bezoiihkring der ambtenaren A*diA;«gt| t 7NJ lot 900, met dien verstande, dat de Jaarwedde van den ambtenaar, die vrije woning geniet in bet perceel aan de itompervest, waarin Kantoor wordt geboudon. TOO tot 80Q zal bedragen. Do ambtenaren zullen in den regel, met tsii proefjaar, worden aangesteld op de minimum-Jaarwedde, van welken ïegel cn \V evenwel bevoegd zijn af te wij- gen. wanneer naar hun oordeel zulks in bet belang van den dienst zal ij.-uilig blijken. Het minimum wordt na elk jaar dienst verhoogd met 1 50. De belooning der noodhulp-amDte i.i.en ocdraagt voor dienst op eiken weildag f 1 50 en voor dienst op Zondag ca op eiken algemeen erkenden Christ dijken feestdag f 2 per dag, berekend op 14 uur. (21.) Proces-verbaal kas gemeente ontvanger. Uit hei proces-verbaal der kasopneming bij den gemeente-ontvanger is gebleken, dat het saldo over het jaar 1900 bedraagt 1 178,655.11 dat het saldo over 1899 bedraagt 76.113.90 dat de ontvangsten over de diensten van 1901 en 1902 bedragen 3,226.546.78 3,481,315 79 dat de uitgaven over de diensten van 1901 en 1902 bedragen „2,714,317 £1 zoodat in, kas behoort te zijn f 766.v98.58 Welke som door B. en W. aanwezig is bevonden. 66.) Gratifi catie. B. en NV. stellen voor aan mei. M. Wesseling, weduwe E J. Hessels, in le ven agent van politie 2e klasse, recher cheur in dien«t der gemeente, te vclee- nen een gratificatie van f 100. kwartaals- gewijze uit te betalen. TH. Aansluiting gemeente-gas- B. en NV. stellen voor hen te machti gen aan den directeur van de Haarlem- Hche gasfabriek te berichten, dat er geen bezwaar bestaat tegen de aansluitingen der vijf perceelen aan den Rijks-straat weg onder de gemeente Schoten, van de heeren A. do Haas te Schoten en W. F. van Dijk alhier bij het buizennet der Haarlemsche gasfabriek. (73). De le Mei-betooging te Haarlem. De V. S. V. besloot op haro h. h. vergadering den len Mei dag- ter hand te nemen onder de leus voor algemeen e werkstaking. Nadat aan 18 organisaties een op roep eediaan wen-d tot het honden eener gdelegeerden-vergadering waren er slechts 5 vereenigingen, die daaraan gehoor hadden gegeven. 2 hadden be richt niet mede te werken, terwijl de overige niet eens de moeite gedaan hadden, daaraan te voldoen. Besloten werd onder genoemde leus den len Meidag te vieren. De concertzaal van de sociëteit ..Ver eeniging" is daarvoor afgehuurd.. F. Luitjes van Blaricum zal dien avond als spreker optreden. Dinsdag 25 Maart zal er weder een vergadering worden gehouden waar dan tevens nog gelegenheid bestaat voor vereenigingen of personen om aan genoemde betooging deel te nemen. Arrondissements-Reehtbank. (Vervolg). Zitting van 20 Maart 1902. Jonge stroopers. ïn hooger beroep werd heden behan deld de strafzaak tegen Wouter Wage naar te Wijk aan Zee en Duin. Hij werd bij vonnis van den 19en Februari 1.1. door den kantonrechter veroordeeld tot 7dagc*n hechtenis, ter zake van het stel len van wildstrikken op welland van jhr. Boreel van Westerhout. f Evenals voor het kantongerecht ont kende beklaagde; ook heden, dat hij het feit-heeft gepleegd. Door 2 getuigen werd hij evenwel per tinent herkend als dé persoon, die de strikken stelde. Tegen hem vórderde het O. M beves tiging van het vonnis van den kanton rechter. Op diefstal uit. De jeugdige J. H Dekker en C. E. Bak hoven, beiden alhier woonachtig, had den zich te verantwoorden ter zake van diefstal van een groot aantal gereed schappen uit een in aanbouw zijnd huis aan de Koudenhorn. Het feit werd door hen den len Februari gepleegd. De eerste beklaagde stond als recidi vist terecht. De officier van justitie vorderde tegen den eerste 6 maanden en tegen den twee de 3 maanden gevangenisstraf. Visch gestolen. Tegen S. Schelvis te IJmuiden, werd wegens diefstal van visch, gepleegd op nieuwerwetscln: ingerichte biljart-ka mer een sigaret opstaken. Op mijn woord', dte plaats ziet er niet erg aanlokkelijk uit, zeide Sir Henry. Het verwondert mij niets, dat mijn oom e«en weinig zonderling werd toen hij zoo alleen woonde in 'n huis, als dit. Als gij het echter goedi vindt zullen wij vroeg naar bed gaan en wellicht dat de morgen ons een vroo- lijker inzicht in de zaken geeft. Ik schoof, alvorens mij ter ruste te begeven de gordijnen voor een der ven sters op zijde en keek naar buiten. Vcor mij lag het reeds genoemde gras veld. Daarboven zag ik de tóppen van twee boomsn, die door den wind wer den heen en weer geschud. De half volle maan overgoot het landschap met een koud licht. Duidelijk zag ik eenige gebroken en gespleten rotsblok ken en den langen lagen rand van het droevige moeras. Ik aloot het venster, gevoelend dat mijn laatste indruk in overeenstemming was met die vorige. En toch was het nog niet de laatste. NV elke moeite ik ook aanwendde, ik kon den slaap maar niet vatten. In de verte sloeg elk kwartier een klok, maar overigens lag over het geheel e huis oen doodeltjke stilte. Opeens wer den mijne ooren getroffen door een 3 Februari 1.1. te IJmuiden, gevorderd met bet oog op zijn vele vroegere ver- oordeelingen 6 maanden gevangenis straf. Uitspraken. 1. F. A Vernout, boekhouder te IJmui den, verduistering, valschheid in ge schrift en gebruikmaking der vervalschte stukken. Een jaar gevangenisstraf, met ontslag van rechtsvervolging ter zake van hei meerdere. 2. F.. Vooges, werkman. J. de Graaf, bloemistknecht, beiden te Haarlem, dief stal 2 personen met inklimming, de le twee jaar, de 2e drie jaar gevangenisstraf. 3. N van Aalst, loopjongen te Haar lem, diefstal zonder oordeel des onder- scheids, ontslagen van rechtsvervolging cn plaatsing In een opvoedingsgesticht tot 17 Juli 1906. 4. A. Th. van der Vijgh. loopjongen te Haarlem, alsvoren, tot 16 Sept. 1906 5. A. Scholteri, vrachtrijder te Leimui- den, verduistering en diefstal, 3 maan den gevangenisstraf. 6. G. Slagt, bakker te Beverwijk, ver duistering, f 25 boete of 12 dagen hech tenis. 7 Th. Meeuwenoord, werkman te Bloe- mendaal, opzettelijke vernieling, een week gevangenisstraf. 8. Jan Ruis, metselaar, te Westzaan, mishandeling 10 boete of 10 dagen hech tenis. 9. H. Wezelman, P. Pauw, R. de Vries, en J. NV ezelman, visschers te Helder, mis handeling en mish. ambtenaar in func tie. ieder 14 dagen gevangenisstraf. 10. j NV ezelman, visscher te Helder, mishandeling, f 8 boete of 4 dagen hech tenis. De Haarlemsche Jonge ling s- vereeniging Pred. 12 la, hield Donder dagavond een feestavond in het Bron ge bouw, met medewerking van de Zang- vereemging „God is mijn lied", de let terkundige afdechngen ..De Vrienden kring" en „Oefening kweekt Kunst" en de muziek-afdeeling„Kunst na Arbeid". Het programma vermeldde mooie koor nummers, o. a. „De hemelen vertellen", van Haydn, en ..Arbeidszegen" van Abt, en twee oud-Hollandsche liederen De zangvereenigmg bracht ze uitstekend ten gehoore en oogstte veel succes. In het succes deelden ook de voordrachten en samenspraken „De ellende van dan slaaf'; „De noodkreet uitTransvaal"; „01- denbarneveldt", „Een gewichtig vraag stuk"; „Drie sterren", „Een kermistocht" en „De bedrogen barbier". Vermelden wij ten slotte nog, dat de muziekvereeniging goede nummers ge kozen had en die ook zeer verdienstelijk uitvoerde. Het is in den volsten zin des woords een feestavond geweest, die den aanwezigen veel genot verschafte. Een nieuw secretariaat. In een indertijd heiegde vergadering van verschillende vakvereenigingen werd de volgende motie aangenomen: „Öe ver gadering van besturen, gehouden op 27 Februaii in café Centrum, gehoord de bespreking over de vakbeweging in het bijzonder, verklaart zich homogeen met het N. A. S. te Amsterdam, en roept alle alhier bestaande vakvereenigingen op tot oprichting van een plaatselijk arbei derssecretariaat op Donderdag 20 Maart a. s. 's avonds 8 \[Z uur in café Centrum, Damstraat" De lüerbeduelde vergadering nu had gisteren avond plaats. De pers werd niet toegelaten. Binnenland. Prins Hendrik ie Donderdagochtend vroegtijdig, ver gezeld van zijn adjudant jhr. Van Suchteleu van die Haere naar het Loo vertrokken van waar hij heden terug verwacht woa'dt. Op zijn doorreis ver toefde de Prins eenige oogenblikken bij professor Kramer te Utrecht. De Prins bezocht Apeldoorn, om zich op de hoogte te stellen van den stand der heidebep 1 antingen, op zijn aanstichting ondernomen. Aead. Examens. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer E. van Ket- wich Verschuur, geb. te Zwolle, op Stellingen. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen staatswetenschap mr. J. van den Hoek en voor het candidaatsexa- men wis- en natuurkunde die heer C. Braak. Utrecht. Cand. Theol. 2 de heer J. J. Mleijer. Doek Rechtlsw. de heer F. J. van Lanschot, Dock Ned. Lett de heer P. H. van Moerkerken. Aan de Universiteit van Amsterdam is met gunstig góvolg het doctoraal examen in de Rechtswetenschap afge legd door de heeren J. Frencken. W. G. A. van Sonsbeeck en M P J van Gastel. Bedelaars en Landloopers. De vereen Iging tot christelijke ver pleging van bedelaars en. landloopers is voornemens haar werkzaamheden, uit te breiden door hst bouwen van flauw, doch onmiskenbaar geluid. Het was het snikken van een vrouw, die half onderdrukte gesmoorde snik van iemand», die door een of andere zorg wordit gekweld. Ik zat overeind) in mijn bed en luisterde aandachtig. Het geluid kon niet ver af zijn en was zonder twijfel in het gebouw. Een half uur lang wachtte ik, doch vernam niets meer .behalve het slaan van die klok en het geritsel van den klimop tegen den muur. HOOFDSTUK VII. De Stapleton'svan Merripit H o us e. De frissche schoonheid van den vol genden morgen verdreef wiel eenigs- zins dte sombere stemming, die dooi den avond te vorén bij on9 was opge wekt. Toen Sir Henry en ik zaten te ontbijten viel liet zonlicht binnen door de hooge vensters. De donkere panee- len glinsterden als brons in die gouden stralen, en men kon zich moeilijk voorstellen, dat dit hetzelfde vertrek was, dat er dien vorigen avond! zoo dtroevig had uitgezien. Ik geloof, dat de schuld aan ons' lag en niet aan het huis, zeide Bas kerville. Wij waren vermoeid van de een gesticht in Drente in den geest van „Hoogeland" bij Beekbergen. Daarvoor zou in aanmerking komen een stuk heideveld tusschen Assen en Meppel. De voorzitter van den Ministerraad, Dr. Kuyper. l>egaf zich Donderdag ochtend naar Utrecht tot het brengen van een bezoek aan den van zijn ziek te herstellenden ambtgenoot van kolo niën, Jhr. Mr. Van Ascli van Wijck, in het Diaconessenhuis aldaar. Geiieesheeren op Ceylon. Uit t© 's Gravenhage ontvangen Par ticuliere berichten blijkt, dat evenals aan do doctoren Van Houtuna en Ros tere, krijgsgevangenen op Ceylon, ook aan Dr. Pino, di© ook deel uitmaakte van de tweede Nederlandsche ambu lance. door de Britsche autoriteiten verlof is verleend werkzaam te zijn aan het Rijkslaboratorium te Colombo. Een verzoek in dien geest door Dr. Rijkens, voormalig geneesheer van de Zuid-Afrikaansche Spoorweg-maat- schapnr gedaan, is naar men ver neemt afgewecen. Een 8clirik. Te Nijmegen stonden Woensdagoch tend mej. K. en haar 20jarige nicht op het achterbalcon der eerste verdie ping barer woning aan den Jodenberg, om beddegoederen uit te hangen, toen plotseling het balkon onder haar voe ten wegzakte en zij beiden met het geheele balkon naar beneden stortten. Meer dood dan levend van den schrik werden zij door de heeren. Jansen en Wei jars van onder den chaos van oa'- ken, planken en beddengoed van daan gehaald. Bij onderzoek bleek, dat zij alleen eenige kneuzingen of ontvellingen aan de beenen en armen hadden bekomen, zoodat het ongeval nogal goed afliep. Een am o lui', aker. In het station te Steenwijk hebben Zondagavond passagiers voor de laatste treinen eenige angstige en gevaarlijke oogenblikken doorleefd. Zekere NV. uit S., een gevaarlijke kerel. Lid van de zoo genaamde „zwarte bende" te Steenwijk, kwam woedend het station binnen; ge wapend met een groot mes wilde hij een een Jonge deern te lijf. Hij beweerde, dat hij om en door haar zes maanden on schuldig gezeten had Met den dolk in de hand zette hij haar overal na. Hij zwaaide woest met het wapen; de pas sagiers waren beangst en vluchtten ook. Een vrouw uit Heerenveen werd licht aan liet hoofd verwond. Het meisje vl echtte ten slotte in het bureau van den chef. Niemand durfde den kerel aanvat ten, die bepaald dol geleek, De komst van den trein gaf uitkomst. Politie was niet te zien. Door een der passagiers is aangifte bij de justitie gedaan. Rechtszaken. Aan den dood ontsnapt. Uit de behandeling Donderdagochtend voor het kantongerecht in den Haag van een strafvervolging tegen een beambte der Staatsspoor, die echter verstek liet gaan, bleek dat door diens grove nala tigheid in den avond van den 9den Fe bruari jl. te Voorburg een ontzettend on geluk had kunnen gebeuren. Een heer, In gezelschap van vrouw en twee dochters, vond dien avond om streeks 10 uur de sluitboomen aan den overweg, welke nabij het Westeinde te Voorburg den spoorweg der S. S. kruist, openstaan, waaruit het gezelschap de gevolgtrekking maakte dat alles veilig was. Zonder eenige vrees trok men dan ook den overweg over. Maar men had de overzijde nog nauwelijks bereikt, of in duizelingwekkende vaart stoomde, rakeling langs de vier personen, de snel trein van 9.37 naar Gouda voorbij, tot niet geringe ontsteltenis van het gezel schap. dat op deze gelukkige wijze aan het groote gevaar van verplettering was ontsnapt. De heer begaf zich onmiddellijk naar het huisje van den overwegwachter en trof dezen aan in liggende houding.~Op de mededeeling van den heer wal er ge beurd was, gaf de beambte tot verbazing van den klager letterlijk het volgende antwoord: „Zoo, dan ben jelui er nog goed afgekomen. Het is van avond geen weer om buiten te staan!" Het laatste antwoord gaf de beambte ook aan den waarnemenden stationschef van Voorburg, die door den heer onderricht, van het voorgevallene, zich naar het wachthuisje begaf. De behandeling Donderdag, naar aan leiding van het proces-verbaal tegen den beambte opgemaakt door den burgemees ter van Voorburg, baron van Tuyll van reis en maar al te spoedig geneigd om alles van dien donkeren kant te beschouwen. Nu wij weer opgefrischt zijn, ziet de streek er vrij wat beter voor on6 uit. En toch was het niet louter ver beelding, antwoordde ik. Hebt gij bij voorbeeld heden nacht niet iets ge hoord, dat geleek op het snikken van een vrouw. Dat is al zeer merkwaardig. Ja inderdaad, toen ik reeds half in slaap was gevallen, meende ik iets dergelijks te vernemen. Ik wachtte een tijd lang, maar alles bleef stil, en dxis geloofde ik gedroomd te hebben. Ik hoorde het duidelijk en beh er zeker van, dat er waarlijk een vrouw snikte. Wij moeten bier meer van we ten, zeide mijn gastheer. Hij belde en vroeg aan Banymore, of hij ons ook kon inlichten. Het scheen mij toe, dat, die bleeke gelaatstrekken van den man nog bleeker werden, toen zijn meester hem deze vraag deed. Er zijn slechts twee vrouwen in het huis, Sir Henry, gaf hij ten ant woordt De oono is dó wascli maid, die th den anderen vleugel slaapt, de an dere is mijn vrouw en ik kan er voor instaan dlat het geluid1 niet van haar. Serooskerken. Dracht verder aan het licht, dat de beambte dien avond den dienst waarnam voor zijne vrouw, die hulp- wachteres is bij de S. S„ en die eigen lijk speciaal belast is met de bediening der afsluitbooraen van den overweg in quacstie. Het bleek uit de verklaringen van ver schillende hoofd- en verdere ambtenaren der Staatsspoorweg-maatschappij, o. a, do heer Huysinga, inspecteur van ex ploitatie, dat het geoorloofd is dat de man voor de vrouw den dienst waar neemt, mits beiden behooren tot het be ambten-personeel der Mij. Alle ambte naren waren eenstemmig in hun oor deel, dat in deze niet de afwezige vrouw als de verantwoordelijke persoon is te beschouwen, doch de man, die dien avond de vrouw verving en tot wiens taak het dus behoorde 3 minuten vóór den aantocht van den trein de hoornen te sluiten. Verder bleek, dat het in den bewusten avond wel koud, vriezend weder was, maar overigens het weder volstrekt niet ruw was. De lieer H.iysenga deelde non mede. dat de man disciplinair was gestraft met terugzetting tot arbeider en verplaatsing, terwijl de vrouw ook niet meer als huip il achteres bij de maatschappij werk zaam Is. De ambtenaar van het openbaar mi- nistene. mr. Peperkamp, verklaarde, dat t hem, bij het_zoeken van den ver antwoordelijken persoon in deze. had geduizeld van de persoonsvervanging. weiKe in dien bewusten avond had plaats bad Immers bleek de stationschef, die reeds sedert October ziek is. vervangen te worden door een reserve-ambtenaar der inspectie, die, op zijn beurt, in den avond van den 9en Februari werd ver vangen door een klerk-telegrafist. En eindelijk verving in het wachthuis de man zijn vrouw. Intusschen oordeelde hij door de he den afgelegde verklaringen, versterkt door eene bepaling in een der dienst reglementen, waaruit bleek, dat dienst- vervanging van de vrouw door den man niet uitgesloten is, voldoende vastge steld dat de wachter ten deze aanspra- kelijk is. Wat de feiten betreft, deze achtte de ambtenaar hoogst ernstig. NVel is waar is de dienst der wachters en wachteressen bij het spoorwezen uiterst zwaar en hebben zij op allerlei zaken te letten, terwijl hun bezoldiging gering is. Wanneer den ambtenaar dan ook ge bleken ware. dat het verzuim was ge pleegd als gevolg van zware vermoeie nis. dan zou ZEd. daarmede bij zijne vordering rekening hebben gehouden. Maar uit de ongehoorde antwoorden die beki. gaf. leidde de ambtenaar af, dat menschenlevans bij dien man niet in tel zijn en zou hij er zich over verwonderen indien deze beambte nog één dag in dienst der maatschappij werd gehouden. De eisch -Luidde 500 boete of 100 da gen hechtenis. De Holl. Electr. contra de H. IJ. S M Door dt gemachtigden van de ban kiersfirma s Latoouchere Oyens Co., H Ovens en Zonen en yan de Holl. IJzeren Snoonveg-Maatschappij werd Donderdag morgen ter zitttng van de Tweede Ka mer dor arrondissementsrechtbank te Amsterdam oonctusie van antwoord in gediend op de conclusie van eisch, door den raadsman van den eisclier, den heer Tti Sanders, den 6e dezer ingediend Do tegenpartij verzocht 14 dagen uitstel voor repliek: overeenkomstig dit verzoek zal van repliek worden gediend 2 April ek 's voormiddags te half 12. Sport en Wedstrijden. Wieïernienws. Harris Mnjtri Zooals men reeds weet, heeft Harrio Meijers voor dit seizoen nogmaals de toestemming zijner ouders gekregen 0111 zijn te vroeg afgebroken, roem. njse renners-carrière door te zetten Hi) begint grootsch! Hij Is van plan aan alle mogelijke ■groote wedstrijden deel te nemen als Groote Prijs van Parijs, wereldkam pioenschappen en verder een reisje door Amerika te maken, als zich daar voor een goede gelegenheid aanbiedt Voor het oogenhlik is hij alleen zen- vast besloten zich perfect te gaan trai neeren en is daarom verleden Maan dag in Panjs aangekomen waar hii na een wagtrainlng van een dag óf 10, zich vorder op de baan zal oefenen .spoedl€ gereeid te zijn. chine ]aar een Pransche ma- Een Pairijsche sportman, de hoor A Bressan, is zoo in zijn nopjes me den terugkeer van Harric Meijers- waardoor de internationale wedatrii afkomstig was. na^LT'' hi'' dit ze®ee"ide, want teffmnv'if1 ontmoette ik toevallig juffrouw Barrymore in tfen gang. Zij was n groote, zwaargebouwde, vrouw meteen tiarschon gelaatstrek om den mond. Hare oogen waren rood en de 7^7" zwollen. Zij was het, die gehuild had, en als dit liet getal was, moest haar echgenoot hel weten. En toch had hij. op gevaar af van op een lengen beLpftf won den, gezegd dat dit niet het geval was Waarom had hij dit gedaan? En wat was dan wel de reden, dal zij zoo had geschreid>Reods nu omgaf de- zat man met zijn bleek gezicht en zijn zwarten baard een somber waas tan mysterie. Hij was dsgenc. die het eerst het lichaam van Sir Charles zag cn alleen van hem was men de omstandigheden te weten gekomen, waaronder dh oude man gestorven was. Kon liet Borrymons geweest zijn dien wtj m Regent Street hadden gel zien. De baard' kon wel diezelfde zijn. Wel had de koetsier oen ietwat kor ter man beschreven, maar eene drage lijke vergissing was niet te verwonde ren Hoe kon ik de zaait ooit tot klaarheid brengen? Blijkbaar was het eerst noodtg den postmeester te Grim- den belangrijk meer interessant zul-, len worden dat hij voorstelde een feestdiner te organiseeren. om daar mede deze heugelijke gebeurtenis te vieren. Dit plan viel in den smaak en reeds denzelfden dag boden zich een 40-tal gasten aan. waaronder we noemen: Victor Breyer, A. Riguelle, president van de U. V. F., R. d'Ar- naud. Voorzitter van de Wedstrijd- Commissie, de renners Didicr-Nauts, Conelli, Gougoltz, Taylor, Grogna, Taylor, zijn oud-manager Pastaïre, de oud-renner Lamberjack enz. Waarschijnlijk wordt het diner a.s. Zaterdag 22 Maart gegeven. „D Fiets." De Touring Club de Belgiqu© orga niseert. voor het komende seizoen weer verschillende „excursions collectives", waarvan ©en naar Nederlandl. dat „het land van dó tulpen" wordt ge noemd. Onder leiding van den heer Jos. van Damme zal de karavaan op Paaschzondag des morgens te 6 uur uit Antwerpen, vertrekken. Tot Es- schen wordt gespoord, en dan gefietst naar Breda, waar men zal dejeunee- ren en. daarna de merkwaardigheden bezichtigen, 's Middags wordt de tocht vervolgd naar Gorinchem. waar men den nacht overblijft. Den volgenden morgen word* de „klassieke" weg over Utrecht vermeden, maar gaat het over Schoonhoven naar Gouda. Daar denk: men koffie te drinken en de kerkramen te zien om vervolgens naar Amsterdam tel trappen. Den derdien d>ag krijgt Zaandam een beurt, waar het Czaar Peter-huisje natuurlijk wordt bezocht. Ook staat voor dien dag een bezoek aan Marken op het pro gramma, maar 's avonds zorgt men weer te Amsterdam te zijn. Den vier den dag wordt Haarlem in den mor gen. Den Haag in den middag en Rot terdam in den namiddag bezocht. En den vijfden dag keert men per boot naai* Antwerpen terug. Letteren en Kunst. H. M. de Koningin-Moeder zal Za terdagavond as. de voordracht van Willem Royaards in Diligantia bij wonen. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Het besluit tot algemeene uitsluiting van metselaars, opperliedJen en sjou werlieden te Amsterdam is Donderdag in werking getreden. Bij ongeveer twee honderd firma's, eigen bouwers en aannemers, ligt het werk stil. voor zooveel de drie ver noemde categorieën van werklieden betreft. Het aantal stakers en uitgesto tenen is daardoor met ongeveer 1500 toegenomen. Eenige bouwwerken der gemeente rijn bij de crisis betrokken, alsde nieuwe beurs, de remise voor de elec- trische tram, de nieuwe brug over den Amstel enz. Het Hoofdbestuur van den Nedieir- landschen Metselaarsbond heeft een manifest de wereld ingezonden, waar in de staking dier opperlieden to Am sterdam wordt uiteengezet. Daarover wordt gezegd Den 15en Januari werd deze staking geproclameerd, om redlem, zij niet lan ger dulden konden dat hunne tarieven, die zij met groote moeite in 1900 had den opgevoerd, langer werden gedrukt Zij konden zich geen loonsverlaging laten welgevallen. Bij het uitbreken van dezen strijd waren er maar een 75 bij betrokken; er werd dan ook maar tegen 6 ploegbazen gestreden; de ove rige patroons betaalden de overenge- komen tarieven, ja zelfs werd er meer betaald. Na rijpelijk overleg en geduld ver klaarden de metselaars zich solidair en vonden de staking gemotiveerd. De patroons meenden hier eeo voorbeel dige straf te moeten opleggen en den 24en Januari werden door een uitslui ting zonder vorm van proces, zon der waarschuwing, in den barren win ter een groot aantal opperlieden en metselaars aan den hongear prijsge geven. Deze strijd werd nog verscherpt doordat de steenlossers zich ook soli dair verklaarden en geen materiaal meer wilden lossen voor die patroons waarbij gestaakt werd of welke had den uitgesloten. De aannemers of groo- tere patroons hebben hun oor geleend en geluisterdl naar de kolossale groote leugens en het bedrog der kleine uit zuigers en hebben, de ploegbazen met alle kracht gesteund. In dit rondschrijven hoopt het Hoofd pen te bezoeken een hem te vragen of het telegram in Barrymone's eigen handen was afgeleverd. Hoe het ant woord ook wezen mocht, ik moest in elk geval Sherlock Holmes iets laten weten. Sir Henry had na het ontbijt tal van brieven le lezen, zood&t ik tijd had voor mijn onderzoek. Het was een mooie wandeling van vier mijl langs he: moeras, waarna ik ten slotte in o-n grijs gehuchtje aankwam, waar t" grootere woningen, dae van Dr. Mortimer en een herberg, boven de anderen uitstaken. De postmeester, die tevens de kruidenier van liet dorp was, had) nog een helder heugenis van het telegram. Zeker, mijnheer, zei hij, ik heb liet telegram aan den heer Barrymore ovctt-handig'd. zooaSb ook opgegeven werd. Wie heeft het overhandigd? Mijn jongen hier. James, jij hebt het telegram aan mr. Barrymore ge geven, nietwaar? Ja, vader. In zijn eigen handlen? vroeg ik. Wel neen, hij was op dlat oogen- blik op zoilcïer, zoodat ik het hem zelf niet geven kooi, maar ik gaf liet aan zijn vrouw, en zij beloof die het onmidK bestuur dan ook dat elke metselaar overtuigd zal zijn van ziin plicht cn zich niet laat verlokken door de pa troons om in Amsterdam te gaan wer ken of er een metselaar heen te zen den; zij zouden toch niet kunnen wer ken door de omstandigheden en dus onverrichter zake moeten terupkeeren met schadelijke gevolgen en schande. Omtrent de pogingen der commissie om den vrede in die diamantwereld te herstellen, is nog niets positiefs te melden; de besturen dër betrokken ver- eenigingon hebben het schrijven der oommissie ontvangen om haar schrif telijk van dien stand der zaken mede- dteoling te doen. Men Verneemt bovendien dat ook de burgemeester nog steeds ziin belang stelling in de hangende kwestie toont en zijnerzijds de pogingen om tot een voor de nijverheid bevredigende op lossing te komen, nog niet heeft laten varen. Het Volk bevat de volgende mede- deelingen over liet niet voor de Pers toegankelijk congres der Nationale Federatqe van Transportarbeiders,op Zondag 16 dezer, te Rotterdam ge houden. Vertegenwoordigd waren de Nederl. Sclieeps- en Bootwerkersbond; Alg. Ned. Zeeliedenbond: Ons aller Belang Bond van Tractiepersoneel; Verbete ring door Vereeniging, Bond van Sta tion- en WegpereoneelHandels- en Pakhuisbed. vereenigting Handel en Nijverheid; Machinisten en Stokers, afdeel. Rotterdam en Dordrecht.; Scheeps- en Bootwerkersvereeniging Door Vereeniging Verbetering, te Dor drecht. Na behandeling van het or.twerp- reglement, dat zo ospoedSg mogelijk gelijk 't o phet congres is vastgesteld aan de organisaties opgezonden zal worden, werd de Nationale Federatie van Transportarbeiders im Nederland gesticht. Aangezien verschillende or ganisaties nog geen mandaat hadden voor candidaten voor den central en raad, werd besloten dat die bestaande commüssie de werkzaamheden nog zou regelen, om vervolgens op Zon dag 27 April te Amsterdam nogmaals een vergadering te beleggen, waar die centrale raad en daaruit een dage- lijkscli bestuur gekozen zou worden. Uit Enschedé: Naar men verneemt, is bij het or ganisatiecomité een voorstel ingeko men, omtrent het benoemen van een scheidsgerecht, in zake de loonsquaes- tie tusschen de firma van Heek en Co. en hare arbeiders. Ook zou. in dien de kas het toelaat, eene verhoog de uitkeering aan stakers en uitge stotenen plaatshebben voor dePnasch- week. Deze voortsbelen zullen heden avond door de gecombineerde be sturen worden behandeld. De Nederl. R.K. Typografenbond en de R. K. Tabaksbewerkersbond houden beide hunme jaarvergadering te Nijmegen op 24 Augustus. Gemengd Nieuws. Brand te New-York. Volgens bij de „Holland Amerika Lijn" ontvangen telegram uit Hoboken is de pier aan de 7e straat te Hoboken met hef daaraan liggende stoomschip „British Queen" Dinsdag door brand vernield. De pieren der Holland Amerika Lijn aan de 5c en 6e straat te Hoboken, waaraan het stoomschip „Maasdam" lag, bleven onbeschadigd. De „British Queen" is een Eng. stoom schip van 4388 Reg. ton bruto en werd in 1890 gebouwd door de scheepsbouwmees ters Palmers Co. te Newcastle. Diefstal van 2'millioen. De Engelsqhe .de Belgische en de Duitsche politie doet in het geheim onderzoek in een geweldigen juweel- lendiefstal, die eenige datren geleden moet zijn gepleegd op de liin Londen OstendeWeenen. Twee Engelschen, een heer en een dame. bemerkten aan de Duitsche grens, dat men hun onder weg de juwe^len ontstolen had, die zij als bagage lieten vervoeren en die totaal 21/2 millioen francs waard; zijn. Burger-brandweerlieden. Generaal André, de Franscho minis ter van oorlog, bereidt een wetsonb werp vooi\ waarbij het regiment brand weermannen van de stad Parijs wordt afgeschaft en vervangen door een korps burgerbrandweerlieden. delijk te zullen overhandigen. Heb je Barrymore gezien? Neen,mijnheer. Ik zeg toch, dat hij op zolder was. Als je hem niet gezien hebt, hoe weet je dian. dht hij op zolder was? Zijn eigen vrouw zal toch wel ge weten hebben, waar hij was? zei de postmeester. Heeft hij het telegram niet gekregen? Als er iets te klagen valt ,is liet de schuld van den lieer Barrymore zelf. Het scheen hopeloos dit verhoor nog verdier voort te zetten, maar het was mij duidelijk, dat ondanks Holmes' list, wij toch niet kondien bewijzen, dat Barrymore niet den gelieelcn tijd 4 T ouden geweest was. Veronderstel, dat dit zoo was. veronderstel, dat de zelfde man de laatste geweest was, die Sir Charles levend had gezien en de eerste d'ie Sir Henrv bij zijn aankomst te Londen op de hielen gezeten had, wat dan.? Was hij het werktuig van ari(Horen, of had; iiij zelf een duister plan? Welk belang kon hij er bij heb ben dia familie Baskerville te vervol gen? Ik dacht aan d'e vreemde waar schuwing, uit dio „Tinnes" geknipt. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2