Aan de teergevoelige magen. Kijkjes om ons heen. sie aan één der aanvragers te verlee- nen. Zoodal men, den tijd der uitvoe ring medegerekend. stel dat er een electrische tram komt, wat ik nos: steeds betwijfel, —minstens nog 4 a 5 jaar zal moeten wachten. En waarom betwijfel ik het? Omdat de Raad niet tot eenstemmigheid zal komen omtrent den aanleg. Naar ik hoor verluiden, wenscht 1de een de baan aan de Zuidzijde, een ander, die aan de Noordzijde van den weg te leg gen, een derde gevóélt er evenwel veel voor om de baan in 't midden van den tegenwoordigen rijweg te leggen, ter wijl een vierde de baan weder op dn Bloemenölaalschen weg wil houden en een vijfde de voorkeur geeft aan den nieuwen weg door de duinen evenwij dig met den Bloemendaalschen weg. De meeningen in de Vroedschap zijn derhalve nog zeer verdeeld en daarom wenscli ik zeen- bescheiden ook mijn meening eens in deze tramkwe-stie te zeggen.' Ik bedoel alleen over den te projec teeren weg. omdat deze toch vóór de verleening der concessie moet worden vastgesteid. Mijn meening is dan om de baan, niet te leggen aan de Zuidzijde1, waar door de wandelaars worden gehinderd niet in het midden, waardoor het rij tuig-verkeer wordt gestremd, maar aan de Noordzijde1. Door omhakking van boomen, door demping van sloten, door wegneming der tollen, door het achteruilzetten van enkele hekjes, ver krijgt uren dan een prachtige breede baan, evenwijdig aan de r wandelwegen- Van de ZijLbrug tot aan den spooroverganr te Overveen behoeft de electrische baan de rij wandelwegen niet te kruisen. Bij de kruising h niveau der HaarlemZand voort Spoorwegmaatschapj. waartoe reeds vergunning is verleend, steekt de tram nu voor de eerste maal den weg i over naar den nieuwen weg Kweekduin. Zij moet derhalve niet den Bloemen daalschen weg volgen, die te smal is, maar zooals gezegd, „de Kweekdoiin* weg" om ter hoogte van de woning van den heer Koolhoven weder op den Bloemendaalschen weg te komen. Daar steekt zij dus, voor de tweede maal den weg over om nu aan de. Noordzijde te blijven tot aan de Beek laan. M.i. is dit de eenvoudigste oplossing voor den aanleg van een electrische tram. Evenwel geef ik gaarne mijn meening voor beter. ten daartoe in het Koninklijk Paleis in trek nemen. Z. K H. de Prins heeft het bescherm heerschap aanvaard van de Vereeniging tot Christelijke verpleging van bedelaars en landloopers. H. M. de Koningin Moeder heeft Maan dagavond een diner gegeven, waaraan o. a. deelnamen de gezanten van Japan en Perzië en Hr. Ms. gezant te Parijs, Ridder de Stuers. De Zuiderzee. Het dagelijksch bestuur van de Zui- derzee-Vereenigi.ng is dezer dagen op audiëntie geweest bij den minister van waterstaat. Het bestuur heeft aan den Minister het groote belang dezer zaait uiteengezet. Naar men verneemt zijn de denkbeelden van den minister omtrent hex plau vrijwel in overeenstemming be vonden met de gedachten van het dage lijksch bestuur, zoodat de commissie een bevredigenden indruk van 's Minis ters meening ontving. Het College voor de Zeevisscherljen en 's Rijks Waterstaat zijn reeds door den Minister over het plan gehoord. Den Hertog. Naar „Het Schoolblad" mededeelt, is heer den Hertog, lid der Tweede Ka mer, door de hevige koortsen, die hem nu reeds sinds zeven weken verzwakken, zeer uitgeput; maar zijn sterk gestel heeft tot nu toe de overwinning behaald De pols was de laatste dagen iets regel matiger en de teropera- - een weinig minder hoog, maar eigenlijke beterschap kan thans toch nog niet geconstateerd worden. HilIefifOiH. Voor de kiezerslijst 1902 en 1903 heb ben zich aangegeven 12 als woning kiezer, 52 als loonkiezer. 12 als inwo nende zoon, 1 als spaarbankkiezer en 1 als ex&menkiezer. In de plaats van den heer G. L. Crie- tée. die als lid heeft bedankt, is tot voorzitter der Plaatselijke Schoolcom missie kozen de heer H. Veldhuizen van Zanten. Binnenland. Parlementaire Praatjes. De belangstelling van de Kamerleden in de behandeling der militaire bevorde- rlngs- en pensioenwetten was gisteren dermate gering, dat de Kamer ten 11 uur niet en ten 1 uur maar nauwelijks vol tallig was. De behandelde materie is dan ook wel taai en heeft voor de buitenwereld d. w. z. voor anderen dan de direct belang hebbenden maar weinig aantrekke lijkheid. Het komt er nu op aan uit het dikwerf zeer verward en meermalen door het druk gepraat in de Kamer nau welijks te volgen debat, de eigenlijke besluiten op te diepen. De vraag of een officier op non-activi teit. niet moest opklimmen in de rang lijst (gelijk bij amend, werd voorgesteld), terwijl het regeeringsvoorstel ten gevolge kon hebben dat zoodanige officier ach teruitging op de ranglijst wat onbil lijk werd geacht werd door de Kamer beslist ten gunste van de door de Reg. voorgedragen redactie. Een amendement om de leden van het Hoog Militair Gerechtshof de zeker heid te verschaffen dat zij zouden be schouwd worden als actief dienende of- cieren werd ingetrokken, nadat de Re geering dit punt buiten twijfel had ge steld. Tegen de mogelijkheid van overplaat sing van mil. intendanten bij de mil. ad ministratie, met behoud van rang of bij bevordering, werd door den heer De Ras sterk bezwaar gemaakt. De Min. was be reid te bepalen dat de intendanten zou den worden teruggeplaatst bij het dienst vak waaruit zij gekomen waren. En al dus gewijzigd werd het regeeringsartikel behouden. Hiermede is van het debat van gisteren het voornaamste gezegd, G. Jr. Uit de Hofstad. H. M. de Koningin heeft de erfgravin en den erfgraaf von Erbaeh-Schönberg uitgenoodigd vóór hun terugkeer naar Duitschiand nog eenige dagen de gasten te zijn van II. M. Vrijdag zullen de gas- In den rouw. Wie tiians in de Schermer komt, zoo meldt men uit Schermerhora, merkt aan ieder der twee-en-vijftig molens van dien polder iets eigenaardigs op. Staan de molenwieken in den winter op dagen van rust gemeenlijk zoo, dat ze een staand kruis een optel- teelten vormen, terwijl ze daaren tegen in den zomer aan een vermenig- vuildigteeken doen denken, nu hebben ze een eband, die tusschen beide het midden houdt. Het i9, of de wieken, uit den wintei-stand in den zomerstand willende overgaan, in haar kwarten- keldtraai halverwege zijn blijven ste ken. Wat dat beteekent? Het is het rouw- teeken van de wjatefrmolens en wel het teek en van, den droeven rouw, wegens het overlijden van den dijk graaf des polders, den heer S. de Jongh. Telkenmale als er een lid van het polderbestuur overleden is, moe ten die molens hunne wieken eenigen tijd bij rust in dien stand van droe ven rouw zetten. Van „droeven" rouw, want enkele malen ziet men ook een molen het teeken van,,blijden rouw" vertoonen, nL als den molenaar een kind geboren is. Dan schijnen de wie ken halverwege te zijn blijven steken bij hare poging om van den zomer- stand in den winterstand over te gaan. Een lief lieer. Te Hilversum heeft een zekere S. zich bij zijne arrestatie wegens dronkenschap heftig tegen den agent van politie D. de W. verzet. De omwonenden moesten dien agent te hulp komen. Met behulp van eenige daarna toegeschoten agenten gelukte het eindelijk S. meester te wor den en hem, op een kruiwagen gebon den, naai' het bureau van politie te bren gen. De politieagent de W. was danig toegetakeld: een zijner vingers nagei afgebeten, een gedeelte van zijn baard uitgerukt; de neus bloedde en ten slotte was hij over een hek geworpen. door in brand moesten of althans kon den geraken, ten gevolge waarvan in den avond van genoemden dag op de gaanderij van 't evangelisatielokaal de daar aanwezige licht Ontvlambare stof fen inderdaad in brand zijn geraakt en die gaanderij en de daarboven liggende zoldering van het lokaal, alsmede een op die gaanderij staande kist met bios coopplaten gedeeltelijk zijn verbrand, terwijl de in het woonhuis geplaatste toe stellen geen brand hebben veroorzaakt, ten gevolge van de van beklaagdes wil onafhankelijke omstandigheid, dat ande re personen de aan de lampjes beves tigde touwtjes hebben doorgesneden, vóór dal de wekkers afliepen, en de lampjes en nachtlichtjes hebben uitge blazen, vóór dat zij met de daarbij lig gende ontvlambare stoffen in aanraking kwamen, hebbende beklaagde de boven omschreven handelingen verricht of doen verrichten met het opzet om daar door brand te stichten in voormeld voor huis en lokaal en in de daarin aanwezi ge roerende goederen, van welken brand gemeen gevaar voor de belendende en omringende woningen en de daarin aan wezige goederen, en levensgevaar voor de buren te duchten was, terwijl beklaag de daarbij het oogmerk had om zich we derrechtelijk te bevoordeelen ten nadee- le van de Zeeuwsche Brandwaarborg- Maatschappij te Zierikzee, in welke hij het woonhuis en lokaal en de daarin aanwezige roerende goederen, bepaalde lijk ook een bioscoop met toebehooren. alsmede een reuzen-gramophoon, tegen brandgevaar had verzekerd. deze geruchtmakende zaak zullen 24 getuigen worden gehoord, terwijl als verdediger zal optreden de heer mr. A. J F. Fokker, advocaat-procureur te Zie rikzee. Smaadschrift. De Rechtbank te Arnhem deed Dinsdag uitspraak in de zaak van den heer Van Santen te 's-Gravenhage tegen den hoofd redacteur der „Nieuwe Arnh. Cour." De Rechtbank ontsloeg den heer Pyttersen van rechtsvervolging overeenkomstig den eisch van het- O. M. Rechtszaken. Een geruchtmakende zaak. Voor de Rechtbank te Zierikzee zal Vrijdag a s. behandeld worden de zaak tegen A. W.. 31 jaar. evangelist, geboren te Brielle, gedomicilieerd te Zwolle, thans gedetineerd te Zierikzee. Beklaagde wordt verdacht dat hij op of omstreeks 19 Augustus 1901 te Zierik zee in een woonhuis, staande aan de Lange Nobelstraat, op vijf verschillende plaatsen en ln een daaraan vastgebouwd evangelisatie-lokaal op twee dicht bij elkander op een gaanderij gelegen plaat sen, heeft geplaatst of doen plaatsen een brandend lampje met petroleum en één of meer brandende nachtlichtjes te midden van vuurmakers en andere licht ontvlambare stoffen, welke lampjes ver bonden waren met touwtjes aan de sleu tels van loopende wekkerklokjes, in dier voege, dat wanneer de wekkers af liepen, de lampjes moesten of althans konden worden omgetrokken, alles op zoodanige wijze dat bedoelde lampjes en lichtjes, of, voor zoover de gaanderij betreft, ook eenig ander door hem of op zijri laat aldaar geplaatst licht of vuur, in aanraking moesten of althans kon den komen met bedoelde vuurmakers en andere ontvlambare stoffen, die daar- ZaakNoëls van Wageningen. (Vervolg). Mr Van Gigch legde den nadruk op de verantwoordelijkheid van Nieuwmeijer, en beantwoordde de vraag, of elk ver keerd bevel aan een ondergeschikte gege ven, misbruik van gezag zou zijn, ont kennend. Pleiter ontkende, dat hier mo- reele pressie zou zijn uitgeoefend; Nieuw meijer is niet met ontslag bedreigd. De vergadering van aandeelhouders toch had daarover te beslissen en zet men die op zij, zegt men, dat die hier slechts in naam bestond, dan is het ge- heele geval een maskerade een grap, niet waard door ernstige rechters behandeld te worden, en dan kan beklaagde naar huls gaan Pleiter vertrouwt dan ook te hebben aangetoond, dat Van Wageningen ten aanzien van Nieuwmeijer noch als boek houder, noch als directeur door het ge ven van opdracht misbruik van gezag heeft kunnen maken. Wat de transactie van 1 50.000 betreft, het gaat niet aan alleen op grond van 't feit, dat meer aandeelen verkocht zijn dan in portefeuille waren te zeggen, dat deze transactie niet heeft plaats gehad. Waar dus niet bewezen is, dat de trans actie niet heeft plaats gehad, kan de boeking dier transactie, men moge dan over de strekking van die transactie den ken zooals men wil,jure nooit beschouwd worden als valschheid. Over winst en verliesrekening zou pl. niet spreken, omdat die rekening geheel en al samenhangt met de balans. Wat de posten betreft, waarvan in de dagvaarding sprake is, ze berustten niet op boeking in een dagboek en missen dus bewijskracht. Pleiter betwistte ook dat uit het ge bruik der balans nadeel zou zijn voort gevloeid. Resumeerende doet pl. opmerken, öat hier geen sprake kan zijn van valschheid in geschrifte; dat in de bedoelde geschrif ten geen valschheid gepleegd kon wor den; dat die geschriften niet als bewijs konden dienen, en dat dus uit het ge bruik daarvan geen nadeel kon ontstèan. Op die gronden concludeerde pleiter, dat voor zoover geen ontslag van rechts vervolging moet volgen, bekl. zal moeten worden vrijgesproken van hetgeen hem is ten laste gelegd. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 11 Maart. Aan een vertegenwoordiger van de „Vela" verklaarde Santos Dumont, dat hot ongeluk met de Santos Du mont no. 6 veroorzaakt werd door het breken der achterste touwen waaraan het onderstel hangt. Het zijden omhul sel zal. daar het door het zeewater geleden heeft, waarschijnlijk wel niet meer gebruikt kunnen worden. Santos weet nog niet wanneer hij met no. 7 zal opstijgen. Voor het oo- genblik dtenkt hij rust te nemen. Voor zijn vertrek uit Monte-Carlo werd te zijner eere door den vorst van Monaco een groot diner gegeven. Voetbal. De Competities, Wedstrijden op Zondag a.s.: Afdeeling I. 1ste Klasse. R. A. P. H. F. C., Amsterdam; H. V. V.—Ve- lociitaa, DenHaag; RpjpiditasH. B. 3., Rotterdam. 2e Klasse a. (Overgangsc impet'tie). Spajrta—A. V. V., Amsterdam; Quick Swift (A.), Amsterdam. 2e Klasse b. D. F. C.--D. S. V. V., Dordrecht; VolhardingQuiet Rot terdam; ConcordiaCeleritas, Delft. 2e Klasse c. A. F. C.—E. D. 0.,/m- sterdam. 3e Klasse Achillea—Sat", mus, Rotterdam. 3e Klasse b. Leonid&s—Voorr'-tgaug, Amsterdam. Afdeeling IL le Klasse. Quick—U, D., Nijmegen; HerculesVjti>?«. Utrecht; Go-AheadVictoria, Wage ningen. 2e Klasse a. De TubantersP. W. H, Enschedé. 2e Klasse b. Go-Ahead IIVic >ria II, Wageningen. 3e Klasse. D. V. C.Gelria, Doetin- chera. Afdeeling III. 2e Klasse. Frista- Achilles, Leeuwarden. 3e Klasse. AjaxBato, Leeuwarden. Afdeeling IV. 2e Klasse a. N. O. A. D.—Victoria, Breda; G. V. V.—Wil- helmina, Breda. 2e Klasse b. Voorwaarts^A. N. T. O. N. I., Tiel. BUITENLAND. Naar aanleiding van een bespreking an de beambten der tramwegen te Brast met de directie, is de werkstaking daar eder ten einde. De personen die zonder eene wer kelijke ziekte te hebben toch een teergevoelige maag hebben, met langzame spijsvertering, maagzuur of maagzwaarten na de maaltijden, moeten van de Pastilles Vichy-Etat gebruik maken, zeer aangenaam en zeer spijsverteeringbevorderend, dank zij het zout Vieh-Etatdat er de basis van uitmaakt natuurlijk zout getrokken uit de bronnen van den Fransehen Staat te Vichy Maar zeker te zijn hunner work- dadigheid moet men de woorden eiscben: Pastilles Yichy-Etat op de metalen verzegelde doozen waar zij zich in bevinden. Zeilen. De Duitsche keizer zal dit seizoen be slist aan de Cowes-wedstrijden deelne men. Hij moet plan hebben zijn nieuwre jacht tegen de Engelsehe jachten te la ten uitkomen. Sport en Wedstrijden. Luchtscheepvaart. De Brazllia&nsche afgevaardigde Seve- ro, die langdurige studies heeft gemaakt over de bestuurbaarheid van den lucht ballon, is begonnen te Parijs, in het park Vauglrard, voorbereidselen te maken voor een luchtreis.Binnen weinige dagen denkt hij op te stijgen, en hij stelt zich dan voor een luchtvaart rondom Parijs te maken. Santos Dumont. Santos Dumont is Maandag te Pa rijs teruggekeerd. Gymnastiek. Het nationaal gymnastiekfeest dat van wege het Nederlandsche gymnastiekver- bond, waarschijnlijk in Juli te Rotterdam gegeven zou worden, krijgt steun van vele autoriteiten en notabelen waardoor de kans van slagen zeer verhoogt. 1 hoofdleiding van het concours zal handen van den heer S. van .Aken zijn Schaatsen-tentoonstelling. Bij gel-egenheidi van de wedstrijden om het wereldkampioenschap in het 8Choonrijden te Londen, is daar in het gebouw van de Alpine Club een ten toonstelling gehouden van schaatsen, afbeeldingen en al wat betrekking heeft op sport en spel op het ijs en de sneeuw, vooral ook uit veel vroegere jaren. Want sneeuw- en ijssport zeker wel de oudste sport. Er werd waarschijnlijk reeds schaatsen gere den op beenderen vóór het ijzeren tijd perk, en hoewel er geen reliquie aan wezig is, die uit het steentijdperk da teert, toch zijn er voorwerpen geëta leerd, die primitiever van vorm zijn, dan men rich zou kunnen voorstellen. Er is bijv. een schaats van been, die in de middeleeuwen in Friesland is gevonden. Het oudste stuk is echter een schaats, die uit den jare 700 vóór Christus moet stammen, en uit een paard enrih bestaat. Verleden jaar heeft uien geprobeerd deze schaats te gebruiken, maar men kon niet ont dekken hoe zij gebruikt ia Sedert men tot de conclusie gekomen dat op dit soort schaatsen niet gereden werd, zooals wij op onze schaatsen doen, maar dat men er onbewegelijk op bleef staan en zich met een puntigen stok vo« rtduwde. Bij een andere schaats vindt men het kinnebak van een schaap toegepast als het ijzer onder de mo derne schaatsen. Langzamerhand ziet men door de eeuwen heen het been door het hout, vervolgens door ijzer, en eindelijk door staal vervangen; het vohnaakste zijn wel de kunstschaatsen waarop Salchow juist het wereldV kampioenschap heeft gewonnen. Ondeir de (boeken betreffende het schaatsenrijden is het oudste een werk van den Engelschen officier Jones, uit den jare 1772. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 80 cents per regel. Gemengd Nieuws# Een tnchtmeester. Te Arip in Pruisen doodde een acht jarige jongen, terwijl moeder en vader weg waren, zijn drie zusjes door bijl slagen. Het is een zwak jongetje met een zeer stupide gelaatsuitdrukking. Als reden gaf hij op. dat zijn zusjes, drie, vier en zes jaar oud. hem niet gehoorzamen wilden. Hij beweert het oudste kind niets gedaan te hebben,, „het viel van de tafel en deed niets meer", verklaarde hij. Aan het hoofd van een tier gedoode kinderen wer den 16 wonden geconstateerd. Onschuldig veroordeeld. Die woorden behooren helaas nog altijd niet uitsluitend thuis op den omslag van sensatieromans. Nu is te Palermo laatst weer een man ontsla gen. die ten onrechte beschuldigd van moord twintig jaar in de gevangenis had doorgebracht. Hij is 54 jaar oud en geheel grijs geworden; daar gedu rende zijn gevangenschap rijn gehecle familie overleden is, staat hij alleen op de wereld. Wie vergoedt hem de twintig ellen dige jaren in de gevangenis doorge bracht? vraagt de „Tribuna" terecht Leerplicht. Tot dusver had het publiek va» de wer king van den leerplicht m onze gemeen te nog maar zeer weinig vernomen: Wel werd er zoo nu en dan, niet al te dikwijls, proces-verhaal opgemaakt ea een on willige vader of moeder voor den kan tonrechter gedaagd, maar een overzicht kregen de belangstellenden daardoor niet. Het is daarom zeker nuttig geweest, dat alvast een van de drie commissies, die tot taak hebben tegen overtreding^ van die wet te waken, een uittreksel van haar jaarverslag aan den Raad publiek heeft gemaakt en zoodoende aan de bur gerij een Indruk heeft gegeven van <on zaak, die zij mag en dient te weten Eerst wat de cijfers betreft. De '.lom- missie bovenbedoeld, commissie kreeg 56 gevallen ter behandeling en vond aanleiding tot het doen van 52 cp- roepingen. Nu moet wie met dit cijfer bet geheele schoolverzuim in de gemeente zou willen uitrekenen, redeneerende: er zijn drie Commissies, dus hebben we 52 maar met drie te vermenigvuldigen, daar mee zeer voorzichtig zijn. De verdeeling namelijk van de stad in wijken is eenigs- zins ongelijk: Commissie A., waarvan Mr. Bijvoet voorzitter is, had 1» geval len te behandelen en Commissie 8.. on der presidium van den heer Beijnes kreeg er nog minder dan Commissie C. Wanneer de wethouder van onderwijs op deze zelfde manier een taart ging ver doelen, dan zouden er onder zijn gaster ontevredenen zijn. De Commissiën zijn zelf ook weinig met deze wijkverdeeling ingenomen, vooral commissie A. natuurlijk, want hier is allerminst sprake van 't verdeden van een taart, maar wel van cü» veidee- ling van een arbeid, die met hoeveel ambitie ze ook wordt opgevat en uitge voerd toch vrij wat beslommering en moeite geeft en nu en dan tijdroovende onderzoeken en informaties noodigiuaakt F,en nieuwe en betere wijkverdeding is dan ook zeker een groote noodzakelijk- heid, ook in 't belang van de zaak, om- Verongelukt. Een bericht uit Palermo maakt mel ding van het verongelukken op Maandag van de van Cyprus komende Russische stoomboot Maria Gorianofna op de kust van Sicilië. Drie man redden zich in een boot. Veertien anderen, waaronder de kapitein en diens vrouw, werden met de reddingboot aan land gebracht, maar nog 14 moesten Maandagavond op het wrak gelaten worden wegens de inval lende duisternis. Men hoopte ze Dinsdag nog behouden van boord te halen. Glas-plaveisel. Te Parijs heeft aen proef met plaveisel van glas goede uitkomsten opgeleverd. Dat plaveisel zal nu in verschillende drukke straten worden gelegd. De glazen plaveiselblokken worden gemaakt van tot poeder gestampt glas, dat verhit wordt tot het vloeibaar is en daarna door hydraulische machines samenge perst en in cuhussen verdeeld wordt. Het voornaamste bezwaar tegen het nieuwe plaveisel was dat men vreesde, dat de oppervlakte bij vochtig weer te glibberig zou zijn voor de hoeven van paarden. Maar het is gebleken dat het in dit op zicht niet gevaarlijker is dan gewoon asphalt. uit als van de mooie veldhloem; zo eenvoudig is ook het gegeven en die uitwerking, dat men niet na kan laten zich zoveel stukken vol tendens, vol toevalligheden en verwikkelingen voor te stellen als gekweekte kasplanten. Maar wie er dan a.s. Zaterdag van genieten gaat in het Brongebouw, Jaat ctóe ook eens bedenken hoe hoog in kunst 'en geslacht moet gestaan hebben, dat liefhebberij had voor zul ke welluidende poëzie, dat ons z<k>- veel hoogs en moois heeft nagelaten: men denke aan onze oude liedjes, aan de goden- en helden-sagen van de Ger manen. de Graalmythen, die Wagner en Tennyson aangrepen, aan de Reynaert, die Goethe inspireerde, Daute die het velen nog doet; het Ni- belungen-liedl, het Gregoriaansche Kerklied cn do gotiese kerken die er van doorruist werden. O, er was veel i-uwheid ook, maar niet dat gejaag dn gedtraaf en ges to om, die herrie in het leven van nü. De mens gaf zich rustiger aan z'n gevoel over en schiep en waardeerde des te beter de kunst, ln ieder geval mogen wij noch wel wat nederigheid leren tegenover die zovelem, die het. niet eens de moeite waard vonden hun naam aan hun kunst te geven. De schrijver van de Lanseloet is ons even onbekend als dtie van de Esmoreit. Als n ast uk je zal gespeeld worden die Zwetser van Langendüjk. De middeleeuwse klucht was ook 'n brokje leven, maar uit 'en lagere stand, waar veel ruwheid heerste en de wanver houdingen lussen maai en vrouw op noch al reële wijze aan 't licht kwa men .Dat is dus ook in die kluchten het geval, "en enkele, die van N u noch (noch meer of toe maar) uit- gezonderd en de Rotterdammers heb ben toen de voorkeur gegeven aan de 18e-eeuwer. Er ghoog staat dit klucht spel nu juist niet, maar het zal toch wel 'en lacbsukoes hebben, als men. maar goed let op de woordspeling, die het effekt in t stuk veroorzaakt. Als ,,de Mof', die hier vresedik zwetst over z'n heldendaden als ofsier, z'n knecht uitstuurt om te zien of de verwachte W e c h s e L-wissel ook gekomen is en deze met de broer van de zwetser, Wes9el, die 'en hannekemaaier is, terugkomt met onigo kollegaas maaier® erbij, dan gooit dat optreden het lucht kasteel van dó zwetser, 'en rijk huwe- lik, geheel omver. In ieder geval zal men. zich niet te helclagen hebben, als men a.s Zaterdag naar het Bronge bouw gaat. Er wordt met ernst en toewijding kunst gegeven, waaronder Yan onze beste, en dan noch: de Rot terdamse Onderwijzers Toneelvereni ging speelt nooit dian voor 'en liefda dig doel, te Amsterdam voor „Kinder voeding", bier voor de ondersteunings kas van den B. v. N. O. Haarlem. j. b. SCHEPERS. Nijverheid. Ijzer-erts. Op één dag zijn onlangs 39,200 ton ijzererts uit Ashtabula (Ohio) naar de hoogovens te Pittsburg verscheept. In 24 uur werden 55 treinen behandeld en er kwamen 65 locomotieven bij te pas. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND DE STAKING TE ENSCHEDE. De fabriek Rigtersbeek van de firma G. J. van Heek Zonen, die Zaterdag a.s. wordt gestopt, betaalt, elke week een bedrag van ongeveer f 4500 uit aan hare 600 arbeiders. De firma Van Heek Co. ontsloeg weer twee bazen, wien werd aangezegd in de fabriek Kremersmaten te gaan wer ken, omdat er op de andere fabriek geen arbeid meer was. Het ontslag volgde toen zij dit weigerden. In de Maandagavond in het R. K. Arbeidersgebouw gehouden samenkomst werd medegedeeld, dat dien dag aan col lecten 2081 was ontvangen. „De Vol harding" te 's-Gravenhage zond de vo rige week weer 1750 brooden en 50 HL. boon en. Alles is rustig. De door stakers, vertegenwoordigers uit de burgerij en de organisatie-comité's gehouden conferentie heeft geen resul taat opgeleverd. Zouderling spel. Een trouwfeest in het kleine dorp Gifting, bij Hamburg, had! een droevig slot Nadat de gasten goed gegeten en gedronken hadden, vermaakten rij zich lustig en een hunner bood zich aan om voor een 03 door te gaan, die moest geslacht worden. Dit spel werd uitge voerd door een bloempot op den rug van den man te plaatsen, terwijl het geheel dioor een tafellaken bedekt werd Hierna werd hij Sn bukkende hou ding achterwaarts in en uit de kamer geleid, zoodat de bedekte bloempot, die het hoofd van den os voorstelde, werd aangeboden om afgehouwen te worden. Ongelukkig befereep de m*»n niet goed de richting, welke hij nemen moest, en liep met het hoofd vooruit. De 6lager gaf een zwaren slag met blok hout en de „os vic' tocgrrot vermaak der toesch 1 vers twrieJijk op den grond. Daar men den krak van den bloempot niet hoorde, gaf de,.been houwer" een tweeden slag en toen bemerkten de feestelingen tot hun grooten schrik de vergissing. De pseudo-os ligt nu gevaarlijk ziek. Een allerzonderlingst spel! Door een kat. Langs den electrischen spoorweg tus schen Buffalo en Lookport was onlangs een kat in een paal van de geleiding ge klommen. Terwijl zij langs de voedings kabels trachtte te loopen, raakte zij met haren staart een van de met 22.000 volts geladen transmissie-lijnen van de Niaga ra. De kat werd op slag gedood, maar haar lichaam, dat in de draden bleef hangen, veroorzaakte een rondgaanden stroom, tengevolge waarvan de krachts levering van de Niagara twee uren lang stilstond. Verscheidene electrische spoor wegen en verlichtingsnetten in het wes ten van New-York hadden geen stroom, dat, zooals voor de hand ligt. een kleiner arbeidsveld beter kan worden «verzien, dan een groot. Maar ik keer terug tot de mededeclin- gen van commissie C. Het is een merk waardige zaak, dat van de 56 overtre dingen niet minder dan 42 komen op re kening van de jongens. Men zoa opper vlakkig lezende, haast gaan denken, dat Mr. De Kanter, de voorzitter der Com missie, als warm kampioen voor de rechten van de vrouw, deze bijzonder heid in het verslag had doen opnemen •tot aansterking van somraiger meeuing over haren superieuren ijver en vlijt. Jammer genoeg voor de vrouw wordt de ze illusie weggenomen door de nuch tere uitlegging, „dat jongens vaak voor schooltijd loopjongen zijn en te laat- schoolkomen." En de redenen van het schoolverzuim? Ze zijn vljf-erlei: onwil, onmacht, onver schilligheid, onkunde, en armoede. On kunde bij den vader of de moedei", die meenen dat de Staat niets te zeggen heeft over hunne kinderen en zich eenvoudig niet kunnen indenken in de mogelijk heid, dat zij geen baas meer zijn „over bun eigen jongen of meisje"; onwil soms tegenover een schoolhoofd of on derwijzer, wegens vermeend© gritven, bekeken door den gelueurden bril van het kind zelf; onmacht, in groote gezin nen, waar soms de va oer dood is en de moeder, arme sloof, dag in dag uit bij anderen moet gaan werken zoodat een van de oudere kinderen op de kleinste moet passen. Zulke gevallen treffen bet hart. Gelukkig, dat de schoolhoofden in de wet eenige ruimte Yan handelen gekre gen hebben, anders zou trouwens de ge heele wet voor hen een onmogelijkheid ezen. Want het werk dat de Commls sies doen is nog maar een peulschil, ver geleken bij wat er geëischt wordt van de hoofden. De aanteekeningen en in formaties die zij er zich voor moeten getroosten, zijn talloos: zij zijn van de wet op den leerplicht het lastdragende ezeltje. Welk nut het werk van de Commissiën sticht, blijft voor haar verborgen: Com missie C. komt er rond voor uit. Dc wet schrijft daaromtrent niets voor en het' eenige wat zij daarvan wel eens te hoo- ren krijgen, is een toevallige mededee- ling van een schoolhoofd. Overigens zijn de vervolgingen, die de schoolopziener instelt, de eenige barometer voor den stand van haar werk. Dat dit een leemte is, ligt voor de hand. Allicht zullen ook de beide andere Com missiën een en ander publiceeren over hunne ervaringen. Immers al kan, dank zij het merkwaardige standpunt van B. en W., geen gemeenschappelijke samen werking van de Commissiën plaats heb ben, toch zijn zij het in hoofdzaken eens en daartoe zal zeker ook wel behooren, dat het verslag van hunne handelingen niet in de portefeuille van 't stadhuis be hoort te vermuffen. Vervolg Stadsnieuws. De Faust-sage. Over de Faust-sage te hooren spreken door een letterkundige als de heer Poel- hekke was een voorrecht voor de leder der R. K. leesvereeniging gisterenavond in de bovenzaal van „De Vereeniging". De hoofdidée der Faust-sagc, zei spre ker, is door en door katholiek; ze is ge bloeid op geloovigen bodem. Nagaande de historie der verschillen de bewerkingen van de Faust-sage ving spreker aan bij het eerste boek in 158^ verschenen, waarin de geschiedenis van Dr. Johannes Faust verhaald weid. Dit boek nu, het „Volksboek", bevat niets nieuws en berust, op een theolo gisch, mythisch en historisch element. De heer Poelhekke analyseerde deze verschillende elementen der Faust-sage. De verhalen van toovenarij waren in de zestiende eeuw niet nieuw; vele groo te geleerden werden door het volk tot toovenaar gemaakt, en evenmin waren de verhalen van verbond met den duivel vreemd Het behoeft ons dus niet te verwonde ren, dat verscheidene personen in die cirkels werden betrokken. Wat nu Faust betreft, er heeft werke lijk een Dr. Faust bestaan Hij was eigenlijk niets meer dan een rondzwervend Charlatan, die nu eens hier, dan weer daar ontmaskerd word, wat koren was op den molen der volks- phantasie. En waarschijnlijk is het de ze boerenbedrieger geweest op wien' tusschen de jaren 154b—'1580 alle faust- sagen samenliepen.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2