NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Handenarbeid ioonend. 19e Jaargang. "'erdag 19 April 1902. No. 5768 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ||£f5|§|Fgim ADVERTENTIÉN Yoor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 ^an re8e*8 50 öts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten hefc Arrondissement Haarlem Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), PrÖ8 ^er Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 jgf_jGroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden1.65 1 !to!fjfy* Reclames 30 Oent per regeL Afzonderlijke nummers0.02^. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Tnrfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 Telefoonnummer der Ketlactie COO. Telefoonnummer der Administratie 122* O ,i n de omstreken en iranco per post 0.45 Intercommunale aanslniting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantièrs. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedrage'n aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOIIN F. JONES, Succ., Parijs 3P>" Faubourg Montmartre, Haarlem's Dagblad van 19 April bevat o. a.: Over de Boeren, Allerlei uit België, Musolino de bandiet, De toestand der Koningin, Misdaad uit jaloezie, Inbraak te Amster dam. Advertentiën VOOE HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnum- m©r, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad- vertenües of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen woi-den inge leverd. De ADMINISTRATIE. Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van 15 April j.l. aan C. J. Fortuin, vergunning is verleend tot Oprichting van eene koek- en banket bakkerij in hefc perceel aan den Kruis weg no. 38. Haarlem, 17 April 1902. De Burgemeester voornoemd, De BURGEMEESTER van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de inge zetenen dezer gemeente, dat het op den 15en April j.l. executoir verklaard vol- jaarsltohier no. 7, afd. IV, le ged., op d® personeele belasting dezer gemeente, dienst 1902, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand ge steld. Wordende de ingezetenen tevens herin nerd, dat de belastingschuldigen ver plicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen., Haarlem. 17 April 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL', De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. Een telegram van Renter's corres pondent te Pretoria, dd. 14 dezer, stelt t zoo goed* als vast, dat Beijers ont komen is. Den dag tevoren seinde bij, dat Co- lenbromd'er, na versterking ontvangenn te hebben, het lager vermeesterde ruim honderd gevangenen nam. Er is dus een lager vermeesterdi in een gtreek, gelijk men zien zal, waar Beijers zich al lang ophield. Men mag dlus veilig aannemen dat een groot ge deelte van die gevangenen voor de concentratiekampen en niet voor de fevangenkampen buiten Zuid-Afrika estemid is. De streek, zegt die correspondent, is zeer bergachtig. Een bergreeks in N.-O. richting loopende, wordt door die Ma- ïiparivier, die N.waarts stroomt, door eneden. Aan weerszijden van de ri vier staan steile bergen, alleen voor voetgangers over te trekken. De stel ling, een, onregelmatig vierkant, heeft twee uitgangen, Z. en N.„ daar waar de rivier door dte hergen breekt. De Z. uitgang heet Pijlkop, en hier lag Beijers' lager; de N. heet Malipspoort. „Kolonel Go lenbr ander, beide uit gangen bezettende, heeft dus het vruchtbare dal, waarin Beijers sedert vele maanden zijn hoofdkwartier heeft, ingesloten. De ingang te Pijlkop was minder gemakkelijk te houden dan de N. pas. Hier trok Colenbrander daar om zijn troepen samen, tegelijk den anderen uitgang en alle mogelijke punten, waar men uit kon, sterk bezet houdende. Tweemaal deed Beijers een meer of min krachtige poging om Co- lenbrander van Pijlkop weg te krij gen, maar telkenmale mislukte het. Kolonel Colenbrander beantwoordde die aanvallen door zijn mannen recht het dal in te «turen. Zoo maakte hij zi'ch van het Boerenleger en een aan tal gevangenen meester. De krijgsver richtingen zijn nog niet afgeloopen, aangezien de troepen nog om den Z. uitgang zich samen moeten trekken, maar de verkregen uitkomst is reeds zeer bevredigend. Command. Beijers is een van die meest bekende onver- zoenlijken." Na dit telegram van Zondag zou men zeker niet verwachten, dat de correspondent 'a Maandags zou moe ten seinen: ^Colenbrander's colonne is nu in het Malipsdal doorgebroken en ijverig bezig de kloven en alle mo gelijke schuilplaatsen naar vluchtelin gen van Beijers' commando te door zoeken. Men woest, dat Beijers zelf met eenige weinige volgelingen over een steiien bergrug is weten te ont snappen". De Engelschen zullen wel merken, dat diie weinige volgelingen er nog heel wat zijn. In een telegram, dat dien 14en uit Pretoria aan de „Daily Mail" ia ge zonden, lezen wij nog, dat die EngeL- schem hun kanonnen op hat lager richtten. En het heet, dat de Boeren aan gevangenen en do oden en ge- wondkvn 106 menschen verloren heb ben. Verder wordt de verwachting uitgesproken, dat de Boeren die het dal uit zijn kunnen komen, in han den zullen vallen van de Nationale Verkenners, die in wijden kring om het gevechtsterrein geposteerd waren. Wanneer we don toestand van laatste dagen in België in o ogenschouw nemen, vallen aanstonds twee feiten te constate eren: vooreerst heeft de werkstaking enorme afmetingen aan genomen ©n voorts is bijna overal do rust teruggekeerd. Mogelijk staan deze feiten nauw met elkaar in verband: en heersoht er tevredenheid over den loop van zaken bij de stakers, nu hun yan alle kanten tijdingen bereiken om trent die eensgezindheid! hunner par tij genooten. Ook zijn hun leiders steeds er op bedacht die betoogers van baldadigheid en dronkenschap terug te houden. Hier en daar lezen we nog eena van een charge, waar het verbod! van sa menscholingen wordt overschreden, maar de bloedige tafereelen uit de eer ste dagen der beweging herhalen zich niet. De werkstaking grijpt nog steeds om zich heen en zooals het zich thans laat aanzien, zaï nog menig bedrijf wordien stilgezet. Men kórt zich inmiddels den tijd met vergaderen. Berichten van Louvière iïi het Gen tre zeggen, dat mijnwerkers; Donder dagmorgen daarnaar gevraagd, beves tigen, dat de arbeid binnen eenige da gen zal hervat worden. Te Herstal her vatten 2000 arbeiders het werk. Hat getal stakers in het bekleen van Luik vermeerderde daarentegen. Het be draagt thans 40,000. Te Vervier® breidt de de staking zich' uit tot alle nabu rige gemeenten. Overal heerscht rust Op welk standpunt men zich dus plaatse, aldus dJo correspondent der N. R. Ct„ men is genoodzaakt te er kennen, dat de krachtdadige maatre gelen door de overheid genomen, té Brussel spoedig een eind gemaakt heb ben aan de slapwilli'ge oorlogzuchtig- heddf der socialisten. Immers, na vier dagen van luidruchtig en tragisch be- toogen zijn al dïe menschen tot niets- doengebracht. Met gezichten waarop men verveling leest, wandelen de werk stakers door do straten en schijnen uiterst weinig meer gezind om te vech ten. Gij weet zeker, welk een levendiigen indruk in de Kamer die houding van bet hoofd van hot ministerie heeft ge maakt en zijn verzekering dat de zit ting hedJen zal worden gesloten. De socialilsten waren verbaasd, ten slotte zullen zij gedwongen wezen zich te onderwerpen. Na afloop van die ver gadering hebben de partij genooten der socialistische afgevaardigden dezen toegejuicht en vergezeld tot aan het Volkshuis, waar een meeting heeft plaats gehad. Van der Veldle heeft er een rede ge houden, en o. m. gezegd: „Wat ik u verzekeren kan, het is, dat ih geval die werkstaking mislukken moest, wij de toevlucht zullen nemen tot middelen, j die nog niet bepaald zijn, om de over winning te verkrijgen van de zaak die1 we ondernomen hebben en de instel-j ling van het S. U. te verzekeren". Een tweede meeting heeft om half! negen in het Volkshui® plaats gehad). Voor een propvolle zaai hebben alle' sprekers verzekerd, dat zij hun ver trouwen stelden op den Koning. De senator La Fontaine heeft gezegd; dat van Vrijdag af de regeeringsvorm in gevaar was. Volgens Van der Velde zal het voldoende zijn te blijven werk- staken om te overwinnen. Hij heeft die ontvangst aangekondigd! van 1000 mark van de Duiteche socialistische werklieden Tot nu toe is er 17,000 fr. aan gitfen ontvangen. De spreker eindigde met te zeggen, dat da hou ding d)ee Koning® zal afhangen van dte houding der werkliedenpartij. Het algemeen bestuur van de werk liedenpartij vergaderde Donderdagoch tend om te beslissen welke taktiek er zaï wordten gevolgd Hier en daar schijnt de werkstaking te eindigen. Geheel is d'at het geval binnen het gebied van Brussel. Volgens berichten uit de provincies, is echter het aantal stakers in het bekkens van Charleroi tot 70.000 ge klommen, te Mechelon tot 10,000 en in die streek van dJe Beneden-Sambre ook tot 10,000. De diamantwerkers te Antwerpen heb en geen uitvo ering gegeven aan het Woensdag aangekondigde plan om het werk neer te leggen. Buitenlandsch Nieuws. Kitchener ongerust. De Brusselsche correspondent van de N. R. Ct. deelt mee: Van i eon and die rechtstreeks ui't Pre toria komt, vernam ik dat in die Trans- vaalscbe hoofdstad algemeen geloofd wordt dat Lord Kitchener den militai ren toestand' voor de Engelschen zeer donker inziet en overtuigd is dat de Boeien het ten slotte moeten winnen. Wat aangaat da berichten, welke de Engelsche bladen bevatten, al® zou een groot aantal goud-mijn-maatschapprjan van dien Witwatersrand weer dfen ar beid hervat hebben, deze en soortge lijke berichten beoogen slechts het steunen eener politieke beweging» Van werkelijk winstgevende bewerking der genoemde goudmijnen is geen sprake, terwijl het aantal stampers, volgens de Britsche persorganen thans in ge bruik genomen, schromelijk overdre ven is. Over de Boereu. Lord Georg Hamilton heeft Woens dagavond teActon het woord voeren de, een overzicht gegeven van de ge schiedenis van de onderhandelingen met. de Boeren In het vorige jaar. Hij zeida dat het al of niet slagen van de tegenwoordige/ besprekingen hiervan; afhing of de Boeren, de hopeloosheid' van hun verzet inziende, zich zouden: ondarwerpe/n en die vrij zinnig® en grootmoedige voorwaarden van de En gelsche regeering zouden aannemen. In een redevoering te Wolverkamp- ton heeft Fuller, de agent-generaal van de Kaapkolonie, Woensdag ver klaard dat. hjj hoopte op een goedienj afloop van de vredesonderhandelin gen; Engeland mocht echter in geen geval een compromis sluiten. Dit zou een noodlottige dwaling zijn. Het bovenstaande schijnt de sombe re voorspellingen, Donderdag door de „Daily Mail" verspreid en heden her haald, alsmede do booze insiiuuaties van de „Times", dat de koppigheid van de Boeren de vredesonderhandelingen dreigt te laten mislukken, te bevesti gen. (Zie onder Binnenland de beveeli- ging). Aan een feestmaal van de Holland Society ia er Woensdagavond een mo tie aangenomen om sympathie met de Boeren te betuigen, president Roose velt te verzoeken het kamp te Chal- mette op te breken en de houding der Amerikaansche regeering af te keu ren. De „Daily Graphic" verneecmt, dat de voormannen der Boeren nog geen bepaald voorstel aan de Engelsche re- geering hebben gedaan. Zij hebben er zich toe bepaald, zeer in het alge meen aan te geven wat zij wenschen. Men kan zeggen dat dit eerste voorstel voor de onderhandelingen niet nabij komt wat de Engelsche bereid1 is als eern redelijke grondslag voor een re geling te aanvaarden, In dezen geest is er een mededëeling aan dö Bóeren- afgevaardigden te Pretoria gedaan. Wij kunnen hier bijvoegen, zegt de Daily Graphic, dat de voormannen der Boeren niet gevraagd hebben om den telegraafkabel te gebruiken, ten einde zich met den heer Kruger en zijn raadsliedten te Utrecht in verbin ding te stellen. De Spioenkop-rapporten, tot nog toe achtergehouden, zijn nn openbaar gemaakt. Zij bestaan in hoofdzaak uit eeu kritiek van Bulier op Warren's leiding van de beweging en aanmerkingen van Roberts op bei- dteu. Bulier spreekt er over, hoe War ren zijn bevelen langzaam of ni'et uit voert, en zegt, dat hij hem nooit meer als een onafhankelijk bevelhebber kan gebruiken. Roberts, over BuIter's rap port schrijvende, zegt-: Als Buller vond, dat zijn hevelen niet behoorlijk uitge voerd wei-den. dan was het zijn plicht geweest tusschen beide te komen. Het was een zeer gewichtiger! tocht die on dernomen werd', en niets mocht dien opperbevelhebber weerhouden hebben, te eischen dat de onderneming uitge voerd werd zooals hij goed dacht. In den Belgischen Senaat. De Belgische Senaat beraadslaagde over die voorloopige credleten. De op- poisitie stelt voor, slechts vier voorloo pige twaalfden toe te staan, maar het amendement wordt verworpen. Hanrez (progressist) verklaart dat hij, daar hij geen vertrouwen stelt in die regeering tegen het wetsontwerp zal stemmen. De minister van binnenlandsche za ken antwoordt: De orde is ernstig ver stoord. De regeering heeft het recht haar te herstellen. Leden van de wet gevende macht zijn aangerand in de straten overal worden dynamiet-aan- slagen gepleegd. De bevolking wordt schrik aangejaagd, honderden revol verschoten zijn gelost, er zijn gendar mes en politieagenten gedood. Wij heb ben andere plichten te vervullen dan het beantwoorden van interpellaties. De regeering brengt een saluut aan de heldhaftige slachtoffers van hun plicht. Alle overheidspersonen hebben hun plicht vervuld, door te helpen oen toestand1 tegen te gaan die in strijd iis met die beschaving. De oppositie teekent verzet aan te gen de woorden van den minister. Daarna worden de voorloopige credla- ten goedgekeurd met 57 tegfh 6 stem men en met 38 onthoudingen. In de Belgische Kamer stelde Donderdag de liberale afgevaar digde Braun, burgemeester van Gent voor de debatten over de stemrechtbewe ging te sluiten. De regeering stemde hiermede in, maar de socialisten verzet ten zich hevig. Smeets riep o. a. uit, dat dit het teeken voor de omwenteling zou zijn. Van der Velde stelde voor den soci alisten althans den. tijd te laten over dit voorstel te beraadslagen, maar de Re geering weigerde. De minister-president De Smet de Naeyer verklaarde vervolgens in eene redevoering, dat het algemeen stemrecht niet paste voor de handhaving van de vrije instellingen van het land. Een grondwetsherziening zou het land aan agitatie prijs geven vooral na de dicta tuur van de straat, onder den druk van een werkstaking. De socialist Troelet riep: Gij hebt de onzen vermoord, en Van der Velde schreeuwde: Gij zijt politieke misdadi gers. De rechterzijde juichtte evenwel deze redevoering luide toe. De afgevaardigde Janson bepleitte de in behandeling neming van het herzie- ningsvoorstel, en raadde den socialisten aan hun agitatie voort te zetten. Eindelijk trok de regeering haar motie tot sluiting van het debat in, om de ge moederen te kalmeeren. der Velde nam daar genoegen Van mee. Post-Unie tnssclien Duitschland en Nederland. De „Kölnische Zei tang" verneemt uit Kleef dat verschillende Kamers van Koophandel in die Rijnstreek en uit Nederland voornemens zijn tegen eip.-1 d)e April of begin Mei' te Kleef of te Arnhem een vergadering te beleggen», ten eindie te beraadslagen over dé voorstellen van de Kaïnons van koop handel te Mühlhoim aan dte Roei- en te Utrecht betreffende een postunie tusschen Duitschland! en Nederland. De Kamers van Essen, Bochum, Dort mund, Osnabrück, Miihlheim en Dus- ssldorp hebben reeds gedelegeerden be noemd. Musoliuo de handiet. Het proces tegen dén Calabrischen bandiet Musolino is te Lucca begon nen. De eerste zitting leverde al da de. lijk een incident op. Musolino weiger de de gevangenis in zijn boevenpak t® verlaten en zoo voor het hof te ven. schijnen. Er schijnt geen aanleiding te zijn geweest om den roover onmid dellijk te dwingen voor het hof te ko men: tenminste het proces begon zon der de aanwezigheid van den hoofd- beklaagde. Op dis bank dor beschul digden zaten slechts de medeplichtigen Lorenzo en Parfiglia. Toen eohter zei-de de president van het hof, dat hij het wenschelijk vond den hoofdlbeklaagde met geweld voor te brengen als deze niet goedschiks verkoos te komen. De verdediger vroeg, diat eerst oen onderzoek naar de geest vermogens van zijn cliënt zoude plaats hebben. Het hof verwierp dit veiv zoek ©n besloot beklaagde zoo noodig met geweld voor zich te laten veax schijnen. Naar 't heet had professor Morselll reeds een paar dagen te voren een anthropologisch onderzoek op Muso lino gehouden, waarbij opmerkelijke afwijkingen aan den schedel, en een buitengewone gevoeligheid bij bloot, stelling aan dien electrischen stroom en bij het dynamometrisch onderzoek aan 't licht zouden zijn gekomen. Woensdag was de tweede zitting®, dog. Musolino, waarschijnlijk van, 'e hofs radicale voornemens te zijnen opzichte ingelicht, besloot maar ]i&._ ver goedschiks voor zijn rechters t« verschijnen. Da voorzitter liet hem zijn acte van beschuldiging voorlezen, dfite elf aanklachten bevat. De roover luisterde met een onverschillig, nu en dan glimlachend gelaat toe. Vervolgens werd het rapport der met het onderzoek van Musolino'® geestvermogens belaste medici inge diend.. Drie der doktere achten den bandiet toerekenbaar; twee zijn van een tegenovergesteld gevoelen. S t a d s n i e uws Haarlem 18 April. Naar aanleiding van een adres ove<r do geprojecteerde spoorlijn Haarlem-: mermeer— Leiden werd Gn de Leidsche Kamen- van Koophandel besloten deze zaak aan te houden, nadat de heer. San de i's in ee.ne vergadering van de Maatschappij van Nijverheid zal heb ben gesproken over de quaestie der Hollansche E(ectrische. Fenilletoii. is Kom je hier wel meer, Gerhard? In mijn leertijdi wel, maai* sedert ik gezel ben, is het de eerste maal. Ik ben ook nog een paar weken thuis ge weest bij moedertje, voegde hij er meesmuilend bij. Was je tehuis? Dat klonk meer als een zucht d'an als een vraag. Ver tel mij toch wat. Hoe ziet liet er in het; oude nest uit? drong hij aan. Heb je in lang niet van de uwen gehoord? vroeg de ander weifelende. In geen maandien, maar het is mijn eigen schuld, gaf Hans ten ant woord. Ik waas in geen stemming om te schrijven. De jonge gezel zat onrustig op zijn stoel heen en weer te do-raaien, kuchte eens, nam een teug en kuchte' nog eens. Eindelijk vatte hij moed en zed langzaam: Als gij in lang niet van huis gehoordl hebt Wat dan? viel Hans heen in de redie. Nu, ik meen maar dat het met uw vader niet goed gaat. Wat is het dan met vader? Is hij ziek? Geen eigenlijke ziekte. Hij kwijnt zoo het schijnt. De dokter zegt dat hem iets aan het hart knaagt..- Ger- hard gevoelde dat hij wat haastig van stal liep en beet zich op de lippen. Nu, verder, verdler! Het zou eigenlijk wel zoo erg niet zijn... een paar maandten zonder ver dienste, dat kan uw vader wel door staan. zoo is het niet gesteld; maar hij heeft zich iet® in 't hoofd gezet en dat maakt de zaak erger. Hans Kemmel trommelde opgewon- den met zijn vingers op de tafel, maar viel den breedsprakigen, ietwat tragen Bpreker niet meer in de rede. Do vorst wil kunstbeeldhouw werk aan het slot aanbrengen. Aan den hoektoren en het nieuwe westelijke portaal zullen friezen aangebracht wor den. Uw vader had het gewichtigste werk op zich genomen; dat blijft on begonnen liggen, en als uw vader er niet spoedig aan beginnen kan, is de mogelijkheid om dien eersten Juni ge reed te zijn, uitgesloten. Gij kunt dlus wed. denken wat een man als uw vader daaronder moet lijden. Met ingehouden adem had Hans toegeluisterd. Zijn gelaatstrekken toonden hevige opgewondenheid'; zijn goheele wezen scheen te worstelen. Wat moest hij doen? Zou hij deze plaat® ontvluchten en naar zijn va- d)er ijlen, dïe zeer zeker van verdriet over zijn zoon ziek was geworden. Of zou hij hier standi houden, zich ten vollen van zijn verplichtingen kwijten, en het doel, trots alles, trachten te be reiken. Maar was na alles dat doel wel te bereiken, na wat hij zelf had ingezien, en van den professor weder had moe ten hooren? Had hij nu nog verplich tingen na alles wat men hem heden van Anthonïe verteld had? Anthonie! Het bloed drong hem warm in 't geu zicht en een oogenblik werd het hem donker voor de oogen. Neen, hij kon, hij mocht haar niet ongehoord veroor deel en hij moest het haai- vragen of die gedrochtelijke verhalen waar heid! bevatten. Hij sprong op en stiet den stoel ach teruit, Neem mij niet kwalijk, Gerhard maar ik ben door uw mededeeling zeer geschokt. Hij redkte hem over de tafel heen vluchtig die hand, toen het hem inviel. dat. hij nog niet eorus naar Liese had gevraagd. Liese! O, dat is een ferme meid! Als uw vader die niet had'nu, goeden nacht, tot wederziens! Het had van den nabijzijndan to ren elf uur geslagen, toen Hans dien volgenden morgen in het boudoir van mevrouw Weissbach binnentrad. Anthonie stond! in een luchtig, rijk versierd' ochtendkleedje bij een klein tafeltje en or. dien de een menigte half verwelkte bloemen in een bont gekleur de vaas. Zij toonde zich niet bijzondler ver rast bij zijn binnenkomen, want zij had verwacht dat hij komen zou en re- j kenschap van haar zou eischon. Slechts een oogenblik kwam een lichte verle genheid op haar gezicht, toen zij hem een paar schreden tegemoet kwam, en de hand reikte. Maar toen zij vlak voor hem stond, en in zijn bleek, drei gend. gelaat zag, verbleekte ook zij, en beangst vroeg zij hem: Wat wil je van mij? Hij kneep zijn slap neerhangende handen stijf in elkander, als wilde hij daarmee iets terughouden, iet® weg dringen wat hij niet wilde laten hoo ren. Toen stiet hij schor en adem loos uit: U vragen wat liet met u en den professor is? Maar nu zij hem zoo als haar rech ter voor zich zag staan het Jonge mensch. diat zij uit het niet had opge heven, die haar voor allee had te dan ken, kwam dJe trots bij haar boven. Zij dacht niet meer aan gesproken en niet uitgesproken beloften en verzeke ringen. en met het hoofd in den nek voer zij hem tegen: Wat zou dat dan? Ik heb mij met den professor rerloofdi, Had ik u eerst verlof moeten vragen? Hij trildle van woede bij die koude, honende woorden. Op dat oogenblik had hij zijn bevende handen om haar witten hals kunnen slaan, om haar te worgen. Maar hij bedwong zich en eer hij nog een enkel woord kon uitbren gen, sprak zij ven-der: Je gelooft toch niet dat het mij ooit ernst is geweest met wat ik jou heb gezegd om je dwazen hartstocht te bevredigen? Of was jij ooit van meening dat ik werkelijk het plan had je vrouw te worden, zelfs als jij <le groote. kunstenaar was geworden, waarvan je zoo kinderachtig droomde? Toe, spreek nu toch eens een woord, sta daar niet als een zoutpilaar. Maar hij sprak en bewoog zich niet. Hij zag nu met een onuitsprekelijk verachtelijk lachje over haai- heen en eer zij begreep wat er gebeurde draaide hij zich om, en was hij met opgeheven hoofd de kamer uitgegaan. Op .-;raat bleef hij voor het huis een oogenblik staan, haalde diep en ver- ruimd jidem, alsof een drukkende last van hem was afgenomen, en op zijn gezicht kwam ruistigo kalmte. Ilij gevoeldle gocn schuld, geen ver plichting meer. Hij had in dit uur iets teruggevonden, iets heerlijks dat hij in de laatste jaren verloren had, de achting voor zichzelve. Geen mi nuut mocht meer verloren gaan, om weder goed te maken wat hij zich ten aanzien der zijnen had to verwijten^ waarin hij tegen de zijnen was te kort gekomen. Ilij had' thans eeu besluit genomen. Hot was laat in den avond, toen hij i'n zijn geboorteplaats aankwam. Van oen medereiziger had hij het adres van een nieuw opgericht logement verno men, diat e«en flink eind van zijns va ders huis in de nabijheid van het slot lag. Hier hoopte hij vooreerst onbe kend te zullen blijven. Toen hij 's morgens vroeg ontwaakte en het venster van zijn kamertjo opende^ bracht hij van ganscher harte een vroolijken groot aan zijn geboorteplaat® en maakte zich gereed tot ©en voorj

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1