De -Senaat, gezien de bedoeling om te beleedigen in deze verkiezing, bedank te unaniem in een eerste opwelling van verontwaardiging en onderzoekt, of bij eene verkiezing, dit werkelijk de wil van bet corps moet heeten. Een hevige strijd ontstaat, het regent pamfletten en circulaires in het corps, de rector wordt niet herkozen en de smaad, aangedaan aan den Senaat, niet hersteld. Het is nu de vraag, of de persoon, die hierdoor zoo droevig wordt ter zijde ge steld of zelfs weggejaagd, de benoeming zal aannemen. De stemming in het corps is, ook bij de overwonnen minderheid, dat het «orpsbelang elscht, dat hij wèl aanneemt. kindje', hernam dc commies vaderlijk, „morgenochtend is het weer vroeg open. 't Is vandaag Zondagdienst." „U moet me die kaart toch geven." „Neen, dat kan ik niet, kindlief, dat gaat niet op Zondagavond". „Dat is schande. Mijn vader koopt hier altijd zijn briefkaarten. Wij zijn vaste klanten, we gaan nooit naar een ander. Ik zal 't vader zeggen die zal dan zelf wel komen klagen." Commies woedend, sluit loket: kind mopperend af. Een advocaat te Maastricht had deze week een pleidooi voor een boertje gevoerd, en dit nog ui naar diens zin er af gebracht. Na afloop van het pleidooi haalde het boertje zijn portemonnaie uit ztjn zak, zoekt er twee kwartjes uit. en stopt die zijn verdedi ger in de hand, zeggen: „Hé, meneer, geer hebt 't zoo goed gedaan; drink 1 ei e glas beer veurl" Brandwonden. Een der knechts van de firma Broekx- Smulders, te Tilburg, de 15jarige G. v. d. L., kwam Vrijdagmorgen, na bezig ge weest te zijn met benzine, te dicht bij het vuur, waardoor zijne kleeren in brand geraakten, met het gevolg, dat hij over het geheele lichaam met brandwon den werd overdekt. Zijn maat, de 16jarige A. v. E., die hem te hulp wilde komen, kreeg ernstige brandwonden aan het on derlijf. Beide zijn te Tilburg naar het gasthuis vervoerd. De laatste verkeert buiten alle gevaar, en ook den eerste hoopt men in 1 leven te behouden. De zaak-Ter Laan. De heer Ter Laan heeft een schrij ven van B. en W. van Delft ontran- gen, waarin hem „met ingang van den dag, waarop zijn ontslag als schoolhoofd zal ingaan, een oervol ontslag wordt verleend ais hoofd, te vens onderwijzer aan den Handels- cursus. B. on W. hebben onder meer over wogen: cCat bij besluit van den Raad van 14 dezer aan den heer Ter Laan een eer vol ontslag werd verleend als hoofd van school 3."; dat zoowel de Gemeenteraad als B. en W. steeds hebben geoordeeld, dat bet hoofd van echool 3 ook moet zijn hoofd van den HandeLscuraus, wat o. a. blijkt uit de regeling der jaarwed de. De heer Ter Laan heeft hierop een schrijven gericht tot Gedep. Staten, aansluitende aan sijn vorig adres, waarin hij wijst op de „bedenkelijke voortvarendheid" van B. en. W. Verder zijn door door hem als bij- Jagen bij dit adres gevoegd alle stuk ken sedert 21 December 1901 tusachen partijen en belangstellenden over teze zaak gewisseld, ten einde Ged. tateui te doen inzien, lo. dat hel adressant'b streven van den aanvang af is geweest eene regeling te zien ge troffen, waarbij ontslag buitengeslo ten bleef; 2o. dat de betrekking van hoofd en onderwijzer aan den Han delscursus zeer wel «vereenigbaar is met het Kamerlidmaatschap, vallen de Imme-rs de lesuren aan dien cursus buiten de schooluren en buiten die waarop de Kamer vergadert, en dat alzoo uit het vooruitloopen op de fei ten een onbegrijpelijke houding van B. an W. van Delft spreekt. Katholiek© Universiteit. In de „Maasbode" wordt medegedeeld, dat van katholieke zijde personen van invloed bezig zijn voorbereidende stap pen te doen In zake de oprichting eener katholieke universiteit en dat reeds een gift van f 10.000 voor zulk eene universi teit t- ontvangen. Gestikt. De Üö-jarlge knecht van den z&ndschip- per Veenstra, liggende met zijn schip In het Noordzeekanaal bij de Hembrug, had zich ln het vooronder ter ruste be geven bij een pot gloeiende kolen. De tchlpper vond hem 's morgens bewus teloos en bij onderzoek van een genees kundige bleek het dat hij door kolen damp was gestikt. Gedood. Vrijdagmiddag Is te Oud-Beierland een werkman, die in de in aanbouw zijnde beetwortelsuikerfabriek aldaar werkzaam was op noodlottige wijze gedood. Een IJze ren kolom trof, al slingerende, den onge lukkige zoodanig, dat deze na een half uur lijdens bezweek. Dronkaard. Te Eindhoven is weer eens een dronk aard in de jenever dood gebleven. Ze kere Van Kuyk, die na zoo ongeveer alle herbergen bezocht te hebben nog r.iet genoeg had, nam nog een llesch jene ver mee naar huis en dronk zich dood. O d o l-M ondwater, het beste voor de tanden! Acad. Examens. Amsterdam. Bevorderd tot arts de hee- ren: F. W. Buma, geh. te Enschedé: D. J. v. d. Vijver, geb. te Hoorn; N. v. d. Koogb, geb. te Dordrecht; geslaagd voor het eerste gedeelte de heeren J. N. J. Smulders en J. C. Baggelaar. Groningen. Geslaagd voor het candi- daate-examen in de rechtsgeleerdheid de beer O. R. van Iddekinge. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het candid&ateexamen in de rechtswe tenschap afgeleged door den heer_W. J. Monnik, en het 2e deel candidaats examen in do theilogie door den heer P. W. Heringa. Een vaste klant. Vereenigd poBt- en telegraafkantoor een provinciestad. Zondagavond half acht. Kantoor is geopend voor telegraaf dienst; één vertrek met loket en vestibule is dus verlicht. Ambtenaar van dienst, commies met 22 dienstjaren, komt voor deur openen, iemand door vestibule loo- pen en aan donker postloket aan over zijde kloppen. Commies staut op, ziet 'n meisje van 13 A 14 jaar staan, loopt naar aangren zend vertrek, roept haar bij zich en vraagt haar, wat zij wenscht. „Een briefkaart van 3 cent". „Kantoor Js voor de post gesloten. INGEZONDEN MEDEÜEE- LINGEN. 30 cents per regeL INGEZONDEN. Voor den inhoud, dezer rubriek stelt de Redactie zi-h niet aamprakeliik. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstviordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. De elf-uur sluiting der Barbiers en Kappers. Geachte Redactie. Vergun mij, voor ik u de nadere, door u gewenschte inliohtingen ver schaf, mijn dank te betuigen voor de welwillend© aandacht door u aan den strijd) van een groep loontrekkers in Haarlem, geschonken. De Haarlem- scho Pers heeft ons op dit punt niet zóózeer verwend, dat een woord van erkentelijkheid over uwe houding mis plaatst zou zijn Wat nu echter de zaak zelve betreft schijnt u min of meer in dwaling te verkeer on. Het bevreemdt u diat die kappersbedienden het „posten" van de enkele grootere winkels (eerst dertien in getal, later, door 't posten, tot tien ingekrompen) alleen niet afkonden, en daarvoor de hulp der patroons be hoefden. U oppert nog even de ver onderstelling dat de leden der bedlen- dien-vereeniging werkzaam zijn in de salons die tot twaalf uur open zijn, blijkbaar bedoelende: in dat geval zouden de bedienden, moeilijk te elf uur op post kunnen ataan: Als ik u nu meedeel dat slechte één of twee bedienden uit bovengenoemde salons lid der bedienden-vereeniging zijn, en dus dteze verontschuldiging voor hen niet gelden kan, zult u u zeker nog meer dan eerst gerechtigd achten tot de opmerking reeds door u gemaakt: ateun op eigen krachten, dan wordt gij 't best geholpen. Maar, geachte Redactie, zoo staat de zaak niet De elf uur-sluiting was moesten dragen. De heeren patroons waagden zich natuurlijk aan het pos ten niet Dat brengt him maatschap pelijke positie niet mee! Zij nemen het deftiger baantje van controle eren op zich, dl. w. z. zij zouden toezien of de ledten van hunne vereeniging zich hielden aan het door de meerderheid genomen besluit. Eenige Zondagen ging dat goed. Doch toen op een Zon dagmorgen een flinke sneeuwbui woed- die, bleven de heeren patroons kalm thuis zitten en lieten de bedienden op post staan, let wel, ter verdediging van den eisoh door de patroons-ver- eeniging gestelde Geen wonder dat de bedienden zich daarover beklaagden, te meer, daar, ondanks al hun ijver, het resultaat der beweging nog maar zeer gering was. Toen vroegen de bedienden, als laatste redmiddel, het aanschaffen van borden, waarmede zij aannamen, voor de winkels dier onwil- ligen post te vatten. Het „posten' beeft toch dan alleen eenige waardes wanneer daardoor aan dien onwillige last veroorzaakt wordt. Zeker, dat is onaangenaam, maar a la guerre comme a la guerre. De enkele posten veroorzaakten geen oploop. Men pas seerde ze zonder ze nauwelijks aan te zien. Borden zouden meer reclame makenechter de patroons moesten dan daarvan de kosten diagen. De kleine kas der bedienden (zij moeten hun contributie betalen van 't schitte rend maandgeld van f 2.50 a f 4.00) liet dat niet toe. Met algemeen© 6temmen weigerden echter de patroons die ge ringe kosten te dragen .Welnu, na dien gebleken onwil der patroons om hun eigen zaak te steunen, hebben de be dienden er den brui van. gegeven. Is dat verwonderlijk? Na die opgedane ervaring zullen de bediendlen, als zij straks gaan wer ken voor hun eisch, negen-uur-slui ting 's avonds, zeker niet op den on- zekeren steun der patroons bouwen. Zij zullen geheel zelfstandig optreden. En daarmede zullen zij verder komen dan met uw plan, geachte Redactie, hoe goedgemeend uw plan ook moge eijn. U redeneert aldus: de patroons ver schuilen zich achter de clientèle, deze is niet onwillig, o, neen, maar alleen lauw. Welnu, dan moet de act» uit gaan van de vaste clientèle, die ge- abonneerden, die zeker niet zullen wei geren zich te verbinden, na elf uur geen kapperswinkel meer te bezoeken Al te naïef, geachte Redactie. Ten eerste zijn de onwillige patroons wel degelijk onwillig, en niet alleen ge dwongen door clientèle of concurren- tie. Hun is lang van te voren op alle mogelijke wijzen medewerking ge vraagd.. Pas daarna zijn de posten geplaatst. Narrigheid over die posten, waardoor ze „zeer menschelijk", zoo. als u meent, nu juist niet wild'en toege. ven, is dius geen excuus. Ze waren narrig, zoowel vóór als na 't posten. Ten tweedie ,het publiek is door en door zelfzuchtig, en verzet zich rondweg, zelfs tegen dieze kleine lotsverbetering voor patroons en bedienden. Maar dat publiek bestaat niet alleen uit den gaanden en komenden man, die van de geheele actie onkundig is en, daartoe behooren evenzeer de g©abon neer den, zeer geachte ingezetenen, van Haarltm, die door al hetgeen in die dag bladen van te voren was medegedeeld, zeer goed op de hoogte waren. Zelfs een zeer bekend rechter hier ter stede, die zich beslist wil laten scheren na zijn kerkgang, schijnt in de kerk niet genoeg zelfverloochening te kunnen leeren om de kappers in hun ■trijdniet te bemoeielijken. Den eersten Zondag dat gepost werd, is hem zeer vriendelijk ©n beleefd verzocht zich, voortaan vóórzijn kerkgang te willen laten bedienen. Hij had er wel eenig bezwaar tegen was 't antwoord, want dan moest hij zoo vroeg op. Maar hij zou er toch eens over denken. Den vol genden Zondag kwam hij, geestelijk versterkt, weer uit het. bedehuis, en liet zich thans zelfs niet staande hou den door de poster. Neen, M. de R„ we hebben hier een voudig weei- een staaltje van klassen strijd. Het toonstelsel heeft de burge rij, trouwens de arbeiders niet minder, innerlijk bedorven. De man wordt er voor betaald'', luidt het machtwoord, en daarmee houdt alle zedelijke ver plichtingen van den eenen menschtot den naderen op. Het toonstel sel heeft de samenleving geschei- Uit de Arbeiders wereld BINNENLAND. DE STAKING TE ENSCHEDE. In verband met onderstaand schril ven is de vergadering der Fabrikanten vereeniging 14 dagen verdaagd. Aan de Fabrikantenvereeniging. Zooals UEd. bekend zal zijn. is door eene vergadering van burgers eeue commissie benoemd om in zake de werkstaking bij de firma Van Heek Co. bemiddelend werkzaam te zijn. On ze commissie beeft tot nog toe geen ge legenheid gehad om met beide partij en te confereeren. Wij hebben nu ver nomen, dat door uwe vereeniging he denavond eene vergadering wordt ge houden, waarin mogelijk ter sprake kon komen het stopzetten van andere fabrieken. Mocht dit eevntueel het n- val zijn. dan neemt onze commissie de vrijheid/ u beleefd te verzoeken om eene beslissing hierover tenminste 8 dagen uit te stellen, in de hoop. dat het ons gelukken moge alsnog eene toenadering tot stand te brengen. Namens de commissie uit1 de burgerij. G. II. de Bruijn, voorz. G. J. Sluijmer, secr. Enschede. 21 Febr. 1902. De betooging had een kalm verloop. Het comité uit de burgerij stelde zich ook in contact met dë partijen 031 heeft reeds met de firma geconfereerd. Over het loongeschil wilde de firma niet spreken.. Resultaten zijn dus niet verkregen. Te Utrecht ig thans de vereeniging opgeriebt. welke zal trachten een vak school te stichten, om jongelieden prac tisch en theoretisch tot bekwame ty pografen te vormen. Een commissi bestaande» util de hee/ren J. Kalf. te Amsterdam; F. La- mérus te s Gravenhace; J. H. Askamp en P. W. J. van Hasselt te Utrecht, zal voorstellen doen ter uitvoering van art. 1 en 3 der statuten, welke luiden Het doel d»r vereeniging isjonge lieden practisch en theoretisch te vor men tot bekwame typografen op een daarvoor bestemde vakschool. Het oncterwijs wordt ^egeven vol gens een door de vereeniging vast te stellen leerplan door een directeur, zooi noodjfei bijgestaan door een of meer leeraren. Voor eiken jaarl. cursus wordt door den directeur, dn overleg met het be stuur en de leeraren, een rooster met lessen opgemaakt. Als leerlingen kunnen worden aan genomen jongelieden die den leeftijd van dertien ja/ren hebben bereikt en aan de eischen van toelating hebben voldaan. Het bedrag van het leergeld wordt op voordracht van het bestuur, door de algemeene vergadering vastgesteld. Bij het verlaten der school ontvan gen de leerlingen .<üe voldoende; be wijzen van bekwaamheid hebben ge- gegeven, een diploma. De colonnes werden afgewisseld door 3 partijen op degen, sabel en ge weer, om de prijzen, uitgeloofd! door H. M. de Koningin, H. M. de Koningin- Moedter en Z. K. II. Prins Hendrik. Dei uitslag was: Degen (zilv. medl van de Koningin): winner 2e luit. M. J. van Löben Seis, van het 2e reg. inf., tegen le luit. Ch. F. Muschart, van het reg. gren. en ja gers. Sabel (zilv. medl van de Koningin- Moeder): winner, 2e luit A. H. W. van Blijenburgli, van het 2e reg .huz., tegen 2e luit jhr. W. Laman Trip, van het 2e reg. inf. Geweer (zilv. med. Z .K. H. Prins Hendrik): winner: 2e luit II. W. G. Holland, van het 2e reg. inf.. tegen kapt. jhr. E. H. L. Gevers Deynoot, van het 3e reg. inf. Toen alle prijswinners dn de zaal waren aangetreden reikte de voorzit ter, de le luit. F. J. Backer, dte me dailles over. Spreker bracht dank aan allen dde tot het welslagen had- dien meegewerkt. Maar bovenal waf spreker beield met groote erkentelijk heid! jegens de vorstelijk personen, die wederom medailles schonken; een erkentelijkheid, die nog greater werd door het blijk van belangstelling dat Prins Hendrik heeft willen geven, door zijn tegenwoordigheid bij de opening van dit feest. Met een door allen her haald: Leven de Koninginnen, leve Prins Hendrik, besloot luit. Backer zijn rede. Fanfares van de muziek en het welgeslaagde wapenfeest was afgeloopen. Voetbal. De Beker. De wedstrijd HaarlemVolharding moest wegens onbespeelbaarheid van het terrein worden uitgesteld. H. B. S. (den Haag) kwam op H. V. V.'s ter rein uit tegen Olympia van Rotter dam ,en won zooals te verwachten was gemakkelijk. Toen de rust aanbrak, leidden de Hagenaars met 20 en voegden daarna nog 6 punten bij het totaal, zoo diat ze ten slotte wonnen met 8—0. De doelpunten werden ge maakt door Lagerwey, Bekker (4), Meyer (2) en Colenbrander. H. B. S. komt dus evenals verleden jaar in dien eind&trljd De Competities. R. A. P.—Vetocltas (westelijke le klasse) ging niet door. Voor die zui delijke 2e klasse A klopte Wilhelmina (den Bosch) de G. V. V. (Ginneken) met 3—0. Stand met rust 1—0. Rechtszaken. Goed voor.... kussen De Rechtbank te Leeuwarden heeft een boekhandelaar uit Workum veroordeeld tot ee ngeldboete van f 1, subsidiair hech tenis van één dag, wegens het in zijn winkel voorhanden hebben van de be kende bankbiljetten met „goed voor 25, 40, 60 of 100 kussen." De officier bij dezelfde Rechtbank heeft legen een man uit Dokkum drie maan den gevangenisstraf geéisoht wegens op lichting en strafbare poging tot oplich ting met een bankbiljet, waarop stond „goed voor 85 kussen", gepleegd. Leger en Vloot. Bij het departement van oorlog bestaat voornemen om, in afwijking met andere jaren, dezen zomer voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen te roepen de lichtingen van 1895, 1897 en 1899 voor wat de vesting-art. en de lichtingen van 1897 en 1899 voor wat de veld-art. en de rijdende art. betreft. De tijdduur onder de wapenen is bepaald op 4 weken. niet door de bedienden-vereeniging.I den in twee klassen wier belangen dóch dioor de patroonsvereeniglng ge-; lijnrecht tegenover elkaar staan. l)e eischt Niet die bedienden steunden bevoorrechten ln de maatschappij, op dfan patroon, «toch omgekeerd, de patroons op de bedienden, en hadden die laateten 't vuile werk van posten niet op zich genomen, er zou van de geheele beweging hoegenaamd1 niets terecht zijn gekomen Ongeveer tegelijkertijd ontstond in de vereemigingen der patroons en der bedienden een drang tot lotsverbete ring ,door verkorting van arbeidsduur. De bedienden-vereeniging belegde een openbare vergadering, tot bespreking van den eisch: negen-unr-sluiting dtes avonds, en noodigd© heeren patroons tot bijwoning uit. Dezen, in gering aantal tegenwoordig, hadden bezwaar tegen een zoo dlep-ingrijpenden maat regel. Men kan niet alles op eene ver krijgen. Beter ware het eerst op Zon dagmorgen een uur vroeger te sluiten. De bedienden kozen eieren voor hun geldt Wilden de patroons vooreerst met hem. nog niet samenwerken voor die negen-uur-sluIting, dan zouden zij de patroons eerst steunen In die actie voor de elfuur-sluiting op Zondagmor gen, in de stilzwijgende veronderstel ling dat daarna die patroons met dte bedienden zouden samenwerken voor den verder-strekkenden eiach. Zooals gezegd namen de bedienden het posten op zich. Circulaires wer den gedrukt, waarvan de bedienden, nota bene nog een derde der koeten willen tot het laatste loodje toe hun „pond vleesch" van bevoorrechting behouden. Er zijn enkele uitzonderin gen, zeer zeker, maar hoe bitter weinig gewicht die uilzonderingen in de schaal leggen, is ook thans weer gebleken. De arbeiders leeren dat meer en meer inzien. Verleden jaar hebben de bakkersgezellen liet ondervonden, toen ze aan 't publiek vroegen althan3 op Zondagmorgen het verscb kadetje te willen opofferen, om den bakkers al thans ééns in de week een nachtrust, en daarmee een vrijen Zondag tot 's avonds 6 uur te verschaffen. 't Heeft niet gebaat De bevoorrech ten hebben alleen opofferingsgezind heid voor menschen van hun eigen maaksel. Braaf tegenover liuisgenoo- ten en naaste bloedverwanten, zijn, ze bitter weed tegenover de arbeiders. Nu hebben die kappersbedienden den doop van den klassenstrijd ontvangen. Maar verre van hen te verbitteren, ?ai luist cüe doop hun de oogen openen, hun blik verhelderen, hun den weg tot bevrijding aanwijzen, hen ln steeds nauwere vereeniging met hun lot en etrijdgenooten de kracht en de blijd schap schenken van het heerlijk 'do- aal, dat alleen door gezamenlijk en strijd kan worden verwezenlijkt, F. W. N. HUGENHOLTZ Jr., Secr Haar). Arb. Secr. Sport en Wedstrijden. Wapenfeest. (Slot). Een talrijk publiek, meerendeels mi litairen, vulde Vrijdagavond balcona en gaanderijen van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gra- venhage. Het was de laatste avond van het vijfde wapenfeest van den Ko ninklijken Officiers-Scherrnhond. De personeels wedstrijden, voor leer lingen aan inrichtingen van militn.tr on dierwijs, die Vrijdagmiddag nog niet tot een beslissing kwamen, werden diien avond eerst afgewerkt met den volgenden uitslag: Geweer :eenige prijs, cadet-korpo raal A. E. W- dte Jong. Sabel: le pr. cadl-aerg. baron E. A. F. Creutz; 2e pr. cad.-korporaal A. E. W .de Jong; 3e pr. cadt-eerg. A. Weber. Degen: le pr. cad-korp. A. E. W. de Jong; 2e pr. cadl-serg. A. Weber. Daarna ving het eerste nummer van het programma aan. De verschillend© vereenigingen, die in den colonne-wedstrijd op 18 Febr. prijzen behaalden, tradien achtereen volgens dte zaal binnen, om thans de oefeningen nogmaals uit te voeren. Na het optreden van het 3e bat. reg. inf. te Haarlem, ondier aanvoeling van luit. Clignett, te Haarlem, dat ln den colonne-wedtetiij d geweer dien len prijs behaalde, kwam aan 'i applaus schier geen einde, vooral toen aan den aanvoerder een krans werd aangebo den. Het spreekt vanzelf, dat in dezen militairen kring na elk nummer dte volksliederen weerklonken, gespeeld door de stafmuziek van het 3e reg. huz., dat een concert gaf, aangeboden door den kol- com man d ant KERKNIEUWS. Kathedrale Kerk St. Bavo. Vrijdag te 7 uur Oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag te 7 uur Lof ter eere van den H. Joseph en Rozenhoedje. In de week de HH. Missen te 7.30, 8 en 9.30 uur. Parochiekerk van den II. Joseph. Dinsdagochtend tot half 11 en des avonds 7 uur gelegenheid! om te biech ten. Woensdag, Vijfde der 7 Woensda gen ,ter eere van den H. Joseph, te 7 uur het Lof. Donderdag te 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Vrijdag t® 6 uur gelegenheid om te biechten «n te 7 uur plechtige Oefe ning van den H. Kruisweg. Zaterdag te half 9 de H. Mie voor de bekeering der zondaars in de kapel van het Miraculeuss Mariabeeld, en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. Zaterdag begin van de St. Josephs- maand, te 7 uur plechtig Lof. In dezp week. de H.H. Missen en de Catechismus op de gewone uren ParochieKerk van den H. Antonius van Padua. Dinsdag ie 8 uur gezongen de H. Mis ter eere van den II. Antonius v. Padua. en gebeden der broederschap. 8 Avonds te half 8 Lof. Miserere en Meditatie over het Lijdien Onzes Hee ren. Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mis 1 9 avonds Lof enOefening van den H. Kruisweg. Parochiekerk van O. L. Vrouw. Zaterdag, le dag d/er maand Maart, toegewijd aan den H. Joseph, Patroon der H. Kerk, t« 7 uur plechtig Lof. Woensdag en Vrijdag te 7 uur het Lot. (N. H. CL) Gemengd Nieuws. Licht in de Egyptische duisternis Maspero, de directeur-generaal over de Egyptische oudheden moet besloten heb ben thans de meest interessante gedeel ten der onderaardsche Egyptische bouw werken electrlsch te verlichten. Hij nam eerst een proef met den tempel van Karnak; en die proef gelukte zoo goed, dat men thans besloten is de onderaard sche gangen, de doodenkaxners van de pyramiden enz. eveneens electrisch te verlichten. Toeristen zullen zich dus voortaan niet behoeven te bepalen tot het beklimmen der pyramiden: ze zul len er, door de electrische booglampen voorgelicht, ook in mogen afdalen. Er ontbreekt nu nog maar een lift of iets dergelijks waarmee men van den top naar de diepst liggende mummies zou kunnen afdalen. Een gebedssanatorium. Een bierbrouwer te Berlijn, die een ijverig aanhanger van de geneesme thode dtoor het gebed; heeft te Men ner derf aan het Züricher meer een sa natorium gesticht. Er is plaats voor 70 personen. Alle plaatsen zijn reeds bezet, uitsluitend1 door Duitschers. De ondernemer maakt goede zaken, doch de Zwiteersche overheid heeft in overweging genomen, of een diergelijke inrichting geduld' kan worden op haar grondgebied. Schadevergoeding aan een aannemer. De heer H. van Rhijn, aannemer van den bouw van onze gemeente-lichtfabrie ken, heeft zooals de lezer nader in dit blad onder de Raadsstukken vinden zal, aan den Raad verzocht ora een tegemoet koming van f 25000, op grond, dal hij bij dien bouw door groote tegenspoeden ia getroffen. De meerderheid van B. en W is daar in beginsel tegen, de minderheid zou hier een uitzondering op den regel wil len maken en hem een tegemoetkoming verleenen, maar tot een kleiner bedrag dan dat hij vraagt. Het is dezen keer voor het publiek wee« eens onmogelijk om te oordeelen over de juiste beteekenis van het adres van den heer Van Rhijn. Het adres zelf is namelijk niet afgedrukt. Volkomen in de lijn van de steeds toenemende geheim- doenerij aan ons stadhuis wordt her adres aan don R aa d alleen overgelegd. De burgerij verneemt dus alleen wat hij vraagt: waarom hij het vraagt blijft vev- borgen. Of het wijs is, dat B. en W. hef, aan de burgerij aldus onmogelijk maken om openbare adressen en daarover gegeven adviesen in al hunne volledigheid 1e overzien, zou ik wel durven betwijfelen Op dit oogenblik is het evenwel zeker, dat we er niets meer van weten dan wat men er ons wel van gelieft mede te dee- len, zoodat we ons noodzakelijkerwijs daartoe dienen te bepalen. Is nu onze beoordeeling een onjuiste, dan is dal natuurlijk niet onze schuld. De mogelijkheid bestaat, dat de heei Van Rhijn zijn verzoek weinig of niet heeft gemotiveerd, maar dan is natuur lijkerwijs het adres zeer kort en bestaat er geen enkele reden, waarom het in de openbare Raadsstukken niet in zijn ge heel is meegedeeld. Maar ik kom ter zake. De meerderheid van B. en W. brengt lof aan de manier, waarop de aannemer zich van zijn taak gekweten heeft, maar is in beginsel te gen het verleenen van een tegemoetko ming omdat de aannemer, die de winster, geniet, ook de verliezen voor zijn reke ning behoort te nemen. Naar het mij toeschijnt is er iegen een dergelijk standpunt niet veel in te bren gen. Op zichzelf mag men het voor zijn gevoel onaangenaam vinden, dat een aannemer die een groot werk voor de gemeente maakt, daarbij ten slotte geen winst maakt (misschien zelfs wel er bij toelegt) het invoeren van het beginsel, om in zulke gevallen nog een zekeren bijslag te geven zou in 't algemeen lei den tot eindelooze last en bezwaren. Zij zou den aannemer er toe kunnen bren gen, lager in te schrijven dan een bil lijk cijfer, met de stille bijgedachte: „straks zal de gemeente mij nog wel een toeslag verleenen en kom ik er toch De minderheid in het college van B. en W., die voor dit geval een uitzon dering wil maken, laadt zichzelf eer groote verantwoordelijkheid op den hals, omdat zij dit denkbeeld in de gemeente administratie wil lntroduceeren. Is dit eenmaal daar binnen geloodst, dan zal voortaan menig aannemer van grooter6 en kleinere werken meenen, dat er aan leiding beslaat om voor zijn speciaal ge val een uitzondering te maken. Ik wil nog niet eens het ergste gelooven: name lijk dat welhaast de uitzonderingen den regel zouden kunnen overtreffen, maar zeker is het wel, dat de Raad zich er door geroepen zou zien tot talrijke gevallen van tijdroovende en bezwaarlijke arbi trage. De minderheid is dan ook zeer voor zichtig. Zij wil, hoewel f 25000 haar te hoog voorkomt, zelf geen cijfer noemen voordat ls gebleken of er in den Raad een meerderheid voor het denkbeeld zelf te vinden is. Men kon zich van hier wel voorstellen, dat de leden er enthousiast over zullen wezen. Sommigen den heer van Rhijn beschouwende als de kwade pier bij de onlangs voorgevallen werk staking, anderen die het oog vestigen op den toestand van onze gemeenfefinan- ën oppervlakkig beschouwend heeft 8 heer Van Rhijn nief v >el kan; Intusschen is er toch in de zaak nog één punt niet opgehelderd. Mensc?:ena»s deze adressant, die groote werken aan nemen en uitvoeren, zijn niet de eersten de besten en hebben ervaring genoeg om te weten, dat niemand in de wereld méér betaalt dan overeengekomen is, zonder daarvoor zeer klemmende redenen be staan. Waar zijn nu die redenen? Heeft de heer Van Rhijn ze bijgebracht of niet? Zoo Ja, dan vraag ik weer: waarom ver nemen wij, publiek, die dan niet? Zoo neen, dan is het moeielijk te begrij pen hoe zijn vraag bij B. en W. nog steun beeft kunnen vinden, al is dat dan ook maar bij een minderheid. We zien hieruit dus duidelijk, dat wi] zonder het adres in zijn geheelen om vang te kennen, daarover onmogelijk een oordeel kunnen vellen. Tcch gaat ons, zou ik meenen. de quaestie nogal van nabij aan. Of de bouw van de lichtfa brieken f 25000 meer of minder zal kos ten, beteekent voor ons belastingschul digen f 1500 's jaars meer te betalen of minder te ontvangen. Misschien wil in den Raad iemand die geheimzinnigheid wel eens ter sprake brengen, waarover ook bij de toezegging van de nota over de grensregeling al ge klaagd is. Naar aanleiding van mijn laatste arti keltje over den ioestand 0. a. van de Kleverlaan. wordt mij medegedeeld, dat mijn zegsman zich onjuist heeft uitge drukt, toen hij op mijn informatie zeide, dat vroeger de onderhoudsplicht bij de gemeente Bloemendaal geweest is. De Kleverlaan is n 1. door een Commissie an belanghebbenden behaTd, die later den tol aan de gemeente Haarlem heeft overgedragen. Deze tol nu moet veel meer opbrengen dan vroeger, wat het des te onbegrijpelij ker maakt, dat Haarlem dezen weg zoo slecht onderhoudt. Vervolg Stadsnieuws. Ijsbaan. Geenszins hadden wij verwacht, dat, toen Zaterdagavond van onbewolkten hemel liet maantje haar helderen glans als van een elec- trisclien lichtbol over de glacfdte vlakte aan dien Zijlweg wierp, en honder den schaatsenrijders en -rij dhr essen in gonzende vlucht voorbijzweefden, do dooi, de onverbiddelijke, die zich niet aan de ijspret van jong en oud stoort, zoo spoedig een eind aan deze vreugde zou hebben gemaakt. Het weder was toen nog zoo mooi, dè baan, een gedeelte uitgesloten, goed,

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2