Gevangen op Ceylon. Men hoede zich voor Namaak. Kijkjes om ons heen. Tuinbouw. (Vervolg van het wtinter-congres). Na de pauze werd behandeld punt 3. „Wat moet er gedaan worden om Dendrologie is ons land tot haar recht te doen komen? Moet het initiatief hiertoe uitgaan van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, of van eene daartoe op te richten vereeni- Sing? T t Van dit punt was de heer J. A. Kors de inleider. Spr. zeide d'at het de meaning der afdeeling Zeist was, dat, waar voor alle takken van tuinbouw zooveel wordt gedaan, voor de Dendrologie hier te lande zoo weinig wordt ge daan. De behandeling van onze hees ters is bepaald slecht, in hoofdzaak is dit het gevolg van het slechte onder richt daarin. Verbetering daarin is te brengen door het verspreiden van beknopte handleidingen, van een arbo retum zou ook veel goeds te verwach ten zijn; ook zou op dit gebied! veel door wandel!eeraren gedaan kunnen worden. Volgens spr. moest de Ne derlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde in dieze d'e ge- wenschte stappen ter verbetering ne men. Verschillende aanwezigen voer den liet woord!. Daar eene commissie inzake de Dendrologie reeds werkzaam is, acht te de voorzitter het overbodig eene tonclusie te nemen. PUNT 4. Vervolgens werd door den heer W. Heijbroek Jr. ingediend) het onder werp: -Op welke wijze is er meer be langstelling op te wekken voor die bi bliotheek der Maatschappij en hoe kan die meer ten nutte der afdieelingen beheerd worden?" Spr. wees er op dat er te weinig van de bibliotheek wordt gebruik ge maakt, omdat de reglementen te streng zijn en heit ten gebruik stellen der boe ken plaats heeft onder lastige bepa lingen. Tevens deelde spr. mede dat de catalogus veel te wenschen overlaat. Hierin moest verbetering worden ge bracht. PUNT 5. Door den lieer J. G. Ballego werd de wenschelijkheid bepleit, dat er ten dienste van de praktijk eene hand leiding moest bestaan voor plantan aardrijkskunde, bestaande uit eane zoo uitgebreid mogelijke lijst van in den handel bekende planten, waaraan de groei -of vindplaats, gemiddelde temperatuur en hoogte worden toege voegd. In het belang der praktijk achtte spr. een dergelijke handleiding uoo- dig, waardoor men de behandeling der verschillende planten zal leeren kennen. Indertijd heeft de Maatschappij een prijsvraag voor eene dergelijke hantk leiding uitgeschreven, dbch geen be kroning toegekend. Spr. bracht dlat in herinnering, omdat een woorden boek naar zijn denkbeeld wel nut zou hebben Door den heer A. Fiet werd ingeleid punt 6. Spr. betoogde dlat het zoowel in het belang van de beoefenaars der tuinbouw als in dat van da bezitters van tuinen en parken is, dat bij de tuinaanlegkunst meer rekening worde gehouden met de vrije natuur, vooral wat betreft de groepeering van hoo rnen en planten. Spr. wenschte de groepeering zoodanig te hebben dat geen enkel park op het ander geleek. Men moet voldoende ontwikkeld zijn om telkens op andere wijze te groe- peeren. waardoor de planten geheel tot haar recht komen. Met verschillende teekeningen diuidde op 22 cent, ingaande 1 Maart a.s. Het verzoek der gezellen was 23 cent met 1 Jan. 1.1., doch dit was van de patroons niet te verkrijgen. Schouwburg. 20 Maart a.s. zal de Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel in den Schouwburg alhier opvoeren Maria Stuart. Uit de Omstreken. Bloemendaal. VEELBELOVENDE JONGELUI. In den avond van den 25en Februari jl., werd de politie alhier verrast met een fijn zaakje. De tachtigjarige weduwe Van Hemert, die Zondags geregeld uitgaat, kwam mededealen, dat zü bij hare thuiskomst niet binnen kon komen. Alras bleek de politie, die door over- klimming toegang kreeg tot die woning, dat aldaar was ingebroken en men aan de achterzijde het huis was binnengeko men door overklimming en het verbre ken van een glasruit. De sluwe dader had daarna door het openbreken van kamerdeur, toegang gevende tot de gang, de voordeur met knip gesloten, op dat hij niet verrast zou kunnen worden. Toen de bewoonster eenmaal door be hulp van de politie was binnengelaten, bleek haar bij onderzoek, dat zij vermis te een viertal gouden ringen, een zilve ren dameshorloge benevens een half fleschje roode wijn. Andere voorwerpen van waarde wa ren gelukkig onaangeroerd gebleven. Men kan zich ©venwel voorstellen den schrik van het oude mensch. Spoedig daarna werden door de poli tie de belde gebroeders van der Fauge, jeugdige boosdoeners van 16 en 18 ja ren, uit hun bed gelicht. Het bleek, dat men de juiste daders had gevat. Ten slotte moesten zü dan ook wel be kennen en bleek tevens, dat zij ook de daders waren van den in *t begin dezer maand gepleegden inbraak in het wacht huisje aan de Electrische tram op de Kor te Klevcrlaan, alwaar was ontvreemd een kistje sigaren en een flesch advocaat. Terwijl de oudste jongen de daad uit voerde, stond de Jongere op wacht en deelde later van den buit mede. Het veelbelovend broederpaar is ter beschikking gesteld van de Justitie. Alle voorwerpen ontvreemd ten nadee- le van de Wed van Hemert, zijn thans in beslag genomen; drie der gouden rin gen waren reeds verkocht. Het ledige sigarenkistje benevens de flesch advo caat, nog gedeeltelijk gevuld en afkom stig uit „het \Vachthul9je" zijn ook opge spoord geworden. Appeldoorn alhier, is bij cndernandsche aanbesteding opgedragen aan den heer Heljst alhier, voor 1380.29. Uitluiden. De Staatscourant bevat de statuten der Steamtrawlermaatschappij „Aza- lia" te IJmuiden. Doel: de uitoefening en exploitatie van de zeevisscherij met alles wat daartoe in den uitgebreid ste®. zin behoort, met dien verstande echter, dat de vennootschap nimmer meer dan. één trawler te gelijk in ei gendom zal hebben. Duur: 25 jaar. Kapitaal: f50.000, verdeeld in 50aan- dleelen, edik groot 1000. Voor de eerste maal tot directeur benoemd de naajn- looze vennootschap: Maatschappij tot beheer van steam trawlers en andere visschervaartuigen. Sloten. Door de veldwachters Verplanke en De Haan is gisterennacht zekere Ta- itus alhier gearresteerd als verdacht van den diefstal van een geit. de vo rige week gepleegd. spr. aan hoe z. i. de perken en groepen j baar is. om hiertoe te kunnen komen. Haarlemmermeer. Tot heemraad van den HaaTlemmer- raeerpolder is gekozen Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg te Amster dam. Heemstede. Woensdagavond acht uur had alhier in de Christelijke school eene open bare vergadering plaats, ten doel heb bende de belangen te bespreken van bovengenoemde school. De voorzitter. Ds. Jonker, opende deze samenkomst met gebed en het lezen van Matheus 18, en heette allen welkom. Verder sprak hij over het groote be lang van een Christelijke school en van d'e instandhouding ervan. Uit het verslag van den penning meester, Jhr. Teding van Berkhout, bleek dat er telkens een tekort is; daar verschillende bijdragen door sterfgeval ais anderszins hebben ongehouden. Het is zeer noodig met vereende brach iten hierin verbetering te brengen. Daar nu de school niet meer voldoet aan de door de wet gestelde dscheaa, betreffende de ruimtei en het noodige Licht, waardoor de vol ledige financieele steun van het Rijk zou uitblijven, moet getracht worden düt ie vea-andoren. Daar echter weinig ruimte beschik- moesten worden ingericht om zooveed mogelijk de losse en grillige groepee ring der natuur na te bootsen, welke vaak het oog streelt. Daardtoor zal men veel meer afwisseling krijgen. Wor den d'e tuinen aangelegd, zooals spr. zich die voorstelt, dan is dit in het voordeel der kweekers ern tot genot der bezitters. Een geanimeerd debat ont stond over deze vraag. PUNT 7. Is het voor den tuinbouw wensche. lijk aan landbouwtentoonstellingen deel te nemen? werd ingeleid door den heer Anth. Koster. Spr. kwam tot de conclusie, dat het gewenscht is, dat landbouw en tuin bouw samenwerken bij het organisee- ren van tentoonstellingen. Vele besprekingen werden over dit punt gehouden; eenigen vreesden dat de landbouw den tuinbouw als deco rateur der tentoonstellingen misbruik te, anderen weer vonden het geen be zwaar, bij goede regeling, met land bouw samen te werken. De heer P Teunissen leidde in punt 8 en sprak als zijne meening uit dat de zaaling-kwestie, het kweeken van vruchtboomcn uit zaad, een punt van bespreking en onderzoek moet worden in de maatschappij. Ook over deze zaak ontspon zich oen langdurig debat, waarbij het groote belang der zaak nog eens werd uiteengezet. Ten slotte bracht dr. Caüie nog een woord van hulde aan de Luntersche afdeeling voor hetgeen zij reeds in deze verricht had. Wegens afwezigheid van den. heer C. Meijnen werd het laatste punt van die agenda afgevoerd', waarna de verga dering omstreeks 5 uur werd gesloten, nadat spr. nog een woord van harte - lijken dank liad gebracht aan de afd^ Haarlem voor haar ontvangst. was men algemeen van oordeel, dat het beter was te zien gedaan te krij gen een nieuwe school te bouwen. Uit de vergadering meldden zich bij rond vraag negen personen aan, die zouden trachten hun krachten ten behoeve van financiealen steun aan te wenden, tot het langzaam verkrijgen der noodige gelde®. Met applaus werd dit aanvaard Met het zingen van Ps. 68 vers 10 en een dankgebed, uitgesproken door den heer Zegors, directeur van Meer en Bosch, werd devergadering gesloten De heer H. G. D. alhier, die bij het hakken van brandhout een splinter daarvan tegen een. zijner oogen kreeg, zal vermoedelijk dit lichaamsdeel moe ten missen. I.o ons verhooging meubel ma kers. „Het Volk" meldt: Door de kamer van arbeid voor de me taal- en houtbewerking te Haarlem, is voor de bekwame meubelmakersgezellen eene loonsverhooging verkregen van 20 Tegen twee personen uit Haai-lem mermeer is proces-verbaal opgemaakt wegens het inslaan van ruiten in liet café „Oud-Rozendaal" en andere bal dadigheden. Als een bewijs, *lat de Leerplichtwet hier gunstig werkt, kan het volgende dienen: Het schoolverzuim bedroeg in 1900 per centsgewijs uitgedrukt 7; hiervan kwa men ruim 3.5 wegens ziekte, enz., zoo dat nagenoeg 3.5 bleef voor willekeu rig verzuim. In 1901 bedroeg het schoolverzuim 5 hiervan komen 3.3 wegens ziekte, enz. zoodat slechts 1.7 blijft voor willekeu rig verzuim. Beimebroek. Het aantal nieuwe personen, dut voor plaatsing op de nieuwe kiezerslijst in aanmerking komt, bedraagt 15. Beverwijk. Binnenkort zal worden overgegaan tot het bouwen van een R. K. Paroch. school alhier. Bestek en teekening zijn reeds gereed. Yel8en. Alhier is een geval van besmettelijke ziekte geconstateerd, en wel van febris typhöidea. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 ceute per regel Het doen van eenige verbouwingen I aan en in de perceelen van de dames I kracht tegen op. Het „Utrechtsch Dagblad" bevat van dr. P. Templeman van der Hoe ven, lid van het hoofdcomité van het Nederlandsen© Roode Kruis, een derde artikel over de gevangen am bulance, zijnde ditmaal een open brief aan den minister van buitenlandsche zaken. De heer Templeman van dter Hoe ven zegt o. a. dat hem de redevoering van den minister in de Eerste Kamer, op 80 Januari teleurgesteld heeft Ik mis daarin de welwillend» taal van een Nedferlandschen bewinxtman, die verschoonende woorden wenscht aan te voeren, ten aanzien van eene minder bedachtzame handeling van landgenooten, die te goeder trouw en uit deelnemende hulpvaardigheid aldus handelden. Die redevoering heeft den indkuk gemaakt als te zijn eene dOorloopende akte van aanklacht van een strengen rechter, als te zijn een pleidooi voor de opvatting van het standpunt der Engelsche autoriteiten. Ik heb de overtuiging gekregen, dat het gebeurde met de gevangenne ming der ambulance, van Nedferland sche zijde, niet met voldoende nauw keurigheid is onderzocht. Weken lang heb ik daaraan besteed en het is mij daarbij gebleken, dat meer gegevens te verkrijgen waren, dan die welke de regeering schijnt te bezitten gegevens waarvan ik tot mijn groot leedwezen geen gebruik zal kunnen maken ter wille van anderen. Van die onaangename aanmerkin gen op de leden der ambulance wor den een paar voorbeelden gegeven. Voorts noemt de schrijver de bewe ring van den minister dat een zelf standig onderzoek van onze regeering onmogelijk was, zeer zwak en de ar- gumenten alles behalve afdoende, en geeft aan hoe dat onderzoek had kun nen geschieden, nl. door: 1. de pleegzusters te hooren, die bij het voorval tegenwoordig waren ern sedert geruimen tijd zich hier te lan- die bevindhn; 2. eene beëeöigde verklaring af te nemen aan al de gevangen, leden der ambulance op Ceylon; den heer Westenberg uit te noodi- gen op te geven de adressen der copy en van de brieven in het bewuste pakket, voornamelijk om te vernemen of zij en aan welke verschillende voorname aanvoerders der Boeren waren gericht en op welken datum; 4. aan die Britsche regeering te ver zoeken het overleggen van beëedigdle verklaringen van die officieren, die betrokken zijn geweest bij het in ont vangst nemen der brieven en bij de gevangenneming 5. voorts haar te verzoeken, te mo gen vernemen of in andere dan d'e sub 3 genoemde brieven informaties wor den gegeven omtrent toekomstige oor logsonderhandelingen voor de Beren van eenig belang, en aan wie die brie ven waren geadresseerd. Het is niet gebleken .dat voor een dezer punten een onderzoek is inge steld, zegt de schrijver; en dan: Verder moet het toch aan iedereen volkomen onverdedigbaar voorkomen, dat twee der gevangen doctoren nog steedis op Ceylon worden vastgehou den ofschoon dr. Koster eene beëedig- de verklaring heeft afgelegd) dat zij geen brieven bij zich hebben gehad; deze verklaring is aan de Engelsche regeering overgelegd, maai- zij ver schuilt zich achter de uitvlucht, dat het personeel eener ambulance moest worden beschouwd als een geheel uit te maken, zoodat allen hetzelfde lot moeten deelen. Dit is eene opzette lijke slechte daad, een onschuldige wil lens en wetens gevangen te houden; maar na deze inededëeling volgt van uwe zijde geen enkel woord van af keuring. En dan Eindelijk heeft het mij bijzonder ge troffen dat door u gezegd is: „Het heeft, naar het oordeel van personen die düt gade hebben geslagen, noöh van de eene. noch van de an dere zijde der militaire bevelhebbers ontbroken aan waardeering van het geen dtaor de ambulances werd ver richt. Van de militaire attachés die van Nederlandsche zijde naai' het Boe renleger zijn gezonden, heb ik ver nomen, dat van de zijde der bevel hebbers van weerszijden de ambulan ces zijn behandeld met groote beleefd heid en voorkomendheid, al moge het dani ook zijn, dat in het vuur van den strijd in enkele gevallen door onder geschikten met eenige ruwheid is op- I getreden." Dr. Templeman komt hier met Er bestaat slechts ééne echte Scott's Emulsion Hierdoor maken wij er iedereen in het bijzonder op opmerkzaam, dat de echte Scott's Emulsion steeds voor- Kien is van ons Handelsmerk, t. w. een vïsscheir met een groote visch op den rug. Dit merk bevindt zich op den omslag van iedere lechtei flesch. Er zijn velschillende redenen, waarom men steeds het alleen echte preparaat moet koopen, en wij maken van deze gelegenheid gebruik om onze lezers hierop speciaal attent te maken. Scotfs Emulsion is een geheel bij zonder preparaat van medicinale le vertraan vermengd met kalk- en na tronhypophosphiet en glycerine. Het hoorddoel, dat men met Scott's Emul sion tracht tebereiken, is wel dit, den patient de bij uitstek geneeskrachtige hoedanigheden van de levertraan In het gestel te doen opnemen, zonder dat daarbij de spijsvertering lijdt of bij het innemen tegenzin wordt ogc wekt. In dfit opzicht is Scotfs Emul sion ver te verkiezen boven elk ander preparaat. De smaak is van dien aard dat kinderen het als een lekkernij be schouwen, en bovendien wordt de spijsvertering er door bevorderd. Met geen ander preparaat kan men zwakte en chronische kwalen zoo af doend bestrijden als met Scott'e Emul sion. De goedkoopere namaaksels, die dikwijls ter vervanging worden aange prezen, zijn meestal waardolooze mer-g- sels, die bij den ziekte weerzin opwek ken en niet het gewenscbie resultaat hebben. Het is derhalve aanter idea zulke namaaksels te weigeren en stee s de echte Scott's Emulsion te nemen, waarbij men zich het bert zal bevin den. voorstel van het afdelingsbestuur zal de afdeeling ter aanstaande, te Haarlem te houden bondsvergadering het besluit uitlokken, de behoeftige leden, die niet kunnen betalen, vrij te stellen van con tributie. Gaat de bondsvergadering niet daarop in, dan zal de afgevaardigde trachten te verkrijgen, dat voor de be hoeftige leden de contributieheffing ge schorst worde tot tijd en wijle der uit betaling van de schadevergoeding. Ver werpt de bondsvergadering deze voor stellen, dan zal de afdeeling in eene la ter te houden vergadering beslissen over de vraag, of zij zich van den bond zal afscheiden. Tot afgevaardigde Is benoemd de heer Van Óostveen, voorzitter der af deeling. Scott's Emulsion is een probaat mid del tegen hoest, verkoudheid, bloed armoede klieren, Engelsche ziekte, keelaandoeningen zwakte der longen, tering, en algemee ns zwakte; kortom alle slepende ziek- ten bij kinderen zoowel als bij vol wassenen. Depöts; HANDELSMERK. The import Trading Office, ^Graven hage. de Heer Henri Sanders. Amsterdam. - de Heer F. F. van Santen Kolff, Rot terdam. de Heer A. Mulder, 's-Gravenhage. de Heer J. H. L Snabilié, Rotterdam, de Heer A. van Tuijll, Paleisstraat, Amsterdam. Mejuffrouw E .de Leeuw, drogist, Gravenhage. T. P. VAN DEN BERGH en ZOON, Heilïgenweg. Utrecht. J. VAN GULIK, Haarlem. Gebroeders BLOKPOEL, to 's-Graven- hage. H. DE ZWART en Co., Utrecht. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Het jnbilenm ran dee Pans. II- M. de Koningin heeft aan den gep. luit'nant-generaal graaf Dumonceau, chef van het militaire huis opgedragen, het Nederlandsche hof in buitengewone zending te vertegenwoordigen bij de vie ring van het 25jarig jubileum van den paus op aanstaanden Maandag te Rome. De generaal vertrekt daartoe heden naar die stad. Donderdagmiddag is dr. Schaepman naar Rome afgereisd ten einde als ka merheer van den paus tegenwoordig te zijn bij de plechtigheden ter gelegenheid van het pauselijk Jubileum. Het corps diplomatique, de katholieke leden van de Ststen-Generaal, burgerlij ke en geestelijke autoriteiten zijn uitge- noodigd tot bijwoning van het plechtige Te Deum dat Zondag in de R. K. kerk in de Parkstraat te 's Gravenhage bij ge legenheid van het feest van den paus zal gevierd worden. Jonge zwerver. Het stoomschip Maasdam bracht Woensdagavond uit New-York te Rotter dam aan den 15jarigen J. G., welke knaap door de rivierpolitie van boord werd afgehaald om ter beschikking van zijn vader te worden gesteld. Twee ja ren geleden ontliep deze jongen de ou derlijke woning in de Eerste Pijnacker- straat no. 57 aldaar, en vertrok, zonder aangemonsterd te zijn, heimelijk met het stoomschip Clalnfield, waarvan de ge zagvoerder hem als mess-jongen in dienst nam. Sedert dien zwierf hij, aan boord van verschillende schepen, twee Jaren op zee rond en belandde einde lijk te New-York, van waar hij naar zijn ouders schreef. Door bemiddeling van een hotelhouder te New-York is hij toen aan boord van de Maasdam naar Rot terdam scheep gegaan. De jongen, die zijn eigen taal half en half verleerde, wenscht niets liever dan maar weer spoe dig het zeegat uit te zijn. Yroegere sluiting. Door de barbiers- en kapparsveree- niging Eensgezindheid, te Vlissingen, is besloten, met ingang van 1 April de winkels des avonds te 9 uur te slui ten, uitgezonderd Vrijdag en Zater- diag. Qdol-I&ond water alleen echt in onze Patentflacons Binnenland. Parlementaire Praatjes. Alvorens haar beraadslagingen over da militaire wetten voort te zetten, had de Tweede Kamer gisteren allereerst de nominatie op te maken, door een com missie uit de Kamer (waarin ook de heer Van Styrum werd benoemd) aan H. M. de Koningin aan te bieden, ter vervul ling eener vacature ln de Algemeene Rekenkamer. Ofschoon de heer M. de Ras, lid der Kamer voor Maastricht, ditmaal niet tot de sollicitanten behoorde, scheen hij door de rechterzijde voor de eerste plaats op de lijst bestemd en hij verwierf die met 45 van de 85 stemmen. Tweede can- didaat werd de heer J. F. Heemskerk, be taalmeester te Tiel, derde de heer Jhr. M .de Jonge, referendaris bij Financiën. Uit het voortgezet debat over de arti kelen der wet betreffende bevordering, ontslag enz. van officieren der land macht .resulteert: lo. dat de raad van onderzoek de ge tuigen zal moeten hooren door den be klaagden officier opgeroepen: 2o. dat de Min. zich bereid verklaarde bij reglement te bepalen, dat officieren, ouder en hooger in rang dan de beklaag de, de zittingen der raden kunnen bijwo nen (met het oog op de gewenschte open baarheid; 3o. dat na zeer langdurige gedachten- wisseling is bepaald, dat de officieren raadsleden zullen hebben te antwoorden op de vraag of er „op grond der naar hun overtuiging bewezen feiten" reden is tot niet-eervol ontslag; dat zij zullen stemmen in het geheim; dat de Kamer niet wenschte verplichte overweging in raadkamer; 4o. dat van de uitspraken der raden van onderzoek zonder eenige beperking beroep is toegelaten op raden van appèl G. Jr. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. In eene Dinsdagavond gehouden ver gadering der Amsterdamsche afdeeling van den bond van uit Zuid-Afrika ver dreven personeel van de N. Z. Afr. Sp.- maatschappij is medegedeeld, dat de Engelsche regeering voor de schadever goeding een bedrag van 37500 pd st. heeft toegezonden aan de firma Hope 4 Co„ welke som, naar het gerucht wil, reeds zou zijn uitbetaald door Hope 4. Co aan de Nederlandsche regeering. Het bondsbestuuv heeft het plan, den leden, voor wie geen bondscontributie wordt betaald, bet stemrecht te ontnemen. Op Een merkwaardig bord. Het huis op den hoek van de Martinus- Steijnstraat en den Hilledijk te Rotter dam, trekt, nogal bekijkers. Tegen den gevel in de Martinus Steijnstraat ls nl. een groot bord aangebracht, waarboven op staat de buste van president Stedjn; dumdumkogels flankeeren de buste, waaronder de vrijheidszon rijst met het anker der hoop ln het midden. Ter weers zijden van deze zon, op de hoeken, bo ven aan het bord, zijn kinderkopjes voor stellende het toekomstige geslacht der Zuid-Afrikaansche republieken, dat groot wordt onder de dumdumkogels. Met de onderste hoeken rust het geheel op de kopstukken van Chamberlain en Rhodes. Daaronder de volgende woorden WIJ, Rhodes en Chamberlain, dragen nu den last van Steijn. Het verzoek ran een stervende. Het volgend geval wordt aan het „Hbld." medegedeeld. In een gemeentelijk ziekenhuis in N.- Holland werd een 19Jarige teringlijdster verpleegd wier einde nabij was. Op de vraag van den leeraar harer kerkelijke gemeente of zij nog een wensch had, luidde haar antwoord: zij zou haar va der zoo gaarne nog eens zien en hem smeeken tot inkeer te komen. Die vader was namelijk wegens dronkenschap ver oordeeld en bevond zich sedert een jaar in de rijkswerkinrichting te Hoorn, waar uit hij eerst in April zou worden ontsla gen. De leeraar beloofde te doen wat in zijn vermogen was en wendde zich, na over leg met een kerkeraadslid, tevens rechts geleerde, tot regenten van het gesticht te Hoorn. Het antwoord was, dat mach tiging van den Minister moest worden gevraagd. Deze machtiging werd daar op bij duidelijk telegram in overleg genoemden rechtsgeleerde opgesteld eerbiedig verzocht, maar een paar uur later kwam van de minister van justitie het volgende antwoord: „Ver zoek kan niet worden ingewilligd". Twee dagen later overleed het meisje, zonder van haven vader afscheid te heb ben kunnen nemen. Aldus luidt de mededeeling die het „Hbld". gedaan werd, met de vraag: of zulk een weigering te verwachten was „onder een ministerie dat op zich zelf den stempel heeft gedrukt van den pro feet der ontferming." Het blad schrijft hieronder: Wij kunnen niet anders aannemen, dan dat de minister van justitie geens zins uit onbarmhartigheid tot zijn afwij zend antwoord is gekomen. Hij zal daar voor wel, naar zijn inzien, overwegende redenen hebben gehad, die ons echter duister zijn. Buiten zijn bevoegdheid lag de inwilliging stellig niet: anders toch zou hij zich zeker op die onbevoegd heid hebben beroepen. Bestonden er dan andere belemmeringen van dien aard, dat zij thans onoverkomelijk waren? Zoo ja, is het dan niet zeer wenschelijk, dat dergelijke redenen, zoo mogelijk, ten spoedigste worden weggenomen, om een herhaling van zulk een treurig geval voorkomen? Nieuwe Schouwburg en nog wat Al is het geval een maand of wat ge leden en al leven we snel, toch zullen onze lezers zich nog wel herinneren, dat een van onze ingezetenen aan het ge meentebestuur een gebouw in koop heeft gevraagd, dat vlak tegenover zijn huis lag, met het plan om daar een komedie voor in de plaats te zetten. B. en \V. gin gen daar niet op in en sedert dien tijd hebben we van dit merkwaardige donk beeld niets meer vernomen. Of het voor goed in de Groote Houtstraat is blijven eken, dan wel of het vandaag of mor gen nogeens weer op 't stadhuis zal ver schijnen zullen we dienen af te wachten Intusschen is er een ander plan voor schouwburgbouw verschenen, dat al vrij lang in de maak was bij een comité van zes en twintig of zeven en twintig be kende ingezetenen. In de Raadsvergade- ring van Woensdag is het verzoek in gediend om een stuk van de vrijkomen de terreinen van de gasfabriek cadeau te mogen hebben. Denkelijk hebben reeds toen verschillende Raadsleden de wenk brauwen gefronst. Gemeentegrond weg geven en dat terwijl in beginsel is be sloten, zelfs niet eens meer te verkoopen. maar enkel en alleen in erfpacht ie ge ven! 't Klinkt inderdaad wel wat nieuw! Ik heb een vermoeden, dat deze aan vraag aanleiding geven zal tot een de bat over de al- of niet-wenschelijkheid van het geven van grond in erfpacht en het zou mij volstrekt met verwonderen, wanneer de meerderheid van den P.aad op dat beginsel terugkwam. De gronden van het voormalig Lakenkoopersgild zijn beschikbaarder dan ooit! Verder weten we van de plannen van het Comité nog niets, alleen kan ik er dit van zeggen, dat het kapitaal nog niet gevonden ls. Op zichzelf beteekent dat niet veel. Waarschijnlijk is het Comité begonnen met een terrein te zoeken en overigens mogen we, bij het zien van de namen der leden, wel vertrouwen. i(j.t hex hier een ernstige aanvrage geld:. Do rest moet afgewcht worden. Wil 't Co mité iets goeds bouwen, vooral niet te groot, zich verbinden tot een zeker aan tal voorstellingen 's jaars, waarborg ge ven dat niet een doodelijke concurrentie zal ontstaan ziedaar allemaal vragen, die zich al direct voordoen en waarvan we de beantwoording mettertijd wel zul len vernemen. Laat ons voorloopig te genover de plannen staan als wit papier. In leder geval past een woord van hul de aan den moed van het nieuwe schouwburgcomité. Zoo groot is in de twee laatste jaren het schouwburgbezoek in Haarlem niet geweest dat daaruit op zich zelf veel animo te putten valt Zelfs wanneer er wat goeds gegeven wordt, laten de menschen op zich wachten Het kijkstuk Quo Vadis werd gegeven voor een leege zaal en nu kan men wel zeg gen, dat het publiek daarvan niet veel verwachtte op een klein tooneel als dat van onzen schouwburg, maar dan vraag ik: waarom kwamen de menschen dan gisteravond ook niet bij de opvoering van Nora, dat toch een stuk is zonder décor? „Juist," zal een van de leden van het schouwburgcomité triomfantelijk ui (roe pen, „de menschen komen niet omdat de schouwburg hun niet bevalt je moet eens in Arnhem zien, wai ze daar voor een aardig schouwburgje hebben Ik zal daar verder niet op ingaan, hoe wel ik geloof, dat er nog andere, meer afdoende redenen zijn, namelijk o a. de nabijheid van Amsterdam met zijn ge varieerde uitspanningsgelegenhedc-n. In tusschen als er een nieuwe schouw burg kan komen, die veel en goede stuk ken geven wil, moderne machinerie heeft, kans van bestaan oplevert en als gebouw een sieraad voor de stad is. w>. zou daar dan redelijkerwijs tegen heb ben? Zeker niemand, zelfs de directeur van den tegenwoordigen schouwburg niet als hem de leiding van den nieu wen opgedragen werd wat ik hem ioe- wensch. Zoover zijn we evenwel niet. En om ons tot het tegenwoordige te bepalen ben ik gisteravond eens gaan kijken, hoe het met de maatregelen tegen brandge vaar in den schouwburg gesteld is. Daar is ln de stalles vooreerst het noocldeur- tje, dat uitkomtin den steenen gang, die langs het gebouw loopt en waarvan men alleen zeggen kan, dat hij wat laag is voor menschen van zes voet; een even eens naar buiten openslaande deur. die naar een breede gang voert, uitkomende in de Parklaan. Deze deur is gesloten met een heel licht boompje, dat iemand met. twee Yingers afnemen kan. In die zelfde gang een br&ndkraan met slang, op de binnenplaats evenzoo met twee straalpijpen en op het tooneel. vlak bij de coulissen aan de linkerhand van den toeschouwer in 't parterre nog een. Twee brandweermannen, flinke jonge man nen, staan er in vol uniform hij, gereed om dadelijk te beginnen wanneer er ge vaar dreigt. Tot dusver is dat nog niet noodig geweest. In afwachting van den nieuwen doet men dus in den ouden schouwburg wel zijn best voor de veiligheid van liet pu bliek. Moge deze zekerheid het schouw tje. dat uitkomt in de steenen gang. die Hebben de menschen eenmaal den gang naar het Theater weer geleerd, dan kan de eventueele nieuwe schouwburg daarvan profiteeren. Vervolg Stadsnieuws, Kantongerecht. UITSPRAKEN. Wegens overtreding der Arbeidswet: A. v. H. te Haarlem, vrijgesproken, P. M. te Haarlem, tot 4 m. f 1 of im. 1 d. h„ J. W. v. S. te Haarlem, vrij gesproken. Wegens overtreding der spoorwet: W. M. te Vedsen, A. S. te Haarlem, A. v. d. B. te Haarlem, Ch. M.. Den Haag, J. W. vD .te Den Haag. G. W. H. K. te Haarlem, M. Th. te Zierikzee, W. v. d. M. zwervend, J. J'. V. te Drie huizen, alle tot. 1 of 1 d. h.. T. O. te Haarlem, tot 0.50 of 1 d. li., J. B. H. te Haarlem, tot 5 of 5 dagen. J. d. K„ te Velsen, wegens onbev. o. e. anders grond loopen tot 3 maal f 5 of 3 d. h. Wegens straatschenderij G. S. te Haarlem, vrijgesproken; P. J. v. B te Overveen, tot f 3 of 2 d. h.: J. J. G. te Haarlem, vrijgesproken. A. K. V., te id1 of 1 il. h.; H. H. te ld, 3 of 2 d h.; G. H. B. te id., lot f 0.50 of 1 d. h.; H. de V te id., tot idem. N. L. te id., tot idem; G. K„ ie idem, tot f 1 of 1 d. h.; 1) K. te idem, tot idem; H. N. te idem, wegens c voetpad berijden z. noodzaak,

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2