Kijkjes om ons heen. garven koren met ma a l-gereeo se n ap - pen.. De Chartered! heeft Donderdagoch tend het volgende telegram uit Kaap stad ontvangen: „Qecil Rhodes heeft een zeer slech ten nacht gehad; zoodia/t de algemee- ne krachten gevoelig zijn afgenomen''. AIJJ5RLET. Officieel wordt nu de tweede helft van Mei genoemd als het tijdstip voor Loubet's bezoek aan dien Czaar. De Duitsche Rijksdag heeft de der de lezing van do begrooting afgedaan. Bij de eindstemming over de begroo ting in haar geheel stemden de sociaal, democraten tegen. De eerstkomende vergadering zal zijn op 15 April. Stadsnieuws. Haarlem, 14 Maart 1902 De afdeeling der Nederland- sche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde vergadert op Woensdag 19 Maart u.s., 's avonds ten half acht ure, ln 't gebouw „Weten en Werken". De agenda bevat de volgende punten: Ingekomen stukken: rekening en ver antwoording van den penningmeester over 1901; verslag over het fonds der wed. Winkel; lezing van den heer J. Sturing over „Evenwicht en Kringloop ln de Natuur"; Onderlinge tentoonstel ling en vraagbus. Geslaagd voor het examen nuttige handwerken mej. J. Poorter van hier. Proza en Poëzie. De vereeniging ..Proza en Poëzie", directeur de heer Garel Plilippeau, geeft Zaterdag ter gele genheid van bet 12 1 2-jarig bestaan, eene soirée in den Haarlemschen Schouw burg Het programma ziet er keurig uit. Het koor zal een tweeial liederen zin gen, terwijl verder een blijspel en een tweetal komische scènes zullen worden opgevoerd. Na afloop hiervan is er bal. Arroudissements-Rechtbank. Een gestolen hond? Aan G. Slagt te Beverwijk werd ten. laste gelegd:, dat hij een hond!, hem niet toebehoorend, die bij hem. was komen aanloopen, had geweigerd aan den (rechthebbende af te geven. Beklaagde beweerde dien hond aan gegeven te hebben bij de politie. De politie-beambte verklaarde dat dit aan geven bij hem den indruk had verwekt gekscherenderwijze te zijn geschied. Beklaagde zei op aanvraag den hond niet te hebben willen teruggeven, om dat het beest naar zijn zeggen hem dierbaar geworden was. Dit wilde hij bewijzen doordat hij een portret van het beest liet zien, dat hij van het beest had laten maken. De sub. officier zei dat die beklaagde i den hond» blijkbaar hield om hein als trekdier te gebruiken en er aldu9 geld uit te slaan. Het O. M. bij monde v. d. sub offic zeidie in zijn requisitoir dat men ge hoopt had dat er eerst geen strafzaak van zou worden gemaakt dich d.it is een gevolg van de brutaliteit van be klaagde Spreker noemde het een uitermate brutaal feit en eischte een gevangenis straf van een maand. Uitspraken. Terechtzitting van 13 Meart 1902. 1. J. A. Morriën, vischknechi te Lt muiden, verduistering, een week ge vangen isstr af. 2. H. B. Roozen, bloemist te Haar lem, verduistering en diefstal, 4 maanden gevangenisstraf. 3. A. van Dijck, los werkman te Haarlem, diefstal, 6 weken gevange nisstraf. 4. J. van Amersfoort, arbeider te Velsen, mishanidbling, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. 5. H. Hijmensen, schilder te Haar lem, f 15 boete of 15 dagen hechte nis. 6. A. C. A van Engelen, rijkswerk man te Zaandam, mishandeling, 14 dagen gevangenisstraf. Schouwburg. Voordrachten Louis Bouwmeester. De tijding dat Louis Bouwmeester den 19en Maart hier een voordrachts avond geeft, zal zeker met vreugde be groet worden. De avond door Bouwmeester voor den Bond van Ned. Onderwijzers in Bellevue ln Amsterdam dezer dagen hem boven aan de trap staande. Nog een vraag, Dr. Mortimer. U zegt, dat voor Sir Charles Baskervil- le's dood verschillende menschen de verschijning op het moeras gezien heb ben? Drie. Heeft nog iemand het naderhand gezien? Ik heb nergens van gehoord). Dank u. Goeden morgen. Holmes ging weer zitten met die vroolijke uitdrukking op zijn gelaat, die bewees, dat hij een aangename taak voor zich had- Ga je uit, Watson? Tenzij ik je kan helpen. Neen, waarde vriend, het is al leen op het uur van handelen dat ik Je hulp vraag. Maar dit geval is van tcker standpunt waarachtig mooi en belangwekkend. Wanneer je voorbij Bradley komt, wil je hem dan vragen mij een pakje van zijn sterkste shag t-e sturen, alsjeblieft Het zou heel aardig zijn als je er toe kondt besluiten niet voor vanavond terug te keer an. Dan zou i kin staat zijn mijn indruk ken, die ik van dit. interessant pro bleem heb gekregen, kalm te overden ken. Ik wist dat afzonderingen eenzaam-; gegeven, moet een avond van rijk kunstgenot zijn geweest. Het N. v. d. D. schreef daarover o. a.: Louis Bouwmeester „deed" „De Werkstaking". Hoewel in dten rok, speelde hij in klanken toon, in ziel en zin het droeve, kleine drama dien hoor ders in woordlen wonderbaarlijk schoon voor. Bouwmeester pakt iemand in die ziel, die dood' gaat op de vlucht, hij beroert d'c gemoederen. En bij de hevige kracht een zaclvt wee moedig fluisteren, zoo zacht too fijn en teer en juist, daarom, als uiterlijk van het innerlijk leven, van groote smart, zoo ontroerend en zoo hevig aangrijpend. Hij ..deed" ook nog ..De Bode" uit Gijsbreghi. Wie heeft hem of wien ook ooit zoo ontzaglijk mooi en groot ,,De Bode" hooren spelend-zeggen en zeggend-spe-len als Vrijdagavond voor die onderwijzers! Louis Bouwmeester heeft opnieuw getoond, dat zijn talent gansch eenig ia Met voorliefde en overtuiging spra ken haat en verontwaardiging zich uit in Joh. Been's „De oude eeuw in Zuid/- Afrika". Even vóór zijn opkomst zachte muziek van het Transvaalsclie Volkslied'. En toen begon hij, zacht inzettend, tot hij dte verontwaardiging tegen Engeland uitdonderde en er die gemoederen zoo hevig door schokte, dat schier eene betooging hem ©enige o ogenblikken belette vevdier te gaan; en toen ging hij verder, en sprekend van bloedverwantschap hier en in Zuid-Afrika, speel dte dte muziek zacht het Oudte Wilhelmus en brak er aan liet slot eene betuiging van vaderlands liefde en een geestdrift los, als toen Madme Agar bij het beleg van Parijs voor de zwaar beproefde manschap d)e „Maa-seillaise' voordroeg. Een eeni- ge geestdrift: „Men wou hem op beidle handen dragen, en toonen heel de stad!" Wat de levende kunst niet vermag! Uit de Omstreken. Heemstede. Door de Herv. diaconie is in 1901 be deeld in geld 1275; in natura f 1423; aan legaten is ontvangen f 1500 aan collecten 1410; het aantal bedeelden bedroeg: hoofden van gezinnen 92. eenlopende personen 18. Op de voorloopig opgemaakte Kie zerslijst komen 699 namen voor; op de vorige 639. iVervolg Gemeenteraad). Punt 5. De lieeren R. Keg en P. Kuiper verzoeken den Raad voor ver lichting van Bosch en Vaart te zorgen Overwegende dat bij eventueele an nexatie een aanleg voor petroleum verlichting «ene noodelooze uitgave zou zijn zoo stellen adressanten voor hun eene subsidie te vereenen over eenkomende met het. bedrag van de koeten- eener petroleumverlichting, waardoor zij dan de- straten van gas verlichting zullen voorzien. B. en W. stellen hierop voor hen te machtigen met adressanten een over eenkomst aan te gaan waarbij bepaald wordt, le. dat adressanten geen lantaarns mogen doen plaatsen of doen verlich ten. dan onder goedkeuring van B. en Weth.; 2e. dat de modellen van lantaarns en palen en de juiste situatie d!oor B. en W. moeten worden goedgekeurd; 3e. dht door de gemeente aan adres santen een subsidie zal worden ver leend in de kosten der straatverlichting berekend naar een som van ƒ14 per jaar per lantaarn: 4e. dat deze overeenkomst van kracht zal zijn zoolang de gemeente Heem stede deze niet.opzeg; De voorzitter zegt dat er voorloopig slechts 2 lantaarns zullen worden ge plaatst, zoodat de ko-sten dier gemeente niet zoo hoog zullen zijn. Het voorstel van B. en W. werd ver volgens aangenomen. Tot. lid der commissie tot wering van schoolverzuim (vacature wijlen de heer P. v. d. Berg) werd benoemd dn heer C. H van den Berg. De voorzitten-sprak eenige warme woorden van waardeert aan de na gedachtenis van den overledtene. Medegedeeld; wordt nog dat Ge dep. Staten hebben goedgekeurd het besluit der onderhandsche aanbesteding der straatverlichting over 1902; de begroo ting voor 1902. Voorts dat de verkoo- ping der hoornen heeft opgebracht ƒ110.75. Uit het verslag van de commissie over schoolverzuim bleek dat' het ver zuim 5 bedroeg, waarvan 1 wil lekeurig. Dit is dank zij de invoering beid hoogst noodzakelijk waren voor mijn vriend in die uren van intense geestesarbeid, waarin hij elke moge lijkheid overwoog, verschillende theo rieën opbouwde en tegen, elkaar in de weegschaal bracht, en zijn meening vestigde welke punten -essentieel en welke immaterieel waren. Ik bracht daarom mijn dag in de club d'oor en kwam niet in Bakerstreet terug voor 's avonds. Het was bijna negen uur toen ik weer in dte zitkamer was. Mijn eerste indruk toon ik de deur opentte was die van brand', want de luim er was zoo gevuld met rook. dlat het lamplicht op de tafel er dtoor ver duisterd werd. Mijn angst verdween echter oogenblikkelijk, want het wa- ivn dikke rookwalmen, die mijn keel pijni deden en mij aan het hoestea brachten. Door den walm zag ik ne velig ITolmes in zijn chambercloack met zijn steenen pijp in den mond, in zijn leunstoel zitten. Rollen papier lagen rond' hem. Kou gevat Watson? vroeg hij. Neen. 't komt van die vergiftigde atmosfeer. Ja, ik geloof wel. dat het rooke- rig is, nu je het zegt. Rookerig, het is onhoudbaar. Zet het raam dan open. Je bent der Leerplichtwet minder dan vorige jaren. Uit het verslag omtrent den gezond heidstoestand te Heemstede over 1901 bleek dat dte gemeente aan het eind van dat jaar bezocht werd door eene roodvonk-epidemie. De gevallen waren over 't algemeen van lichten aard. Ove rigens was dit. jaar geen bijzonder ziektejaar. al dteden zich ook nu enkoio gevallen van mazelen, typhus, diphte- ritis en influenza, voor. De voortreffe lijke gelegenheid, die Haarlem door zijne gasthuizen ter opname van ern stige zieken aanbiedt, kwam zoowel hoogeren als lageren standen ten goede. Daarna werd de vergadering geslo ten. Wegens verhuizing naar elders is de aanstelling van onbezoldigd rijksveld wachter verleend aan J C. Draijer alhier, ingetrokken Binnenland. Parlementaire Praatjes. Indien er iets is waaruit zou kunnen blijken, hoe groot de verwarring was in het debat der Tweede Kamer over de militaire pensioenen der landmacht, speciaal bij art. 24, handelend over de berekening van het pensioen dan mo ge dit gereleveerd worden, dat op een gegeven moment de voorzitter der com missie van rapporteurs de Kamer van advies ging dienen over een amende ment dat reeds was ingetrokken. Het simpele feit maakt, commentaar over bodig. Geconstateerd zij, voor degenen die met de materie zijn vertrouwd, dat de heer Staalman tegenover het stelsel der Reg. een "ander stelsel plaatste en dat het toen een quaestie van cijfers werd maar dat ten slotte het regeeringsstel- sel van art. 24 iriumfeerde. Duidelijker was het debat bij art. 25. dat vaststelt de verhooging van pensi oenen op grond van verblijf in de tro pen. Ook hier kwam de heer Staalman met een eigen stelsel, dat ten doel bad de pensioenstoelagen te verhoogen. Op zichzelf had de Reg. (mits haar stelsel behouden bleef) tegen verhooging geen bezwaar en de heeren Borgesius en Ver- hey maakten van die gunstige stemming gebruik, om voor te stellen de cijfers van het regeèringsartikel ten aanzien van kader en minderen te verhoogen. Zoodat voor elk jaar verblijf in Indiö voor elk jaar een toelage zou worden verleend, voor opzichters enz. f 28 (in plaats van f 25), voor onderofficieren 21 (in plaats van f 15), voor korporaals en minderen f 12.50 (in plaats van /7.50). Als de Kamer dat wilde, zeide de Min. van Oorlog, zou de Reg. er niet tegen opkomen. Morgen 11 uur voortzetting. Medegedeeld is, dat de Min. van Bin- nenlandsche zaken het rapport over het onderzoek naar den omvang der werk loosheid aan de Kamer heeft medege deeld. Daarmede vervalt dus de interpel- latie-Melchers. G. Jr. Griezelige vondst. Hengtdijk is bij hei graven een vol ledig menschelijk geraamte gevonden. Daar het geraamte ontdekt is in de na bijheid van een eenzaam voetpad denkt men het overschot te hebben van het slachtoffer eener geheim gebleven mis daad. To water gereden. Woensdagmiddag is de venter B., uit Arnhem, die te Eist (Betuwe) langs de wetering reed, met zijn hondenkar te water geraakt. Niettegenstaande spoedig hulp werd verleend, werd na eenige oogenblikken het lijk opgehaald. De minister van Koloniën Van de meest vertrouwbare zijde ver neemt de „Tel dat minister Van Asch van Wijck vermoedelijk over twee maan den het beheer over het Depart, van Ko loniën weer op zich zal nemen. In tegenstelling met het bericht in het „Utr. Dagblad" kan worden gemeld, dat de maagzweer wel is weggenomen, zoo dat volledig herstel met allen grond te wachten is. Uit de bollenstreek. Men schrijft uit Lisse aan de „N. R. Cl": In de bollenvelden ziet men overal vele handen aan het werk, om het riet, dat op de planten ligt, trapsgewijze te ver dunnen al naarmate het hinderlijk wordt voor de zich langzaam ontluikende plan ten. Hier en daar ziet men reeds geheele bedden, waarvan de planten ten volle zichtbaar zijn. De crocus staat bijna in bloei, nog een paar dagen en deze voor boden van de lente vergasten ons op den heeden dag in de club geweest zie ïk. Beste kerel. Heb ik gelijk? Zeker, maar hoe Hij lachte om mijn verwonderd ge laat. Je bent nog zoo beminnelijk groen en frisch, Walson,- dat het mij een ge noegen is, mijn zwakke krachten op jou te beproeven. Een gentleman gaat uit op een smerigen, regenachtigen diag. Hij keert 's avonds onberispelijk terug met glimmende schoenen. Hij moet dlus den heelen dag binnenshuis zijn geweest. Hij heeft geen intieme vrienden. Waar kan liij dén geweest zijn? Dat ligt toch voor de hand? Ja, het ligt ook voor de hand. De wereld is vol van die eenvou dige dingen, die de menschen gewoon lijk nooit opmerken. Waar denk je, dat ik geweest ben? In huis. Integendeel, ik ben te Devonshire geweest. In gedachten? Juist. Mijn lichaam is hier in den leunstoel gebleven, en heeft, dat moet ik tot mijn spijt bekennen, in mijn afwezigheid, twee groote potten koffie verzwolgen en een ongelooflijke hunne levendige Kleuren. Wanneer de l.yacinthen zullen bloeien is eene vraag, waarover men nu en dan reeds veron derstellingen hoort uiten. Algemeen wordt verwacht, dat het. Jammer genoeg, niet met Paschen zal zijn, aangezien dit leest van 't jaar zoo vroeg valt en de koude nachten den groei der planten erg getemperd hebben. Vermoedelijk zal de juiste tijd voor een bezoek aan de bol lenvelden een of twee weken na Paschen zijn, voor wie ten minste het maximum genot van een en ander hébben wil. Een hoogst eigenaardig geval heeft zich voorgedaan bij dte Woens dag gehouden stemming voor dirie le den-patroons en 1 werkman-lid voor da Kamer van Arbeid voor de Bouw bedrijven te 's Gravenhage. Hot stem bureau ten raadhuize daar ter stede was Woensdagmiddag fn ongeveer half vier gereed met zijn taak van het openen der stembussen. Voor de pa troonsverkiezing waren 18, en voor de verkiezing van het werkmanslid Üfi htemm>ai uitgebracht. Echter kon de uitslag van de stemming,waa- bij nog niemand een volsteekte meer derheid had behaald, nog niet wor den vastgesteld., omdat nog moesten inkomen de bussen uit de gemeenten Loasduinen en Voorburg, die vooreen verkiezing voor de Kamer van Arbeid voor het Bouwbedrijf onder districten vormen van het stem district 's Gra venhage. Donderdagochtend kwam het stem bureau te 's Gravenhage opnieuw bij een om tot opening van dc bussen der beide buitengemeenten over te gaan. maar er bleken geen bussen te zijn aangekomen en uit een telefonisch ingesteld onderzoek bleek, dait daar geen stemming had plaats gehad1. Het stembureau maakte op grond van een en ander proces-verbaal op van de zitting van Donderdagochtend waarin de volgende zinsnede voor komt: ..De voorzitter van bet stembureau maakt bekend, dat uit dc gemeente Loosduinen en Voorburg niet zijn in gekomen cte bescheiden, bedoeld bij art. 50 K. B. van 6 Januari 1898 Stb. no. 20), zoodat niet kan worden over gegaan tot. het geven van uitvoering aan art, 53 van bovenbedoeld K. B." (namelijk het bekend maken van den uitslag der verkiezing). Inbraak. In den nacht van 11 op 12 dezer heeft in Den Haag een inbraak plaats gehad bij de familie Bolaan. Grootliertoginne- laan 83. De dieven hebben een gat ge boord in de serredeur en. eenmaal bin nen, zich van een aanzienlijke partij gouden en zilveren voorwerpen weten meester te maken. Ook werden meube len beschadigd en vernield. Het huis was bewoond, hetgeen dc onderneming des te brutaler maakt. De familie ts hij „Mercurius" verzekerd. Behalve tal van gouden en zilveren voorwerpen, zijn ontvreemd een hoeveel heid effecten en familiepapieren. Ook in eene woning, gelegen eenige huizen verder, is in denzelfden nacht inbraak gepleegd, vermoedelijk door de zelfde dieven, maar hier schijnen de in brekers in hun werk te zijn gestoord, daar verschillende omvangrijke zilveren voorwerpen nog op den vloer waren achtergelaten. Het Kamerlid Ter Laau, die tot dusverre alleen des Woens- en Za terdags in zijn vrije uren de Kamerzit tingen bijwoonde, was Donderdag tegen woordig, nu hij door ontslag als school hoofd voortaan dagelijks ter vergade ring kan verschijnen. Naar men verneemt zal Z. K. H. Prins Hendrik Maandag a. s. Hoorn bezoeken, ten einde het Landbouw Proefstation en de Zuivelboerderij te bezichtigen. Granje-Nassau-oord. Namens het bestuur van de Liedertafel „I-Iaagsch Mannenkoor" is aan den voor zitter van het Koninklijk Sanatorium Oranje Nassau-Oord, jhr. S. M .S. de Ranitz, ter hand gesteld een bedrag van f 1813, zijnde de zuivere opbrengst van het Liefdadigheidsconcert door genoem de zangvereeniging op 25 Februari jl. gegeven ten voordeele van het „Emma- fonds" der stichting. Protest. De heer G. v. d. Eisen, adviseur van N. C. B-, heeft aan den minister van wa terstaat het volgende schrijven gezon den: „Als adviseur van den Boerenbond van Noord-Brabant acht ik mij verplicht, hoeveelheid tabak. Toen je weg waart heb ik naar Stamford gezonden om zijn kaart van (fat gedeelte van het moeras, ten mijn geest is dddr den ge heel en dag geweest. Ik vlei me, dat ik er thans den weg kan vinden. Een kaart op groote schaal? Zeer groot. Hij ontrol dte een sec tie en legde die over zijn knie. Hier heb je het district., dat. ons aangaat. Daar in heit midldten is Baskerville Hall. Met een bosch er omheen? Juist. Ik verbeeld mij dat dte veelbesproken laan, hoewel die naam er niet bij staat, hier moet loopen, miet, zooals je ziet, het moeras aan dte rech terkant. Dit kleine klompje huizen is het gehucht Grïmpen, waar onze vriend, Dr. Mortimer, zijn hoofdkwar tieren heeft. Vijf mijten in het rond zijn, zooals je ziet maar een paar ver spreide woningen. Hier is Laftcfr Hall, dat in het verhaal genoemd werd'. Er is hier een huis aangegeven, dat mogelijk de woning van Stapleton, den naturalist, is, zoo was zijn naam als ik mij wel herinner. Hier zijn twee boerderijen nit het moeras. High Tof en Foulmire. Dan, veertien mij len verdei-, de groote gevangenis van Prince-Town. Tueschen en om deze verspreide plaatsen strekt zich het een lasterpraatje te slgnaleeren, dat tot nadeel en schande van onze landbou wers de rondte doet en tot de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal is doorgedrongen Daar is openlijk gezegd dat een boer erkend heeft, konijnen te lokken, en ze later in vrijheid te laten, de konijnenteelt te bevorderen en zelfs om over de konfjnenplaag te kunnen klagen en vergunning te krijgen om te jagen. „Met behoorlijken eerbied en aandrang verzoek ik Zijne Excellentie omtrent de herkomst van dat praatje een onderzoek in te stellen en de personen, welke tot die oflicieele leugen hebben medege werkt, openlijk te logenstraffen.'Om het onderzoek gemakkelijk te maken, wil ik Zijne Excellentie alvast mededeelen, dat het praatje te Hecswijk is uitgebroeid, en dat de boer in quaestie is de voorzit ter van onzen Boerenbond, Jan van den Boom.' Transvaal en Oranje-Trijst;)at. In zijn laatste artikel over de krijgs gevangen ambulance in het Utrechtsche Dagblad heeft, gelijk onze lezers gezien hebben, dr. P. Temple- man van der Hoeven, lid van het hoofdcomité ïn het Nederlandsche Roode Kruis, betoogd, dlat er geen ge noegdoening is gegeven over het be>- leedigen van de Nedrlandsche vlag in Zuid-Afrika, De redactie van het Utr. Dbl. noemde dat onjuist en nu houdt <d|r Tempklrnan van dei' Hoeven in dat blad in een uitvoerig stuk zijn bewering vol, dat het vooral niet met de twij felachtige verontschuldügmg van Lord Roberts aan dr. Bieren s de Haan had' mogen afioopen, maair onze regeering de zaak ter hand had moeten nemen. De woorden van Lord Kitchener, toen nog chef van Lord Robert's staf, die de vlag had laten neerhalen, dat hij geen andere, don de Engelsche vlag in die streken zou dulden, zijn onver enigbaar met Lord Robert's beiwo- ring. dat] het dein schijn had of de Ne derlandsche vlag een trein, die geno men had mogen worden, dekte. Trou wens dd Russische en de Duitsche vlag, hebben wij uit boven ambulan ces gewaaid. Men heeft die beleediging 'alleen de Nederlandsche vlag aange daan. Ten slotte zegt die schrijver: Twee voorbeelden nog ten slotte na die reeds in vroegere stukken door mij gepubliceerd, van die welwillende wij ze waarop Engelsche bevelhebbers zich hebben gedragen. In de nabijheid van Ladysmith is aan een Nederlan der het bevel gegeven door of Aan we- ge Sir Redvers Buller om de Neder landsche vlag van de ambulance' te verwijderen. Men heeft zich in de macht der Engelschen zijnde, toen, maar onder protest, genoopt gezien, zich aan dat onheusche bevel te on derwerpen. En de chef eener Duitsche ambulan ce, die in het Engelsche hospitaal kamp bij Intombi vertoefde, waar on-1 ze tweedie ambulance in die uiterst on gezonde omgeving zoo welwillend vastgehouden werd. Dr. J. Fessier, schrijft in zijne herinneringen, bladz. 203: „Ich habe wiedterholt auch in Krü- gersdorp d'ie Batnerkung gemac-ht. dass die Behandlung, welche dde Hol lander von den Englandem erfaliren mussten, zich sehir von der unterschied welche die Deutsche «rhielten. Ontvluehte Boeren uit Portugal. Een Amsterdammer— hekend vriend der Boeren die te» Parijs vertoefde, was getuige van de ontvangst van een aantal Airikaonders, die de gevan genisschap in Portugal wisten te ont vluchten. Het zijn de heeren Jan Willem Pre- torius uit Vrijburg; Roelof Jacob Vi viens uit Braudfontein; Jan Casper Reitz, neef van den bekenden staats man. uit den Vrijstaat: Stephanus Jo hannes Hofmeier Wentzel en Pieter Keiser, beiden uit Johannesburg. Hun komst te Parijs scheen vooraf bekend geworden te zijn. althans een oud-landgenoot, die» heer Jan Stuit, d»i zelf verhinderd was, had aan een Franschen Boerenvriend, dien heer Hardly, verzocht hen aan het station welkom te heet en. Deze kweet zich op zeer heusche wijze van die taak. In een cafó aan den Boulevard des ItaÜiens gebruikten de Afrikaanciters hun ontbijt en in een oogwenk was hun aanwezigheid bekend. In en voor het café vormden zich groepjes, die „Vivent les Boers" deden hooren. Ook waren spoedig journalisten hij de hand om bijzonderheden te vernemen. Naar wij vernemen, hebben Afri kaander ballingen te Amsterdam aan de bovengenoemde heeren de geldmid delen verschaft, noodig om uit Por:u- gal weg te komen en in de eerste be- hoeften te voorzien. verlaten, levenlcoze moeras uit. Dit is dus het tooneel, waarop die tragedie is afgespeeld en waarop wij misschien kunnen helpen haar nog eens af te spelen. Het moet een woeste plaats zijn. Ja, het is een uitgekozen plaats voor den duivel ,als hij plan heeft zich te bemoeien met die zaken, d'er menschen, Beu je don zelf geneigd tot die spookachtige verklaring? De agenten van d'en dluivel kun nen toch van vïeesch en bloed zijn, nietwaar? Er zijn twee vragen die we ons in de eerste plaats moeten stel len, namelijk of er wel een misdaad gepleegd is en wat de misdaad was en op welke wijze die is gepleegd. Na tuurlijk zouden we, indien Dr. Morti mer's vermoeden juist was, te doen hebben met krachten dSe buiten de ge wone wetten der natuur staan. Maar we dienen alle andere hypothesen uit te putten, eer we ons op deze spook achtige werpen. We moesten het raam maar weer sluiten, als het. je hetzelfde is. Zonderling, maar ik vind! altijd dat e»en. dichte atmosphter aan de concentratie der gedachten be vorderlijk is. Ik heb het nog niet zoo ver gebracht dat ik in een kirt kan lig- Engelschen te Haarlem. In Haarlem's Dagblad van 11 (lezer stond een relaas van wanordelijkheden* die voorgevallen waren op het voetbal- terrein aan den Doodweg, toen daar Zondag de match van Ajax tegen Haar lem werd gespeeld. Het publiek gedroeg zich onhebbelijk: zoowel de menschen op het terrein, als de politic werden met steenen gegooid. Waarom, dat wisten de balddadigen zelf niet. Nu is deze manier van doen naar ik hoor geen zeldzaamheid. De verslagge vers van de couranten, die regelmatig hunne berichten daarover ten beste ge ven, hebben zich al afgewend om mel ding te maken van de onhebbelijkheidvar 't publiek, omdat die even regelmatig is als hunne verslagen Het Zondagspuliliek van de voefbalmalches schijnt eens voir al in een narrige stemming te verke ren en wie er lust in heelt, moet daar van de oorzaak maar nasporen. Afgunst kan het niet zijn, zooals die voorkwam in den tijd toen de eerste -fietsen over straat kwamen, want tegenwoordig fiet sen en voetballen alle standen van onze maatschappij. Aan een ingeboren nijdigheid van ka rakter mag bij een volksmenigte toch niet gedacht worden. Misschien is 't haat tegen de politie en bewustheid van over macht, tegenover de twee of drie rust bewaarders, die we bij de matches in den regel vinden. Nu er de aandacht nog weer eens op gevestigd is zullen er door de autoritei ten waarschijnlijk wel maatregelen ge nomen worden, om voortaan zulke her rie tegen te gaan. Sportsmen zijn voor een herhaling van die tooneelen daarom zoo bang, omdat er op Goeden Vrijdag Engelschen hier zullen komen spelen ea de mogelijkheid bestaan zou, dat de lust tot rumoer maken nog geprikkeld cn ver hoogd werd door den afkoer, die in dezen tijd bestaat voor al wat Engelsch is. En niet alleen bij mindergegoerlen al leen. Ik geloof, dat wanneer een uiterst beschaafde Hollander in het buitenland aan een table d'höte zat en hij vernam, dat zoo juist Chamberlain of Brodrick of een ander van die kongsie aan tafel was komen ziiten, het hem een voldoe ning voor zijn hart zou wezen, als hij opstond en tot de gasten zei: „Ik ga heen, omdat ik met Heden zooals deze Engelsche ministers, niet aan dezelfde tafel wil zitten." Iedereen in Holland, wiens hart bij na dagelijksch trilt en beeft van veronu waardiging over de koele wreedheid van een Chamberlain, zou nu en dan kun nen verlangen naar een gelegenheid, om op de een of andere manier tegen hen> te getuigen. Wat nu deze Engelsche voetbalspelers betreft, ik zou het zeker schandelijk vin- den, wanneer hun die dan toch onze gasten zijn, maar een haar werd ge krenkt Op Goeden Vrijdag is die kans zeker wel heel klein, omdat het voor verreweg de meesten geen Zondag is. In. elk geval zal de politie wel zorgen, dat ze in voldoend aantal present is on? eventueele rustverstoring te beletten. Intusschen vind 11c het volstrekt niet vreemd, wanneer kalme menschen zich afvragen, waarom eigenlijk in dezen tijd van spanning Hollanders naar En geland en omgekeerd Engelschen naar Holland gaan. De gevoeligheid ginds en hier is gelijkelijk groot: ik kan mij be grijpen, dat gastheeren en gasten in bei de gevallen zorgvuldig er voor waken, om bet teere punt van den Boerenoorlog aan te roeren. Dat hieruit een gedwon gen stemming ontstaan moet, spreekt wel van zelf. Hoe kan dus nu in deri omgang die ronde, vrije en hartelijke toon ontstaan, die sporibroeders onder ling zoo graag in hunne gesprekken hooren? Kon de tournée niet wachten tot na het einde van den oorlog? Of zou daardoor de voetbalsport hier en aan den overkant van 't Kanaal voor eeuwig in het ongeluk zijn gestort? Dat kan natuurlijk niet zoo wezen en daarom meen ik dan ook. dat men maar heter gedaan had met de Engelschen thuis te laten en zelf niet naar Engeland te gaan. Het moge dan al geen spelen met vuur wezen, de vingers branden kan men zich wel. En is het nu de moeite waard, onaangenaamheden te wagen voor een partij voetbal, hoe goed en ver sterkend en opvoedend die op zichzelf ook wezen mag? De verantwoordelijkheid verblijft aan hen. die de Engelschen tot den wedstrijd op Goeden Vrijdag hier hebben uitgenoo- digd. Kunnen zij zich niet de zekerheid verschaffen, dat voldoende politiemacht aanwezig zal zijn om ieder begin van balddadigheid dadelijk den kop in te druk. ken, dan zou 't verstandige politiek we zen om de match liever niet te laten doorgaan. En als ik er wat over te zeg gen had, bleven die wederzijdsche be zoeken achterwege totdat door het ein digen van den oorlog de bitterheid io aller zielen zou zijn bedaard. Leger en Vloot. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op üe mildere bepaling, als uitvloeisel van art. 112 der militiewet 1901, genomen ten opzichte van het vrij willig onder de wapenen blijven ven de gen denken, maar dat zou ten slotte mijn dorado zijn. Heb j,e lang over dte zaak nagedacht? Ja, ik hen er in den loop van den dag voortdurend moe bezig geweest. Wat is je conclusie? Dat is nog moeilijk te zeggen. De geheele zaak heeft een eigen aardig karakter en bijzonder keivmer kende punten. Dat verschil in voet stappen bijvoorbeeld. Wat denk je daarvan? Mortirater zei, dat de man in dat gedeelte van de laan op die teenen ge. loopen had. Hij herhaalde slechte, wat de een of andere gek bij het verhoor beweerd heeft. Waarom zou de man dinar op zijn teenen geloopcn hebben? Wat dan? Hij rer.de, Watson, hij rende wanhopig oui zijn leven te redden, totdat hi j een hartverlamming kreeg of zoo iets en voorover viel. Waarom rende hij? Ja, dat is juist de vraag. Er zijn aanwijzingen, dat de man gek van angst was voor hij wegrende. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2