Kijkjes om ons heen. tich aan ook veelal tot- een cespreicing van redactie-punten- Het eenige punt dat een beginsel raakte was de regeling der non-activiteit, die de lieeren van Nis pen en Verhey in de wet wilden zien opgenomen, terwijl de Min. van Marine daartoe niet te bewegen was. Verworpen werd ook een amend, van den heer Ver hey om de kapt.-luits. ter zee slechts te bevorderen, na één jaar van dienst als bevelhebber op een oorlogsbodem en mits ten minste zes maanden buiten gaats" geweest zijnde. De regeling van de militaire pensioe nen bij de landmacht- (ontwerp no. 3! bracht bij art 2 (voortdurend pensioen) verschillende amendementen lo. van den heer Staalman, om ook pensioen te verleenen aan hem die, die nende als mjlicien-loteling, militairen dienst verrichtte tijdens het ontstaan der oorzaken van ongeschiktheid, ook ais die ongeschiktheid wel in. maar niet door don dienst is ontstaan; 2o van de heeren Verhey c. s. om bij beschikking van den Min. van Oorl. pen sioen te verleenen'aan onder-officieren, die na 15 jaren dienst geen vernieuwing van hun dienstverbond wenschen; 3o. van de heeren Hugenhollz c.s. (vier amend.: om het recht op pensioen niet afhankelijk te maken van hel aantal dienstjaren (10 of 15 volgens het ont werp) en steeds pensioen te verleenen bij in den dienst ontstane ongeschiktheid. Dit met do bedoeling om de militairen in dezelfde positie te brengen als de burgerlijke ambtenaren. De heer De Waal Malefijt hoopte later op even gunstige bepalingen voor mili ciens en reservekader. De heer Idenburg drong aan op een vrijzinnige opvatting der bepalingen betreffende" door den dienst ontstane ongeschiktheid. De heer Passtoors meende dat waar ontslag kon worden verleend wegens „nalatigheid" een bron van willekeur werd geopend. De heer de Visser noemde het onbillijk, dat een loteling die 2 dagen in dienst was en ziek werd reeds aanspraak had op pensioen, terwijl een vrijwilliger dat recht eerst na 10 jaren zou hebben. De heer van Karnebeek wees er op, dat dit ontwerp een klein millioen per jaar zou kosten, zonder onze weerkracht te ver- hoogen; hü was dus tegen amendemen ten die nog meer geld zouden kosten. De heer Verheij sloot zich aan bij hen, die bezwaren hadden tegen een te enge opvatting van ongeschiktheid ofwel „in" of wel „door" den dienst ontstaan. Een ruimere opvatting was noodlg. Heden 11 uur voortzetting. G Jr Gevallen. Te Delft ais Maandagochtend eene vrouw, wonende in de Hooipoort, bij het ui,t bed stappen dioor het zo UT 37- lurk van de trap gevallen; lij be kwam eane zoodanige verwondmg, dat zij eenige uren later overleed. Den Hertog. Naar men verneemt is de toestand van het Raadslid den heer C. H. den Hertog vooruitgaande. De koorts neemt af en de nachten zijn rustiger. De stryd in de diamantwereld. Het „Hbld." meldt: Bij geruchte vernamen wij dat Maan dagavond de vereeniging van fabrieks eigenaren besloot de fabrieken te s.ui ten. wanneer de staking niet afgelo open mocht zijn vóór dien tijd, op 15 Maart a.s. Dit besluit is niet genomen om press'e uit te oefenen op de staking, maar uit nood gedwongen. Vele eigenaren tcch lijden thans groote verliezen, en in hun belang is het dat. de uitsluiting zoo spoe dig mogelijk beëindigd wordt. Boven dien is het voordeeliger voor den eige naar van wien slechts enkele molens draaien, de fabriek stop te zetten, dan voor de enkele werklieden de bedrijfs- onkosten door te zetten Het besluit van de sluiting is natuur lijk een slag voor den A. N. D. B„ wat de voorzitter trouwens reeds meerdere malen te kennen gaf. Bij geruchte vernamen wij ook, dat wanneer de sluiting doorging de A. J. V. aan dien eigenaar, die zich onttrek ken mocht aan dit besluit, voortaan geen werk meer zal uitgeven. Onze lezers weten het, talrijke faillis sementen zijn thans gevallen onder ma kelaars in het diamantvak, en zooals wij vernamen, nog meer zullen er volgen. Deze faillissementen staan niet in ver band met de staking. Zij zijn te wijten aan persoonlijke spe culaties en machinaties. Maar toch dreigt een paniek te komen in den diamant handel. Daarom heeft de A. J. V. stap pen gedaan bij de juweliers te Antwer pen en Londen, om gezamenlijk het ruwe Syndicaat te Londen over te halen den aanvoer van ruw aan de maTkt te stui ten, om de prijzen nog niet meer te doen dalen. Weinig toevoer toch alleen kan de prijzen handhaven. Mocht het syndicaat hiervoor te vin den zijn, dan zal toch dit geen invloed hebben op den tegenwoordigen stand van zaken, daar in Amsterdam nog ge noeg ruw is, zeker voor zes maanden tijds. merk: Een visseher mot een groot-3n kabeljauw op den rug. Beproeft geen goedkoopere, waar- delooze miiddelen. Houdt U steeds bij/ echte preparaten, die evenals Scott's Emulsion erkend wordendoor de Doctoren, en overal waar zij be proefd worden bewezen hebben hun naam waardig te zijn. Depóts: The Import Trading Office. <5raven- hage. Oe Heer Henri Sanders. Amsterdam, de Heer F. F. van Santen Kolff. Rot terdam. de Iieer A. Mulder, 's-Gravenhage. de Heer J. H. L Snabilié, Rotterdam, de Heer A. van Tuijll, Paletstraat, Airicf.prdft.m_ Mejuffrouw E .de Leeuw, drogist, 's- Gravenhage. T. P. VAN DEN BERGH en ZOON. Heiligenweg. Utrecht. J. VAN GULIK, Haarlem. Gebroeders BLÓKPOEL, te 's-Graven- hage. H. DE ZWART en Co.. Utrecht. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. De jaarvergadering van den Ned. R.- K. Tabaksbewerkersbond zal dit jaar te Nijmegen gehouden worden. Handeldrijvende middenstand Te Amsterdam zal het 3e Internati onaal Congres voor den handeldrijven tien middenstand in Augustus van dit jaar gehouden worden. De volgend© onderwerpen worden behandeld: on eerlijke concurrentie, uitverkoopen on der valscbe voorgevens, snel en goed koop recht, wetgeving op het faillisse ment, vervalsching en kwakzalverij, het credietwezen (te verleenen en te verkrijgen crediet), informatiebureaus onderlinge verzekeringen. Zondags rust, winkelsluiting, vereeniging, be roeps- en handelsonderwijs, productie coöperatie, inkomende rechten. Dr. A. Knyper. De minister van binnenlandsche za ken leed in de jongste dagen aan lichte jichtaaudoeningen, welke hem veraii- derden zijne ambtsbezigheden buitens huis te verrichten. S. D. A. P. Volgens het verslag van den secre taris der Soc.-Desm. Arbeiderspartij over Apcrilultimo December 1901 bedroeg liet aantal leden dier partij pl.m. 4500. Er vielen 7 organisaties af en er kwamen 16 nieuwe bij, zoo- diat het aantal thans 89 bedraagt met één. landelijke vereeniging-, bestaande uit 5 af deelingen, n.l. de Soc.-Dem. Onderwij zers vereeniging. Uit het finantieed verslag over 1901 blijkt,' dat het. totaal der uitgaven bedroeg 12059.12.5, dat dier inkom sten 11737..10, zoo dat het tekort over 1901 bedraagt 321.42.5. De to tale schuld bedraagt thans 1852.52.5. Waar is de dief? Te Honselersdijk is, bij afwezigheid ijter bewoners, ingebroken in de w -mug van een arme weduwe, en ontvreemd 'n bedrag van ongeveer f 170, behoirmde aan baar zoon, schipper van bei rep, voor wien dit verlies een groote »iag js. Aan de politie mocht 't niet geluk teu den dief te vinden. Uitvaart. Zeer plechtig was Dinsdag te Am .er- dam de uitvaart van wijlen mr. W'Dem van der Vliet. Tal van vrienden, waar onder velen die de hoogste staaisbe rek kingen bekleeden, omringden de groove. Het woord werd gevoerd door de nee.en mr. F. Th. Westerwoudt, dr. van Sche- vichaven, mr. H. L. M. Luden, nr. j E. Veltman, Baut, en Vas Visser. Een weelde van bloemen dekte de baar. Een groote brand. Dinsdag zijn op Groot-Braakhuizen, onder Geldrop, een vijftal bewoonde hui zen door brand vernield. In drie huizen is bijna gansch de inboedel mede ver brand, en midden de bewoners moeite zich te redden. Allen zijn verzekerd, be halve een vrouw, bij wie echter nog een en ander is gered kunnen worden. In bloei. Niettegenstaande de winter pas is heen gegaan, staat, naar men uit Sassenheim meldt, dc vroegste soort crocus, de Goud- lakensche, in vollen bloei. Een wraak. Uit Kerk-Avezaath meldt men aan de „N. Arnh. Ct.": Zondag waren eenige jongelui in vol komen nuchteren toestand aan het bil jarten, toen verschil over de telling ont stond. Een der medespeiende tartte zijn makker zoo. dat deze op hem aanvloog en... hem den neus afbeet Krankzinnigenverpleging. Eene krankzinnige vrouw moet nood zakelijk voor rekening der gemeente Alle rnaar in een krankzinnigengesticht op genomen worden. Aan 14 gestichten werd telegraphisch gevraagd of er ruimte voor bestond, en van alle ontving de burge meester het bericht, dat er geen plaats voor haar was. "t Is treurig, maar waar! INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 centg per regeL Tengevolge van Bronchitis verkeerde zij in grooten angst. Wanhoop niet aan Uw hei-stel indietn gij bij een of ander middel geen baat hebt gevonden. Profiteer van die on dervinding van anderen, waartoe vol gende brief strekken moge. Luik, 17 Rue Cheravoie, 1 April 1901. Mijneheeren. Op twaalfjarigen leeftijd kreeg mijn (Dochtertje een zoo hevig en aanval van (bronchitle, dat ondanks alle zorgvuldige verpleging eai able aangewende middeilen haar Ihoestand htoeds verergerde. Zij had h.ar eetlust verloren, en haan- maag kon volstrekt geen voedsel meer ver dragen; zij vermagerde en, werd uiterst zwak, terwijl zij dooi' e«n hardnekki- ME JUFFROUW MUIDART gen hoest gekwejid werd. Daarop hoor de i/k van die uitstekende resultaten met het gebruik van, Scott's Emuisi m verkregen en liet het haar met voile toestemming van den geneesheer niemen. Zij kon dit preparaat zeer goed vemdjragen en het resultaat wa9 verrassend. Na een paar dagen voel de zij zich aanmerkelijk beter en. door het regelmatig gebruik van dit kost baar middel verdween de hoest teu slotte geheel; de slaap en de eetl ist laten niets te wenschen over; haar krachten zijn geheel teruggekeerd. Wij zijn U zeer erkentelijk niervoer en betuigen U onzen oprechten dank. (get.) Weduwe Muidan. Hebt gij een huismiddel noodig om weer «op krachten te komen en om hoest, verkoudheid, keel- en longaan doeningen te overwinnen of wilt gij een Uwer h/uisgenooton Inderdaad een dienst bewijzen, denkt dan aan het eenige middel, Scott's Emulsion, en gij zuilit U bij het gebruik steeds wel bevinden. Men diene er steeds op te letton, hiet echte preparaat te ont vangen, kenbaar aan ons Handets- Sport en Wedstrijden. YoetbaL Ook "Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft,evctnafl-s H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Moeder, voor Vitesse's Internationale voetbal- •uf©distrijden een (bronzen medaille beschikbaar gesteld. Oostelijke le klasse: Victoria—Go-ahead 4-0. rust 1-0. De stand Is thans: Club ■2 3 »r 2. 2 2 Victoria li 7 3 1 34 11 17 1.55 Hercules 8 5 2 1 19 12 12 1.50 Go-ahead 8 4 1 3 15 15 9 1.13 Quick 8 4 0 4 17 10 8 1.— U. D. 8 2 1 5 11 18 5 0.63 P W. 9 2 1 6 13 30 5 0.56 Vitesse8 1 2 5 12 25 4 0.50 INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer ruhrielc stelt de redactie zich, niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Ontvangen gelden voor de uitge stotenen te Amsterdam en Enschedé. No. v. d. Voor Voor Voor Lijst. Enschedé. A'dam, beiden. 242 1.60 367 1.30 241 f 0.20 0.60 61 „2.90 1.25 376 1.14 42 1.25 41 0.90 43 i.io 211 0.90 59 2.45 235 4.22 44 1.855 240 i._ 243 1.95 31 3.60 350 2.— 244 "f i.80 225 i.55 239 4.65 212 0.50 349 7.07 219 1.55 229 i.i5 441 „1.60 15 0.2-5 230 0.70 214 3.69 213 2.32 6 „1.48 346 „10.— 215 2.275 222 - 4.65 217 - - 1.95 63 1.10 24 „0.25 - 0.75 227 - 2.— 54 2.85 224 1.90 309 0.40 106 „0.10 2.55 101 1.25 Totaal ƒ9.18 ƒ80.87 Verzonden naar Enschedé 49.62 A'dam 40.435 Totaalf 90.05' Dankend voor de plaatsing, Met Achting, D. J. BUYS, Penningmeester H. A. S verzekerd (konden geaohit warden, wendden zich de genoemde bankiers huizen tot de deelnemers in het syn dicaat om in. aftgeaneeraie overeen stemming met de Reaüiner Handels- geseJlschaft hein in de gelegenheid te stellen, de door hen gedane storting terug te nemen en van elke aanspra kelijkheid in het syndicaat te worden ontheven. Deze onderhandelingen werden in het geheim gevoerd, zoodat noch liet bdstuur dier HolL Electrische, noch de Raad van Commiissa/rihsen, met uitzondering van den heer A. D. de Marez Oyens, er iets van wist. Door overdracht vaar deze partici paties aan de H. IJ. S. M., kwam déze in het bezit der concessie. De heer Sanders eiscM nu vernieti ging van de overdracht van de parti cipaties in het door de bankiershui zen gevormde syndicaat tot overname dier 1.500.000 aandeoton en f 1.500000 4 obligatiën - vertegenwoordi gende het geheesle aandeelenkapitaal der Hioll. Electr. Spoorwegmaatsch. met veroordeeling van de H. IJ. S. M., die vernietiging te gehangen en te gedoogen. Voorts veroordeeling der bankiershuizen tot vergoeding aan den eischer van alle kosten, schaden en interessen door den eischer geleden en nog te lijden tengevolge van de bedoelde overdracht, nader op te ma ken bij staat en te vereffenen volgens de wet. Voor eischer, die vernietiging van de overdracht eischt, treedt Mr. W. Heineken op; voor die eerste twee ge daagden Mr. August Philips en voor de Holl. IJzeren Spoorweg Maatschap pij Mr. Th. Stuart. Dedriegelyke bankbreuk. Beklaagd) van bedriegelijke bank breuk had zich voor de Rotterdamsche Rechtbank te verantwoorden C. den H, 54 jaar, landbouwer te Moercapel.-' le, Bij vonnis va nVrijdag 26 Juli van het Vorig jaar was beklaagd je ver klaard in staat van faillissement. Den dag daarop was dit in de courant ver meld. terwijl Maandag daarop de cura tor in zijn faillissement zich ten zijnen huize had vervoegd. Op dien dag had de beschrijving van den boedel plaats gehad, waarna de curator den beklaag de uitdrukkelijk gevraagd heeft of hij allies had opgegeven en niets had ver zwegen, wat door hem bevestigend was beantwoord, waarna de1 beschrij ving door hem was onderteekend. Den curator was echter later gebleken, dat op of omstreeks 22 Juli door dien be klaagde aan Ph. van der Breggcn eene hoeveelheid mest was verkocht voor ƒ150, welk bedrag door den beklaagde op den d(ag der inventarisatie nog niet was ontvangen. Hij had dit aan den curator verzwegen. Eveneens had hij verzwegen, dat hij onder Moercappelle een stuk land in huur bezat, waarvan een gedeelte dp or hem was onderverhuurd, aan G. Tiele. die d!e daarvoor verschuldigde huur nog niet had betaald!, terwijl het ove rige deel van het land door hem met aardappelen was bepoot, welke aard appelen door hem in het najear waren gerooid en gedeeltelijk opgeborgen bij zekeren C. Strijdhorst, alles zonder eeni ge mededeeling aan en buiten mede weten en zonder machtiging van den curator in zijn faillissement. Beklaagdja bewaoreje, wat het be wuste stuk land betreft, en den onder verhuur daarvan mededeeling aan den curator gedlaan te hebben. doch bij de voorlezing van de beschrijvingl van zijn boedel met opgemerkt te hebben, dat zulks daarin niet vermeld stond. Zoowel de curator als een tweede ge tuige bij beschrijving aanwezig, spraken dit echter pertinent tegen met geen enkel woord had beklaagde daarvan gerept. Tegenover een actief van beklaagdes boedel groolt ƒ2019, stond eenpassief van ƒ10,549. Al het ten ten laste gelegdfe achtte het openbaar ministerie door de verklaringen dei- acht gehoorde getuigen wettig en over tuigend bewezen. Aan een zeer ernstig feit heeft beklaagde zich schuldig ge maakt. Bij de talrijke in den laatsten tijd uitgesproken faillissementen komt het vaak voor dat de curators klach ten indienen tegen den failliet. Van daar dat eene strenge straf behoort opgelegd te worden, en wel twee jaar gevangenisstraf. Rechtszaken. De Hollandsche Electrische. Dinsdag is de zaak van dien heer Th. Sanders tegen d'efirma's Labou- chère Oyens Co. en H. Oyens en Zo nen en tegen de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij betreffende de overdacht van de aandeelen der Hol- landtscshe Electrische Spoorwegmaat schappij aan de H. IJ. S. bij de Eerste Kamer der arr.-rechtbank te Am ster daan aanhanging gemaakt Eietn ikorte herinnering aan deze zaak zij hier tusschengcvoegd: Dc Hollandsche Electriiscke, den, 6en Mei 1898 opgericht met een kapitaal van anderhalf miljoen twee derden Hollaudsch, een derde Duitsc-h geld was bestemd voor een locaalspoor AmsterdamSlotenHaarlem en voor een 'tramjwegnet in de Haarlemmer meer. Reeds terwijl er onderhjandelingen met ,de regeering gevoerd werden, trachtte de H. IJ. S. M. zich invloed te verschaffen op de HoHaiudsche Electrische, doch het toenmaals fun- geeirendi bestuur van laatstgenoemde wilde zijn zolfstandiglxead handha ven. Toejn aïle voorhere toietnde maatre gelen waren getroffen, en die provin cie NootrdrHolland; 500.000 subsidie had toegestaan, waardoor ook subsi dies van Utrecht en Zuid-Holland aan, dat hij m die meaning had ver keerd met het doen vervaardigen der' biljetten, 'vvoflsfoakt geen kwaad te kunnen". Toen hij in Mei van het vorige jaar to.t het in den handel brengen van de biljettan als bruilofts aardigheid besloot, had hij voor het kleuren daarvan de meest harde kleu ren genomen, welke met de kleur van de echte bankbiljetten alleen in grond toon overeen kwamen. Ook meende bekl., dat de vervanging van het woord „guldens" door „kussen" hem tegen een aanraking met de justitie zou vrijwaren, terwijl hij ten over vloede nog de /steenen, waarop de biljetten geteekend waren en mon sters van die biljetten aan den Officier van Justitie te Amsterdam hatd verzon den. Van geen enkele zijde was daar op verbod tot vervaardiging en ver spreiding der biljetten gevolgd. In JUli van het vorige jaar was een der afnemers van beklaagde, een han delaar in feestartikelen te Haarlem, wegens liet in den handel brengen van dergelijke biljetten geverbaliseerd Nadat bekl. toen dezen afnemer had medegedeeld, wat hij thans voor den kantonrechter verklaard had, had tie Haarlemsche Ittamitonrechter, en toen het O. M. van het kantongerecht in hoogea- beroep was gekomen, ook de Haarlemlsch e alrr.ondilssem ents-.rt.c h bank den hand!eflaa<r in feest-artikelen vrijgesproken. Bekl. voerde nog aan, dat hij reeds sedert Mei van het vorige jaar de be- Wuste drukwerken in den li an del bracht, zonder daarover ooit te zijn lastig gevallen; hij kon zich niet- ver klaren, hoe hij nu opeens strafbaar werd gea-cht. Hij hoopte echte-' dat de door hem gevoerde verdediging den kantonrechter tot zijn vrijspraak zou doen besluiten. Uitspraak in deze zaak zal w or Jen gedaan op Donderdag 13 Maart a.s. Kussen aan toonder. Voor dien kantonrechter in het Se kaaiton te Amist., verscheen Dinsdag -een boekhandelaar ein uitgever aldaar woonachtig, wien ten laste werd ge legd, zich te hebben schuldig gemaakt aan het misdrijf, genoemd in art. 440 van het Wetboek van Strafrecht, welk artikel luidt aj.s volgt: „Hij, die drukwerken of stukken metaal in een vorm, die ze op mum- of bankpapier of op muntspeciën doet g/alijken, vervaardigt, verspreidt of ter. veirspreidmg in voorraad] neeft, wordt gestraft met. geldboete van ten hoogste vijf en twiintig guitton. De voo/rwerpen, waarmede de over treding plaats heeft, kunnen wordm verbeurdverklaard. De bedoelde uitgever nu had in den handel gebracht de bekende biljetten in den vorm van bankbiljetten, op vertoon waalrvan door de Neder], Maagd aan „toonder" 1000, 100, 60, 40 of 25 kussen warden gegeven. Zoo althans luidt het op de bewuste bil jetten, waarvan err in het magazijn van beklaagde door de politie een groot aantal in beslag genomen wer den, en die, zooals béklaagde ter te rechtzitting erkende, voor versprei ding waren besteand. D© ambtenaar van het O. M. bij het 3e kanton, mr. A. J. Blok, con cludeerde tot oplegging aan beklaag de van een geldboete van 10, subs. 3 dagen hechtenis en tot verbeurd- Vfljrklaaing der fin» besilag genomen drukwerken. Bij zijn vérdediging voerde bekl. Uit de Arbeiders wereld BINNENLAND. Het antwoord, dat Maandag op het schrijven van het Burgercomité aan het organisatie-comité te Enschedé inkwam, luidt als volgt: „In antwoord op uw schrijven van gis teren deelen wij u mede, dat wij uwe voorsteilen aanstaanden Dinsdags/ond in de gecombineerde bestuursvergade ring zullen ter sprake brengen en daar na in eene vergadering uitsluiten met de stakers. Het besluit van die vergade ring zullen wij u zoo spoedig mogelijk laten weten. (w. g.) II. Voogsgeerd, secr. Het bedrag, Maandag aan collecten ingekomen bedraagt 2242, d. i. f lf-0 meer dan de vorige week Maandag, ue uitkeering, die morgen in het R. K. ^<- beidersgebouw zal plaats hebben, is be paald op betzelfde als de vorige week. Door het stopzetten van Rigtï.'ib'.ük zal f 260 per week aan steun word :n ce- mist, die de arbeiders daarvan brachten; terwijl bovendien 17 a f 1800 meer zal moeten worden uitgeki >vd. Tengevolgen van 't nieuwe tarief, dat van 1 Maart jl. af voor het verkeer -net Cro- nau i. W. van alle stations der Mij. tot Expl. van S.S., dar H. IJ. S. M., en der Nederl. Centraal Spoorweg aatschappij in werking is getreden, betalen de ar beiders die van Enschede naar Gronau dagelijks gaan werken voor eene ar beidskaart, welke tot nu toe 0 60 per week kostte, 0.15 meer. Naar aanieui'ng hiervan vergaderden Maandagavond een 200tal dezer lieden, die eene com nissie van 8 personen benoemden, die znh zal hebben te wenden tot den Minister van Waterstaat en den directeur-gener tal der Mij. tot Expl. van S.S., ten einde inlich tingen te verkrijgen omtrent deze var- booging. Letteren en Kunst. Naar men verneemt heeft de heer Hen ri de Vries een aanzoek gekregen, zich weder aan het gezelschap van Het Ne- derlandsch Toooneel te verbinden. Hij heeft echter daarvoor bedankt en zijn verbintenis met de Nederlandsche Too- neelvereeniging hernieuwd. Gemengd Nieuws. Ho1hmd8ehe kaas! De Britten beginnen te klagen over de voorkeur, die de Britsche regeering bij de leveranties voor de troepen in Zuid-Afrika aan den dag legt voor cte Hollandsche kaas. De» reden daarvan wordt gezocht in den handigen vorm waarin de Edammers en Gouda's verkocht worden. In 't vo rige jaar kocht de Britsche regeering niét minder dan 700 tonnen Holland sche kaas ter waarde van ongeveer ƒ600,000. Daarentegen werd' Britsche kaas geheel veronachtzaamd en die zuivelbereiders in Engeland en In de Britsche koloniën worden daarom op gewekt om hun product voortaan, al thans voor een deel in een handiger vorm te leveren. Intusschen heeft de Hollandsche kaas tengevolge van de leveranties aan de Britsche regeering in dien laatsten tijd zeer goede prijzen gemaakt en heeft menig fabrikant derhalve door den oorlog voordeel gehad, terwijl oude voorraden zijn opgeruimd. Kamers van Arbeid. In het Haarlemsche departemem van de Maatschappij van Nijverheid is cto circulaire weer ter sprake geko men, die door het Hoofdbestuur van de departementen ter behandeling toe gezondleii is met vraagpunten over werkstaking. Sommige meneclien oor deelen over deze en soortgelijke onder zoekingen met vrij wat minachting. Zij zeggen, dat wanneer het er op aan komt, noch de patroons, noch de werk lieden zich sloren aan de wijsheden, diie in vergaderingen van deze soort aan den dag zijn gebracht en dat elk van de partijen toch zijn gang gaat op de manier die elk voor zich op dat oogenhlik die beste en de nuttigste acht. Deze opposanten zouden zich waar schijnlijk in hunne meening no~ ge sterkt gevoelen, wanneer ze wisten, hoe slecht de laatste' vergadering van Nijverheid bezet was geweest. Behalve drie bestuursleden waren er maar ze< leden tegenwoordig, benevens, tot op luistering. twee leden van de pers. "Voorwaar geen schitterend bezoek en geen bewiis van belangstelling in een toch zeker belangrijke- zaalc. Er zijn dan ook zooveel vergaderin gen, er zijn er te veel. Dat is de reden waarom op de meeste bijeenkomsten alleen diegenen te vin den zijn, diie speciaal belang stellen in de vereeniging zelf of in haar on derwerp, of die om een of andere oor zaak meenen, dat zij er niet weg kun nen blijven. Dat evenwel op zoo n klei ne vergadering niet eens een hartig woordje kan worden gezegd» dat als het mosterdzaadje ontkiemen en op schieten kan, mag men niet beweren Of men zou moeten betoogen, dat. een vergadering nuttiger is naarmate zij d'oor een grooter aantal personen wordt bijgewoond, een bewering- die. niemand voor zijn rekening zal willen nemen, die tweemaal van zijn leven een monstermeeting heeft bijgewoond:. Dit in het algemeen. In de kleine Nijverheidsvergaderiner die ik bedjoel werd een curieus debatje gevoerd over de vraag, of de werkstaking aan 06 gemeentelijke lichtfabrieken al dan niet belangrijk is geweest. Sommigen meenden van niet, met het oog op het geringe aantal van de stakers, ande ren waren van de tegenovergesteld); meening, wegens den aard van de sta king en duur daarvan. Met deze opinie vereenigde zich ten slotte de meerder heid, mij dunkt niet ten onrechte. Han «Helt men over hetonderwerp ..werk staking", dan kan men het aantal sta kers bezwaarlijk nemen als maatstaf van (te belangrijkheid. Op die manier zou een werkstaking van 30 man ge durende zes weken onheteekenend en een van 100 gedurende een dag belang rijk wezen. Merkwaardig was zeker de opmer king van een eter aanwezigen, dat werkstakingen behoorden strafbaar ie worden gesteld!, een oordeel waarin hijtrouwens alleen bleeyf staan, Uit den aard van de zaak werd er intus schen meer over d)e Kamers van Ar beid dan over de werkstakingen ge sproken. Ven-beteringen 'daarvan wer den aanbevolen, zooals het benoemen van een onpartijdige als Voorzitter (die intusschen misschien moeilijk te vinden zal wezen, omdat- het toch al- tijdl een deskundige zal moeten zijn), het recht om getuigen voor zich te roepen en dezen verklaringen te laten afleggen en zoo meer. Deze antwoorden gaan nu naar het Hoofdbestuur terug; dit Verzamelt de antwoorden van alle departementen en zal zeker wel daaruit eene slotconclu sie samenstellen, die hetzij aan den Minister, of wel aan de Kamer, of aan beide, wordt meegedeeld. Op deze ma nier kan dus door de kleine vergade ring vain Maandag nog iets goeds zijn tot stand gebracht. En of het noodig is dat de Kamers van Arbeid verbeterd worden?) We behoeven daarvoor maar naar die te Haarlem te zien. Een ervan, die voor de confectiebedrijven, is door den Mi nister al opgeheven; een tweede, die voor de bouwvakken, is vrijwel krach teloos gemaakt-, omdat verschillende groote patroons er uit zijn gegaan. Al leen die voor de drukkersbedrijven heeft onlangs bij den Raad een klein isuccesje behaald met de bepalingen voor de betooning van gemeentelijke drukwerken; maar dit geschiedde nog nadat het initiatief was genomen door een andere vereeniging. Van de andere Kamers van Arbeid! hooren we zoogoed als niets. Daarvan mag den menschep die ei deel van uitmaken, geen verwijt wor- dten gedaan. Het ligt aan de wet, die niet deugt. In Midden-Arabië. Te Bombay is bericht ontvangen dat Abdul Aziz bin Feysul, een afstamme ling van de oude Wahabi-emirs. met een leger van 2000 man, de stad El Riadi. in Midden-Arabië, heeft ver meesterd. Hij drong de plaats's nachts door een krijgslist, met 50 volgelingen binnen, reed naar hét paleis en joeg den gouverneur en zijn 30 trawanten over de kling. Het garnizoen gaf zich toen over an Abd ui Aziz' leger trok de stad binnen. ;De dynastie der Wahabi's zal waar schijnlijk moeite dóen om die hegemo nie terug te krijgen, Iboe Raejid van zijn troon te stootem en Njed te ver overen-. In verband! met de kweSkie van Koweit kunnen deze troebelen in een belangrijke faze komen. Vervolg Stadsnieuws. De Vrije School. Gisterenavond werd het debat Troelstra—Bijkerk over Vrije School voortgezet. Zooals men weet, is de heer Troelstra voorstander van de verplichte Staatsschool vrij voor alle gezindten en de lieer Bijkerk voor de verplichte neutrale Staatsschool. Aangezien wij in ons blad reeds ver slag gegeven hebben van de argumenten door beide spiekers ter verdediging van hun standpunt te berde gebracht, mee nen wij thans met deze mededeeling te kunnen volstaan. Hetneutraalgemengd z a n g koor D. I. N. D. U A zal Zaterdag a s een soireé en bal houden in ..St. Bavo". Hot programma vermeldt zeer aan trekkelijke koornumiuers en aardige komische voordrachten en duetten. De Haarlemsche Automo biel- en Motorrijwielfabriek aan welker hoofd de heer1 A. van Altena staat zendt ons een circulaire, waarin al d'e voordeelen van haren nieuwen Motor tweewreler „Altena" niet X-frame enz. worden uiteengezet. Voor beoefenaars

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2