NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÊN De hond van de Baskervilles. I9e Jaargang. Zaterdag 15 Maart 1902. No. 5739 HAAHLEM'S DAGBLAD ▼oor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 V"ftn 15 regels 50 Ota.; iedere regel meer 10 Ots. Buiten Het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waai- een Agent gevestigd is (kom der gemeente), KtrMFlmcSa'inHza is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 dï/ Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement «onzienlijk rabat. Franco door het geheel* Rijk, per 3 maanden1.65 ||l-^ KJISrjSb wj^Th? ff* Reolamea 30 Oent per regeL Afzonderlijke nummers0.02^ Bureaux: Gebouw Het Spaarne. Kamperaingel 70, vlak b^j de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden037^ Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 1SW. H H de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiera. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advortentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G, L. DAÜBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 31Faubourg Montmartre. Haariea 's Dagblad vau 15 Maart bevat o. a.: Lord Methaeu weer losgelaten, De verliezen bjj Tweeboseh, Onge rustheid te Londen. Kabinetscrisis In Spanje, Eene rumoerige zitting van de Belgische Kamer, De los barstjgg der leren, Rosebery's redevoering Een knappe Schurk, Parlementaire Praatjes, Kijkjes om ons heen. A«1 verten tiën vooe het Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën al te wijzen voor het Zaterdagavondnum- uier, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties ol familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. Het feit van den dag is wel dat de Boeren Lord Methuen hebben losgela ten, Waarom zij dit gedaan hebben ligt nog in 't duister, en wij kunnen slechts naar de redenen, die biertoe geleid hebben, gissen. Wellicht wilde de la Reij door bet in vrijheid stellen van den Britschen generaal, vurige ko. len stapelen, op bet hoofd' van de Re- geeriug to Londen, en zoodoende bet gevaar van Kritzinger's terechtstelling afwonden. Maar als de Boeren-bevel- hebbcr daarop beeft gerekend, moet hij geen rekening hebben gehouden met do Engelsche politiek. Toen Bro- drick Donderdag in het Lagerhuis Ma dmen's en kolonel Townsend's invrij heidstelling mededeelde, en de Ier Hcaljr vroeg of men nu even grootmoe dig zou handelen ten opzichte van Kvitzinger, kreeg hij geen antwoord. Wol zeide de minister dat het proces Van den commandant was uitgesteld, omdat <le instructie nog niet afgeloo- pen was. En dat was alles wat er bekend werd gemaakt over een» zaak, naar walker einde men ook in Enge land reikhalzend' uitziet Het depar tement van oorlog heeft inmiddels een telegram van Lord Kitchener openbaar gemaakt, gedagteekend van den 13en uit Pretoria en behelzende dat Lord Methuen dien dag te Klerksdiorp is binnengebracht. Hij maakt het goed. Do verliezen van Tweebosch worden •nu verder aangevuld. Met de vorige opgaaf zijn er mi gerapporteerd: 24 dfooden, 56 gewonden, 19 vermisten, on één die zich bezeerd heeft. Kitche ner heeft in zijn eerste telegram opge1 geven 3 officieren en 38 man gesneu veld', 9 officieren en 72 man gekwetst en 200 man vermist. Het gros van de verliezen is d/us al opgegeven, op de 200 vermisten na. De staf-officier van majoor Paris' colonne meldt, dat, aangezien d» regimentslij sten in han den van de Boeren zijn gevallen, de voornamen en starnboeknuminers in vele gevallen niet bekend zijn. Zoover tot nog toe is bekend gewor den, hebben onder Methuen gevochten: de 4e en 38e batterijen veldrartiileria, lret le Northumberland Fusiliers, liet le Loyal North Loncashiras, het 3e York and Lancaster, het 3e Highland Light Infantery, Imperial Yeomanry, Kaapse he politie, Diamond Fields Hor se, Diamond Fields Artillery, Culli- nan's Horse, Aehburner's Light House en Dennison's Scouts Bij do drie laatstgenoemde ongeregeld» corpsen moeten veel verraders geweest zijn. Zoo vindt men onder de dooden en ge- wonden van die corpsen namen ge noemd als: Pretorius (2 maal), de Klerk, Gouwe, Combrink, van Eeden, van der Grijpt, BredJencamp, van Wijk, Steijn, Hoffberg, Hamman, Kriel, Coopman enz. De bekende gewezen Pruisische of ficier die uit Londen af en toe mili taire beschouwingen aan de „Frank furter Ztg." zendt, schrijft naar aan leiding van de jongste Britsche neder laag: „Het resultaat van de heele geschift, denis is dat de Boeren opnieuw voor zien zijn van voorraden en ammunitie, en dat de Engelsche troepen waar schijnlijk meer dan tot dusver neiging zullen vertoonen, in paniek te gera ken. Een troep die eenmaal in dleze fout is vervallen, laat zich dat heeft de laatste Turksch-Grieksche oorlog bewezen, en dat weten wij zelf uit het jaar 1806 niet meer bruikbaar ma ken, in elk geval niet zoo snel als die oorlog vereisclit. Het Engelsche leger kan echter voot één ding m. i, werke lijk dankbaar zijn, namelijk hiervoor dat de ale mensch misschien voortref felijke, maar als soldaat onbruikbare generaal Methuen, ten spijt van de bescherming die hij in da hoog» krin gen in Londen genoot, nu toch einde lijk van het oorlogsterrein is verdwe nen". De Daily Chronicle" dringt op een streng onderzoek aan. Indien, zegt zij, bewezen wordt dat de 500 vluchtelin gen en anderen die vermist worden, de ramp veroorzaakt hebben door bun paniek en slechte tucht, moeeten zij op zijn minst van hun uniform be roofd en zonder vertoef terug worden gezonden. Men seint uit Londen aan de „Fi garo": Het gemis aan alle nieuws van het oorlogsveld wekt hier groote ongerust heid. Men vraagt zich af wat er gebeurd is met de colonne Grenfell, die in de buurt van Tweebosch lag. Men vreest dat de la Reij een groo tten, slag tegen de Randttnijnen zal wa gen, aangezien hij nu eene sterke ar tillerie heeft veroverd, om krachtig offensief te kunnen optreden, In Spanje is de kabinete-orisis dan toch uitgebarsten, In den minister raad deel die Sagasta Donderdag mede, dat het ontslag van Urzaiz, den minis ter van financiën .onherroepelijk was. Gonzalez, minister van binnenland se he zaken, zeide daarop, dat zijn ge zondheid hem bedotte in het ministerie te blijven. Daarop zeiden alle andere ministers dat zij hun ontslag namen. Sagaista begaf zich toen naar de Re gentes. Deze heeft hem opgedragen een kabinet te vormen met medewer king van de afgescheiden liberale gTO'v pen. Sagasta weigerde, daar hij geen coalitie-kabinet wenschte, er bijvoe- gemdle dat hij geen ministerie kon vor men, andiers dan met zuiver liberale elementen. De Regentes antwoordde dat zij met die voorzitters van de Ka mera raad zou plegen. De crisis zal denkelijk de heele week diuren. De Belgische Kamer heeft zich ween: eens van hang leelijke zijde doen. ken nen. Ziehier wat Reuter seint over de vergadering van Donderdag: De Kamer zet de beraadslaging over het wetsvoorstel tot invoering van het algemeen stemrecht voor provin ciale en gemeentelijke verkiezingen voort met die behandeling van de arti kelen. (Woensdag waren do algemeene beraadslagingen gesloten). Tegen het eind van de vergadering ging het zeer levendig toe. De Smet de Naijer, de minister president, herhaalt, in antwoord op verschillende sprekers, zijn verklarin gen van Woensdag. Hij slaat stil bij de taktiek van de socialisten om het algemeen stemrecht met de medewer king van de liberalen te veroveren. De vere'emiging van dte partijen van de linkerzijde bedoelt, zegt de minis ter, een kunstmatige agitatie. Het eienige doel, dat men nastreeft., is re volutie of grondwetsherziening. Im mers, men voorspelt dat liet daartoe moet komen. Ons hart bloedt, ver volgt spreker, als wij denken aan de verschrikkelijke dingen, d!ie kun nen gebeuren, als de voorspelling van ds socialisten in vervulling gaat. De regeering wraakt het algemeen stem recht, omdat zij het on vereen igbaar acht met de staatsinstellingen van België in de tegenwoordige omstan digheden. Cahiwaert (socialist) schreeuwt: „Dat zal u rouwen!" (Uitroepen ter rech terzijde). De socialistische afgevaardigde Van j der Velde zegt ,dat de woorden van! vrede die tot den minister gericht werden, niet zijn gehoorct. De verkla ringen van den minister staan voor de arbeiders gelijk met een oorlogs verklaring. De socialistische afgevaardigde An- seele meent, dat de minister heeft, dat er bloed zal vloeien. De minister zegt, dat dit onjuist is, hij zet zijn redevoering voort en zegt: Gij wenscht de revisie met argumenten, waarvan zich dte struikro overs aan den grooten weg be dienen, om de menschen te berooven. Geroep links: Tot de orde! Verschrik kelijk tumult. De socialisten staan op De afge vaardigde Smeets snelt naar het bu reau van den voorzitter en eischt, met de vuist op tafel slaande, dat de mi nister tot die orde zal worden geroe pen. Andere socialistische afgevaardig den snellen met gebalde vuisten naar de ministersbank. De boden der Ka mer komen tusschenbeiden. De gema tigde liberalen pogen de socialisten, die een dreigende groep vormen voor de ministerbank, tot bedaren te bren gen- De president heft de zitting op. Zóó wordt in België de nationale tijd verbruikt. Buitenlandsch Nieuws. De buit der Boereu De „Daily Telegraph" schrijft: Aan de kanonnen zullen de Boeren weinig hebben. Er zijn nog maar wel-1 nig artilleristen onder hen. (Maar bij na alle Boeren weten zoowat met ge schut om te gaan). Sedert lang schie ten zij nauwelijks ooit meer met ka nonnen. en doen zij 't een enkele maal. dan geven zij ons slecht oei goed doelwit. In het begin van 1901 had de la Reij een paar vuurmonden, maar hij gebruikte ze zeer zelden. Hij had er twee te Hartebeestfontein (22 Maart 1901), het tooneel van Methuen's groot gevecht, maar hij schoot slechts vier granaten af. Zijn laatste kanon werd hem ontnomen te Brakpan een stuk van de rijdende artillerie Methuen moet een groot- gedeelte van zijn mu nitie afgevuurd hebben. Toch zullen de Boeren nog wei buit gemaakt heb ben, minstens twee munitiewagens vol. De la Reij heeft nu zes veldstukken en twee pompoms (en 1 maxim). Waar schijnlijk zal hij de pompom® gebrui ken, omdat meer Boeren daarmee kun nen omgaan en ze lichter te vervoeren zijn dan veldstukken. De losbarsting der Ieren in het Lagerhuis, bij gelegenheid van het voorlezen van de eerste telegram men van Lord Kitchener over Lord Methuen's verpletterende nederlaag bij Tweebosch, was misschien niet zeer tactisch, ofschoon volkomen na tuurlijk bij lieden, die nu eenmaal geen Engelschen zijn cji het ook niet wezen willen. De betooging is dan ook niet gebillijkt, zelfs niet door de maar bezadigde nationalisten, die haar bovenal betreuren, om het kwaad, dat er door gestookt wordt in andere richting. Reeds heeft Lord Rosebery, te Glasgow sprekende, de Iersche betooging als wapen gebezigd tegen Home Rule. En het misbrui ken van dat incident door den voor- maligen eersten minister is matig te noemen tegenover het misbruik, liet welk ervan gemaakt wondt in de mi nisterieel» pers. De Morning Leader sprak Donderdag een hartig woordje over dat misbruik. ..We hebben wezenlijk", zegt het blad, „geen goed woord te zeggen van het betoog, dat de Ieren geen Home Rule mogen hebben, omdat zij onte vreden, aniti-Engntsch, Boerengezmd en deloyaal zijn. Wat hebben we ge daan sedert Grom well's bloedbad en de^ arglisgiet kneep met die Act of Uni on tot aan de Crimes Act, om de Ieren Engelschgezind te «maken? En zoo vraagt de verrassend verlichte unio nist T. W. Russell Lord Rosebery: „Aanhankelijk moeten do Ieren we zen? Aanhankelijk jegens wat? Aan hankelijk jegens doodhongeren.? Aan hankelijk jegens een landstelsel, dat voor hen en de hunnen beteekend heeft roof door de eeuwen heen?" „Engeland is den Ieren niet ons Engeland. Zij kennen enkel het En geland van dwang en vertrappen, dat belichaamd is in het kasteel te Du blin." Gelukkig evenwel, mag men de Standard gelooven, heeft de jong ste kabinetsraad besloten om in Ier land nog niet tot uiterste maatrege len over te gaan, hoezeer de Ieren het ook zouden verdienen, met het oog op hun ontrouw en hun anti-Engelsch- gezindheid. Zoor sprak het blad Don- dedag in den aanhef van een hoofd artikel dat geïnspireerd lijkt te we zen: Rosebery's redevoering. De parlementaire verslaggever van de „Daily News", die in deze niet on partijdig is misschien, leest in Lord Rosebery's eerste redevoering, te Glas gow gehouden, dat lxij feitelijk tot de politiek van onvoorwaardelijke onder werping van de Boeren is overgegaan. Dit dunkt ons, zegt de „Nieuwe Rot- terdL Grt., niet geheel juist. Wel heeft Rosebery, waar hij het verschil tusschen hem en Sir IL Campbell-Ban- nerman op het stuk van dien oorlog eens scherp zeggen wild», er den na druk op gelegd, dat hij metterdaad en de officieele liberale partij slechts halfhartig voor het krachtig voortzet ten van den oorlog ijvert; dat hij de terugroeping van Milner af-, en zij haar goedkeurt: dat hij niet wilde, dat Engeland den Boeren vredesvoorwaar den aanbood ('t geen hij ook te Ches terfield gezegd heeft); dat hij die be schuldiging van „methods of barba rism", ook toegepast op de Engelsche regeering ,als geheel ongegrond' ver wierp; wel zweeg hij van het oor lee- nen aan vredesvoorstellen, die van d« Boeren mochten uitgaan, maar hij herhaalde, dat de oorlog niet tot een bevredigend eind» gebracht kon wor den, ais men niet eer. overeenkomst sloot met d)e Boerenleiders, handelen de uit naam der burgers. Dat is dus geen onvoorwaardelijke onderwerping eischen, maar zich geneigd toonen om met de voormannen der Boeren te on derhandelen. De kroning van Alfonsus XIII. De „Echo d'e Paris" verneemt uit Madrid bijzonderheden over de toebe reidselen die daar getroffen worden voor de kroning van Alionsus XIII op 17 Mei. Er wordt voor logies gezorgd voor een aantal vorstelijke gasten en bijzondere afgezanten. Alle republie ken van Midden- en Zuid-Amerika zen. den afgezantschappen. De koning van Engeland zal ver tegenwoordigd worden door den prina van Wales; de Duitsche Keizer door prins Albert van Pruisen; de Czaar door grootvorst Alexeij; de keizer van Oostenrijk door aartshertog Friedrich; de koning van Italië door den hertog van Aosta; d"e koning van Portugal door den hertog van Oporto; de Ko ningin van Nederland door haren ge maal. Verder komen nog de kroon prinsen van Zweden, Denemarken en België. Algemeeue Berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. „Central News" seint uit New-York, dat Burleson Dinsdag in het Huis van Afgevaardigden Hav, den minister van buitenlandsche zaken, aanviel om. dat hij weigerde de Engelsche regee ring voor Amerikanen verlof ie vra gen om in de concentratiekampen het geld te besteden dat er in Amerika voor opgebracht is. In dit opzicht heeft de Duitsche regeering zich inderdaad flinker gedragen. Volgens den correspondent van Reu ter te Heilbron is kolonel Byng met verlof naar Engeland (straf voor het laten ontsnappen van die Boeren on der Mamie Botha, misschien van de Wet en Steijn, en de verliezen der Nieuw-Zeelanders?) Kolonel Garratt ie in zijn plaats benoemd Reuter seint uit Pretoria, d.d. 11 dezer: Kolonel Ducane's colonne heeft den 6en ten Z. van Tafelkop 20 Boeren ge vangen genomen, o a. adjudant La- buschagne en korporaal Vlemann. „An dere colonnes, zoo wordt gemeld, zijn in aanraking met de Wet en Steijn." En de Wet en Steijn heeten In het N.W. van den Vrijstaat te zijn. Gaan zij mis schien met de la Reij samenwerken? Uit de verlieslijst blijkt nog det den 6*n dezer bij Senek&l 1 man gesneu veld en 3 gewond! zijn. Voorts worden tot „verbetering" (aanvulling?) van de lijst van Elands laagte II opgegeven de namen van 15 dooden. Overste Anderson is met 3 kapitein» en 2 luitenants te Vrijburg terugge keerd. Reuter seinde den 12en uit Kaap stad, dat Maandag in een schermutse ling bij Pearston (in Somerset Oost) gesneuveld zijn Odendaal, een van Fouché's onder-commaudanten, en ka pitein van dier Walt, Genoraal-iuajoor Sir John Denton Pinkstone French, in Zuid-Afrika den plaatselijken rang van luitenant-gene raal bekleedende .is benoemd tot kolo nel van het 19e huzaren, in die plaats van wijlen generaal-majoor Hutchin son. Hot regiment is in Zuid-Afrika. De „Daily Mail" verneemt uit Heil bron, d.cL 8 Maart: Do buit dien de Canad'eosche verkenners in het hol bij Tafelkop vonden was groot er dan eerst gemeld is. Er was een Krupp-kanon bij en stukken van andere kanonnen, 400.000 patronen en e«:ii half millioen t (Een nieuw avontuur van Sherlock Holmes Door CONAN DOYLE. Als ik er maar geweest was, riep hij. Het is blijkbaar een zeer interes sante zaak voor een wetenschappelijk deskundige. Dat kiezelzand' waaruit ik zooveel luid kunnen lezen, is re lang door den regen vermodderd, vertrapt door de klompen van nieuws- gierige boeren. O, Dr. Mortimer, Dr. Mortimer, dat u me niet onmiddellijk hebt gehaald. Dat is onverantwoor delijk. Ik kon u niet laten komen, mijn heer Holmes, zonder de feiten, die ik verzwijgen wild», wereldkundig to maken, en ik heb u reeds de redenen ontvouwd', waarom ik diat niet wensch te. Bovendlien Waarom aarzelt u? Er le een rijk, waarin de meest bekwame en ervaren detective hulpe loos ia U bedoelt, dat het hier oen spook achtige zaak geldt Dat heb ik niet precies Neen, maar u denkt het toch. Sinds het incident, mijnheer Hol mes. zijn mij allerlei dingen ter oore gekomen, die moeilijk ter ij men zijn met de gewone orde van zaken. Bijvoorbeeld? Ik heb vernomen, dat voor .de v.reeselijke gebeurtenis velen een schepsel op het moeras gezien hebben, dat overeenkomst vertoont met de Baskerville-demon en dat met mogelijkheid een dier kon zijn dat aan de wetenschap bekend is- Zij waren luet er allen over eens, dat het een reusachtige verschijning was, spook achtig en ijzig. Ik heb de menschen aan een kruisverhoor onderworpen, drie man, die allen hetzelfde vertellen van die verschrikkelijke verschijning, die volkomen overeenstemt met den helhond der legende. Ik verzeker u, dat in die streek de schrik er in zit en dat er geen man is, d'ie 'e nachts door het moeras wil loopen. En u, een ernstig, wetenschap pelijk man, gelooft aan een spookach tige oorzaak? Ik weet niet, wat ik gelooven moet. Holmes haalde zijn schouders op. Ik heb tot nu toe mijn werk tot deze wereld! bepaald, zei hij, in alle bescheidenheid heb ik getracht het kwaad te bestrijden, maar om nu te gen den Booze zelf het op te nemen, lijkt mij toch wel wat beei erg. U moet beginnen met toe te stemmen, dat. d» voetstap stoffelijk is. De origineele hond! was stoffelijk genoeg om iemands strot af te bijten en toch was hij tevens duivelseh. Ik zie dat u heelemaal overhelt naar den spookhond. Maar nu, Dr. Mortimer, als u deze meening zijt toegedaan, waarom komt u me dan raadplegen? U zegt in dtenzelfdten adem, dat bet nutteloos is Sir Char les' dood te willen verklaren en dat u van mij verlangt, dat ik het doen zal. Dat heb ik niet gezegd. Hoe kan ik u dan van dienst zijn? Door mij te zeggen wat ik met Sir Henry Baskerville zou dloen, dlie aan 't Watertoostation aankomt Dr. Mortimer keek op zijn horlogepre cies over een uur en een kwartier. Is hij die erfgenaam? Ja Bij dten dood van Sir Cliarles spoorden we den jongen man op en vernamen, dat hij in Canada op een boerderij is. Bij informatie is ons ge bleken .dat hij een in alle opzichten uitstekend man is. Ik spreek nu als vertrouwde van Sir Charles en als executeur van zijn laatste wilsbeschik king. Er is dus geen andere candidaat? Geen enkele. Den cenigcn bloed verwant, dien we nog hebben kunnen vinden, was Rodger Baskerville, de jongste van de drie broeders, waar van de arme Sir Charles de oudste was. De tweede broeder, die jong stierf ,was de vader van dezen Henry. De derde, Rodger, was liet schurftige schaap der familie. Hij was, naar mij verzekerd is, 't sprekend evenbeeld van het oude familieportret van Hugo. In Engeland werd het hem te benauwd, hij vluchtte naar midden-Amerika, waar hij in 1876 aan de gele koorts stierf. Henry is de laatste van de Baskervilles. Over een uur ontmoet ik hem aan het Waterloo-station. Ik heb een telegram gekregen dat hij lie den morgen te Southampton, zou aan komen. Nu, Mr. Holmes, wat zoudit u mij aanraden met hem te doen? Waarom zou hij niet naar het huis zijner voorvaderen gaan? Dat schijnt natuurlijke nietwaar? En toch, bedenk u eens, dnf elke Bas kerville, die daarin trekt, ongelukkig wordt. Ik weet zeker, dat als Sir Charles mij voor zijn dood had kun nen spreken, hij mij gewaarschuwd zou hebben den laatste van liet geslacht en den erfgenaam van zulke groot» rijkdommen niet naar die doodelijke plaats te brengen. En liet kan toch ook weer niet ontkend worden, dat de welvaart van dte gansche arme streek van zijn tegenwoordigheid afhangt. Al het goede werk, dat Sir Charles ge daan heeft, wordt tot niets terugge bracht. als er geen nieuwe bewoner van de Hall komt. Ik vrees dat ik in deze zaak t» veel geleid zal worden door mijn eigen belang, en daarom onderwerp ik haar aan uw advies. Holmes dacht een oogenblikje na. In rondte woorden is die zaak de ze, zei hij, dat volgens uw meaning de een of andtere duivelsche invloed Dartmoor geen verblijf voor oen Bas kerville maakt. Ten minste, er zijn verschijnselen, die daarop wijzen Juist. Maar heusch, als uw spook achtige theorie waarheid bevat, dan zou den jongen man in Londen even goed kwaad kunnen berokkend wor den als in Devonshire. Een duivel met louter plaatselijke macht zou al iets heel naars zijn. U beschouwt de zaak wel wat meer en bagatelle, mijnhoer Holmee, dan u waarschijnlijk zotidt doen, wan neer u in persoonlijk contact werd' ge bracht met deze dingen. Uw advies dus, als ik wel begrijp, is dat de jon ge man even veilig te Devonshire is als t» Londen. Hij komt binnen vijftig minuten. Wat zou u dan mij aanra den? Ik raad u aan, mijnheer, een rij tuig te nemen, uw spaniel te roepen, die aan mijn deur krab', on naar Wa terloo-station te gaan om Sir Henry Baskerville te onmoeten. En dan? En dan moet u hem in het geheel niets zeggen, totdat ik mijn opinie omtrent de zaak gevormd' heb. Hoe lang zal dat duren? Vier-on-twintig uur. Te tien ure, morgenochtend, Dr. Mortimer, zal liet mij hoogist aangenaam zijn u te ont moeten, en u zoudt me zeer verplich ten Sir Henry Baskerville mee t» bnen gen. Dat zal ik doen, mijnheer Hol mes. Hij krabbelde dte afspraak op zijn manchet en rende weg op een vreemde, vage manier. Holmes hieht

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1