kend; hij wist invloed te krijgen velen en wist zijne aanhoorders te boeien door zijne bezielende en geest driftvolle voordrachten, waarin hij zijne overtuiging uitsprak. Al heeft Brugman niet in liet volle licht des Evangelies gewandeld, hij heeft menig verdwaald schaap van <1© ongerechtigheid tot den Heer terug gebracht. Toen Brugman zijn einde voelde1 na deren, begaf hij zich omstreeks 1471 in liet ziekenhuis te Nijmegen, alwaar hij nog verschillende brieven schreef aan vrienden, ook weer aangaande de kerk en haar dienst. Hij overleed in het jaar 1473 in het ziekenhuis, juist toen die stad Deven ter door de pest was aangetast en Ka- rel de Stoute Nijmegen veroverde. Pa ter Brugman is, evenals Geert Groote en anderen van zijn tijd geen hervorm. Wanneer de achterstallige zaken ddo moeten worden afgemaakt, is intu ;- schen niet gebleken. De leden hebben bezwaren tegen een ochtendzitting, de burgemeester tegen een avond zit ting; idte middagvergaderingen zijn niet toereikend het cenige middel zal een nachtelijke bijeenkomst v»- zen, die bovendien het voordeel heeft dat er geen of weinig dwarskijkers zullen zijn uit het publiek. Of de leden van den Raad moesten zich eens ernstig voornemen om voort aan kortere redevoeringen te houden maar ik kan mij voorstellen, dat dit wel wat al te veel gevergd zou wezen! Do geheime vergadering duurde maar even vau half elf tot twaalf, en toen eerst gingen de deuren weer open. Wie daaraan nog getwij- feld hebben mocht, zou toen bespeurd IT. M. de Koningin thans reden geeft tot groote tevredenheid, heeft H. M. toch op advies van den behandelen- den geneesheer, dr. Roessingh, die van meening is, dat in het belang van de gezondheid van H. M. de Koningin groote vermoeienissen dienen te wor den vermteden, tot Hoogstderzelvcr groot .leedwezen moeten licfeluiten, dit jaar af te ziein van het bezoek aan de Hoofdstad. fceweest, maar hij en anderen hebben j^b^en dat de geheime discussies over den weg gebaand voor de hervormers der 16e. eeuw. Brugman behoorde tot de 15e eeuw, en daarin heeft hij het werk volbracht, waarvoor God hem ge roepen had. Een luid appiaus beloonde spreker voor zijne rede. Uit de Omstreken. Heemstede. Op Donderdag 3 April a.s. tusschen 's morgens tie nen 1 uur, zal in een der lokalen van het Raadhuis alhier, de ver kiezing plaats hebben van 3 hoofdinge landen en 3 hoofdingelanden-plaatsver vangers van liet Hoogheemraadschap Rijnland"" Hillegom. Alhier is een rijwiel, dat onbeheerd was gelaten, ontvreemd ten nadeeie van den heer v. d. A. De politie stelt een on derzoek in. Een 14jarige, alhier wonende knaap, werkzaam hij de Wed. M. v. d. Linden, werd deze week door de dochter van genoemde weduwe betrapt op diefstal van twee rijksdaalders uit een in de woning staande kast. In de laatste we ken was er meermalen door mej. v. d. Linden geld uit haar kast gemist, zooals een zakje met f 3 aan klein geld en voor eenige dagen zelfs een bedrag van f 13,50. De jongen bekende, ook deze diefstallen te hebben gepleegd, waarvan hij een ge deelte had versnoept en het overige had gegeven aan zijn moeder, die, ofschoon wetende, dat dit geld ontvreemd was, daarvoor toch het een en ander had ge kocht. Telsen. Spoedeischende openbare vergadering van den gemeenteraad van Velsen, op Donderdag 27 Maart 1902, nam. 1 uur. Agenda: Het voeren van een rechtsgeding in zake de onteigening van eenige wegsge- d eel ten ten behoeve van de verlegging van den spoorweg Haarlem—Uitgeest. Alhier wordt bekend gemaakt, dat de kohieren der personeele belasting, de nos. 5. 6 en 8, over het dienstjaar 1901, 4e kwartaal, op den 22en Maart 1902 in vorderbaar zijn verklaard en aan den ontvanger ter invordering zijn ter hand gesteld, Zandvoort. Op 1 Maart j.l. waren onder het actieve gedeelte der schutterij, 1ste ban, begre pen 26 schutters, die niet gediend had don bij de Nat. Mil., 1 die bij de infante rie en 3 die bij de zeemilitie gediend hadden. Onder de reserve behoorden 27 die niet gediend hadden btj de nat. mil., 3, die bij de infanterie, 1, die bij de vesting-artillerie, 1 die bij de genie en 2 die bij de zeemacht gediend hadden. Door R en W. is opgemaakt het kohier van de hondenbelasting, voor 1902 tot een bedrag van f 315. en het kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen voor 1902 tot een bedrag van 4983.27. NABETRACHTING van den GEMEENTERAAD. De mogelijkheid, om op den dag van de Raadsvergadering zelf daar over na te betrachten, is hierdoor ontstaan,, dat de vergadering begon 's morgens te tien uur, inplaats van 's middags. Dat deze merkwaardigheid de al- geaneene sympathie vtan de raadsle den kon verwerven, bleek niet uit do opkomst. Van de 33 lediem waren er 11 afwezig. En dat dit niet maai- zoo toevaillig Nva£, kwami duidelijk aan den dag. De heer Van de Kamp begon met een aanval op de nouveauté. Hij wees erop, dat op dat uur velen ver hinderd zijn de vergadering te bezoe ken en verzocht den Voorzitter zoo weinig mogelijk meer ochtendverga deringen uit te schrijven. Daar kwamen de bezwaren los. Eerst de heer Hugenholtz, toen de heer Roog, daarna de heer Modoo. En deze bracht gelukkig den humor in 't debat, door te vragen of de Raad hier misschien aan ejen striafzitling te denken had, omdat in de vorige vergaderingen soms zoo weinig was afgedaan. Do Raa,d schoot in den lach want ik houd het er voor, dat menig een bij zichzelf aan die reden had dacht. En de vroolijkheid steeg ten 4op, toen de heer Modoo zei: ,,als de Agenda te groot is om in een. middag vergadering ie behandelen, waarom aio dan niet wat verkort?" De burgemeester, die zelf ook over deze opmerkingen had geglimlacht, verzekerde, dat hier geen sprake was van een strafzitting, maar dat er veel zaken «aan de orde waren, die nu eens moesten worden afgedaan. En toen deed de lieer Van den Berg, als moddcus, nog een duit in 't zakje, en werden publiek en pers de deur uitgezet., omdat de Raad in geheime zitting ging vergaderen. Waarschijnlijk zal er wel niet heel gauw meer een ochtendzitting komen. de spoorwegquaesüe haddien geloopen. Andters toch was het onmogelijk ge weest, dat het adras aan de Regee ring (dat de lezer in dit nummer in extenso vinden kan) zoomaar zonder debat zou zijn goedgekeurd'. Moge het ©enigen invloed hebben in dien Haag! Was maar een half uurtje tusschen de heropening van de vergadering en de pauze. Maar in diie 30 minuten stof te over voor -dien Nabotrachter, Als die president en de secretaris van de Kamier van Koophandel hunne reis kosten naar die receptie ten paleize te Amsterdam betaald krijgen, dan liact- den de Raadsleden die naar Utrecht gingen om het. abattoir te zien, zeker ook recht op vergoeding van reiskos- teai uit de gemeentékas," betoogde die heer Van de Kamp en de heea- Hugen holtz viel hem in een onderonsje bij en mompelde zooiets, dat niet vrien delijk ldonk voor de receptie tem hove „ja, maar zóó meen ik het niet,' zei dte heer Van de Kamp. „Ik. wel", ze de heer Hugenholtz. De Raad ging niet op de zaak in, de Voorzitter ook niet. Toch eeloof 'ik, dat de heer Van de Kamp gelijk had. Als heit voor d'e gemeente nuttig is, dat d'e Raad gaat reizen, dan moet de gemeen tekas dat ook betalen. Is het niet nut tig, dan moet de Raad liever thuis blij ven. Minder gelijk had: dunkt, mij d© heer Modoo. dlie zich ongerust maakte dat de drinkfontein dlie d'e vereeniging tegen liet inishnndeion uui dieren wiu- bood, altijd op dezelfde plek in 't Scho- terkwartier d-e a-dro—nnu a .;i\voes zou moeten blij ven staan. De heer van Styrum deelde die vr< niet en zei, dat de gemeente als daarover later twist ontstond, dia drinkfontein altijd nog kon lev mi's-: uren. II: zie e- dachten het Beetuur van <Je schenken de vereeniging al mest het ding opge scheept. De neer Moctoo kan overi gens gerust wezen: 't. Bestuur zal zijn gezond verstand wel gébruiken cn ere en herwaar hebben, als B. en W. op goe de redenen ch- drinkfontein mochten willen verplaatsen. De heer De breuk sprak over een water (dte Papentoirenvest) maar wenschte niet over die daaraan onaf scheidelijk verbonden brug te spreken. Zoo loste hij het vraagstuk op, hoe men zonder brug over een water kan komen, Antwoordl: nuen neemt een wolk van welsprekendheid;, gaat daar op zittenen drijft er zoo over he-en. De Raad! dreef mee, belialve die lieer Roog, die blijkbaar geen vertrouwen in die wolk had en in zijn eentje aan den overkant bleef staan. Datzelfde lot van eenzaam head overkwam hem met zijn bezwaren tegen tie bestrating van de Coorahertstraat, waarbij de wethouder met zijn speech over keien en klinkers en klinkers en keien den heer Hugenholtz (zonder die Haan) zóó weinig wist te boeien, dat deze ging tureoi in dte Nieuwe Rotterdammer. Wel ongedwongen, maar niet heel be^ teefd. De Voorzitter staarde dan ook, maar zweeg. Toen gingen de leden aan hun aan- gekleedien boterham, die in de tweede klasse-trouwkamer klaar stond, 't Ver volg van de Nabetrachting moet dus in ons volgend nummer komen. Hinderwet. De minister van Waterstaat, han del en nijverheid heeft een circuiairc aan de Gedeputeerde Staten der pro vinciën gezonden, waarin hij er de aandacht op vestigt, dat de instructie van de op gTond der hinderwet inge stelde beroepen van lieverlede lang duriger wordtt, zoodat Harer Majes teits beslissing bijna nooit kan wor den genomen binnen den termijn van drie maanden, welken de wet daarvoor heeft gesteld, maar dikwijls eerst vele maanden later. Hij acht het daarom wenschelijk, dat er eene poging worde gedaan *n het belang der industrie om don duur der instructie zooveel mogelijk c be korten. Acad. Examens. Aan de Universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg afgelegd het 2e natuurkundig examen door den heer E. Arrias; het theoretisch tandmees ters-examen dsoor den heer M. Woro- niek. Bevorderd tot doctor in de Staats wetenschappen „op stellingen" de heer Mr. H. J. D. van Lier, geboren li Amsterdam. ding der Scott's Emulsion, de inoeie- lijkheid is overwonnen, om lever traan voor iedereen bruikbaar te ma ken. Scott's Emulsion bevordert de spijsvertering, vermeerdert het bloed en vormt een. zoo heilzaam voedings middel, dat het het zwakste gestel in korten tijd volkomen gezondheid te ruggeeft. Do echte Scott's Emulsion is steeds verpakt in. e>en zalmkleurige®. omslag gesloten door ons Handelsmerk, voor stellende een vissclver met een groo- ten kabeljauw op den rug. Depóts: The import Trading Office, Graven- hage. oe Heer Henri Sanders. Amsterdam, de Heer F. F. van Santen Kolff. Rot terdam. de Heer A Mulder, 's-Graw-nhage. de Heer J. H. I. Snabilié, Rotterdam, de Heer A van Tuijll, Paler-traat Amsterdam.' Mejuffrouw E .de Leeuw, drogist, 's- Gravenhage. T. P. VAN DFN BERGH en ZOON HeiiicrinweET. Utrecht. J. VAN GULIK. Haarlem. Gebroeders BLOKPOEL. t.? - r r.nven- hage. H. DE ZWART en Co.. Utrecht Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Een kras oudje. De bijna 88-jarige vrouw van D. Mossel te Woldendorp bracht dezer dagen te voet een bezoek aan haar fa milie te Finsterwold. Brand. Dinsdagmorgen te 2 1/2 uur ontstond brand in de exportslacuterij van A. van Wieringen te Alkmaar, waardoor de slachterij en het daaraan verbonden woonhuis werden vernield. Eenige var kens, een koe en een aantal nuchtere kalveren kwamen in de vlammen om. Het vee is op beurspolis verzekerd. De schoorsteen schijnt de oorzaak te zijn. Hoewel er een sterke wind woei, en daardoor de belende huizen groot ge vaar liepen, wist de brandweer ze te be houden. Leger en Vloot. De m'inister van oorlog heeft beslist, dat ook de ingelijfden bh" de militie, wier diensttijd onder gewone omstarn - dierheden op 1 Januari 1902 reeds zon zijn verstreken, doch dlie ten gevolge van desertie, opgevolgd door een rech terlijk vonnis, op dien datum nog niet gepasporteerd waren, evenals de ove rige miliciens, nog zeven jaren bij de Landweer worden in dienst gesteld. Rechtszaken. Als een bizonderheid meldt men uit Arnhem, dat aldaar bij het 3e reg. infanterie de vorige week een loteling van de lichting 1902 is in- 'fid, reeds in het gelukkige bezit van een vrouw en zeven kinderen. Hij is gehuwd met een weduwe met 6 kin deren en werd dezer dagen nog verblijd door de geboorte van een zoon. Yoor de Boeren. Het Middelburgsche damescomité heeft van het Hoilandsch-Russische co mité te St. Petersburg 2000 ontvangen ten behoeve der Boerenvrouwen in de kampen. Binnenland. Uit de Hofstad. H. M. de Koningin-Moeder droeg aan jhr. De Ranitz, intendant van Haar Huis, op. Haar te vertegenwoordigen bij de bij setting op aanstaanden Don derdag in den familiegrafkelder te See- genhaus bij Neuwied. van het stoffelijk overschot van dte Prinses-Moeder von Wied, tante van Hare Majesteit. Heden vertrok jbr. De Ranitz naar Neuwied H. M. de Koningin zaizich waarschijn lijk bij dezelfde gelegenheid door een van Hare hofdignitarissen laten ver tegenwoordigen. H. M. de Koningin en Z. K II de Prins stellen zich voor Donderdag 3 April uit de Residentie naar het Loo terug te keeren. De Mi nieter van Koloniën, de heer Van Asch van Wijk, zal tot omstreeks de helft van April te1 Wiesbaden een nakuur ondergaan en wordt daarna in 's-Gravenhage terug verwacht Prins Hendrik. Dinsdagmorgen kwam Prins Hen drik te Delft en bezocht die Polytech nische school. Ontvangen door den directeur, prof. J. Kraus, begaf Z. K. H. zich nniar do Mijnbouwkundige afdeelkng, waan- onder leiding van dien hoogleeraax J. L. C. Schroeder van der Kolk, practische oefeningen in de geologie werden verricht Geen koninklyk bezoek. De particuliere secretaris van H. M. de Koningin machtigt de Pers, het na volgende te berichten: Iloewel de gezondheidstoestand van INGEZONDEN MEDEDEE- LING EN. 30 cents per reeel. Slechte spijsvertering. Yele kinderen sukkelen er aan. Wij ontvingen den volgenden brief van de ouders van een kind, dat leed aan slechte spijsvertering en de En- galsche ziekte had: Frankfurt a/d Main, Herbart- strassel3, I, 15 Juni 1901. Mijneheeren, Hierbij geef ik U de verzekering, dat Uw preparaat, ge naamd Scott's Emulsion, mijn pleeg kind veel goedi heeft gedaan. Het kind was tengevolge van Engelsche ziekte en braken zeer verzwakt Na gebruik der eerste flesch konden wij eene gxoo- GEMEENTERAAD. Moord te Russum. De zaak van J. van de Heijsteen, be klaagd van moord gepleegd op een meisje te Bussum, is naar de openbare terechtzitting verwezen. Tegen twee recidivisten zijn Dinsdag voor de Amsterdanuche rechtbank gevangenisstraffen voor den tijd van 5 jaren geëischt negens een poging tot inbraak in een koop manshuis aan de Heerengracht. Een zware kelderdeur, gesloten en buiten dien beveiligd door twee schuivers, een ketting en een afsluitboom for ceerden zij met ruw geweld en ver schaften zich alzoo toegang tot het ge- heele huis. Zij werden echter ge stoord, vreesdten voor ontdekkin© en verlieten het perceel zonder iets mede te nemen. Een van deze twee man nen heeft sinds zijn jongelingsjaren een leven van louter misdaad gei-id. Op zijn 21e jaar stond hij aan het hoofd van eene bende jeugdige bandie ten. Hij deelde de lakens uit, maar stak ook het leeuwendeel van den buit op. Mr. Regout heeft meermalen de ge legenheid gevonden met dezen man in de gevangenis te spreken. Hij zeide vaak onomwonden, diai hij geenszins van plan was, teruggekeerd in do maatschappij, zich te beteren doch in tegendeel de eerste dte beste gelegen heid te zullen aangrijpen om zijn oude leventje te hervatten. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Tot heden is voor Enschedé ingeko men f 61,599 93: daarbij komt de col lecte van Maandag aan de fabrieken ad f 1469.77. De Trade Unions remit teerden 20 pd. st. In Viersen en Coesfeld wordien we vers gevraagd; wij ven-nemen, dat en kele arbeiders dier firma Van Heek Co. derwaarts vertrekken, Te Borgercompagnie is Maandiag gestaakt door landarbeiders. Eisch: weekgeld zes gulden, arbeidstijd van zes tot zes uur. De landbouwers zijn geneigd om den eisch in te willigen, mits de werktijd wordt gesteld van vijf tot zes uur. BUITENLAND. Het gebouw der TonhalJe te Zürich is van 1 tot G Juni afgehuurd voor een in ternationaal congTes van arbeiders inde weef-nij verheid. Sporten Wedstrijden. Yoetbal. In de Oostelijke le kl. competitie is de WILLY SCHMIDT. te verbetering bespeuren, en nu wij met het gebruik ervan geregeld door gaan, is het kind gezonder dan het vroeger ooit geweest is. Tevens dient nog te wordtin opgemerkt, dat het kind Uw mwMel gaarne inneemt. U van harte dankend, Hoogachtend, (get) F. Loos. Wanneer kindierenmet de spijsver tering sukkelen, en zij blijkbaar uit hun voedsel niet dae kracht halen, die voor den, groei van een kind noodig is, dan is het raadzaam hun bij het gewone voedsel een weinig Scott's Emulsion te geven. jDit wereldbe roemde preparaat bevat de uitmun tende Noorweegjscbje levertraan met natronhypophosphiet en glycerine in een smakelijken em 1 i ch tverte er baren vorm. Kinderen beschouwen Scott's Emulsion niet als medicijn, maar als een lekkernij, en wij overdrijven niet met te beweren, stand: Club O O a Q j f? a o S 3 V 2« S 5 r- Victoria 11 7 3 1 34 11 17 1.55 Hercules 11 5 5 1 27 20 15 1.37 Go-ahead 11 5 3 3 23 22 13 1.18 Quick 9 i 1 4 20 13 9 1.— Utile Dulci 9 2 2 5 11 18 6 0,67 Vitesse 10 2 2 6 19 28 6 0.60 Pr. Willi. 11 2 2 7 13 35 6 0.55 Het ranglijstje der West. 2e kl. a.(over- gangscoinpetitie) ziet er als volgt uit: Volharding Sparta A. V. V. Olympia Quick Swift 2 5 1 5 1 4 2 1 0 1 0 1 28 11 14 1.55 2 21 11 11 1. 2 24 22 11 1 3 28 14 10 1.11 7 7 22 2 0.25 7 6 34 2 0.25 Onderwijs. Naar mem ons mededeelt, heeft die minister van binnenlandse he zaken, door middel vaai de districts-schoolop- aieners, de lesroosters van den eerlang aan te vangen nieuwen cursus dier Rijksnoruiaalscholem opgevraagd. Het schijnt dus dat er in zake de opleiding van ondtenvijzers aan deze inrichtingen dat met de uitvin-«*an liet ministerie iets gaande is. Vergadering van den Raad der ge meente op Woensdag 26 Maart 1902, dies voormiddlags te 10 uur. Voorzitter die Burgermeester. Afwezig bij dien aanvang dier zitting de hoeren Groot, van Dieren Bijvoet, Klein, Bedjnies, Hofland, De Lanoy, Spoor, Bijvoet, Loomiedjer, WeLsenaar en De Haan Hugenholtz. Voordat de zitting met gesloten deu ren aanving, verzocht de heer v. d. KAMP in den vervolge niet op dit zeer ongeschikte uur een raadsvergadering te beleggen. De VOORZITTER zal trachten zooveel mogelijk aan den wensch te gemoet te komen. Het kan met het oog op de groo te agenda echter moeilijk anders, en vele heeren hebben bezwaar tegen avondver gadering, die spreker ook niet zeer ge lukkig vindt. Er waren nu zaken die be slist afgedaan moesten worden. De heer HUGENHOLTZ geeft in over weging voortaan hetzij een avond-ver gadering te beleggen, hetzij in den ver volge twee middagen achtereen le ver gaderen. Voor het arbeiders-element is het zeer moeielijk een geheelen dag te vergaderen. De heer v. d BERG sloot zich hierbij aan. Voor medici is het ook moeielijk. De heer ROOG betuigde aan den uit gesproken wensch ook zijn adbaesie. De heer MODOO kan op de agenda niets vinden, wat zulk een ochtendzit ting motiveerde. Het is misschien een leelijke gedachte; maar is dit een soort strafdienst? De VOORZITTER zegt, dat het aUer- minst in zijn bedoeling gedegen heeft, den Raad te straffen. Alleen is het ge weest om d,e grootte der agenda. PUNT I. Medledleelinge n en inge komen stukken. A. dat is gesteld in handen van B. en W. om advies: lo. een adres van Regenten van het Gereformeerde Weeshuis, om de percee- len L'uitensteeg no. 1533 hooger te mo gen bouwen dan anderhalf de breedte der aangrenzende straat. B. dat is ingekomen: lo. een schrijven van mej. L. J. Mete- lerkamp, dat zij hare benoeming tot di rectrice van 't Groote- of St. Elisabeths- Gasthuis aanneemt. 2o. een adres van mej. A. Josset, hou dende verzoek, om haar met 1 Septem ber e. k. eervol ontslag te verleenen als leerares aan de Meisjesschool voor mid delbaar onderwijs met 5-jarige cursus. 3. een voorstel van den heer H. van Linden Tol en drie andere leden van den Raad, om van gemeentewege een nieuw vaccinatiebureau te doen bou wen; 4. een adires van L. C. de Koter, om garens te mogen wasschen in heit nret gedempte gedeelte der Papentorens- Bingelgrachf; c. Een schrijven van den Commis- sarifs eter Koningin in die provincie Noord-Holland, houdende toezending van het eervol ontslag als buitenge woon gemeente-veldwachter aan den agent van politie 3de klasse P. M. Eijnwachter, en van het ontslag als zoodanig aian den agent van politie 2de klasse J. Coule. d. lo. een schrijven van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 26 Februari j.l. No. 5 inzake aanvaarding van grond aan de Verlengde Ostadestraat van F. W. L. van Aijsma. 2o. een, schrijven van dezelfden, ten. geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 26 Februari j.l. No. 6, inzake verhuring van gronden aan E. L. W. van Dobben en F. J. L. Ped- tenburg; 3o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 26 Febr. j.l. No. 7, inzake verhuring van grond achter de Stads Aschbelt aan Pelten- burg en Zoon. 4o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het. door hen goedge keurde raadsbesluit van 26 Febr. j.l. No. 8 inzake verhuring van walgrond aan J. P. A. Nelissen. 5o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit va.n 26 Febr. j.l. No. 14, betreffende de aanvaarding van grond aan dte Gasthuispoort van J. Fortgens. Hteit prooesverbaial van. opneming van boeken en kas van dien gemeente ontvanger. Aan mej. B. van Cleef wordt op verzoek eervoil ontslag verleend als onderwijzeres aan kostelooze school lertt B. PUNT II. Zitting met gesloten deu ren. PUNT III. Spoorwegpla nnea In behandeling komt het bekende adres van die Kamer van Koophandel, waarin bezorgdheid wordt uitgespro ken over de spoorwegplannen, het adres van adhaesie der Haariem- sche Bankvereeniging c. s. De VOORZITTER zei: Naai" aanleiding van die besprekin gen in de besloten zitting van 12 Maart j.l. hebben wij dte eer u mede te deelen, d'at wij terugnemen ons voorstel van 28 Febr. 1902 en u in overweging geven liet volgendie ont- werp-besluit met uwe goedkeuring te bekrachtigen: De Raad der gemeente Haarlem, Besluit: Een adres te richten tot die regeering waarin le. gewezen wordlt op de groo te nadoelen voor de gemeente verbon- dten: a- aan een gewijzigde* richting van den ontworpen H. E. Spoorweg tus schen Amsteriliam en Haarlem, omdat daarbij nog eene aansluiting aan ac lijnen tier Staatsspoor, noch een tion tan zuiden vaai Haarlem wordt verkregen; b. aan het stand' kamen een-er recht- streeksclie Hpoorwegverbinding tus- scheai Amsterdam en Leidten, ten gevol ge waarvan niet alleen Haarlem van het sneltrein verkeer zoudte won-den af gesloten, maar bovendien in de ont worpen tramwegen in eten Haarlem' m er meer wijziging zoude moeten wor dien gebracht, 2e. beitoogd' wordlt: a. diat maar 's Raads meaning door de bedloeldle wijziging van dien ontwor pen H. E. Spoorweg dte- beteekenis voor Haarlem- van dli'en spoorweg voor een groot dietel zoude vervallen; b. dat een groote benadeeltng van locale belangen als dloor d'e snijlijn AmsterdamLeidien zoude wordten ver oorzaak, slechts te billijken zoude zijn wanneer düt dloor een groot open haar belang- dringend gevorderd werd. (waarvan niet gebleken is). Aangenomen. PUNT IV. Kamer van Koophandel. B- en W. zenden aan den Raad toe rekening en verantwoording over 1901 van de Kamer van Koophandel en Fa brieken allijea*, aanwijzende in ont vang een bedrag van f 500.— en in uitgaaf een van 440.115 en alzoo slui tende met een batig saldo van f 59.885. Zij stellen voor deze rekening goed te keuren. (76). De heer v. d. KAMP heeft in de re kening gezien, dat de reiskosten voor voorzitter en secretaris vergoed worden, wanneer die op audiëntie gaan naar Amsterdam. Spreker ziet niet In dat die kosten door de Kamer en dus door de gemeente vergoed moeten worden. Hij wijst er in dit verband op, dat de kos ten naar Utrecht voor de raadsleden niet vergoed zijn PUNT V. Grondver huring. B. en W. stellen voor op verzoek van den beer G. W. Smeenk het be sluit waarbij hem grond aan de Vuil nisbelt verhuurd werd, aldus te wij zigen, dat inplaats van 150 vk. Meter wordt gelezen 80 vk. Meter. Aangenomen. PUNT VI. Drinkfontein Schote te- si n g e 1. De Vereeniging tegen het mishan delen van dieren voor Haarlem heeft te kennen gegeven dat zii aan de ge meente wenscht aan te bieden een ba drag in geld, dat noodig za! zijn tot het plaatsen van een drinkfontein aan den Schotersingel tegenover de Ostade straat. B. en W. stellen voor behoudens goedkeuring- van Ged. Staten het aan bod te aanvaarden en voor bet plaat sen eener drinkfontein beschikbaar ta stellen een bedrag van ten hoogste De heer MODOO vraagt of de gemeen te gebonden is in de toekomst tc-n alien tijde de drinkfonteinen op die plaats le plaats te laten staan. De heer DE BREUK gelooft nïei, dat de Vereeniging jutet op die bepaalde plaats zal staan, doch in elk gevai we) in den omtrek. De heer MODOO acht liet wenschelijk op te nemen de bepaling, dat de gemeen te het recht van plaatsing aan zich houd:. De heer VAN STYRUM gelooft, dat dit bezwaar wel aardig gevonden is door den heer Modoo, doch dat dit in de prak tijk geen bezwaar zal opleveren. De heer DE BREUK meent dit even eens. Het geheele voorstel B. en W, wordt nu aangenomen. PUNT VII. Gratilic atie. B. en W. stellen voor aan mei. M. Wesseling, weduwe E. J. Hessels, :n le ven agent van politie 2e klasse, recher cheur in dienst der gemeente, :e ve-be nen een gratificatie van f 100, kwartaais- gewijze uit te betalen. De VOORZITTER zegt. dai, het hier geldt de weduwe van een man, die een trouw dienaar van de gemeente geweest is. Dat wenscht spreker van deze plaats te memoreeren. Voorstel B. en W. aangenomen. PUNT vm. Verbetering in verband met spoorweg-toestanden. Door de Holb IJzeren Spoorweg- Maatschappij is aan B. en W. de wensch te kennen gegeven, dat zij met het oog op hare plannen tot wijziging van den bestaanden spoorweg zou willen overgaan tot de omlegging der Oostersingelgracht, In nauw verband hiermede staan de voorgenomen ver betering van den spoorwegovergang in den Harmenjansweg en de omleg ging van den weg naar het terrein der gemeente-reiniging. De voorbereiding dezer plannen, zeggen B. en W., is echter nog niet zoover gevorderd, dat thans reeds daartoe strekkend voorstel kan worden gedaan, doch eene daarmede samenhangende verandering van den toestand daar ter plaatse kan door de de noodzakelijkheid tot het leggen der hoofdleiding der lichtfabrieken geen verder uitstel lijden, zooóai wij genoopt zijn de daarvoor benoodigde gelden reeds thans te vragen. Deze verandering betreft de demping der Papentorenssingelgracht voor het ge deelte liggende tusschen de Ooster singelgracht en den Harmenjansweg. Niet alleen komt deze demping B. en \V. wenschelijk voor met het oog op de belangen van het verkeer, aange zien daardoor een breede verbindings weg zal ontstaan, maar in de gegeven omstandigheden worden door de dem ping belangrijke uitgaven voor ver- nieuwiug en onderhoud van bruggen, het loggen van zinkers en het maken eener beschoeiing overbodig. B. en W. moenen, dat de bestaande brug over de Papentorenssingelgracht bij de Oost-vest zal kunnen vervallen en de nieuwe vaste brug achterwege blijven, waardoor de oprit naa* de over liet Spasme te iualien brug be langrijk wordt verbeterd Tengevolge van de gedeeltelijke demping, zal, naar B. en W. meenet een aanzienlijke besparing worden verkregen, daar de luist on voor de bmoodigde openbare werken aldaar, Wanneer de gracht blijft bestaan, ge raamd worden op f 36.000. B. en W. stellen voor, voor gemeld doel 20.000 beschikbaar te stollen. Ingekomen is een verzoek van De Ko-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2