Het Vitalisme. P. vaii Gulik met 43 en Hakkaart met- 43 liouten in de 6 worpen. Een oxtraprijs voor den hoogsten gooier, na de 10 geworpen kaarten, viel ten deel aan den heer P. J. van Gulik me! 45 houten in de 6 worpen. Hedenavond ie 8 uur heeft de prijs uitreiking in de llnker-kegelzaal in café Britikmaun plaats Behangers- en Stoffeerders. Van wege het H. A. S. was in overleg met het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Behangers- en Stoffeerdersbond, Zondag een. openbare vergadering in het gebouw St. Bavo belegd, waar de heer C. M. Coe- land uit 's Gravenhage zou bespreken: „De noodzakelijkheid eener organisatie voor Behangers en Stoffeerders en Bed denmakers te Haarlem". Wegens gebrek aan belangsielling ging de vergadering niet door. Een nieuw blad. Te Haarlem zal a. s. Zaterdag het eerste nummer ver schijnen van een sociaal-democratisch weekblad „De Wekker," dat behalve door enkele bekende leiders van de partij, ge redigeerd zal worden door een staf me dewerkers. voormannen uit de Haarlem- sche arbeidersbeweging. Hoofdzakelijk zal de inhoud gewijd zijn aan louter Haarlemsche arbeidersbelangen en ge meentezaken. Uit de Omstreken. Heemstede. De op 22 dezer vastgestelde kiezers lijst bevat 699 nam. Als een bewijs, dat alhier veel wordt gebouwd kan strekkeu, dat van af Ja- puari 1902 tot heden, reeds evenveel oouwplannen zijn ingekomen als in het afgeloopen jaar 1901. Op de boerderij toebehoorande aan Jhr. J. B. van Merkn en bewoond door de heer A v der Linden alhier, zijn Zondag de eerste kievitseieren gevon den heigeen het vorige jaar pas op tien April plaats had. Voor rekening van den heer L. van der Weliden Lz. zal op de Kerklaan een nieuw huis worden gebouwd. Het werk is onderhands opgedragen aan de heeren H. N. Vooges Mr. Tim merman en Gebr Adriaanse metse laars. Binnenland. Transvaal en Oranje- Yrijstaat. Men meldt uit den Haag: Dr. Leyds, gezant der Z.-A. Republiek, heeft Zaterdag een onderhoud gehad met den voorzitter van het hoofd comité van het Roode Kruis, vermoedelijk over het uitzenden van een ambulance naar het oorlogsterrein. Acad. Examens. Door de geneeskundige Staats-com- piissie te Amsterdam zijn bevorderd tot arts, de heeren C. F. T. J. Meuleman, geb. te Zwolle, en G. W'. Brongersma, geb. te Leiderdorp. Aan de universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg het candidaats-exa- in de Rechtswetenschap afgelegd door den heer A. J. de Groot. Duitsclüand en Nederland. Men meldt uit den Haag: Met de Duitsche regeering heeft de Nederlandsche een overeenkomst geslo ten betreffende het totstandbrengen van kabalverblndingen met beider koloniale bezittingen in Azië. De overeenkomst be oogt het gezamenlijk subsidieeren van een onderneming tot aanleg van een ka- bclve:binding tusschen Menado en den telegraafkabel, die van Amerïkaansche zijde gelegd zal worden tusschen de westkust van Noord-Amerika en de Pltilip- pijnsche eilanden. Het permanente, hof van arbitrage is aangewezen voor de be slechting van meeningsgeschillen tus schen de beide gouvernementen over de overeenkomst. Noodiydende Javanen. Da totale opbrengst der collecte, Za- lerdag door de vereeniglng Oost en West voor de noodlijdende Javanen gehouden, Is door later ingekomen giften tot ruim f 6000 gestegen. Stenografie. Bij gelegenheid van de 11e algemeene vergadering der Nedérl. Stenogr. Veree niging „Stolze-Wéry' den 8en Mei 1902 te 's-Gravenhage te houden, zal het 10- jarig bestaan dier vereeniging feestelijk worden herdacht. Er zal een wodschrijven in Stenogra phic plaats hebben waaraan ook beoefe naars van andere stelsels tot deelneming zullen i.'tgenooóigd woiden. Programma's en verdere inlicntingen worden versteekt docr den directeur, den heer J. L. Wéry. Brutaal stuitje. Zaterdagavond ls te Amsterdam weer door Inbrekers een buitengewoon bru taal stukje geleverd, op een vrij druk gedeelte van de stad. Tegenover het hulp posthuis van politie aan den N. Z. Voor burgwal, in perceel 290. zijn gevestigd de magazijnen van de firma Van Lohe en Co., grossiers in hoeden, enz. Om streeks tien uur kwam een van de fir manten, de heer P. Mijnarends. dié ge~ •woon is nu en dan te komen zien of al les op de magazijnen In orde is. zijne gewone inspectie doen. Hij beklom de hardsteenen stoep en opende de zeer nieuwe sloten van de voordeur. Binnen zijnde, opende hij de deur van een cor ridor en ontstak door een daar speciaal aangebracht toestel het gaslicht. Nauwe lijks was dit geschied, of hij hoorde bin nen en In het .keldergedeelte leven. Meenendc dat de straatjeugd aan de onderdeur bezig was, opende hij de voor deur weer, en zag toen dat drie perso nen uit het keldergedeelte hard weglie pen en verdwenen in de lichting van de St. Luciënsteeg. De hoer M. ging onmid dellijk naar dat Kantoor en ontdekte toen dat de weggeloopenen inbraak hadden gepleegd. Het slot van de brandkast was door middel van een groote centerboor bewerkt en een binnenkastje verbroken. De politie werd toen gewaarschuwd en een verder onderzoek ingesteld. Het bleek toen dat de inbrekers overvallen waren. Twee bakjes met zilvergeld, die uit de kast waren gehaald, stonden op den grond, waar tevens eene mooie col lectie inbrekerswerktuigon was achter gelaten. Een geldtas'chje werd in den kelder ledig teruggevonden, waarin een som aim bankpapier moet geborgen zijn geweest. Juist was des middags een vrij groot, kapitaaltje uit de brandkast geno men. Wat eigenlijk gestolen is, kon dien nacht niet worden opgegeven. Politie bleef het perceel gedurende den nacht bewaken. Men mag bijna als zeker aannemen, dat de dieven binnengekomen zijn door de onderdeur, die zij met valsche sleu tels hebben geopend. Moord te Rotterdam. In het benedciihuisje van perceel no. 1 in de Vondelstraat te Rotterdam op den hoek der Groenenlaan, woont het gezin van den 52jarigen hoedenmaker A. J. van Efferen. Het gezin bestaat, be halve uit vader en moeder, uit elf kin deren van verschillenden leeftijd, van welke de oudste zoon. Anton C. G. van Efferen, 24 jaar telt. De moeder, die een lang leven van zorgen achter zich heeft, is de laatste jaren lijdende aan een borstkwaal en dientengevolge een zwak vrouwtje. Sedert lang lieerschte er in t gezin geen al te beste verstandhouding tusschen vader en het meerendeel der kinderen, omdat dezen niet konden aan zien dat hunne moeder een minder pret tig leven had door de handelingen van den vader. Meermalen waren daardoor reeds twisten ontstaan, die soms zeer hoog liepen. Zaterdagochtend omstreeks half tien, terwijl de vader en zijn oudste jongens, die eveneens hoedenmakers van beroep zijn, zich in het achtervertrek van het benedenhuisje, dat als werkplaats is in gericht, bevonden, kwam een van de dochtertjes haren vader zeggen dat zij garneersel voor eenhoed wilde gaan koo- pen. De vader wilde dit niet toestaan; een woordentwist had plaats en de va der maakte een beweging alsof hij zijn dochtertje wilde slaan. Toen trok de oudste zoon, de genoemde 24jarige An ton, voor zijne zuster partij, en nu keer de zich de vader tegen dezen zoon; deze toch reeds overspannen door de voort durend minder goede verstandhouding en de voortdurende ruzie, greep in dien toestand een vlijmscherp gebogen hoe denmakersmes van de werktafel en stak dit zijn vader in de borst nabij het hart. De vader, zich doodelijk gewond voelen de, liep de deur uit en de straat op, doch kon. het niet verder brengen dan tot in de Groenenlaan waar hij op de straat ineenzakte. Eenige burgers namen den man op en droegen hem een fabrieksge bouw in de Groenenlaan binnen. Eenige oogenblikken later blies hij daar den laatsten adem uit. Inmiddels verliet ook de dader de ou derlijke woning en liep regelrecht naar het politiebureau in de Meermansstraat, waar hij mededeelde zijn vader ver moord te hebben. De in een toestand van overspannenheid verkeerende jonkman werd daar natuurlijk gehouden en on der bewaking gesteld. De politiegeneesheer dr. W. Mees, in- tusschen ontboden, kon slechts den dood van A. J. van Efferen constateeren. De steek was recht door de hartstreek gegaan en moest een onmiddeUijken dood tengevolge hebben. Tegen 12 uur is het lijk daarop onrler toezicht van den inspecteur van politie, den heer H. Brinkman, naar het Ziekenhuis op den Coolsingel vervoerd voor de gerechtelij ke schouwing. Op het politiebureau in de Meermans straat was in -lien tusschentijd, na met den gepleegd moord in kennis te zijn gesteld, verschenen de subst-officier van justitie mr, 1. Z Mazel, die met den commissaris van politie, den heer L. J. C. Vuijk. den dader in verhoor nam. De ze bekende zijn misdrijf volledig, daar bij omstandig mededeeling doende van de minder goede verstandhouding, die in de ouderlijke woning heerschte. In de buurt der ouderlijke woning staat de dader bekend als een oppassen- den jongen, die vooral voor zijn moeder een goed zoon was. Meermalen reeds had men hem, wanneer er huiselijke tooneelen hadden plaats gehad, moeten aanmanen om bedaard te blijven. Kon. Inst. Tan Ingeuienrs. De vakafdeeling voor Werktuig- en Scheepsbouw houdt Woensdag den 26en Maart 1902 in het Lokaal Krasna- polsky te Amsterdam hare 10e verga dering. Punten vair behandeling le. Mededeelingen van het bestuur; 2e. Bespreking van het rapport van die oommissie, tea- bevordering van do unificatie van den schroefdraad; 3e. voordracht von Prof. J. C. Dijxhoorn, over: Naadlooze pijpen; 4e. voordracht van den heer H. W. A. van den Wall Bake, overDjatihout, tevens inlei ding voor het bezoek aan de zagerij van de Javasche bosch-eixploitatiemaat schappij, voorheen Buwalda Co, die daarna bezocht zal worden. Kwade praktijken. Het Handelsblad meldt: Te Arasterdam wellicht ook elders hebben tal van personen de mede deeling ontvangen dat zij aan het post kantoor een aangeteekendJem brief in ontvangst kunnen nemen tegen stor ting van 2.67 1/2. Blijkens de enve loppe zijn die brieve© afgezonden door de horlogefabriek Excelsior te Chaux- de-Fonds (Zwitserland.). Uitteraard loo- pen velen in de val, ook al hebben ze nooit van het bestaan dier fabriek ge hoord. En nu de inhoud; een Gn behoorlijk Hollaudsch gestelde circulaire, waar aan gehecht zijn vijf coupons, ieder recht gevende op een of meer uurwer ken ter'waarde van 15, mits men de 5 coupons bij kennissen plaatst, die op hun beurt 2.50 aan die1 fabriek moe ten zenden om de gelukkige bezitters te worden van zulk een bon met 5 cou pons. waardoor het spelletje1 van voren af aan begint. Een soort sneeuwbal dus. „Dit verkoopsysteem stelt zich ten doel- de koopers te bevoordeelen en hun de voordeeKgste conditiën aan Ie bieden." Zoo zegt de circulaire. Of de lui die dupe worden er ook zoo over denken valt te betwijfelen. Huldebetoon Dr. A. W.Nienwenhuis Het huldebetoon te Amsterdam ge bracht aan Dr. A. W. Nieuwenhuis, voor hetgeen hij gedaan heeft in het belang van koloniën en de wetenschap heelt een grootsch karakter gedragen. Te kwart voor tweeën kwam dr. Nieu wenhuis aan het station uit Deventer aan ;hij droeg het uniform van officier van gezondheid le klasse van het O.-I. leger in groot tenue, met het ridderkruis van de orde van den Nederlandschen Leeuw op de borst. Nadat, de reiziger eenige oogenblikken had vertoefd in de restauratiezaal, werd hij verwelkomd door eenige comité-le den, met wie hij zich per rijtuig naar Artis begaf. Te 2 38 uur arriveerde Z. K. H. Prins Hendrik met deoi gewonen sneltrein uit 's-Gravenhage. Z. K. H., die vergezeld was van zijn adjudant jhr. Van Suchte- len van de Haere, was gekleed in klein- tenue generaalsuniform. In gezelschap van zSo adjudant en den kamerheer in buitengewonen dienst, G. A. Barou Tin dal, begaf de Prins zich door het Ko ninklijk paviljoen naar het huiten wach tende rijtuig. Lans de Prins Hendrikka de, het Schippersgrachtje, Parklaan en Muidergracht werd naar Artis gereden. Op het Stationsplein en bij Artis was een groote menigte verzameld, die den Prins toejuichte. Reeds lang voor half drie vulde zich d concertzaal met een groot aantal be langstellende dames en heeren, waaron der werden opgemerkt de voorzitter der Tweede Kamer, mr. Baron A. E. Mackay, een aantal leden van den gemeenteraad van Amsterdam; leden van de Kamer van Koophandel; een aantal hoogleer aren van verschillende universteiten; de oud-majoor L. A .Bakhuis, leider der Coppename-expeditie, enz., enz. Het podium was gesierd met planten, waartusschen Zaagmans' kapel zich deed hooren. In het voorste deel der zaal. waar de twee groote kaarten van Borneo hingen, waarop Nieuwenhuis' reis duidelijk was .aangegeven, stonden twee spreekgestoelten. De voorzitter van het Comité van ont vangst, de lieer J. VV. IJzerman, opende de plechtigheid met een rede: Hierna sprak Prof. A. L. van Hasselt 4e feestrede uit, die hij aldus besloot: Uwe taak is nog niet geëindigd. Ik meen niet slechts die op het arbeidsveld der wetenschap, maar veel meer de groot- sche taak, omdat door de natuur rijk gezegende land, met zijne voor ontwik keling vatbare inheemsche bevolking, van wier goede karaktereigenschappen ge ons zoo menig lieve trek, zoo menig sprekend voorbeeld hebt verhaald, te brengen op den weg van oeconomischen vooruitgang In de conclusies, waarmee gij uwe be schouwingen over de politieke, oecono- mische en ethnologische verhoudingen in Borneo besluit, en in die beschouwin gen zelve hebt ge zelf dien weg aange wezen. En nu is zeker niemand meer dan gij, de kenner van het land en zijn volk, de aangewezen man, om het bestuur over Borneo op dien weg te leiden. Daarom wensch ik u van ganseher har te toe In het belang van land en volk, dat het u gegeven moge wezen naar gindsche streken terug te keeren, daar mede te werken om Neêrlandsch Borneo in alle opzichten het Britsch gebied ver voorbij te doen streven. Mogen de Dajaks van Borneo hun vriend en weldoener weldra terugzien ln hun midden." De heer IJzerman kreeg hierna het, woord en sprak ook een warme hulde betuiging uit. 's Avonds werd Dr. Nieuwenhuis een feestmaal aangeboden. De „Maasdam" Uit New-York werd gemeld, dat het stoomschip „Maasdam" van de Holland- Amerika-Lijn in Gedneys-Channel aan de.n grond was geraakt. Laterwordt eve i- wel bericht, dat het schip weer vlot is gekomen en de reis naar Rotterdam on beschadigd heeft voortgezet. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. De werkstaking van de glazenwas- schers te 's-Gravenhage is geëindigd. De patroons verklaarden zich bereid eenige eisc.hen in te willigen. De ge zellen besloten te blijven staken ©n niet in te gaan op hetgeen de patroons aanboden. Zaterdagocht. verklaarden de patroons zfich bereid ook nog andere eischen in te willigen. Voor overwerk zal 25 cents bedaald worden en voor nacht- en Zondagswerk f 0.35. Voorts zal het loon van de laagst bezoldigde werklieden worden verhoogd met ƒ0.25 tot f 1 per week. Tevens beloofden de patroons verdterre lotsverbeteringen voor de gezellen. In een, druk bezochte ge zeilen vergadering werd besloten de staking op te heffen en op de verkre gen voorwaarden hedenochtend a. s. het werk te hervatten. De gezellen krijgen 2 dagen van de vorige week, toen zij niet werkten, uitbetaald. Uit Enschede. In de Vrijdag-avond gehouden ver gadering der gecombineerde besturen 'werd een voorstel van den voorzitter en den secretaris van het Christ, Ar- beids-Secretariaat in overweging ge nomen. Dit voorstel had ton doel eene coipmissie te vormen, bestaande uit de leiders der verschillende arbeidsor ganisaties in Nederland, die. na geza menlijk overleg een bemiddelingsvoor stel konden formuleeren, hetwelk aan de firma en stakers-dekenwevers kan worden voorgelegd. Besloten werd ge noemden heeren te melden, dat de ge combineerde besturen tegen zulk een voorstel geen bezwaar hadden. Het VOdrstel omtrent een scheidsgerecht werd voorlüopig ingetrokken. De Anti-soc.-dem. Bond van Nederl. spoorwegpersoneel Recht en Plicht zal 'Op 1 April te Utrecht eene bondsvergade ring houden, waarin o, m. zal worden j besproken de oprichting van een of meer Kamers van arbeid voor de bedrijven, waarin de leden van den bond werkzaam zijn. en zulks naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den minister ran binnenlandsche zaken, waarin ver- scnülende bezwaren tegen de oprichting daarvan werden uiteengezet. Vóór eenige dagen hebben de verschil- 1 ende schild ersgezellen -vereen i g inge n Arnhem. St. Lucas (afd. van den R.-K. Volksbond), Christel. Protestantsche Schildersvereeniging en de Vrijheid een adres aan dc schilderpatroonsvereeni- ging gezonden, waarin zij vroegen een loonsverhooging van 46 cent per uur, ingaande 1 April, en een maximum-werk tijd van 10 uur in den zomer en een mi nimum van 8 uur in den winter. De patroons beschikten afwijzend maar de gezellen zetten de beweging voort. De klompenmakersgezallenvereenigingen te Tiel en Kuilenburg hebben het initia tief genomen tot het vormen van een Aigemeenen Nederlandschen Bond. INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cents per regel. De genezing van alle chronische ziekten die als ongeneeslijk Dekend staan; de hernieuwing der krach-, ten, het terugkeeren der verlorene of verminderde lichamelijke wer kingen door verouderde ziekten: ziedaar wat de vitalistische methode in eenige weken van uitwendige verplegingen verkrijgt, zonder in eenige mato de zieken in hunne gewone bezigheden te hinderen. De vitalistische methode bestaat reeds sedert 20 jaren en meer dan een millioen van ijverige volgers die zij genezen heeft. Het asthma, de jicht, rheumatiek, suikerziekte, eiwitziekte, neuras thenie, verstopping, de verlammin gen, diepe gezwellen, de tering in de drie graden, de onmacht, breu ken zonder operatie, alle organische ziekten als: hart, longen, maag, lever, lendenen, blaas, worden op radicale wijze in eenige weken van aangename en gemakkelijke ver pleging genezen. De Hollandsche brochure wordt gratis verzonden op aanvrage ge richt aan den Heer Dokter PÉRA- DON, directeur der Inrichting en eerstaanwezend geneesheer, Parijs, 19 Rue de Lisbonne. Dr S; FABER. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet gejdaaUstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. „Weldadigheid naar Vermogen." De heer Joh. A. Steeniuan sieJt zich voor op Woensdag, 26 Maart a. s. met liet onder zijne leiding werkende or- chest van verdienstelijke dilettanten een concert te geven in die groote zaal van het Brongebouw ten voordeele der vereeniging: „Weldadigheid naar Ver mogen." Ten einde ieder in staat te steülen naar vermogen eene kleine bijdrage te offeren in ruil voor muzikaal genot zijn de prijzen der plaatsen vastge steld op slechts 1 en 0.50. Moge eene uitverkochte zaal het be wijs leveren, dat cle poging van den Heer Steenman en der dames en hee ren dilettanten zeer gewaardeerd wordt door alien, die belang stellen in onze vereeniging en moge eene ruime op brengst eenigszins voorzien in het te kort der beide laatste jaren ten gevol ge van liet feit, dat de groot© belang stelling in onze zwaar beproefde stamgenootan in Zuid-Afrika niet zon der invloed is gebleven op den finan- tiëelen steun, die door onze vereeni ging kon worden verleend. Het Bestuur van W. n. V. J. Muilemeister. Voorzitter. E. A. A. S. van Strailan, Secretaris. Haarlem, 22 Maart 1902. Rechtszaken. Oneerlijke concurrentie. Voor de Rechtbank te Rotterdam werden Vrijdag die pleidooien gevoerd in de volgende zaak: De eischeres, de Singer Maatschap pij te New-York, heeft sedert 1876 een magazijn van naaimachines, gevestigd op die Hoogstraat 346 te Rotterdam, en de gedaagde, de heer J. J. B. Iveus, drijft onder den naam A. Lewenstein Naclif. op het Steiger nommer 11, een zaak in naaimachines. In het voorjaar van 1901 werd nu op die Hoogstraat 286 een winkel ge opend, welke uiterlijk nauwkeurig ge leek op die van eischeres. Op do beide uitstalramen stond met groote letters: .Singer naaimachines" en met kleine letter daarboven het woord „verbeter dia," terwijl op de glasruit in de deur tot dien winkel toegang gevende, ston den de woorden „Verbeterde Singer naaimachines." Volgens den pleiter voor de eischeres was alles gedaan om den nieuwen win kel in uiterlijk te doen gelijken op de bestaande zaak van de Singer Maat schappij. In cSen nieuwen winkel wer den |te koop aangeboden verbetefrdc SingeYnaaimachines er. reeds verschei dene malen gebeurde het. dat perso nen, die een Singer naallmachine wenschten te koopen, bij den d'eloya- len concurrent terecht kwamen. Ad vocaten waren mir. Telders en mr. L. W. van Gigcli. Leger en Vloot. Als vermoedelijk opvolger van den luit.-generaal Van Kesteren. inspecteur der infanterie, die zijn eervol ontslag zal aanvragen, wordt genoemd generaal- majoor Snijders, commandant der 3e di visie infanterie. 90 jongens van het opleidingsschip Admiraal van Wassenaer te Amsterdam zijn overgegaan naar Hr. Ms. instructie schip Nautilus te Hellevoetsluis. Naar meu verneemt zal het pantser schip Hertog Hendrik, dat in aanbouw is op de rijkswerf te Amsterdam, den 19en April worden te water gelaten. Onderwijs. Het schriftelijk gedeelte van het exa men voor adspirant-gemeente-ambtena- ren en ambtenaren ter secretarie zal ge houden worden op 21 Mei te Utrecht, Meppel en Breda, en het mondeling ge deelte op 9 Juni te 's-Gravenhage. Sporten Wedstrijden. Voetbal. R. A. p.—h. v. v. Men schrijft ons uit Amsterdam: H. V. V. heeft zich weer eens duchtig doen gelden en het arme R. A. P. moest aanzien, dat de gasten vijfmalen den bal tusschen de palen joegen, terwijl het den Amsterdammers niet mocht geluk ken één doelpunt daartegenover te stel len. De beide elftallen waren onvolledig en bestonden uit: H. V. V.: Van Oven (doel); Mundt en Heijning (achter); Heijting, Hupkes en Kessler (midden); Dijckmeester, Lotsy, J. Sol, E. Sol en D. Heijning (voor). R. A. P.: Rincker (doel); Hoogenboom en Hartog Jr. (achter); Hulsman, Broek- huijzen en Lief tin ck (midden); Kamp- schreur, Meijer, Glaser, Van Son tot Gellicum en G. Zweerts Jr. (voor). De Hagenaars begonnen direct aan te vallen en Rincker kreeg handen en voe ten vol werk. Hij weerde zich echter uit stekend, en 't was vooral aan zijn ferme uittrappen te danken, dat het spel zich af en toe verplaatste. Hij, Lieftinck en Hulsman redden nog wat er te redden viel. De voorhoede voerde niet veel uit. Alleen Kampschreur maakte zich ver dienstelijk. Zweerts zette af en toe mooi voor. doch legde 't overigens kalm aan. waarschijnlijk een gevolg van zijn val in den wedstrijd tegen H. B. S. Zooals gezegd wisten de Hagenaars vijf malen het net te vinden. 3 keer voor en 2 keer na de rust. Dijckmeester kreeg o. i. on verdiend eene waarschuwing. H. V. V. is door deze overwinning zoo goed als zeker van het Westelijk kampi oenschap. H. B. S. klopte Rapiditas slechts met 2—1. Voor de rust was de stand 1—0 in 't voordeel der Hagenaars. Beide doel- verdedigers waren de sterren van 't veld. Ajax speelde te Leiden een spannen- den wedstrijd tegen Velocitas. De ont vangende vereeniging leidde toen de rust aanbrak met 10, doch daarna wis ten de cadetten tweemaal door de Leid- sche V' i dediging heen te breken, zoo dat zij wonnen met 2—1. Ajax maalde ook nog een doelpunt, dat echter ongel dig werd verklaard. Voor de Oostelijke le klasse speelden Hercules en Quick te Utrecht een gelijk spel (3—3). Hiermede is ook de laatste kans op het kampioenschap voor de Utrechtenaren verkeken. Go-ahead klopte te Wageningen Vi tesse met 3—2. In de West. 2e klasse a (overgangs competitie) is de strijd om de eerste plaats nu ook vrijwel beslist door de nederlaag van Sparta tegen hare stad- gennote Olympia, die met 3—2 het veld behield. Tegen één doelpunt moet door Sparta protest zijn aangeteekend. De vereeniging Swift (Den Haag) is ontbonden. De heide Engelsche clubs, die in de Paaschweek de gasten der H. V. V. zullen wezen, zijn de Croyondoii Wanderers Football Club en de Fores Football Club. Tegen de eerstgenoemde vereeniging speelt de H. V. V. op Goeden Vrijdag; het is een van de sterkste amateurs- teams uit het graafschap Surrey. In dit seizoen bereikten zij de semifinale van die Surrey Senior Cup en de 4e ronde van de London Senior Cup. De kleuren zijn een groenshirt met. wit boord! en witte manchetten, en een dito broek. De Foxes F. C. is een van de oudste amateur-clubs in Londen; zij behoort tot de Senioresafdeeling van de Lon don Football Association. De Foxes spelen in licht blauw shirt met roode banden om beide armen en donkere broek. De II. V. V. speelt te gen hen op Maandag 31 Maart, 2en Paaschdag. De stand der Westelijke le klasse is thans: Club 1 O yr Z 2 f «5 P H. V. V. 14 12 0 2 54 1G 24 1.71 H. B. S. 11 8 2 1 30 11 18 1.64 Velocitas 11 6 1 4 22 17 13 1.18 Rapiditas 11 4 1 6 19 29 9 0.82 H F. C. 12 4 1 7 25 32 9 0.75 Haarlem 11 3 2 6 20 33 8 0.73 R. A. P. 10 2 2 6 15 24 G 0.G0 Ajax 12 2 1 9 15 38 5 0.42 Beurs. Overzicht Effectenhandel. De handel ten beurze was deze week niet bijzonder levendig en waar, als in du tabaks- en petroleumwaarden de om zetten van eenige beteekenis waren, lie ten de koersen veel te wenschen over voor de bezitters van deze stukken, ln de tabaksmarkt was de daling vrij alge meen; zoowel de groote als de kleinere maatschappijen zagen hunne stukken belangrijk in prijs verminderen, Van de petroleumwaarden moesten de Koninklijke, de Moeara Erim, de Suma tra. Palembang, enz. het voornamelijk ontgelden. Ook de Mijnwaarden hadden een slechte week; o. a. noteeren Redjang- I.ebong 270 na 307; dus 37 lager. Waren dus in het algemeen de locale waarden der Amsterilamsche Beurs slecht te spreken, ook de internationale fondsen gaven geen aanleiding tot flin ke omzetten of beduidende koersverhoo gingen, Alleen Mexicanen zijn dc-ze week iets beter. Portugal en Brazilië, zoo ook Rusland en Oostenrijk weinig veranderd. Van Amerikaansche sporen toonen en kele soorten, als Atchison Topeka, Kan sas City Southern eenigeu vooruitgang aan. Prolongatie 2 1/2 Gemengd Nieuws. Eon onrtergroiiösche kracht- installatie In den Staat Washington ie een door middel van waterkracht gedreven om dorgrondsche kracht-installatie ge bouwd, die zich in de nabijheid van de te midden van bijna ontoeganke lijke rotsen gelegen Snogmalmie-water vallen bij Dacoma bovindt. Ten ein de het doen Springen der kolossale rotsen te vetrmïjden, waardoor, be halve enorme kosten en aanzienlijk tijdverlies, ook gevaar ontstond, dat de watertoevoer zou wondfen afgesne den, zijn de machinegebouwen voor de turbines en de dynamo's onder den grond aangelegd. Voor dat doel werd in het imvendfig© van den berg een be staand hol vergroot tot een ruimte va© 65 vierk. M. in houd en 60 M.lengte. Een eleotrLsche lift, zich bewegende in een 80 M. diepe schacht en een 200 M. lange tunnel verbinden deze zeker nog niet overtroffen machinehal met de bovenwereld. In deze. ruimte, met gloeilampen electrisch verlicht, slaan vier dynamomachines, eik van 1500 ki lowatt, die door de zoo gsrnimen tijd onbenut gebleven natuurkracht van den waterval, door middel van vier turbines van geweldige afmetingen worden gedreven. Van hieruit voeren hoogspanningsdraden de oleciriciteit naar buiten, teneinde zelfs tamelijk veraf gelegen plaateen van licht en beweegkracht te voorzien. De kracht van den waterval biedt gelegenheid om deze in haar soort ee nige installatie nog belangrijk uit te breiden. Ze wisten zicli te redden. Over het algemeen zijn de Italiaan- Bche werklieden tegen werkstakingen en wanneer zij grieven hebben, grij pen zij het laatst na aar het genoemde middel om hu© zin te krijgen, maar trachten zich eerst op eene andere wijze te redden. Een troepje ItaJiaansche aardwer- kers, bij den aanleg van een spoorweg in Duitschland geëngageerd, zagen plotseling, zonder dat er eenige reden voor scheen te bestaan, hun loon ver minderd. Zij zeiden niets, maar gedurende den nacht sneed ieder van hen een eind van een duim lang van zijn schop af. Toen de ingenieur het opmerkte en naar de reden vroeg, antwoordde een hunner: „Niet zooveel betalen, niet zooveel aarde verwerken. Des te langer duurt werk. Italiaan niet zoo gek als Duit- scheir. Italiaan staakt niet!" Begrafenis van een hond. De vorige week verloor een rijke fabrikant te Vilvoorden dooT den dood een prachtigen St. Bernhardshond, waaraan hij zeer was gehecht, en be sloot het dier zoo plechtig mogelijk te laten begraven. Hij lief. een kostbare lijkkist maken en gaf 200 van zijn on dergeschikten bevel, dat zij aan de begrafenis moesten deelnemen. Dins dagmorgen om 11 uur had dc begra fenis plaats. De 200 mannen kwamen aan de villa van den fabrikant bijeen en defileerden in .optocht langs het stoffelijk overschot van den hond. Daarna werd de kist dichtgeschroefd en de werklieden namen ze op hun schouder De stoet verliet vervolgens het sterfhuis en bewoog zich lang zaam voort, voorafgegaan dooi- den fabrikant in zware© rouw, ©aar het einde van den tuin, waar een graf was gedolven. Tijdens de begrafenis stond de fabrikant hevig te snikken. Als een teeken van aigemeenen rouw kregen zijn werklieden een dag vrij met behoud van loon, het eenige ver standige besluit 5© deze gekke ver tooning. Op het graf van den hond zal een prachtig marineren geOer.kteeken worden opgericht. Zijn schutspatroon. Een. van die best gelukte en popu lairste figuren van cte Sieges allee in den Berlijnschen Thiergarten is het standbeeld van den markgraaf Otto den Luiaard'. De beeldhouwer Briitt heeft in dit werk een toonbeeld van luiheid en traagheid willen geve©. De mark graaf staat in een krachtelooze hou ding, men ziet dat hij slechte met moeite de oogen open kan houden, zijn linkerarm steunt vermoeid; op zijn zwaard, de kleeren hang en hem zelf3 slap om liet lijf, kortom, het is een man d5e zich van vermoeidheid' en mat heid nauwelijks op de bc-on kar. hou den. Voor dit standbeeld van dc-n laatsten regeerder uit hiet hui? Witfcelsbach in de Mark was dtezer dager, een prach tige tuil bloemen neergelegd, met veel v&rgeet-mij-nietjes er in. De bloemen liebben veel bekijks, vooral nadat be kend) is geworden dat ze afkomstig zijn van een jongen gymnasiast. die, mei het oog op die op handten zijnde over. gangs examens ongerust was gewor den diat zijn vlijt te wenschen had oveigelateini en nu markgraaf Otto als schutspatroon wilde eene©' ,in de hoop dat eir van hem zelf ook aog eens iets goeds zou ten rechtkomen.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2