NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJSADVERTENTIËN: 19e Jaargang Dinsdag 18 Maart 1902. N& 5741 HAARLEMS MEIBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1.20 HT?** iJllfmBBfti "Tltr I Van 1—5 regels 50 CJta.; iedere regel meer 10 Ct*. Balten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), i» de prjjs der Adrertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0-15. per 3 maanden 1.30 Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door bet geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02# faBureauxGebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.87# Telefeonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, de omstreken en franco per post0.45 Interoommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 31M» Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 18 Maart bevat o. Het rapport van Lord) Methuen over Tweebosch, Uit de Itallaan- sche hamer. Brag over het Noord zeekanaal, Ambulances in Zuid Afrika, Voetbalwedstrijden, Kijk jes om ons heen. Politiek Overzicht. Thans ia bet rapport van Methuen <elf over de nederlaag bij Tweeboacb door Kitchener overgeseind- Hieruit blijkt, dat de achterhoede-dekking, be staande uit bereden troepen, bij bet aanbreken van dien dag (op 7 dleaei), werd bestormd en overweldigd. De oe- sen- en muilenconvoo ien wairen toen eon mijl verder. Lord Methuen ver-, sterkte dadelijk d» achterhoed^diek. king met alle beschikbare bereden manschappen, die met een sectie van de 38e batterij, een uur lang tegen stand boden, terwijl de convooien in geregelde orde opsloten. Lord Methuen droeg verder aan 200 j man infanterie op, den aanval aJ te slaan, die dooT de Boeren krachtig verd doorgezet. De bereden troepen trachtten terug te trekken op de infan terie, die daarbij in volslagen wam orde geraakte, en d'e meeste bereden manschappen medesleurdie in haar vlucht. De beide kanonnen van die 35e batterij bleven onbeschermd achter; zij zet ten het gevecht voort, totdat elke man gewond was. met uitzondering van luitenant Nesham, die werd doodge schoten, toen bij weigerde zich over te geven. Lord Methuen werd met 200 man van de Northumberland fusiliers en 2 kanonnen van de 4a batterij afgesne den, doch hield drie uren Jang stand, gedurende welken tijd de rest van <3e infanterie .namelijk 100 man van bet North-Lancashire-regiment met 40 man bereden troepen, meest Kaapsche poli-! tie, die een kraal bij de wagens bezet hadden, eveneens weerstand boden aan herhaalde aanvallen dier Boeren. Toen werd lord Methuen gewond. De verliezen werden bijzonder zwaar an de ammunitie was bijna geheel verschoten, zoodat te 9$ uur in den morgen de strijdmacht zich overgaf. De afdeeling in de kraal bleef ech ter tegenstand bieden, totdat de 2 ka nonnen en een pompom op haar wer den gericht. Omstreeks 10 uur gaf ook dleze de onhoudbaar geworden stelling over. De meeste Boeren waren in khaki gekleed. Sommigen droegen zelfs die Britsche onderscheidingen. ,,Het is duidelijk", zegt Methuen, ,,dat de infanterie goed vocht en de ar. tillerie haar overleveringen gestand deed, terwijl naast de 40 reeds genoem de manschappen der Kaapsche politie, enkele afdeelingen van het 5e Regl Imperial Yeomanry en die Kaapsche politie hun stelling behielden zia de paniek, die het grootste gedekte dar; bereden, troepen op de vlucht deed slaan". Intusschen is nog altijd niets be kend van Grenfell's coioame, wat de j,.Dally Chronicle" echter geen on rustbarend teeken aoht. Immers, ware haar een ongeluk overkomen, dan zou het bericht daarvan spoedüg genoeg tot Pretoria doorgedrongen zijn- Den telegram uit het kamp bij Station Kopjes (O. V. S.) meldt,dat Kit chener's groote drijfjachten Dinsdag zijn geëindigd. Het operatieterreön was opnieuw de ruimte, die omsloten wordt door de blokhuizeulinjie Heilbron—Frank fort LindleyBethlehem Harri- smith. De beweging was feitelijk de zelfde ale bij de eerste drijfjacht. Er waren echter bij de tegenwoordige operaties verscheiden bezwaren, daar de Boeren verontrust waren door de twee laatste drijfjachten. In den nacht van 9 Maart was er een complete li nie gevormd van,Lindley naar Frank fort, voor 't grootste deel langn de Liebenhergvlei, en volgens de meest betrouw ba/re inlichtingen waren de Wet en Steijn ingesloten. De Boeren beproefden in den nacht van den 6eD en den 8en Maart vruchteloos door de Engelsche liniën te breken en trok ken terug onder een zwaar vuia* van d© bereden Infanterie. Op den 9en Maart rukte de helft van Rimmgton's macht voor de Engelsche linie uit naar de bedding van de Rhenosterri- vier, bij de samenvloeiing van deze met de Elamdsepruit, met het doel den Boeren t.e beletten een vereenlgden aanval te doen. De geheele Engelsche linie rukte op den 10en voorwaarts. Vele Boeren slaagden erin door de westelijke! hoofdlinie te sluipen en zelfs nog vóór de colonnes zich tot een lijn gevormd hadden voor deze drijfjacht brak de Wet. het gevaar be seffende. door de voornaamste linie heen, voordat deze was versterkt. Het. staat er wel niet in zoovele woorden, maar toch kan men uit deze depêche heel duidelijk merken, dat de geheele drijfjacht op ééne groote mis lukking is uitgeloopen en de Wet den Engelschen weer te slim is geweest. De Vrijstaateche aanvoerder moet langzamerhand pleizier krijgen in al die omsingelingen, welke toch geen resultaat hebben. Wie verdient nu meer lof, de la Reij voor zijne groote overwinningen of de Wet voor de wijze waarop hij zijne vijandien bezighoudt en afmat.? Een antwoord op deze vra gen zou voorzeker moeilijk te geven zijn. De Boeren moeten ook weer in Natal ziin dooigedirongen. Uit Pleterma- rifcsburg verneemt de „Daily Mail" dat een klein Boeren-commaindo, door een der passen van de Drakensbergen heengebroken, op een hoeve aan de Boven-Toegela gekampeerd heeft, en vervolgens naar Ennjiersdale is opge rukt. Natalsche politie en yeomanry zitten de Boeren achterna. Zoo noo- dig zullen ook karabiniers uit Lady- smith. uitrukken. De Boerenzaak dtoet zoo langzamer hand de ronde in alle parlementen, maar het resultaat ia overal hetzelfde d. w. z. nihiL Minister Prinetti, in de It&l. Kamer van Afgevaardigden antwoordende op een vraag van de uiterste linker zijde aangaande de mogelijkheid om in dien Zuid-Afrikaanschen oorlog tusschenbeic&en te komen, verklaarde geen hoop te koesteren, dat die En gelsche regaering van ©enige inter ventie zou willen weten. Spreker stemde in met de interpell anten wat hun verlangen betreft, een eind te zien aan den krijg, die aan bedde zij den zooveel edel en kostbaar bloed doet vloeien, doch kou niet beloven Initiatief te zullen nemeu, daar geen kans van slagen bestaat.. Dit sluit niet in zich eene verkoeling van de goede verstandhouding met Engeland <>"k de goede betrekkingen in den laateten tijd met Frankrijk aange knoopt, hebben op de traditioneel© Engelsch-Italiaaneche vriendschap geen storenden invloed geoefend. De woord '"i. waarmede Chamberlain laatstelijk een besluit heeft gewijzigd dat ons gevoel kwetste, getuigen, hoe de verstand/houding t us sch en Enge land en Italië nooit hartelijker is ge weest dan thans. \:n deze woorden va.n den minister sprak de afgevaardigde Engel de hoop uit, dat de Italiaansche Regeering na de laatste daad van grootmoedig heid der Boeren op de wij ze, die haar het meest passend zou voorkomen, een woord van verzoening spreken zoude; hij hoopte evenwol, dat het groote Engelsche volk uit eigen bewe ging de rechten der menschelijkheid erkennen zal. Mimolzi bracht ten slotte hulde aan de grootmoedigheid en de dapper heid van de Boeren. Hiermede was het incident gesloten. De Kamer hervatte hierna de dis cussie over de meded'eeling van die re geering. (Zie ook ons vorig Nr.) Zanardelli ging den parlementairen toestand na, dae zoo gunstig voor het ministerie is geweest in Decamiber 1901. Op 't oogenblik stond het Kabi net aan vele beschuldigingen bloot, die hij. Zanardelli, wilde weerleggen: het ministerie heeft dien normalen beidi van het Parlement hersteld, en goedkeuring verkregen voor een finan- cieele hervorming, die het brood voor die ainmen go&dlkooper zal maken. Hij verwierp ook die beschuldiging van verschillende sprekers niiat betrekking tot de vertraging, die bij die verwezen lijking van d'e plannen voor sociale wetgeving is veroorzaakt. De minister wees er op, hoe liet Ka binet tegenover de werkstaking een bij uitnemendheid beschavend sociaal werk heeft verricht met vermijding van botsingen. Wat de kwestie van het spoorweg personeel betreft en zijn plaatsing on dier militair gezag, verklaarde de mi nister, dat die mihtariaatie pas werd afgekondigd en toegepast toen die re geering zekerheid had, dat er werk staking dreigde; de onbetwistbare wet tigheid van dien maatregel werd door hem aangetoond. Het eenig doel der regeering was het voorkomen eoner den (inbegrepen 3 man die aan won den overleden) 50 gewonden en 10 vermisten. Lord Methuen's wond, door een Martini-kogel teweeggebracht, wordt nu beschreven als: „rechterdij, ern stig, met breuk in het dijbeen." Kolo nel Townsend is zwaar gewond in de werkstaking. De minister wierp de borst en den linkerschouder, beschuldiging, dat hij met het perso- j In de verlieslijst van den 14en Maart meel dier spoorwegen heeft onderhart- j komt voor een „verbeterd» lijst" van dieldi, van zich. Hij besloot met te zeg- verliezen te Klipdrift op 7 Maart. Op gen, dlat hij tegenover die gebeurtenis- die verbeterde lijst kwamen mansch- sen en d'e verantwoordelijkheid, dfie er j voor van de 38ebatt. veldgeschut, die uit voortvloeit, nooit aan zijn roeping heeft kunnen te kort dben .Het heeft hem nooit ontbroken aan toewijding voor de zaak dier vrijheid en die consti tutioneel© monarchie en hij meende zijn plicht vervukl te hebben dioor het land vredie en rust te verzekeren. Hij wachtte met gerust geweten d* uit spraak dier Kamer af. (Zeer levendige teekenen van goedkeuring. Langdurig applaus dier linkerzijde.) De Kamer keurde met 250 tegen 158 een motie van vertrouwen, door den afgevaardigde Gorio voorgesteld, goed. Buitenlandsch Nieuws. De Bóeren-afgevaardigden. De „Echo de Paris" bevat een tele gram utt Chicago van Zaterdag, mel dende dat dö Bo er e n-g ede legeerden Weseeds en Wolmarans uit Philadel phia zijn aangekomen om te conferoe- ren met die locale comités; zij verkla ren zich zeer voldaan over hun reis en over die sympathieke ontvangst dioor president Roosevelt en de iedleni der Regeeriiig te Washington. Zij werden overal met groote geestdrift ontvan gen. De reis dier gedelegeerden moet een zeer gelukkig gevolg hebben voor de overeenstemming en die samenwer king tusschen cte verschillende Ameri- kaanische comités, met heit oog op een mogelijke actie. Uit Chicago wordt aan de „Matin' gemeld dat dir. Clarke, het oud-lid van het Engelsche parlement, versohillen- de besprekingen hadi met Wolmarans en Wessela. Rhodes. Reuter seint uit Kaapstadi, dd'. 16 Maart, 6.15 u. 's morgens: Rhodies had een zeer rustlgen nacht; hij nam eenig voedlsel. Hij ia over het geheel veel zwakker, doch zijn geestvermogen is helder. Algemeen o Berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De verlieslijst bevat, behalve eén uitgebreide lijst van aanvullingen en verbeteringen op de lijst van Twee- jbosch, het volgende: Holspruit, O. V., 24 Febr. een kapitein gesneuveld; Boschrand 11 Maart 1 gewonde; Scri- beefontein 10 Maart 1 gewonde. De verliezen bij Tweebosch (Klip- drift bij Vrijburg, zegt de officieele lijst) worden door de bedoelde aan vullingen verhoogd met 17 gesneuvel reeds gemeld waren, maar da opgege ven manschappen van de Diamond Field Horse waren nog niet gemeld. Bij de verliezen van de Engelschen komen dus nog 1 man gesneuveld en 12 man gewond. ALLERLEI. Ten gevolge van de jongste studen- tenopatootjes te Ivieff zijn 500 studen ten in hechtenis genomen. Van dieren worden 15 naar Siberië gedeporteerd; d'e overigen zijn naar verschillende plaatsen in Rusland verbannen. De Koningin-Regentes van Spanje belastte Sagasta met de formatie van het kabinet. Het nieuwbenoemde lid der Algfr meene Rekenkamer, de heer M. de Ras, heeft in handten van H. M. de Koningin den ambsteed afgelegd. Acad. Examens. Door de Geneekundige Staats-Commlssie te Amsterdam zijn be vorderd tot arts F. E. F. H. Geelen, gob. te Maastricht en C. A. Verbeek, geb. f« Hoorn. Met gunstig gevolg is afgelegd het candidaats-exomen in de rechten door den heer A. J. Honig. Stadsnieuws Heden werd in de infaa- teriekozern» alhier de zilveren med, voor 24 jaren trouwen dienst voor het front dier troepen uitgereikt aan dien adjudant-onderofficier P. Mud'dle, van het bataljon infanterie alhier in gar nizoen. Na afloop der plechtigheid werden den jubilaris zoowel door do officieren als die ondterofficieren car dleaux aangeboden. Uit de Omstreken. IJmuiden. Vrijdag jl. is de machinist van de Vlaardinger sloep Frans VI. 66 In zijn kooi op zee gestikt door petroleumdam- pen van den motor, waarmede de net ten worden ingehaald. Zijn lijk Is hier Zondagmiddag aan wal gebracht. De schipper en de stuurman waren er ook min of meer door bedwelmd geworden. Onder den naam Azalia is als Y M 13 hier weder een nieuwe stoomtrawler in de vaart gebracht door de onlangs op gerichte maatschappij Azalia, directeur .en Meeuwenoord en De Vries. Het vaar tuig is in Grimsby gbouwd. Hillegom. Te dezer plaatse circuleert bij de in gezetenen een lijst, om gelden bijeen te krijgen voor het aanleggen van plant soen op ons stationsplein, dat er zoo dor en kaal uitziet. Naar we vernemen, wordt er goed geteekeud. Binnenland. Jhr. van Tets heeft hersteld hot di- aconessenhuis te Utrecht verlaten. Ambulances in Zuid-Afrika. Naar aanleiding van een bericht in debuitenlandsche bladen dat een Nc- derlandscho ambulance, die Generaal De Wet in dm Vrijstaat vergezelde, in de nabijheid van Bethlehem zou zijn aangevallen en gevangen geno men, kan het volgende worden mede»- gedeeld. Een georganiseerde Nederlandsche ambulance bestaat in Zuid-Afr. niiet meer. Al het destijds uit Nederland naar Zuid-Afrika gezonden personeel is hier te lande teruggekeerd. Toen Dr. Bierens de Haan Zuid-Afrika ver- liet, heeft hij echter aan een voorma* lig ambtenaar der Zuid-Afrik. Spoor wegmaatschappij zijn overgebleven materieel en de nog beschikbare fond sen afgedragen. Deze ambtenaar da heer J. A. Dumont, die al jaren vóói het uitbreken van den oorlog in Zuid- Afrika vertoefde, schijnt nu met een hem vergezellend verpleger door En gelschen gevangen tc zijn genomen.. Uit hier te lande ontvangen berichten blijkt nl., dat bedoelde heer Dumont naar Madras (Britsch-Indië) is gede porteerd. Maar van het gevangen no men van een Nederlandsche ambu lance is geen sprake. De N. R. Ct, verneemt nog het vol gend» „De heer Dumont was den 9en Fe bruari to Durban krijgsgevangen aan boord van de Tagus met bestemming naai- Madraa Dezer dagen kreeg de familie hier te lande bericht van Du mont, dat zijn hospitaal op 4 uur af- stands van Middelburg, 's nachts om 1 uur, door een Engelsche colonna bezocht en door soldaten en kaffers bestormd werd. Alles werd vernield en uit zijn zakken geroofd, zooójal hij zijn Roode Kruis-pas kwijt raakte. Hij weerd toen naar Standerton gebracht en daar beloofde de provoost-maar schalk hem vrijlating, indien zijn pas in Pretoria in het Tronsvaalsche Roo de Kruis-rcgisteir gevonden werd. „Dumont verklaart dat hij nooit de neutraliteit geschonden heeft. Ilij was sinds 17 November 1899 in ambulance dienst en heeft nooit de wapens op genomen." De ambulance is dus voegt het blad er bij niet in den Vrijstaat bij Bethlehem, maar in Transvaal bij Mid delburg in handen der Engelschen ge vallen. En wij weten nu van Dumont zelf, dat inderdaad de Engelschen weer broederlijk vorcenigd met de Kaffers zijn ambulance geplunderd hebben. Men behoeft zich niet te verwonderen S< c uill* ton. De hond van de Baskervilles. Een nieuw avontuur van SherlocJc Holmes.') Door CONAN DOYLE. 7. Toe, geef eens aan. De binnen- pagina, met d« hoofdartikelen. Hij vloog snel de kolommen door. Mooi artikel dit-, over den vrijhandel Mag ik er u eyen een uittreksel uit geven? Gij kunt u vleien met de verbeelding, dat uw eigen specialen tak van han del of uw eigen industrie dioor een protectionistisch tarief aangemoedigd zullen worden, maar het staat vast, dat eeD dergelijke wetgeving op den langen duur maakt dat de welvaart uit het land blijft, de waarde onzer in komsten vermindert en den levens standaard op dit eiland verlaagt." Wat denk j e daarvan, Watson? riep Holmes verheugd, terwijl hij zijn handen wreef. Vindt je dat geen prachtige zin? Dr. Mortimer keek naar Holmes met een blik vol belangstelling, en Sir Henry Baskerville keek mij met zijn donkere oogen aan. Ik weet van tarieven en zulke dingen niet, zei hij, maar het wil me voorkomen, diat we wel wat het spoor van den brief bijster raken op deze manier. Integendeel, ik geloof, dat we juist heel dicht op het spoor zijn, Sir Henry. Watson hier, weet meer van mijn methoden dan u, maar ik vrees, dat zelfs hij de beteekenis van dezen zin niet begrijpt. Neen, ik beken, dat ik geen ver band zie. En toch, mijn beste Watson, is er zulk een nauw verband, dat 't eene gehaald is uit het andere. U uw leven waarde blijft. Ziet ge niet, waar deze woorden uitgenomen zijn? Drommels, u hebt gelijk! Wel alle machtig, dat is mooi! riep Sir Henry. Er kan geen twijfel bestaan. Inderdaad, mijnheer Holmes, dit overtreft alles, wat ik mij had kunnen voorstellen, zei Dr. Mortimer, terwijl hij mijn vriend in verbazing aankeek. Ik kan me begrijpen dat iemand ziet dat deze létters uit een courant geno men zijn, maar dat u zoudt aanwijzen welke en uit welk artikel, dat gaat mijn begrip te boven. Hoe ziet u dat zoo gauw? Ik denk, dokter, dat u toch wel den 9chediel van een neger van dien van een Eskimo kunt onderscheidten? Ja, natuurlijk, dat is nu speciaal mijn vak. Er zijn opvallende ver schillen. Maar' dit is mijn speciaal vak, en in mijn geval zijn de verschillen even opvallend. Er is in mijn oogen een even groot verschil tusschen de lettersoort waarmede die „Times" ge- dlrukt is, en d'ie van een half penny paper, als tusschen de schedels van een neger en een eskimo. Het onder scheiden esvermo gen voor letters is een der allereerste beginselen voor eeu expert in misdaad ,en ik moet beken nen, dat toen ik nog heel jong was, ik eens de letters van „.Leeds Mercury" met de „Western Morning News" ver wisseld heb. Maar een hoofdartikel van dé „Times' is zeer kenteekeaiend gedrukt, en deze woorden konden ner gens anders van genomen zijn. En daar het gisteren gedaan is, lag het voor de hand. dat we de woorden in het nummer van gisteren zouden vin den. Zoover ik u kan volgen, mijnheer Holmes, zei Sir Henry Baskerville, heeft iemand deze boodschap met een schaar uitgeknipt. Met een zakschaartje, zei Holmes, want bij het woord leven is tweemaal geknipt, dus het schaartje moest kort; zijn. Dat is zoo. Iemand dan knipte de boodschap uit met een zakschaar tje en plakte die met stijfsel Gom, zei Holmes. Met gom op het papier. Maar ik zou wel eens willen weten, waarom het woord „moeras" geschreven is? Omdat hij het niet in druk kon vinden. De andere woorden zijn veel gebruikt en worden haast in elk arti kel gevonden, maar het woord „moe ras" is minder algemeen. Ja, natuurlijk, dat is de verkla ring. Heeft u nog iets anders in deze boodschap gelezen, mijnheer Holmes? Er zijn een of twee aanwijzingen en toch is de uiterste moeite gedaan om elk spoor uit te wisschen. Het adres is, zooals u ziet, leelijk geschre ven. Maar die „Times" is een blad, dat zelden gevonden wordlt in andere handen dan in die der hoogst beschaaf den. We mogen daarom aannemen, dat de brief door een beschaafd man is verzonden, die voor onbeschaafd wil doorgaan en daarom leelijk is gaan schrijven, en de poging om zijn schrift onkenbaar te maken wijst er op, dat dat schrift aan u bekend is, of bekend worden zal. Ook zal u bemerken dat de woorden niet netjes naast elkaar geplakt zijn, maar dat „leven" bij voorbeeld veel te hoog staal Dat wijst op nonchalance of kan ook beteeke- nen haast en zenuwachtigheid bij het opplakken. Over het algemeen hel ik tot dit laatste over, aangezien d'e zaak blijkbaar zeer lielangrijk is en de sa mensteller van deze waarschuwing niet achteloos geweest zal zijn. Indien hij haast had, dan is het de vraag waarom, welke reden hij gehad kan hebben, omdat elke brief voor 's mor gens vroeg gepost, Sir Henry zou be reiken voor hij zijn hotel verlaten had, Vreesde de man overvallen te zullen worden, en door wien? We komen nu zoo langzamerhand aan het terrein der gissingen, zei Dr. Mortimer. Zeg liever op liet gebied, waar we mogelijkheden wegen en dJc waar schijnlijkste kiezen. Het is het weten schappelijk gebruik der verbeelding, maar we hebben toch in elk geval een materieelen bodem .waarop we onze speculaties bouwen. U zult dit een gissing noemen, maar ik ben er bijna zeker van dat het adres in uw hotel geschreven is. Iloe ter wereld ziet u dat nu weer? Indien u het nauwkeurig onder zoekt ,zult u zien dat zoowel pen als inkt den schrijver moeite gegeven heb ben. De pen beeft tweemaal gespat in een enkel woord, en driemaal in het-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1