dat geen enkel ooricht van Engclsche zijde, van lord Kitchener, noch van eenig oorlogscorrespondent, van deze vermeestering van een ambulance mel ding heeft gemaaki. Dergelijke hel denstukken dienen liefst bemanteld'. Maar moet deze Nederlander, die niet medegevochten, maar verplegingswerk heeft gedaan, ook gevangen blijven? Brug over het SSoordzeekanaal. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweedie Kamer omtrent het wetsont werp tot verklaring van hert. algemeen nut der onteigening voor bet maken van eeno nieuwe brug over het Noord zeekanaal in den Staatsspoorweg Den HelderAmsterdam en voor verleg ging van den spoorweg tu9sch«n Zaan. dam en Amsterdam, bleken tegen de verklaring van het algemeen nut dezer onteigening geen bezwaren ie bestaan. Daarentegen hadden zoer vele leden bedenking tegen 's Ministers voorne men. om die nieuwe spoorwegbrug aan de Hem te dfe en aanleggen met de spoorstaaf hoogte van 8 M. pi. N. A. P. en diende die hoogte op 12 M. pl. N. A. P. gesteld'. Gelet dient toch ook op die eisohen van hert scheepvaartver keer, die in ©ene niet te ver verwijder de toekomst zich zouden kunnen doen gelden. Uitsluitend met het oog op de toekomst is toch ook indertijd die diep te van den buitenslagdrempel dier sluis te IJmuiden bepaald op 10 M. A. P. in plaats van op 9 M. A. P., zooals dfe toenmalige Reg. eerst voornemens was en reeds lang heeft dB ervaring die juistheid geleerd van dit vooruit ziend) beleid! Men beriep zich op het adres dier Amsterdamschie Kamer van Koophandel ddl 17 Februari jl. aan de Tweede Kamer ingezonden en waar- mede de Zaanlandsche Kamer van Koophandlel blijkens haar adres aan de Kamer zich geheel heeft, kunnen vereenigen. Men verzocht der Regee ring om nadere inlichtingen, hoevele van de gemiddeld» jaarlijks te Amster dam aankomende zee stoemsohepen, mits daartoe ingericht zouden kunnen (joorvanen ondier een© brug, waarvan de hoogte 8 M. pi. N. A. P. bedraagt en hoevele onder eene brug, die 12 M. pl. N. A. P. hoog is. Ook wenschte men eene opgave te ontvangen van de tijden, waarop zoo wel des daags als bij nacht dB brug met het oog op den treinenloop voor hert, scheepvaartverkeer niet zou kun nen. worden opengesteld). Het ver zuim, een» verhooging aan te brengen zou later niet dan, zeer moeilijk zijn te herstellen en ten koste slechte van veel zwaardere financieels offers. Iïet standpunt van den Minister, de meerdere kosten der verhooging ad( pl. m. ljmillioen niet voor Rijksrekening te namen dan indien dte gemeente Amsterdam de helft dier kosten zou willen dragen, achtten vele leden on juist Niet van het oordfeel of van een handeling dier gemeente moet het af bangen op welke wijze de verbetering van het Noordzee-kanaal zal geschie den, maar van het oordeel van dien wetgever omdat het hier geldt de ver betering van een kanaal dat het Rijk beheert ©n onderhoudt en waarvan het Rijk dJe werken tot verbetering uit voert en bekostigt, ai draagt de ge meente in de kosten van verbetering voor 2/10 bij, omdat haar belang in deze met het Rijksbelang samengaat. Andere leden verklaarden ten aan zien van de verdeeling der kosten der hoogere uitgaven meer te staan aan de tijde des Ministers. Zij herinner den dat in den regel het Rijk in d» kosteu van werken van openbaar be lang niet meer bijdraagt dan ter- wij L in bet overige wordt voorzien door de provincie, de gemeenten en belanghebbenden. Hiertegen werdl aangevoerd dat zulks wiel gel dit waar het werken betreft, door particulieren tot stand gebracht, maar niet waar bet dfe verbetering geldt van een Rijks kanaal Verscheidene leden waren niet overtuigd van de wenscbelijkheidi der hoogere overbrugging; enkele achtten de kosten te hoog ;op andere hadtden de grondm van 't Amsterdamsch adres vveindg indruk gemaakt. Zij meenden dat dit. adres de terugslag was van, aandrang door den vorigen minister op de Amsterdamsche Kamer van Koophandel geoefend, welke meenimg van andere zijde krachtig werd be- stredten Gevraagd werd: of in de vordering der exploiteerende maatschappij we gens meerdere tractiekosten door de gemaakte verhooging, begrepen in de som van pl. m. 15 millioeui, welke de zelfde adres droog geloopen, wat be wijst, dat er weinig inkt was. Nu zal men gewoonlijk zorgen eigen pen of inkt beter in orde te hebben, en dat beidlo tegelijk niet bruikbaar zijn, zal ai heel weinig voorkomen. Maai' u kent de hotel-pennen en de hotel-inkt. Ja, ik durf bijna zonder aarzelen zeg gen, dat als we de papiermanden eter hotels rond Charing Cross konden on derzoeken, totdat we de overblijfselen van een verknipte ..Times" vondfen, wij de band' konden leggen op den man. die deze waarschuwing verzon den heeft. Hallo, wat is dit? Hij bekeek scherp het veUetji© papier, waarop de geplakte woorden stonden, en hield het een eindje van zich af. Wel? Niets, zei hij, terwijl hij het neer wierp. Het is een blank stukje papier waarop zelfs geen watermerk staat. We hebben alles van den zonderlingen brief geliaald, wat er van te halen is, en nu, Sir Henry, is er nog iets an ders gebeurd sedert u te Londen bent? Neen, mijnheer Holmes, ik geloof het niet. Hebt u niet gemerkt of iemand1 u volgde of opwachtte? Het schijnt wel dat ik ben be trokken in een, duisteren roman. Wat kosteu der verhooging volgens dien Minister zouden kunnen bedragen, de meerdere tractiekosten zijn gekapitali seerd; of liet niet mogelijk zoude zijn de afritten aan beide zijden of althans die aan de zuidzijde d'er brug aan te leggen met eene helling van 1 op 225; en of men bij een lagere brug de ont eigening ndet zou kunnen inkrimpen of in dat geval het kostenverschil tuaschen die hoogere en die lagere brug niet nog grooter zou worden dan nu door de Rageering was geraamd. Vele leden waren van oordeel cflat het aanbeveling verdiend», die spoor staafhoogte, waarop de nieuwe brug zoude worden aangelegd* in bet eendg artikel van het wetsontwerp aan te ge ven. Brutale inbraak. Van verschillende zijden ging Zondag avond laat te Amsterdam het. gerucht, dat op verschillende plaatsen was inge broken. Wiar bleek het verhaal omtrent een inbraak in een perceel op de Vijzelgracht, die al heel brutaal mag heeten. Sedert jaren woont in perceel 5 aan de Vijzelgracht de heer A. Barrau schoenwinkelier. De heer Barrau had omstreeks twee uur zijn winkel zorgvuldig gesloten en was met zijne familie uit wandelen ge gaan; niemand bleef in huis achter. On der meer was een bezoek gebracht aan een kleedermagazijn in de Vijzelstraat, Omstreeks vier uur kwam de familie B. thuis en nadat de voordeur was ge opend, zag men dadelijk dat er onge- wenscht bezoek was geweest. Zoo duidelijk was dit merkbaar, dat het dochtertje van den beer B. vreese- lijk ontdaan Invluchtte bij de buren, het eohtpaar Putman, waarvan het hoofd van het gezin een. sigarenwinkel drijft. Toen de heer Barrau zelf Putman kwam verzoeken met hem een onder zoek in te stellen, bleek dat in perceel 6 brutaal was hulsgehouden. De geidlade in de toonbank bleek opengebroken, en het daarin aanwezig© geld gestolen. Achter en boven den winkel was let terlijk alles door elkaar geworpen en onderzocht, en de daar staande linnen kast en secretaire blijkbaar met. een „halfduimg" beitel opengebroken. Bed dengoed was uit elkaar getrokken, maar een sommetje geld in een doekje gebon den, en verborgen onder een van de bedden, werd door den bezoeker of de bezoekers niet opgemerkt. Evenwel werd vrij wat voor den heer Barrau van waarde gestolen, vooral omdat het fa miliestukken betreft. In dit geval mag zeker gezegd worden dat de inbraak brutaal ls. In de eerste plaats is de gracht op Zondagmiddag, klaar ltohten dag, druk bezooht- Ten tweede is op de voordeur een luid klin kende bêl, die zeer duidelijk wordt ge hoord in de belendende perceelen en is er nog een bewoond sousterrein. Door de politie is natuurlijk een on derzoek Ingesteld. De bewoonster van het belendende perceel, mevrouw Putman, heeft een persoon langs het huis zien locpen in den tijd dat de braak moet zijn geschied en geeft op dat die persoon was gekleed in donkeren jas, met liohte broek en met een deukhoed op. Merkwaardig is, dat iemand die in de buurt woont, naar bij te midden van een groepje nieuws gierigen op de gracht voor perceel 5 vertelde, een persoon aohter het echt paar Barrau in de Vijzelstraat heeft ge zien loopen, ook in helder witte broek gestoken. Spgrten Wedstrijden. Voetbal. R. A. P.—H. B. S. Men schrijft ons uit Amsterdam: Het oud» R. A. P. was Zondag her leefd! Nog nimmer in dit seizoen zagen we de roodzwarten met zooveel vuur spelen. Wel werd- ook deze wedstrijd weer verloren, doch tegen H. B. S. met 21 de nederlaag te lijden, is geen schande. Het veld aan de Schagerlaan was eindelijk goedgekeurd en om twee uur stelden daar de beide elf taliën zich als voigt op: H. B. S. Koopman (doel}; Van den Berg en De Wit (achter); Van Lier, Rompeee en Kamperdtijk (middien) Meyer, Schi'erbeek, Bdkker, Colen- hrandter en Van Rees (voor). R. A. P. Rincker (dioel); Hoogen- boom en Dark (achter); Hulsman, Hartog Jr. en Lieftinck (middien); G. Zweerts, GJaser, van Son van Gelli- cum, Van Broekhuijzen en Kamp- schreur (voor). De Amsterdammers haddien eerst den drommel, waarom zou iemand' me vol gen of opwachten? Dat zullen we nog wel zien. U hebt dus niets anders medtó te dfeelen voor we verder gaan? Het hangt er van af, wat u het vernielden waard vindt.. Ik vind! alles wat afwijkt van den gewonen gang van zaken het mede- deeien waard. Sir Henry lachte. Ik weet niet veel van het En- gelsehe leven, want ik ben bijna mijn leven, lang in dfe Vereen igdte Staten en in Canada geweest. Maar ik geloof toch wel dat een van jc schoenen ver liezen niets buitengewoons is. Hebt u een schoen verloren? Mijn waards heer, riep Dr. Morti mer, die is doodeenvoudig op een ver keerde plaats gelegd, en in het hotel zult u hem terugvinden. Wat baat het, mijnheer Holmes daarmee lastig te vallen? Wel, hij vroeg mij, of er ook iels bijzonders gebeurd was. Heel goed, zei Holmes. Hoe on- beteekenend het feit ook moge zijn, u heeft een van uw schoenen verlo ren, zegt n? Nu, of ergens neergezet-, waar ik niet meer weet, in elk gevail. Verleden wind moe en hielden net spei meestal' op Haagsch terrein. Na pl. nu 20 minuten bezorgt Glas er aam zijne par tij de leiding. Hierop breekt H. B- S. herhaaldelijk door en uit een van deze aanvallen maakt Bekker gelijk. Kort voor de rust valt Zweerts en bezeert, zich zoodanig dat hij in het twetede gedeelte niet meer mede kan spelen. Natuurlijk wordt het R. A. P.-dioel nu vele malen ernstig bedreigd doch de verdediging houdt zich kranig. Meijer fokt zeer verdienstelijk uit een hoekschop H. B. S.'s 2e punt. Hierbij bleef het zoodat de Hagenaars wonnen met 21. II. F. C. delfde tegen Rapiditas met 41 liet ondterspit. Met rust was de stand 11. Haarlem verloor van Velocitas te Breda met 21. De traditie dat als de eene Haanlemscbe vereeniging verliest, de andere wint, is dus niet. opgegaan. (Zie uitvoeriger verslag onder stads nieuws) H V. V. wist Ajax' doel driemaal te doorboren, terwijl dfe Leidenaars geen enkele maal het net dier gasthee- ren konden vinden. Voor de Oostelijke le klasse spoelden Hercules en Go-ahead te Utrecht een gelijk spel (11). Hierdoor is zoowat alle kans voor de Utrechtenaren om het kampioenschap te bemachtigen, verloren. 2e klasse uitslagen. Quick IVicto ria II 50 (wegens niet opkomen.). Quick I is hiermede kampioen van dfe zuidelijke 2e kl. B. Volharding—Quick (West. 2e kl. B) 41 rust 20. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. De volgende briefwisseling is deze v/ook gevoerd*. Enschedé 11 Maart 1902. Den heeren Van Heek Co.. alhier. Op den lOen Maart jl. gehouden ver gadering van de Fabrikanten-Vereeni- ging alhier, is het volgende besluit ge nomen: De fabrikanten-vereeniging te En schede verklaart zich bereid tot onder- st aan den maatregel, wanneer de firma Van Heek Co., zulks verzoekt. De fabrikanten-vfereleniging te En schede vergadferd op 10 Maart, besluit de fabrieken dter leden van af de week beginnende 27 April a s. voorloopig Vrijdag en Zaterdag stop te zetten. Hierop uw antwoord gaarne tege moet ziende. Hoogachtend: Namens het Bestuur eter Fabr, Vereen. (w.g.) G J P VAN IIEEK, pres. Het antwoord der firma luidt als volgt: Aan het Bestuur dei- Fabrikanten- Vereeniging alhier. In antwoord op uwe geachte letteren van 11 dezer hebben wij de eer u te berichten, dfet wij op uw voorstel niet kunnen ingaan, en wel in de eerste plaats om dien vorm, waarin het is in gekleed en in de tweede plaats, omdat uit dfen datum, waarop uw besluit in werking zal tredlen, blijkt, dat uwe hulp ons slechts noode wordt verleend. Met achting, (w.g.) Van Heek Co. De heer G J P van Heek, president dar fabrikantenvereniging is geen lid der firma Van Heek en Co.. maar van de firma Gebr. van Heek. In de kwestie over het loon tijdens die as. campagne in de loge Friesche venen, tussch-en den Bond van ver- veners en dfe afdfeeling van dien Nie- dterlandschien Bond van veld- en veen arbeiders, is men nog niets gfevorderdl De Vervenersbond wenscht de loonen gelijk «Au verleden jaar, de arbeiders- baggerlieden eïschen 5 a 10 ets. pdr veen roede meer De bij den bond' aangesloten verve- ners zijn over het geheel groote ver- veruers; kleine verwners zijn diaarbij bijna niet aangesloten. De klei ne verveners, die een eventu-eele strike niet zoolang, kunnen volhouden als hunne grootere collega's, hehben be sloten om nu dfe tijd van vervenen, met een 14 dagen d"aar is met elkan der eene bijeenkomst te houden, om te bespreken hoe zij ten opzichte der geéischte loonsverhooging der bag geraars moeten handelen. nacht heb ik ze beiden buiten de deur gezet, en van morgen was er een weg. Ik kon niets uit den jongen, die ze poetst, krijgen. Het ergste is, dat ik ze 's avonds pas gekocht hajdl in the Strand en ze nog niet aangehad heb. Als u ze niet gedragen hebt, waarom hebt u ze dan neergezet, om te laten poetsen? Het waren nieuwe schoenen, die noodzakelijk ingesmeerd moesten worden. - Dan begrijp ik 'dus, dat u giste ren bij uw aankomst te Londen on middellijk, een paar schoenen bent gaan koopem. Ik heb veel gewinkeld. Dr. Mor timer hier, is met me meegegaan. Ziet u, als ik daarginds het bestuur der heerlijkheid anost aanvaarden, dan dien ik eerst wel eens voor mijn kleeren te zorgen; ik ben in de West mogelijk een beetje nonchalant op mijn kleeren geweest-. Ik heb onder anderen deze bruine schoenen ge kocht, voot zes dollars, en nu ia mij de eene ontstolen, voor ik ze nog aan mijn voeten heb gehad. Het schijnt vrij nutteloos zoo'n ding te stelen, zei Sherlock Holmes, ik ben evenals Dr. Mortimer van mee ning. dat het niet lang zal tiluren of Rechtszaken. Curateele en Testament. Voor den. Hoogen Raad werd Zaterdag gepleit over de vraag of iemand, die op eigen verzoek onder curateele is gesteld wegens zwakheid van vermogens, een testament kan maken, althans die VTaag deed zich voor in een geval, waarin de erflater 7 maanden na liet maken van het aangevallen testament onder cura teele was gesteld. Het Hof te Leeuwar den, waartegen het cassatieberoep was gericht, had met bevestiging van het vonnis der Rechtbank te Groningen beslist dat door de eischers, die de ver nietiging van het testament vroegen, niet was bewezen dat toen de erflater het testament maakte, hij zijno verstandelij ke vermogens miste, al ware het dan ook uit de gehouden geluigenverhooren gebleken dat hij op een lager peil van verstandelijke ontwikkeling stond. Daar nevens had het Hof, met het oog op de artt. 501 en 502 B. W. beslist, dat ook al ware de oorzaak der curateele reeds bij het maken van het testament aanwezig, den erflater daarom, nog niet de be voegdheid tot testeeren kon worden ont zegd. De eischers in cassatie beweerden nu, dat het Hof daarmede ten onrechte had beslist dat art. 942 B.W., bepalend dat men tot het maken van een testament zijne verstandelijke vermogens moet be zitten, van die bevoegdheid alleen hen uitsluit, die absoluut hunne verstande lijke vermogens missen. Die stelling werd namens eischers toegelioht door mr. J. F. Dijkstra, adv. te Amsterdam, en voor de verweerden bestreden door mr. B. II. Vlielander Hein, die betoogde dat die opvatting in 's Hof's arrest niet was te lezen en dat iemand die op eigen verzoek onder curateele wordt gesteld, omdat hij zijne zaken niet goed meer kan waarnemen, daarom nog niet zijne verstandelijke vermogens mist en op dien grond geen testament zou mogen maken. Concl. O. M. over 14 dagen. Letteren en Kunst. Willem K&s zal nu toch twee model- Wagner-vooTste'llingen 'in tfe Keizer lijke Opera te Moskou dirigeeren en wel op 20 en 23 Maart (..Walküre" en „Siegfried"). Onze landgenoot, prof. James Kwast vroeger leeraar aan het Conservatori um te Keulen en reeds langen tijd leeraar aan het dr. Rochsche Conser vatoriuin te Frankfort a. M., zal den len October as. laatstgenoemde be trekking vaarwel zeggen en optreden als leeraar aan het. Conservatorium Klindworth-Scharwenka te Berlijn. Bayreuth. De plaatsen voor den eersten cyclus van „Der Ring des Nibelungen" zijn reeds geheel uitverkocht, en voor den tweeden cyclus zijn nog sleïMs en kele plaatsen beschikbaar. De beroemde Dnitsche teoneelspe- ler Ppssart, thans intendant der ko ninklijke schouwburgen te Munchen, heeft een merkwaardig kunststukje ondernomen. In die stad worJm thans ook do dramatische muziekwerken van Wagner geregeld, evenals te Bay- reuth, opgevoerd, en ook voor een duistere zaal. Poseart heeft nu zelf den geheelen tekst van „Rheingold" voor gedragen als midel gelijk hij in de inleiding zeide om de b?zoe- kers van het muziekdrama met de woorden zóó vertrouwd te maken, (laf zij de handteling in de donkere za-\l behoorlijk kunnen volgen. Georges Victor Hugo heeft een fraai marmeren borstbeeld van zijn be roemden grootvader, het werk van den groolen beeldhouwer David, aan de Academie Frangaise ten geschenke gegeven, ter plaatsing in de vergader- zaaL Leger en Vloot. Examen voor adelborst. De minister van marine brengt tor kenndis van belanghebbenden dat in dit jaar bij het Koninklijk Instituut voor dto Marine te Willemsoord!, na vergelijkend examen, kunnen worden geplaatst: vijf-en-twintig jongelingen als adel borst voor de marine (zeedienst). Die jongelingen die aan het examen tot toelating als adelborst voor de ma rine wenschen deel te nemen, moeten zijn Nederlander en op den eersten u hebt den schoen terug. En nu mijne heeren, zei de baro net beslist, schijnt het mij toe, dat- ik genoeg gesproken heb over het weini ge dat ik weet. Het wordt tijd dat u uwe belofte vervult en mij nu eens volledig vertelt, wat dit allemaal be- teekent, en waar we ons aan te hou den hebben. Uw verzoek is niet meer dan bil lijk, gaf Holmes ten antwoord. Dr. Mortimer, ik denk dat het het beste is wanneer U de geschiedenis nog eens vertelt, zooals u die ons verteld hebt. Aldus aangemoedigd, haalde onze wetenschappelijke vriend zijn papie ren uit zijn borstzak en vertelde het gansche relaas, zooals hij den vorigen morgen gedaan had. Sir Henry Bas kerville luisterde met de meeste aan dacht en af en toe ontsnapte hem een uitroep van verbazing. Ik schijn een ouden wrok geërfd te hebben, zei hij, toen het lange vei* haal uit was. Natuurlijk heb ik over den hond reeds in de kinderkamer ge hoord'. Het is de geliefde familie-ge schiedenis, maar ik heb er vroeger nooit over gedacht haar au serieux te nemen. Wat mijn oom's dood be treft, het kookt alles in mijn hoofd, maar ik kan het niet tot klaar- Septe'mber van het jaar waarin exa-1 men word/t aangevraagd', den oud'er- dorn van. 15 en dien van 18 nog niet hebben bereikt. Het sohriftelijk examen word/t aan allen adspiranten gelijktijdig afgeno men te ?s Gravenhage in dfe maand Juli a.s. en duurt twee dagen. Het mondeling examen, dat even eens te 's Gravenhage wordt gehouden, zal medte aanvangen in die maand Juli a.s. en worden afgelegd door groepen van gemiddeld' 10 adspiranten. Dit exo- men diuurt, twee cfagen. De aanvragen moeten den 2en Mei bij het departement van Marine zijn ingekomen. Nadere bijzonderheden geeft de „Si Ct." van 16 en 17 Maart, no. 64. Examen leerling-machinist. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat in dit jaar bij dfe opleiding van leerlin- gen-machini-st te Hollevoetsluis, na vergelijkend' examen, dertig jongelin gen kunnen worden geplaatst alls leer ling-machinist. Tot bedoeld) examen kunnen alleen worden toegelaten jongelingen die ge boren zijn tusschen 1 Juli 1885 en 1 Juli 1888. Het examen zal te 's Gravenhage plaats hebben, vermoedfelijk in de maanden. Juni en Juli. Ouders of voogden die verlangen dat hunne zonen of pupillen bij het examen mededingen, dienen daartoe vóór of uiterlijk op dfen aersten Mei aanstaande een op zegel geschreven verzoekschrift in aan dien minister van marine. Dit verzoekschrift moet eventueel bevatten de redenen, die aanleiding zoudfen kunnen geven tot het verkrij gen van geheele of gedeeltelijke vrij stelling van opleidSngskosten. Nadere bijzonderheden geeft de „St.-Ct." van 16 en 17 Maart no. 64. In afwachting van eene voorgeno men algeheele herziening van het re glement nopens die werkliedlen bij dfe artiRerie-inrichtinigen en van het re glement nopens de werklieden bij de centrale magazijnen van militaire kleedihg en uitrusting en bij 's rijks magazijnen van geneesmiddelen, zijn genoemde reglementen aangevuld en gewijzigd ,o. a. aJe volgt: Aan een mindleren geëmployeerde, wefrkman of leeufling kan door het hoofd der inrichting verlof met behoud van het voile loon zonder o vergeld', respectievelijk het volle daggeld, wor den verleend'. lo. Wegens levensgevaarlijke ziekte van ouders, echtgenöote (echtgenoot) of kinderen gedurende hoogstens zes werkdagen; 2o. wegens overlijden van ouders, echtgenoote (echtgenoot) of kinderen in dfe woonplaats van den geëmployeerde, werkman, of leerling, gedurende vier werkdagen. Door den betrokken geëployeerde, werkman of leerling moet, hetzij bij zijn verzoek om verlof, hertzij bij rijn terugkeer van rijn verlof, een bewijs worden overgelegd van dien militairen of burgerlijken geneesheer, die den rielte behandelt, of den overledene be handeld hieeft, waaruit de noodzakelijk, beid van hiet gevraagde verlof blijkt. Het bij dfe artillerie-inrichtingen aan de werklieden toe te kennen loon wordt voor hen, die in den regel op stuk werken en wekelijks een voorschot op de te behalen overwinst ontvangen, verhoogd met 25 pet. Gemengd Nieuws. De spionnage-zaak te Warschau schijnt een groote uit breiding te zullen krijgen. Er moeten reeds twintig officieren zijn veroor deeld, en Vrijdagnacht zijn wedler een aantal hooggeplaatste officieren gevangen genomen. In het geheel moeten nu zestig officieren in hech tenis zijn. Het is gebleken dat kolo nel Grimm zich bezig hield met con- traspionnage in Russischen dienst, waardoor hem hem mogelijk was on verdacht te verkeeren met Duitscbe spionnen. Een dame, aan wie hij eien omkoop ingssom weigerdfe, heeft he maangegiegeven. Verbrand. Te Roman in Roemenië is een sui kerfabriek voor het grootste deel door brand vernield». De schade wordt op twee en een half millioen francs ge raamd. lieid brengen. U schijnt het er nog niet over eens te zijn of dit al of niet een zaak voor een politieman is, ik bedoel, of het een gewone, natuur lijke zaak is of niet? Juist. En nu komt daarbij die geschie denis met dien brief in mijn hotel. Dat schijnt er op te wijzen, dat er iemand is, die beter dan wij, met wat er op het moeras omspookt, zei Dr. Mortimer bekend is. En ook, zei Holmes, dat zeker iemand u niet ongenegen is, wijl hij u waarschuwt voor gevaar. Of het kan zijn, dat men mij om bijzondere redenen in de ban wil heb ben. Ja, natuurlijk, dat is ook moge lijk. Ik ben u zeer verplicht, Dr. Mor timer, dat u mij een vraagstuk onder de oogen gebracht hebt, dot van zeer verscliillend standpunt bezien kan worden. Maar de practische vraag, die we nu onder de oogen hebben te zien, Sir Henry, is deze, of het raad- ■zaara voor u is, al of niet naar Bas kerville Hall te gaan? Waarom zou ik niet gaan? Er schijnt gevaar te dreigen. BcKtoelt u gevaar van dien fami lie-vijand, of van menschelijke we- Kijkjes om ons keen. Zuiderhout. Aanstaanden Woensdiag komi liet landgoed Zuiderhout aan den binnen weg naar Heemstede in publieke veiling Wel rijn er in de laatste jaren tal van groote bezittingen van eigenaar veran derd: Dninendaal .Hartenlust, Oostev- hout, Bosch en Vaart, het Klooster en van de meesten is nauwelijksjels over gebleven, dat een indruk geeft van den vroegeren vorm. Zal het met Zui derhout ook zoo gaan, of zal dfe uitge strekte bezitting in haar geheel blij ven? Dat laatste is niet waarschijnlijk. De smaak van groote buitengoederen gaat er bij de menschen af eii de prijs van bouwgrond is in de nabij he id van de groote gemeenten zoo ^estegc-n, dat de verlokking, om ze daarvoor van do hand te doen, voor menigeen te sterk wordt. Wie Zuiderhout i?i zijn geheel zou koopen en met het plan om or zelf te gaan wonen, koopt niet minder dau 22 hectaren, 67 aren en 14 centiaren, huis, tuin en landerijen te zamen. Geen klein lapje gronds. voorwaar. Hef, goed strekt zich van den Binnen weg uit tot aan het Spaaft-ne; 't moet een geno zijn geweest om daar te wo nen. Het bosch aan den eenen, het water aan den anderen kant en daarbij een" huls, dat in weerwil van zijn hoo gen leeftijd, nog zeer bewoonbaar was vooral nadat de laatste eigenaar het had laten veranderen en bijbouwen. Merkwaardig is hert, dat we in en om het huis zelfs gas en duinwater vin den, hoewel het in Heemstede ligt. De heer Victor hadi dat bij speciale ver gunning verkregen, zoodat op d>e oude plaats zelfs aan de eischen der mo derne comfort werd voldtaan. Hoe oud het buitengoed wel is, kan niet met zekerheid! worden nagegaan. Op kaarten van dte omgeving in de ze ventiende eeuw is hfet huis nog niet te vinden: wel staan daarop hjii^gn aan- geteekeud op een plek, die nog bij dfe bezitting hoort, maar sindp jaar en dag open grond is. Vermoedelijk zal de plaats met het tegenwoordige huis omstreeks 1700 zijn aangelegd,, maar zekerheid bestaat daarover niet. Zooveel is. zeker, dat Adolf Jan Hes- huijsen, Raad en Schepen van Haar lem, de plaats van den toenmaligen eigenaar Mr. Pieten* Vermeulen huur de voor driejaar, van Februari 1775 tot Februari 1778, vooir dfen in dien tijd hoogen prijs van f 1500.per iaar. Hieraan was evenwel eene merkwaar dige bepaling verbonden. De groenten en vruchtenoogst zou namelijk door' huurder en.verhuurder gelijkelijk wor den gedeeld en daar het liuis geheel gemeubeld verhuurd werd maakte men een geheelen inventaris van het meu bilair op. om later te weten wat de huurder terug te geven had; wat bre> ken of gauw verslijten kon, zooals de broeikassen en het aanwezige paard', werden getaxeerd ter nadere verreke ning, bij vea-nieuwde taxatie, na het eindigen van den huurtijd. Bijna tachtig jaar geleden is Zuider hout voor het laatst in publieke vei ling geweest. Dat was dien 15den Juni 1822. Notaris Scholten leidde toen de veiling, met de makelaars Guepin Broe- se, twee de Waal Malefijt eu van dei Vlugt. De verkooping had plaats in het „Guldeu Vlifts"op de Groote Markt, een koffiehuis daft gestaan moet hebben op die plek waar nu een van de maga. zijnen van de firma A. von der Möh- len te vinden is. Deze veiling hadl even v/el geen succes: de beeittin^ die des tijds precies evengroot was als nu, werd opgehouden maaa- heel kort daarop ondier veilingsvoonvaaixlen ver kocht aan den heer M. A. Béels, die heor van Heemstede was. Op 6 Aug. 1852 werd het door dezen verhuurd voor tien jaar aan den heer F. R. P. Victor en tien jaar daarna kocht deze het goed van den heer H H. Beels, die er inmiddels eigenaar van gewordön was, uitgezonderd evenwel de ui (ge strekte landerijen die er bii behoorden. De laatste eigenaar .de heer L. A. C. Victor, heeft het goed betrekkelijk maar korten tijd in eigendom bezeten, na melijk van 8 Nov. 1888 af. Wel heeft hij ar, zooals men hierboven ziet, nage>- noeg zijn geheele leven gewoond en dat is op zichzelf reeds een merkwaar digheid. Geen wonder dus dat hij de plaats liefhad, haar met een. waterpar tij en andere nieuwigheden verfraai de en het huis moderner en comfor tabeler liet inrichten. Toen hij in 1890 dfe landerijen, die er vroeger deel van uitmaakten, weer bijkocht. kwam de bezitting derhalve weer tot hare vroe gere gedaante terug. Het zal dan ook Woensdag voor de mooie bezitting wel niet aan belang stellenden ontbreken. Voor de omge ving is het te hopen, dat. het huis met zijne entourage gespaard zal blijven. In elk geval heeft de veiling, zooals el ke verkoop van een buitengoed, voor. het publiek dit voordeel, dat er mis schien weer een nieuw villapark ont staat met mooie wandelingen. zens. Dat moeten we juist onderzoeken. Wat liet ook moge zijn, mijn antwoord staat vast. Er is geen dui vel in de hel, mijnheer Holmes, en geen man op de aarde, dlic mij zal be letten, naar het huis van mijn voor geslacht te gaan, dat is mijn laatste woord. Zijn donkere wenkbrauwen trokken te zamen en zijn gelaat werd rood van opwinding, terwijl hij sprak. Het was duidelijk, dat het vurige bloed der Baskervilles niet was geblusclit in dezen laatsten vertegenwoordiger van het geslacht. Intussclien, zei hij heb ik nauwelijks den tijd gehad na te denken over alles, wat ik gehoord heb. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2