NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestoelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. De hond van de Baskervilles. 19e Jaargang. Dinsdag 15 April 1902. No. 5764 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.3G Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIÈN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem iB de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 015. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne. Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Z022- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOIIN F. JONES, Succ., Parijs 31Ms Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 15 April beiat 0. a.: Het vredesklokje, De stemrecht- beweging in België, De staking in .de bouwvakken te Amsterdam geëindigd. Politiek Overzicht. Nog altijd blijft het vredesklokje liefe lijk kleppen, althans de ooren der men- schen die zoo gaarne den krijg geëin digd zagen (ook in Engeland)) meenen het te hooren. Hoe ver de phantasie der correspon denten gaat, blijkt wel uit het volgende telegram uit Edinburg, dat van A—Z ge logen is. De Evening Newsverneemt op het hoogst mogelijk gezag dat door de Boe- rengedelegeerden in Nederland als grondslag voor de vredesonderhandelin gen zijn geformuleerd voorwaarden, waarop nog de goedkeuring van de lei ders in Zuid-Afrika moet worden verkre gen. Deze voorwaarden, welke zouden kunnen worden aangenomen als gftmd- slag voor de beraadslaging te Klerks dorp zijn de volgende: lo. De Boeren zullen volstrekte onaf hankelijkheid niet maken tot hoofd voorwaarde voor den vrede, mits een be vredigende overeenkomst kan worden getroffen omtrent het toekomstig bin- nenlandscft bestuur van beide staten; 80. Lord Kitchener's proclamatie over de verbeurdverklaring van eigendommen jnoet worden ingetrokken en verbeurd- Ve. klaarde eigendommen moeten worden teruggegeven; 3o. Schadevergoeding moet worden ge- gp'ven voor vernielden persoonlijken ei gendom en voor het vee, door ds troe pen genomen; 4o. Alle staatsschulden, aangegaan voor en na de vijandelijkheden tot den dag van de inlijving der Republieken door lord Roberts moeten worden erkend; 5o. De laalquaestie moet bij gemeen schappelijk overleg worden geregeld; Go Aan de Kaapsche rebellen moet amnestie worden verleend en alle staat kundige gevangenen behooren te worden vrijgelaten; 7o. Een dag moet worden bepaald, waarop alle krijgsgevangenen naar Z. Afrika teruggebracht moeten zijn; So. aanvaard moet worden een aanbod van een of twee bevriende mogendheden om te waken voor de uitvoering van de ze vredesvoorwaarden. De offieïeuse tegenspraak, die uit Lon den geseind werd, was dan ook overbo dig, maar ten overvloede deelen wij haar mede: Reuter's agentschap verneemt het vol gende: „Alle geruchten, welke doelen op een onmiddellijk vooruitzicht van vrede, zijn ten eenenrnale voorbarig. „Het is onmogelijk dat de Boerenaan voerders, die te Klerksdorp beraadslaag den. in eerste instantie voorwaarden stellen, welke aannemelijk zouden zijn voor den Britschen opperbevelhebber. „De volksmeening dat een schikking (settlement) spoedig getroffen zou kun nen worden is op het oogenblilc onge-, grond". Intusschen zou er in het Engelsche mi nisterie scheuring zijn ontstaan over het betalen der oorlogskosten- De „Echo' meldt, op de beste en ver- trouwbaarste gronden, dat er een scheu ring is in het Engelsche kabinet; er is een klaarblijkelijk verschil van meening tusschen Chamberlain en sir Michael Hicks-Beach. Chamberlain dringt aan op belastingverhooging voor de kosten van den oorlog. Een welbekende specialiteit in finan- cieele zaken, die ik sprak, erkende de waarschijnlijkheid van dit bericht, ge zien de meeningen der beide ministers over den financieelen toestand. Chamberlain noemt echter het verhaal van de „Echo" een puur verzinsel. Als hij het zegt, moeten wij het wel geloo- ven. In Brussel blijft het gisten, hoewel de socialistische afgevaardigden en het partijorgaan tot kalmte aansporen. De afgevaardigde v. d. Velde werd bij 't ver laten van het parlement gevangen geno men, doch is later vrijgelaten. Om halftien Zaterdagavond werd de menigte in de Rue Rollebeek teruggedre ven met de sabel en de bajonet. Er wa ren tal van gewonden. De houding van de menigte in de om geving van het Volkshuis, op de Place de la Chapelle en in de rue Alexiens noodzaakte politie en gendarmen her haaldelijk le chargeeren. Er werden bij het Volkshuis eenige in hechtenisnemingen gedaan van men- schen die revolvers, messen en Ijzeren bouten droegen. De bewoners moesten de vensters sluiten, alle openbare eta blissementen werden ontruimd. In de Rue de l'Escalier werden een twintig tal scholen gelost op de gendarmen, te vens werd met steenen en bloempotten naar hen geworpen. Een betooger kreeg een schotwond in den buile; een gendar me werd aan het hoofd gewond. Eeai charge van de gendarmen in de Rue Haute werd evènzeer met revolver schoten begroet, waarop de gendarmes vuur gaven. Twee betoogers werden aan het hoofd gewond. Men zegt dat een per soon is gedood en dat twee betoogers die naar het hospitaal St. Pierre waren ver voerd, daar zijn overleden. De directeur van het hospitaal moest de gendarmen te hulp roepen om te beletten dat de be toogers zouden binnendringen om de lij ken mede te nemen. Een peloton gen darmen is voor het hospitaal aangeko men. Tegen middernacht werd in de Rue de la Violette gevochten. Er werd op de po litie geschoten. De gendarmen chargeer den. Een man werd gewond door een messteek, anderen werden gekwetst door de kolfslagen der gendarmen. Een betoo ger werd in de zijde geschoten. In de Rue Rollebeek zijn acht of negen menschen gewond. In de Rue Haute werd vitriool naar de gendarmen geworpen. Een bewoner die uit het venster keek werd door een re volverschot van een gendarme gedood; het lijk plofte in de straat neer. Het slachtoffer zou eerst hebben geschoten. De gedelegeerden van de Brusselsche werklieden-syndicaten, Zaterdagmorgen om tien uur vergaderd in het Volkshuis, besloten met algemeene stemmen tegen Zondag de algemeene werkstaking af te kondigen. Het is nu reeds zeker dat bij tal van bedrijven de werkstaking zal geschieden met goedvinden van de patroons. Ten einde deze week ongeregeldheden des avonds te voorkomen, besloten de socialistische afgevaardigden het Völkj». huis alle avonden om zeven uur te slui ten en de avond-agitatie om te zetten in een dag-agitatie. Zaterdagavond verscheen een manifest der socialistische afgevaardigden, waar bij de bevolking wordt uitgenoodigd niet de minste aanleiding te geven tot ge welddadige ordemaatregelen, daar een tegenovergestelde houding aan de zaak slechts schaden kan. De Zondag is te Brussel vrij kalm ver- loopen. Tegen acht uur des avonds lie pen eenige nieuwsgierigen te hoop voor de cordons politie en gendarmerie die het Volkshuis bewaken. De openbare macht maakte aanstalten om hen uiteen te drijven. Omstreeks half negen ontstond eenige gisting in de volkswijk, grenzende aan het Volkshuis. De politie en de gendar merie dreven de troepen uiteen, die zich gedurig opnieuw aansloten. Toen de so cialistische leider Van der Velde het Volkshuls verliet, werd hij begeleid door een groot aantal socialisten. Van der Velde spoorde hen tot kalmte aan, doch de menschen zijn overprikkeld. De gen darmen lieten in de huizen alle vensters sluiten, ten einde het werpen met pro jectielen te voorkomen. Eenige personen werden in hechtenis genomen omdat zij weigerden door te loopen. In den loop van den avond werden 5 betoogers gewond in straten in den om trek van het Volkshuis, onder wie een doodelijk door een bajonetsteek in den rug. In het geheel zijn 16 aanhoudingen gedaan. Omstreeks 10 uur keerde de kalmte langzamerhand terug en thans is hot overal rustig. Naar de „Petit Bleu"-meldt wij dee len dit onder zeer ernstig voorbehoud mede is er sprake van na Dinsdag aan de militaire overheid de leiding op te dragen van het onderdrukken van de onlusten, als de agitatie dien dag niet heeft opgehouden. Hetzelfde blad meldt, dat een derde lichting onder de wapens zal worden geroepen. De liberale betooging vertrok om tien minuten voor vieren van het station. Er liepen ongeveer 3000 mannen in den op tocht met tal van blauwe vaandels en borden met den eisch algemeen stem recht. De socialistische optocht zette zich te kwart over vieren in beweging. Daar be droeg het aantal betoogers ongeveer 2000. De betooging liep zeer kalm af. Buitenlandsch Nieuws- Uit Zuid-Afrika. De „Times" verneemt uit Johannes burg: Tusschen 15 en 21 Maart zijn 1500 kaffers van de Oostkust aangekomen, om te werken in de mijnen; tusschen 1 Januari en 15 Maart waren er reeds 8000 gekomen en tusschen 15 Maart en 7 April in het geheel 4000. Uit de verliezenlljsl blijkt, dat bij Bethlehem op 8 April 14 man van het Leinster regiment zijn gewond. Gewichtige diiigeu. Een niet officieele samenkomst van ministers werd Zaterdagavond om 11 uur gehouden in de woning van den heer Chamneilain. De hertog van Devonshire, St John Brodrick, Sir Michael Hicks Beam en Chamberlain zelf namen aan deze samenkomst deel. Men zegt dat de samenkomst werd uit geschreven ten gevolge van een belang rijke mededeeling van lord Kitchener. De bijeenkomst duurde een uur. Het hofbericht meldt, dat minister Chamberlain Zondag een audiëntie had bij den Koning. Minister Chamberlain begaf zich Zon dag naar het departement van koloniën, wat op Zondag niet voorgekomen is sinds de eerste dagen van den oorlog. Algemeene Berichten. Overste von Ziiegler. van het 15de regiment infanterie, die verleden jaar bij de Nederl&ndsciie manoeuvres in Limburg zoo ernstig gekwetst werd bij oen tucht met een automobiel, is ein delijk in zoover hersteld, dat hij zijn post als commandant van de krijgs school te Potsdam weer heeft kunnen aanvaarden. De oorlog heeft ook in Canada den militappii geest aangewakkerd. GeJIijk N!ieuw-Zeelaud de Maori's als vrijwilli gers in d'Pc-nst neemt, gaat Canada zijn militie van 35,000 verhoogen tot 100,000 man, grootendJeels door schietvereeni- g'ingen in het heele land'op te richten. Aldus een voorstel van den minister van militie. Men weet. d'ait Lord Dun- douald tot hoofd deir rri.iii.ttie is benoemd. Men leest in de Engelsche bladen een paar berichten ovifflr de Bermuda's. Vooreerst dat d'e knapen onder de ge vangenen miet de vaders of familie leden afzonderlijk in oen kamp op Hin- son's eiland gebracht worden, waar de jongens verplicht zijn de school te bezoeken en een ambacht kunnen lee- ren. De school is natuurlijk een Engel sche school. Het andere J>ericlit is, dat een der krijgsgevangenen zijn haar lang draagt. tot op de schouders. Een zijner me degevangenen vedbelt't is misschien eon grappenmaker dat die Boer bij het begin van den oorlog een gelofte heeft afgelegd, dat hij zijn haar niet zou laten knippen voor de Afrikaanders d)?f Engelsclien olverwonnen hebben. De inboorling, wrien het verhaal ge daan werd, antwoordde: „Ik vrees, dat zijn haar dan wel op zijn hielen zal hangen.w Milsschien. Aan de „Times wordt uit Tokio ge meld: De Nationale Bond is ontbonden, daar zijn program, zijnde handhaving van de onschendbaarheid van Cliina en Korea, inmiddels verwezenlijkt is door de Engelsch-Japansche alliantie en de nieu we conventie betreffende Mantsjoerïje. Van deze laatste conventie seint de correspondent van de „Times" te Peking nog eens den hoofdinhoud, er bijvoegen de dat de niet aangeroerde artikelen van vorige conventies hun volle kracht be houden. De tekst van het tractaat is in het Chineesch, Russisch en Fransch, maar alleen de Fransche tekst is rechts geldig. S ta d s n i euws Haarlem, 14 April. Boterwetovertreding. Voor de Amsterdamsche rechtbank diende de vo rige week de zaak van den heer G. N. J. van der Griendt, margarine-fabrikant al hier. Bekl. had bij eene zending marga rine bestemd voor Java niet op alle blikjes het woord margarine aangebracht, maar alleen op de kist, die oen zeker aantal blikjes bevatte. Te dier zake ver oordeelde het eerste kantongerecht te Amsterdam hem indertijd tot 10 boete. Daar de heer Van der Griendt deze zaak echter in beginsel uitgemaakt wenschte te zien, kwam hij in hooger beroep. Mr. Lioni, voor bekl. optredend, wees er op, dat natuurboter niet tegen een reis naar Indië zou kunnen, en daar dan ook algemeen Australische natuurboter wordt gebruikt. Tot verwarring zou dit dus geen aanleiding kunnen geven. Een reden van financieelen aard is, dat het vereischte, den naam margarine op de blikjes te moeten schilderen, de produc tiekosten aanzienlijk zou doen stijgen. Het O. M. vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, benevens eene boete van t '200, subs. 20 dagen hech tenis. Kranig. Zaterdagmorgen omstreeks 12 uur is een meisje spelende op de bal ken nabij de Lange brug te water ge raakt. De 70jarige hoer Jansen, die ge kleed te water sprong, heeft het kind ge red. Vrijdag werd de eerste spina zie van den kouden grond aangevoerd door VV .Molenaar en S. Janse van Sant poort en verkocht door de commissio nairs J. Huijboom en M. v, Leeuwen al hier. Heden werdien ons de eer ste snijboonem getoond! door de firma T. Akersloot en Zoon, Wagenweg, al hier. Dit is zeker merkwaardig vroeg. Gevonden voorwerpen: een kiinderarmband ,een kerkboek, een port-emoiuiaie met eenig geld, een stulc zwarte zijde een garneersel, een vrouwenzak, waarin een ledige por- temonnaie. Bekeurd Een vrachtrijdier werd bekeurd omdat hij met zijn'paard en wagen over grasperken en voetpaden ree di. Gebroken. Vrijdagmiddag fe van een met een paard bespannen' wagen een wiel gebroken op den Jansweg na bij den spoor-overweg. De lading viel op den grond, het verkeer word niet gestremd! In het douchebadhiils 7. ij n in de afgeloopen week456 baden geno men. Men schrijft onS: Hoe vlug idle machine werkt. Toen ondergeteekende verleden jaar Augustus zijn belastingbiljet (perso neel) ontvinjg, zond hij een reclame met betrekking tot zijn aanslag naar Amsterdam. Drie dagen daarna werd van uit Amsterdam een onderzoek ge last en de reclame werd juist bevon den. Wanneer denkt ge, dat onderga toe kende antwoord ontving? Februari 1902. Reclamant zou terugontvangen wat hij te veel had betaald. Wanneer? De oproeping daartoe is nog steed? niet ontvangen. April 1902. Welke deelen der machine werken nu zoo slecht? De machine werkt vrij wat beter, wanneer de waarschu wingen verzonden worden. X. Heden is alhier door P. Busé cn Gebr. van Waard' de eerste postelein aan de groentenmarkt ge bracht, dat is 10 dagen later dan het vorige jaar. Feestavond. Voor een stamp volle zaal trad Zaterdagavond de heer David Tobias Bamberg in de Veroe- niging op, om den leden en intro du- cées der Haarlemsche Vereeniging van Spoorwegambtenaren eens een genocgelijken avond te bezorgen. Nu, wij gelooven wal, d.at hem dit gelukt is. In de eerste afdeeling vaa het programma liet hij zeer mooie nummers zien, evenals in de tweede, waar men haast dacht met bovenna- tniir.lijke wonderen te doen te hebben, daar de heer Bamberg iedereen ver baasde door zijne bijzondere behen digheid. Voor 'die pauze was de hoofdzaak het gebruik der oogen, na de pauze liet gebruik der ooren. De heer Bamberg bracht nu eenige zeer aardige voor drachten ten gehoore. In het bijzon der viel no. 2 van de 3e afdeeling in den smaak, n.L „Het Zoutvat". Hij .schilderde hier een gehuwd paar dat een dag getrouwd was en Klacht nim, mer onaangenaamheden te zullen krij gen. Doch wat wil 't geval, den eersten den besten dag gooit de man 't zoutvat om en daar begint dan dé ei-lende. Da manier waarop spr. man de vrouw liet twisten was eenig. De andere nummers vielen even eens bijzonder indien smaak. Na afloop werd er nog veel gedanst, jammer echter, dat de zaal hiervoor wat klein was. Deze avond mag voorzeker wederom welgeslaagd heeten. Ruiterfeest. Het detachement van het tweede regiment huzaren te Haarlem zal od 26 dezer in de rijbaan der chvalerie- kazerne ter viering van den verjaar dag van 7. K. H. den Prins der Neder landen een ruiterfeest geven, waar aan v-v! oefening wordt besteed, en dat dan ook buitengewoon belooft te worden. De commandanten van elk nu:;.:.-r hei.hen ter van hun afdec- Feuilleton. len nieuw avontuur van Sherlock Holmes.') Door CON AN DOYLE. 30. Zijn moeilijkhedien. werden opge lost dloor Sir Charles zelf, die vriendschap voor hem had opgevat en hem verzocht als tusschenpersoon op te tredlen om bijstand te verkenen aan die ongelukkige Mrs. Laura Ly ons. Daar hij zich als ongetrouwd man voordeed .verkreeg hij spoedig veel invloed op haar; hij verzekerde haar te trouwen indien ze echtschei ding van haar man, wist te bewerken. Plotseling moest hij echter handelend optreden daar Sir Charles de Hall gin verlaten op raad1 van Dr. Mortimer, wienis meening hij oogenschijnlijk deelde. Hij moest terstond aan 't werk of zijn slachtoffer zou hem ont snappen. Daarom spoordJe hij mra. tr-ons aan dien brief te schrijven, waarin ze den ouden man smeekte om een onderhoud] vóór ziin vertrek naar Londen. Hij verzon echter een aanne melijke reden om haar te beletten zich aan d'e afspraak te houden: het oogen. blik van handelen was daar. 's Avonds van Coombe Tracey te rugrijdend, had hij den tijd, zijn hond te krijgen, hem te prepareeren en het beest tot bij de poort te brengen, waar hij alle reden had Sir Charles te ver wachten. De hond, door zijn meester opgehitst, sprong over het poortje en vervolgde den ongelukkigen baronet, die al schreeuwend wegvluchtte. In dim duisteren tütrnei moet het inder daad een schrikwekkend gezicht ge weest zijn, dat reusachtig, zwarte monster met zijn vurige oogen te zien snuif-jagen achter zijn slachtoffer, dat ten laatste doodviel van angst en schirik. De hond had op het gras ge- loopen en die baronet op het pad', zoo- dat geen spoor van den hónd te vin den was. Het momst-er was, toen hij bemerkte dat de baronet reedk een lijk was, teruggekeerd. En juist op dat oo-genblik had hij eetn spoor achter gelaten, dat door Dr. Mortimer werd ontdekt. De hond werd' weer geroepen en die rende terug naar zijn verblijf plaats in het Grimpensclie moeras, waarna het mysterie in de streek druk besproken werd en ten laatste ons me degedeeld'. Dit. wat den dood van Sir Char-! les betreft. Je bemerkt den duïvelsehen opzet. Het is mogelijk dat Stapleton niets wist van het bestaan Van een erfgenaam in Canada, maar in elk géval hoorde hij het van Dr. Mortimer, van wien hij alle details omtrent de aankomst tc Baskerville Hall vernam. Stapleton's eerste gedachte was dat deze jonge vreemdeling uit Canada te Londen wel am 't leven kon worden gebracht, zonder zelfs Devonshire te hebben gezien. Hij vertrouwde zijn vrouw niet en vreesde zijn invloed over haar te zullen Verliezen, wanneer hij haai- uit het oog verloor. Daarom nam 'hij haaa- mede naar Londlen en ze logeer dien, naar ik uitgevonsclit heb ,in Mescborough Private Hotel, in Craven Street. Hier hield hij zijn vrouw opgesloten, terwijl hij zich mat een baard vermomde en Sir Henry en Dr. Mortimer naar Bakerstreet volg de en later naar het station en naar Northumberland Hotel. Zijn vrouw had een voorgevoel van zijn plannen, ze was echter doodsbang cDen man, die in gevaar was, te waarschuwen, want mocht haar brief Stapleton in handen vallen, dan was ze haai- eigen leven niét zeker. Daarom knipte zij de woorden uit de courant. Die waarschuwing heeft dén baronet ook bereikt. Het was juist iete voor Stapleton om een schoen van Sir Henry mach-: tig te worden, ten einde daarmede den! hond af te richten, en dat bewees te-j veils, dat de hond. een natuurlijke, en geen spookhond was. Toevallig ech ter was cDe eerste schoen, die hij in zijn bezit kreeg een nieuwe, waaraan hij niets had, en dien hij ook liet! verwisselen voor oen oude. Den volgen d'e n dog hadden we bezoek van onze vrienden, dlie door Stapleton gevolgd' werdlön als door hun schaduw en u:iit liet feit dat hij mij en mijn woonplaats kende, ben ik geneigd' te deuken dat deze Baskerville, geschiedenis ni'et zijn eonige misdaad was. Je herinnert je nog die brutale inbraken in de West Country, waar van de dtadare nooit, bekend zijn ge worden. Ik geloof zeker, dat Staple ton daarbij betrokken was. Van zijn vlugheid hebben wij te Londen een staaltje gehad, toen hij den cabman mijn naam opgaf. Hij zag dat ik te London de zaak in han den had, en er voor hem daar dus geen kans was. Hij keerde naar Dartmoor terug en wachtte cfe komst van den baronet af. Een oogenblik, zei ik. je hebt on getwijfeld den loop der feiten correct weergegeven, maar er is een punt. dat je niet verklaard hebt. Waar bleef de hond, toen zijn meester te Lon-j nen was? Ik heb er over nagedacht en benj tot de conclusie gekomen, dat Staple ton een medeplichtige moot. hebben ge had. hoewel het niet waarschijnlijk is dat hij zich in diens macht gaf door hem deelgenoot van al zijn plannen tc maken. Er was een oudte knechtj .- in Merripit House, Anthony. Zijn re laties met de Stapleton's dagteekenen al voor jaren her. uit de schoolmeester- dagen, zoodat dio heel goed wist dat Stapleton en die vrouw, diie voor zijn' zuster doorging, echtgenooten waren. Deze man ils ontvlucht en uit de land. streek verdwenen. Anthony komt me voor een wijziging van Antonio to zijn, dat een Spaansch-Amerikaanscha naam is. De man sprak, evenals me vrouw Stapleton, goed Engelsch, maar met een zeer bijzonder accent. Ik denk dat hij voor den hond zorgde in zijn meesters afwezigheid, hoewel het best kan gebeuren dat hij niet eens wist met welk doel. De Stapleton's dus trokken weer naar Devonshire, waarheen ze jou en Sir Henry volgden. En nu moet ik je met eeft onkel woord zeggen, hoe ik destijds tegenover de kwestie stond. Jo herinnert je zeker wel. dat ik den' brief met de gedrukte letters nauwkeu rig onderzocht» en ik rook den geur van jasmijiT. Die geur deed' de aan wezigheid' van een vrouw vermoeden en ik dacht dadelijk aan de Staple tons. Het was dus mijn zaak Stapleton te bewaken. Dat moest ik van uit Londen doen, want als ik naar Bas kerville Hall gegaan ware, dan zou hij zeker op zijn hoede geweest zijn; ik bedroog daarom iedereen, jou-zelf incluis, ik kwam m 't geheim over, toen jelui allien dachten dat ik in Londlen was. Ik bleef bijna dien geheelcn tijd Ln Coombe Tracey, en gebruikte do steenon hut slechts, toen het noodlg. was dat ik op het tooneel der daden versclïeen. Cartwright is met me mee gekomen en in zijn vermomming van boerenjongen is hij me van veel nut geweest. Van hem hing ik af om voed sel en schoon linnen te krijgen, en terwijl Ik Stapleton waging, bewaakte hij jou. zo octet ik alle draden in han- dien had. Ik heb je reeds medegedeeld, dat je rapporten mij niet boreikton; ze? werden van Bakerstreet regelrecht, naar Coombe Tracey gezonden. 7.9 waren van veel belang voor mii, voor al die met Stapleton's biographic; ik

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1