NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang Donderdag 3 April 1902. No. 5754 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Voor Haarlem per 3 maanden ƒ1.20 i, iGwKbM!^^an 1—5 regels 50 Ota.; iedere regel meer 10 Ote. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), de prijs der Advertentiën ran 1-5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden 1-80 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door Let gebed, Bgk, per S uinta. «1-85 iT Beolamc. 80 Cent per regel. Afzonderlijke 002X Bnrennx: Gebouw Het Spanme, Komperemgel 70, rink b(j do Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, roor Haarlem, per 8 maanden0.87J* Telefoonnummer der Hedaetlc 800. Telefoonnummer dor Administratie 183. n u de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem iB bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en IteclameB betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs SIM* Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat nit z !S bladzijden. Haarleo '8 Dagblad van 3 April Jevat oa.: De concentratiekampen worden verbeterd, Yredesgerncbten, Uit Zuid-Aiïika, Vrede in de diamant nijverheid AmokKennen te Woestduin, Vervalschlng van post wissels. dingvan president Kmger een samen- spreking over don vrede worden ge houden een puur verzinsel ia. Waarom zouden de Boeven ook vre de sluiten? Zij zijn thans in beter con ditie dan op menig vroeger tijdstip, en hoe meer Engeland wordt uitgeput, des te beter voorwaarden kunnen de Boeren bedingen. Politiek Overzicht. De concentratiekampen zullen ver beterd wordenl „Central News" seinde Maandag uit Pretoria dat alle concentratie-kampen in Transvaal thans onder beheer van overste Thompson 6taan, „die veel ondervinding heeft van hongersnood- kampen in Indië". Op zijn bevel zullen voortaan ai- deelingen aan de kampen worden toe gevoegd tot opneming van lijder® aan besmettelijke ziekten of van hen dlie in observatie moeten gehouden wor den. Da rantsoenen zijn vermeerderd met ©en dierde en de kampbewoners zijn nu gezonder en opgeruimder. Met het oog op den naderenden win ter, zullen er üOOO huisje» gebouwd worden om die tenten te vervangen. Er zijn mannen bezig met- het bakken van steenen. Het kamp van Nijlstroom Is naar Irene overgebracht. En wij dachten dat da toestanden er thans reeds zoo ideaal waren? Nog kort geleden (3 Maart) schreef een correspondent te Belfast, in Oos telijk Transvaal: „Dezer dagen kreeg da be vei vozende officier hier een brief van den nieuwen assistent-comman- dant-generaal van die Boeren (generaal C. Muller), klagende over de behan deling van de Boeren-viuchtelingen in het concentratiekamp te Belfast. Met verlof van Lord Kitchener, zond de ge neraal twee afgezanten om het kamp te inspecteoreo en om de kampbewo ners zelf te vragen of zij tevreden wa ren met hun behandeling. Alle ant woorden luidden bevredigend en nie mand klaagde. De afgezanten van ge neraal Muller keerden naar de Boe- renliniea terug onder een parlemen taire vlag, en verklaarden zich voor zij weggingen volkomen voldaan over wat zij gezien haddien, ook over beleefde behandeling die zij tijdens hun bezoek hadden ondervonden". Och kom! Van het oorlogsterrein weinig nieuws. Daarom zuigen die corres pondenten die niet voor niets hunne bladen bedienen maar leugens uit hun duim. Voornamelijk natuurlijk over den vrede. De avondbladen vernemen uit Pre toria dd. Maandag dat de vredesbe weging onder het gros van de Boeren toeneemt. Behalve de samenspreklng die tusschen Steijn, de la Reij en Bo tha zal plaats hebben, zijn er andere dingen, die wijzen op de geneigdheid van sommige commandanten om vrede te sluiten. De „Temps' bevat een telegram van „Central News" uit Heidelberg, mel- diendio dat commandant Alberts te Springs een bijeenkomst van burgers heeft belegd om te spreken over een algemeone overgave. Hans Botha heeft een dergelijke bijeenkomst te Amsterdam belegd. Do Temps" voegt er bij dat zij dit bericht onder het grootste voorbehoud opneemt. Wij weten niet, merkt zij op, wie Alberts is. Hans Botha, die niets gemeen heeft met Louis Botha, heeft reeds vroeger een aanbod tot onder werping gedaan. De N. R. Ct. weet hiervan mee te de elen: Hans Botha is een van de onderbe velhebbers in het district Bethal, Al berts (niet te verwarren met S. Alberts, die ten O. van Rustenburg opereert) is een van de aanvoerders van de bur gers in Carolina en Ermelo. Maar dr. Leyds heeft in een onder houd met een medewerker van de „Etoile Beige" verklaard dat het be richt als zou er te Utrecht onder lei Buitenlandsch Nieuws. Uit Znid-Afrika. D« verlieslijst maakt melding van een gevecht bij Heidelberg op den 28en, waarin vier man van de Zuid- Afrikaansche politie gesneuveld zijn. .Central News" verneemt uit Hei del- berg, dat de Boeren Zaterdag eenige verkenners, Kaffers, in een hinder laag lokten en er twee doodden. Daar na lieten zij een afdeeling Zuid-Afri- kaansche politie in den val loopen, die uitgetrokken was om hen op te sporen. Van die politiemacht zouden er slechts twee ontkomen zijn. De berichtgever van „Central News" te Pretoria meldt, dat Steyn gevon den is, en er nu een samenkomst van de Boeren volgen zal, waaraan de la Reij en Botha zullen deelnemen. De berichtgever beweert dat de meerder heid van da Boeren zich wil onder werpen. Het ministerie van oorlog maakt melding van een ernstig spoorwegon geluk bij Barberton op Zaterdag. Er zijn 39 soldaten gedood en 44 gekwetst. De „Daily Mail" heeft uit Sydney telegrafisch bericht ontvangen, dat in Australië een toenemende opgewon denheid heerscht over de terechtstel ling van majoor Morant en luitenant Handcock, wegens het vermoorden van Boeren. Sommige bladen trach ten die gemoederen tot bedaren te brengen, zoo brengt de „Sydney Tele graph' in herinnering, dat de terecht stelling der bride officieren eerst ge schied Is nadat hun zaak door een krijgsraad behandeld was. ï^'chener seinde Maandag uit Pre toria: De uitslag va.n de krijgsverrich tingen sedert den 24en Maart is dat 25 Boeren gedood of gewond en 259 gevangen gemaakt zijn. In het noordoosten van de Oranjeri vier-kolonie hebben da gezwollen ri vieren d)e krijgsverrichtingen belem merd. Beijers is in den laatsten tijd bedrij- viger geweest in het noorden van Transvaal ;hij heeft een kleine post te Spelonken omsingeld, maar is later gemakkelijk verdreven door een ont zet-colonne onder Colenbrander. Geen huizen meer over. remand had in de „Daily News" ge vraagd, wat de reden kon zijn, dat men niet meer hoorde van het verbranden van hoeven. Een lezer, die de blauwboe ken bij de hand heeft, geeft er antwoord op: er zijn geen hoeven meer te ver branden. Den 17en Augustus 1901 schreef generaal Boiha aan Lord Kitchener: „Reeds zijn alle hoeven in deze Repu bliek, met bijna geen uitzonderingen, ja zelf3 de hoeven van krijgsgevangenen, van weduwen en van kinderen, wier mannen en vaders In dezen oorlog ge sneuveld zijn. gelijk ook zelfs dorpen en kerken... denzelfden weg opgegaan", d. 1. verbrand. Den 5en September 1901 schreef Schalk Burger aan Lord Kitche ner: „Het is een onloochenbaar feit, dat alle huizen en eigendommen in de Z.-A. Republiek zoowel als Ln den Vrijstaat, met slechts enkele uitzonderingen, ver brand en verwoest en geplunderd zijn door de troepen van Uwe Excellentie", in een brief van Schalk Burger en Reitz aan Lord Salisbury, d.d. 21 November 1901, staat het volgende: „Over het ge- heele gebied van de twee republieken staat er nauwelijks een huis (blijkbaar Is bedoeld buiten de dorpen)... ten minste 30.000 woningen zijn verbrand en ver nield op bevel van uw militaire autori teiten, gezwegen van de dorpen die ge heel verwoest zijn." Lord Milner zegt zelf in een rapport van 25 November 1901: „De verwoestingen van den oor log zijn verschrikkelijk en de vernieling van het landbouwkapitaal ls vrijwel vol komen" nagenoeg eene bevestiging van het getuigenis der Boeren-regeeringen. Amerika en Dnitcchland. Als tastbare uitkomst van prins Hein- rich's bezoek aan de Vere-enigde Sta ten verwacht men dit jaar een buiten gewoon druk bezoek van Amerikanen in Duitschlamd Handial en bedrijf prospereeren zoo sterk in Amerika dat ouk Amerikanen die tot nog toe tegen kosten haddien opgezien, zich dit jaar de weelde van een ontspanninge reis naar Europa kunnen veroorlo ven. Voor het drukke seizoen in Mei en Juni zijn op de stoombooten van da Hamburg-Amerilca-lijn en van de Norddieutsche Lloyd alle plaatsen be sproken, en. voor dia overige zomer maanden is reedö het mee ren deel van de plaatsen eerste en tweede kajuit weg. Het gros van de Amerikanen zal, naar men denkt, eerst de kro ningsplechtigheden in Engeland gaan bijwonen en daarna naar Duitschland trekken. Nederland zal dan ook wel zijn deel krijgen. De dood van dr. Liebcr den leider van het centrum in den Duitscben Rijksdag is op een zeer ongelegen tijdstip gekomen, voor zijn partij en voor de regeering. Hij was de man die in 1900 het compromis in zake de vlootwet in elkander had hel pen zetten, en op hem had de regee ring vol hoop den blik gevestigd, om een eind te maken aan de hopelooze verwarring die de strijd om het tarief in den binnenlandschen politieken toe stand heeft veroorzaakt. Wel wist men dat hij weer een nieuwen aan- Stolp, C. G. Loomeijer Jr. en L. Modoo, in zake een nieuw vaccinatie-bureau. De voorstellers wijzen er op, dat het vaccinatie-bureau het verhoogd subsi die van Prov. Staten ad f 100 zal moeten missen, nu de Raad het voorstel van B. en W. 300 subsidie) verwierp. Zij meenen echter den indruk te mogen op vatten dat vele leden van den Raad op meer afdoende wijze willen helpen, en daarom stellen zij voor: lo. om van gemeentewege een nieuw vaccinatie-bureau te doen bouwen. aan B. en W. te verzoeken den ar chitect der gemeente op te dragen daar voor een gedetailleerd plan te ontwor pen en in te dienen. 3o. het nieuwe gebouw, zoodra het ge reed is, te verhuren aan het bestuur van het vaccinatie-bureau. Ontslag. De heer M. Sterk, hoofd der kosteloo- ze school lett. D., ziet zich tot zijn leed wezen door voortdurende ziekte gedwon gen als zoodanig eervol ontslag te ver zoeken tegen 1 Mei a. s. Hij vraagt nu hem gedurende een aantal jaren e toelage of wachtgeld toe te staan. Evenzoo ziet mej. A. Josset, leerares aan de Meisjesschool voor M. O. met 5- jarigen cursus alhier, hie ruim 33 jaar hare taak aan bovengenoemde school naar haar beste krachten heeft vervuld, zich genoopt door gezondheidsredenen tegen 1 September e. k. ontslag aan vragen. Van bevoegde zijde kan worden medegedeeld, dat een groot aantal melkinrichtingen en de veree- niging „Melkhandel" te dezer stede besloten hebben, wegens voortduren de verhooging der veevoederprijzen, en andere stoffen, de melk dit jaar n i e t in prijs te verlagen. Heden werden 35 mliiolens ...j der lichting 1902 voor Gedeputeerde Sta- val van zijn oude maagkwaal te door-itefe inbracht, ten einde na ongeschikt alaan had maar men \o opt, toch op ^2rïï;1';^rrfnXUe'1n'eVOn- zijn spoedig herstel, daar dr. Lieber ook voor de beraadslagingen over de De opzichter van fortiflea- vlootwet op sterven scheen te liggentien der 2e klasse L. de Graaf, uit dit gar- toch later weer met weinig minderde veerkracht van zijn ziekbed verrezen was. Maar nu is de oude strijder van het centrum ten slotte be- AIJLERLEI. De Berlijnsche bladen schenken tot dusver aan het bezoek van dr. Kuyper, die hier is aangekomen, slechts weinig aandacht. Zij merken droogjes op dat hij niet is gekomen voor de zaak van de Boeren, maar om het ambachtsunderwijs in Duitschland te bestudeeren, en con- stateeren dat hij nog geen bezoek heeft gebracht op het ministerie van buiten-, landsche zaken. Echter ls het niet on mogelijk dat hij bij gelegenheid een ont moeting zal hebben met staatssecretaris von Richthofen, als dr. Kuyper dit mocht verlangen. Zelfs zou hij aan den Keizer voorgesteld kunnen worden, maar van dergelijke voornemens ls nog niets be kend. De porseleinen serviezen voor de En- gelsche kroning worden vervaardigd in een Thiiringsche fabriek. Zij zullen ver sierd zijn met de beeltenissen van den Koning en de Koningin, maar het fa brieksmerk met de bijvoeging Made in Germany zal weggelaten worden om den Engelschen nationalen trots te ontzien. In Rummelsburg. een voorstad van Berlijn, heeft de gemeenteraad nieuwe straten gedoopt met de namen Menzel, Sudermann, Gerhart Hauptmann enz. Daarop is eene mlnisterieele beschikking uitgevaardigd, verbiedende om welk plein of welke straat ook te noemen naar den dichter van de Weber. Te Petersburg worden weer oproerige schrifturen verspreid, welke nieuwe on lusten onder de studenten aankondigen, en het publiek opwekken tot gewapende Inmenging. Dank zij den invloed van de Keizerin moeder die blijkbaar van Kopenhagen uit geïnfluenceerd is, zullen, naar men zegt, zachtere bestuursmaatregelen ten aanzien van Finland genomen worden en zal de gehate russificator Bobrikof als gouverneur-generaal van Helsingfor3 naar Warschau overgeplaatst worden. S t a d s n i euws Haarlem, 2 April 1903. Stukken van den Gemeenteraad Gasverbruik. Blijkens verslag van den opzichter over de gasverlichting bedraagt de hoe veelheid in 1901 door de gasfabriek op meter geieverd gas 3,847.521 M\ of 372.490 M' meer dan in 1900. De over het jaar 1901 verschuldigde recognitie beloopt alzoo f 769.50 1/2, ter wijl de gemeente bovendien zal ontvan gen eene korting ad 10 voor het ln dat Jaar ten behoeve van de gemeentegebou wen gebruikte gas, bedragende ditmaal een som van f 398.62, alzoo te zanten f 1.168.12 1/2, Vaccinatie-bureau. In de gemeentestukken ls ook opgeno men het bekende adres, verzonden door de heeren W. J. van LindeD ToL W. nizoen is benoemd tot opzichter der le klase. Uit de Omstreken. De heer Wolmarans is to 's Gravenhage teruggekeerd uit Parijs. De heeren Weasels en Da Bruiju worden eerst Donderdag of Vrijdag in den Haag terugverwacht. Aan boord van de Fransche boot waar mede de leden der deputatie den oven- tocht medentaakten, werd hun in de Fransche wateren door een loods het nieuws gebracht van den tocht der Transvaalaclie regeering naar Preto ria, Heemstede. Dinsdag vierde de heer J. Ebbers alhier, onder vele blijken van belangstelling zijn 40j. jubileum als apothekorsbed. Ach tereenvolgens is hij als zoodanig werk zaam geweest bij de heeren doctoren Hoffmann en Prins en thans nog bij den heer dr. Colenbrander. Als blijk van waardeering was de apo theek door de zorg van zijn tegenwoor dige patroon en echtgenoote keurig met groen en bloemen versierd en werd hem tevens eene prachtige .marmeren pendu le met coupes aangeboden. Ook van eenige vrienden mocht hij een dusdanig geschenk ontvangen. Aan den loteling dezer gemeente, lich ting 1902, Johannes Mullemeister, ls uit sta van eerste oefening verleend, tot 7 Maart 1903. Vereeniglng totverhooging var 's lands weerbaarheid „Voor Va derland en Koning". Het bestuur van bovengenoemde vereeniging bracht 2en Paaschdag een bezoek aan het „Nij- meegsch Vrijwilligerskorps". Bij aankomst te Nijmegen, 's mor gens 9.49, waren aan het station aan wezig twee officieren, die de bezoekers naar het arsenaal geleld-den. Hier stond het Nijmeegsch korps in parade opgesteld met zijn muziekcorps op dien rechter- en de wielrijders- en techni sche afdeeling op den linkervleugel. Na te zijn verwelkomd door den ka pitein- commandant en voorgesteld aan verdere officieren, speelde de muziek het Wilhelmus, waarna de gelederen geopend werden, ten einde te worden geïnspecteerd. Hierop defileerde het korps en wer den eenige militaire oefeningen ge houden. Ten slotte werd het wapen magazijn beaichtigd, waar alles er even keurig uitzag. Aan het hoofd van het corps staat dc heer J. B. Schoemaker als kapitein- commandant, verder telt men 2 kapi teins, één le luitenant, één 2e luite nant en 5 dienstdoende officieren, al len aangesteld bij Koninklijk Besluit. Hitnop volgen 4 sergeant-majoors, 8 sergeants en 20 korporaals, met on geveer 200 manschappen. Wat de uniform betreft, deze is zeer praktisch en gemaakt van donkergrijs cheviot. De jas. model veldjas der infan terie, heeft een staanden kraag, de pan talon eindigt in linnen slobkousen, ter wijl de slappe grijze hoed voorzien is van een Oranje-cocarde. Alles te samenvoegende, kon de totaal indruk ten slotte niet anders dan zeer gunstig zijn. Do groote stiptheid, waarmede de be velen werden uitgevoerd, de kranige houding der manschappen, de kameraad schappelijke geest welke het verdere ge deelte van den dag tusschen heeren offi cieren en gasten bleef bestaan; ze mo gen ten voorbeeld strekken van menige andere corporatie. Daarom hulde aan het Nijmeegsch vrU- will^erscorps, een eeresaluut voor den wakkeren Kapitein-Commandant. (Gisteren konden wij door plaats gebrek slechts een deel van dit ver slagje opnemen. Daarom volgt het hier nog eens Ln zijn geheel. Red.), Kunst zij ons Doel geeft Maandag 7 April ln het Brongebouw een kunstbe schouwing, bestaande uit eene collectie teekeningen, vervaardigd en welwillend afgestaan door den heer G. J. Roermees- ter, kunstschilder te 's-Gravenhage. Velson. Bij Burgemeester en Wethouders is heden een verzoek ingekomen van J. de Kreij, koffiehuishouder te IJ- muiden, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein. Het geval van besmettelijke ziekte (febris typhoïdea), wat zich alhier eenige weken geleden aan den Stati onsweg heeft voorgedaan, kan nu ais geweken worden beschouwd. Beverwijk. Den 2en Paaschdag ontstond er een klein begin van brand in die groote kerk, vermoedelijk door vuur van sto ven in het daarvoor bestemde hok. De brandweer was spoedig ter plaatse, die met een slangenwagen de vlam bluschte. Op Donderdag 4 dezer dea namid- igs te 2 uur bestaat op de gewone plaats wederom gelegenheid tot kos- telooze vaccinatie en re-vaccinatie. Het bouwen van de nieuwe r.-k. school alhier voor rekening van het r.-k armbestuur, zal worden aanbe steed op Donderdag 17 April a.8. Binnenland. In het Concertgebouw te Amsterdam zijn gisteren ongeveer 250 adspiranten geëxamineerd, (schriftelijk gedeelte), voor de hulpakte. Op 15 April a. s. zal, te 's-Gravenlxage. een examen worden afgenomen voor d< betrekking van opzichter van den ar beid. De adspiranten zullen dan schrif telijke blijken moeten geven van be kwaamheid in de vereisonte vakken. Er zijn ongeveer 25 miliaria iten. Geweldpleging tegenover de politie Proces-verbaal Is opgemaakt tegen Vier jongelieden van 18 tot 2U jaar we gens brutale geweldpleging tegenover de Haagsche politie. Een der agenten werd zelfs in het kanaal geworpen. De man wist zich weder op den kant te werken, maar andermaal trachtten de kerels hem in de vaart te duwen. De agent maake daarop van zijn wapen stok gebruik en gaf daarmede een zij ner tegenstanders zoon geduchten slag, dat de getroffene bewusteloos neerzeeg. Hij werd naar het commissa riaat gebracht. Uit de Hofstad. Het gevolg dat H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins naar Het Loo zal vergezellen, bestaat uit de hofda mes: A. J. Juckema van Burmania barones Rengers, C. E. B. barones Sloet van Marxveld en jonkvrouw M. A. Snoeck; den kamerheer-ceremo niemeester jhr. W. F. H. van de Poll; den luit-kolonel tit. E. F. C. H. J. ba ron van Tuyll van Serooskerken, ad judant van H M. de Koningin; den kapitein-luitenant ter zeer jhr. J. A, G. van der Staal, adjudant en parti culier secretaris van H. M. de Konin gin; den luitenant ter zeer der 1ste kl, jhr. C. Hooft Graafland, tijdelijk be last met de waarneming der functiën van adjudant van Z. K. H. den Prins en den 1ste luitenant jhr. A G. Siclcin- ghe, ordonnans officier van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen a.a Donderdag des voor- midd. 10 uur per Staatsspoor naar Het Loo vertrekken alwaar do Koninklijke Familie tot in het begin van Augustus denkt te verblijven om dan weer naar de residentie terug te keeren. H. M. de Koningin vereenig de Dins dag aan tafel verschillende dames en heeren d'er Koninklijke Hofhouding en die van de Koningin-Moeder, be nevens de heeren mr. Gleichman, mi nister van staat, en mr. van Leeuwen, burgemeester van Amsterdam, en me vrouw Van Leeuwen. Een fancy-fair. De burgemeester van Överschie ver leende aan de maatschappij Essen- burg schriftelijke vergunning om van 30 Maart tot 13 April een fancy fa/ir te organiseeren op haar terrein aan den Beokelsdijk bij den ov.iwef van de Ilollaudsche Spoor, op de grens der ge meente Rotterdam. Gewapend met deze vergunning, liet dia beheerder toe. dat zich een soort kermis op dat terrein vormde, en zoo staan daar nu 88 groo te en kleinere tenten. Op den Eersten Paaschdag werd er muziek gemaakt en volop feest gevierd, zonder dat de or- dia een oogenblik gestoord werd. Het muziekmaken hinderde echter een in woner van Oversell!®, di e zich bij zijn burgemeester beklaagde. Deze laatste wild© nu Maandag de gelegenheid slui ten. zich er op beroepende dat hij wel voor de fancy fair, maar niet voor ker mis vergunning gegeven had. De burgemeester van Overscliie wendde zich tot den officier van justi tie», die evenwel vein geen tusschen- komst wilde we'en, evenmin als de po litie te Rotterd.die niet wensclite te agee i-en op terrein, waar zij niet thuis be hoort. Bovendien protesteerde mr. Tela namens de maatschappij Essenburg, en zoo bleef ten slotte alles zooals het waa Ook de houders van tenten, kramen enz. toonden niet den minsten lust om het terrein van Essenburg. waai- zij met de Paaschdagen zaken maakten, te verlaten, en lieten rustig de burger meester zijne bevelen geven, zonder cr de minste notitie van nemen. Yervalscliiiig van postwissels. Door de oplettendheid! van een amb tenaar ten hulppost-kantore aan de Van den Boschstraat te 's Gravenhage heelt de politie de hand kunnen leg gen op een man, naar wien zij reeds sodert eenige maanden zocht, n.l. een DuLtsch6r, vroeger te Amsterdam woonachtig en die or zijn werk van maakto op zeer bedriegelijke wijze ingevulde postwissels na to maken. Oningevulde formulieren wist hij zoodanig in te richten, dat die post wissel volkomen geleek op een echte. Zelfs de handteekening van de post ambtenaren was nauwkeurig nago- bootst. Do man had de ronde gedaan hij zoowat alle postkantoren to 's Gra venhage, met inbegrip van het hoofd kantoor. Alleen de filialen in de Bali- straal en de Van den Boschstraat hadden nog niet de eer van een bezoek gehad. Op alle overige kantoren wa ren de ambtenaren de dupe geworden en op deze wijze was door den Duit- scher reeds een vrij aanzienlijk be drag bijeengegaard. Zaterdagavond j.l. vertoonde hij zich eindelijk ook in de Van den.Bosch- straat met een postwissel van zijn (maaksel, maar daar liep hij in (lot val, daar de ambtenaar de valschheid bemerkte. En daar het hier was heil

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1