NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezeii Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang. Woensdag 26 Maart 1902. No. 5748 ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1.M Voor de dorpen in den omtrok waar een Agent gevestigd ie (kom der gemeente), per 3 maanden1.3$ Franco door het geheel® Rijk, per 3 maanden1-65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, p«r 3 maanden 0.37 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIÈN Van 15 regels 50 Cte.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 015. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Sprtarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Z012- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DACJBE Co. JOHN F. JONESSuec., Parijs 3Ibu haubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 26 Maart bevat 0. a.: I)o vredesgernchten, De Engel- sche pers over de reis derTrans- vaalsche regeering, Henri Labou cltère, Ter eere van Dr. Albrecht, Het verzoek van een stervende, Piattelandszeden, enz. Politiek Overzicht. Het telegram van „Central News" uit Pretoria, naar luid waarvan Schalk Burger, Reitz, Lu kas Meijer esi Krogh Zondagmiddag otwiei4 die parlemen taire vlag uit Balmoral te Pretoria aankwamen om na een kort opont houd naar dien Vrijstaat door te rei zen, brengt natuurlijk die politieke wereld en de perskringen in Engeland in opsehuddSng. Alleen de ,,Standard"-correöpondient te Pretoria vult het bericht aan. Hij seint dat de genoemden Zaterdag, niet Zondag, te Pretoria aankwamen, door Kitchener's rijtuig afgehaald werden en redfen naar Kitchener's hoofdikwar- tier, waar zij met den opperbevelheb ber confereerden. Daarna reisden zij zuidwaarts Hieruit blijkt dat Kit chener nog te Pretoria is. Do correspondent dter „Standard" stelt het voor alsof het viermanschap door de jongste Engelsche operatien in Oost-Transvaal tem zeerste in het nauw gedreven .Kitchener hun onder werping en vredesvoorstellen kwam overbrengen. Dat voorstel gaan zij nu met dto Vrijstatens bespreken. Dit is ook de algemeene indruk te Londen, en de „Times" blijkt daar in te d'eelen. Het hlad ziet in het Boe- swn-bezoek aan Pretoria die erkenning van die Transvaalsche bewindsmannen, dat hot voortzetten van den oorlog ho peloos is, doch daaruit volgt niet dat hst gewapende verzet elders in Trans vaal en Vrijstaat terstond zal eindi gen, al onderwerpen zich de Trans vaalse lie bewindslieden. De „Daily News" voegt es- bij, dat ofschoon Sell alk Burger's autoriteit vaststaat, het twijfelachtig is in hoeverre Botha, do Wet en de la Reij haar erkenden, terwijl de „Daily Mail', die reeds den grondslag van die vredesonderhande lingen van Maart 1901 afdrukt, zijn bevrediging te kennen geeft, dat die vredesonderhandelingen gevoerd zul len worden met do Boeren in Zuid- Afrika en niet met Nederlanders of Kru garieten. Intusschen is nu aan die gissingen een einde gekomen. Brodrick. ds Engelsche minister van oorlog, zeide Maandagmiddag in het Lagerhuis, dat SchaLk Burger een veertien dagen geleden Lord Kitchener vrijgeleide heeft gevraagd o-m presi dent Steijn te spreken over de moge lijkheid van vredesvoorstellen. Met toestemming die Engelsche regee ring heeft Kitchener dat goed gevon den. Het wordt nu al waarschijnlijker, dat de nota's, gewisseld tusschen onze regeering en de Engelsche, op dezen stap van invloed zijn geweest. Veer tien dagen geleden, d. i. dus kort na dat de Transvaalsche regeering die stukken van Lord Kitchener in han den heeft gekregen. De Nedlerlancftsche nota wierp het denkbeeld op van een vrijgeleide voor die afgevaardigden dier Boeren in Europa, De Transvaal- sche regeering, kennis genomen heb bendie van het standpunt der Engel sche regeering, vraagt nu vrijgeleide voor zichzelf om met de Vrijstaters raad te plegen. De Engelsche nota noemde Burger en Steijn als de man nen bij wie die regeeringebevoegdhe- den der twee republieken berusten; nu gaat Burgier met Steijn spreken. De Engelsche regeering, dit verzoek van de Transvaalse lie regeering inwil ligende, gaat in de tegemoetkomende houding ,die zij in haar nota aannam, nog iets verder. Daar moedigde zij als 't ware Burger en Steijn aam, niet een vredesvoorstel tot Kitchener te ko men, nu staat zij hun toe met elkaar te beraadslagen, zonder dat Burger zich, haar allen schijn, tot het doen van een vredesvoorstel verplicht heeft. Veel zal nu afhangen van de samen komst tusschen de Transvaalsche en Vrijstaatsche bewindslieden. Voor de Boeren kan er niets als goeds uit voortkomen, In het oosten van Trans vaal zijn de Engelschen in de laatste maanden over het geheel gelukkiger geweest dan ergens andiers op het oor logsveld. Als de toestand ergens voor de Boeren er minder gunstig begoD uit te zien dan was 't daar. Het leek wed eens alsof die geest diaar zakte Nu zijn er onder de voormannen der Boeren daar flinke marman genoeg. Botha b.v. en Reitz, om geien anderen te nemen, zijn er niet naar om den moed spoedig te verrliezen. Mam* het kan stellig geen kwaad ,dat zij een» spreken met zulke kerels als Steijn en de Wet En als zij die la Rey zelf niet ontmoeten, niet onmogelijk heeft deze al Steijn en de Wet gesproken. Het kan niet anders of het gezelschap van Schalk Burger zal van die drie den opwekk enden en krachtgevenden in vloed' ondergaan. Het voordeel van het vrijgeleide, dat dte Transvalere gekregen hebben, is dat de ontmoeting nu zonder gevaar kan plaats hebben. Dat was anders, toen president Steijn in Augustus 1909, na met die Wet dien beroemden to vit door den Vrijstaat te hebben gemaakt, boven Pretoria langs de Transvaalsche regeering moest opzoeken. Ik moet erkennen dat ik niet gaar ne geroepen zou worden om_. te ver klaren wie in het Lagerhuis het beste kan weten wat een verrader is; maar indien ik zulks had moeten doen, zou ik wel niet durven zeggen dat ik den heer Chamberlain zou aanwijzen, maar wel dat ik ongeveer als volgt zou geredeneerd hebben: ,.Ik zou daar voor wel een man willen vinden die eens een ultra-radicaal was en nu lid is van een conservatief ministerie. Ik den afgevaardigde dr. Schalk gehouden, die op zijn gewone levendige wijze den vrijheidsoorlog der Boeren verheerlijkte en een parallel trok tusschen onzen der tigjarigen oorlog en het drama dat thans in het zuiden van het zwarte werelddeel wordt afgespeeld. Na deze rede welke door luide toejuiching herhaalde malen werd afgebroken, zong de Schubertbund den bier zeer populairen Boereumarsch, die met geestdrift en met het wuiven van zakdoeken en Heil-kreten begroet werd. Daarna besteeg dr. Albrecht het met Transvaalsche en Vrijstaatsche vlaggen, versierde podium en het werd in de stik- zou daarvoor een man willen hebben, volle zaai doodstil, toen hij over den die met Rhodes en anderen dien Raid marsch naar Ladysmith en over het le- j beraamde en dezen naderhand in den ven in het kamp aldaar begon te spre- steek liet Ik geloof dat zoo iemand ken. toen hij gins vertellen hoe hij een h(Her kan w(>tón wa< verrader is tijdlang in Engelsche gevangenschap run,™" geweest, en hoe gevaarlijk de dienst was -• bij de ambulances, die dikwijls niet ach- j -'^e keer DlUoo zeide toen. dat do ter de gevechtslinie bleef maar naar het j heer Chamberlain een verdoemde leu- front gezonden werd. Dr. Albrecht. die genaar is. Ik ben streng gesteld >p De „Daily Telegraph" zegt: „Met ta. meiijlce zekerheid mag men twee ge volgtrekkingen maken uit het buiten gewoon belangrijke bericht uit Pre toria. Do eene is dat er vredesonder handelingen gaande zijn, de andere dat ze van den vijand zijn uitgegaan". De „Daily Mail' „Al begroeten wij het teeken dat er vredesonderhande lingen gaande zijn, met vreugde, het zou voorbarig zijn den uitslag ervan te voorspellen, voor wij weten wat het uitvoerend bewind van de Boeren voor stelt, en of liet al of niet wil samen werken met zijn collega's te velde" ling wordt dit voorstel aangenomen, nadat op voorstel van de af deeling Sassenheim ook bepaald is, dat prij zen zullen worden uütgeloofd voor bloeiende narcissen. Ter bekostiging van de uit te loven prijzen wordt het hoofdbestuur gemachtigd om een be drag van f 200—300 te besteden. Uit do raedetteelingen blijkt, dat hel hoofdbestuur een Rijkssubsidie heeft aangevraagd voor het onderzoek ter bestrijding van de kwade plekken. Uit een antwoord van den lieer Ernst H. Krelage op den brief van rouwbeklag bij het overlijden van zijn den oorlog van hei berin had meege maakt. wist zijnen hoorders vele bijzon derheden te verhalen die den Holland- schen lezer echter meestbekend zijn. Na tuurlijk was ook zijne ambulance door de Engelschen geplunderd, bij welke ge legenheid twee zijner assistenten om het leven kwamen. Hij had 300 Engelschen en 360 Boeren verpleegd en had aan het hoofd van 6 ambulances gestaan. Zijn voordracht, die twee uur duurde, werd zeer toegejuicht, waarop de afge vaardigde Pchönerer over de schending der neutraliteit tegenover de Boeren sprak en o a. van de toenemende ver ontwaardiging over de Engelsche oor logsmanieren gewaagde, waarbij hij het betreurde dat er geen Bismarck meer was, die misschien door zijn gezag wat voor de Boeren had kunnen doen Voor het succes der zaak is het wel jammer dat Juist de Aldiiitsohers zich goede zeden en keur het woord „ver- zekerd beschouwd wonten". De „Daily News": „Men weet zeker vader blijkt, dat de oud-voorzitter der dat de B 0 oren -af gov aan li gd'en naar de Vereen iging de overtuiging had. da: Oranjertivierkolonie zijn gegaan. Alzijn opvolger met dezelfde toewijding het verdere is gissing. Indien de oor-1 en met. verjongde energie in zijn geest log eindigt door overeenstemming, kan voortbouwt, op de grondslagen onri.- de vrede in Zuid-Afrika echter als ver- zijn bestuur gelegd en dat de doemdf' af. Maar toen gestemd moest worden over de straf van den heer Dillon, heb ik niet vóór die straf wil len stemmen, omdat ik niet den schijn op mij wilde laden dat ik niet alleen stemde voor handhaving van de goe de ordie in het Lagerhuis, maar ook dat ik daardoor als mijn meening t® kennen zou geven, diat de heer Cham berlain geen leugenaar is". Nu kan cle barer Chamberlain weder eens de doopceel van Henry Labou- cbfcre lichten. Allee tot meerdere eere van Engeland® grootheid 1 De Engelsche pers over de reis der Transvaalsche regeering. De „Times" maakt die gevolgtrek- Buitenlandsch Nieuws. Ter eere van dr. Albrecht den onlangs uit Zuid-Afrika terugge keerden jungen arts, hadden de Alduit- schers in de groote Sofiënsaal te Wee- nen een feest georganiseerd, dat zeer druk bezocht was en waar met geest drift voor de Bueren betoogd werd. De „N. R. Ct." vertelt er van: Aan de eeretafei zaten, behalve de be kende Alduitsche afgevaardigden, onder wie ook Schönerer, eenige hier vertoe vende Boeren, alsmede enkele bekende hoogleeraren. De feestrede werd door eau het hoofd der pro-Boer-be.toogineen hebben geplaatst, omdat door hunne king dat daze beeren het hopelooze van openlijke sympathieën voor Duitschland n toestand begnnmen ld to zien eu en de Hohenzollern vete anderen Duit-1 gezind zijn, om vrede te vragen, ln- sche partijen, die het even goed met de i dien düt zoo ia zal die geheele toestand Boeren meenen. afgeschrikt worden om j aanmerkelijk gewijzigd worden, of- mee te doen, wat zeker van nut geweest zon zijn Wamt de Alduitschers staan nu eenmaal bij alle Oostenrijksche patriot ten in een kwaad blaadje. schoon er volstrekt met noodzakelijk uit behoeft te volgen dat liet georga niseerde verzet in Transvaal, om niets te zeggeu van dfe rest van Zuid-Afrika, ten einde zal zijn. De „Times" herin nert er verder aan dat de Boeren in westelijk-Transvaal sterker zijn dan in elke andere streek in het oosten dae ten zuiden van de Deiagoa-lijn is gelegen Vervolgens vestigt het hlad de aan dacht op een brief van iiaran bijzon- deren corresponftent te Ermelo, om te waarschuwen tegen al t® hoog ge sp: urnen verwachtingen op een aige- meene en gelijktijdige overgave van ai de burgers De velde. Die brief be wijst dat de correspondent niet gelooft dat de hevelen van de regeeringen Henry Labonehere hield in zijn district Northampton een redevoering. Wij halen uit het „Ti mes" -verslag daarvan een klein stuk aan: „De heer Chamberlain heeft den lof van generaal Vilonel gezongen. Van den heer Chamberlain verwon dert mij dat niet. Vilonel en andere Boeren zijn in onzen dienst genomen, en ik ken de voorwaarden waarop die achtenswaardige personen weiden aangenomen. Zij zouden 5 sh. per dag ontvangen en een deel van den buit, dieti zij op hun landgenooten: die uitkomst zouden leidön konden veroveren. Waren dat man-i zich zal hebben te herinneren nu de nen van eer, en is ons land zoo Iaag| Transvaalsche regeering te Pretoria gezonken om zulke menschen in dienst; is geweest. Zulk een overgaaf, zegt te nemen? Zij zijn de gemeenste ver-! de correspondent, is mogelijk, maar radens die bestaan hebben sinds de j hoogst onwaarschijnlijk. De Engel- verrader J udas zich zelf heeft opge- schen moeten slechts het eind van den hangen. De heer Dillon zeide dat Vi- j oorlog verwachten van het sneuvelen lonel een verrader was, waarop de j of gevangennemen van die Boeren te heer Chamberlain antwoordde dat Dil-j velde en van de overgave in groepen, Ion in staat was t-e weten wat een ver-| en zelfs van enkelingen. Zulke over- rader is („mr. Dillon was a judge of: gaven komen overigens eiken dag traitors"). voor. - wat men voorzitter zich meermalen met groote De ..Daily Chronicle": „Hot telegram ingenomenheid in dezen geest liccft uit Pretoria zal vol hoop worden ont- uitgelaten. De vergadering gaf door vangen, maar de Transvaalsche afge-| anplaus bare ingenomenheid met vaardigden kunnen, bij hun poging deze mededoeling te kennen, om de onderhandelingen te hernieu- UiTvotraan is de statistiek over de wen, geen ctementer voorwaarden ver- handelsbeweging in het Bloembol te.- wachten". vak over 1901. De „Morning Leader" hoopt dat Lord Van dc Vereenigm* ..Boom- en Plan Kitchener blijk zal geven van dên-j tenbeurs" te Boskoop was een sein ij- zelfden geest, dien hij tegenover Botha ven ingekomen, waarin de voorwaar den werden medegedeeld, waaronder inzendingen van de Vereeniging zou den kunnen worden aangenomen m de tentoonstelling, die te Boskoop zal worden gehouden Ier opnaamstelling van paconio's. Op voorstel van het. hoofdbestuur wordl besloten daarop niet in te gaan en vanwege de Vereeniging niet offi cieel aan de tentoonstelling deel to neimen. Nadat nóg mededeeling was gedaan van devereehillende berichten en uit gaande stukken van het hoofdbestuur die in liet „WeekbladP waren opge nomen. wordt de vergadering door het hoofdbestuur gesloten. Naar wij vernemen ts de da tum. waarop de heer T. Sanders liter ter stede over Spoorwegaangelegenhedt-n spreken zal, die van Donderdag 3 April. De Z eere er w. Hoer f. j. a. m. Wierdels, rector van he: St. Jozefsge sticht alhier, vertrekt naar Rotterdam om daar de oprichting van eene nieuwe parochie voor te bereiden, waarover hij daarna als pastoor zaJ optreden. De heer Wierdels. die hier nu negen jaar woonde, arbeidde ook in een meer openbare betrekking, namelijk als advi seur van den R K Volksbond en ont ving als zoodanig meermalen bewijzen van veler hoogachting en waard coring Feestzending van mr. J a- cob van Lonneps romantische werken. De van Lonneps-commissie verzoekt ons te melden, dat zij In staat is ge steld in het geheel ongeveer 500 stel of bÜOO deeltjes van mr. Jacob van 1 en- neps rom. werken te verzonden aan alle Nutsbiblioiheken, alle boekerijen 9'Vv H"1? en ern aantal andere VolksbihboUieken hier te lande, aan o(> bibliotheken ,n Zuid-Nedorland, 20 in Oost- en West-Indie 1:1 in Amerika en 1 mSmyrna, Voorde Ropmn-tniin,, getoond beeft en dat de onderhande lingen ditmaal weer niet zullen mis lukken wegens die eischeö. van Cham berlain en Milnar. In China. De „Times" verneemt uit Sjanghai: Een Belgisch syndicaat tracht de con cessie' voor den spoorweg van Sjanghai naar Nanking te bemachtigen, hoewel China haar reeds in 1898 aan Engelschen gegeven heeft. Goederen uit Sjanghai gaan in massa tolvrij over Port Arthur en den Nioe- tsjwang-spoorweg China in. hetgeen in strijd is met Ruslands toezegging, dat er op dien spoorweg geen goederenvervoer zou plaats hebben voordat China's fis- kale belangen bevestigd waren. Komen de mogendheden niet tusschenbeide. dan zal Nioetsjwangs handelsverkeer te gronde gaan. Stadsnieuws Haarlem, 25 Maart 1902. Bloembollen cultuur. (Vervolg). Na mededeeling van liet besluit tot stichting van een Krelage-fonds (zie ons vorig nummer), werd behandeld het voorstel der afidteeling Overveen van de Boeren of van hun leiders tot Bloemendaai, om jaarlijks een flink bedrag uil te trekken tot het uitloven van waardige prijzen op in het bui tenland voorkomende belangrijke bloemententoonstellingen. In de eerste plaats vocht bloeiende hyacinthen. lu de tweede plaats voor bloeiende tulpen. In de derde plaats voor bolgewas sen, welke in het bloembollendislrict in den vollen grond gekweekt wor den. Na eene uitvoerige gedachtemvisse- F« uilltton. De hond van de Baskervilles. (Een nieuw avontuur van Sherlock Holmes.) Door CON AN DOYLE. 14. Maar ik ben hier nog slechts pas. Man, man, riep ze, kun je niet begrijpen, of een waarschuwing voor u van belang is of niet? Ga terug naar Londen! Ga van avond nog weg. Ga, koste wat heit wil, hier van deze plaats des onhcila St, dlaar komt mijn broeder. Geen woord van hetgeen ik u gezegd heb tegen hem. Zoudt dio bloem niet eens voor mij willen plukken. We hebben vèeil bloemen om het moeras. St&pletou had de jacht beëindigd en kwam hijgend en blazend bij ons. Hallo, Berryl, zei hij, en het scheen mij toe, dat zijn toon allesbe halve vriendelijk klonk. Jack, wat ben je bezweet, Ja, ik ben op jacht geweest op een bijzondere zeldzame vlieg voor den na-herfst. Wat zou het jammer ge weest zijn, als ik hem gemist had. Hij sprak da-oom er ig, maar zijn klein© licht-grijze oogen keken onophoudelijk van het meisje naar mij. Gij hiebt reeds kennis gemaakt, zie ik. Ja, ik verteldte Sir Henry diat het eigenlijk al wat laat was om nu nog mooie bloemenpracht hier te za'en. Wat, wie dienkt je dan diat het is? Sir Henry Baskerville. Neon, neen, zei ik. Een heel ge-: woon mensch, zijn vriend. Mijn naam is Dr. Watson. Dan zijn we met ons gesprek mal propos geweè9t, zei ze, Jelui hebt niet heel veed tijd' voor een gesprek gehad, merkte haar broe der op, met vragende oogen. Ik sprak alsof Dr. Watson inwo ner werd en geen bezoeker bleef, zei ze. Het kan hem weinig schelen, of het te vroeg of te laat voor de bloemen hier is. Maar wilt u ons niet naar Merripit House volgen? Een korte wandeling bracht er ons naar Menipit House, eens een flinke boerderij in die dagen van welvaart, thans een huis dat ge moderniseerd was. Een boomgaard liep er om heen. maar de hoornen wa ren, zooals daar gebruik was, geknot, en liet geheel had een schraal en droef geestig aanzien. De deur Wëèd open gedaan door een zonderling, ruvv-ge- kleed oud man. De groote kamers echter waren gestoffeerd mtot een smaak, waaraan ik dadelijk zag, dat een vrouw daar heerschte. Toen ik uit hun ramen keek naar de eindeJooze hei, kon ik maar niet begrijpen wat dezen zeer beschaafden man en dat mooie meisje bewogen konden! hebben diaar te gaan wonen. We hebben een vreemde woon plaats uitgekozen, nietwaar? zei hij als in antwoord op mijn gedachten. En toch weten we ons nog zoo'n beetje ge lukkig te voelen, nietwaar Beryl? Volkomen gelukkig, zei ze, maar er klonk geen overtuiging in haar woorden. Ik heb een school gehad, zei Stïu pleton, in het noordien. Maar voor een man als ik, is dat werk te mechanisch en t© weinig interessant, doch het voorrecht om die jonge harten en hoof den te leiden en ze be vormen naar eigen karakter en idealen was nu al tijd heel dierbaar. Het lot was echter tegen ons. Een ernstige epidemie in de school brak uit en drie van die jongens stierven. Ik ben den slag nooit to boven gekomen en een groot gedeelte van mijn kapitaal is er bij blijven zitten. En toch, als het niet was om het verlies van de heerlijke nabijheid van jongens, dian zou ik mij nu over mijn ongeluk kunnen verheugen, want met mijn groote liefde voor botanie en zoölogie vind ik hier een onbegrensd arbeidsveld, en mijn zuster is even dol op de natuur ais ik zelf. En dit alles, Dr. Watson, is u door het hoofd ge gaan, toen u door het raam naar de hei keek. Ja, zeer zeker dfaebt ik er over, dat het hier voor u en uw zuster op den duur toch wel eens wat vervelend kon zijn. Neen, ik verveel me nooit, zei ze 6neL We hebben boeken, we hebben onze studiën en we hebben conversa ble buren. Dr. Mortimer is in zijn vak een geleerd man. De arme Sir Charles was ook heel pleizierig gezel schap. Wij kenden hem heel goed, en missen hem meer dan ik u zeggen kan. Denkt u, dat ik ongelegen zou komen, wanneer ik van avond met Sir Henry kwam kennis maken? Ilt ben er zeker van, dat hij het zeer op prijs zal stellen. Wilt u dan zoo goed zijn mijn bezoek aan te kondigen? Wij kunnen in onzen eenvoud misschien hem wel wat behulpzaam zijn eer hij aan alles gewend is. Wilt u even mee naar bo ven gaan, en mijn collectie lepidoptera eens zien? Ik denk dat het de com pleetste is van geheel zuid-westelijk Engeland. In den tusschentijd zal de lunch juist ge.roed zijn. Maar ik verlangde terug te gaan, De melancholie der streek, da dood van de ongelukkige ponie, dB rauwe kreet, diie deed' denken aan de ijzige legende dër Baskervilles, al d;ie dingen stemden met droef en ernstig. Dan, boven dieze meer of min vage stem ming was de waarschuwing van miss Stapleton gekomen, gegeven met zulk een ernst dat ik niet twijfelen kon of er lag een zeer gezonde reden achter, Ik wees beslist den aandrang om te blijven lunchen af, on ging weer terug langs hetzelfde pad, waarlangs we ge komen waren. Het scheen dat er voor hen, die het wisten, een nog korter pad was, want voor ik den hoofdweg bereikt had' was ik verbaasd Miss Stapleton met een hand in de zij op een stuk steen te zien zitten. Haar gelaat teeken de de grootste opgewondenheid en leek daar door nog schooner, - 'V nillKIIRil Smyrna. Voor de Boeren-krijgs- Ik heb den geheelen weg hard geloopen, om u vóór te zijn, Dr. Wat son, zei ze. Ik heb me zelfs den tijd niet gegund mijn hoed, te zetten Ik moest, weggaan zoneter dat mijn 'broe der het merkte. Ik wilde u zeggen dat het mij spijt dat ik zoo'n dwaze fout begaan heb, door u voor Sir Hen ry te houden. Wat ik gezegd heb, had heelomaal geen betrekking op u. Maar ik kan het toch niet vergo ten, miss Stapleton, zei ik. Ik ben Sir Henry's vriend, on zijn geluk gaat mij ter harte. Waarom staat u er toch zoo op, dat Sir Henry naar Londen zal gaan. Een vrouwengril, Dr. Watson, maar als u me beter kent zult u weten' dat ik niet altijd motieven kan geven voor wat ik zeg of doe. Neen, neen. Ik herinner ine heel goed den blik uit uw oogen en die ont roering van uw stom. Miss Stapleton, ik smeek u, wees toch openhartig, want van het oogenblik af aan. dat ik hier geweest ben, heb ik overal scha duwen om mij heen gezien. Het le ven is geworden als dat groote Griin- pensche moeras, met enkele groene plekjes, waarin inen kan verzinken zonder een gids om ze aan to wijzen. Zeg mii wat u bedoelt en ik beloof u.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1