Hef succes van het Vichy-water. Spoorwegplannen, in een Don derdagavond gelioudcn vergadering heeft het comité, dat den heer Sanders uitnoo- digde lot het houden van zijn lezing over de hangende spoorwegplannen, de lei ding van de verdere actie in zake die plannen overgedragen aan het Bestuur van de IIa3rlemsche Handelsvereniging, dat die leiding aanvaard heeft. Binnenkort zullen verschillende perso nen in en buiten Haarlem door het Be stuur der H. H. V. worden ultgenoodigd tot het gezamenlijk vormen van een groot comité, waaruit dan weder een comité van actie kan worden gekozen, dat overlegt wat er gedaan kan worden en daaraan uitvoering geeft. Met genoegen constateeren wij derhal ve. dat een uitgebreide en voortgezette actie te wachten is. Timmerlieden. In liet Gc- haeH-orxthouderslokaal werd Donder dagavond een cursusvergadering der TtrnmerlLedeiiverooniging gehouden, onder voorzitterschap van den heer Fctrtgenjs. Deze opende de weinig bezochte vergadering met eene uiteen zetting der redenen, die er toe geleid hebben, eene timmerlieden-voreeni- ing hier ter stede op te richten. In oofdzaak was dit het geval om, toen men zich niet geheel met de richting van de vereeniging „Eendracht Ver betering" kon vereenigen, en velen zich daarvan afscheidden, geen groep ongeorganiseerde arbeiders te krij gen, die door de georganiseerd^ met den naam „Maptfoopons" profeerden van hun behaalde resultaten, zouden worden bestempeld. Vervolgens kreeg de heer Kalfsbeek hert woord, die het onderwerp „Theo rie en praktijk" behandelde. Breedvoerig ging spr. den loonstrijd in de laatste 20 jaren na en schetste de groote voordooien door de arbeiders In dien tijd behaald. Was in 1880 het loon der /timmerlieden 14 cents per uur, mettertijd ie het hooger gewor den, zoodat het thans reeds 25 cents pöT uur geworden is, terwijl ook in hpt aantal arbeidsuren veel verbete- rtng is gebracht. Naarmate dus de Iponen zijn gestegen, fe de arbeidstijd Verminderd; maai- toch komt die ver korting van arbeidstijd nog niet ge heel tot ha&r recht, daar wij nog niet alle voordeelen daarvan hebben, om dat de baas steads de baas blijft 'n het werk volgens zijn inzichten re- golt En ook dit moeten de werklie den gaan doen. Daarvoor is noodig, dat de arbeiders, de timmerlieden in doze zich in groepjes vereenigen en ffloh /toeleggen op ffeaneenschappel ij ken arbeid. De timmerlieden moeten zelf meester worden in de werkplaats, den arbeid: z»lf regielem; dan zal een geheel anderen geest onder hen gebo ren worden, meer zelfstandigheid in hen komen. Gaarne erkent spr.. dat dit zeer moeilijk maar men mote beseffen, dat daardoor hun mensch- zljn wordt verhoogd en de werklieden ook <Se meerdere wi*st in den zak kunnen steken. Volgens spr. kan deze regeling hef best in de bouwvakken worden, inge voerd. Om hiertoe te kunnen komen, moet men slch torachtig organieeeren; en zich toeleggen niet alleen op klein maar in hoofdzaak op groot w^rk. Vervolgens schotste spr. hoe een groep van timmerlieden, die mot volle aypapathie in dien geest wilden han delen, z. L zou moeten arbeiden, De gomeerfscHapperlijke arbeid al lee» zal leiden tot de vrijmaking der éfrbdkters: torachtig wekte spreker dan ook alten op om zich op gemeen- róhappelijken arbeid toe te leggen, waardoor aan do slavernij een einde «ui wordxvn gemaakts Bij het debat wees de heer Porte- feijs er op, dart hij geen heil zag *n het in groepjes gaan werken voor de bevrijding <ter arbeiders, waardoor verbrokkeling onder de arbeiders zou ontstaan. Hij zag veel meer nut in eene sterke gemeenschappelijke orga- aiaatie, die krachtig werkt voor ver- beering der «arb-V derstoestanden. De inleider diende van repliek, en verdedigde nogmaals krachtig zijn denkbeelden omtrent gemeenschappe- lijken arbeid!. Na nog eeaiige besprekingen werd te bijeenkomst gesloten. De Set (no. 90) b-e-v-a-t d-e statuten der naamlooae vennootschap Blfk- en qmballagufabriek, voorheen Dubois en Co., te Haarlem. Duur: 50 Jaren. Werkkring: de voortzetting en uitbreiding der blikfabriek, voor hoen gevestigd te Hoorn en gedreven genomen wandeling. Het sloeg jutet zes uur, toen hij naar bulten ging, in de hoop den ar- chitetc, die tn de nabijheid woondte, nog wel tehuis to zullen treffen. De heer Grager zat aan zijn ontbijt ©n scheen over dat vroege bezoek niet erg te spreken te zijn. Hij ontving den bezoeker dan ook zeer onvriendelijk. Wat drijft u hierheen, Kemmel? IB te Berlijn het mooie er af? Hans stond, tegen zijn gewoonte, verlegen met zijn hoed' in zijn handen te draaien. Mijnheer, ikik wilde u we der om werk verzoeken. Ohol zachtjes aan... zoo gaat dat niet. Eerst uit het werk loopen, en dan na twee en een half jaar om werk vragen, precies alsof het op u gewacht had. Misschien een ander verdringen, dat gaat bij mij maar zoo niet Kem-I mei! Ik wil niemand verdringen, mijn heer! Ik wilde vaders werk op mij ne men zonder loon voor mij... Slechts In zijn plaats. De achitect zag Hans Kemmel vrtu genidte aan. Hum! Stond: de zaak zoo? Dan «noest hij tn Berlijn niet goed behan deld zijn, dat hij zoo naar huis kwam. Hebt je er reeds met je vader door de firma Dubois en Co., alsmede het vervaardigen van emballage, speelgoed, het bedrukken van metaal waren en verder alle handelingen in den meeat uitgebreid en zin, welke bij de exploitatie van eene zoodanige fa briek kunnen voorkomen. Kapitaal, f 150.000, verdeeld in aandeelen van 1000. De uitgifte geschiedt in twee seriën van 75 aandtee'Ien. Van. de eer ste serie, zijn geplaatst 63 aandeelen en volgestort. Inbreng op 46 aandee len: Een huis en erf met tuin, een koetshuis met stal en erf. De volle dige inventaris, bestaande uit machi nerieën en gereedschappen, behoo- rende tot de bovengenoerrtde fabriek. Voor de eerste maal benoemd tot di recteur de heer H. F. R. Dubois en tot commissarissen de hoeren C. Oortm&n Gerlings, W. Stolp en mr. II. Tuyme- laar. Over de balans- en winst- en verliesrekening wordt een rapport door een jaarlijks door commissaris sen ta benoemen accountant uitge bracht. Uit de Omstreken. Zaïidvoort. Door B. en W. zijn goedgekeurd vier bouwplannen en wel een voor het bou wen van een winkel- en woonhuis aan de Haltestraat, voor rekening van den heer C. A. Hoogland te Halfweg; een voor liet bouwen van een woon huis aan de Haarlemmerstraat voor rekening van den heer J. Kooij alhier een voor het bouwen van eene l»erg- plaats tusfscliefci die villa's „Cottage Pretoria" en „Duinoord" voor reke ning van den heer C. K. v. d. Meije en een voor het bouwen van een woon- en winkelhuis aan een nieuw ontwor pen straal, bij het oude Schuitengat en Pakveldstraat, voor rekening van den heer Jb. Kemp Azn. Afwijzend is beschikt geworden op een verzoek om een houten huisje, thans staande nabij de halte der H. IJ. S. M., aan de Haltesraat, te ver plaatsen naar de Spoorbuurt Bij B. en W. js ter goedkeuring in gediend e>en bouwplan voor een woon- en winkelhuis aan de Haltestraat,voor den heer H. Hiilecamp. Haarlemmermeer. De zeer geachte heer Mr. F. K. Grom- mil'in. kantonrechter te Haarlemmer meer. herdenkt 11 Mei a. s.. zijn 25-ja- rig jubil als zoodanig. De heer J. Samson, plaatsvervan gend kantonrechter, herdenkt 16 Aug. a. s. zijn 25-jarig jubleé als zoodanig. En de heer H. de Groot, zal 25 Der. a, s- herdenken dat hij benoemd werd als deurwaarder bij het Kantongerecht Door het toenemend aantal kinde ren aan de bijzondere school te Hoofd dorp is men aldaar genoodzaakt 2 lo kalen bij te bouwen Tevens bestaat de mogelijkheid, om aan de school te verbinden eene klasse voor m_ u. L o. De heer L. W. v. Driel, ruim 35 jaar opparbnandm.eester te Haarlemmer meer, heeft, wegens hoogen leeftijd, ontslag uit die betrekking genomen. Te Kage en Abaneel, heeft men we der pogingen aangewend eien eigen predikant te krijgen. Thans is be roepen de candidaat J. Hoogenraad. De laatste predikant was ds. Ber- voets van Utrecht. Binne nland, De toestaud der Koningin. Gisterenmorgen om 11 uur werd In een buitengewone Staatscourant het volgende bericht gepubliceerd omtrent, den gezondheidstoestand van H. M. de Koningin. Hare Majesteit de Koningin had; een Iets minder rustigen nacht. Koorts blijft aanhouden, is echter niet vermeerderd. Algemeene toestand betrekkelijk be vredigend- Prof. Rosenstein. Dr. Roessingh. L. Pot, Arts. Professor Rosenstein vertrok Don derdag van het Loo, met het, voorne men in het begin van de volgende week wederom in consult te komen. Het bulletin van 3 uur luidde: In den toestand van de Koningin was geen verandering. De koorte blijft aanhouden. Dr. Roessingh. Dr. Pot. Men meldJt nog uit Den Haag: De berichten dat H. M. dc Koningin over gesproken, Kemmel? Neen, mijnheer, ik ben eerst gis terenavond; van, Berlijn gekomen, en ik... ik wilde er vader niet naar vra gen. Ik wil hem dan eerst onder de oogen komen, als het werk volbracht is. Gekheid. Je vader heeft de tee- kening van het fries in handen, en het zou hard voor hem zijn, haar van hem te vragen; de vorst wil hem nog eenig uitstel toestaan. Hij heeft daar om verzocht; de arme kerel gelooft nog altijd ,dat hij het werk zal kunnen afmaken, maar de dokter heeft gezegd dat er geen mogelijkheid op is. Maar zoo licht gaf Hans zijn plan niet op. Als u mij zoo ten naastenbij het motief wilt opgeven, mijnheer, dan kan ik een nieuwe toekening ontwer pen, merkte hij bescheiden op. Dat zal ie dan wel heel moeilijk vallen, merkte Grager geringschattend op. Misschien, mijnheer, maar laat het mij ten minste probeeren. Het is nu Zaterdag; morgenavond hoop ik u de teekening voor te leggen, als gij, zooals Ik gevraagd heb, zoo goed wilt zijn mij het motief aan te geven en mij de plaats aan te wijzen, die voor het fries bestemd is. lijdende is aan buikvlies-ontsteking, of nierziekte, zijn gelukkig ten een en- male onjuist. Dr. Roessingh schijnt een consult met prof. Rosenstein te hebben noodig geacht, uit vrees voor eene mogelijke longontsteking. Het gevaar daarvoor scheen echter te zijn geweken. In de omgeving van het paleis Het Loo is niets te bespeuren, dat Neer lands geliefde Koningin daar krank ligt; alles is er oven rustig als altijd. Daar binnen worden alle maatregelen genomen om da lijderes niet te sto ren De ruime slaapkamer van II. ji., die aan de achterzijde op het park uitzicht geeft, wordt zorgvuldig te gen elk geluid beschut. Op de deu ren van omliggende kamers en gan gen zijn bordjes aangebracht, waar op: „verboden 'toegang". Het per soneel mag in deze omgeving niet meer komen. Dr. Roessingh is bijna onafgebroken ten paleize. H. M. de Koningin-Moeder is geregeld in de nabijheid van Hare Dochter. Naar wordt gemeld, zijn met het oog op de ziekte van H. M. de Konin gin wederom dezelfde maatregelen aan de departementen van algemeen bestuur genomen ten aanzien van de toezending van stukken, als bij de vo rige ongesteldheid van H. M. De stuk ken worden namelijk zooveel moge lijk gecombineerd en de verzending wacht op nader order. Burgemeester en Wethouders van 's Gravenhage hebben thans, met het oog op de ongesteldheid van H. M. de Koningin bepaald, dat a.s. Zaterdag de door de gemeente voorgenomen fees telijkheden in het Lange Voorhout op den verjaardag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden niet zullen plaats hebben. Dientengevolge worden de versie ringen en de muziektent in dat stads gedeelte wenter afgebroken. Ook de kleine kermis gaat niet door. Uit Het Loo wordt nog gemeld, dat de toestand van H. M. de Koningin Donder dagavond, na het bezoek om half negen van de geneesheeren dr. Roessingh en Pot, onveranderd was. De ziekte van onze Koningin, thans, nadat H. M. blijkbaar gezond op het Loo was aangekomen en nog Zondag voor acht dagen aan de zijde van den Prins de welkomstgroeten van Apeldoorn's be volking beantwoordde, wekt daar groote deelneming en diep leedwezen. Ook ten paleize is iedereen aangegre pen door de betreurenswaardige wending der ongesteldheid. Prins Hendrik wijkt bijna geen oogenblik van de sponde, evenmin als H. M. de Koningin-Moeder, die haar kranke dochter verpleegt. Wordt H. M. door den slaap rust ge schonken, dan beijvert Prins Hendrik zich om persoonlijk te beantwoorden de talrijke telegrammen van buiienland- sche regeerende en andere vorsten, welke als de bewijzen van de belangstelling van gansch Europa in deze- dagen naar Het Loo stroomen. Dr. Roessingh is permanent ten paleize. Omtrent den aard der ziekte is niets bekend en tot dusver niets meer geopen baard dan dat de koorts nog niet gewe ken is. Woensdag zou de lichaamstemperatuur de zorgwekkende hoogte van 40 graden hebben bereikt. Van het oogenblik dat de ziekte zich openbaarde is noch de Prins, noch de Koningin-Moeder buiten het pa leis geweest. Niettemin beschouwt men het vertrek van prof. Rosenstein als een hoopwekkend ieeken dat het kritiekste oogenblik voorbij ie. De openbare feesten der bevolking op 's Prinsen verjaardag gaan niet door. Naar wij vernemen, is, tengevolge van de ongesteldheid van H. M. de Koningin, de parade, die op den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik zou worden ge houden, ln alle garnizoensplaatsen afge last. Bij den ochtenddienst in de syna goge der Port. Isr. Gemeente te Am sterdam is Donderdag een gebed uit gesproken voor het spoedig herstel van H. M. de Koningin. Acacl. Examens. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, de heer F. J. Lis man geboren te 's-Gravenliage. on Stelilingen. De „Vereeniging tot vereenvoudi ging van onze schrijftaal" zal de al gemeene vergadering houden op Dins dag 20 Mei te Amsterdam in café Park zicht. Uit de Bloomenstreek. Men schrijft uit Noord wijk aan hei Handelsblad: Eeniige blctcknboillenkweekers). liit- De architect bromde ïets in zijn baard', wat Hans niet verstond en zei toen: Daar ik toch op het punt sta om naar het werk te gaan. ga dan met mij mee. Men mag niemand' den weg tot verbetering afsluiten. Onderweg dteelde Grager den op- merkzamen toehoorder mede dat het fries engelenkopjes tusschen weelderi ge ranken en rozen-bladeren zou voor stellen. Op het bouwterrein, waar nog nie mand was, bracht de architect Hans naar de plaats, waar "het fries moest worden geplaatst. Het zou üi mans hoogte om den prachtigen, nieuwge- bouwden hoektoren loopen. Het mate rieel bestond uit zuivere zandsteen. Terloops mocht Hans nog het aange vangen werk der anderen bezien. Met een stil, gelukkig lachje nam hij van Grager afscheid. Dus tot morgenavond, mijnheer! en hartelijken dank voor uwe \rien- delijke toestemming. Mag ik mij nog een vraag veroorloven? Met pleizier, zei Grager, dien de bescheicïene houding en de fatsoenlij ke manieren van den jongen man heel wart zachter gestemd hadden. Hebt gij nog velen vroegere knechts in dienst? genoodigd dborde „Vereeniging tot be vordering van vreem deli ngenverkoar." zulten a. s. Zondag en Maandag lin hei „Hof van Holland" te Noordwijk-B;n- nen eene tentoonstelling van afgesne den hyacinthen, narcissen en andere bol- en knolgewassen, houden. De heeren J. de Groot en Zonen zul len op die tentoonstelling hunne uitge breide collectie narcissen uit zaad ge wonnen 'inzenden. Gaat men langs den Zeeweg en van daar langs villa Stifrum naar den Pic- kéw., dan krijgt men een eenig panora ma vol sprekendë kleuren. Door een laantje in te slaan, komt men aan den koepel, van waar men een eenig pano rama heeft. Handwtüzora doen hier goeden dienst. Een drieling. Te Vlissingen beviel de echtgenoote van een Belgischen loods Dinsdagavond van een drieling (meisjes). In de vijf ja ren van hun huwelijk is nu dit echtpaar gezegend met acht kinderen. In de Opera Te Weimar is de tenorzanger Heinrich Zeiler (die in den Stadsschouwburg bij devorige galavoorstelling te Amsterdam optrad( na de derde acte van Rienzi, toen het scherm weer werd gehaald, door het steigeren van het paard waarop hij ge zeten was, op den grond geworpen. Hij heeft zich nog al ernstig bezeerd. Toch had hij de energie, na een langere pauze alvorens hij geneeskundige hulp ver kreeg zijn rol ten einde te brengen, doch nu moet hij aan de gevolgen van dien val lijden. Het vorig jaar kreeg zooals men weet ook de zanger Willy Birrenho- ven te Hamburg een ongeluk met het paard in „Rienzi", dat hem eenigen tijd belette op te treden. Boode Kruis. De voorzitter K. J. G. baron Van Har- denbroek van Bergambacht en de secre taris van het hoofdcomité van het Ne- derlandsche Roode Kruis, de heer W. J. Vervloet, zullen als vertegenwoordigers dier vereeniging de Internationale Roo de Kruis-conferentie bijwonen, die in Mei as. te Petersburg wordt gehouden. Als plaatsvervanger is aangewezen jhr. mr. S. Laman Trip, onder-voorzitter van het hoofdcomité. Naar het Hbld. verneemt is door de Regeering nog geen beslissing genomen omtrent de aanwijzing der ver tegenwoordigers voor Nederland. Branden te Enschede. Woensdagnacht omstreeks 3 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in een blok van tien woningen, toebehoorende aan de weduwe Platvoet en staande aan den Lutterkerkweg, fioek 2e Bochofdwars- straat. Het geheele blok brandde totaal uit. Twee der bewoners waren "niet ver zekerd. Terzelfder tijd ontstond ook brand in de woning van den heer Dekker op den Bochof, bij de eerste spoorbrug. Ook daar was de oorzaak onbekend en brandden drie woningen totaal af. Voor zoover bekend is, was alleen de inwonende eigenaar der drie woningen verzekerd. Het christelijk karakter der natie Voor die openbare vergadering, ten doel hebbende de stichting eener „Ver eeniging tot handharing van het Christ.-Iliört karakter der Natie", te houden op Vrijdag 26 April a.s. te Utrecht in het gebouw „Irene", is de volgende agenda vastgesteld: 10 uur. Openingsrede door den voor zitter, dr. Ph. J. Hoedemaker. 10.30. Referaat van mr. J. Schok king. a. Waar ligt het kenmerkend onderscheid tusschen de politieke par tijen en fracties, waarin ons Chris tenvolk uiteengaat? b. Is samen smelting of samenwerking mogelijk of gewenscht? 11.15. Referaat van dr. P. J. Krom- sigt. a. Moet de eenheid der Natie om hert verschil in godsdienstige belijde nis al of niet worden prijs gegeven? b. Moet de eenheid worden gevonden in een Christendom boven geloofsver deeldheid, of in eene positieve belijde nis? 12 uur. Referaat van ds. G. H. Wa genaar. Welke beginselen vallen op het standpunt van de belijdenis der Hervormde Kerk, voor de politieke ac tie van Chr.-Hist. zijde af te leiden, en hoe moeten zij in <te praktijk wor den toegepast? Na het einde van elk referaat is er gelegenheid tot het doen van vragen. 1.45. a. Motie. b. Stichting der Ver eeniging tot handhaving van het Ch.- Hist. karakter der Natie. c. Concept statuten. d. Benoeming le van een be- Buiten uw vader en Horstmann niet een meer. En zijn onder de nieuwe nog plaatsgenoot en? Rechtstreeks uit de stad niet een. Nadat Hans den architect nog ver zocht had zijne aanwezigheid als een geheim te beschouwen, ging hij door het stille bosch terug naar zijn loge- ment. Zijn hart sloeg vrij en licht Hoe boven alle verwachting gelukkig had hij het toch aanvankelijk met zijn gewichtig voornemen getroffen. Bij den uitgang van het bosch, op een kleine hoogte, bleef hij staan. Vandaar overzag hij het vriendelijke stadje met hare roodo daken, an ver- dei*. aan gene zijde van den Mariatoren den langen landweg, die de stad met het naaste dorp verbond. Daar, rechts tusschen de nog naakte boomtakken, kwam een stukje van den dakvorst van het vaderlijke huis uit Met ster ke kracht trok het hem daarheen maar hij wist het te weerstaan. Niet met enkel woorden, maar met een daad van liefde wilde hij voor zijn va- dar treden. Een lialf uur later zat hij gebogen over de teekening voor het fries. Hot verband stond) hem tot in die kleinste onderd'eelen duidelijk voor den geeet. Hij gunde zich slechts rust als de stuur, 2e eener commissie van advies tot voorlichting van Kiesvereenigin- gen, die den grondslag der vereeni ging aanvaarden. Aan de samenkomst kunnen deelne men allen, die met het doel der verga dering instemmen. De regelings-commissie bestaat uit de heeren dr. Rromsigt, ds. I.ingbeek, Kloots en Vogelezang. Inbraak te Amsterdam. Woensdag nacht is inbraak gepleegd in hat perceel 82 Rokin te Amsterdam waarin het bekende magazijn van op tisch instrumenten der firma Karei van Buren gevestigd is. Het Hbld. ver telt: De inbreker of inbrekers wist(en) zich toegang tot hot huis te verschaf fen door het eerst sedert, kort onbe woond zijnde perceel Enge Kapelsteeg 2. Van den zolder van dit laatste per ceel lis men op het dak van 't perceel Rokin 82 gekomen; daarin heeft men een gat gebroken, waardoor men op den zolder is geraakt. Door 't huis, dat 's nachts alleen staat, heeft men Zich toen langs de huistrap naar beneden begeven in het magazijn. Daar werd alles overhoop gehaald en doorzocht, terwijl de geldlade eai een daarin zich bevindend geldkistje werden openge broken. Geld werd daarin echter niet gevonden, waarom de dlief of dieven zijn (hun) buit uit den winkelvoorraad heeft of hebban gezocht. Vijftien too- neelkijkers, een aantal objectieven voor photogvaphietoestellen, alsmede een hoeveelheid doublé-brillen, prince- nez en stalen brillen zijn meegenomen. Het juiste bedrag van het gestolene is nog riiet opgegeven. Langs driizeifden weg waarlangs zij gekomen zijn, moeten de dief of dieven ook weer het terrein van (hun) nachtelijke tocht hebben weglaten. Don derdagmorgen toch vond de eigen, de voordeur geheel gesloten en gegren deld. als hij ze den vorigen avond had achtergelaten. De politie doet. onderzoek naar den dader of daders, die men meent, dat èn in het huis en in de Enge Kapelst. èn in het perceel Rokin 82 goed bekend moeten zijn geweest. De f irma was niet tegei) inbraak ver zekerd. Uit het ingesteld onderzoek van den heer A. Kummer, afdcelingschef in de sectie, 'is gebleken dat de dieven be trekkelijk weinig buit hebben gevonden De gestolen doublé-brillen hebben wei nig waarde, en de heer Van Buren kwam later tot de ontdekking, dSl de Ie niet zoo groot was als hij oor spronkelijk meende. Alleen bleek dat voor1 f 3,50 aan Fransrh zilvergeld was vermist, wat eerst n' was ontdekt. De poitie ver denkt eenigc personen, die in de buurt hebben gewerkt en waarnaar eon on derzoek is ingesteld. INGEZONDEN MEDEDEE» LINGEN. 30 cents per regel. Men kent al het succes verkregen bij lever- en maagziekten, jicht, graveel, rheumatiek, enz., door de Vichy-wateren der bronnen van den franschen staat waarvan de namen Célesfcins, Höpital, Grande Grille in de geheele wereld zoo bekend zijn. Dit succes heeft dan ook aan talrijke namaaksels aanleiding ge geven, daarom moet U telkens als U het water dezer beroemde bron nen wenscht te hebben en van de echtheid zeker wilt zijn, zorg dra gen altijd de bron aan te duiden: Yichy-CélegtinsJichy-GraiideGrilIe Yichy-Höpital. De naam der bron is onder aan het etiquet gedrukt in witte letters op zwarten achter grond en op den hals van de flesch, bevindt zich als waarborgmerk een blauwe schijf met de woorden: VICHY-ETAT. Rechtszaken. Misdaad uit jaloezie. Donderdag had zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden oen 22jarig man uit Koudekerke, beklaagd op den 3en Februari jl. te Koudekerke den stuur man van de stoomboot de Volharding II, P. d. B een messteek te hebben toe gebracht, tengevolge waarvan de man is overleden. Ongemotiveerde jaloezie was de aanleiding geweest tot de daad. De bekl. had gedurende twee jaren verkee ring met een meisje en de inkoopen voor de huishouding werden reeds gedaan. Het meisje was daartoe met de bovenge noemde boot naar Leiden gegaan en werd 's avonds terugkomende door haren vrijer opgewacht. Terwijl de boot aan het vastmeeren was, zag bekl. zijn aan- noodzakelijkhoi'-d hem ertoe dwong. Met een verhit hoofd en brandende oogen werkte hij vooirt, en Zondagna middag was de teekening gereed. Toen Hants haar voor Grager uit spreidde en het oog van den architect op een schaar lieflijke engelenkopjes midden tusschen ranken en prachtige bloemen viel, geraakte de koele man in verbazing en bewondering, en druk te Hans Kemmel herhaalde malen de hand. Prachtig, uitstekend gedaan, mijn jonge vriend. De vorst zal groote oogen opzetten; uwe teekening over treft zelfs ons model; je krijgt stellig en zeker hert werk. Hans kleurde als een jongen. In den loop van het gesprek vroeg hij nog verlof om 's morgens een uur vroeger te beginnen, en 's avonds een uur langer to werken en voegde hert verzoek er aan toe, dat hij voor de vreemde werklieden ook als een vreem de mocht doorgaan.Ilet Horstmann zou hij het wel weten te vinden. Die zou zijn geheim bewaren. Morgen was het den eersten April, en hij hoopte half Mei gereed te zijn. Warm en helder had de lente in het kleine dal haai* intocht gehouden. Op de bergen en hellingen, in de tuinen staande vrouw oy den stuurman naast het stuurtoestel staan. Hij meende te zien. dat de stuurman zijn arm om het middel van het meisje sloeg en trachtte haar te kussen. Daarover driftig ge or den, sprong hij ovei; de reeling en bracht den stuurman een messteek in den rug toe, die zijn dood volgens de gehoor de deskundigen tengevolge had Toen hij den steek had toegebracht, was hij naar zijn meisje teruggekeerd, die hem schreiende bezwoer dat de stuurman haar niet gekust had. Toen had bekj. be rouw gekregen over zijn daad en had volgens zijn beweren zelf de eerste hulp aan zijn slachtoffer verleend. De beklaagde, die blijkens overgelegde rapporten zeer driftig en gevaarlijk wordt geacht, verklaarde zeer veel berouw te hebben dat hij zich door zijn drift had laten vervoeren. De subst.-officier van justitie, mr. Ma- claine Pont, achtte een zeer zware straf noodig, omdat bekl. zijn slachtoffer klak keloos, verraderlijk en laaghartig heeft getroffen. Het strafmaximum voor mis handeling met doodelijken afloop achtte het O. M. veel te licht en gaarne maakte het gebruik van de verzwaring, toege staan bij art. W. v. S. Deze zaak aarzel de het O. M. niet een diep droevige, el lendige, schandelijk-gemeene zaal; te noemen en het meende het meisje ern stig te moeten waarschuwen tegen een huwelijk met een zoo gevaarlijk individu als beklaagde, overtuigd als het is dat, komt het tot een. huwelijk, zij nooit haar natuurlijken dood zal sterven. De eisch luidde acht jaren gevangenisstraf. De verdediger mr. Patijn Jr., achtte niet bewezen dat de stuurman gestorven is tengevolge van den toegebrachten steek. De wond toch werd toegebracht op 3 Februari en op 10 Maart overleed D. B., tengevolge van een infeetueuse ontsteking die ook veroorzaakt kan zijn door eene later aangebrachte chirurgi sche wonde. Hollandsche Electr. Spoorweg maatschappij. In die procedure over de overdracht van aandeelen in de Hollandsch Elec- trische Spoorwegmaatschappij aan de Hlollandsch IJzeren. Spcorwtetgiiiaat- schappij werden Donderdag stukken voor de pleidoolibepaling gefourneerd. Die Amsterdamsche rechtbank zal over veertien dagen den dag voor het houden der pleidooien vaststellen. Te goeder trouw. Een fabrieksarbeider, afkomstig uit Enschedé, vond in de vorige maand in de Haarlemmerstraat te Leiden een z.g. boot (stuk van een sluiting ln den vorm van een broche) met juweelen bezet. De een voudige man, die, volgens zijn zeggen, nooit een dergelijk sieraad had gezien, stak het bij zich, denkende dat het een. waardelooze broche was. 's Avonds liet hij het in zijn logement aan den loge menthouder zien, die er ook de waarde niet van inzag, Eene juffrouw, die daar na het ding eens bekeek, vond het wel een kwartje waard en de man had liever het kwartje dan „het ding" en verkocht' het aan haar. Wegens diefstal van een, boot met juweelen bezet was de man; Donderdag voor de Haagsche rechtbank, gedagvaard. Hij vertelde ook daar. dat hij volstrekt de waarde van het voor werp niet geweten had, anders had hij het zeker niet voor een kwartje verkocht. Had de juffrouw er toevallig geen 25 cen ten voor geboden, dan had hij het speldje naar hij meende, aan een kind willen schenken. Het O. M., waargenomen door mr. Ma- clainc Pont, vorderde wegens diefstal f 5 boete of 5 dagen. Een roorersbeude. In het laatst van Januari en het begin, van Februari hebben in een deel der pro vincie Groningen, in de buurt van Sloch-. teren en Siddeburen. schrik en ontstel tenis geheerscht tengevolge van zeer bru tale diefstallen met braak. Er werd ge sproken van gemaskerde mannen, gewa pend met revolvers, en men dacht aan vankelijk aan een van elders gekomen rooversbende. Spoedig echter bleek, da^ drie arbeiders van Slochteren: Jan en Hilko Strobos en Jan Post, de schuldigen waron. Zij stonden Donderdag terecht voor de rechtbank te Groningen. Het begon met den diefstal van onge» veer 75 kilo spek en vleesch. in den nacht van 19 op 20 Januari, uit de woning van Jan Clost. in het Slochterveld. Zy ver schaften zich toegang tot de woning, door met behulp van een breekijzer een raam op te schuiven. In den nacht van 28 op 29 Januari bra ken beklaagden in bij den bejaarden rentenier Wiepko Glas, te Wagenborgen. Jan Strobos en Jan Post gingen naar bin- om het stadje heen groeide en bloeide het. Wat April had! onthouden, had Mei met kwistige handen uitgestrooid). Op een warmen, heerlijk geurenden ochtend in het mildden van de maandv kwam Liese met dJen gieter en de hark in de hand, uit d!e deur van het klein® huiisjo aan de landstraat. Zonder de lentepracht een enkelen blik te gun nen, ging zij met ernstig en b kom- merd gezicht aan dien arbeid. Juist had zij zich voorovergebogen om een paar opkomende onkruidplantjes uit te trekken, toen zij van het hek haar naam hoorde noemen. Zoo nieuw scheen de klank der stem haar, diat haar hart schier op hield) te kloppen. Aarzelend zag zij op. Hare knieën knikten. Heer in den hemel... daar was hij zelf da lang ontbeerde de geliefde Liese! riep hij nogmaals. Zij sprong op, liep op hem toe, stak hem hare beide handen over het hek toe, en het eene „Welkom tehuisvoor en het andere na klonken uit haar mond, zonder dat zij zelve recht scheen te weten, wat zij deed of sprak; daar bij stonden haar de tranen in de blauwe oogen. en toen liet zij hem in, (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2