Bloedarmoede. op heeteruaaa betrappen op misdrijf, sloot do ambtenaar den man zonder vorm van proces op in eon kanier en deed de politie waarschuwen. De man ontkende eerst, voorge vende dat bij de wissel niet zelf had vervaardigd doch in laet bad ze te incasseeren voor twee Duitschers te Amsterdam, die hem aan het station aldaar zouden opwachten om het gold in ontvangst te nemen. Ten einde dit te controleeren en te vens in de geheime hoop misschien de hand te kunnen leggen op een ge heels bendie, begaven zich de inspec teurs van politie d!e heeren Aaltsz en Bremer met den verdachte naar Am sterdam, waar echter al spoedig bleek, dat van het geheele praatje niets waar was. Integendeel vond men in diens woning aldaar verschil lende voorwerpen», die blijkbaar tot het vervaardigen der postwissels had den gediend. De man heeft thans een volledige bekentenis afgelegd. Ond-Bnssnm. Dinsdag ls in. Frascati te Amster dam het (landgoed Oud-Bussem ge- mijndi op f 12,000. De totale opbrengst is dus f 468.314, en' het werd toegewe zen aan (Jen makelaar A. Lubbers. Bij den eersten verkoop door d» Hy po theekb. was de opbrengst f 525,000; bij de hervedling 368,000. De eenzame. Een alleen levend main, ongeveer 60 jaar oud, is Dinsdag in zijne wo ning aan die Ruysdaelkade te Amster dam ddodi gevondten. Het lijk was reeds in staat van ontbinding. Waar schijnlijk is die eenzame reeds Donder dag gestorven, sedert diien dag althans hebben zijne vrienden hem gemist. Het Volksblad. In de Donderdag gehouden buiten gewone algemeens vergadering van aandeelhouders dien* maatschappij Het Volksblad! is besilotem tot liquida tie. Tot liquidatouren zijn benoemd de heeren F. A. van Suchtelen en J. G. Barenbroek. Heden verschijnt het blad voor het laatst. In Duilscbe kranten ie vermeld dat het aangekondigde bezoek van Ko ningin Wilhelmina op het jachtslot Rathefold' aan den Kyffrauser officieel is afgelast. Het consulaat-generaal van d<an Oranje-Vrij staat te 'a Gra ven hoge heeft vara, mevrouw N. N. te Utrecht 1000 voor de Boeren ontvan gen. Gedurende die maand Maart verstrekte het consulaat f 335 aan be hoeftige uitgewekenen. Twee inbrekers gearresteerd. Zondagnacht hebben inbrekers ge tracht hun slag te slaan ten huize van den heer Mulder ln de Nieuwe Looier straat 101 te Amsterdam. Met meerdere familieleden thuiskomende van een be zoek vond hij de huisdeur openstaan; twee mannen werden in huis aangetrof fen, die voorgaven naar boven te zijn gegaan, omdat zij de voordeur open za gen staan en vermoedden, dat er on raad was. Zij wilden natuurlijk heengaan, het geen hun door de familie werd belet, die onderwijl de hulp van de politie had ingeroepen. In huls was alles overhoop gehaald, baddegoed lag over den vloer, een secre taire was opengebroken en het bedrag aan geld, ongeveer rijf- en twintig gul den, dat daarin was geborgen geweest lag op bed. Natuurlijk werden de beide personen door de politie medegenomen naar het bureau in de Ferdinand Bolstraat. Ook werden door haar een ring met twee en twintig diverse sleutels en veertien loo- pers in beslag genomen. Uit een door den commissaris van po litie C. P. van der Wiele ingesteld onder zoek, waarmede bijna den geheelen dag gemoeid was. bleek, dat een paar ge vaarlijke sujetten in handen waren ge vallen. De eene was reeds van zijn elfde tot achttiende jaar in een opvoedings gesticht geweest, en de andere heeft, reeds vier jaren gevangenisstraf achter den rug. Beiden zijn natuurlijk in voorarrest gesteld. Goed afgeloopen. Dinsdagochtend ha/i aan den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam een ongeluk plaats, dat ernstige gevolgen had kun nen hebben, maar gelukkig goed is af gelopen. ken paard voor een rijtuig gespannen, raakte op hol en rende in woeste vaart op de directiekeet aan, die geplaatst is nabij de N. Z. Kolk voor den bouw der groote hulpschool aldaar. Het beast kwam door de ruiten terecht op de tee- kentafel van den heer J. v. Leeuwen, opzichter bij de gomeentewerken, die daar Juist, zat te teekenen, gelukkig zon der hem ernstig letsel toe te brengen. Alleen hebben de teekeningen nogal ge leden. Met heel veel moeite w^'i de on- gewenschte gast verwijderd en i'e s'-liaue aan de keet onmiddellijk hersteld. Geref. kerfcen. In de Nieuwe Kerk op de Keizers gracht te Amsterdam, hield de afdee- ling Noord-Ho!land van den Neder- landschen Bond van Jongelingsvcr- eenigingen op Gereformeerden grond slag, haar afd-oeliingsvergadeiing. De voorzitter, de heer J. van Over- eteog, heette in een kort openings woord de aanwezigen welkom. Het jaarverslag, zeide de secretarie do heer J. Hermans Jr., zou tot motto kunnen dragen ..droevig maar toch blijde." Bondsbezoek weird aan 25 jonge- lingsvereenigingen jn Noord-Holland gebracht. Do werkzaamheden en de lotgeval len der verschillende ringen in Noord- Holland besprekend, zeide spr., dat de ring Amsterdam een jaar achter den rug had, waarin deel gewerkt was. Door verschillende lafgecfaardigden werd naar aanleiding van. dit jaarver slag het woord gevoerd. Het aantal aangesloten vereenigin- gen bedraagt pLm. 40, waarvan 14 niet onder kerkelijk toezicht staan. Het ledental is 700. Het verslag van den penningmeester, den heer P. Bergmeijor. geeft 'n batig saldo aan van f 47.52.5. De inkomsten bedroegen 166.67.5, de uitgaven wa ren f 119.15. De bespreking van de ingezonden vraag der vereeniging Adeodant „e Amsterdam: „Hoe moet in het regle ment de grondslag van eene C. J. V. worden uitgedrukt, is het foutief daar te bespreken van de Geref. belijdenis en moet nfat niet zijn Calvinistische beginselen?" werd van de agenda ge voerd. Ten slotte hield dr. P. J. Wyminga, pmMkant te Amsterdam, eera referaat over ,,De tucht op de Gereformeerde Jongelingsvereeniging" era de heer J. van Oversteeg over ..Het voordragen op de Jongelingsvereeniging-" Een avonturier. Zondag is door de politie te VUissin- gen in een logement aldaar aangehou den een zestienjarige kantoorklerk uit Terborg, die de ouderlijke woning heimelijk had verlaten, met medene ming van f 60 van zijn vader en een revolver met patronen. Bedoelde jongen, die plan had de Boeren in Zuid-Afrika te gaan hel pen, vertrok Maandag 24 Maart met de mailboot van Vlissingen naar En geland, doch keerde twee dagen later aldaar terug en hield zich eenige dia gen bij een bode onder de gemeente Koudekerke op. Letteren en Kunst. Het Botterdamsche Mannenkoor directeur die heer Wulffraat Jr., heeft tegen de Pinksterdagen een muziek- en zangfeest uitgeschreven, met daar aan verbonden wedstrijd. Voor den wedstrijd zijn vel© meuïaiilles uitge loofd. De loting, gisterenmiddag gehouden had den valgenden uitslag: in de le ■afdefcling der Muzieekvereenigingen zullen optreden: Willen is Kunnen, Haarlem; Concordia, Hellevoeifciuis; Harmonies, Haaraem; Libertairs Pri- mitiae, Briölle; Volharding, Dordrecht Kunstmin, 's Gravenzoo rite; In de 2e af deeding: De kleine Trompetter, Ze venhuizen; Oefening kweekt kunst, Ammerstol; Door eenvoud groot, Nieuweahoom; Harmonie, Pijraacker. In de le afdeeling der zangvereeni- gjngen: KunstgenOt, Rottordlam; St. Cecilia, Schiedam; Kunst na Arbeid, Dordrecht; Roiterdamsch Bondskoor, Rotterdam; Concordia, Rotterdam; Harmonie, Rotterdam. In de tweede afdeeling: Oefening baairt Kunst, Kinderdijk; Oefening baart Kunst, Nieuwkuik; Heikants Mannenkoor; Heikant (bij Tilburg); Immanuel, Nu- mansdorp. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Genezing door het Gobrnikvan Seott's Emulsion. Bloedarmoede is een dier hardnek kigste kwalen, welke de doktoren te behandelen hebben. Wanneer het ge halte van het bloed slecht i6, diara is dit een teeken, dat hot gestel niet genoeg voedsel kan opnemen, era om zoo te zeggen verhongert. In, den vol genden brief vindten wij een diergelijk geval beschreven: „Clos du Signal" sur Grandtvaux, Kanton Waadt, 24 Aug. 1901. Mijneheeren. Sediert jaren leed ik in hevige mate aan bloedarmoede, en na verscheidene ijzorpreparaten en andere middelen tevergeefs beproefd te hebben, gaf ik alle hoop op, en ver wachtte slechts beterschap wanneer mijn groettijdl voorbij zou zijn, en ik daardoor weer op krachten zou kun nen komen. De jaren gingen echter voorbij zonder dat ik beter werd. in tegendeel lederen winter werd mijn kwaal erger, en diaarmee de daardoor veroorzaakte pijnen. Ik had verno men, met welk groot succes Scotts Emulsion bij een kind was aange wend, en besloot dierhalve ook dit mid del eens i» beproevun- Dc aangename smaak en het feit, dat ik het middel goed verdragen kon, gaven mij weer hoop, en na korten tijd' voeldb ik mij dan ook veel beter. Ik kreeg weer eetlust, en tllaardoor namen kracht en gezondheid/ toe. Ik acht het mij dlus tot plicht Uw uitmuntend preparaat overal aan te bevelen en U mijn hartelijken. dank te betuigen. Ik ben gaarne bereid elk een, die hieromtrent vragen zou wil len doen, te woord te staan. Met de meeste achting, (get.) Mej. Hortenss Noverraz." Scott's Emulsion geneest bloedar moede zonder een schadelijken in vloed! te hebben op de spijsvertering, en biedt de arade>re zoo zwaai' te ver teren levertraan in een vorm die ge makkelijk door h'et bloed opgenomen en verwerkt wondt. Het preparaat bevat verder kalk- en natron-hypophos- phiet en glycerine, welke de genees kracht van de levertraan in niet ge ringe mate verhoogen. Bij alle ver schijnselen van bloedarmoede, welke zich bij tering en andere slepende kwa len voordoen, is Scott's Emulsion het beste middel. Het is evenwel een ver- eischte cfce echte Scott's Emulsion to koopen, welke gemakkelijk aan ons Handelsmerk kenbaar is, te weten een visscher mat een grooten kabeljauw op den rug. Iedere omslag is voor zien van dlit Handelsmerk, hetwelk tevens het kerateeken is van een ver trouwbaar geneesmiddel. The Import Trading Oftiee. Graven- fiage. óe Heer Henri Sanders. Amsterdam, de Heer F. F. van Santen Kolff, Rot terdam. de Hew A- Mulder, 's-Gravcnhage. de Heer J. H. L Snabilió, Rotterdam, de Heer A. van Tuijll. Palai- - traat, Amsterdam. Mejuffrouw E .de Leeuw, drogist, 's- Gravenhage. T. P. VAN DFN BERGH en ZOON, Heilieenweg. Utrecht. J. VAN GUL IK, Haarlem. Gebroeders BLOKPOEL, te - raveu- hage. H. DE ZWART en Co., Utrecht. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Rechtszaken. Een verzamelaar van oud heden in Zeeland woonachtig, had van een Haagsch antiquair twee blauwe vazen gekocht voor t 1300, die hem als oud- Delftsch aardewerk verkocht waren, ter wijl bij den verkoop verzeksrd was, dat die zaken afkomstig waren uit de ver zameling van wijlen Koningin Sophie. Na eenigen tijd vroeg de kooper vernie tiging van den koop op grond van dwa ling, bewerende dat de vazen gebleken waren niet oud-Delftsch te zijn. De ver- kcoper hield daarentegen vol dat ze wèl oud-Delftsch waren en beweerde, dat de vordering, zelfs al ware dit anders, toch niet zou kunnen toegewezen wor den. daar het motief van den aankoop was de herkomst uit de "bedoelde verza meling. In deze zaak, die Dinsdag voor de recht bank te 's Gravenhoge werd bepleit, be toogde de advocaat van den eischer. mr. P. F. L. Verschoor dal nu de kooper in dwaling had verkeesd. de rechtbank een onderzoek door deskundigen behoorde te bevalen omtrent de vraag of de vazen al dan niet oud-Delftsch waren en pi. meen de verder, dat de bijvoeging omtrent de herkomst weinig ter zake deed daar het den kooper niet was te doen geweest om een paar vazen te hebben uit de gemelde verzameling, maar een paar oud-Delft sch e vazen. Mr. D. S. van Enulen, advocaat van den ▼erkooper. hield staande dat de vazen wel oud-Delftsch waren, doch betoogde, dat in ieder geval eene actie tot vernie tiging wegens dwaling hier niet zou kun nen opgaan, omdat de qualiieit van oud- Delftsch niet betreft de in art. 135? B. W. bedoelde ..zelfstandigheid der zaak." Bo vendien meende pl. dat de vordering ook daarom den eischer niet kon volgen, om dat deze in een zijner brieven, waarin hij eerst meedeelde dat hem verzekerd was dat de vazen niet echt waren, verklaard had, dat indien de vazen niet uit meerge melde verzameling afkomstig waren, hij ze niet zou hebben gekocht. Daar niet bewezen was dat de vazen die herkomst misten, kon eene vordering wegens dwa ling niet toegewezen worden, daar des koopers motief was geweest vazen te hebben uit die verzameling. Na re- en dupliek, uitspraak bepaald op 29 dezer. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Het bestuur der coöperatieve broodbak kerij De Toekomst te Nijmegen, opge richt door spoorwegpersoneel, heeft zich genoodzaakt gezien den nachtarbeid, dien het onlangs bij het in gebruik ne men van nieuwe gebouwen had afge schaft, weder in te voeren. Yrede in de diamantnijverheid. Dinsdagavond is men door de be middeling vaa het comité uit de burge rij, tot een vergelijk gekomen in den strijd der Amsterdamsche diamantbe werkers contra de juweliers. Er werd een overeenkomst geteekend, waaraan wij het volgende ontleenera: Art. 1. Bij overtreding van het besluit in een personeel, rechtstreeks werken de voor een lid der Amsterdamsche Ju weliers-Vereeniging zullen de vereenig- de werklieden-organisaties niet over gaan tot handhaving van het besluit, dan na vooraf in overleg te zijn getreden met het betrokken lid der Amsterdamsche Juweliecs-Vereeniging. Indien niet bin nen 24 uren eene minnelijke regeling is bereikt, wordt het geval binnen de vol- Igende 24 uren door het bestuur van de vereenigde werklieden-organisaties, na oproeping van het betrokken lid der Am sterdamsche Juweliers-Vereeniging, ter gezamenlijke beoordeeling voorgelegd aan het bestuur der Amsterdamsch Ju weliers-Vereeniging. Indien de twee be sturen niet tot overeenstemming geraken wordt door het meest gereede bestuur de beslissing ingeroepen van den Ver- zoeningsraad der Kamer van Arbeid voor dc diamant-industrie. De2e Verzoenings- raad. lettend op de belangen van elk der partijen bij het geval, dat aan zijne be oordeeling is onderworpen, beslist of de voorgenomen handhaving van het besluit is gerechtvaardigd. Acht hij deze niet gerechtvaardigd, dan geschiedt, do hand having in het betrokken geval niet. Art, 2. Bij overtreding van dit besluit m andere personeelon, dan die genoemd in art. 1, kunnen de vereenigde werklie den-organisaties, zonder voorafgegaan overleg met een werkgever, de maatrege len nemen, die zij tegen de overtreding noodig achten. Indien een lid der Amsterdamsche Ju weliers-Vereeniging door die maatrege len zich benadeeld acht, wendt hij zich tot het bestuur der vereenigde werklie den-organisaties. Wanneer alsdan het geval binnen 24 uren in der minne is ge regeld, komen de besturen der vereenig de werklieden-organisaties en der Am sterdamsche Juweliers-Vereeniging ten spoedigste bijeen ter beoordeeling daar van. Bij gemis vara overeenstemming in die beoordeeling. wordt door het meest gereede bestuur de beslissing in geroepen van den Verzoeningsraad der Kamer van Arbeid, aan wiens beslissing partijen zich onderwerpen. Art. 3. Deze overeenkomst wordt aan gegaan voor onbepaalden tijd; zij ein digt vier maanden, nadat zij door een partijen schriftelijk aan de wederpartij is opgezegd. Vandaag kan allés dus weer aan het werk gaan. De werklieden in de bouwvakken te Amsterdam (uitgezonderd de opper lieden) verzochten den patroons mede te willen werken tot het vormen eener arbitrage-commissie, zonder partijen echter aam de uitspraak dier commis sie te bindera omdat die opperlieden nu een maal niet. te overtuigen waren en omdat zulk eene commissie mis schien een tarieveuregeling kan ont werpen, waardoor men voor langen tijd van al het geharrewar af zou zijn De patroons hebben hierop geant woord, dat een arbitrale uitspraak zonder bindende kracht van geener lei nut kon zijn, era dat thans dus duidelijk bleek, dat die opperlieden te gen den zin der andere werklieden op hun stuk bleven staan. De patroons bljjven vasthouden aan hun voorstel tot benoeming van arbiters, aan wier uitspraak partijen zich onvoarwaar delijk zullen onderwerpen. BUITENLAND. Zaterdag is te Roubaix eene werksta king uitgebroken in de ververij van Le- comte—Desprez. Deze gebeurteni is niet zoozeer de aandacht waard om de uit gebreidheid der beweging als wel om de oorzaak, spruitende uit de toepassing der wet .Millerand—Colllard. De arbeids dag wordt in deze wet van 11 op 10 1/2 uur gebracht: toen nu de hoofden der fabriek aan hun werklieden hekend maakten, dat ze naar rato van den tijd het loon zouden verminderen, besloten de arbeiders (het zijn er een 300) het werk neer te leggen. De werklieden van Krupp te Essen wa ren in den laatsten tijd ontevreden, om dat zij vergeefs over allerlei misstanden hadden geklaagd. Daar zij meenden dat Krupp niet voldoende van hun grieven op de hoogte gesteld werd, wierp verle den week Zondag een werkman, toen Krupp met zijn belde dochters uit de kerk kwam, een verzoekschrift in zijn rijtuig. Den volgenden dag zond Krupp twee rijtuigen uit, met de opdracht om een half dozijn van de schranderste werklui naar villa Hügel te brengen, waar zij in zijn salon ontvangen wer den. De mannen waren in hun werk plunje, met leereh voorschoten, en had den geen tijd gekregen om ook maar hun gezicht of handen te wasschen. Krupp drukte hun de hand en verzocht hun, hem hunne grieven vrijmoedig voor te dragen. Het gevolg was dat de werklui heengingen, na de verzekering te heb ben ontvangen dat him werktijd ver kort en aan hun verdere verlangens naar behooren voldaan zou worden. Het nieuws verspreidde zich ais een loopend vuur onder de 100 000 werklieden, vrou wen en kinderera die van de fabrieken bestaan 's Avonds zag men ovéral vreug devuren ontsteken. Sport en Wedstrijden. Voetbal. Wijl de Dordtsche F. C. gisteren nog in Brussel in dan eindstrijd tegen de Pel grims F. C. moest spelen, en zij tegen de Engelschen zou spelen, i6 er een elf tal opgemaakt uit verschillende Zuide lijke clubs om tegen de Croydon Wande rers een wedstrijd te spelen, welke wed strijd de Croydon Wanderers met 7—1 gewonnen hebben. De Brnsselsche wedstrijden. In de eerste ronde won H. B. S. met 41 van de Raring F. C., waardoor zij in de 2de ronde kwam, eveneens kwam D. F. C. ln de 2de ronde, door hare 6—1 op de „Union St. Gilloise". De tweede ronde bracht eene groote verrassing voor D. F. C. Zij sloeg H. B. S. en wel met 2— 1, terwijl de Léopold het aflegde tegen de Pelgrims F. C. uit Brussel met 0—4. Kegelen. Ter gelegenheid van haar 8-jarig be staan gaf de kegelclub „Onder Ons", te Rotterdam een nationaal kegelcon-' cours. De stand was Maand., nadat er twee dagen is gekegeld: Twee Duifjes 175 punten, Op de Plank 100 punten, bei do te Amsterdam; Prost I te Rotterdam. 168 p., Vliegende1 Hollander te Haarlem 164 p., Wilhe'l- mina I te Helmond 161 p.. Gezellig sa menzijn to Nuenen 158 p.. Oranje Ke gelclub te Amsterdam 155 p.. Alle ne gen 154 p., Harmonie 154 p.. Houdt Plank 150 p., alle te Gouda. Vrienden kring te Arnhem 150 p., Scheepvaart II te Rotterdam 146 p.. Alle negen te Nuenen 143 p.. Vriendschap te Amster dam 141 p., Scheepvaart I te Rotter dam 135 p.De Krans te Schiedam 135 p.. Holland te Rotterdam 130 p,G G P te Amsterdam 129 p.. Groote Vauxhall te Haarlem 129 p., Prins Hendrik te Amsterdam 125 p., Rollend Genoegen te Rotterdam 122 p., Amicitia te Gou da 121 p. Vocrts werden behaald date negens door Vriendenkring te Arnhem, zes ach ten door Twee Duifjes, elf zevens door Oranje Kegelclub, bolde te Amsterdam, zeven vijven door alle negen te Nue nen. Koning werd de lieer E, Thuring, te Amsterdam met -44 punten. Hoog ste werper in den korpswedstrijd was tot dusverre de heer A. Haaksma, uit Arnhem, met 42 punten. Verder worden de korpswed- strijden en ook dei personeele en and'ere wedstrijden voortgezet. Onderwijs. Teokenonderwijzers. De Ned. Vereen, voor Teekenonder- wijs vergaderde Dinsdag te Edam. De heer J. de Jong Czn. leidde het volgende punt in: Het teekenen op de examens der hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus voor jongens en het onderwijs in het rechtlijnig teekenen op die in- irchtingen. Hij kwam tot de volgen de conclusies: lo. De examen-eischen voor hand- en rechtlijnig teekenen zooals die in het jongste koninklijk besluit van 2 Juni 1901 zijn neergelegd, zijn geheel ge lijk aan de eischen, zooals die voor kwamen in het Kon. Besluit van 23 Maart 1885. 2o. Sedert 1885 is bij lie.t examen in teekenen nooit geëiseht het teekenen naar eenvoudige voorwerpen, zooals dat in den eiisch werd gevraagd; 3o. De opgaven voor rechtlijnig ie* kenen, zooals d'ie thans worden gege ven, zijn ln flagranten strijd' met den geest en de letter yan punt R. van het algemeen regiem/ent, behoorende bij het Kon. Besluit van 28 Juni 1901; 4o. Het onderwijs in het rechtlijnig teekenen wordt daardoor steeds vast gekoppeld aan de beschrijvende meet kunde en is daarin een ondergeschikte rol toebedeeld, waardoor het niet tot zijn recht kan komen; 5o. Voor het juist uitleggen van de bedoeling van letter R van het pro gramma behoort geen wiskunstige, maar eene teekenaarsopvatting nood wendig voorhanden te zijn; 6o. Teekenlceraren worden, on danks hun veelomvattend© en moei lijke studlie niet voldoende rijp geacht om in de commissies voor de eindexa mens te worden benoemd; 7o. De wet schrijft deze ongemoti veerde uitsluiting niet voor; 8o. Elke paedagoog zal afkeuren, dat zijn leerlingen in zijn vak wor den geëxamineerd door volkomen lee- ken in, dat vak. Na eene korte discussie,waarbij men zich bepaalde tot het bespreken van moeilijkheden die zouidten kunnen rijzen, wanneer men aan alle exami nandi een zelfde soort van voorwerp moet te teekenen geven, wanneer dat geen blokken mogen zijn, doch waar in niemand der aanwezigen in prin cipe met den inleider bleek te verscha len, werd de volgende motie met al gemeens stemmen aangenomen: „De vergadering spreekt de wen- schelijklieid uit, dat het Bestuur in overweging neme, welke maatregelen Idiieraen genomen te worden, opdat zoo spoedig mogelijk groep E (hand en rechtlijnig teekenen) geëxamineerd worde meer in overeenstemming met de eischen, omschreven onder R var- het algemeen reglement, behoorende bij het Koninklijk besluit van 27 Juni 1901." Na eenige gedachte nwisseling, waarbij bevestigend werd beantwoord de vraag, of eon leeraar in hand- en rechtlijnig teekeraen, die alleen in dat Vak geëxamineerd is, plaats kan nemen in een commissie die te oor- deelen heeft over de bekwaamheden van examinandi ook in andere vak ken, werd ook aangenomen de voi gende motie: De vergadering noodigt het Bestuur uit al die maatregelen te nemen, welke er toe kunnen leiden, dat voortaan ook teekealeeraven benoemd, worden ;n de commissiën voor de eindexamens der hoogere burgerscholen. Den heer De Jong werd door den voorzitter dank gebracht voor zijn in leiding. Na de pauze hield de vergoderir5 zich beztg met het gespreken van de quaestie van gelijkheid in de opgaven voor het teekenen bij het verkrijgen van de akte voor onderwijzer. School met den Bijbel. Dinsdag vond te Utrecht de 25ste jaarvergadering van de Unie, een school meit den Bijbel, plaats. In zijn openingswoord besprak de voorzitter, de heer J. E. N. baron Schimmelpera- ninck van der Oye van Hoevelaken de gewijzigde politieke omstandigheden, welke wijzfiging gedeeltelijk een ge volg is van den invloed van de Chris telijke school. Uit het jaarverslag van den secrer taris, den beer Derksen, bleek, dat het aantal locale comité's thans 608 be draagt, dus vermeerderd is met 19. De Unie-collecte bracht in 1901 in totaal op f 85.447.47, dus f 1317.31 meer dan in 1900. Het aantal Christelijke scholen be droeg op 1 Januari 1.1. 663, werd met 3 vermeerderd, terwijl er 14 in aan bouw zijn. Op deze vergadering waren 51 locale comité's door 62 afgevaardigden ver tegenwoordigd. Het aantail schoolfondsen bedraagt 98, waarvan er 80 f 70.927.94 op goede wijze hebben belegd. Inzake den vaccinatiedwaug werd het volgend vooirsttel aangenomen: „De vergadering drage het bestuur .op der regeering te verzoeken maatrege len te nemen, die kunnen lea-den tot eene spoedige wegneming van den vaccin edwang. Bij de bespreking over de leerplicht wet werd door de vergadering het vol gende voorstel aangenomen: „De vergadering drage het bestuur op, bij de regeering te doen kennen, dat zij niet dankbaarheid en groote instem ming vernomen heeft, dat zij een on derzoek heeft ingesteld naar de oe- zwaren, verbonden aan de uitvoe ring der 'leerplichtwet en dat zij aan dat onderzoek adhaesie betuigt". De verschillende besprekingen over het verband tusschen overheid en on derwijs in het bijzonder met het oog op de opleiding en de examens, wer den ingeleid door jhr. mr. A. F. de Savonsin Lohman. Alë u(itvloeise} daarvan werd besloten de behandeld* vragen over te leggen aan de Vereent-' ging van Christelijke onderwijzers eh onderwijzeressen ter overweging. In de plaats van de heerera mr. W« II. J. baron van Heemstra ©n ds. A* Brummelkamp, koos de vergadering de heeren J. II. de Waal Malefijt ett jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 3 April 1902, d^s namid dags van 2 tot 3 uur door den Heer W- Ezerhian. PROGRAMMA. 1. Preludium „Eroica" G. B. vaO Krieken; 2 Koraal uit Matthaus Pas sion J S. Baqfr. 3. Sonate No 2 Ch Flink a Allegro Moderato, b Andante, c Allegro risolute. 4. Méditation Alia Ma/rcia RheSnber- ger. 5. Aria: Jerusalem uit Paulus Men delssohn^^ Gemengd Nieuws. Een renegaat. Den 25en is er te Kroonstad op een Vergadering geprotesteerd tegen dien laster, waaraan het Eengelsche leger heet bloot te staan. De voornaamste spreker was Piieit die Wet. de beruchte oud-generaal en broeder van Christl- aara. Hij prees den Engelschen soldaat op aandoenlijke wijze. Hij kon zelf getuigen, hoe goed de Engelschen na Elandslaagte, in Natol generaal Koek en de andere gewonden behandeldl heb ben; dat was voorbeeldig! Deze droe vige figuur h&d nog dien moed in rijn toespraak "het getuigenis aan te halen van „de vrouw van mijn broeder gene raal Christiaan de Wet, die nog voor de republikeinen vecht!" Hii moest bekennen, dat zij zeer verbitterd was tegen de Engelschen, toen hij haar laast sprak, maar over de behandeling waa zij uit. We weten dat van mevrouw die Wet, uit het getuigenis van Engel- sche berichtgevers zelf. wel beter. Maar we kennen Piet den, Wiet uit den oor log. Sedert ik mij overgaf, heb ik niets dan vriendschap en achting ondiervon, dm van de Engelsche autoriteiten." zei de hij nog. Achting? Daarin kon da man zich niet vergissen. Nog een aan haling: „Gedurende de laatste twaalf maan dién heb ik in Kroonstad gewoond en soms vergeet fk bijna dat er nog oor log in het land is". Hoe kan deze kerel eem broer van Christiaan de Wet we zen! Telegrafie zonder draad. Duitschlarad 'ia van plan de overige zeemogendheden uit te noodigen tot; het houden van een congres, dat tot taal zal hebben d/e tot stand- brenging van een overeenkomst waardtoor elk monopolie voor telegrap- hie zonder draad in volle zee onnio- gllijk zal zijn. Deze gedragslijn is, naar de „Tag" verneemt, het onm'id- öelijk gevolg van de weigering van het Maroonistation op het lichtschip Nan tucket, om berichten van Prins Ile'in- rich aan te nemen en verder te seinen, toen deze op de terugreis was uit Ame rika, zoodra men op diat. station had vernomen, d!at de berichten van de stoomboot „Deutschland1" kwamen, en dus met een toestel van Slaby-Arco waren gezonden. Hier heerscht namelijk eenige ach terdacht, dat er zich wel eens door midf- djel der Marconimaatschappij een nieuw monopolie zou kunnen vormen <in het wei©ldvarkeer. als voltooiing van die reeds bestaande opperheerschappij van Engeland over de voornaamste kabel- vefrbrndingein. van die wereld. Op de Duitsche oprlofflschepen, en ook op stations aan de Duitsche kust worden Slaby-Arco-toestellen ingevoerd Naar hier wordt verzekerdi kunnen Marconi-toestelTen era Slaby-Arco-toe- fitollem gemakkelijk en snel zoo worden ingericht, diat men elkander wederkee- rig verstaat; dat zou echter tot dusver re aan gebruikers van Marconi-st-aüöns verboden zijn. Oude zeden. In de citadel Santiago, op heit gToo-. te plein te Manilla, heeft de Ameri kaan sche kolonel Grenaught een ge vangenis ontdeki. onder de bedding dier rivier gegraven en waartoe eera trap toegang geéfit. Men vond er tal van menschelijke geraamten aan zware kettingen of aan een kruis geklonken benevens tal van martelwerktuügen. Vermoedtelijk heeft men hier te dJoen met de bewijzen voor de beweriné. d<at de Spaansche gouveneur Sarjento ln 1896, in éen nacht 60 staatsgevange nen door verstikking liet ombrengen. Een qn&estie. In den laatsten tijd zijn op hel Suez- kanaal herhaaldelijk brandera van pe- troleumschepen voorgekomen, waar door dan de vaart voor kortoren of lan- geren tijd werd gestremd, zonder nog te spreken van het gevaar voor andiere schepen. Naar aanleiding daarvan heeft da BRitsche regeering. in 't belang van het geregeld verkeer met Indie, voorgesteld aan alLe petroleumschepen den toe gang tot het kanaal te ontzeggen. Maar het bestuur der Kanaal-maat schappij verzet zich tegen dat voorstel, omdat de maatschappij daardoor aan zienlijke voorctealen zou missen. Storm. Zondag heeft een storm te Pittsburg en op andere plaatsen veel schade aange richt. Te Knoxville stortte het dak van een kerk in, tijdens den dienst; 45 men- schen werden ernstig gekwetst. Ook een kerk te Greenville is half vernield, daar werd de predikant doodelijk gekwetst. Andere streken zijn geteisterd door over. stroomingen. (iroote oïerstroomiugen. Gelijk uit de nadere berichten blijkt hebben de groote overstroomingen in Mississlpi, Louisiana en Alabama ern stiger gevolgen gehad dan men dacht. Een vrij groot aantal menschen moeten er bij omgekomen zijn. De stad Harrh man. in Tennessee, is voor een goed deel vernield; alleen dëër wordt de schade op een kwart miliioen dollars begroot.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2