Tweede Blad. Een Kinder-Republiek in Noord-Amerika. 3E§«2s"CB.Ï»S. behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Donderdag 10 April 1902. No. B760 N.-Amerika bezit in een zijner steden sinds oenigen tijd een merkwaardig ..-staal.js" in den Staat, aldus wordt verte 'tl in bet Jaatste nummer der Hollandache Revue. Rn clan gaat de schrijver voort: Het is de Kinder-Republiek door den beat' George te Freevillo gesticht, in welke de Regt ©ring in handen van kin deren ia gesteld. liet woord ..gesticht" is echter in zou- verre niet juist, dat het vooropgezette voornemen om haar in het leven te roe pen bij den heer George niiet heeft be- ?taar,; slechts door het toeval is hij op hot denkbeeld van deze merkwaardige "instelling gekomen. Hei plan, waarvan hij in den aan hang was uitgegaan, omvatte niet an jers dan het doel om verwaarloosde iindsren aan hun omgevu van ellen de en verdert te onttrekken. Hij meen de in 't eerst, dat voor hun opvoeding bovenal een betere lichamelijke ver zorging noodig was, en koncentreerde daarop dan ook al zijn aandacht. Ge dreven door zijn goede hart begon hij zijn taak door een paar zwervende kün- 'leren te New-York op een dag van verzengende hitte in staat om, als de duisternis viel, diefstal te plegen om aan eten te komen tot zich te ne men, ze naar zijn landgoed te brengen ze te reinigen, te klecden. en goed te spijzigen en te laven. Maar op een goeden dag besloot hij nog een stap verder op dezen weg te gaan. Hij zag toch in, dat 't- niet vol doende was zjjn kleine kliënten door middel eerier hetere matexieele verzor ging van de misdaad of te houden, maar dat :t ook noodig was hun inner lijk leven op een hooger peil te bren gen en bij hun hot gevoel van verant woordelijkheid voor eigen daden op te wekken. Een meisje, dat bij hem ver-, pleegd werd, had ecu nieuw kleedje gekregen, dat de begeerlijkheid van eenige andere patiëntjes opwekte, die te kennen gaven er ook een te willen hebben. ..Jullie zult er ook een hebben," zei 'de heer George, „maar dan moeten jullie ook den een of anderen arbeid verrichten." Velen der kinderen wa ren daartoe onmiddelijk bereid en gin gen aan het opgegeven werk. Hiermee was de grondslag der Kin der-Republiek gelegd. Da kindergemeenschao berust op hei. beginsel, dat tegenover het eene èoort van arbeid altijd een ander soort moet staan het beginsel dus der re ciprociteit. Zij wordt wat haar uiter lijke» vorm betreft, beheerscht door do republikeinsclie staatsbeschouwing, die voorschrijft dat het volk zelf zijn lot tn handen heeft, zich zelf regeeren moet ea do verantwoordelijkheid voor leigen ontwikkeling te dragen heeft. Het doel. dat do heer George met de stichting dezer republiek nu ging na streven. was orn uit schijnbaar on bruikbaar materiaal, met behulp, der grondbeginselen van de zelfregeering en zelfhulp, bruikbare menschen op te kweeken. Hij gelooft, dat men de mo reels degeneratie 't boste bestrijden kan door de eerzucht bij de zedelijk verwaarloosden op te wekken, terwijl jtij tewens van meen uur is, dat men den boom het gemakkolijkste en 't voordeel igst tot een rijpen wasdom kun brengen als men hem bij zijn_groei stut en de twijgen in een bepaalde richting opbindt, zoolang deze nog jong 'en lenig zijn. Met behulp van den ar beid moet de teugcllooze vrijheid der kinderen gebreideld worden: men moet ze tot nuttig werk opleiden, terwijl men da kinderen de overtuiging moet bijbrengen, dat alleen hii. die airbefidt. aanspraak heeft op de voordeelen er van, en dat hij, die 't meeste voort brengt. ook er recht op heeft het boste in 'i leven vooruit te komen. Als republikein huldigde de heer George het. republikcinsche beginsel, 'lat een volk zich het best ontwikkelt onder wetten, die het zich zelf gekozen heeft. Daarom heeft hij de kinderen >o zijn landgoed wier leeftijd tus schen 10 en 18 jaar varieert het recht gegeven zich zeiven te regeeren en naar voorschriften, die zijn overge nomen uit de openbare Staatsinstel lingen der Verecnigde Staten van Noord-Amerika. Het bewijs, dat hij hiermetj den goe den weg had gekozen, werd den heer G rgo het eerst op het gebied van het si; 'hecht gel-verd. Uil kwam tot de ervaring, dat knapen, die nooit veelom -uaifeu gegeven hadden, ze zich wel cm;rekken indien ze hen door hunsge- Feuilleton, De hond van de Baskervilles. Een nieuw avontuur van Sherlock Holmes.') Door COX AN DOYLE. 26. Ik heb nii f voel verstand daarvan, antwoordde SU- Ilenry. mijn vriend eenig;zins verbaasd aanziende, ik ben beter beoordeelaar van een paard of een stier dian van schilderijen. Ik wist niet, dat gij tijd vond't, om u met kunst bezig to houden. Ik weet wat goed is, als ik het zie. en ik zie liet nu. Dat is oen Knetter, en die dame daar in het blauw sa'ijn met dien dikken lieer en z"': "mik is zeker een Reynolds. Ze ker alle familieportretten? Ja, alle. Kent gii hunne namen? Barrymore heeft ze mij geleerd en ik geloof, dat ik mijn lesjo aardig kan opzeggen Wie is die heer met dien verre kijker? lijkeu werden opgelegd ze wel diep voelden, maar er Zich toch rustig bij neerlegden .Zij konden zich nu op den duur niet meer als uitgestotenen be schouwen daar zij zien konden, dat iederen dag aan een ander hetzelfde kon overkomen, en dat hij, die van daag gestraft werd. morgen zelf moge lijk geroepen kon worden over een an der recht te spreken. De bestuurskolleges worden in deze Kinder-Republiek door middel vas liet algemeene stemrecht gekozen:^ dit kiesrecht begint met het twaalfde jaar. En de knapen oefenen hun stemrecht nic-t in het blinde uit. zonder reken schap van hun keuze te geven, maar zij worden eerst 'in de gelegenheid ge stold zich een oordeel over de kandida ten tc vormen en óók over datgene, wat deze mogelijker wijze te doen zul len hebben. Zij hebben een vergaderzaal waar door de kandidaten redevoeringen gehouden worden om het „volk., in- en voor te lichten. Eveneens zijn zij in het bezit van een stembureau, waar de ..burgers" onder toezicht van een stembureau, hun biljet in do stembus werpen. Weeldo. in welken vorm ook, is in deze republiek niet bekend: de wonin gen zijn zeer gezellig ingericht. Het in Amerika zoo geliefde lynchrecht is er natuurlijk uitgestoten. Na een behoor lijk onderzoek en formeel verhoor wordt de overtreder door het Gerecht veroordeeld. Evenmin heeft ieder het recht een verdachte bij den kraag te nemen en in het cachot op te sluiten, maar daartoe zijn, evenals in den wcr- kelijken Staat, bepaalde politiediena ren aangewezen, die in bepaalde geval len den gevangene zelfs in boeien mo gen sluiten. De arbeid, dien de knapen hebben te verrichten, is van tweeërlei aard. Vóór alles moeten zij natuurlijk de school be zoeken, want een opvoeding tot het ge voel van verantwoordelijkheid en tot zelfregeering zou zondor geestelijke ontwikkeling tot geen resultaat kun nen leiden. Maar naast en behalve do vertegen woordiging in bestuurskolleges cn het bekleeden van ambten, zijn er voor knapen nog veto werkzaamheden in dienst der Gemeenschap aangewezen, aan Wier vervulling zij zich niet kuü- nen onttrekken. Om bijvoorbeeld maar eens iets te noemen, hebben zij zorg Ie dragen voor de bebouwing van het veld en het ouderhoud van den tuin. Zij die deze werkzaamheden verrichten, hebben behalve het voordeel van een gezonde beweging in de open lucht, ook nog kans. dat hun vlijt hen in staat zal stellen bij den kassier op den afrekeningsdag een hooger rekening le kunnen aanbieden dan zij die minder vlijtig zijn. Maar er wordt op gelet, dat de kna pen niet tot saaie philisters opgroeien die slechts den ernst des levens deel achtig worden, en dat zij zich na ge- danen arbeid op allerlei wijzen met spelen vermaken kunnen. En juist doordat een goede verhouding tusschen arbeid en ontspann'ng betracht wordt, is riet mogen gelukken de kleine ..bur gers", die vroeger het ouderlijk huis ontliepen als hen daar iets niet beviel of waar zij verboden genoegens na jaagden. aan hun Republiek te binden en te doen hechten. Tevens valt het merkwaardige en "•'"kkiee verschijnsel waar te nemen, dal tegelijk met de liefde voor hun Re publiek in de ziel de-r eertijds vagebon- deerende kinderen zich ook de liefde voor hun ouderlijk liuis ontwikkelt en dat. terwijl zij zich vroeger noch om vader of moeder bekommerden, zij be hoefte gaan gevoelen met hun ouders te korrespondeeren zoodra zij als bur- gers van hun Republiek „warm be- ginnen te loopen". Of dat gevoel ook in later jaren zal blijven aanhouden laat zich wel vermoeden, ofschoon daaromtrent nog niets met zekerheid is te zeggen, aangezien de Kinder-Re publiek eerst sinds 1895 bestaat cn er dus nog geen voldoende ervaring daar omtrent is opgedaan. Volgens de opgaven van den heer George hebben in de eerste vijf jaar 119 kinderen de Republiek verlaten, on gerekend diegenen welke zich slechts tijdelijk aangestoten hadden. Onder dat getal is er geen enkel heengegaan die zich als onverbeterlijk had doen kennen. Verscheiden en. die zich vrij willig hadden doen opnemen of die er door hun ouders voor een bepaal- tijd heengezonden waren, verble ven cr te kort, om een definitief oor deel over hun toekomstig leven te vor men. Helaas was ook menigmaal hun aanvankelijke verbetering oorzaak, dat hun ouders er niet in wilden toe stemmen ze er langer te laten en dus nog beter voor hun toekomst te zorgen. Van de vertrokkenen konden 21 ge- tuikschrift eerste klasse meenemen: zoowel voor hun gedrag als hun vlijt behaalden zij het cijfer der uitnemend heid. Wat het gedrag alléén betreft waren er zeker nog wel een dozijn, dio op dit cijfer aanspraak konden maken. Maar met hun vertrek eindigt toch niet voor alle ex-burgers bun heirek king tot deze republiek. Zooveel moge- 1 ijk blijft de heer George met lien in Dat is de schout bij nacht Bas kerville, die in West-Indië diende on der Rodney. Die andere in zijn Mau wen rok met de rol papier is William Baskerville, voorzitter van liet Lager huis onder Pitt. En die ridder hierover mij, in dat zwartfluweelen costuum met kant? Ja, gij hebt wel recht naar hem te vragen, want hij is die oorzaak van al onze rampen, de vervloekte Hugo, die den hond van de Baskervilles opriep. Ilem zullen wij niet spoedig vergeten. Ik keek met belangste l ling cn eónige verbazing naar dat portret. Hij lijkt anders wel een bedaard, zachtaardig man. zei Holmes, maar uit zijn pogen spreekt iets duivelach tigs. Ik had hem mij forscher en sellurkaclutigen* voorgesteld. Er bestaat toch geen twijfel, of het is zijn portret, want de naam en het jaartal 1647 slaan achter op hot doek. Holmes sprak niot veel meer, maar het portret van den ouden lichtmis scheen bijzondere aantrekkingskracht op hem uit te oefenen en zijn oogen dwor-'den gedurig er heen. Eerst later, toen Sir Henry naar zijn kamer was gegaan, kon ik zijn gcdachtengang volgen. Met zijn kan delaar in de hand ging hii naar do geregelde briefwisseling, terwijl zich ook nog tin verscheidene steden zooge naamde „maandclubs" hebben ge vormd, waarin de ex-burgers elkander ontmoeten en het onderling verkeer onderhouden. Daardoor komt 't dan ook maar zel den voor. dat de heer George heit spoor van een zijner vroegere kliënten ver liest. Het spreekt, dat het systeem van den heer George niet vatbaar is voor een toepassing op ruime schaal- Slechts hier en daar. waar de omstan digheden er zich toe leeuen en er een except toneel mensch gevonden wordt om er van aan 't hoofd te staan, zou do oprichting van een dergelijke Kin der-Republiek ook nog on een andere plaats dan tc. Fveevillein Amerika kans van slagen hebben. Binnenland. Drukte in den Tabakshoek. Mon schrijft aan het Ildbl.: Maandagmiddag heerschto een onge wone drukte aan den N. Z. Voorburg wal over het Stadhuis. Eeno file van rijtuigen ©n tal van kooplieden, ma kelaars en hunne helpers, stonden daar in afwachting van de dingen lie komen zouden. Wat was het geval? Da Amster dam Dcli Compagnie had te 4.30 uur in Froscati „bij vervroegde inschrij ving" hare partijen tabak, tg zamen 2650 pakken, tot een bedrag van on geveer 6 ton, verkocht aan twee Rot- tetrdamsche firma's. De kooporder was per teloplioon gegeven, daar de koopers reeds naar hunne woonplaat sen waren vertrokken alvorens het vervroegen der inschrijving hun tor oora was gekomen. Na het sluiten van den koop was bekend gemaakt, dat de koopers te half zeven uit Rot terdam zouden komen om te onder handelen over den verkoop in tweede hand. Doch wie meent, dat dit tijd stip rustig zou worden afgewacht, kent onzen Amsterdamschen labaks- handel nietl Enkele liefhebbers reis den don trein tegemoet, om to trach ten in Haarlem do koopers het eerst te kunnen bereiken; anderen meenden aan het Centroal-Station hunne voor stellen to kunnen doen aannemen; de groote massa echter keek met verlan gende blikken den Voorburgwal langs om den aansnellenden harddraver m het vizier te krijgen. Eindelijk... daar komt bijl 't Is of een vorstelijk persoon verwacht wordt of men de paarden wil uitspannen? Hoera voor de wakkere kooplieden! Men blijft echter niet op een eerbiedi gen afstand, doch valt den koopman op het lijf. Op de stoep van den sla ger heeft de eerste aanval plaats. Da lang verwachten komen terecht mid den in do menschen-massa's, en daar zeilt of zweeft deze de mGnsterzaal der makelaars binnen. Do eigenaren der tabak vinden ge lukkig een© geïmproviseerde verhoo ging, zoodat zij ten minste boven de* andere hoofden uitsteken. Nu beginnen de onderhandelingen, bestaande in heftige uitroepen, drin gen, omhelzingen (waarbij zoete woordjes in het oor worden gefluis terd). Het eorste slachtoffer van het dringen, een lange kachelpijp, be zwijkt, gelukkig zonder iemand .e kwetsefn. Eindelijk een oogenblik stilte: de vraagprijzen worden opge lezen, hetgeen telkens wordt onder broken door ongeduldige adspiranten. Daarna weder een dringen, hollen en draven om vraagprijzen of biedingen over te brengen. Een echt levendig tooneeltje, M'één maar op te voeren op onze tabaks- markt.' Workliedenpensïonneeriiig. In de Maandagavond gehouden ver gadering der Haagsche vereenigiag voor Ilandel en Nijverheid werd bij eene bespreking over de noodzakelijk heid van vlerkiiedenpensioneering medegedeeld, dat de Regeering weldra een ontwerp bij de Kamers van Arbeid zal aanhangig maken. Eon likdoorntrekker ontmaskerd Men schrijft uit Utrecht a. d, N. R.Ct.: Wekelijks zijn we er hier getuigen van dikwijls tot verbazing van het beschaafde publiek, dat dio vertoo ningen als afwisseling in onze stille stille stad komt bijwonen dat de kwakzalvers op de markt de goedge- loovige menschen de dubbeltjes uit den zak halen. Het Voltha-Kruis van professor Voltha uit Amerika hebben we al een paar jaar niet ge- groote eetzaal terug en hield het voor hot verweerd» schilderij aan den muur. Ziet gij daar iets? vroeg hij mij. Ik keek naar dien gepluimden hoed, don krulpruik, den witten kanten das on bet strakke gelaat. Dierlijk of ruw was dat gelaat niet, maar koel, met een vastberaden mond en een kouden, onverdraagzamen oogopslag. Gelijkt liet op iemand, dien gij kent? Flauwtjes op Sir Henry. Wacht eens even. Hij ging op een stoel slaan en do kaars in zijn rechterhand houdende, bedek to hij met zijn linkerarm den hoed en don pruik. Groote hemel! riep ik, want het gelaat van Stapieton zag mij thans aan. Ila! ziet gij het nu. Mijn oogen hebben getoerd gelaatstrekken to on derscheiden en niet hot omhulsel. Het is het eerste vereis elite van een goed politieman, dat hij door eon vermom ming heen kan zien. Het is wonderlijk, zei ik, het kon voor zijn eigen portret doorgaan. Ja, het is een belangwekkend staaltje van een uitgeworpene. die dat bovendien zoowel lichamelijk als gees telijk schijnt to zijn. Het bestudeeren van familieportretten kan iemand zien, naaat riet door no ervaring en de concurrenten zoodanig in miscro- diot is gebracht, dat niemand er meer „invliegt". Maar do tandmeesters, die ten aanscliouwe van het heelo publiek kiespijnlijders verlossen van een paar maden hat zijn altijd minstens twee van dio Hovo diertjes die na dat de patiënt eenigo minuten een door zijn onfeilbaar poeder gewenteld watje in den mond gehad heeft, daar mede te voorschijn komen als zij met liet watje en eenig speeksel op een zwarte pet zijn gespuwd, gaan nog altijd voort hun bedrijf uitte oefenen onuaaks de waarschuwing hun voor eenigen tijd in dit blad gedaan, dat dit poeder aluminiunipoeder de eigenschap heeft, om met water ver mengd, den vorm van kleine, op ma den gelijkende, staafjes aan te nemen. En de verkooper van likdoombalsorn zijn naam behoeft niet eens ge noemd te worden schreeuwt het nog steeds met hot brutaalste gezicht gezicht uit, dat doctoren cn professo ren allo kwalen kunnen genezen be- hailvo juist die waar do menschen het meeste last van hebben,., do likdoorns Dat kan hij alléén! En hij doet het on middelijk, hier op de markt, in één en oen kwart minuut! Als cr Iemand om he>m hoen staat, dilo iets mankee- rendo is, dat hij kome! Gratto zal hij hem behandelen en als de lijder niet van zijn tafel weer weggaat met de ver zekering dat hij niets meer voelt, dan kunnen ze hem likdoornsnijder als een schurk van do markt jagen om er nooit weer op terug te komen. Ziedèr, mooier kan het toch niet Gewoonlijk hypnotiseert of om het maar plat uit te drukken overdon dert hij de eenvoudige lui die zich aan hean toevertrouwen zoo geweldig door zijn brutaliteit, dat de menschen in derdaad en Ik geloof te goeder trouw verklaren dat zij vototrekt geen pijn moer voelen. Maar vandaag trof hij liet minder gelukkig! Op zijn herhaalde vraag dat toch iemand bij hem zou komen die cantg voeteuvol had,bood zich ein delijk een jonge, stoere werkman aan en nam plaats op don stoel, die op des kwakzalvers tafel stond. „Hier die pootl schreeuwde hij, hem de laars uittrekkende; en toen hij daar na ontdekte, dat de voet in zwachtels gewikkeld was, riep hij op een toon alsof hij iets zeer verschrikkelijks tot de weet was gekomen: „die kerel hèt doeken om zijn poot!" cn wierp tege lijk do lappen over de menigte heen die hem omringde. Daarna liet hij den werkman een doos balsem nemen uit de kist-vol die voor hem stond en heette hem den in houd ervan op het eelt onder zijn voet te smeren. Toen nam hij 's mans zak doek cn liet niet veel vertoon zien hoe hij dien over zijn bloote hand lung en met vinger en duim altijd onder dien doek in het eoltgezwel kneep. „Ja, ik moet je eens even kietelen", zei hij tot den werkman, die bij de operatie een pijnlijk gezicht trok; „maar nu is het ook voorgoed gedaan! „Ziedaar!" En triomfantelijk sloeg hij den zakdoek van de hand en ver toonde tusschen de toppen van vinger en duim een stukje, dat „de likdoorn met wortel en tak" moest verbeelden. „Is "t ie-dat of is-'t-ie-'t niet, vraag ik' jelui!" schreeuwde de likdoorn- snijder op con toon, die geen tegen spraak duldde, terwijl hij het voor werp den man onder den neus duw de. Maar deze liet zich volstrekt niet overbluffen cn zei bedaard: „neen, dat is-t-io nietl" Wat zeg je, is die dat niet", donder de de anderl „Kijk d'an eens hier!' En hij brak den likdoorn vlak voor de oogen van den patiënt in tweeën. Doch ook daardoor was de werkman niet overtuigd. „Ja, dat kan ik met zoon stukje droog brood ook wel", zei hij bedaard. Met een handigheid, die alleen dnor routine verkregeu kon zijn, gTeep de kwakzalver daarop den blooten voet opnieuw aan, en liet het publiek zien hoe hij daarvan in een oogenblik met een zijner lancetten het eelt weg sneed, zoodat het witte vel daaron der zichtbaar werd. „Alsjeblieft", zei hij daarop, „wat wou dia man nou praten!" Misschien was het toeval dat op dit oogenblik zijn concurrcerende niarkt- Venter, de tandmeester, verschrikke lijk op zijn rompet begon te toeteren, en de toehoorders naar zijn tafel lok te. Maar de likdoornséance was al thans voor een half uur geschorst, waarachtig bekeeren tot het geloof aan de wedergeboorte. Die man is een Baskerville, «lat is duidelijk. Met aanwijzingen zelfs omtrent z'p'n nakomelingschap. Precies, dit toevallig ontdekte schilderij heeft ons een van de ontbre kende schakels gegeven, die wij het meest noodig haddon. Wij hebben hem, Watson wij hebben hom, en ik durf jo te verzekeren, dat hij vóór morgenavond in ons net gevlogen is, even hulpeloos als een van zijn vlin ders. Een speld, oen stuk kurk en een kaartje, on wij voegen hem bij onze verzameling in de Bakerstreet. Hij barstte In een van zijn zeldzame lachbuien uit toon. hii zich van het schilderij afwendde. Ik heb hem niet dikwijls hooren lachen cn het heeft altijd'aan iemand kwaad gebracht. Ik was don volgend u morgen zeer vroeg op, maar Holmes was nog eerder op geweest, want ik zag hem geheel gekleed in de oprijlaan. Ja, wij zullen het vandaag druk hebben, zei hij, en hij wreef viool ijk in zijn handen. Do netten zijn alle geplaatst en het 'inhalen gaat begin nen. Eer dc dog om is zullen wij weten of wij in onzen netten buit ge vangen hebben, dan of hij door de mazen heengeslipl is Gemengd Nieuws. By Bosmanskop. Het telegram van den correspondent van de Daily Mail te Pretoria over het gevecht bij Boesmanskop (ook Leeuw- kop of Holspruit genoemd) luidt ge deeltelijk als volgt: Kolonel Lawley's kolonne is Zater dag te Springs teruggekomen cn ik kan thans volledige bizonderheden geven over het gevecht te llolsnruit op Tweeden Paaschdag. Commandant Alberto. («Lit is dezelfde van wïen het onlangs heette dat hij gezind was, zich met Hans Bo tha over te geven.) zou. naar men wist. een bijeenkomst te Steels houden om over de positie van do Boe ren te beraadslagen, en Zondag werd besloten te beproeven om liet Boeren - kamp te overrompelen, en zoo mogeli jk een flinken slag te slaan. Lawley's kolonne, dio 800 man sterk was. omvatte het 2de Queen's Bays, het 7de huzaren en enkele Nationale Ver kenners met een konvooi cn vertrok den 29sten Maart van Springs. Op 1 April brak kolonel Fanshawc. nadat hij op de hoogte was gesteld van de ligging van Alberts' lager, met on geveer drie eskadrons van de Bays en enkele Nationale Verkenners 's och tends om twee uur uit het kamp op en trok oostelijk door Nooitgcdacht en Leeuwkop naar Holspruit, De nacht was buitengewoon donkel en mistig, het was moeilijk om een meter voor zich uit tc zien. Men merkte dat de paarden een helling afgingen naar een drift, maar voor men do oe vers bereikte stiet hot voorste eskadron plotseling op een aantal gekniehalster- de paarden, die de aanwezigheid van den vijand dicht bij de linkar cn voor hoede verriedein. Enkele gevangenen werden, half slapende, genomen; do vijand scheen dus niet verdacht op onze komst, ofschoon he'geon later ge beurde, bewees dat hij onzo plannen lcends. To>en majoor Vaughan. een officier van den inlichtingendienst, een Kaap- schen kar zag wegvluchten, reed hii hem ouzii. Hij ontdekte dat comman dant Pretorius er 'in zat en hij zond hem naai- de achterhoede met enkele Nationale Verkenners, die recht op een troep Boeren inreden en hun gevan gene in den steek moesten laten om iiun leven te redden. Tegelijkertijd opende de geheele strijdmacht van de Boeren, d'ie In het lange gras verborgen lagen, het vuur. bijna van onder de hoeven van onze paarden; de Engelschen galoppeerden weg om dekking te zoeken achter het randje dat zij pas waren afgekomen. H er verdedigden zij zich korten tijd. terwijl kolonel Fanshawe zijn mannen opstelde; maar hij merkte dat de Boe- ï-en een stelling bezet hielden aan den linkerkant die de zijne behcerschte. en hij moest op den volgenden rand te rugtrekken. Toen begonnen een reek3 van ge vechten 'in de achterhoede, waarbij do vijand voortdurend onze menschen pas afsneed aan weerskanten tot de Bays geheel omsingeld waren. In de duisternis was het biina onmoge lijk vrienden van vijanden te onder scheiden. De strijdende troepen waren dooreengemengd en mn vocht dikwijls op korten afstand. Herhaaldelijk werd men handgemeen. Toen kolonel Fans- hawö Leeuwkop bereikte, waar hij rich staande dacht te kunnen houden tot er versterkingen kwamen, merkte hij dat de Boeren dien kop sterk bezet, hielden, en hij trok dus verder noor delijk terug. Tegen dezen tijd brak do dageraad aan. De eskadrons waren in goede orde teruggetrokken en kre gen nieuwen moed, toen het 7de huza ren tot hun ontzet kwam opdagen. De Boeren 'trokken nu op hun beurt terug voor de cavalerie d!ie er op gebrand was, op korten afstand to vechten. Com. mandant Alberts zeide tegen de En gelschen die tijdelijk zijn govongenen waren dat de Boeren zeer zwaar gele den hadden: onder die doodon waren commandant Prinsloo en zijn broeder. Ook sneuvelden drie veldkornetten. Alle berichten zijn eensluidend dat hun verlies gelijk staat met het onze. De Bays verloren al hun eskadrons commandanten en zes van de twaalf officieren werden geraakt. Onder ma joor Vaughan werden twee paarden doodgeschoten. Een buitenkansje. Een werkman te Massachusetts (Vereenigde Staten van Amerika), A- dam Mait-land, staat op het punt milh- onalr en graaf van Lorrindale le worden. Omstreeks 1772 stierf Richard Mait- land, graaf van Lorrindale, maar toen ©enigen tijd later do erfgenamen zijn goederen wilden verdeden, kon men zich niet de overlijdensakte -'at- den graaf-millionair verschaffen; men wist zelfs niet, waar hij was gestor ven. Alle mogelijke wettige midric- Zijt gij reeds op de heidis gewet .si? Ik heb uit Grimpen een bericht gezonden naar Priucetowa over den dood van Selden en geloof wel te kun nen beloven, dat geen uwer van deze zaak last zal hebben. Ook heb ik mij in verbinding gestald met mijn-trou wen Cartwright, die zeker rond mijn hut zal bliiven ronddwalen, als een hond om zijn mcc-urs graf, als ik hem niet omtrent mijn eigen veiligheid gerust had gesteld. En wat gaat gij nu doen? ïk moet Sir itonry spreken. O, daar is hij! Goeden morgen. Holmes, zei de baronet, gij gelijkt, sprekend op een generaal, die een veldslag voorbereidt met. don «'hef van zijn staf, Zoo is ook precies de toss tand. Watson vroeg mijn bevelen. En dat doe ik ook. Goed. Gij gaat, als ik hot goed begrepen heb van middag bij uwe vrienden, ito Stopletons. dineeren. Ja. en ik lioop dat gij ook kornt. Het zijn zeer gastvrije lieden en ik ben er zeker van, dat tost hun zeer aangenaam zal zijn u te zien. Neen, Watsou en ik moeten naar Londen. Naar Loufen? Ja. ik geloof, dal wij daar op bei len worn en aangewend om de ronuïn en den adel ij ken titel te krijgen, maar alles te vergeefs. Het eene proces volgde op het an dere, totdat men eindelijk ontdekte, dat d© graaf to New-York overledon was. Nu bleef nog over de documen ten te vinden, waaruit dit overlijden bleek. Die taaie is opgedragen aan da. Jessan van de Preabyterioansch» kerk te Fall River. Alle registers en documenten wor den zorgvuldig nagezien cn het is bijna zeker, dat zijn inspanning met succes bekroond zal worden. Als dit document eenmaal gevon den is. dan zullen de vier erfgenamen Adam Maitland van Fall River, zijn broer cn twee zusters, wonende in Schotland, 2.000.000 pond sterling" te verdoelen hebben. De adelijko Kiel komt aan den oudsten erfgenaam. Veel animo. Tn strijd met de bewering, dal we leven in een slechten tijd, is het be richt van een Berlijnsch Mad, dat ln de Pruisische hoofdstad hot getal verlovingen nooit zoo groot Is ge weest als dit jaar. Wel zijn «le Paasch- dagen aldaar, gelijk in geheel Dultsch land, de tijd der huwelijksbeloften, maar zooals nu in het nog nooit ge weest, Een enkote fabriek van gou den werken heeft niet minder dan 9000 paar ringen afgeleverd, cn in vole andere heeft men weken lang moeten overwerken om aan alle he stellingen tijdig te kunnen voldoen. Van 1 Januari tot 29 Maart zijn ie Berlijn al 4000 paren „onder dc ge boden" geweest. Onkiescli. 'Een Engelscho zakenman hoeft oëu onklescho „nouveauté" voor do hee r en-m o de w inkafls uitgedacht naar aanleiding van do vele sterfgevallen, wolk® men da ai' te lande ook in do hooger® standen, to betreuren heeft door den oorlog in Zuid-Afrika. Da nieuwo vinding is heeren rouw- ondergoed van donker violetkleurig tricot, gegarneerd en omzoomd mei zwart zijden lint, en bretels van vlier- kleurig zijden koord met zwarte lede ren riempjes, en zwarte sokken me» violeiversieringen. Als t een beetje wil, zullen we lal violet over eenigen tijd natuurlijk ook hier „hoog chic" zien worden. Faillissementen. Geëindigd: G. F. Schoemaker. te Glanerbrug, gemeente Lonnekar; J. Kuipers, winke lier in manufacturen te Haarlem; J. F. van Reo, schoen- on laarzenmaker, te Leiden. PROVINCIALE, GEMEENTE, WA- TERSCHAPS OBLIGATIES EN VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN INCOURANTE FONDSEN VAN JULIUS OPPENHEIM Co. TE ARNHEM. GEVRAAGD. 1447. 1 A and. Lemmerboot 200% 1461. f 5000 3^ Gem. Zutfen '86. 08. 1463. 5 Pref. A and. Drentsclie Kanaal Mij40 1465. 5 gew. Aand. idem 3 AANGEBODEN. 4426. 10 f 500 Gew. Aand. Stoomtr. OldambtPe- kela 80 4502. 5 h f 500 (waarop gestort 10%) Aand. Crediet-, De posito- en Effectenbank Waal en CoBod 45S6. 8 aand. f 500 volgest. Stoob. ondemem, „Con cordia" Bod 45G0. 1 1 25 Aand. afd. IJs- seloevers Geld. Overijss. Mij. v. LandbouwBod 4564. 5 Aand. f Ï00U Mij. Landaanw. Friesche Wad den Bod 4616. 5000 6 pref. aand. Ned. Margarinefabriek te WeenenBod 4618. 2000 Aand. Surin. Mijn- bouw-Mij. HerminaBod 4631. 1000 4 Prov. Noord- Holland 102 5/8% 4650. 2500 4 Gron. Harmo nie 100 oog«iii>iik van meer nut kunnen zijn. Sir Henry's gelaat werd aanmerke lijk langer. Ik had gehoopt, dal gij heiden bij mij zoudt blijven. De heide en mijn huis zijn geen prettige plaatsen voor ieman l. die alleen is. Beste kerel, gij moet mij geheel en al vertrouwen en precies «toon wat Ik zeg. Gij kunt aan uwe vrienden ze-'-en. dat wij zeer gaarne met u zouden zijn meegekomen, maar dat dring •'!-!© zaken ons naar Londen rie pen. Maar wij komen spoedig to De vonshire tem", wilt gij hun die bood schap overbrengen? Als gij het bepaald verlangt. Er is niets anders op. geloof mij. Ik zag dat cle baronet zeer onaan genaam getroffen was, door wat hij beschouwde als onze desertie. Wanneer denkt u heen te gaan? - Onmiddellijk na het ontbijt. We zullen naar Coombe Tracey rijden, maar Watson zal al zijn goed hier ach terlaten als pand. dat hij terugkomt. Watson, jij schrijft \yel een briefje aan Stapieton. dat je het betreurt, niet to kunnen komen. Ik heb er heel veel zin in met u mee naar Londen te gaan, zei do baro

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5