Aan da reizigers en stokers. Kijkjes «m ons heen. «en voor een wagemonas met stal ling aan de Nieuwstraat voor den heer E. H. Rrokmeier. Yel8en. Alhier is weder een geval van besmet telijke ziekte (febris typhoidea) gecon stateerd. Het aantal schoolgaande kinderen op de 3 bewaarscholen op 31 Dec. 1901 be droeg in deze gemeente SOI Jongens be neden G jaar en 26 van 6 jaar en ouder; 173 meisjes beneden 6 jaar en 13 van 6 jaar en ouder, dus een totaal van 374 kinderen van beneden 6 jaar en 39 van 6 jaar en ouder. Krijgsgevangen Boeren. De „Daily Mail" behandelt, wel wat voorbarig, in eeai artikel de vraag, wat er met de krijgsgevangen Boereu gedaan moet worden, llaar betoog komt op 't volgende neer. In al de vroegere oorlogen, die En geland gevoerd heelt, waren dte gevan genen geregelde soldaten en matro zen, die veilig ineens hun vrijheid konden herkrijgen bij het totstandko men van dein vrede. Maar in het ge geven geval vertegenwoordigt die vij and) het gehoede volk, en moet het on zeker blijven, of zijn vijandigheid; niet zal herleven na de bevrijding. De ge vangenon zelf zijn waarschijnlijk over moedig gewordten tengevolge van het1 voortduren van den oorlog, en men moet bij het overwegen van do vraag, wat te doen met de ruim 40,000 man die in Engel&nd's handen zijn, reke ning houdfen met wat de 10,000 die (naar de schatting van de Daily Mail) op dit oogenblik nog doorvechten, &1 hebben gedaan om den 6trijd te rek, ken. En dan kan men allen niet gelijk behandelen. Het zou onrechtvaardig zijn dat do tegenstanders die het hardi nekkigst en bitterst zijn geweest, hun vrijheid zouden herkrijgen een paar weken na hun gevangenneming, ten- wijl dezulken die naar red» geluisterd hebben en minder verbitterd waren, een lange gevangenschap te verduren hebben gehad. Men kan er dus niet aan denken ,al de gevangenen onmid dellijk na het eindigen der vijandelijk heden in vrijheid te stellen. Twee dingen zijn allermeest noodig: schif ting en blijvende verwijdering. Blij vend moeten verwijderd' worden uitj ZuidkAfrika die „vreemd» huurlingen, zooals de gewezen Duitsche ondieroffi cier Schlel". Zij hebben geen recht om naar Zuid-Afrika terug te keeren, en het ie waarschijnlijk, meent de „Daily Mail", dat een groot gede-elt»] van degenen die nog In het veld staan, verdacht worden van tot dteze klasse te behoorenl Schifting moet verder gemaakt worden tusschen de Boeren die zich nu reeds in krijgsgevangen schap bereid hebben verklaard om den eed van trouw af te leggen, en de on. ▼ereettelijken. De eersten hebben het recht om voor die anderen terug te keeren. Voor het gros van de gevangenen moet het een of andere stelsel van terugzen ding bij gedeelten worden aangenomen, zoowel in het belang van henzelf als van Engeland. De toestand van het land waarover de krijgsverrichtingen zich hebben uitgestrekt, laat niet toe dat er een groote bevolking terugkeert. Verder zal het verscheidene jaren duren eer het land weer voldoende voorzien is van vee, dat nu ln uitgestrekte gebieden fei telijk verdwenen is. De onvermijdelijke vertraging in de terugzending van een groot aantal gevan genen zal natuurlijk voorstellen ten ge volge hebben, strekkende om hen elders dan in Zuid-Afrika neer te zetten. Men moet geen dwang in deze zaak gebrui ken, maar bona fide voorstellen betref fende overbrenging, naar Zuid-Amerika bv., zouden door de gevangenen zeiven ln overweging kunnen genomen worden. Het is waarschijnlijk, vervolgt de „D&ily Mail" dat de onhandelbaarste Boeren zulk een aanbod zouden aannemen, en him vertrek zou de taak van de Eogel- schen verlichten en de gevoelens van minder vijandige elementen, die door hen kunnen opgestookt worden, verzach ten. Verder moet men vragen, of de ge vangenen terug moeten gezonden wor den naar hun vroegere hoeven en woon plaatsen, of naar het een of andere nieu we district binnen een bepaald gebied ln Zuid-Afrika. Kortom, do gevangenen kunnen maar niet zoo in vrijheid gesteld worden. Als men dat deed, zou men de verwarring in Zuid-Afrika maar grooter maken en gevangenen zelf aan ontberingen blootetellen. Er zou nieuwe oneenigheid komen en de kloof zou niet gedempt worden. De oplossing moet dus in verschillen de richtingen gezocht worden door ver wijdering van alle vreemde elementen, schifting van de kalme elementen van de onverzettelijke, de terugzending van het gros bij gedeelten over een tijds- rulmte van twee of drie Jaren, en ooor de gevangenen de keus te geven van zich elders te vestigen. Slechts op d»ze wijze kan men veel last en een tweede crisis in Zuid-Afrika vermijden. Binnenland. J. D. Fransen van de Putte, f Woensdag is, gelijk wij reeds met een enkel woord meedeeldien, in den ouderdom van 79 jaar te 's Gravenhage overleden de heer J. D. Fransen van de Putte, een der Staatslieden die in dien lande langen tijd het meeste gezaghebbengehad, en wiens woord ook thans nog, ondanks zijn hoogen leeftijd, van grooten invloed was. De heer Fransen van de Putte was sedert korten tijdl ongesteld; men kan z-cggen, dat hij tot het laatste oogen- blik bijna op zijn post is gebleven, laatstelijk als lid der Eerste Kamer. De heer Fransen van de Putte werd geboren te Goes op 22 Maart 1822. Oor- spronkelijk was hij bestemd voor den zeedienst; van October 1835 tot Februar ri 1838 was hij adelborst 2e klasse. Het scheen echter den werklustigen jongen man in militairen dienst niet al te zeer bevallen, althans hij hing spoedig zijn degen aan den kapstok en begaf zich in de koopvaardij. Meer dan 10 jaren voer hij op Indië. nL van 1838 tot 1849, toen natuurlijk nog per zeilschip, enop de Kaap de Goede Hoop. In 1849 aanvaardde hij op Java een betrekking als administrateur bij eene suikerfabriek te Besoeki; later werd hij daarvan huurder en ten slotte eige naan; hier vond hij gelegenheid om het eerst de viije tabakscultuur in te voeren. Tien jaren later, in 1859, keerde de heer Van de Putte naar Nederland terug, waar reeds spoedig de aandacht op den werkzamen man viel. Rotterdam vaardigde hem in 1862 naar de Tweede Kamer af; in 1863 werd hij door den Koning benoemd tot Minister van Koloniën. Onder zijn betuur was het, dat de Atjeh-oorlog uitbrak. ••en hij ln Mei 1866 als zoodanig aftrad, werd hij opnieuw door Rotter dam als lid der Tweede Kamer afge vaardigd. Bij herhaling trad hij dlaar- na op als Minister van Koloniën, ook in Augustus 1872. In Augustus 1874 afgetreden, na de bekende Atjeh-kweslie, werd hij in October van dat jaar gekozen tot lid der Eerste Kamer van Zuid Holland; tevens vaardigde Hoorn hem af naar de Tweede Kamer. Voor laatstgenoemd district opteer de hij; tot 1880 bleef hij hiervoor zit ting hebben; toen werd hij opnieuw door de Provinciale Staten van Zuid Holland tot lid der Eerste Kamer geko zen. Op grondi .van votorloopige bespre kingen is het plan ontworpen om te trachten een coöperatieve keuken te stichten. Min. Yan Asch ran Wyek is in 't diaconessenhuls te Utrecht ge opereerd. De kunstbewerking geschied de door professor Narath en is zeer be vredigend afgeloopen. Naar Jerusalem. Naar men mededeelt uit goede bron vernomen te hebben zou H. M. de Ko ningin-Moeder voornemens zijn dezen zomer een reis te maken naar Jeruzalem en het Heilige Land. Coöp. keukens. Eenige huisvrouwen te Amsterdam, .e een poging wilden dioen om coöpe ratieve keukens te stichten, ten einde zich te bevrijden van de etenkokerij, hebben een berekening gemaakt, die op het volgende neerkomteen keu ken die voor 50 personen kookt, kan de porties leveren a 25 cent per por tie. in deindichting gebruikt. De hoe veelheid voedsel bedraagt dan onge veer 1 L.. zoodat een stevige man er ge noeg aan heeft Personen die weinig eten. kinderen e. d. kunnen dus met minder dan een geheel portie volstaan Voor het rondbrengen van het eten zou indien de personen niet te ver uit el kander wonen. 5 cent verhooging noo dig zijn. De raming is opgemaakt door Mej. Meljboom, directrice van de Am sterdamsche Huishoudschool, zoodat een goede kwaliteit van voedsel bij practische uthroering verzekerd kan zijn. Het jubileum van den Paus. Zoowel door het afleggen van een persoonlijk bezoek als door het afge ven van naamkaartjes aan de nuncia- tuur te 's Gravenhage, in welk gebouw aan het Bezuidenhout de zaakgelastig de van het Vaticaan .de heer Giovanini. Maand, receptie verleende gaven vele dames en heeren uit katholieke krin gen in de residentie blijkvan belang stelling in het zilveren feest van den Paus. De receptie was meer van par ticulieren aard1. Hoewel het corps di- plimatique Zondag na afloop van het To Deum in de kerk in de Parkstraat den pauselijken vertegenwoordiger reeds geluk wenschte met het jubileum gaven toch ook Maand, nog enkele ver tegenwoordigers van buitenlamteche mogendheden of andere leden der le- gatiën op bovengenoemde wijze blijk van hunne belangstelling, ingielijks de minister van buitenlandshe zaken. Yalsche munter. Zondag is door de gemeentepoli tie te Terneuzen gearresteerd en naar liet Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht zekere G. N., wegens 't uitgeven van valsche kwartjes en dub beltjes, die bij zeide te vervaardigen voor broches. Deze persoon was in den Haag wegens het uitgeven van valse lie guldens in hech tenis genomen maar hield zich gek. Opgesloten ln een krankzinigengesticht, ontvluchtte hij met een. makker daaruit op 13 Fe bruari, ging naar Dordrecht en maak te zich daar aan gelijke praktijken schuldig, waarom de officier van ju stitie aldaar de aandacht vestigde op den man, dis zich beurtelings Beuse link en Lamroan noemde. Toen hei, hem te warm werd, kwam hij via Ant werpen hierheen. Vim goeds familie, bracht hij zijne jeugd door in oen verbeftorings- gosticht te Namen, weaxl later koloni aal, wegens insubordinatie gestraft, vestigde zich met pensioen te Kortrijk maar moest daar wegens ernstige misdrijven vluchten, en begaf zich toen naar Den Haag. Zijn bovenbedoelde makker is ver moedelijk te Haarlem gearresteerd. Een hoogst merkwaardig en zeldzaam geval heeft zich deze week in „Artis" te Amsterdam voorgedaan; één der waterboa's (Boa murina) van Su riname, van zeer aanzienlijke lengte 13 voet bracht een dertigtal jongen ter wereld. Deze jonge slangetjes on geveer 65 cM. lang en van duimsdikte die reeds geheel de kleurenteekenlng der ouden bezitten, zijn uiterst levendig en voortdurend in beweging; zelfs bijten zij heftig naar de voorwerpen, die hun wor den voorgehouden. De grootste moeilijk heid om ze in het leven te behouden Is wel het geschikte voedsel voor hen te vinden, tot nog toe nemen zij uitsluitend warme melk tot zich. Teiiioonstelliiig Aardrijkskunde Door den Minister van Binnenland- sche Zaken is een subsidie verleend aan de Vereeniglng van Leeraren aan In richtingen van M. O. voor de door haar in dezen zomer te houden tentoonstelling van hulpmiddelen bij het onderwijs in de Aardrijkskunde. Acad. Examens Leiden. Geslaagd voor het candidaats- examen in de rechten de heer F. W. van Riemsdijk. Utrecht. Cand. Theol. 2 de heeren J. Jape hen en G. C. A. de Roos, Kerkel. voorber. examen de heer H. Altevogt. De voortrekkerswoniug verbrand Maandagavond is door onbekende oor zaak grootendeels door brand vernield de voortrekkerswoning op het terre'.u der voormalige Zuidafr. expositie pan den Bergweg, welke woning in Den Haag stond en toebehoort aan den heer Hldde Nljland te Dordrecht en bereidwil lig was afgestaan. Het tram-ongeluk. De man, die in den nacht van Zater dag op Zondag bij Laren door de Gooi- sche Stoomtram is overreden en gedood, is herkend. Het is J. v. Pommer. werk man te Eemnes-Binnen, oud 25 jaar. Het ongeluk moet geweten worden aan ver regaande dronkenschap van het slacht offer, zoodat de schuld van het perso neel der tram geheel is buitengesloten. INGEZONDEN MEDEÜEE- LINüEN. 80 cent» p«r regel Gij allen stokers, toeristen of rei zigers, die de moeielijkheid hebt ondervonden op Uwe tochten aan genaam, gezond en spijsverterend water te vinden, voorziet U in den toekomst van een flacon Com primés Yichy-Etat. Eenige Com primés in een gewoon glas water geven U in een oogwenk en als een wonder alcalmisch gasachtig water, zij zijn vervaardigd met het natuurlijke zout getrokken te Vichy uit het water der beroemde bronnen van den Franschen Staat Kapital, Célestins en Grande Grille. Het gemak en de kleine omvang dezer Comprimés heeft er hetge- bruik algemeen van gemaakt. Leger en Vloot. Examen Adelborst. De minister van marine deelt in de „St.-Ct." mede dat dit jaar bij het Ko ninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, na vergelijkend examen, kunnen worden geplaatst: vijf en twintig jongelingen als adelborst voor de ma rine (zeedienst). De jongelingen die aan het examen tot toelating als adelborst voor de ma rine wenschen deel te nemen, moeten zijn Nederlander, en hun leeftijd tf-.i ef zoodanig zijn, dat zij op den eeisten September van het Jaar waarin examen wordt aangevraagd, den ouderdom ïan 15 Jaar reeds en dien van 18 Jaar nog niet hebben bereikt. Zij moeten olzoo geboren zijn tusschen 1 September Ifc84 en 1 September 1887. Het schriftelijk examen wordt aan alie adspiranten gelijktijdig afgenomen te 's- Gravenhage in de maand Juli a. i. en duurt twee dagen. Het mondeling examen, dat eveneens te 's-Gravenhage wordt gehouden, zal mede aanvangen in de maand Juli a en worden afgelegd door groepen van gemiddeld 10 adspiranten. Dit examen duurt twee dagen. Nadere bijzonderheden bevat de St.- Ct." no. 53. Sport en Wedstrijden. Yoetbal. De Competities. De stand dor Westelijke le klasse is thans: H V. V. H B. S. Haarlem Velocitas R A. P. H. F. C. Rapiditas' Ajax 2 46 16 20 1.67 1M 713 1 63 4 17 28 8 0 89 4 15 13 7 0 88 3 12 14 6 0.86 6 24 28 9 0.82 5 12 24 6 0.75 7 11 31 3 0 33 Rechtszaken. Brandstichting door een Evan gelist. Maandagmorgen was de belangstel ling van het publiek buitengewoon groot. De heer W. C. de Crane, direc teur der Zeeuwsche Brandwaarborg- Maatschappij, deeldb mee hoe beklaag de's lokaal en woonhuizen, alsmede biograaf en reuzengraphophone voor een gezamenlijk bedrag, met inbegrip der roerendte goederen, voor ruim f13,000 verzekerd waren. Het gebouw was verzekerd voor f7000 in herbouw en f3500 innerlijke waarde. Van den brand is eerst weken later door be klaagde^ vader aangifte gedaan. Een ernstige aanvraag tot vergoeding van schade is ecbletr nooit ingekomen. Beklaagde in verhoor genomen wist mede te deelen hoe die in zijn woning gevonden wekkers, nachtlichtjes, vuur makers enz, daair gekomen waron. Hij ontkende te Rotterdam geweest te zijn om de wekkers te koopen. Hierna deed rich een incident voor. Beklaagde werl steeds heftiger en hef tiger en sloeg met de vuist op de tafel en stelde zich ten slotte als een woes teling aan. zoodat hij door verschil lende rijksveldwachters uit de zaal verwijderd moest worden. De zitting werl geschorst Beklaagda werd door den president na heropening der zitting in de gele genheid gesteld, ais hij het misdrijf gedaan heeft, het te bekennen. Vooral iemand die het evangelie verkondigt, moet de waarheid spreken en vooral zoo iemand mag niet volharden in het booze. Beklaagde hield vol onschuldig te rijn. „Zijn geweten was zoo vrij als dat van den president" Do officier van justitie wees bekt op de tegenstrijdige verklaringen die hii opgeeft betreffende rijn verblijf te Rotterdam op den avond van den brand, 's Middags was de officier aan het Woord. Eisch 8 'jaar. Gemengd Nieuws. Wie het meest verkocht. De administratie der invoerrechten in Frankrijk heeft een staat openbaar gemaakt van den verkoop op de Pa- rij, sche tentoonstelling van voorwer pen, uit het buitenlandvoor zoover daarvan invoerrecht wao te betalen. Het meest werd verkocht door Noord- Amerika, n.l. voor 0.8 millioen (waar van 488.000 voor machines) cnDuitsch- land 0.75 millioen (machines 418.000) Dan volgen Engeland 450.000, Zwit serland, 291.000, Italië 195.000. Rus land, 176.000, Japan, 141.000 en België 126.000. De overige landen bleven on der f 100.000. Hieronder is evenwel al leen begrepen wat in Frankrijk bleef en ook niet kleine voorwerpen, die ter stond werden betaald en waarvan geen invoerrecht werd berekend. Er wordt in de wereld ook nu men niet meer zoo roeke loos is, 't voor brandstof te bezigen zóóveel hout verbruikt, dat de boo- anan 't met groeien niet meer kunnen bijhouden. In Amerika zint men daarom voort durend op middelen om het langer den cUuren en op die wijze het verba zende verbruik te beperken. Tot nu toe werden aan het bout alle sappen ontnomen en vervangen door scheikundige stoffen, welke, naar bin nen dringende, meestal die cellen ver- •ficheurdfen. Bij het vulkaniseeren blijven de sappen behouden. Het hout wordt in een gesloten ruimte met mengeperste lucht tot 260 gr. Celsius verwarmdl; de luchtdruk verliindert het uittreden van alle stoffen, welke door droge (Distillatie vooraf rijn ge wonnen, en liet tegen inwerking van onreine stoffen behoeden, welke ver deeld wordien en bovendien chemisch omgezet door de hooge temperatuur. De poriën worden gesloten tegen scha delijke kiemen, terwijl de inwendige kiemen zijn gedood. In 10 a 12 uren kan een geheel pro- oes worden afgewerkt en in 24 uren ongeveer 4000 dwarsliggers voor spoor wie gen wordien gevulkaniiseerd. Een ingewikkelde methode. Een hoogleeraar te Gottlngen. prof. Gauss, heeft een „ezer eenvoudigebere kening aan de hand gedaan voor het vin den van den datum voor Paschen: Deel het gegeven jaartal door 19, door 4 en door 7 en noem de drie resten a, b en c; vermenigvuldig a met 19, tel hij t product 23 op, deel de som door 30 en noem de rest d; vermenigvuldig dan b met 2, c met 4 en d. met 6 en vermeerder hun som met 3, indien het jaar tusschen 1700—1799, met 4 wanneer hot tusschen 1800—1899 en met 5 wanneer het tus schen 1900—1999 ingesloten ls, deel deze som door 7 en noem de rest e; tel nu, als de som der getallen d en e kleiner is dan 9, er 22 bij, en heeft den datum in Maart; zoo de som grooter is dan 9, trek- ke men er 9 af, en de rest geeft den da tum in April. Belangstellenden zullen vermoedelijk goed doen met deze eenvoudige opgaaf uit te knippen en te bewaren. Voor algemeen gebruik kennen wij echter een nog eenvoudiger methode: na kijken in een almanak. Faillissementen tydens den crisis in de diamant-industrie. Te Antwerpen failleerden de juwe liers Tolkowsky met een passief van 250,000 frank, Sinne met een passief van 40,000 fr. en Ulmun en van Reese met f 300,000. Voorts blijkt dat 't failliet van G. H. Ems en Co. te Londen in geslepen d5a- mant, waarbij eenige bekende Amster damsclie juweliers zijn betrokken. 67,000 pond (f804,000) bedraagt en dat van Goldstein, eveneens koopman in ©slepen diamant te Londen 18,000 pd. f 216,000). Te Amsterdam ging naai- gemeld wordt de juwelier J. la Balance bankroet met f80,000 terwijl Vrijdag de diamanthandelaar Max Hijman daar in hechtenis werdi gienomen wegens bankroet slaan met een actief van 3 en naar men zegt een passief van 8 ton. Een groot gedeelte der Amsterdam- sche diamantwereld wordt door dit laatste bankroet getroffen. PolitiemMtregelen. De aard van de voorschrift»*, die we in de Algemeene Politievewadcmng bijeen vinden, is duidelijk gericht ©p be vordering en verzekering van arde en veiligheid. Natuurlijk. Maar die veilig heid waarnaar ze streeft, is altHd de vei ligheid van een ander. 1 Ik gevoel, dat dit zooveel op een «rakel- .spreuk lijkt, dat een kleine toelichting niet overbodig is. Wanneer ik op een grasveld loop ben ik schuldig, wani'ir 'ik per fiets op een voetpad rijd, eve i .30 !en wanneer lk een karpet uitklop buiten don gestelden tijd eveneens. In al <!ie ge vallen wordt door een ijverig politieman proces-verbaal tegen mij opgemaakt. En i waarom? Niet omdat hij bang 1«, dat ik lop het gras natte voeten zal krijgen, .maar omdat ik het gras bederf, dus de orde verstoor; niet omdat ik gevaar leep Ivan op een voetpad per fiets mijn 1 als te breken, maar wel andere men-:hen Ide passage onmogelijk te maken; niet lomdat het stof van het uitgeklopt wor dende karpet mij in de oogen zal Vie- gen, maar een ander. We kunnen dus zeggen, dat ik sifon dingen mag doen, die in strijd zijn met de veiligheid van anderen. Maar nu onze eigen veiligheid. '«Klinkt misschien wat vreemd, maar 't ls ich, .dunkt mij, niettemin waar, dal de po litieverordening ons zou kunnen bescher men tegen ons zeiven. Dat mag bij 1- Iwassenen niet noodig wezen, voor kin deren is het zeker nu en dan noodzake lijk De treurige geschiedenis van het ver drinken van twee knaapjes achter het I instituut-Prins is er weer een bewijs van. .Was de een, die zich er roekeloos op waagde, gewaarschuwd kunnen worden I tegen zlchzelven, dan zou noch hij, noch de edelmoedige kleine redder er bij om gekomen zijn. Er moest officieel verboden zijn om zich op al te zwak ijs te wagen. Ik weet wel, dat het niet ligt in de lijn van de veror dening, die alleen tegengaat verstoring van de orde ln 't algemeen en van de veiligheid voor anderen, maar waar de wetgever op allerlei manieren onze vrij heid aan banden legt, daar kan hij ook wel optreden tegen kinderlijke roeke loosheid, in het belang van de roekeloo- jzen zeiven. De politie doet veel om everitueele on- hellen tegen te „gaan". Nauwelijks 'igt er een ijskorstje in de wateren, of de 1 agenten verschijnen op de drukst be zochte plaatsen, gewapend met hun dreg en menigmaal heb ik gezien of ge- jhoord, hoe zij waarschuwden wanneer I iemand op een zwakke plek op 't ijs wou gaan. Maar ls eenmaal zoo'n jongen er .op en loopt hij op het ijskorstje te daa- !sen tot ontzetting van de voorbijgangers aan den kant, dan kan de politie niete doen dan hem toeroepen er af te komen. I Doet hij dat on loopt het zonder ongeluk- Iken af, dan mag men 't loven; doet hl] het niet en zakt hij er misschien in, dan jkan een van de omstanders zijn leven I nog gaan wagen. Toch doen die jongens het minder uit moedwil of plagerij, dan wel uit onbe zonnenheid. Ze denken er niet bij na. Ze i kunnen zich voorstellen, dat zo door het ijs kunnen zakken, maar dat zo zouden verdrinken en dood zijn, zoover reikt hun voorstellingsvermogen nog niet. Hier ls aanleiding om een burgertje te gen zichzelf te beveiligen. Maar hoe! Ik Iheb al gedacht aan groote borden, die I op verschillende plaatsen in de stad aab den waterkant geplaatst zouden kunnen .worden met een opschrift in dezen trant: 1 Het Ijs ls levensgevaarlijk. Wie er opgaat, loopt groot gevaar te verdrinken. Misschien zou deze waarschuwing of een andere in denzelfden geest menig een nog van de gevaarlijke proefne ming terughouden. Toch gevoel ik zelf jhet bezwaar van zoo'n maatregel. Wan- I neer hij een Jaar in werking was ge weest. dan zouden de kleine waaghal- Izen allicht zoo gaan redeneeren: „hier 'staat geen waarschuwingsbord, dus zal het Ijs' wel veilig wezen". Met andere woorden: de politie zou er altijd als de kippen bij moeten wezen en nooit zoo veel borden kunnen plaatsen, dat er geen onbewaakt plekje overbleef. Veel beter zou het wezen, wanneer dt agenten de macht hadden, iederen jon gen die tegen hun verbod op het ijs ging of daarop bleef, een flink pak slaag too te dienen. Maar in onzen sentimentee len tijd mag dat niet meer. En toch is het niet een ramp, dat I zooals nu weer gebeurd is. een mensch ln een opwelling van edelmoedigheid zijn leven verliest om een roekelooze, die doet wat hij had behooren na te ia- ten? Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND De fabriek Rigtersbleek te Enschedë is nu ook stop gezet. De Amsterdamsche Juweliers zouden een schrijven naar Londen hebben ver zonden, tot tijdelijke sluiting der markt BUITENLAND. Te Goldesnes (Spanje) hebben driehon derd mijnwerkers den arbeid neergelegd avode klaar dat vrouw Stehle tot hem zeide; Men zou denkem dat jc den ge- heelen cbag geen eten krijgt, zoo ver lk weet heeft je vader toch een goede verdienste, of gaat er wat af? Het kind werd! vuurrood en schudde itei hoofd. Dit was het nu juist waarover de levendige, spraakzame vrouw zich zoo bij Polde enger,die; er was bij hem niets uit te krijgen, geen lachje, geen opge-1 ruimd woord; nooit vertelde hij het (minste van rijn tehuis of gaf hij be hoorlijk antwoord als naar dte zijnen jeviviagd' werd. De jongen is niet openhartig, zeide zij tot haar man; hij is nu reeds bijna een jaar bij ons aan huis en ik weet neg altijd niet wat er in hem rit of hij braaf is of slecht ik weet niets Je hebt immers gezien hoe hij voor den hond Ls, zeidie dteheer Stehle, dan, weet Je toch genoeg. Zij haeiLd» de schoudters op: Hij is mijn antipathie! Op zekeren avond toeai Poldie do keuken wild» verlaten, viel het haar op hoe volgepropt de schooltasch was die hij onder dten arm droeg. Wat heb je daarin? vroeg zij en deed) de tascli •pen. Een paar groote •tukken steenkool glinsterden haar te gen. Hernial, schreeuwde rij, die jon gen is niet eens eerlijk! Zijn domheid, zijn lamheid, allee heb ik op den koop toegenomen maar niet eens eerlijk! Waarom heb je de kolen genomen? viel rij tegen den jongen uit. Heeft je moeder Je dat gezegd? Spreek ik wil de waarheid weten, spreek, ver stokte, valsche jongen; maar spreek dan toch of Toen zog zij hoe hij over zijn ge- heele lichaam siicDdtendte, toen bespeur de zij dien blik van. d'oodsangst, die van baar op haar man werd geslagen, en zich aan zijn gelaat als hulpzoe kend! vastklemde. Poldte, zeide de heer Stehle, dat was niet braaf van je. dat mag nooit meer gebeuren, anders zouden wij ja moeten wegsturen Van heden af aan krijg je 's mid dags geen koffie meer, viel zijn» vrouw hem in de rede, dht zal je straf rijn! Ik zou hem dlie koffie maar gela ten hebben, zeide die man, toen die jon gen was heengegaan. Zoo? Natuurlijk, ja, je bent zeilf ook zulk een f lauwert zou ik den jongen anders noodig hebben als jij niet te lui was om een uur vroeger op te staan? Maar een man en wat uitvoe-1 reu en zich eenige moeite geven de een iè precies als de andere. Die mijn heer van boven komt eerst voor dien dag als ik mijn halve dagwerk al ach ter den rug heb, maar 'e nachts laat uitblijven, alleen omdat ik d)e kamer dan zoo laat mogelijk kan opruimen, dat is rijn grootste pieizier. Ziezoo, ga nu maar bier zitten on lees mij de courant voor, want een mensch moet toch iets voor zijn ontwikkeling heb ben., dan verstel ik in tusschen je sok ken en naai aan het goed van Polde, want een pak moet hij hébben,dat laat lk mij niet wegredeneerem Stehle lacht» en nam de courant ap. Toen zij den volgenden morgen aan het ontbijt zaten, kwam Polde in de keuken, veel spoediger dan anders: Nu weet ik waarom hij zoo schuw is. Wie? vroeg vrouw Stehle. zDe hond op liet plein, zeide het kind, terwijl hij zijn morgenkoffie kreeg en snel opdronk; het brood werd in rijn zak gestoken. Ik ben hean gisteren nngeloopen hij rende naar het station en snuf felde langs alle wagens en over het spoor altijd heen en weer; zij heb ben hem geschopt en naar hem gegooid; een blok heeft hij op zijn kop gekre gen zoodat hij bloedde. Er was er een die zeide dat ie nu eiken avond de zelfde geschiedenis. Daarom is hij zoo schuw, eindigde Polde. Zoo lang achtereen had hij nog noodt gesproken. Zoo beval je mij beter, zeide vrouw Stehle j» laat iemand in het geheel niet aan het woord komen. Ach, zei dte de heer Stehle, het arme dier; d» hondenvanger heeft ook al op heui geloerd, hij heeft zeker zijn meester verloren. Polde kwam opeens dicht bij hem staan. Kon men niet maken dat hij hem terugvindt? Wel, kreeg hij ten antwoord, ik geloof dat hij den penning van de hondenbelasting om dein bals heeft, maar men kan er niet bijkomen; op den perming staat aan wien hij be hoort, maar men moet het eerst kun nen lezen Polde was plotseling voel vlugger gew orden dan vroeger; anders nam hij er op rijn gemak den tijd! voor om de kolenemmers te vullen, niu liep hij er zwaar hijgend» die trappen mede op, en dteed ook nog dte boodschappen die hij andfers voor den middag be waard». Nauwelijks was de school uit of hij wae ook reedis op het plein. Brachten de menschen uit tie buurt het voer niet te rechter tijd, dian ging Pol dte naar de huizen om het te halen. Elketn dag wierp hij de brokken voor dten hond1 Iets dichter bij; het diër aarzelcfe en bedacht zich; hij liet dien knaap lokken. roepen en vleieai en bleef hem strak aanstaren, alsof hij op den bodem van zijn hart wilde lezen. Eindlelijk dleed hij een stap vooruit en PoMJe dteed dten volgendten dog zijn best voor een tweed». Als de hond zijn eten op had, dan zat hij tegen over dten knaap en langzamerhand werdJ die afstand tusschen hun beiden al kleiner en kleiner. Het was nat, koud, onaangenaam weêr; vrouw Stehle stond met ean vuurrood hoofdl in haar kleine, war me keuken aan dte strijkplank. Zou je den kleinen jongen niet bin nen roepen? vroeg haar man, hij staat diaar altijd buiten en het is zoo kowï. Vrouw Stehle wist het wed en het liet haar ook geen rust, maar ging het wel aan om an derm an's kinderen in hare won mg te Laten gewennen? Bo vendien was het voor haar mededeel zaam gemoed' zoo pijnlijk zulk een achterhoudend schepsel om rich heen te hebben. Desniettemin ging zij van tijd tot tijd' naar de huisdeur o«n naar hem uit te zien, «a op zekeren dag ontwaardte rij tot haar schrik dat de knaap een stuk oudbakken brood van het eten van dten hond nam en gulzig in den mond stak. Zij riep hem bin nen. Polde, zeg mij nu eens eerlijk, wat heb je vanmiddag gegeten? Hij zette weder een stuursch gezicht en zweeg. Maar zij was van plan om hem eindelijk aan het pra/ten te krij» gen en wapende zich met geduld Driemaal achtereen herhaalde zij dezelfde vraag, wat hij vandaag gege ten had. Eindelijk stotterde hij: ik weet hef nooit Hebben zij je misschion niet ge noeg gegeven? Jawel. Waarom heb j© don van het eten van den hond genomen? Ik heb er niet van gegeten. Je liegt weder, ik heb het toch gö- ziem Hij bedacht zich: lk heb alleen iwillen proeven of het niet te slecht voor hem zou zijn. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2