Dankbetuiging. Wordt gevraagd Gevraagd Restaurant-KelJner vela en bergen In het Vereenlgd rio- 'jünkrijk. Over den araokmaker Ketjil en zijn slachtoffers meldt het „Bat. NbL" van 6 Maart: Omtrent den toestand van den heer de Jongh S wem er, die eergisteravond zwaar gewond in liet militair hospi taal werd opgenomen, vernamen wij, dat alle hoop bestaat, hem in het le ven te behouden. De toestand Is zorg wekkend, maar niet levensgevaarlijk. Kestjil bevond zich hedenmorgen zeer wel; zijn wonden zullen denke lijk spoedig genezen en de Indische strafrechter zal in de gelegenheid ko men, een van die bijzondere geval len te berechten, waarbij rekening te houden is met do beginselen, aange nomen in de toepassing van het Wet boek van Strafrecht voor inlanders, waar gesproken wordt van dén toe stand van (zij !t tijdelijke) krankzin nigheid als verzachtende omstandig heid. Ketjil was een uitstekend bediende, vooral geschikt als Waker. Hij ge voelde zich de laatste dagen echter minder wel. Zondagavond kwam zijn vrouw weer zeggen, dat hij ziek was, ïnaar niettemin verzocht fc j dien heer 'de Jongh Swemer toch maar zijn ge wonen dienst te mogen doen; liij was toen met genoemden heer geheel al leen, zoodat hij hem, ware het plan ,pm dezen te vermoorden, te voren >e raamd geweest, gemakkelijk over hoop had kunnen stoken. In stede daarvan ging hij kalm aan "net werk. Ketjil deed op 6 Maart een poging tot ontvluchten van de blokzaal. Een .dwangarbeider, die hem in den weg stond, smeet hij in de rivier, maar de 'vrijheid duurde niet lang, want hij werd onmiddellijk opgevat en nu on der nog strenger toezicht gesteld. Aprll-mop. Men schrijft uit Bentheira aan het /.Nieuws", dat daar als Aprll-grap in de „Eiken-allee" aan een der hoogste boo- men een welgelijkend afbeeldsel (pop) van lord Roberts werd opgehangen. Onder de vroege wandelaars veroor zaakte het gezicht van dien hangenden heer eerst veel schrik; men sprak van moord, van zelfmoord. Maar al spoedig bleek, dat er door Dultsche Boerenvrien- den een grap was uitgehaald, waar toen hartelijk om gelachen werd. Vervolg Stadsnieuws. De zelfontbranding van steenkolen ontstaat door het daarin voorkomende zwavelijzer (pyriet), dat, gretig zuurstof uit de lucht opnemende, daardoor een hooge temperatuur aanneemt, soms hoog genoeg om de steenkool te doen gloeien. Nog kort geleden geraakte daardoor een steenkolenhoop aan een der gasfabrie ken te Amsterdam in brand, en men had Yeel moeite, het vuur te blusschen, daar 'het omhalen meerderen luchttoevoer ver oorzaakte, wat weer sterkere verbran ding ten gevolge liad. De heer Thomas Clayton te Londen, meent het middel ter voorkoming gevon den te hebben. Koolzuur en zwavcligzuur zijn gassen met verstikkende eigenschappen; zij wor den tegenwoordig, In sterke metalen bus sen, tot vloeistof samengedrukt, in den handel gebracht en zijn dus gemakke lijk verkrijgbaar. Men heeft slechts de kraan van zoo'n bus te openen om het gas uit de opening te hooren stroomen. Clayton bracht op die wijze zwavelig- zuurgas in een kamer en toen de lucht er naar zijn schatting ongeveer 6 pet. van bevatte, wierp hij er een brandende toorts in, die dadelijk uitdoofde. Toen wierp hij een roodgloeiend stuk ijzer in de kamer en schoof hierop wat stroo, dat met nafta gedrenkt was, en stroo noch nafta geraaide in vlam. Hierna schoof hij ln de kamer een bakje met nafta stak er een gloeiende ijzeren stang in; de nafta siste hevig, maar er volgde geen ontploffing. Deze resultaten waren zoo verrassend, dat hij hierin aanleiding vond om aanwending van het zwaveligzuur voor bovengemeld doel bijzonder aan te be velen. Het middel is eenvoudig, maar niet pieuw; schoorsteenbrand wordt dikwijls gebluscht, door in de kachel wat zwa vel te werpen, dat tot zwaveligzuurgas verbrandt en in den schoorsteen de bran dende roefmassa dooft. Hoe eenvoudig ook, is dit middel al leen toe te passen als de steenkolen ln een gesloten ruimte zijn opgestapeld, zooals bij stoomschepen het geval is; en dan nog elscht het bijzondere voorzor gen, daar het gas gas de ijzeren wanden van het schip kan aantasten en levens gevaarlijk is voor personen, die de ruim te moeten binnendringen. Kunstnieren. Een Oostenrijksche chirurg, dr. Ull- mann, heeft verbazingwekkende proeven genomen met verplaatsing van de nieren. Hij sneed bij genarcotiseerde honden de nieren uit en verplaatste ze, bijv. naar den hals, waar hij ze met den bloedsom loop in verbinding bracht. De honden ondervonden van deze operatie geen na- deelige gevolgen, de verplaatste nieren werkten als gewoonlijk. En dr. Uliraann moet er zelfs in geslaagd zijn, de nieren van den eenen hond op den anderen over te brengen. Er moet nu nog bewezen worden, dat de overbrenging mogelijk is tusschen die ren van verschillende soort. In dat geval zal men menschelijke nierlijders kunnen redden, door de nieren uit te snijden en er een paar van een dier voor in de plaats te brengen. Co-rresDonientiie-blad. Ons werd toegezonden het eerste nummer van het correspondentie-blad van het Haarlemsche A rbe i der sse Gr e tar i aat Dit nummer is slechts een proefnum mer, waarvan het afhangen zal of tot voortzetting wordt besloten. De redac tie kan niet genoeg aandringen op ge regelde maandelijksche uitgave, en zet als volgt de bedoelingen van dit corres»x)ndentie-blad uiteen: „Voor een arbeiderslichaam als liet onze is het een bepaalde noodzakelijk heid. Het oude Secretariaat officieel bekend onder den naam van Algemeen Haarlemsch Secretariaat. waaruit door reorganisatie ons Haarlemsch Arbeiders Secretariaat is voortgeko- en, heeft onder meer de groote organi sche fout van langzaamheid. Een dei* aangesloten vereenigingen wil een zaak van gemeenschappelijk belang op 't getouw zetten. Een voorstel daar toe wordt bij het Secretariaat inge diend. Dit zendt het voorstel terug naar alle aangesloten vereen!gingen. Deze bespreken nu de zaak in hare vergaderingen en zenden haar gedele geerden met mandaat naar !t Secreta riaat, dat dan pas een besluit kan ne men. Ieder gevoelt dat op die wijze me nigmaal de meest belangrijke zaken moeten mislukken door de onmoge lijkheid van snel en krachtig optre den. Echter er is ook een voordcel verbonden aan die wijze van werken. Alle leden d'er aangesloten veveenigin- gen blijven geheel op de hoogte van wat gezamenlijk wordt verricht. Daar entegen bestaat bij de samenstelling van het H. A. S. het gevaar dat de le den hunne besturen laten handelen, zonder daarop invloed te oefenen en zelfs or kennis van te nemen. Immers het H. A. S. wordt gevormd dooi- de gezamenlijke besturen, die alleen in zeer diep ingrijpende kwesties beslui ten kunnen eerst hei oordeel der ver eenigingen ln te winnen, maar in alle overige zaken zelfstandig handelend op te treden. Zoo zouden de leden der aangesloten vereemigfingen, mits zij voortdurend uit eigen beweging op de handielingen van hun bestuur toezien, onkundig kunnen blijven van daden en besluiten, waarvoor zij toch ook mede verantwoordelijk zijn. Het is daarom dat een Correspondentieblad als dit zoo noodzakelijk is. Aan alle leden der aangesloten vereenigingen wordt het toegezonden. In het offici- eele gedeelte, gewijd aan het Secreta riaat, als zoodanig, vindien zij o. a. een verslag der handelingen van het H. A. S. en kunnen daardoor ook hun be stuur controleeren. In het Correspondentieblad" wor den gepubliceerd een enquête omtrent loonen en organisaties van een 16-tal arbeidersgroepen, over typografen, koetsiers, bakkersgezellen, gemeente werklieden, enz. ring de prijswinnende vereenigingen geluk met het behaalde succes. Hij wees er op hoe alle leden de feestvie rende vereeniging waardeeren. dis te nt - kan zien op een 20-jarig roemvol bestaan, eene vereeniging, die zich te recht letterlievend noemt, en er steeds op uit Is in ruimeren kring de kunst voort te planten, en goed spel te le veren. Ook moet gewaardeerd worden de wijze, waarop deze vereeniging wordt bestuurd eu geleid. Met den wensch uit te spreken dat de vereeni- ging „Cremer" moge groeien en bloeien, eindigde spr., waarna de uit reiking der prijzen plaats had door mevrouw Cremer. De afgevaardigden der verschillen de witanende vereenigingen spraken vervolgens woorden van dank en waardeering. Met een gezellig bal werd de feestavond besloten. Hedenmiddag werden weder 11 ingelijfde miliciens vcor Gedeputeerde Staten gebracht, ten einde ingevolge art. 100 der militiewet, een herkeuring te on dergaan. Nieuwe spoorwegplannen. Bij do desbetreffende gemeentebestu ren is een nieuw plan ingediend, be treffende de wijziging in de spoorweg plannen. Deze komen in hoofdzaak hierop neer: Door de snijlijn Amster damLeiden wordt een belangrijk deel van het ontworpen tramwegnet vervangen, tc-r lengte van 20 KM. tus schen de plaatsen Venneperdorp en Hoofddorp en HoofddorpNicuwer- kerk. Voorts is het nieuwe plan eene ver binding van Hoofddorp over Vijfhui zen met Haarlem .welke in het oude plan ontbrak, aangebracht. Zoo zal dan Haarlem langs verschillende plaat sen met Loenen (station Nieuwensluis) met een stoomtramweg worden verbon. de--' en deze plaatsen in de Meer ook over Sloten met Amsterdam. In beide steden komen stoomtramstations. Hier te Haarlem aan het ZuideavBuiten- gpaarne, aan gene zij de van het Spaar- ne waardoor een eventueele brug over. hodig wordt. Op 4 plaatsen krijgt nu het tramnet verbinding met het spoor wegnet en wel te Venneperdorp, Hoofddorp. Nieuwersluis en Alfen; al dus zeer goede spoorwegverbindingen voor personen- en goederenvervoer. Kantongerecht. Zitting 8 ApriL Heden stonden terecht: Corn. Hart oud 16 jaar, wegens bal dadigheid van 't trekken aan een huis bel. Eisch 2 gulden of 2 dagen hech tenis. Uitspraak over acht dagen. J. Schrijnders voor't gooien met steenen f 2 of 2 dagen hechtenis. Uitspraak over acht dagen. Albert van der Veld voor het mishandelen van een ezel. waarvan wij geen uitspraak kregen te hooren. J. Scheffer, Vink en A. Huij- boom 10. 13 en 14 jaar oud. Eveneens wegens gooien niet vuil in een winkel f 2 of 2 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. Dirke en Bertl be klaagd wegens het Yisschen ir een anders water, f 3 of 2 dagen hech tenis. Uitspraak over acht dagen. G. Korto voor het verkoop van sterken drank in het klein zonder vergunning f 30 of 20 dagen. Uitspraak over 8 dagen. „J. J. Cremer". De letterlievende vereeniging ,,J. J. Gremier" gaf Dinsdagavond voor een tot de nok gevuld huis haar slotvoor- Btielling in d'it seizoen; een seizoen, waarin den led'en tal van genotvolle avonden zijn geschonken, waarin men hen heeft doen kennis maken met de beste dilettanten-vereenigingen hier te lande en met één der meest gevierde zustei'-vereenigingen te Antwerpen, die dan ook ruimschoots en terecht met vele lauweren werd bekroond. Over 't aWmeen genomen hebben i aan dien wedstrijd deelgenomen vereeui'ginigen uitstekend gespeeld, en diedien zij zien hoe ver dilettanten het in de tooneelkunst, door ijverige stu. diie en flinke volharding, hiermee brengen. Vaak hebben wij het bloei end .ongekunsteld, dikwijls meeslcc- pend spel der vrouwelijke en manne lijke (Üettanton bewonderd. En het waren dan ook ïn hoofdzaak do door de jury bekroonde actrices en acteurs, die ons dit genot deden smaken. En al onderschrijven wii en ook wellicht anderen, wat den uitslag der afdeeling Tconeel- en Blij spel betreft, niet geheel de uitspraak der jury; wij allen zijn overtuigd dat de jury die een zeer moeilijke taak had, met onpartijdigheid en ernst heeft ge oordeeld. Alvorens het voor de winnende ver eenigingen zoo blijde bedrijf, n.l. do prijsuitreiking, aanbrak, werd door de feestvierende vereeniging „Cremer" ongewend het tooneelspel „Clemence", dat zoowel door zijn boeienden in houd als door de uitstekende venoi- king twee factoren voor het wol- slagen eener opvoering den aanwe zigen veel genot verschafte. De hoofd rollen warm in goede handen, en ook de andere rollen hadden zeer verdien stelijke vertolkers gevonden. \k ral het tweede bedrijf leverde eenige tref fend© tafereelen op; wij noemen slechts den tweestrijd, dien Louis Kauibert te voeren had, toen hij moest kiezen tus- sclien het vervullen van zijn plicht en het ongeluk, dat zijn dochter hier. door zou treffen. Zwaar is de be proeving voor den armen vader, wiens plichtbesef ten slotte zegeviert. Mees terlijk werd die ze rol door den advo caat Rambert vertolkt, en dat de aan wezigen liierovar eveneens zoo dach ten .getuigde liet applaus bij open doek. Ook Herman, zoon van den Ba ron de Ch.ateauneuf, gaf mooi, tref fend spel te zion, terwijl wij evenmin het verdienstelijk spel van den Baron die Chateauneuf, Duvemay, Clemence en mevrouw Durand onvermeld mo gen laten. Do herhaalde bewijzen van instemming aan het eindo, en dc bouquotten, welke aan de dames-di lettanten werden aangeboden, waren dan ook een gepaste en welverdiende hulde voor het uitmuntende tooneel- spel. Inderdaad deze laatste u itvoering vormde een mooi slot-bedrijf aan de reeks van uitvoeringen in liet afgeloo- pen seizoen. Na de pauze werd als blijk van hulde aan den heer Kriens, wiens strijkorkest thans ook weder de uit voering opluisterde, eèn lauwerkrans aangeboden bij monde van den heer G. J. van Gasteren. Daarna kreeg de voorzitter der jury. de heer mr. H. F. Waller, liet woord. vensclite in eene lange rc-devoc- In de Maandag? AprilteAlk maar gehouden vergadering van het provinciaal bestuur van den Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Noord- Holland werd besloten tot het houden van een Katholieken dag in Noord- Holland. IJmnlden. Het aantal leerlingen aan de openba re school alhier ls geklommen tot onge veer 620, zoodat het maximum leerlingen voor één school reeds overschreden is; er zal een bulplokaal ln gebruik geno men worden om die leerlingen behoor lijk te kunnen plaatsen. Vervolg Nieuwstijdingen. Tot rede gebracht. Men schrijft ons uit Zaandam: Dat men de taak der po litie niet in hare uitoefening moet be lemmeren, bleek dter firma Polak en Schwarz alhier. We meldden gisteren reeds een be vel tot inhechtenisneming en instruc tie tegen J. S. alhier, wegens valsch- heid in geschrifte. Deze S. nu, be diende bij bovengenoemde firma, ar beidde daar van den vroegen morgen tot den laten avond, en had, na wei gering door dengene, aan wien hij de kwitantie had aangeboden, deze we der meêgenomen naar het kantoor. De chef der firma ontving een bezoek van den Inspecteur van politie te Zaandam, die hem verzocht de kwi- tintie af te geven, maar: de politie had niets niet zijne zaken noodig, in ^ee nen deele wenschto hij aan welk ver zoek dan ook, te voldoen. Het muisje bleek een staartje ta hebben. Den volgenden dag ver voegde zich aan het kantoor van ge noemde firma het parket uit Haarlem zoomede de Commissaris, Inspecteur en onder-inspecteur van politie te Zaandam. Thans moest de kwi tantie afgegeven worden, wilde de firma niet, dat op alles, wat zich ln het kantoor bevond, beslag werd ge legd. De zaak eindigde alzoo hier met afgifte dier kwitantie, doch zal te Haarlem worden voortgezet. Voetbal. In de wedstrijden welke In de Cou rant van gisteren stond, is eene groote verandering gekomen. Het pro gramma, is nu als volgt, Ajax-Haarlem in Leiden. R. A. P.Rapiditas in Amsterdam H. B. S.—Velocity in den Haag. lijk eenigszins verrast door de open hartigheid, waarmede de* minister president den kieschen weg aanwees, waarop prins Hendrik nog de popu lairste man In Nederland kon wor den. Verkiezing Tweede Kamer. BB de Dinsdag gehouden Tweede- Kamer-verkiezing te Maastricht waren uitgebracht 3195 stemmen; onwaarde 178. geldig 8017 stemmen Ilerstem. mVn" tusschen de heeren Sassen, die 1353 en Janssen, die 1221 stemmen verkreeg. De heer Schaepkens had 279, de heer Nierstrasz 164 stemmen. President Kroger. Er schijnen minder gunstige "eruch- ten te hebben geloopen over den ge zondheidstoestand van president Kru- ger. Blijkens ingewonnen inlichtin gen zijn die geruchten van allen grond ontbloot. Hert stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, passeerde April Perim. Het stoomschip Koning Willem II. van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 7 April te Genua. Het stoomschip Timor, van Amster dam naar Bataria, passeerde 7 April Perim. Het stoomschip Polyphemus, van Am sterdam naar Japan, vertrok 5 April van Liverpool. Het dubbelschroefstoomschip Rijn dam, van de Holland—Amerika Lijn. arriveerde 8 April van New York te Rotterdam. Het stoomschip Amsterdam, van de HollandAmerika Lijn arriveerde 8 April van Rotterdam te New York. Christ. Hist. Dinsdagavond voerde de heer F. W. Könlg van hier, het woord In eene propaganda-vergadering, die te Amsterdam gehouden werd door den ChristelijkHistorischen Kiezersbond. Na gaande doel en streven van dien bond, drong spr. op samenwerking en aaneen sluiting aan, ook van de Prolestantsche werklieden. Verkoop Tram. Indertijd meldden wij, dat ernstige onderhandelingen ge voerd werden over den verkoop van de Haarlemsche paardentram aan de E. n. E. T. Een ander haarlemsch blad meende destijds niets haastiger te doen te heb ben, dan dat bericht tegen te spreken. Wij zwegen, zeker van onze zaak en vestigen er thans de aandacht op, dat aandeelhouders der Ilaarl. Tram worden samengeroepen tot een buitengewone al- gemeene vergadering op Woensdag 23 dezer, om te beraadslagen over liquida tie der Vennootschap. Dit geschiedt naar aanleiding van de plannen tot verkoop, waaromtrent bij de besturen der beide Maatschappijen volko men overeenstemming bestaat. ïn de Dinsdagavond gehou den vergadering van den Z.A.S.M. hond werden tot bestuurslid gekozen de hee ren C. H. Blansert, vice-voorziiter en W. Lastdrager, 2e secretaris. De voorzitter herinnerde den leden vooral niet nalatig te blijven met het betalen der contributie Gevonden voorwerp: Een nikke len horloge. Uit dc Omstreken. Heemstede. Vrijdag 11 April a. s. zal een aanvang worden gemaakt met het leggen van een zinkbuis door de Lcidsche vaart nabij 't Schouwtje onder deze gemeente, ten dienste van dc Amsterdamsche waterlei ding. Velsen. Twee leerlingen der le klasse van de Rijks Normaallessen alhier, zullen deze Inrichting verlaten eu wel de jongejuf frouwen van Dorp van Wijk a. Zee, die geslaagd ls voor de Rijkskweekschool te Apeldoorn en J. Wouters van IJmuiden, die een beurs he' T4 behaald aan de kweekschool voor onderwijzeressen te Groningen. Nog eens dr. Knyper geïnterviewd Voor cï. Kuyper Maandag uit Ber lijn vertrok, heeft (le correspondent van de Chicago Daily News hem nog geïnterviewd. liet verslag van dat gesprek, Dinsdag ve-iaaald in het Berliner Tageblatt opgenomen, inderscheidt zich door buitengewone onbeholpenheid, en bet is niet recht duidelijk of dat op rekening moet ko men van den Amerikaanschen ver slaggever, van de Duitscha vertaling of van de eenigszins onklare manier van uitdrukking van den minister president. Als ik aldus de correspondent der N. R. Ct. de kern van dr. Kuyper's uitlatingen juist ontraadsel, wilde hij den Amerikaan, die hem uitboorde, inededeelen, dat naar zijne meening Amerika tot dusver hierom niet iu den oorlog in Zuid-Afrika heeft inge grepen, omdat Engeland zich in den Spaansch-Amerikaanschen oorlog on zijdig heeft gehoudeu. Engeland heeft overigens zoo laat de verslaggever den heer Kuyper zeggen nog voor het beleg om Lady- smith geslagen werd, ingezien dat de oorlog niet de Booren lang zou duren, maar het heeft beslist op de onzijdig heid van de andere mogendheden ge rekend. Een bewijs daarvoor is liet bezoek van Chamberlain aan Ame rika in 1898. Chamberlain heeft een Amerikaansche vrouw en de behande ling van familie»-aangelegenheden sluit niet uit, dat er tegelijkertijd poli tieke zaken behandeld worden. In den loop van het gesprek stelde dr. Kuyper zich en tien verslaggever de vraag: Was de dienst, dien Enge land in 1898 Amerika bewees, de prijs waarvoor .-Amerika zich verbond, twee jaar later niet in den oorlog in Zuid- Afrika in te grijpen? Was de bezet ting van Port-Arthur door Rusland die eerste machtige wig in Engelands heerschappij in bet Oosten die door de ministers van konjngin Victoria onweersproken bleef, ook een diplo matieke noodwekidighaid? „Ik zeg niet", zoo sprak dr. Kuyper, „dat dit feiten zijn, maai- dat zc mogelijk zijn is onloochenbaar." Verder zeide ö|r. Kuyper: Neder lands feitelijke inspanning ten bate van den vrede is opgehouden met de verwerping van onzen voorslag door GrooirBrittanriië. Wij hebben zoo min aandeel in dc zending van Schalk Burger, als dat wij i®ts van de onder handelingen weteu. Wij blijven in nig wenschen, op alle mogelijke ma nieren tot dan vrede te geraken, en een herhaling van onze laatste poging is niet uitgesloten. De Boeren tc vel de kunnen hun verweer nog tien jaar volhouden. De geweldige meerder heid van hot Engclsche leger moot zich lot de verdediging blijven bepa len. Over wapenen, munitie en leef tocht zullen de Boeren blijven be- scliikken, zoolang Engclschc konvooi en hun verdedigende stellingen vei laten om hun geluk iu het open veld te beproeven. Tot zoover (Jr. Kuyper. Ten slotte wil ik nog opmerken, zegt de corres pondent, dat onze greote politieke kranten op het eerste Berlijnsche in terview van dr. Kuyper zoo goed als geen acht geslagen hebben. Ecuige bladen van den tweeden rang namen er het gedeolte over het familieleven van de Koningin uit over, oogenschijn- Tuclitrecht Tan den onderwijzer Het „Weekblad van het Recht" van 7 April (No. 7723) bevat het arrest van den Hoogan Raad dd. 10 Febr. J.I., waarbij is verworpen hot beroep in cassatie, door het hoofd eener bijzon dere school in do gemeente Alkemade ingesteld tegen het arrest van het ge rechtshof te Amsterdam, waarbij hij is veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf wegens mishandeling van twee leerlingen. De veroordeelde had zich ter recht vaardiging dier door hem erkende han delingen (slagen tegen het hoofd en verwonding beroep en op het tucht recht dat hij ten aanzien zijner leer lingen zou bezitten, en voerde tegen het arrest aan, dat dit hieromtrent geen motiveering inhield. De Hooge Raad oordeelde dat het arrest zulks niet behoefde in te hou den .omdat het hier niet gold een om standigheid die, afgescheiden van het bewezen verklaarde feit. de strafbaar heid opheft,als bij overmacht, zelf verdediging. wettelijk voorschrift of uitvoering van een wettelijk bevel bet geval is. Voor het wezen van „mis handeling" behoort wel, zoo oordeelt de Hooge Raad verder: dat het op zet zij gericht op het toebrenge-n van lichamelijk letsel, of het veroorzaken van pijn als doel. en niet als middel tot bereiking van een ander geoorloofd doel ,als hoedanig een binnen de grenzen der noodzakelijkheid beperkte kastijding van een kind door ouders of onderwijzers in aanmerking kan komen Waar echter .gelijk hier, aan het hoofd eener school zeer ernstige feiten zijn ten laste gelegd, opzettelijk gepleegd tegen con van dc- leerlingen dier school, welke in 't algemeen val len onder de qualificatie van mishan deling. en het beroep op zijn recht van kastijding eenvoudig een ontken. tenis van het opzet, tot mishandeling vereischt. alzoo een verdediging tegen de aanklacht, omtrent welker verwer ping de rechter in geval van veroor deeling niet verplicht is rekenschap te geven". De Spotvogels liet Itisels Weekblsu! jmet Ulusteatles, f Itlat wij gratiss izeiuleii asm onze] peaboitueerden jdie per week 1« fClemts betalen. Stoomvaartberichten. Advertentiën. Heden is na een langdurig lijden overleden onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader W. VAN VEEN, in den ouderdom van ruim 78 jaren. Haarlem, Wed. G. v. VEEN-Coen. "W. v. VEEN Jr. Amsterdam, J. v. VEEN. L. v. VEENTranio. Haarlem, H. v. KAMPEN. M. v. KAMPENv. Veen. v. VEEN. M. v. VEENKipperman. Amsterdam, E. v. VEEN. M. v. VEENStapel. Haarlem, c. v. d. BOON. E. v. d. BOON—v. Veen. Dordrecht, W. P. v. VEEN. J. v. VEENSchouten. Haarlem. D. v. VEEN Wz. Het bestuur der Vereeniging tot het vieren van den Koningin nedag in het Westerkwartier te Haarlem, betuigt door deze zijnen oprechten dank aan de Heeren W.v. d. EIJNDEN en Jon. SCHOU TEN, voor de groote moeite en de vele zorgen welke zij zich zoo ge heel belangloos hebben gegeven bij het leeren en opvoeren van de Kinder-Operetie »De Sneeuwko ningin*, door de kinderen, de le den van hunne vereeniging, op Donderdag 3 April 1.1., waardoor deze opvoering zoo uitstekend is geslaagd en aan ons en aan zoo velen een aangename middag en avond is verschalt. Namens het bestuur; C. RüMEIJN, Voorz. J. B. BOSSE, Secr. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. NLv en A. M. Jansen. M. Nicasie en L. M. Hessen. M. van Marsbergen en A. Goutbeek, J. Kruijer. en A. G. Roest. J. Blokker en M. C. Koe- lemij. Getrouwd: 9 April. W. Bakker en A. M. van der Maas. L. Heemskerk en G. L. A. Kamerbeek. J. P. Ramakers en M. Kolijn. H. M. A. Mathot en H. M. Nachtegeller. C. Roekens en M. P. van Maas. J. J. Roest en M. C. Hoogkamer. A. dc Jong en E. Koenes. A. P. Niemann en F.Sctara- ma. F. Hartman en C. Bronkhorst. Bevallen: 8 ApriL L. de Zwart— van de de Werken ,d. 9. A. II. M. van Putten van Veen, d. Overleden: 7 April. F M. Ladonesvan Orden. G8 jGierstraat. 8. W. van Veen 78 J., Kerkstraat. 7. A. Siraonis 15 J., d Spaarne. Marktnieuws. Haarlem, 9 April 1902. Op de heden gehouden kaasmarkt al hier waren aangevoerd 6 stapels kaas, te zamen uitmakende 741 kazen, wegende 1473 Kilogr. te zamen, f 27—f 22. Op de heden gehouden veemarkt wa ren aangevoerd 1 koe 1175; 1% N. Kalve ren f &—f 5; 52 schapen t %*—f 17. 1 vet kalf t 65. Tegen Mei wordt verlangd, in een deltig, klein gezin, een flinke Dienstbode P.G., voorzien van goede getuigen uit vongen dienst. Adres Wagenweg 21. een fatsoenlijke DAGMEIÜ, die goek kan koken en netjes werken. Adres: Kenaupark 11. st. Gevraagd tegen 1 Mei a. s. een flinke DIENSTBODE, loon ƒ100 'sjaars met verhooging en eenig verva'. Aanbiedingen bij de Huismees- teres, 2e Kleine Houtstraat 47rd. een net en handig DAGMEISJE, poed met kinderen kunnende om gaan. Ostadestraat No. 2rood b/h Kleverpark. Mei a.s. gevraagd een Werkmeid Ifi.C. van goede getuigen voorzien. Adres; Kruisstraat 30. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 10 April 1902, des namiddags van 2 tot 3 uur door den lieer W. EZ.ER- MAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga J. S. R&ch. 2. Recordare Mozart. 3. Sonate Op. 19 A. G. Ritter. a. Rasch und entschlossen. b. Ruhige Bewegung. c. Rasch und feurlg. 4. Andante funébre J. Svendsen. 5. Abendtied R. Schumann. Er biedt zich aan een jong gehuwd persoon als van goede getuigen voorzien. Ook ge negen voor los te werken. Br. fr. no: 5011 bur. v. d. blad. Een net. jong gehuwd persoon biedt zich aan voor Reiziger, Wissellooper of iets dergelijks, een goede hand 6chrijvcnde en ©enigs zins op de hoogte met de Duitscha taal. Br. fr. no. 5010 bur. v. d. blad. Nationale Crediet-Bank gevestigd te Arnhem. Verstrekt voorscnoiten eu bedrijfs kapitalen, ook op langen termijn vav af 500.— tot elk bedrag.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3