Tweede Blad, behoorende bij fiHfi&rlem9a öagb!a»d" van Donderdag 8 April 1903. Ko. 5754 1) Mae F,i ...Tava-Bode" van Dinsdag 4 bericht: vreeselijk drama is hier (te Ba tavia) gisterenavond afgespeeld op het Koningsplein, een dier bloedrood® treurspelen, waarbij het koeler, ver stand van den Westerling in uiet-be- g rij pc tl stilstaat. Drie jaren geleden was, op aanbe veling van een politiebeambte, als war ker iu dienst getreden bij do Ned.-Ind. Sportmaatschappij, op het Konings plein, de gewezen fuselier Ketjil, van geboorte Boeginees. Vóór dien tijd waven dikwijls kleine diefstallen uit clrn magazijnsvooraa'd geconstateerd, maar sedert kwamen die niet meer voor. Een enkele maal waarschuwde Ketjil den directeur d-r maatschappij voor oneerlijke bedienden, en zoo was; hij geducht op zijn terrein. Verleden week had een der geëmployeerden van de Sportmaatschappij, de heer H. F. de Jongh S.vemer, Ketjil een opmer king gemaakt da,t hij de banden van zijn fiets niet behoorlijk had opge pompt Ketjil beweert dat de heer de J. S. hem zou hebben geslagen hoe het zij, do overige bedienden von den daarin aanleiding Ketjil te ho nen cn ie sarren. Jl. Vrijdagavond laat werd de heer De Jongh Swemer, die in het gebouw der Sportmaat schappij woont, gewekt door gestom mel aan zijn deur; toen hij die open de, vond hij zijn huisjongen gebon den op den vip er liggen, en Ketjil er hij, die beweerdie dat die jongen had willen stelen, hetgeen doze beslist ontkende. Do waker werd stil, som migen beweerdon dat hij gezegd zou hebben: „dezer dagen bega ik een on geluk," maar dat zij dit den heeren niet had durven overbrengen; wel had den dozen bemerkt, dat eergisteren eenigen der bedienden met hunfte ge zinnen het erf verlieten, maar zij had dien zich van de beteelcenis dier ver huizing geen rekenschap gegeven. Gisterennamiddag, omstreeks 6 uur, 6leep Ketjil in de werkplaats der Sport maatschappij een piso raoet en een golok, stak die wapens bij zich, en vroeg toe naan de bedienden waar „toean" was,; met zijn heer bedoelde hij den directeur der maatschappij, dietr. heer Th. de Wijs; hij vernam dat deze zich naar het station Weltevre den had begeven, om zijne schoon moeder af te halen en naar zijne wo ning te geleiden. De man stelde zich nil op do noordelijke trap van het ge bouw. Eenige oogenblikken later begaven zich langs die trap naar boven om in- 'koopen te doen, de heer E. H. Meu- laman, student aan de afdeeling B van het gymnasium Willem III, de heer W. Dominicus en twee militairen. Eensklaps hoorde men den kreet: ,,Se- karang sa ja maoe bikin amok!" Voor dat iemand er. op bedacht was, had Ketjil dien niets vermoedenden Mcule- man met zijn mes drie doodelijke wonden toegebracht: een dwars door het hart en drie in den rug. Toen wij de voorgalerij binnentraden, lag nog op diezelfde plaats het lijk in een groote bloedplas. De drie andere Europeanen hadden de vlucht geno me, Na aldus één slachtoffer gemaakt te hebben, snelde d.e woesteling in wes telijke richting naar het bureau, waar do heer ijgchel zat te schrijven. Deze wist zich echter te bergen, door over de ijzeren balustrade naar be neden te springen; hij kwam daar te recht in een groot vat houtsnippers, klom er weer uit en vluchtte in de duis ternis langs de wielerbaan, en over een pagger het erf op van den heer mr. Ruysch, van waaruit hij per tele foon liet eerste alarm kon maken. De moordenaar was de achtertrap afge- sneld om den heer Wijgchel te ver volgen, maar, door de duisternis mis leid, zocht hij in de richting der wo ning van den heer Y. F. J. Kingma, spoor bijster was, liep Ketjil terug en langs de achtertrap naar de kamer van den heer li. F. de Jongh Swemer, geëmployeerde der Sportmaatschappij en daar woonachtig met zijn hardhoo- rendien broeder. Op de deur van die kamer zijn sporen aanwezig, dat de moordenaar getracht heeft die met zijn golok in te slaan, betgeen niet ge-lukt is. De heer H. F. de Jongh Swemer stond, toen Ketjil den trap der voor galerij opsnelde om hem te dooden, bij den heer Rijkee om dezen te bedis- iv Toen bij onraad bespeurde, was zijn eerste gedachte zijn zieken broeder J. H. F. de Jongh Swemer te redden; daartoe begaf hij zich ijlings naar zij ne kamer, sloot de deur, die gemeen schap had met de toko, wapende zich met een bulldog-revolver van klein ka liber en sleepte zijn broeder langs de zuidelijke galerij van bet hoofdgebouw naar voren. Daar daalde hij langs den zuidier trap af naar het erf, stak dit dvwiis over en begaf zich naar de zij galerij van den lieer Kingma. Deze, die zijn huis het rumoer gesloten had, weigerde aanvankelijk de ge broeders toe te laten. De oudste for ceerde echter een deur, duwde zijn zie ken broeder met een krachtig woord naar binnen en liep toen den moor denaar tegemoet, die hem scheldend achtervolgd hack Eerst sommeerde de heer de Jongh Swemer Ketjil om op een afstand te blijven; toen dit geen gevolg had, loste hij uit zijn revolver vier schoten, waarvan een den moor denaar in den rechter schouder en een het hoofd trof, zonder hem noch tans te vellen; op dat oogenblik werd do heer do Jongh Swemer, die reeds uitgeput was door de worsteling, door een messteek in den linker voorarm getroffen, hij verloor het bewustzijn, viel en weet zich niet te herinneren w:. sedert gebeurd is. Op dit oogenblik kwam de heer Coo ke, mede geëmployeerd bij de Sport maatschappij, toesnellen op het hulp geschrei van den heer de Jongh Swe mer en bracht met een ijzeren voet veger, dien hij opraapte uit de voor galerij van den heer Kingma, Ketjil eenige slagen op hot hoofd toe, welke dezen op de straat driemaal deden rondtollen en neerzijgen. Toen Coo.ke den moordenaar nog verder te lijf wilde, werd hij daarvan weerhouden door een politie-oppasser, die hem aantoonde dat Ketjil reeds weerloos was. Dit moet zijn geweest Soerodich jojo, No. 28, die beweert den amok- maker met zijn knuppel een slag tegen het been to hebben gegeven, waardoor hij neerviel, in welken toestand hij werd gevonden door den controleur van politie. De eerste geneeskundige hulp werd verleend door de doctoren Dominicus, Nic. de Haan en Lim Njat Fa. Dr. Dominicus constateerde den dood van den jongen Meulernan, legde den heer H. F. de Jongh Swemer een voorloo- pig verband aan en spoedde zich toen naar Gang Halkema, om de ouders van don eerste voor te bereiden. Dr. Nic. de Haan wijdde zijn beste zorgen aan den heer Kingma, die na zijne verwonding in eene hevige ze nuwcrisis verviel en, nis boven ge zegd, te 8 ure overleed. Dr. Lim Njat Fa verzorgde den zwaar gewonden heer J. H. F. de Jongh Swe mer, die in een brancard naar het mi litair hospitaal werd overgebracht, waar hij het tot heden, naar wij ver nemen, goed maakt. De heer Rijkee, die bij den aanvang van het treurspel in de voorgalerij stond, zegt den moordenaar met zijn stokdegen een steek te hebben toege bracht; zulk een wond is inderdaad op het lichaam van Ketjil geconsta teerd. Ketjil is gisterenavond de berisping had opgeloopcn, snelde hij de trap op met de zeer bepaalde bedoeling om den heer De Jongh Swe mer to dooden; een anderen heer. die zijn bedoeld slachtoffer trachtte te veredigen, bracht hij vier messteken toe Het doet hem leed zijn doel niet te hebben bereikt en ook dat hij an dere onschuldige personen ongelukkig heeft gemaakt. Stadsnieuws. harigon lioxid, aanloopen. die alhier is komen Beunebroek, Om verschillende redenen heeft de Christelijke ZangvereenLging er van moeten afstappen, om haar plan tot het geven eener uitvoering te Lisss ten voordeel© der Boeren en concen tratiekampen in Zuid-Afrika, ten uit voer lo brengen. Jammer dat de goe de bedoelingen zijn mislukt. Br on gebouw. Een talrijke schare muziekliefhebbers was Maan dagavond naar het Brongebouw ge togen, alwaar de heer Krieus met zijn orkest een, wat al reeds uit het Programma bleek, schoonen avond zou geven, Die talrijk© aanwezigen zullen dan ook zeker niet teleurgesteld zijn geweest. Het eerste deel toch, waren allen nummers van Mozart, en dit alleen was een gang naar het Brongebouw waard. In alle opzich ten genoten wij van Mozart's werken, vooral wat het Hobo-solo, Aria uit Ti tus, en het quintet voor strijkinstru menten betrof. Da Symphonle in G mol natuurlijk niet te vergeten. Het is werkelijk jammer, dat de leden van het Brongebouw, tenminste de meesten, niet van symphonleën houden, hoezeer toch zouden die con certen dan niet in waarde en kunstge not stijgen. Niet één mooie sympho- nie van Beethoven hebben wij toch dezen winter gehoord. Niet, dat-wij daar dan heer Krxens een verwijt van maken, volstrekt niet, want deze heer laat de Brongebouw-bezoekers van zijne andere muziek ook ten zeerste genieten, wat gisterenavond ook bleek De altijd zoo rythmisch uitgevoerde Ouverture „Oberon" van Weber werd dan ook luide toegejuicht. De heer Krien's weet uit zijn betrekkelijk klein slrijlc-orkest respectabel veel te halen, en dat zijne slisten ook uitstekend zijn, bewees de heer Blazer weer met zijn heerlijk mooi Andante van Got- fried Mann. Zoo deze ongelukkige doch zoo geniale componist het den heer Blazer gisteren had hooren ver tolken, op zijn altijd zoo warme wijze, zeker zou de componist tevreden ge weest zijn. Ten slotte een wals en een Fantasie uit de operette Rip. Zij, die Rip gezien en gehoord hebben, zullen zeker wel over de uitvoering dezer Fantasie tevreden ziin. geweest, want wat tempo's cn frischheid aan ging, beviel ons dit Fantasietje beter dau de uitvoering van ,,Rio" zelve. De vrachtrijder J. v. d. K. had het ongeluk dat een d'ezer dagen de pink van zijn linkerhand bekneld geraakte tussclien de deur en het kozijn van een huis, waar hij kwam liooreu. Deerlijk verwond moest hij terug om zich Bij dokter K. te laten verbin den. Haarlemmermeer. Te Haarlemmermeer bedraagt het aantal kiezers, die voor het eerst op de lijst zijn geplaatst 479. Aantal [kiezers 2425. Afgevoerd 271, zoodat &r voor 1902-1903 208 kie zers meer zijn, dan het vorige jaar. Mej. F. W. Bijl ta Avereest, be noemd verloskundige te Haarlemmer meer, die reeds In functie had moe ten treden, heeft inmiddels een ver zoek aan den Raad gericht tot ver hooging der jaarwedde. Daar het antwoord te lang uitbleef, heeft zij voor de benoeming alhier bedankt. Binnenland. S o i r e. Zaterdagavond gaf de heer G. A Michelsen eene uitvoering met zijne leerlingen in de bovenzaal der Soc Vereeniging. Er was geen plaatsje onbezet. Voorwaar, voor de concertge- ver en zijne leerlingen zeen" aangenaam Een kort doch degelijk programma werd uitgevoerd op meesterlijke wijze En hiermede zeggen wij niets te veel. Wanneer men nagaat, dat er van de 12 leerl ngen die wij hoorden, reeds vijf hun diploma aan de Ned. Tooneelver- eeniging hebben behaald, dan zegt dit dunkt ons reeds genoeg. üp hei programma kwamen concerten van Beethoven en Mendelssohn voor. Dit laatste vooral werd door de dames D. de Lange en Joh. Dorré, de laatste ge diplomeerd, op fijne, beschaafde en artis- rieke wijze uitgevoerd. De nummers met gearrangeerde orkest-begeleidins, zoo als het eerste concert van Beethoven, 1st? dieel door den heer C. H. B. Tolle naar uitstekend en met fijne maancee- ring uitgevoerd en het het reeds ge noemde concert van Mendelssohn, wer den begeleid door den lieer Michelsen op bewonderenswaardige wijze. Zijn muzikale en in alle dieelen zoo artis tiek opvatting maakten op alle aanwe zigen, diepen indruk. Ook die dames Gote. Goelingh, Ritse- ma en M 'ijnen verdienen alle lof voor hun prachtig sp 1. Over iedor der leer lingen het onze te zeggen zullen wij en kunnen wij wel nalaten, want dezen naar hetavond was meer een meesteravond Concentratie-kampen. Ten behoeve van de arme slachtof fers der concentratiekampen in Zuid- Afrika, die Yan den kant der Boeren- vrienden in ons land niet anders dan met geldelijken steun kunnen worden geholpen, i$ een zeer aardig idéé uit gewerkt. In de werkplaatsen der Koninklijke Utrechtsche fabriek van Zilverwerken van den heer Begeer namelijk, is de beeltenis van den Staatspresident van den Oranje-Vrijstaat, Steijn in me- daillonvonn vervaardigd, die bijzon der goed geslaagd mag worden ge noemd. Naar dit model zijn in plateel af drukken gemaakt, die de karakter volle kop van den dapperen president uitstekend, doen uitkomen en dit fraaie salonsieraad wordt thans in den han del gebracht tot een prijs van 5.00 per stuk, waarvan de helft komt ten bate der Concentratiekampen. Moge deze onderneming overal een gunstig onthaal vinden, opdat de op brengst evenredig zij aan de moeite en zorg, door den heer Begeer aan de uitvoering besteed. Coiig-resseu. .Vervolg Wekl.-Verb.). In do commissie ad hoe worden be noemd de heeren Th. de Rot en v. As te Rotterdam, Woensdrecht te 's Gra venbage, van Dalen te Hillesluis, de Groot te Gouda, Olïmans te Kralingen en Snel te Schiedam. Hbt gansche centraal-bestuur trad ditmaal af. In het nieuwe bestuur weerden deels herkozen, deels als nieu we leden gekozen voor de provincis Groningen Nanning te Appingcdam, voor Gelderland, Wigman te Arnhem, voor Utrecht Haak, voor Noord-Hol land Goossen, te Haarlem, voor Fries land Jansma te Leeuwarden, voor Zuid-Holland v. d. Vugt te Strijensas, Kouw te Leiden en Kools te Kraliu- gen, en voor Amsterdam, Aalderink Mussert en Kok. liet voorzitterschap werd opnieuw opgedragen aan den heer B. II. Ileldt. Besloten werd voorts nog de com missie voor het werkprogram in over weging tc geven het verlangen naar staatspensionneering in het werk program op te nemen. Door do afdeeling Rotterdam is voor gesteld, op eene rijkswet aan te drin gen, waarbij de rijks-, provinciale- r-n gemeentelijke autoriteiten gedwongen zullen worden in aannemingsstukken bepalingen betreffende minimaal loon en maximalen werktijd neer te schrij ven. De afgevaardigde voegde staan de de vergadering hieraan too den wenscli, dat het centraal-bestuur zich zou trachten te verstaan met de hoofd mannen van andere werkliedenorga nisaties, ten einde eene algemeens be weging in do aangegeven richting uit te lokken. In dezen zin werd beslo ten. Vervolgens werd vastgesteld, dat van wege het Verbond bij de eerstvol gende staatsbegrooting zal worden ge vraagd, de stembus tot 8 uur 's avonds open te laten. Een voorstel der afdeeling Zutfen, waarbij het centraal bestuur werd uitgenoodigd, bij de regeering aan te dringen op een spoedige invoering der wettelijke regeling van het arbeids contract, werd bij acclamatie aange nomen, waarop de vergadering we gens het late uur gesloten werd. Die Vierkleur van ons Vaderland!" weerklonk in 't ronde, Gelijk een vrijheidskreet uit aller Boeren-m ouden En braakte het kanon der Britten vuur en vlam, Zij rukten steeds vooruit, gesloten als een dam; Bedreigden het convooi; hoe dapper word gestreden Aan beide zijden. Lord Meihuen werd afgesneden. Doch streed nog moedig voort, totdat hij werd gewon A Waarna hij de la Reij zijn overgave zond. De Boeren-C-encraal kwam daarop aangereden En liet zijn vijand toen in eenen draagkoets treden, Behandelde hem zacht, verzorgdo hem als vriend. 01 Engeland, hadt Gij den Boeren dat verdiend? Maar 't was nog niet genoeg: in vrij heid mocht hij keeren, Als om_nan Albion grootmoedigheid te Ieeren. En wat? Wat was de dank? O Enge land gij zwijgt! Gedenk dan nu het volk, dat naar den vrede hijgt En wil als dank daarvoor hun vröe en vrijheid geven, Want dit is slechts het doel, waar naar de Boeren streven. J. de Z. Overreden. Zondagnacht had een 35-jarige tuinman en onbezoldigd rijksveld wachter 't ongeluk op de spoorbrug te Nijmegen tusschen twee elkander kruisende treinen te geraken, met het gevolg, dat in het Wilhelmüia-Zieken- huis te Nijmegen een zijner beenen moest worden afgezet. stadsverband overgebracht, waar hij een leerlingen avond. Menig mu- dadelijk veerbonden werd; hij heeft oogenblik hebben wij doorleefd want waar de reeds genoemde compo- nsten aan 't woord zijn. en hun mu- twee geschoten, een gestoken en een u'.-uim tii'ii l wuui u iiju. en nun uiu- gehouwen wond- geen van alle van ziek wor(W ZOQ heeiljjk voorgedragen gevaarojken aard; m den loop van den ais jjat jie^ gevai waSi dan zullen de Brand te Leiden. Terwijl de bewoners afwezig waren ontstond er Maandagnacht een fel uit slaande brand in een perceel aan den Ouden Rijn No. 162. De vlammen woedden zoo fel dat, hoewel tv hand- en twee stoomspuiten spoedig water gaven, het geheele huis is uit gebrand. Daar de bewoners, sedert 9 uur in den avond niot in het huis zijn weest, worden allerlei gissingen over het ontstaan van den brand gemaakt. lluis en inboedel waren verzekerd. nacht heeft hij zijne verbanden afge rukt, zoodat men hem in het blok moest zetten. Na hedenochtend op nieuw verbonden te zijn, heeft hij in handen van schout Wal«9on, aan wien het voorloopig onderzoek werd opge dragen, eene volledige bekentenis afge legd. Hij beroept zich op te getuigenis der and-ere bedienden van den Sport maatschappij, dat de heer H. F. de Jongh Swemer hem onaangenaam be- wiens zijgalerij grenst aan het terrein jagende en tot driemalen toe zou heb- der Sportmaatschappij en daarvan ben geslagen; Hij erkent diens jongen slechts gescheiden is door een rij ton- Sakim to hebben gebonden; toen hij nen met, heesters. Ziendie dat hij het] gisterenavond wederom een onverdien- aamvez'gen dit wel met ons eens zijn. In één woord het was in alle deelen een genotvolle avond voor de liefheb bers der pianokunst. Gaarne wenschen wij den heer Mich eisen dan ook veel succes met zijn piano-cursus en wij twijfelen daaraan geenszins, want aan de leerlingen kent men den meester. Uit de Omstreken. Heemstede. Ter Secretarie zijn inlichtingen te bekomen omtrent, een grooten bruin- In eigen beheer. De minister heeft het gevoelen van Ged. Stalen gevraagd over eene even tueele wijziging der gemeentewet, nL om gemeenten die ondernemingen in eigen beheer nemen,geheel te beschou wen als particuliere vennootschap pen. Ook zou hij bij groote gemeen ten boven 109.000 of 200.000 inwoners, den gemeente-ontvanger sub-ontvan gers willen ter zijde stellen. Wel oud. Te Geklermalsen vierden de Oljarige W. van Zandwijk en zijn 92jarige echt- genoote W. Verbeek hun 65jarig huwelijk INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, uordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redactiel Op Zaterdag 12 April heeft eene uit voering plaats ten voordeele der ultgeslo- tenen en stakers te Amsterdam en En schedé. Wij verzoeken aan allen, die iets voor dit doel gevoelen, zooveel als mo gelijk is, op dien datum geen uitvoerin gen of vergaderingen te doen plaats vin den. Met dank voor de opname. Namens 't Comité, G. ELFERINK, Saenredamstraat 4 rood. Haarlem, 1 April 1902. Geachte Redactie! Het bericht in uw nummer van Vrij dag 1.1., als zouden plannen in voorbe reiding zijn tot algeheele „reorganisatie" van den Haarlemmer Hout, moet wel ten zeerste ieder verbazen en Verontrusten, die den aanleg van den Hout door de meesterhand van Zocher bewondert en prijs stelt op het behoud vau dit eemg en heerlijk stuk natuur, dat den roem van Haarlem uitmaakt en waaraan de groei van tientallen van Jaren, door nauwlettende zorg gesteund, heeft ge werkt. „Reorganisatie"?dus ten al veranderde aanleg?... het vellen van de daarvoor in den weg staande boomenl Maar, zonde en jammer zou het zijn, voor een dergelijke zaak moeite en geld te besteden Mag Haarlem, dat zijne inkomsten zoo zeer noodig heeft voor het gewone onderhoud der stad, bestra ting, reiniging enz. zich uitgaven ver oorloven voor het vernietigen van een ba staand, eenstemmig bewonderd, natuur schoon, dat zoovelen hierheen lokt, die der stad voordeel aanbrengen? Zeer te hopen is het, dat een algemeen pro test tegen deze plannen ontstaan zal en de Raadsleden, die daarover te be slissen hebben, handelen zeer stellig in den geest van burgerij en vreemde lingen, wanneer zij de uitvoering daar» van beletten, uitgaande van de gedachte, dat de aanleg van den Hout reorganisa tie noch verbetering behoeft, doch alleen zorgvuldig onderhoud en liefdevolle in standhouding in den geest van den ge malen ontwerper. Naar wij vernemen is de heer Sprin ger, die In de morgen te houden niet- officieele raadsvergadering, die reorga nisatie-plannen zou toelichten, wegens familie-omstandigheden verhinderd dit te doen. RED. Tweebosch, Weer klinkt het Vrijheidslied der Boeren over 't veld In 't ver Zuid-Afrika, omdat het Britsch geweld Na langen zwaren strijd opnieuw was overwonnen, Wat brengt de oorlog toch, vol over moed begonnen Als een parade-marsch, recht naar Protoria 1 Aan Engeland verlies en neerlaag voor en na. Wat vordert hij een geld, en kost'bre menschenlevens Zoo grijnst als Mammon hij en als een doodsböo tevens. Terwijl de Boerenheld, onwrikbaar als het staal, Het zwaard niet uederlegt in Vrijstaat noen Transvaal. Maar Engeland steeds dreigt eu somtijds durft te dwingen, Zoo ook bij Tweebosch weer, de plaats die 'k wil bezingen. De Veldheer, Lord Methuen, was met een groot convooi Van krijgsvoorraad op weg en vor derde al mooi, Totdat op zek'ren dag men eens klaps hem kwam melden: „Een Boerenleger ligt verborgen in de velden" En pas was dit bekend, of met ont plooide vaan Vertoonde zich de Roer en stormde op hen aan, Sport en Wedstrijden. Voetbal. Wedstrijdprograinma voor Zondag a. s.. Afdeeling I, late Klasse. H B S—R A P., den Haag; Ajax—Haarlem, Lei den en RapidlitasVelocitas, Rotten dam. 2c Klasse a. (overgangscompetitie.) Swift (A)Volharding, Amsterdam; A V VSparta, Amsterdam en Quick Olymp-a, Amsterdam. 2 klasse b. VolhardingD SVV, Rotterdam. Afdeeling II. 2 klasse a. P W II. Zutphania, Enschede Afdeeling IV. VictoriaG V V, Den Bosclu Kamp oen- en Promotie-Wedstrijden. Afdeling 1 2 klasse. Kampioen af deeling b.—E D O. 3 klasse. Kampioen afdeeling a. Vooruitgang. Afdeeling II. De TubanlersQuick II Zutfen. De Ncderlandscho Kaatsbond heeft zij ne algemeene vergadering bepaald op i Mei. Haarden. Ned. Harddr. en lïen-Ver. Ingeschreven paarden en afstanden voor de meeting te Wo - 'duin op Zon dag C April 1902. Harddraverijen: (2 uur). „Crocus- prijs". Voor Nederiandscho paarden, liim ion. De hond van de Baskervilles. Een meuw avontuur van 6 her lock Holmes.) Door LONAJS DOYLE. 20. Ik had niet gedacht dat gij er gebruik van. zoudt maken, mijnheer, dat had ik inderdaad niet gedachtl Die man is een publiek gevaar. Er zijn op de hei eenzaam liggende huizen en hij is een kerel, die tot alles in staat is. Kijk maar eens naar zijn gezicht! N"-rn bijvoorbeeld eens het huis van mijnheer Stapleton, waar maar één man is. Neen, er is geen rust voor hij weer veilig achter slot en grendel zit. Hij zal nergens inbreken, mijn heer, ik geef daar mijn eerewoord op en hij zal niemand hier meer angst aanjagen, sir Henry, want over een paar dagen zijn wij met alle schikkin gen gereed en is hij op weg naar Zuid- Amerika. Ik smeek u, in Gods naam, mijnheer, laat de politie niet hooren, dat hij nog op die hei is. Zij denken dat hij weg is, en dus is hij hier vei lig, tot het schip voor hem gereed ligt. Gij kunt hem niet verraden, zonder ook mij en mijn vrouw in moeilijk heden te brengen. Ik smeek u, mijn heer, zeg toch niets aan de politie! Wat denkt gij er Van, Watson? Ik haalde mijn schouders op. Als hij het land uit is, zal dat een heele opluchting zijn, zei ik. Maar als hij voor dien tijd nog iemand molesteert? Hij zal niet zoo krankzinnig zijn, mijnheer, wij hebben hem alles' gege ven wat h'j noodig kan hebben en als hij weer wat deed, zou hij zichzelf verraden. Dat is waar, hernam Sir Henry. Welnu, Barry mo re. God zegene u, mijnheer, ik dank u met heel mijn hart. Mijn vrouw zou het de dood zijn, als hij weer gevat was. Ik geloof dat wij een strafbare handeling plegen, Watson, maar na alles wat ik gehoord heb, wil ik den kerel niet aanbrengen. De zaak is dus uit, gij kunt gaan, Barrymore. De man stamelde nog een paar woord.n van dank, ging toen heen, aarzelde en kwam weer terug. —Gij zijt zoo goed voor ons, mijn heer, dat op mijn beurt ook alles voor u wü doen. Ik weet iets, Sir Henry ,en ik had het u wel eerder kunnen zeggen, maar ik wist het zelf eerst lang na het gerechtelijk onder zoek. Ik heb er met niemand nog een woord o vei* gesproken, mijnheer, het betreft den dood van Sir Charles Weet gij, hoe hij gestorven is? riep ik, opspringende. Neen, mijnheer, dat weet ik niet. Wat dan? Ik weet waarom hij dien avond aan het LJ' stond, het was om een vrouw te ontmoeten. Om een vrouw te ontmoeten! Hij? Ja, mijnheer. En hoe heet die vrouw? Haar naam weet ik niet, mijn heer, alleen haar voorletter*, a*ie zijn L. L. En hoe weet gij dut, Barrymore? Wel mijnheer, uw oom had dien morgen een brief gekregen; gewoonlijk kreeg hij zeer veel brieven, want hij was bekend om zijn liefdadigheid en ieder, die in zorg zat, wendde zich tot hem. Maar dien morgen was er toe vallig maar één brief en daardoor lette ik er meer bepaald op, hij kwam uit Coombe Tracey en het was een vrou wehand. Welnu? Ik dacht er verder niet aan, maar een paar weken geleden heeft mijn vrouw de kamer van Sir Charles op geruimd, waaraan sedert zijn dood nog niets veranderd was, en zij vond in den haard verbrand papier. Een stuk hing nog aaneen en het schrift kon nog vrijwel gelezen worden. Het scheen ten postcriptum onder aan den brief en er stond: Als gij een fatsoen lijk man zijt, verbrand dan dezen brief en kem om tien uur aan het hek. En daaronder stonden de letters L. L. En hebt gij dat stukje papier nog? Neen, mijnheer ,het viel in asch. Had Sir Charles meer brieven van d:ie hand gekregen? Daar heb ik niet bepaald op ge let. En hebt gij geen idee wie die L. L. is? Heel niet, mijnheer, maar ik ben overtuigd, dat als wij die dame mogen vinden wij heel wat meer zullen we ten aangaande Sir Charles' dood. Ik begrijp niet, Barrymore, dat gij zulk een gewichtige mededeeling zoolang hebt kunnen verzwijgenl Wel, mijnheer, ik had toen juist mijn eigen zorg en bovendien hielden mijn vrouw en ik te veel van dien ar men Sir Charles. Deze geschiedenis op te rakelen kon niot meer baten en als er een dame in het spel is, moet men altijd wat voorzichtig zijn.... Gij denkt dus dat zijn goeden naam er door kan lijden? Wel, mijnheer, beter zal hij er niet van worden, maar nu gij voor ons zoo vriendelijk zijt, heb ik u ook niet willen verzwijgen, wat wij toe vallig ontdekt hebben. Nu, het is goed, Barrymore, gij kunt b-tan. Toen de huisbewaarder weg was, vroeg Sir Henry: Y/el, Watson, wat denkt gij van die nieuwe ontdekking? Ik vind dat de zaak er nog duis terder door wordt. Ik ook. Maar als wij die L. L. konden vladen, zou zeker veel opge helderd worden en dat is toch iets, want wij weten nu althans dat er iemand is, die ons kan inlichten, als wij haar maar kunnen vinden. Wat moeten wij nu doen? Laten wij alles dadelijk aan Hol mes melden, dan heeft liij den sleutel, dien hij zoolang heeft gezocht. Ik ging naar mijn kamer en stelde mijn verslag voor Holmes op. Hij moet bet den laatsten tijd zeer druk heb ben gehad. want de enkele brief jee die ik van hem kreeg, waren zeer kort en bevatten niets over de rapporten, die ik hem zond en bijna niets over mijn doen en laten hier. Zonder twij fel houdt hij zich meer bezig met die andere afpersingszaak. Maar d-ezo nieuwe mededeeling zal zijn belang stelling in de zauk-Baskervilie wel we der wakker maken. Ik wilde, dat hij hier was. 17 October. Eiken dag somffer weer, de regen druppelt langs het klimop ik denk aan den tuchthuisboef, uie nu ergens onbeschut, op de koude, zwarte hei vertoeft,. Arme kerel, wat hij moge misdreven hebben, hij heeft nu al genoeg geleden, wat als boete doening kan gilden. En toen dacht ik aan dien anderen: den man met den zwarten baard in liet rijtuig, en die magere gestalte op b*t heuveltje, zoo scherp afstekende tegen de maan schijf. Was hij thans ook daar ginds in de stortbuien, die onzichtbare wa ker, de man der duisternis? Tegen den avond sloeg ik mijn man teljas om en liep de natte hei op, waar de regen mij in het gelaat sloeg en de wind langs mijn ooren huilde. God moge h?n bijstaan, die thans ver-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5