NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Een oud en toch modern drama. 19e Jaargang Donderdag' 27 Februari 1902. No. 5725 HAAULEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIËN Yoor Haarlem per 3 maanden1-20 g&flt Yan 1—5 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), Pr"j8 <^er Adverfcenfciën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1-30 Groote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames o0 Cent per regel. Afzonderlijke nummersj» 0.02j^ aAAJ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 128. u w de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiera. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenteyi voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. BAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31M» Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 27 Febr. bevat o. a.: De qaaestie-Bannermaii—Rose bery in de Engelsche pers, Typhus <n het Engelsche leger, Victor Hugo in ballingschap. Een geruchtma kende zaak, Een oud eu toch mo- dorn drama, Gemeenteraad. Qfficieele Berichten. Burgemeester en Wethou ders ran Haarlem doen te weten, dat van hedfen op alle (werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur. tot 11 Maart e.k.. 's namiddags ten 1 ure, ter gemeente-secretarie (7 e afdeeling) 'ter visie 'is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van le. de firma F. Muschter te) Amster dam om vergunning tot oprichting van eene reclame-inrichting voor verlich tingsartikelen, waarbij als (beweeg kracht een gasmotor zal worden gebe zigd, in het perceel aan de Kruisstraat no. 18; 2e. F. S. Honnebier, om vergunning tot oprichting van eene inrichting voor machinale houtbewerking, waarbij als beweegkracht een gasmotor zal wor den gebezigd, in het perceel aan de Kinderh-uisvest no. 47, en dat op den veertienden dag na heden zijnde 11 Maart e.k,, en wel des namiddags ten 1 ure. op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden be zwaren tegen het oprichten der inrich ing in te brengen. Haarlem, 25 Februari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd: BOREEL. Be See.reta.ris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. De quaestie-Bannerman-Rosebery is in Engeland nog lang niet van die baan. De „Westminster Gazette" tracht zooveel mogelijk de eendracht in die liberale partij te herstellen. Nu zoekt zij d)e liberalen, dlie tegenstandiers van Homo Rule geworden zijn, te weer houden zich bij Rosebery aan te slui ten. Sir H. Campbell-Bonnerman wil geen Home Rule, schrijft het blad, ge lijk Gladstone haar laatstelijk voor gesteld heeft. Hij heeft gezegdi, dat het zelfstandig bestuur geleidelijker komen moest, als een voortgaande ont wikkeling. En hij heeft gezegd, dat voorloopig Home Rule onuitvoerbaar is, omdat de Engelschen eer tegen zijn. Dat is dus niet zoo'n groot verschil met Rosebery, die vroeger be weerde, dat Home Rule zich uioef ont wikkelen, dat Engeland), de over- hecrschende vennoot in het Vereenigde Koninkrijk, er eerst voor gewonnen moet worden. Voorts meldt het blad; het volgende: ,,Er zijn teek enen, dat de spanning in den toestand der liberale partij ver slapt. Ons bericht van Zaterdag, dat de liberale imperialisten nog niet tot een beslissing zijn gekomen, wordt nu overvloedig bevestigd. In elke groep van de liberale partij is men krachtig geneigd om een modus vivendi te vin den, en er is alle reden te gelooven, dat de liberaal-imperialist! sA>e leden van het Lagerhuis geen overhaast be sluit zullen nemen". Sir H. Campbell-Bannerman heeft aan vrienden zijn verbazing te ken nen gegeven, dat Lord Rosebery door zijn woorden, te Leicester gesproken, geprikkeld1 is geworden. „De Economist" zegt in een artikel over deze zaak: „De toespraken, dlie Lord Rosebery Zaterdag te Liverpool gehouden heeft, zijn aangenaam ge noeg te lezen, maar zij zullen, dunkt ons, noch zijn roep verhoogen noch zijn kans vergrooten om op de puin. hoopen van unionisten en radicalen beiden een nationale partij op te bou wen. Dat hij indruk maakte, is dui delijk, maar nu maakt Lord1 Rosebery waar hij optreedt altijd indruk. In zijn loopbaan treft het meest, dat hij een van de mensclien is die men tij delijk magnetisch kan noemen. Eerst wanneer hij weg is, vraagt men zich af, waarom zijn tegenwoordigheid zoo'n aangenamen indruk maakte. Hij is bij uitnemendheid een letterkundige, ofschoon de letterkunde die hij voort brengt gewoonlijk in den vorm van een redevoering is, en hij mist als de meeste letterkundigen opbouwende kracht. De welgeslaagde gedeelten van zijn rede waren., met eene uitzon dering, alle critisch en kondien even goed geleverd worden en zijn in derdaad) geleverd door een welinge- lichten kranteschrijver. Het land hoeft niet te hooren dat er ge durende dezen oorlog in sommige mi- nisteriën wanbeheer is geweest, dat er geld verspild is bij het inslaan van krijgsbehoeften, dat er zacht gespro- keu, grove zorgeloosheid is geweest bij dien aankoop van paarden en gro ve begunstiging bij het sluiten van overeenkomsten voor het vervoer ter zee, dat de keuze der opperofficieren dikwijls blijk gaf van gebrek aan in-j zicht en dat men er uit zwakheid! voor teruggedeinsd1 is om te straffen, waar alle.'tD bestraffing beraden, maar sche\ p den boel in orde had kunnen houden. Die dingen liggen aan de op. pervlakte van onze geschiedenis van den dag en Jan-en-Alleman ziet ze even goed als de deskundige. Waar echter het land smachtend' naar uit ziet, is dat er een gedragslijn voorge steld wordt die, de genoemde euvelen verhelpende, sneller en minder kost baar tot het groote do el van den oor log voert dan de tegenwoordige regee ring het kan bereiken. Bij gebreke van dien, gaat het land mee met de man nen van het oogenblik, die, gelijk het weet, al begaan zij misslagen, vastbe raden aansturen op het doel, dat het zelf besloten is te bereikenLord Rosebery heeft niet zoo'n voorstel aan te bieden." We hebben er reeds meer dan eena op gewezen, dat het dool waarvan de „Economist" spreekt nooit bereikt zal worden. Meerdere commentaren zijn dus overbodig. Buitenlandsch Nieuws. Generaal Botha. Een gerucht, dat aan de Beurs te Lon den liep, beweert uit vertrouwbare bron te weten, dat Botha een onderhoud met lord Milner heeft gevraagd. Het War Office heeft hiervan geen be vestiging ontvangen. In het Engelsche Lagerhuis stelde de heer Lloyd George de vraag of lord Mil ner van generaal Louis Botha mededee- lingen heeft ontvangen betreffende diens overgave. Minister Chamberlain antwoordde: „Neen, geen enkele". (Toejuichingen) Lord Stanley, financieel onderstaats secretaris van oorlog, deelde mede dat de oorlogskosten sedert 31 December 190Q hebben bedragen ongeveer 131 millioen pond sterling en de oorlogskosten van I Januari tot 31 Maart geraamd worden op ongeveer 15 millioen pond sterling. Typlins in het Enge'sche leger. Lord Stanley, financieel secretaris van het Engelsche departement van oorlog, heeft onlangs in het Lagerhuis een statistiek gegeven van de typhus in het Britsche leger in Zuid-Afrika, gedurende 26 weken (JuniNovember 1901). Het waren er in het geheel 3336 ziekte* en 561 sterftegevallen. Een ingezonden stuk in de N. R. Ct.. in het Engelsch gesteld, neemt die opgave van den Engelschen minister en vooral zijn verklaring tegelifk ge geven, dat zijn departement verder geen opgave heeft ontvangen, onder handen om aan te toonen. hoe ook op dit punt de waarheid verzwegen wordt Want was is het geval? Het departe ment heeft wel degelijk opgaven al thans van de sterfgevallen aan typhus (enteric) na November. Het geeft ze dagelij les dn de sterf tel ij sten. Een eenvoudige optelling en de statistiek was er. Maar het is duidelijk, waar om Lord Stanlev met November op hield hij wou de groote sterfte van d'e volgende maanden verbloemen. De inzender geeft nu de statistiek, die de minister beweerde niet te kun nen verstrekken. De minster gaf op in Juni 885 ziek tegevallen en 170 sterfgevallen, .Tuli 32-4 en 68, in Augustus 328 en 73. in September 257 en 47, in Octobed 451 en 43, in November 1081 en 160, te zamen 3336 ziekte- en 561 sterfge vallen. Een optelling van de opgaven in de dagelijksche sterftelijston brengt ver der uit., dat aan typhus (enteric) over leden zijn (in October 59 man, in November 150 man), in December 2 officieren en 251 man, in Januari 9 of ficieren en 397 man. van 1 tot 20 Febr. II officieren en 284 man- Waarlijk getallen, waaraan het En gelsche publiek schrikken zou. De Britsche| Koloniën en de marine. Bij de behandeling van de begroo- ting van marine in het Britsche La gerhuis deelde de staatssecretaris van marine, de heer Arnold! Forst er, mede, dat gebruik zou worden gemaakt van het koloniaal congres, dat dit jaar zal wonden gehouden om de meening te vragen van de vertegenwoordigers dier koloniën omtrent bijdragen van de koloniën in de onkosten voor dte vloot. Sir Michael Hicks Beach merkte op dat de regeering niet als bedelaar tot de koloniën zal komen, maar in het vertrouwen dat die koloniën wenschen te deelen in die lasten van het rijk. Uit de Fransebe Kamer. Bij de behandeling van de begroo ting van oorlog stelde de afgevaardig de De Ram el een amendement voor, dat tot strekking heeft de herhalings oefeningen van 28 dagen te verminde ren tot 21 en die van 13 dagen tot 8 dagen. De minister van oorlog verklaarde zich tegen het amendement, er op wij zende dat organieke wetten niet kun nen worden opgeheven door besluiten bij het begrootings-debat. Het amendementDe Ramel werd ondanks de oppositie van generaal André met 375 tegen 147 stemmen aan genomen- Het Italiaansche Kabinet. Alle Italiaansche ochtendbladen be schouwden Dinsdag de kabinetscri sis als geëindigd. Het ministerie zal weder in de Kamer verschijnen, nadat de post van openbare werken door een nieuwen titularis bezet is. Prins Heinrich in de Y. 8. President Roosevelt is naar Washington teruggekeerd- Prins Hein rich heeft een rijtoer gemaakt door New-York, en het eere-burgerschap der stadl ontvangen. Alice Roosevelt, de dochter van den President, heeft Dinsdag het nieuwe jacht van keizer Wilhelm, MëTèor, ge doopt, op Shooters Island, in tegen woordigheid van Roosevelt en prins Heinricli. Algenieene Berichten. DE OORLOG IN ZU1D-AFRIKA. Reuter seint uit Beaufort West, dd. 19 dezer, dat majoor Kavanagh den 14en Bower's lager verraste op 8 KM. ten N.W. van de DoornriVierbrug en den Van Rlieynsdiorpsweg. Het 10e huzaren stormde daarbij en wondde drie Boeren met de sabel. Dat vech ten met de sabel wordt als iets bijzon ders vermeld. Er werden 6 man ge vangen genomen. De Times verneemt van een corres pondent, dat een gepantserde trein een kar munitie van de Boeren buit gemaakt heeft, d'ie van bewesten Ma- feking naar Transvaal gebracht werd. Men vermoedt, dat De la Rey langs dien' weg (al meer munitie gekregen heeft. De Pembroke Castle is Maandag uit ZuidAfrika te Queenstown aanpfeiko mem met 37 officieren en 707 minde ren, invalieden en uitgediendien; o.a. 17 officieren en 314 man van het 5a Royal Dublin Fuseliers, die twee jaar in den oorlog zijn geweest. Reuter seint uit Graaf Re'inet, dd. 21 dezer, dat er weer twee rebellen ter dood zijn veroordeeld. Maar hun straf werd in levenslang veranderd. Twee Natalsche Boeren die door het hoogverraadshof waren vrijgesproken, worden door de militaire overheid als krijgsgevangenen vastgehouden. De dagelijksche verliezenlijst ver meldt: Wagenaarskraal, K. K. 18 Febr. een kapitein gewond, 5 minderen ge wond, 2 vermist; Klipdam bij Heidel berg, 18 Febr. 2 doocLen, 5 gewondten (aanvulling); Langgelegen bij Vrijheid 19 Febr. luit.-kol. Evans gesneuveld, majoor Blunt gewond' (volgenden dag overleden) een sergeant zwaar ge wond; Brindisi 20 Febr. kapt. Price zwaar gewond'; Tafelkop 21 Febr. 5 gewondlen; Leeuwkop bij Boshof 20 Febr. 2 gewond; Witnek 19 Febr. 1 gew.; Rietspruit 18 Febr. 1 doode, 1 gewonde; Springs 18 Febr. 1 gewonde. Luitenant Morris, 26 Januari als vermist opgegeven, is gesneuveld. ALLERLEI President Loubet zal den Paus od diens feest twee prachtige Gobelin tapijten doen toekomen, met voorstel lingen Jeanne d'Arc betreffende, naar schetsen van Jean-Paul Laurens. Het ondier die wtapens roepen van het Italiaansche spoorwegpersoneel heeft gTooten indruk gemaakt. De regeering heeft zoo doortastend» maatregelen genomen omdat zij te weten gekomen was dat een algemeene werkstaking van het spoorwegperso neel voor de deur stond. In d» namiddag-vergadering van do commissie voor het Duitsche toltarief heeft staatssecretaris Thielmann op een vraag van Fischbeck, verklaard) dat de graanrechten in liet ontwerp der regeering opgenomen, zoowel in hun geheel als ten opzichte van elke graan, soort, door de regeeringen beschouwd worden als de uiterste grens tot wel ke zij kunnen gaan. Uit Barcelona geen verdtere onrust barende berichten. Volgens reizigers die dezer dagen te Barcelona geweest zijn, heeft de artil erie sedert het uit breken dier onlustei geen schot gelost, de verhalen van nenschen, die van geregelde gevechten spraken waarbij kanonnen gebruik', werden, zijn dus onwaar. Te Tokio en elders in Japan wordlen groote toebereidselen gemaakt voor een festelijke ontvangst van markies Ito. bij diens terugkomst van zijn groote reis. Men verwacht geen wijzigingen in het kabinet. Stadsni eu ws Haarlem, 26 Febr. 1902. Stukkeu van den Gemeenteraad Volkshuisvesting. De Raadsleden M. de Braai, F. W. N. Hucenholtz Jr. L. Modoo en W. L. Schram Az stellen ter vergemak- keling van de keuze van vijf leden uit de burgerij, voor de Commissie tot bevordering van goede volkshuisves ting enz de volgende personen voor S. ReinaJda. J. L. E. I Kleinenberg. J. Westenölorp, F. V. A. W. H van Tur renhout en J Gerritsz. Bevordering. De 2e lult. plaats, adj. J. D. C. W. Butgault alhier wordt binnenkort bevorderd tot le luit. M e t 1 n g a n g v a n 1 M a a rt e. k. Is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. P. van den Eijkhof als boekhouder bij de gemeente-reiniging alhier en is in zijne plaats benoemd da heer J. A. Jansen JAz. Creraer. Dinsdagavond trad voor de leden der letterlievende vereeniging ,,J. J. Cremer" in den Schouwburg op de too neelvereeniging „Cecilia" van Breda, Opgevoerd werd „Het Huisgezin Val mare", oorspronkelijk drama in 3 bedrij ven, door H. C. Waals, in wiens handen ook de hoofdrol was. Daar wij aan onze belofte getrouw, geen critiek zullen uit oefenen, volstaan wij alleen met de me- dedeeling dat de vertolkers na ieder be drijf enkele malen werden teruggeroe pen ,wel een bewijs, dat het stuk in den smaak der anwezigen viel. Na de pauze werd opgevoerd: „Een kistje met kruit", kluchtspel in één be drijf door Anonymus. Zondagsrust voorde poste- rijen. Aan het hoofdbureau der posterij en wordt o. m. overwogen om op Zondag de diensturen aan ons postkantoor in te krimpen en te stellen op 7,30—9.30 12—2, 6.30—7.30. Uit de Omstreken. Bloemeiidaal. Men schrijft ons De Bloeniendaalsche Tramomnibus zal met 1 Maart, zooals reeds in uw blad vermeld werd, haar dienst niet staken. Dank zij eenige invloedrijke ingeze tenen, die financieelen steun hebben toegezegd, zal haar treurig einde echter met eenige maanden worden uit gesteld. Maar dan? En dat is nu de vraag, waarover niet zoozeer de Bloemendaler, maar'wel de Overvener zich ongerust maakt. Zal zijne gemeente dan van eenig openbaar vervoermiddel verstoken zijn? Zal hij dan in den volgenden winter genoodzaakt zijn regen- en sneeuwbuien, stormgeloei en hagel jacht te trotse eren; om een boodschap te doen in Haarlem; of moot hij deze bij zich houden tot een volgenden dag met beter weer, om dan te barveren door den modder duimen dik. Waarlijk een benijdenswaardig vooruitzicht. En hoelang zal deze toestand dan note voortduren? Ik heb daaromtrent eens geinfor meerd en vernomen dnt do vol" ijverige(?) tramcommissie die wie weet hoeveel maanden reeds iiverig werk zaam is met het bestudeeren der tram plannen, in den eersben tiid nog niet gereed zal komen met een voorstel. En komt er een voorstel, dat na zulk een langen tijd van voorbereiding voorze ker wel het stempel van degelijkheid en goede bewerking zal dragen, dan nog zal (door de groote eenstemmig heid, het snel afdoen dor zaken en liet flinke handelen, die Bloemendaal's Raad kenmerken ge ruimen tijd verloopen eer een definitief voorstel is aangenomen en besloten is de conces Er was creis 'en koning in het land van Siciliën en hij wais oud. Over gelukkig dus werd1 hij bij dte geboorte van 'en zoon, die Esmoreit genoemd werd. Maar dat geluk zou niet van langen duur zijn, want z'n boze neef Robbrecht die gemeend had dat hij de opvolger zou zijn was nu erg boos en stal het kind .waarop hij het aan iemand uit Damascus verkocht enz, Zo zou het abel spel van Es moreit, dat de Rotterdiamsche to neelvereniging van onderwijzers hier het vorige jaar gegeven heeft, in 'en sprookje omgezet kunnen worden. 'En echt sprookje, dat zo heerlik goed af loopt en in z'n tweede deel vol is van zo'n grote, jonge liefde tussen de doch ter van do Sultan, Damiët, en die zo 't heet te vondeling gelegde Esmoreit. De gelukkigen die deze voorstelling het vorig jaar hebben bijgewoond, zullen zich denkelik de welluidende taal ervan noch wel herinneren even als de klank van do .stem van Esrno- reit's moeder. De zaal werd) er stil van. En don dat hele naïeve toneel in tweeën gedeeld', rechts van de toe schouwers Damascus, links Siciliën. Het geheel zal blijven 'en aangenaam herdenken. En nu komen diezelfde Rotterdam mers weer terug, weer met 'en Mid deleeuws drama, weer met 'n klucht van Langendijk tot besluit. Maar dit Middeleeuwse stuk staat tot liet vorige vóór ons als 'eu stuk wer- kelik leven, 'en hevig gevoelde trage die tot 'en sprookje. In het oude Ibschz., dat blijkbaar 'en repertoire van 'en troep geweest is staat er boven: Een abel spel van Lanseloet to" an De nemer ken, hoei hi wert minnende ene joncfrou die met sijnder moeder dien- de*), maar, als ik zei, beiden zijn 't abele (ernstige eig. mooie, hupse, bevallige) s p o 1 e n en er is toch groot verachil in. Datgene wat ze gemeen hebben in het bekoorlike waas van na tuur en eenvoud dat er over ligt, zich uitend in de welluidende taal, in de kiesheid van voorstelling, het dichter - Goedkope tekstuitgaven bij J. B. Wolters te Groningen. like van 't geheel, maar het verschil zal duideliker blijken als ik de in. houd vertel. Lanseloet van Denemerken horende tot die hoogste adel is bekoord' door de lieftallige Sanderijn, die bij zijn moe der dient. Zij houdt ook van hem, maar voelt het grote bezwaar tegen de verenig in gvan hun beiden: ze wei. gert hem iets minder dan z'n vtouw te worden en dit worden kan ze niet. Daarom gaat zij hem uit de weg, hem en z'n hoge waardering. Maar Lanseloet is 'en echt-moderne zwakke: hij is toch zo hartstochtelijk verliefd op haar, d'at hij het voor de almacht van de liefde boven standsverschil op neemt tegen z'n moeder. Deze toch 'en nuchtere vrouw 'en beetje erger noch dan Tastrad'e in Lioba is er tegen; dat geeft geen pas; soort bij soort; maar zij is meteen 'en gemene vrouw, want zij maakt misbruik van zijn zwakheid door hem te beloven, dat zij Sanderijn bij hem zal brengen onde r voorwaarde dat hij haar dan daarna in echte zin do rug zal toekeren en ruwe woorden tot haar zeggen. De kortzichtige moe. der. Hij, de zwakke, stemt er tegen z'n zin in toe. Sanderijn wordt met het praatje dat Lanseloèt doodziek is en alleen door haar bijzijn genezen kan worden, in zijn handen gespeeld', maar als zij dan weer verschijnt en, noch meer verdrietig over haai- vergissing ten opzichte van Lanseloet dan boos over zijn gedrag, wegvlucht, vèr, vèr weg van dat gruwelik kasteel, dan slaat d)e wanhoop haar zoon terneer, zooals later blijken zal, en met hem, maar' dat blijkt niet omdat zij niet terug komt, de moeder. Haar trots moet echter vreselik lijden ond'er die wan hoop, d)at kan niet andera Heel lang dwaalt Sandterijn rond. Dan wordlt. ze door 'en ridder bij 'en bron gevonden en deze, ook bekoord door haar, belooft haar trouw. Echte heerlike romantiek, iets reëler bij Sanderijn die wel mee wil gaan als zijn echte vrouw zij heeft immers ook geen leven als vrouw alleen in die ruwe tijden maar, als hij daar in toestemt, ook niet anders dan na dat zij hem haar lotgeval verteld heeft. Zij gebruikt daartoe 'en melo- dieëus klinkend lieflik beeld van de boom vol bloesems en 'en valk bijt er een af. Is dan de boom minder waard? Hij vat kies haar bedoeling, antwoordt op soortgelijke wijze en verstoot haar niet. Intussen zendt Lanseloet z'n dienaar uit om haat. te zoeken in de romans van die tijd zou hij er zelf op uitge togen zijn, want die zijn vol van hcl- denairijden en de ridders vechten alsof ze van ijzer zijn en opgewondten kun nen worden met 'en sleuteltje. Hier is 'en mensetike mens, 'en zwakke bo vendien, en die stuurt z'n knecht; die wacht thuis het bericht af dat hij komt brengen. De dienaar rijdt uit en vindt de boswachter van de andere ridder ten slotte. Dit is minstens een jaar na 't begin. Deze boswachter brengt Sanderijn tot hem en zij ver klaart in dezelfde beeldtaal, dat ze niet mee kan noch wil, omdat ze lukkig is. De knecht het eerste type van de clowns in welke westerse litteratuur ook bang voor bloedvergieten tus sen beide ridders vertelt bij z'n terug komst aan Lanseloet dat hij Sonde- rijn ,heel ver, stervende gevonden heeft en herhaalt haar laatste woorden; de ridder, bewust van zijn schuld, slacht offer eu voor ons gevoel terecht van eigen zwakheid doodt zich zelf en toont daarmee hoe- groot-opper machtig was de hartstocht die hem bezielde voor Sanderijn. Hoe boeit dat stuk al bij het lezen: wat 'en bekoring gaat er uit van San derijn; hoe nobel is ze van denken tegenover de hoge ridder, die haar zo lief is en die toch in eens haar liefde doodt. Hij, Lanseloet, stond voor haar zo hoog, dat er geen spoor vau hem overblijft als hij neerploft, zij ziet hem in 't geheel niet meer in haar verbeelding na dat vreselik ogenblik; vandaar ook dat zij later dat andere aanbod kan aannemen. Er klinkt daar voor mij iets hoopvols voor de toe. komst uit op: Sanderijn, de zachte, liefhebbende, waardige vrouw zal 'en krachtiger geslacht voortbrengen en in ten minste één ridderburcht zal do vrouw geëerd worden en de plaats in nemen die haar toekomst. Zij draagt het hele stuk. En tegenover haar de machtige ridder zich bukkend onder de hartstocht van z'n liefde, maar toch ook weer niet alleen uit zinnelikheid, want z'n wanhoop, z'n dood louteren hem voor onze ogen. Z'n hartstocht was te groot en hij te zwak. Zo verteert do liefdegloed z'n leven. Is dat echt tragies? Die held in botsing met 'en vijandige macht (z'n moeder of eigenlik liet. standvooroordeel, dat zij verdedigt); hij geeft zich bloot dooi eigen zwakheid on komt daardoor en déArdoor alléén ten val en wij be. rusten er in! Er gaat 'en frisheid van.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1