Vervolg Stadsnieuws. D s. Monleijn, predikant te Zwartsluis, heeft het beroep naar hier aangenomen. De nieuwe predikant woonde Zon dagmorgen de godsdienstoefening in de Groote Kerk bij. Maarten I.uther. De Christe lijke "Werklieden Vereeniging Maar ten Luther hield Zondagav. haar 2de leziing in de kerk der broedergemeente. Als spreker trad op Ds. J. J. L. Duij- ventak, evang. Luth. Pred. te Schie dam, die sprak over de beteekenia van het Christelijk huisgezin. Gistermorgen omslreeks 1 0 uur kreeg een omstreeks 20 jarige da me in de Janskerk een toeval. Zij werd de diaken kam er ingedra gen waarna Dr. Mieg ontboden werd. Giesteravong vierde d e afdee- ling Haarlem van de Nedl. Glir. Geh. Onth. Bond haar jaarfeest in het ver gaderlokaal Parklaan 17. Nadat de voorzitter de heer G. Velt- huysen Sr. de aanwezigen welkom had geheeten, werden 'door secret aria en penöingmieeister vteröLag uitgebracht Hieruit bleek dat da vereeniging In het afgeloopen jaar in ledental was vooruitgegaan finantiëel achter min der. De vereeniging telt thans onge veer 130 leden en heeft 5 onderafdee- lingen, een zangvereeniging, een jon- gefltingisvereenlgfing, jomge dochtens- vedee.niigijng, mjeÖlsJdsvei'eeniging, knapeuvoreeniging en kinderbond. Af en toe werden versnaperingen uit gereikt. Behangers en Stoffeerders. Zondag 6 April vergaderden ln 't gebouw SL Bavo eenige behangers-, stoffeerders en beddenmakers, door tusschenkomst van den Ncd. Behangers- en Stoffeerders- bond, ter oprichting eener afd. De heer Sieboltz uit Den Haag trad als spreker óp. De vergadering werd omstreeks half een. met een inleidend woord geopend, waarin het behangers- en stoffeerders- bedrijf en den lagen loonstanda&rd ge schetst werden, waarna de heer Sieboltz het woord kreeg. Spreker schilderde het leven der gezel len in fabriek en werkplaats. HIJ bracht den toehoorders onder 't oog, dat Duitsch land's behangers en stoffeerders een bond bezaten, welke (bestaande uit zea- en-negentig afdeelingen door het geheele rijk) wei ter dege mag geteld worden ln de rij. der arbeiders-organisaties. Die bond toch had gemaakt, dat de werkman geen drukken tijd meer k6nde, dus niet meer 16 tot 18 uur per dag be hoefde te werken, doch het maximum tot 10 uur per dag was gedaald, daarom dien bond ons welgemeend saluut. Spr. wijdde uit over hert nut van orga nisatie en vooral bij ons, Hollanders, was dat van pas, daar toch zij zich het minst verbonden hadden, en hij noodlgde dus den aanwezigen uit, zich aan te sluiten bil den Ned. Beh. en Stoff.-bond. In een kort debat, betgeen volgde, werd uitgelegd, dat dé behangers- en stoffeer ders-patroons zich verbonden hadden (hier ter stede), om hun werklieden in den drulcsten tijd, gerekend van 1 Jan. tot laatste Juni, niet van atelier te laten Veranderen, of ze moesten van den door hen te verlaten patroon een toestemmend schrijven daarvoor ontvangen. Aldus: ,,De werkman, welke in dit tijd perk van betrekking wenscht te verande ren óf om te weinig loon, of om slechte behandeling of anderszins kan geen pa troon vinden, zonder dat deze vroegere Werkgever daartoe zijn toestemming geeft". De arbeider is dus gedoemd om bij 'dien patroon te blijven of hij wil of niet! Na deze bespreking sloten alle aanwe zige behangers en stoffeerders zich aan en alzoo is te Haarlem een afdeeling ge sticht van den Ned. Beh. en Stoff.-bond op d.d. 6 April 1902. Het correspondentie-adres ls Jac. Ha- gemeijer, Ursulastraat 8. Door de genie alhier ie aanbe steed: le. Bestek no. 67, het éénjarig on derhoud van de militaire gebouwen en werken te Haarlem, raming f1250; Ingekomen 8 biljetten. Laagste in schrijver de beer A, Rinkema alhier voor ƒ6632. 2e. bestek no. 79, eene verving van militaire gebouwen en werken te Haarlem, raming ƒ600. Ingekomen G biljetten. Laagste in- sckrijver de heer W. J. van dier Ham alhier voor 547. 3e. Bestek no. 80, een verving van militaire gebouwen en werken van het Westelijk front dier stelling van Amsterdam, raming ƒ1600; onder liet beheer der genie te Haarlem. Ingekomen 6 biljetten. Laagste in schrijver de heer J. R. van 't Hof te Amersfoort voor 1489. Klöppartij. Bij de Parklaan heeft Zondagavond een kloppartij plaats gehad. liet schijnt, dat hier ook het „cherchez la femme" toepas selijk is en dat één schoone het hard van twee mannen te verantwoorden had. De een heeft met een nies den an der zoodanig toegetakeld, dat deze naar het gasthuis moest vervoerd worden. Zijn toestand baart echter geen zorg. In een Vrijdag j.l. gehou den verga»'besloten tot liqui datie van de /"«Schappij tot exploi tatie van onrcoionde goederen. Uit de Omstreken. HillegoiH. Door de Bouwkundige G. Hulse- aoseh enz. le Haarlem is alhier aan besteed: Het bouwen van een bloembollen- schuur op bet landgoed „Co uw en ho- ve" onder Katwijk binnen. Ingekomen wanen 10 biljetten. Laag ste inschrijver bleek te zijn de heer G. de Ru ij ter te Waddingsveer voor ƒ5900. Het- werk is nog niet gegund. Beverwgk. Binnenkort zal de aanbesteding plaats hebben voor het bouwen van 12 woningen aan den Alkmaarsehen straatweg, voor rekening van de Coö peratieve bouwvereeniging „Eigen Haard" alhier. Vervolg Nieuwstijdingen. Ylektyphus. Men schrijft ons uit Zaandam: De epidemie verklaring van onze gemeente, kan, volgens sclirijvcn van dr. Dozy, als geëindigd worden beschouwd. Wat dit zeggen wil voor onze gemeente, daar kunnen zij het meeste over meêspreken, die hun handel op plaatsen buiten de Zaanstreek zagen verminderen, hun verkoop afnemen. De patiënten in de barak zijn her stellende. Dit neemt echter nog niet weg, of de noodige voorzichtigheid zal in de eerste weken nog in acht moeten worden genomen; het kan toch voorkomen, dat, evenals voor een jaar geleden te Krommenie, hier en daar zich nog een geval, zij het dan spora disch, vertoont. Een woord van dank aan de gemeen telijke autoriteiten, voor haar kracht dadig optreden, toen de ziekto- eene ernstige uitgebreidheid! dreigde te ver krijgen, ts hier voorzeker wel op zijn plaats. Een dreigende werkstaking. De correspondent van het Hbld. meldt uit Groningen van Vrijdag avond: Hoogstwaarschijnlijk zullen de schildersgezellen morgenavond beslui ten bet werk neer te leggen. Zij hadden de patroons aanvanke lijk gevraagd een minimum-loon van 18 cents pea- uur in te voeren doch dien eöfich later op voorstel van deri Ver- zoenihgaraad ingesteld door de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven, terugebracht tot 16 cent. Genoemde Raad achtte dien eifich zeer billijk. De patroons evenwel hebben dien etsch afgewezen. Zij zijn van oordc-el, dat verhooging en regeling van dien loon standaard wenschelijk is, maar dat aanneming van een mini mumloon van 16 cent niet tot een zui veren toestand brengt. De evengenoemde verzoeningsraad, kennis genomen hebbende van dit be sluit. heeft nu hedenavond esne motie aangenomen, waarin hij zegt, dat dit besluit blijk geeft van grooto inconse quentie en niet berust op een gezonde redeneering, die aan don bestaanden toestand is ontleend; waarin bij verder zijne diepe afkeuring uitspreekt over de houding van de groote meerderheid dier patroons en hoopt, dat de bur gerij deze afkeuring medie zal onder schrijven en daarvan zal dioen blijken. Praktijk-waarneming door semi-artsen. De commissie, dioor het hoofdbe stuur van die Ndirlandische Maatschap pij tot bevordering der Geneeskunst benoemd om rapport uit te brengen ovier de vraag, of het waarnemen der geneeskundige praktijk door aemi- arfc&en al dan niet dooa- wetswijziging behoort te worden gesanctioneerd zij bestaat uit do beieren C. A. Pekel haring, J. T. Ph. Hers en M. W. Pijn appel heeft de uitkomsten neerge legd in een uitvoerig verslag, dat in het Tijdis. van Geneeskunde (no. 14) 3e opgenomen. De commissie stelt voor, dat de Al gemeens Vergadering besluite: le. de eischen die jeugdige artsen thans gewoon zijn voor het waarne men van geneeskundigs praktijk te stellen, ten strengste af te keuren; 2e. niet te streven naai' een wijzi ging dier wet. waardoor het waarne men van praktijk door semi-arisen geoorloofd zou worden; Se. een onderzoek in te stellen naar «Je wijze waarop het best een bureau van informatie zal zijn in ta richten, ten dienste van hen die een plaats vervanger zoeken en van hen die tot waarneming yan praktijk bereid zijn. Tuinlieden en bloemisten. Men meldt uit dien Haag aan de N, R. Ct.: In 1900 werd te Amsterdam een al gemeens tuinlieden- en bloemisten- bond opgericht, met het doel de sloffe, liike en zedelijke belangen te bevor deren van hen, die, volgens art. 3 der wet op de Kamers van Arbeid in on dergeschikte betrekking zich aan het tuinbouwvak wijden. Thans is, voor eenige weken een Haagsche afdeeling van dezen bond opgericht. Zij be oogt dtó zedelijke verheffing en verhoo ging van de stoffelijke welvaart der le den. Dat de bevordering van vakken nis daarbij op den voorgrond staat, blijkt uit de middelen waardoor de af- dfeelhiig haar dloel tracht te bereiken: oprichtin.fr van een vakbibliotheek, voordrachten en lezingen betreffende hert vak en besprekingen daaróver. Maar de stoffelijke belangen der le den nemen een niet minder beteeke- nentte plaats in de bemoeiingen der ai'- dteeling in. Hert dloel is om, door alle ordelijke en wettelijke middelen, zoo mogelijk in overleg met die patioons en door don steun van het publiek, verbetering te ei-langen in den loon- ijtandaard. Overigens zullen bond on afdeelin gen ook langs anderen, weg de positie dei- leden trachten te verbeteren dooi de regeering te verzoeken Kamers van Arbeid voor liet tuinbouw- en bloemis. ten-valt in het leven to roepen, door dezen tak van bedrijf, waarin vooral in den snoeiti hl. wanneer het klim men in do <joor vorst en ijzel gladde boomen hen aan ga-oole gevaren bloot stelt die ongevallen in verhouding niet creringor zijn dan in menig ander vak, in de ongevallen-verzekering op te ne men en zoowel bij die regeling van ar. beids- en rusttijden als bij invalid!-' toils- en ouderdoms-verzekering voor werklieden, bun belangen niet uit het oo" te verliezen. De pas opgerichte Haagsche afdee ling heeft het voornemen om bij haar streven naar lotsverbetering en stands verheffing harer letten, zooveel moge lijk met de werkgevers en him belan gen rekening te houden en zal trach ten ook door de medewerking van be gunstigers (donateurs) bulten het vak staande, haar doel op de meest gepaste wijze te bereiken. Gemengd Nieuws. De begrafenis van Rhodes. Reuter meldt uit Kaapstad: Hoewel het prachtig weer is, schijnt de geheele stad in rouw gedompeld. De voornaamste gebouwen ziju met zwart floers behangen, en tegen den middag worden alle zaken gestaakt. Een talrijke menigte stroomt naar het parlementsgebouw, waar het stoffelijk overschot van Cecil Rhodes zich sedert mi'dirl'./macht bevindt. Tal van kran sen, waaronder van koningin Alexan dra, van Rhodes' bloedverwanten, van dr. Jameson en van Sir Charles Met calfe bedekken de baar. Om half drie stelt de stoet zich op voor de hoofdkerk; troepen worden langs do straat opgesteld. Waar de stoet voorbijtrekt, nemen allen den hoed af De kist staat op het affuit van het beroemde kanon Long Cecil, tijdens het beleg van Kimberley ver vaardigd. Aan dten ingang van de kerk staan de aartsbisschop van Kaap stad, de deken en het kapittel den stoet op 1 a wachten. Na den lijkdienst wordt het stoffelijk overschot naar het station overgebracht; de kist wordt geplaatst tn een praalwagen van de De. Beers' maatschappij, voor het ver voer van Rhodes' lijk ingericht. De familieleden, de uitvoerders van zijn laatsten wil en de officieele vertegen woordigers reizen mede naar Boeloe- wajo. Daar waren, naar Reuter seint, op den dag van Rhodes' uitvaart, alle in- etellincren gesloten. De correspon dent voegt er bij dat het bericht van Rhodes' aanstaande begrafenis in de Matoppo-bergen op de inboorlingen een diepen indruk beeft gemaakt", omdat zich daar ook bet graf bevindt van hun groot opperhoofd Mosilikatze» Bii de teraardebestelling zulten slechts weini" troepen aanwezig zijn. Drie duizend inboorlingen zullen geschaard worden langs het laatste gedeelte van dien dien de stoet moet afleggen om naar de begraafplaats te gaan. Een blinde. Met rechtmatige bewondering wordt in do Duitscke bladen gewag gemaakt van een blinden jongeling, Karl Sclimittbertz, uit Elberfeld, die aldaar onlangs het eindexamen van het Real- gymnasium (hoogere burgerschool waar tevens de oude talen worden onderwezen) met uitstekend gevolg heeft afgelegd. Hij had zijn eerste op leiding genoten in een blinden-insti- tuut en later door huisonderwijs. In 1898 werd hij toegelaten tort de onder- secunda (do vierde klasse van boven af gerekend) van het gymnasium en behoorde daar tot de beste leerlingen. Vooral de wiskundige en natuurkun dige vakken leverden hem de groot ste moeilijkheden op, zoodat hij dan ook vooral in de talen uitmuntte, hoe wel hij ook bij deze te kampen had met het gemis aan boeken in vreem de talen, met blindenschrift gedrukt. Door allerfel eigen vernuftige vindin gen en ook met de hulp van zijn me deleerlingen wist hij echter ook van moeilijke meetkunstige en algebraï sche vraagstukken op de hoogte te komen; ook van de natuurkunde en scheikunde, bij welke vakken hij de meeste proefnemingen natuurlijk niet kon waairnemen, maar enkel door zijn sterk geheugen zich kon helpen. Van de meeste toestellen wist hij dooi den tastzin eeai voldoend begrip zich ie vormen, en merkwaardig is voor al, dat hij ook van de gezichtsleer een juiste voorstelling heeft weten te ver krijgen. Al zijn schriftelijk proef werk, ook dat voor het eind-examen, maakte hij met een schrijfmachine; voor het andere gebruikte hij het be kende puntenschrift van Braille. Wij vinden niet vermeld, welk stu dievak deze hoog ontwikkelde jonge blinde gekozen heeft, Rechtsliandlgheid Tan denmenscb Het vraagstuk der rechtshandigheid van den mensch is dikwijls te berde gekomen, en voor enkele jaren ont stond ex een beweging, om die rechts handigheid door dubbelhandigheid te vervangen. Waardoor is do rechtshandigheid van den mensch ontstaan? Is de mensch rechtshandig door opvoeding door gewoonte? In de Geneeskundige Bladen 8, X, toont prof. Bolk aan, dat rechtshandigheid een zuiver mensche- Ujlce eigenschap, ©n ook alleen den mensch eigen is. Bij geen dier, ook niet bij de hoog-ontwikkelde apen, blijkt iets van bevoorrechting van de rechter- boven de linkerhand, maar wel is dat het geval bij de minst ontwikkelde volken; ook bestond ze reeds bij die uit de grijze oudheid. Bij de zoogdieren ligit hert hart naast het middenrif; bij den mensch komt, tengevolge van den opgerichten stand, liet liart op het middenrif te liggen, en nu is liet, daarop steunende, eenigszins naajr rechts omgevallen, dus met de pun/t naar links komen te liggen. Het bloed stroomt daardoor uit het hart gemakkelijker naar de linker hersenhelft dan naar do rechter on ren krachtiger ontwikkeling van eerstgenoemd deel der hersenen is daarvan het gevolg. Bekend is, dat de beide hersenhelften haar werking kruiselings op de llchaamshelften uit oefenen, en nu zal een bevoorrechting van do linker hersenhelft gunstig werken op het rechter lichaamsdeel. Van nature is de normale mensch dus rechtshandig. Bij Idioten be staart geea rechtshandigheid, on bij storing in de bloedvaatvertakking of bemoeilijking der circulatorische ver houdingen der linker hersenhelft ver dwijnt het verschijnsel evenzeer, ter wijl wij omgekeerd door een gunsti ger bloedstrooming in het rechter her- Isenhialfrond vaak ttnkshandligheid zien optreden. (Vragen v. d. Dag). Uit Zuid-Afrika. Volgens de Exchange Telegraph heeft een uit Zuid-Afrika ta Plymouth teruggekeerd officier gezegd, dat er in het geheel een-en-dertig beschuldi gingen waren ingebracht tegen Au stralische officieren, o.a. zeven wegens hst vermoorden van vrouwen en kin deren. Een in Engeland teruggekeerd sol daat heeft nog de volgende bijzonder heden medegedeeld: Het doodvonnis tegen Morant an Hancock is den 24en Februari voltrokken. De soldaten, die tot levenslang zijn veroordeeld, ver richten, naar men aanneemt, op dit oogenblik nog dwangarbeid ta Kaap stad; en de veroordeelde officieren zullen ln Engeland gevangen gezet worden. De reputatie van de Bosch- veld-karabiniers waa alles behalve goed, daar er manschappen bij inge deeld waren die door andere corpsen waren uitgestooten. Er waren volop schelmen bij, en heit verhiaal van hun misdrijven varbaasde niemand die wist wart voor slag van mannen er bij ingedeeld waren. Na het schandaal zijn de onwaardigen uit het corps ver bannen. De naam werd veranderd in Pietersburg Light Horea en het bevel werd opgedragen aan officieren van do geregelde troepen. Sedert heeft het corps „uitstekende diensten" be wezen in de afgelegen 6treken van noordelijk Transvaal. Da koloniale troepen zijn vele weken lang woedend geweest over do schanddaden. Een ander soldaat vertelt dat Han cock en zijn handüangers Kaffers doodschoten als konijnen, en dat de soldaten, die daartegen in verzet kwa men, dikwijls gevaar liepen voor hun leven. Manschappen tegen wie de of ficieren een wrok hadden, werden uitgekozen voor gevaarlijke verken ningen op de flanken, en enkele ervan kwamen daarna niet terug. De Nederlander ontleent aan een brief uit de concentratiekampen het volgende: Wij kunnen in deze kleine tenten niet loven; zij zijn zoo heet geduren de den dag, al rollen wij ook het on derste gedeelte op. 't Is zoo heet op de bedden, dat mijn man en ik dikwijls onze parapluien over het hoofd van een zieke baby laten, om de hitte een weinig te weren. Dan komt er onver wachts een dikke wolk van de Natal- bergen, het regent, en 's nachts ligt gij in uw tent, met een koude klam me wind, waaiende over u. Dikwijls lekken die tenten, want sommige van hen zijn oud en dun. Menig mazel- patiënt wordt door en door nat en sterft dan van inflammaitie van de lon gen. En al lekl^on de tenlen ook niet, orts beddegoed, kleederen en alles, wordt gansch klam in regenachtige nachten. Wij zijn verplicht de openingen der tenten vast te maken wanneer het des daags regent, en dan moeten wij on der de tenten inkruipen door die mod der. 01 het is een vreeselijk leven, er zijn gebroken harten in bijna iedere tent. „Rachc-l beweent hare kinderen en wil niet getroost wezen, omdat- zij niet zijn." OI wanneer komt er een einde aan al die ellende en gruwel der verwoesting „Mijn ziel is dia tegenheden. zak" Arme vrouw L. is niet meer, zij had de mazelen, hare tent was nabij de mijne. Ik zorgde voor haar en bracht haar eten, zij scheen in het begin niet erg te zijn, maar hare tent werd nat en zij kreeg inflammartie van de lon gen. Ik ging dadelijk om den dokter, hij kwam, nam haar naar het hospi taal waar zij dien dag stierf. Zij wor den goed verzorgd in het hospitaal, en de superintendent doet alles wat bij in zijn vermogen is om het kamp schoon en gezond te houden. Van daag werd ons een gift van uijen en aardappelen toegezonden, maar ik weet niet hoe wij den zomer zullen doorleven zonder groenten en vruch ten. Engelsche wreedheden. De heer J. L. van der Merwe, voor het uitbreken van den oorlog mijn- coimnissaris te Johannesburg, deelt die volgende staaltjes mede van het beulswerk dat Engelsche soldaten in Zuid-Afrika verrichten. Ze zijn ontleend aan verschillende documenten. In een brief uit het Vrouwenlager, district Potchefstroom, lezen wij bijv. Een zeker aantal vrouwen werd in en om Potchefstroom gevangen en naar Welverd'iend-station gevoerd, on geveer vier uren te paard afstand. Een aantal kieurlingvrouwen verge zelde de troepen daarheen. Deze kieurlingvrouwen konden op do wa gens reizen, maar de Boer en-vrouwen moesten achteraan loopen en werden door Kaffers aangedreven. liet gevolg was dat een paar onderweg bezweken en één onderweg geboorte gaf aan een kind Bij deze gevangenneming wer den Kaffers gebruikt die in wreedheid en barbaarsehheid de Engelsche troe pen evenaardien. Do vrouwen vielen voor de Kaffers op de knieën en smeek ten om genade; maar ruw werden zij rondgerukt en ruwe taal en nog ruwer behandeling was het gevolg. Zelfs werden haai- de kleeren van 'i lichaam gescheurd. Nog meer, in dit geval werden «te moeders van haai- kinderen losgescheurd. Deze kleine kinderen moesten achterblijven, terwijl sommi ge ziek in bed lagen. Aan de moeders werd niet eens vergund afscheid van baar dierbare pander ie nemen Toom smeekten, zii om genade voor haar kinderen, doch het antwoord klonk: „Loop, zij moeten alle verrekken Gelukkig werden achtergebleven vrou wen met ontferming bewogen en ver zorgden deze kinderen. Toen de moe ders door de straten van Potchefstroom door Kaffers als vee werden aangedre ven, ontstond jammerlijk geschrei on der de weerlooze kinderen. De Kaffers' riepen toen: „Loop, jelie waren tot hiertoe baas. maar nu zullen wij jelie tot vrouwen nemen". Onder deze treu rige omstandigheden moesten de vrou wen vier uren te paard voor deze Kaf fers uitstappen. Een ander staaltje: Een ongehuwde vrouw, Veuter ge naamd, vHftig jaar oud, idioot, vlucht te niet weg. toen de vijand bij de war gens kwam; deze werden in brand ge stoken. Later kwam de oude Murray met andere burgers ter plaatse en Yon- den haar verbrand. Gras was in haar handen en mond, bewijs van gedane poging om van hert vuur weg te ko men, maar de arme idiote kon niet loo pen. De burgers begroeven baar toen in een paarde deken. Had de vijand haai* niert kunnen uithalen vóór de wagens in brand gestoken waren?" En zie daartegenover de moed der vrouwen, de standvastigheid in al hert lijden, de trouw aan hert lieve vader land. Op den avond van 15 September 1900 werden in verband met die pro clamatie van Lord Kitchener 500 vrouwen en kindieren van strijdende burgers te Klerksdorp ln open beesten trucks gejaagd, de nacht was ruw en stormachtig. Onder de vrouwen be vonden zich da echtgenoot© van vecht generaal P. J. Liebenborg (met haar kinderen), dlie van Mljnkommiasar Pie- naar, die van predikant Strassbelm en Va van vele der andere eerste in gezetenen van Klerksdorp en omge ving met haar kindieren. Den volgen den morgen vertrok de trein, allen, ook de vrouwen die aanwezig waaien om afscheid te nemen, zongen eerst een psalm, daarna ontplooide de oudste dochter van gen. Liebenberg een Transvaalse u-Vrij staats che vlag, door haarzelf vervaardigd, een Engelseh of ficier trad toe en scheurde haar de vla? uit de handen, onder luide af keuring der vrouwen. Toen de trein zich in beweging had gesteld ontplooi de dezelfde jonge dame een nieuwe vlag en hieven alle vrouwen en kin deren in de beestenwagens bet Volks lied aan, totdat het station van Klerks dorp uit het ?ezicht was verdwenen". Uit een rapport van generaal de la Rey blijkt dat op eeai aantal vrouwen die trachtten te ontvluchten om aan de duivelsche kwellingen te ontkomen met grof geschut en klein geweer ge schoten is. En toch aldus lui'dit de roerende verklaring van de la Rey komen van de vrouwenkampen altijd bij honder den de zoete boodschappen: „Bekom mert u niet over ons. maar vecht door voor uw land Ouderdomspensioenen. In het Engelsche Lagerhuis is on langs een \an Tory-zijde ingediend wetsvoorstel tot regeling dei' ouder- doms-pensioemen in tweede iezmg aan genomen ondanks krachtig verzet van don kant der Reg.. Ofschoon er* geen uitzicht hoegenaamd bestaat, dat het ook in derde lezing zal worden goed gekeurd, laten wij hier den iioofdin-, houd van het voorstel volgen. Pensioen ten bedrage vau 57 sh. per week zou volgens het ontwerp wor den toegekend aan alle personen bij bereiking van het 65e levensjaar, wan neer zij Brits oho onderdanen zijn, een inkomen van niet meer dan 10 shilling per week genieten, in de laatste 20 ja ren niert gestraft zijn door den rech ter, noch armenonderstand, anders dan medicamenten, hebben genoten, en bovendien door het lidmaatschap van een ziekenfonds of 'ander instel ling van voorzorg, bewezen hebben naar vermogen voor hun eigen belan gen gezorgd te hebben. De admini stratie zoude plaatselijk bij de armbe sturen berusten, welke van rijkswege eene uitkeering van 6 p. st. per jaar en per gepensioneerd© ontvangen, maar innen. De wet zou alleen voor Engeland, overigens de noodige middelen bij wij ze van belastingheffing zouden moeten Wales en Ierland pelden, wegens de afwijkende administratieve organisatie van Schotland. De kosten van het plan waren op 10 millioen p. st. por jaar geraamd, met eene geleidelijke stijging tot 12 millioen p. st. in 1911. Gelijk wij reeds mededeelden, werd het ontwerp door den president van den Local Government Board. Long, met nadruk bestreden, o. a. op grond van de overweging, dat, indien de plaatsel. besturen de kosten te dragen kregen, behoudens eene staatsbijdrage, de druk van het pensioenplan ln de verschillende deelen des rijks, in ver band met ongel ijken wel vaartstoe- stand. zeer verschillend zoude wezen. Ook verklaarde hij niet de minste hoop te kunnen geven, dat de regeering be reid zoude worden bevonden de tot dekking van de rijksbijdrage noodige middelen te verschaffen. Burgerlijke Stand. Bevallen: 5 April. A. M. Korthoven Kuiper, d.; 6. C. Bogaertvan Santen, d.; 5. T. A. HenningKruijsman, d.; 6. C. M. M. P. Kenterv. Buuren, d. 7. E. A. van den Hoffvan den Eijk- hoff. d.; 4. J. H. SnijdersRoosen, 5. W. L. VersterreCarton, d.,; 6. A. M. Visserde Zwart, z. Overleden: 4 April. J. Augustinus, 1 m., 7.., Roosveldstr.; 6. P. Dirks, 4 j., z.. Boterstraat; 4. C. E. Steenberg— Boechheimer, 81 j., Rozestr.; C. C. Ile- resFox, 72 j.Jansweg; C. Visser, 5 m., d., Korte Heeirenvesi; 6. D. II. K. Weiman, 10 1., z., cbe Haasstraat; 5. G. v. HuizenRietman, 59 j„ Nassau- laan; 6. M. M. Koorenian, 18 j. Assen- delverstraat. Telegrammen, PRETOR1US EN PRINSLOO. LONDEN, 7 April. (R. O.) Uit Jo hannesburg wordt aan de Daily Tele graph gemeld, dat onder de gedooden bij Bosmanskop ook behooren de Boe- ren-commandauten Pretorius en Prinsloo. Pretorius poogde hij de heerschen- de verwarring te ontsnappen door de muildieren, die voor zijn wagen ge spannen waren, op te zweenen doch een der National Scouts legde op den vluchteling aan en schoot hem dood. Elke voetbreeds grond werd door do Boeren hardnekkig betwist; zl] streden met moed en volharding en poogden herhaaldelijk eon aanval op de Engelschen te doen, onder het ge roep: Hands upl Da Standard vernoemt nog uit Springs, dat Pretorius gevangen ge nomen werd en onder bewailing vau twee National Scouts gezonden werd naar wat men meende te rij» een En gelsche afdeeling. Later bleek dit een Boeren-commando te zijn, en de Scouts moesten hun gevangene prij.i geven. DE BEGRAFENIS VAN RHODES. LONDEN, 7 April. (R. O.) De Dal ly Telegraph verneemt uit Kimberley, dat buitengewone toonaaien werden opgemerkt, door de geheele Kolonie, tijdens het vervoer van het lijk van Rhodes. I>e Hollandsche bevolking nam vooral in het oogvallend deel aan de betuigingen van genegenheid en eerbied. Heurs. Overzicht Effecten handel. De afgeloopen week was voor onze Nationale Schuld verre van gunstig. Voortdurende verkoopen in verband met de hoogere prolongatierente deden den koers, zoowel van de 2 1/2 als van de 3 achteruitgegaan. De daling bedroog 1 a 2 Voor het overige was de handel ter beurze niet levendig. Van Porlugeezen konden de 4 1/2 obligatiën zich nog eenigszins verheffen, Mexicanen waren vrij vast gestemd, evenzoo Brazilië, van welke laatste een nieuw fonds aan de markt kwam, nl. de 5 obligatiën van den Brazillaanschen Stoat Para, die re delijk gunstig beoordeeld werden en die tegen den koers van pl. m. 83 vrij1 werden opgenomen. Tabaksaandeelen in reactie. De meeste soorten noteeren eenige percenten lager dan 8 dagen geleden. Daarentegen kon den Petroleumwaarden zich van het Jong ste verlies eenigszins herstellen. Araerikaansche speren toonen de laat ste dagen iets meer deze levendigheid en kunnen dan ook de meeste soorten ten slotte eene verhooging aanwijzen. Bij zonder begunstigd waren ditmaal we derom de St. Louis en San Francisco- waarden, die heden den koers van pl. m. 71 bereikten voor zoover de. gewone aandeelen betreft, die eenige Jaren to leden voor 10 12 nog te duur werden geacht. In Staalwaarden blijft men eene af wachtende houding aannemen. Amerl- cain bar.. Foundry ca. 2 lager op min der gunstige beschouwingen en aanhjd voor Amerika. In Loten hadden geene variation van beteekenls plaats. Prolongatie 3 1/2I Faillissementen. Uitgesproken: 's Gravenhage, 1 April. J. H. v. Olm, winkelier, en kleermaker, aldaar. Rech- ter-commissaris mr. R. H. A. M. Homme. Middelburg, 26 Maart. C. de Klerk, kof fiehuishouder, aldaar. Rechtercommissa ris, mr. Ph. J. Callenfels. Almelo, 1 April. J. Gerritsen J.Hz..agent en koopman te Glanerbrug, gent. Lonnc- ker. Reclio r- commissar j smr. A Crooc-' kewit. 21 Maart B. Scliröder, tapper, te Tubbergen. Üèehter-commissaris mr. Z. W. Straatman. Amsterdam, 2 April. n. B. Horst, kruidenier, aldaar. Redster-commis saris: mr. J. Déking Dura. Geëindigd: A. A. P. Veerkamp; H. de Vries, bakker en winkelier te Nijmegen; \V. van Striem, winkelier in boter enkaas te Leiden; G. P. Soonius. te Leiden; A. van den Eykel Jz., bloembollen- kweek er, ta Rijnsburg. Definitieve surséance van betaling verleend voor 3 maanden aan H. Kleyn, pedel van het Leidsclie Stu dentencorps, boekhandelaar en uit- gever te Leiden. CORRESPONDENTIE. Den heer K. Wij hackten roods een verdas ter zetterij voor we het uwe ontvingen. Marktnieuws. Haarlem, 7 April 1902. Aangevoerd werden 80 H_ L. Wite trawe 7.00; 135 H. L. Rogge 5,10— 5,00; 285 H. L. Haver 4,30 -4,25 en 20 li. L. Duivenboonen 8,12. Stoomvaartberichteri. Het stoomschip Ardjoeno vertrok 5 April van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Koning Willem II, van Amsterdam naar Batavia, passeer de 4 April Kaap St. Vincent. Het stoomschip Madura, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 4 April Gibraltar. Het stoomschip Myrmidon, van Am sterdam naar Java, arriveerde 5 April te Port, Said. Het stoomschip Telamon arriveerde 27 Maart van Amsterdam tc Batavia. Het dubhedschroefstoomechip Rot terdam, van de Holland- Amerika Lijn, vertrok 5 April van Newyork naar Roterdam met 3598 vn. margari ne en 1500 vn. reuzel. Het stoomschip Timor, van Amst. naar Batavia, vertrok 4 April van Djeddab. Het dubbelschroefstoomechip Sta tendam, van de Holland— Amerika Lijn, van Rotterdam naar New-York, passeerde 4 April des nam. 5 uur Li zard. Het stoomschip Bali, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 5 April van Marseille

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3