ling veel werk gemaakt. Voor hel eerst zal er een quadrille d'honneur van vier officieren met vier dames woorden uitgevoerd. De figuren worden in draf en in garop gereden, onder leiding van don ritmeester baron van Oldiöozeel. Majoor Römer commandeert de qua drille des laniciero, gereden door 8 on «Jerofficteren. Die wordt wait wellicht nog nimmer is geschiedte paarcl vol komen uitgevoerd, zooals zij in de sa lons wordt gedanst. Alles gaat in korte galop, in behoorlijke stelling en hou ding van paarden. De „balancés" zijn vervangen door voltes met changement zoo noodig in contre-galop. Vroeger werden de moeilijke nummers eenvou dig weggelaten. Majoor Romer heeft dit thans geheel naar den üisch zoo gearrangeerd, en wanneer de onder officieren het op het feest correct uit voeren. zal het een zeer bijzonder num mer worden. Naar wij vernemen is er onder hoog geplaatste officieren veel belanstelMng voor het llaarlómsche ruiterfeest. DeplannenderH. IJ. S. M. Vóór con"ige dagen vermeldden wij iets om trent de wijzigingen in de spoorweg plannen, die thans bij desbetreffende gemeentbesturen zijn ingediend; waar na de correspondent van ,,de Tele graaf' daaruit het een en ander ont leende. Dit nu weird weder door de Oprecht© Haarlennsche Courant en ha re dochter de Stadseditie overgenomen, en wel met ©enig commentaar. Dc Telqgraaf maakt melding van nieuwe verkeersplannen voor de Haarlemmermeer, o. a een tram-ver binding van Hoofddorp Vijfhuizen met Haarlem, een stoomtramlijn van Haar lem langs verschillende plaatsen naar Loepen en Nieuwersluis en verder ook verbonden langs Sloten met Amster dam. In beide steden komen stoom tramstations, en wel te Haarlem aan lvot. Zuüder-Buitenspaame, aan gene zijde van het Spaarne. waardoor een eventueele brug overbodig wordt. Op vier plaatsen krijgt nu het tramnet ver binding met het spoorwegnet, en wel te Venneperdorp, Nieuwersluis en Alfen Deze aansluiting bij het net van den Staatsspoorweg wekt bij ons het ver moeden dat deze planuen niet. zoo als do Telegraaf meent, uitgaan van de H. IJ. S. M. Maar van de S. S. Als er iets van komt! Bij de Hollandsche Spoor zijn zij althans nieit bekend. Thans schrijft de correspondent van de Telegraaf aan zijn blad: De Oprechte Haarlemsche Courant schreef naar aanleiding van mijn bericht over de nieuwe verkeersplannen der H. IJ. S. M. in de Haarlem'meer, dat die plan nen waarschijnlijk niet uitgingen van de H. IJ. S. M.. omdat zij blijkens de Verschillende aansluitingen van het Ontworpen tr&mwegnet met de lijnen der Staatsspooi-Maatschappij blijk baar van, did Maatschappij zouden uitgaan. Want, zoo voegt het Haar- lemsch orgaan er bij „Bij de Holland sche Spoor zijn de plannen althans riiet bekend" Daaraan wil ik mijnerzijds heft vol gende toevoegen: Vooreerst is zelfs de onderstelling, dat die plannen van de Staatsspoor zouden uitgaan heel dwaas, daar de S. S. met het ontwerpen van plannen voor de H. IJ S. M. nie/ts to maken heeft, waar bovendlten ia omtrent de door ons beschreven plannen de H. IJ. S. M. nu bij da H. IJ S. M. blijkens mijne persoonlijke infoimaliie, wel degelijk iets bekend. Dei Oprechte Haarlemmer heeft dus Iets ueergeschrev., dat leelijk in strijd is möt haair naam, en heeft daaidóor weder het bewijs gegeven ,op welk een eenzijdige, op zijn zachtst gezegd, wei nig serieuse wijze zij haar lezers om trent deze belangrijke zaken inlicht. Uit de Omstreken. Heemstede. De levering van 6000 waalkllinkers voor de bestrating der wegen is op gedragen aan de firma Ratering Arntz. Steenfabrikanten te Nijmegen. Door de 22 alliier aanwezige tappers moet voor 1902 aan vergunningsrecht worden beitaald 1137.50. Het voorschot in de kosten van het la ger onderwijs alhier is door den minister van binnenl. zaken voor 1902 bepaald op r 2120. Kadetten christen en miliciens met verlof en alle mannelijke ingezetenen van 16 tot 24 jaar die riiet in 't leger onder de wapenen zijn kuimen gebruik maken van de gelegenheid tot oefening in het schieten op de banen onder de gemeente BloernendaaJ, O verveen zij die aan deze oefen/ingen wen schen deel te nemen vervoego zich voor 23 April a. s. ter gein oen iesec-retairie alwaar nader inlichtingen te bekomen zijn. I Mei a. s. zal het vijfentwintig jaar geleden zijn dat die heer Adam van den Horst Jr. werd aangesteld als or- ganlist dn- R. K. kerk St. Bavo te Ber- was In staat de identiteit van man en vrouw vast te stellan. Het geval is zeer gecompliceerd door het incident van den ontsnapten gevangene en de relaties tusschen hem en de Barry- intxro's. Je hebt dit heel heldter op gelost, en uit eigen ervaring was ik tot diezelfdle conclusie gekomen. —Op hiet oogenblik, dlat je me op die hei ontdek!, hebt, was ik met dó gamscho zaak op die hoogte-, maar ik had niets dat ik voor een jury kon brengen. Zelfs Stapleton's moordaan slag op Sir Henry dien nacht, die einr digde met dten dood van den ongeluk- kigeni gevangene hielpen ons niet veel om dien moord te bewijzeu. Er schoot niets over dan hem op he eterdaad te Intrappen on daarom moesten we Sir Henry, schijnbaar onbeschermd, ge- ►ruiken. We deden dat, en, ten koste van een heviigen schrik van onzen clüent. zijn wij er in geslaagd, Stapleton in dien dóód te jagen. Dat Sir Henry hieraan blootgesteld ia gewordbn, dat is, ik moet het bekennen, een fout van mij geweest, maar daar staat tegen over dat we niet konden voorzien met zulk een spookachtig beest te doen te zullen hebben, en ook hadden we niet gerekend! op zulk een mast, die het hem mogelijk maakte ons zoo spoedig piogelijk te ontvluchten Gelukkig kenrode alhier. Zeer zeker zal deze dag voor den jubilaris niet onopgemerkt voorbijgaan. Bennebroek. B. en W. hebben ter algemeen© ken nis gebracht dlat, top Woensdag 16 April a.s., des namicMiags 2 ure gele genheid zal zijn tot kostelooze vacci natie in de O. L. school, zoomede dat met 1 Mei a.s. nieuwe leerlingen tot de O. L. school kunnen worden toe gelaten en dat belanghebbenden zich daartoe moeten aanmelden op 18 en 19 April a-s., tusschen 6 en 7 uur bij het hoofd der O. L. school. Hillegom. Mej. F. Gremer alhier staat nummer 1 op die voordracht voor onderwijzeres aan een der scholen in Amsterdam. In cle lagere schooil instaat a. s. Woensdagmiddag van 1 1/23 1/2 uur gelegenheid tot kostelooze ineivtling en herinéntïng. Zandvoort. Door B. en W. is vergunning ver leend aan den heer Jb. van der We rif, broodbakker alhier, tot het oprichten van eene bakkerij met luchtoven in een te bouwen perceel aan de Dr. Joh. Metzgerstraat alhier, onder voorwaar de, dat de inrichting voltooid en in werking moet zijn gebracht vóór of op 1 Aug. 1902. I.Jmniden. Bij den raad dezer gemeente is conces sie aangevraagd om hier ter plaatse een gasfabriek te mogen exploiteeren. De electrische centrale levert nog niet eens een jaar licht. Haarlemmerliede en Spaarnwoude In de vergadering van den raad' de zer gemeente werd besloten tot bestra ting van den verbindingsweg van Halfweg met Haarlemmermeer; 50 toegestaan voor onderzoek in zake plaatsing van een pomp te Halfweg; tot leden van het Burg .Armbestuur herbenoemd do heeren B. P. Vink, J. Vink, C. de Bruijn en J. Mesman, de concessiee voor den aanleg en exploi tatie eener electrische tram (Amster damHaarlem) aan de heeren Ander heggen en Neuineijea* te Amsterdam tonder borgstelling 'verlangd en ten slotte de algemeene politieverordening geheel herzien en aangevuld. Beverwijk. Door B. en W. is afwijzend beschikt op een verzoek van de Commissie tot wijkverpleging alhier, waarbij ge vraagd wordt, haar dagelijks gedu rende eenige uiren een lokaal van het Ziekenhuis aan de Baanstraat af te staan ter behandeling van patiënten dlie diaajrioe thuis geen gelegenheid heb ben. De heeren G. J .en P. Roozee en D.Davidson alhier behaalden 'n diplo ma van bekwaamheid in de stenogra phic. Naar wij vernemen is het gemeente bestuur van Wijk aan Zee en Duin er in geslaagd alhier een lokaliteit te vin den waarin Lager Onderwijs kan wor den gegeven aan kinderen uit die ge meente. aangezien met 1 Mei de rege ling met Beverwijk getroffen, waar dóór kinderen uit eerstgenoemde ge meente aldaar ter school gingen, ver valt. Houtrijk eu Polanen. De heeren J. Nelis en S. P. Vink al hier zijn gekozen tot poldermeestehs respectievelijk van den Binnenpolder en Rottepoljdqr onder Haarlemmer liede c. a. Sloten. De voorjaams veemarkt zal alhier ge houden worden op Donderdag 24 April aanstaande. Binnenland. Apeldoorn. Per gewonen trein van 8.35 plaats- tijd, waarin een gereserveerde coupé arriveerde Zaterdagavond hertog Paul van Mecklmbuj-g met gevolg, die door Z. K. H. Prins Hendrik hartelijk werd verwelkomd. Hot gevolg van Prins Hendrik, die met den hoogen gast door de Stationstraat naar het Paleis ging. bestond uit baron von Engel en jhr. Hooft Graafiandt. terwijl de burge meester van Apeldoorn mede op het perron aanwezig was. De leden der Tweede Kamer zijn thans opgeroepen tegen Dinsdag 22 dezer, des namiddags ten twee uur. De heer Yan Kol. De heer Van Kol is vertrokken naar de districten in Demak (residentie Se- marang), waar hongersnood heerscht. zal vólgens verklaringen der deskun digen Sir Henry spoedig van zijn schrik hersteld zijn. Een lange reis zal hem niet alleen zijn geschokte ze nuwen. maai* ook zijn gewond hart genezen. Zijn lief die voor haar was diep en ernstig gemeend en het droe vigste in do heel© zaak is voor hem dlit geweeist, dat ze hean bedlroog. Er blijft nu alleen nog over te bepalen welke hiaar houding in de gansche historie is geweest.. Het lijdt geen twijfel of Stapleton oefende in vloed op haar uit, hetzij dan liefde of vree?, of beiden, wat zeer waar schijnlijk is. Op zijm bevel toch stem de ze er in toe voor zijn zuster door te gaan. maar hij kwam aan die grens va.n zijn macht tegenover haar, toen hij probeerde haar medeplichtig aan den moord te maken. Ze was bereid Sir Ilenry te waarschuwen, zoo vei' ze dat kom doen zondier dat liaar echtge noot liet bemerkte, en telkens en tel ken® trachtte zij dat te doen. Staple ton zelf schijnt jaloersch te zijn ge weest; ten minste, toen hij zag dat Sir Ilenry zijn vrouw het hof maakte kon hij hoewel het in de lijn zijner plannen hadï gelegen dit toe te laten niet helpen dat- telkens hevig© uitbar stingen van toorn volgden. Door ech ter een vriendschappelijke houding te Kolonel Scheuer. ..N. C." ontving het volgende te legram uit Batavia: „Kolonel A. 11. W. Scheuer zal den kolonel J. G. H. van der Dussen als 'üair commandant van Atjeh op volgen. Slechte briefkaarten. Men schrijft aan de N. R. Ct. Sinds een dag of veertien is de kwa liteit der briefkaarten die men aan de postkantoren koopt, merkbaar slech ten' dan van de vroeger steeds verstrekte Deze briefkaarten zijn onvoldoende geglansd, en hebben daardoor een ru.ig en stug oppervlak aau beide zijden. Dc pen blijft er in haken. Voor men- sclien die hetzij gauw. hetzij met een fijne pen plegen te schrijven, een waar kruis. Mogen we beleefd verzoeken dat de administrate onzer Posterijen niet meedoe aan den hinderlijken drang onzer dagen, om steeds goedkooper d. w. z. slechter kwaliteiten aan den man te willen brengen'? Tegenover de ba! en dlie de posterij oplevert, heeft ook in dezen de posterij zekere motreele verplichtingen Tegen over het publiek. Acad. Examens. Utrecht, Bevorderd tot semi-arts de heer H. L. v. Beusekom. Bevorderd tot arts de heer A. Bloemsma. Bevorderd tot tandmeester de heer L. G. Th. Baaien. Door een boom verpletterd. Te Sneek had Vrijdagochtend het vol gende plaats: Het achtjarig jongste dochtertje van de familie N. werd onder 't touwsprin- gen getroffen door een boom, die bijna geveld was, De kapper, die in de mee- ning verkeerde dat een gedeelte van den wortel nog vast zat, rustte even van den arbeid, om zijn ontbijt te gebruiken. Pas was hij gezeten of dé boom smakte neer en op 't zelfde oogenblik was het hoofd van de kleine verbrijzeld. Twee andere kinderen, onder welke de jongste zoon van den heer N., werden licht gewond. Een goed teeken. De zwaluwen zijn teruggekeerd. De langdurig óónhoudend© koude wind was oorzaak, dat zij langer weg gebleven zijn dan gewoonlijk, ten minste dlat dó gemMdJeldë tijd van aankomst al verstreken is. De boeren zwaluw kenbaar aan haar langen gevorkten staart keert, in' dien regel tusschen 1 en 15 April terug; de huis zwaluw met korteren staart eerst later. Beide soorten zijn nu tegelijk teruggekeerd: Zij zwierden Zondag ochtend al boven het water, maar vinden nog weinig voedsel. Een prijsraadsel. Een inzender schrijft aan „Het Volk", dat hij naar aanleiding eener prijsraad sel-advertentie „Generaal de Wet", voor komende in „Het Volk" van 17 Februari j.L, 2 loten besteld heeft bij de firma L. Vermeer te Schipluiden, waarop kon val len één phonograaf. inktstel, horloges, enz. De uitslag zou uiterlijk 14 Maart dv. bekend gemaakt worden. De loten kostten 25 cent per stuk. ter- wyl degeen, wien het lot niet gunstig was, voor premie een kostbare plaat zou ontvangen, maar dan moest men twee loten nemen. De loten werden toegezonden, no. 13 en 14. maar de uitslag liet zich wachten en nog eens wachten, totdat de inzender, na 3 maal te hebben geschreven, en nog al vrij heftig (dit kostte weer 3 porto's), eindelijk 28 Maart een trekkingslijstje ontving, omdat hij gedreigd had de fir ma L. Vermeer te doen vervolgen wegens bedrog tegenover de arbeiders. De kostbare plaat bestond uit een kin derprent met vrome versjes er onder, van 3 of hoogstens 5 cent waardel Rijnvaart. Naai' men mededeelt, heeft zich de vorige week een commissie gecon stitueerd met de bedoeling een Veree- niging van eigenaars van Rijnsche pen te vormen, welke zich zoowel over Duitschland als Nederland zal uit strekken. ©n ten doel heeft verbete ring t© brengen in. den dlesolaten toe stand waarin het Rijnvaartbedirijf zich thans bevindt. Leden dier commissie zijn de hee ren II. A. Burgerhout Jr.. J. W. van Hek-waarden, J. van Herwijnen, H. Hoogewerff, E. H. Lebret, Karl Schroers en prof. mr. Treub. De lieer Bassernmnn, lid van den Duitschen Rijksdag, is uitgenoodigd in de commissie zitting te nemen. Miu. Y.in Asch van Wijck. De Utrechfschej correspondent van de N. C. schrijft: bevorderen, kon hij maken dat Sïr Henry dikwijls op Merripit House kwam en hij dlus in de gelegenheid werd gesteld te avond of te morgen zijn slag te slaan. Op dien dag der crisis echter, keerde zij zich plotseling tegen hem. Ze had iets vernomen van den dood van dien gevangene en ze wist dsat dó hondl in zijn geheime ver blijfplaats vastlag, op den avond dat Sir Ilenry kwam dilneerenZo ver dacht haar man van de misdaad, die hij zou staan bedrijven en een vreese- lijke scène volgde, waarin hij haar voor 't eerst liet merken, dat zij een mededingster naar zijn liefde had. Haai- trouw verkeerde oogenblikkelijk in bittere haat en hij begreep, dlat ze hem zou verratten. Daarom bond1 hij haai' vast, om haar te beletten Sir Henry te waarschuwen, en blijkbaar hoopte hij, dat, wanneer die gansche omtrek Sir Henry's dlood zou toe schrijven aan den vloek, die op zijn geslacht rustte, hij de liefde zijner vrouw terug zou winnen en haai- het zwijgen zou opleggen. Als wij er niet geweest waren, zou dó vloek als de oorzaak beschouwd worden. Wat echter dat andere betreft, een Spaan se he vrouw vergeet een beleednging, haar aangedaan, zoo licht niet. En nu, mijn beste Watson, kan ik ie. Uit zeer betrouwbare bron verneem ik, dat minister Van Asch van Wijck hoogstwaarschijnlijk omstreeks den 15en dezer maand uit Wiesbaden naar Nederland zal terugkeeren, ten einde tegenwoordig te kunnen zijn bij het huwelijk van zijn neef jlir. H. M. A. J. van Asch van Wijck, te Utrecht, dat den 17en te Haarlem gesloten zal wor den. De toqstand van Iden imiruster is steeds vooruitgaande. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. De staking in de bouwvakken te Amsterdam geëindigd. Het, resultaat van de besprekin gen der commissie uit de patroons- en workliejden vereen ig)Lngen in de bouwvakken met den lieer L. Serru- rier als voorzitter, is in liet nadeel der werklieden geweest. De staking en uitsluiting zullen derhalve heden zijn opgeheven. Zooals men weet was de commissie aangewezen in art. 1 dei- overeen komst, den 9 April aangegaan, tus schen de vertegenwoordigers der met- sel aars-pa ti-ooite ver een iging teir eene zijdie en die metselaarsvereeniging „Door Verbroedering Verbetering", de opperl Leden vereen ig ing „Nïeuw Le ven' en de £teen zettersv ereeniging „Eenheid maakt ons sterk". Het rapport dór commissie bevat o. m. de volgend© overwegingen: dat door de opperlieden niet is kun nen worden aangetoond, dat tusschen het bestuur d^h* iopperllieden-voreeni- ging en dat titer patroons-vereeniging in November 1899 overeenstemmig omtrent het door die opperlieden voor gestelde tarief is verkregen; dat de door een der afgevaardigdëh op de vergadering van 26 November 1899 gebezigde uitdrukkingen dtoor de werklieden konden worden beschouwd als betrekking hebbende op het door hen ontworpen tarief en dat deze dus in de meening konden verkeeren, dat hun tarief door hem als gemachtigd© dier patroon'sveirednigingen Iword er kend; dat de opperlieden in dii,e meening kunnen zijn versterkt, doordien door de patroonsvereeniging nimmer offi cieel werd ontkend de geldigheid van het in de circulaire van 1900 opgeno men tarief; betreurende dat hierdoor een mis verstand is -ontstaan, dat tot ernstige gevolgen heeft geleid; spreekt dc wensehelijkheid uit, dat de tot standkoming van overeenkom sten over loontarieven en latere wij zigingen (daarvan op doeltreffende wijze worde geregeld en daartoe ten spoedigste tusschen partijen eene on derhandeling worde geopend; Overwegend© ecHter, dat aan de commissie een beslissend antwoord is opgedragen, over de vraag, gesteld in art. 1 der meergenoemde overeen komst, luidende: of het tarief van 1895 op geldende wijze in het jaa.r 1900 is gewijzigd; geeft als hare beslissing te kennen: dat die vraag ontkennend moet worden beantwoord. Het rapport met de dia ar in vervatte conclusie is met algemeene stemmen vastgesteld in de vergadering van gis teravond. Het is geteekend door de heeren L. Serrurier, F. Hendrix, A. J. de Haan, J. Th. Peters, A. Siegers Cz„ Th. Stol^ J. E. Hellingman. W. H. de Groot' J. de Ridder, K. de Vroede en F. N. de Groot. Op de jaarlijkscha algemeene verga dering der Nederlandsche vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, wel ke 8 Mei te Arnhem zal worden gehou den. komen o. m. de voterende punten in behandeling. Ie. Beslissing omtrent de al of niet doorvoering van het besluit der aan sluiting bij de Internationale Fede ratie der arbeiders in de transportbe drijven. 2o. Deelname aan het tweede inter nationale congres van die Federatie te houden in Juli a.s. te Stokholm. 3o. Vaststelling van de verhouding der vereeniging tegenover de Nationale Federatie van arbeiders in de trans portbedrijven 4o. Een mofttie van die afdeeling Am sterdam I. waarin de wensehelijkheid wordt uitgesproken, dat de vereeni ging. overtuigd dat de ceni,ralisatlie alleen het Ned. Spoor- eu tramwegper soneel! afdoende verbetering in zijn thans hoogst treurigen toestand kan waarborgen, voortaan noch aanvallend noch verdedigend tegen de federate optreedt, tenzij dit door omstandig- zond'er eenige aanteekeningen te raad plegen, geen meer gedlelailleerd ver haal geven van dit geheimzinnige ge val. Hij kon ni'et hopen Sir Henry van schrik te do o dten, zooals hij den oudlen oom had gedaan met dien hond. Het beest wias wild en half verhon gerd. Als zijn verschijning het salcht- offer al niet reeds gedood had, dlan zou toch de tegenstand, dien hij mocht hebben gebodten, zeker overwonnen zijn. Zeler zeker. Er blijft maar ééne moeilijkheid. Als Stapleton de erfenis kroeg ,hoe zou hij dan hebben kun nen verklaren waarom hij onder een anderen naain zoo dlicht in de nabij heid heeft gewoond? Dat is een buitengewoon groote moeilijkheid en ik viroes dat je te veel van me verlangt als j« meent dat ik die zal oplossen. Het verleden en heden kan ik overzien, maar wat iemand in de toekomst zou doen, valt moeilijk te beantwoordten. Mrs. Sta pleton heeft haar man de zaak meer malen hooren uiteenzetten. Er waren verschillends mogelijke gevallen. Hij kon op die eigendommen aanspraak maken van Zuid-Amerika uit en zijn identiteit doen vaststellen door de Britsche autoriteiten aldaar, en zon- heden gebiedend wordt veroischt, en dat niet slechts op den ingeslagen weg zal worden voortgegaan, doch midde len beraamd zullen worden, welke eene nog krachtiger te voeren propaganda mogelijk maken. 5o. Een voorstel van de afdeoling Amsterdam I om het hoofdbestuur te machtigen te beschikken over hoog stens f 200 tot steun der arbeiders bij eventueele uitsluitingen of goed gemo tiveerde werkstakingen. 6o. Een voorstel van de afdeeling Den Haag om uit te geven eene bro chure. waarin duidelijk uiteengezet wordt waarom het noodig is dat het geheel© spoor- enj tramwegpersoneel zich moet organiseren in eene vereeni ging. De Groninger stratenmakers zijn weer aan den arbeid getogen, zonder dat zU hun eischen zagen ingewilligd. De timmeiiiedenvereieniging, afd. Patrimonium, Geloof en Arbeid, afd. JVK. Volksbond. Dooi' Verehmiging Verbetering en vooruitgang is ons stre ven afd. van den Algemeene.n Ne- lerlandschen Timmerlieden verbond te 's-Gravenhage hebben in overleg me.t het bestaande looncomité een mani fest gericht tot de timmerlieden daar ter stede, waarin een beroep woi*dt ge daan op de vakgenooten, om krachtig mede te werken tot heit verkrijgen van een arbeidstijd van 10 uur per etmaal met een loon van 25 cents per uur. In een Zaterdagmorgen gehouden vergadering van stakers en uitgeslote- nen te Enschede is besloten, dat wan neer de firma voldoende dekenwe vers heeft verkregen om hare fabrie ken te kunnen lalten werken, de uit gestotenen niet aan het werk zullen gaan. Volkomen rust heerscht. Leger en Vloot. Ook in Groningen is een beweging be gonnen tegen het oproepen der miliciens van de lichting 1895. Met ingang van 1 Mei a.s.: lo. de schout-bij-nacht W. J. P. van Waning eervol ontheven van die be trekking van directeur en commandant dter marine te Hellervoetslui®, tevens commandant dier Stelling van de Monden dier Maas en van liet Haring vliet; deze vlagofficier op pensioen ge steld, onder dankbetuiging voor de goede em langdlurige diensten door hem aan den lande bewezen en het bedrag van het pensioen bepaald op f 3825 's jaars; 2o. bevorderd tot schout-bij-nacht, dó kapitein ter zee W. J. Derx; tot kapitein ter zee, de kapitein-luitenant tea- zee C. A. dó Brauw; tot kapitein- luitenant ter zee, die luitenant ter zee dier le klasse H. O. W. Planten; tot luitenant ter zee dier le klasse, de luit. ter zee der 2e kl. H. S. Suer- mond't; 3o de betrekking van directeur en commandant dter marine te Hellevoet- sluis. tevens commandant der Stelling van de Morneten der Maas en van het Haringvliet, opgedragen aan den schout-bij-nacht W. J. Derx. De luit.-generaal C. O. van Reste ren. inspecteur der infanterie, op zijne aanvrage .met ingang van 1 Mei 1902 op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 3000 's jaars, aan voornoemden opper-officier Ilarer Majesteit'® dank betuigd voor die veel jarige en belangrijke diensten, door hem aan dien lande bewezen Letteren en Kunst. Louis Bouwmeester. Louis Bouwmeester heeft contract ge teekend niet het bestuur van het nieu we tooneplgezelschap (samenhangen de met bót Lyrisch tooneel), dat in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam voorstellingen zal geven. Bouwmeester vieiilaat dus het Ne derlanclsche Tooneel. Movrr. Holtrop—Van Gelder blijft hierbij verbonden. e Rechtszaken. Vader en zoon. De raadkamer der rechtbank te Am sterdam heeft naar de openbare te rechtzitting verwezen de zaak van den 26-jarigen hoedenmaker A. C. G. v. E. uit de Vondelstraat aldaar, die in dien morgen van den 22 Maart zijn vader met een mes zoodanig iin die borst ver wondde, dat deze na eenige oogenblik- ken ter zake van verbloeding is over leden. Hij zal terecht staan ter zake van mishandeling, den dood ten ge volge gehad hebbende. Als verdediger is hem toegevoegd mr. B. Limburg. Sporten Wedstrijden. Voetbal. In die Zaterdagavond te Amsterdam gehouden vergadering van het bestuur der ooit naai- Engeland over t© komen de erfenis binnen krijgen; hij kon zich ook goed vermommen gedurende den korten tijd. dien hij in Londen moest zijn. Ik twijfel er niiet aan of op de een of andere wijze zou liij er zich wel hebben wieten uit te redden. En nu mijn waarde Watson, we hébben een paar weken van hard werken achter den rug; we mogen ons nu wel eens met iets aangenamere bezig houden. Ik heb een loge voor „Les Hugenots",' mag ik je verzoeken over een half uur klaar te zijn? EINDE. van den Ned. Voetbal-Bond werd o.a. „Sparta", van Rotterdam, voor zeven dagen geschorst wegen® het laten deelnemen van een speler eener an dere vereeniging tegen de Eng. „Croy don Wanderers", terwijl ook ,,D. F. C." uit Dordt voor een dergelijk feit 4 dagen staaf opliep. Verder werd tie cassatie-aanvrage van „Haarlem" in zake het besluit van de protest-commissie^ waarbij „R. A. P.'"9 protest tegen een doelpunt van „Haarlem" na een onderzoek van ettelijke maanden werd aangenomen, toegestaan. Gisteren was Haarlem te gast bij Ajax in Leiden. Onder leiding van den heer Groothof stelde Haarlem zich zonder Stol en Gor ter op, terwijl Ajax geheel volledig was. 't Eerste half uur dacht een ieder dat Ajax de nederlaag zou krijgen; doch wat wil 't geval, een doorbraak van Tettero de, en Ajax heeft haar eerste punt. Haar lem weet dit punt niet-terug te halen, zoodat de stand met half-time 1—0 in 't voordeel van Ajax is. Na half-time doen beide partijen ge ducht hun best, weer is Haarlem de sterkere, doch tot scoren kunnen zij 't niet brengen. Ongeveer een half uur voor, half-time krijgt Ajax een Corner en no. 2 is in 't net. Hierdoor nog niet geheel ontmoedigd, vallen de roodbroeken nog eens aan, totdat J. van den Berg een goal weet te maken door een onhoud baar schot, maar jammer dat hij buiten spel stond. Nu valt Haarlem een strafschop ten deel en goed genomen door Jan van den Berg, heeft Haarlem de eerste en eenig- ste goal. Ajax bracht nog eens een be zoek aan 't Haariemsch doel, maar dat loopt op niets uit en met time is de stand 2-M in Ajax' voordeel. Bij Haar lem was Gorter zeer goed vervangen door Van Noppen. Laatstgenoemde was dunkt my hier 't best op zUn plaats. Jan van den Berg had zoo nu en dan nog eens een ouderwetsche bui. By Ajax mogen de doelverdediger, de Stoppelaar en Adam zeker genoemd worden. De scheidsrechter had beter kunnen zijn. Te Amsterdam speelden gisteren R. A. P. tegen Rapiditas, de groenzwarten ver loren hier met 5—1. Met half time was de stand 1—0 in Rapiditas voordeel. H. B. S.Velocitas in den Haag ein digde in een gelijk spel 2—2. Stand half time 1—0 in Velocitas voordeel. Voor de 2de klasse sloeg A. V. V. van Amsterdam gisteren haar stadgenoote Quick met 91, en SpartaSwift met 2-0. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Protest. Mijnheel' de Redacteur! In de Avondpost van 8 April lees ik dat de Nederlanclsche Marine op het a. s. Kroningsfeest van Koning Edward VII (op 26 en 27 Juni a. s.?) teSpitliead zal vertegenwoordigd worden, en dat daarvoor groote toebereidselen wor den gemaakt, welke groote onkosten na zich zullen slepen. Naar aanleiding daarvan doe ik de waag, of Neder land, indien vóór het Kroningsfeest de vrede niet is gesloten zich niet waar diger zoude betoonen, door zich van elke deelname aan deze feestvreug de te onthouden? Ik acht eene deelname daaraan al® een verachtelijk comédie-spel eene ge dwongen, genoodzaakte fraaiigheid die nimme/r van harte gemeend' kan zijn In verband hiermede doe ik alsnog de vraag of deze deelneming van de Nederlanclsche Marine eene persoon lijke hulde eene hoffelijkheid moet beteekenen aan die persoon van Koning Edwa/rd VII bewezen? Het is waar, vol gens de heerschende verouderde be grippen in Europa is een vorst een soort van halfGodeen symbolisch persoon, die onaantastbaar ia en ver- herven boven al de vulgariteiten en dlechtie handelingen van zijni eigen volk, ongeacht rijn eigen daden, en ofschoon hij zelf de ziel is van de han delingen van zijn volk; dat is cle leelij- ke zijde van heet monarchave beginsel een treurig anachronisme. Maar in elk geval lis de koning van Engeland met zijn volk één, in zake den kapitalistisch'en rassen-oorlog tegen het Boeren-volk, èn... tégen het Hol landsche ras in Zuid-Afrika en kan dus het Nederlanclsche volk nooit instem men met eenig officieel eerbetoon aan Engeland of des zelfs koning, wat niets anders is dan eene officieele geurma- kerij. Indien dat eerbetoon uitgaat van die Neder)andsche regeciring dan kom ik er tegen op dat d© Ned'erlandsche Staatskas daarvoor gelden disponibel! stelt, omdat die gelden afkomstig zijn van het bel,asting-betalende volk. dat géén vriendschap maar wèl vijand schap koestert tegen zijn erfvijand En geland; èn hoeveel beter konden die relden besteed worden voor nationale doeleinden en voor de Boeren! Als ik bedenk dat millioenen cn mil lioenen zullen worden verkwist en ver- ,spfuld>om dien eenen man te kronen terwijl duizenden van have en goed beroofd zijn honger en ellende lij den door solatengeweld. om éénigen kapitalisten, "die reeds de zakken vol hebben, nog meer te verrijken, dèn roep ik uit: „Arme beschaming, arm Christen dom!" maar dan kan ik mij. zelfs als christen, nauwelijks bedwingen, om God's vervloeking af te roepen op degenen, die al dien jammer en ellen de over de inenscliheid brengen. Of is de leer dar naastenliefde, die Christus verkondigd heeft, alléén voor dó kapitalisten en machtigen der aar de? Zeg. wie ondier u menschenkin- deren en lezers wtil mij hierop ant woorden? Ik. voor mij. zou er voor zijn, om op den kroningsdag van koning Ëdwaró VII eene anti-Engetlsche betooging te hóuden, o. a. moesten alle burgers op dten dag die Nedtorlandsche e>^ Transvaalsche vlaggen uitsteken, in dien zij die bezitten. Ik vermteeai, dat ik met het boven staande de. mieemlng verkondig van

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2