P.W.Peersboom, i I i i p Verhuisd: •Ben, Hilko bleef op wacht staan. Jan Strobos was al gainv bij het kabinet. :Toen de huishoudster van Glas in de ka mer kwam, gaf hij te kennen, dat hij t 100 moest hebben. Glas zei, dat zij hem dat maar geven moest uit een doos die hij bij zich in bed had gehaald. De huis houdster gaf hem een bankbiljet van ƒ100, maar dadelijk daarop ontrukte hij haai de heele doos, waarin een bedrag van -450 was geweest. Vervolgens snuffelde hij nog de beide kabinetten door en nam uit het eene een horloge en uit het an dere een revolver. Inmiddels stond Jan Post met een mes in de hand voor de huishoudster. De oude rentenier is sedert de inbraak steeds zenuwachtig geweest en de vo rige week overleden. De drie beklaagden hebben na dezen diefstal samen 125 verdeeld. Een bank biljet van f 300 beweert Jan Strobos ver brand te hebben, omdat hij onraad vreesde. In den nacht van 3 op 4 Februari dron gen alle drie beklaagden door de achter deur de woning van den 75jarigen arbei der Kornelis Stol te Siddeburen binnen, waar zij uit het kabinet ruim 30 ont vreemdden, geld dat de vrouw van Stol met bakeren had verdiend. Jan Stro bos dreigde de vrouw en de dochter van Stol met een geladen revolver, joeg bei den op bed en bleef met de revolver in de hand voor de bedstee staan, terwijl zijn broer en Jan Post het kabinei'^ópen- braken. De vrouw van Stol verklaarde, dat een der dieven gemaskerd was en een dievenlantaarntje in de hand had. Eindelijk nog hebben beklaagden in den nacht van 10 op 11 Februari uit de woning van Hendrik Balkema te Krod- deburen een beursje met eenig klein geld .ongeveer tien gulden, en een hor loge met ketting gestolen. Jan Post sloeg Balkema met een dikken knuppel. Het O. M. eischte tegen Jan Strobos 6 jaar, tegen zijn broer 4 jaar en tegen Jan Post 6 jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, jhr. mr. Harinzma thoe Siooten, achtte de mede plichtigheid van Hilko Strobos aan een der diefstallen niet bewezen. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re.tactie ivh niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy den inzender niet uruggegeven. Letteren en Kunst. De heer eii mevr. Holtrop. De hee/r en mevr. Holtrop zullen het volgend jaaa* niet meer tot Het Neder- landsch Toon., behooren.Tot ieders leed wezen zeker immers van een engage ment bij een ander gezelschap is ten minste thans evenmin sprake, zoodat wij het volgende seizoen mevr. Hol trop en haar echtgenoot zeer waar schijnlijk niet op het tooneel zullen z'ien Mevr. Holtrop is, voornemens meer 'lessen te geven en voordrachten te houden. Van af nio. 4 verschijnt „Hoofd en Hart", letterkundig familie-tijdschrift, hij den uitgever S. L. van Looy, te Amsterdam, uitgever van het bekende maandblad „Vragen van den Dag", (lat, op natuurwet enschapp elijk, his torisch en maatschappelijk gebied reeds is, wat Hoofd en Hart" zich voorstelt te zijn voor literatuur kunst, te weten: een in breedten kring elke maand opnieuw welkom gast. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik u onderstaande regels in uw veelgelezen blad te plaat- sen. In dit blad van Zaterdag 11 April heb ik gelezen de woorden die gespro ken zijn op de laatst gehouden ver gadering van Haarlem en omstreken aangaande de melkvervalsching en volksgezondheid. Daar is gesproken oven.' tweeërlei melkvervalsching, in de eerste plaats door minderwaardig of goedkooper voer. Nu vraag ik wat ik onder min derwaardig of goedkooper voer ver staan moet? Noemt u dat soms pulp? Ik vraag dan nogmaals: Is die melk dan vervaischt door het voer? Ik ineen d'at., als u hier geen beves tigend' antwoord op durft te geven, u dé burgers niet behoeft te waarschu wen dat de zuinigheid dik\yjjl.s de wijsheid bedriegt, om zulke vervalsclite melk te nemen, daar ze die gemakke lijk een cent goedkooper kunnen ge ven. Maair dan mogen d'e burgers van Haarlem eerst wei eens inf arme eren naar de melk. die de he eren verkoo- pen, die dit bovenstaande hebben be sproken en gaarne een cent meer voor hun melk willen hebben, en welk voer hun koeien krijgen.. Dan zal u tot de ontdekking komen, dat ook die lui geen koeien hebben. Voor het geval er bij zijn, die ze er nog op na kun nen houden, zullen het maar enkele zijn, maar voor het overige krijgen zij ook hun melk van oost en west en ook waarschijnlijk eerste soort pulp- melk. De schrijver dezer is geen opkoopesr maar is iemand die zijn eigen melk uitvent, en ik voer geien pulp, en ik zal mij ook niets aantrekken van hetgeen Mc gelezen heb, maar ik protesteer te gen die uitspraak van melkverval sching door goedkooper voer. In ds tweede plaats vervalsching met water. Dit stem ik volkomen met. u in, maar! u zegt dat u karretjes aan verdachte slootjes of zelfs stinksloten hebt zien staan om in het dudster van dat water in hun molk te doen. Dan zou ik die niamen genoemd willen heb ben, anders had ik dit maar niet in de publieke bladen geplaatst. Is het voorgevallen bij den een of ander, dan keur ik het hard af, maar nog harder keur ik het af als het niet bewezen kan worden, zoodat u, burgers van Haarlem, wel begrijpt dat u even goed uw melk van kleine islijters kunt ne men, als van düe groote slijters. Bij voorbaat, mijn dank. Hoogachtend, Naschrift van de redactie. Op dit stukje kam onzerzijds slechts een ant woord zijn: „Wie dien schoen past, trekke hem aan". anderen, zich naar die novenzaal bege ven, en eveneens de Boeren kunnen zulks doen; dan behoeven die arbeiders niet aan de markt te staan als koopwaar. Op die bovenzaal is tegen billijken prijs koffie en brood verkrijgbaar. Waar de besturen deze maatregelen nu zoo hebben getroffen, toont gij daar arbei ders, dat zulks door u wordt gebruikt. En gij Landbouwers maakt een druk gebruik van deze nuttige en waarlijk menschlievende instelling. Wij weten dat er onder u nog velen zijn, die in uwe arbeiders menschen zien, en geen stuk ken werkkracht. Helpt allen Landbouwers en Arbeiders mede, dat deze proef begonnen in Sneek, slagen moge, opdat, wij het weldra kun nen uitbreiden tot vele plaatsen, niet slechts in Friesland maar in alle noo- dige plaatsen van Nederland. De kosten van gebruikmaking worden ditmaal aan de vrijwillige offervaardig heid van de belanghebbenden overgela ten, door een gift te werpen in een bus op de zaal. De Besturen der beide Landbouwarbei- ders-Organisatiën Namens den Prot. Chr. Bond v, L. A., J. HUIZINGA, Voorz. J. M. WESTENDORP, Secr. Kampen, April 1902. P. S. Den bladen, die deze zaak wen- schen te steunen, wordt verzocht een opwekkend woord tot aanbeveling hier voor te schrijven. Tevens verzoeken wij beleefd om in alle bladen dit stuk te wil len overnemen. Vervolg Stadsnieuws. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND Donderdag is de volgende motie door de arbeiders dar firma Van Heek Co. alhier aangenomen: „De vergadering van stakers en uit— gealotenen der firma Van Heek Co. gehouden in. het R.-K. airbeidersgebouw spreekt hare afkeuring uit. over.de firma Van Heek Co., dtie tracht arbeiders in dienst te krijgen die geen vakmannen zijn en ook nooit 2-ullen werden, en dat zij bovendien nog aan daze ongeoefende arbeider: loonen uitbetaalt, die verre boven de toonen zijn, welke de d eikenwevers vóór de staking ontvingen, alsook dan de loonen van die arbeiders, welke tot he den nog in haren dienst zijn gehouden; geeft als hare meening te kennen, dat de firma deze middelen gebruikt om den strijd op minder nobele wijze ta beëindigen; handhaaft haan- eens genomen be sluit om dem rechtvaardigen strijd als één man voort te zetten." Verdeir sptrak die vergadering hare af keuring uit oven.' het optreden der poli tie en marechaussee tegenover de ar beiders, die geheel zondier bescherming rijn. en hoopt, dat de arbeiders en bur gers zich ondanks dit optreden, rustig en kalm zul'ien houden. Donderdag waren 42 weefgetouwen, aan het werk. Volgens die Donderdagavond: ver strekte opgaaf, is het bedrag dat voor de stakers en uitgesloten en inkwam fa>t en met Maandag f 80,912. Leger en Vloot. Lichting 1895. In een druk bezochte vergadering van miliciens der lichtiing 1895 te Al melo is besloten een agitatie in het leven te roepen tegen het besluit van den minister van oorlog, om de mili ciens dier lichting dezen zomer voor bet houden van herhalingsoefeningen op te roepen. Ook te Arnhem heeft zich een voor- loopig comité gevormd, dat de'miliciens der lichting 1895 oproept tot «ene ver gadering, waarin bespraken zal worden •wat baar te d'oen staat-, wanneer zij voor een maand onder de wapenen moeten komen. Door dén M. v. O. is bepaald dat nu voortaan na liet- vertrek van het la ge deelte der miliciens met groot verlof ön Maart van het 2e kleedingstuk niet tot Aug. op den rustkamer zal worden gedeponeerd doch reeds dadelijk in het kleedingmagazijn zal worden in geleverd teneinde het daardoor dia-eet te kunnen verstrekken aan de miliciens dea- nieuwe lichting die zich onder de wapenen beVi'dJt an daaraan groote behoefte heeft. Bij het leger in Oost-Indië is gebrek aan onderofficieren. Verschillende ser geanten, vroeger voor eene plaatsing afgewezen, zijn thans vanwege den minister van oorlog aangezocht, om, bijaldien zij nog mochten geneigd zijn bij bet Indisch leger over te gaan, daar toe den wettisch te kennen te geven Mijnheer de Redacteur! Verzoeke nog eenmaal een beschei den plaatsje in u wblad. Het p-ntwoord van den heer C. Elfe rink namens het bestuur op mijn in gezonden stukje is mij niet overduide lijk. Moest ik het „vergeef hun" toe passen. wellicht met het daarbij behoo- rende ..want ze weten' niet wat ze doen?" Is er dus gezondigd? Waarom dan niet ruiterlijk ongelijk erkend'! Wil de boer E. d.e door mij gewraak te handeling verdedigen, dan is zijne verdediging uiterst zwak. Men kan om trent de waarde der boeken verschillen van meening. Wat de een laag vindt, acht de. ander mogelijk zeer boog. Als men echter met- menschen van tegen over-gestelde richting en denkwijze vriendschappelijk wil omgaan, dient men hun gevoelens te ontzien. Dit ge biedt de gewone burgerlijke beleefdheid en hieromtrent kan geen verschil van meenling bestaan. Door de bedoelde handeling zijn de gevoelens van vale menschen niet al leen niet ontzien, maar naar mijn meening opzettelijk gekrenkt. Men dient aan zekere zijde in te zien, dat er ook nog menschen zijn met andere beginselen dan do hunne en dat die be ginselen eerbied verdienen. Ik gevoel mij niiet genoopt één woord terug te nemen var. hetgeen ik heb gejschrevten maar integendeel onder streep ik bet nog eens. Met, dank voor de plaatsing M. de: R. Uw. dw. A. PIELAGE. Haarlem 18 April 1902. Hooggeachte Redacteur! Dit jaar is er op de vergaderingen van Landbouwarbeiders, meer dan ge woonlijk gesproken over de noodzake lijkheid van een Arbeidsbeurs voor maaiers en hooiers. Doch dat was niet voor de eerste maal, want al twee en meer jaren is hetzelfde onderwerp onder de aandacht gebracht. Steeds stuitte het af op tc groote we zenlijke en schijnbare moelelijkheden. Dezen winter werd evenwel besloten op het Congres v. d. Nederl. B. v. Land- bouwarbeiders om eindelijk tot daden te komen. Een voorstel om samenwer king te zoeken voor deze zaak met de Protest. Christ. B. v. Landb. arbeiders werd aangenomen, en van onze zijde bestond hiertegen niet het minste be zwaar. integendeel ook wij achtten zaak zoo urgent, dat wij het onverant woordelijk zouden geacht hebben, indien wij zulks afgewezen hadden. Alleen dit stond bij de beide organi- satiën vast, het begin kan slechts klein zijn, en is in het eerste jaar nooit an ders dan een proef. Welnu de beide Voorz. kwamen in hunne eerste bijeenkomst overeen, om dit jaar in Sneek te beginnen, hetgeen ons is gelukt. De door ons gevestigde Arbeidsbeurs voor de maaiers en hooiers in Friesland, is gevestigd op de bovenzaal van den heer A. G. Bruinsma, Vischmarkt, voor heen gedempte Pol, ingang Alidasteeg te Sneek. Vanaf heden liggen daar twee lijsten, één voor de inschrijving van maaiers en hooiers, en één voor de inschrijving van boeren, welke deze arbeiders zoeken. Wanneer het dan de tijd is kunnen de .ingeschreven maaiers ein hooiets en ook Haarlem, 18 April 1902. Mijnheea- de Redacteur! Gisterenavond (Donderdag) waren de gezamenlijke planitsoenwachters en -werkers vergaderd, en werd een vereeniging gevormd, genaamd: Door Vere-eniging Verbetering. Er werd een voorloopig bestuur gekozen, doch de namen willen wij, cm redenen die U, Mijnheel- de Redacteur, wel zult kunnen begrijpen, nog niet bekend maken. In de allereerste plaats werden de grieven van ons, plantsoenwachters en -werkers, besproken, en in de 2de plaats de beleedigingen, ons door den beer Springer toegevoegd, als: Ten eerste bij het voorstellen van den heer Baardse (opzichter) aan de werklieden, werd) ons toegevoegd, dat er in, het vervolg wat meer, wat beter en wat harder gewerkt moest word m zoodat de heer Baardse natuurlijk den indruk moest krijgen, aan het hoofd te moeten komen staan van een troep luilakken. Ten 2o„ dat de heer Springer den treurigen moed had. Idalt te herhalen in een'der plaatselijke dagbladen. Toen wij den heer Springer wegens het eerstgenoemde om een onderhoud verzochten, wilde hij ons daaromtrent niet te woord staan, doch kregen wij ten antwoord: rille het niet aanstaat, kan wel opdwaarop besloten werd dit on dei- protest onder het oog te brengen. Ook dat er al zijn, die op het. zoogenaamde strafregister aange- teekend zijn, en ni©t weten aan welke overtreding zij zich hebben schuldig gemaakt. Ook werd de zaak van een onzer ka meraden, besproken, op wi en door den opzichter een pressie was uitgeoefend wegens het schrijven van het vorige bericht in een dea- plaatselijke dag bladen, waar hem werd toegevoegd: Wanneer ik den dader niet te weten kom, dan zal jij de dupe van die his torie worden, en als ik den dader te weten kom, zal hij er onvoorwaarde lijk uitgedworden." Verder werd nog menige ernstige grief besproken. Mijnheer*de Redacteur, om verschil lende redenen kunnen wij ook hier alweer onze namen niet noemen, wat U, ons, hopen wij, niet ten kwade zult duiden, en teekenen wij ons: De gezamenlijke Plantsoenwach- ters en -werkers. Arrondissements-Rechtbank. (Zitting van Donderdag 17 April 1902.) (Vervolg). Paard en tilbury gestolen. Voor dit feit had 'zich te verantwoor den L. W. Sleeman te Haarlem. Op 9 Maart 1.1. had hij n.l. ten nadeele van zijn vroegeren patroon, den heer J. Ne- lis alhier, een paard met tilbury, tuig, lantaarn en deken uit diens stal, welke met geweld was opengebroken, ont vreemd. Vervolgens was beklaagde uit „toeren" gegaan, "s Nachts was hij met eenige kameraden naar Amsterdam ge reden, en vervolgens weder terug naar Sloten, waar hij aan den landbouwer Simon de Jong, onder voorwendsel, dat paard en tilbury van zijn vader waren, deze te koop aangeboden voor 100. Daar de landbouwer het zaakje niet vertrouw de, bood hij 80, waarvoor hem de koop werd gelaten. Alsnu gaf de boer voor, dat hij dit geld van Amsterdam moest halen en hem daarna zou betalen. Dit werd goed gevonden. In dien tusschentijd nu deed de landbouwer bij de politie aangifte van een en ander en het gevolg dat bekl. in plaats van 80 te ont vangen, werd gearresteerd. Daar bekl. reeds meermalen veroor deeld is geweest en nog eene gevange nisstraf voor den tijd van 9 maanden te ondergaan heeft, vorderde het O. M. thans 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger, Jhr. mr. Schorer, wees er in zijn pleidooi op, dat bekl. behoort tot eene categorie van personen, die van jongs af geen verschil hebben gekend tusschen het „mijn en dijn", en die de gevolgen van hunne daden nooit van te voren berekenen. Dergelijke personen hoorden feitelijk in gestichten thuis; doch daar die er niet zijn, riep pleiter thans de clementie der rechtbank voor zijn cliënt in. handeling. Jeugdige personen mt an dere steden afkomstig, die hier nie mand hebben, waar zij heen kunnen gaan, vinden in de vereeniging een tehuis,! wsaatj voor haar door de an- derej leden ge/.orgdi wordt, om haar zooveel mogelijk vergoeding te geven voo.r het gemis van famüiie en vrienden De vereeniging lioopt door het houden van cursus-vergaderingen haar leden ta ontwikkelen en haar vakkennis te vetrboogen. Om te begiinnen is er iedere Woensdagavond Hollandsche taalles waar elke Diénstbokle toegang heeft ctoi' konnis met onze vereemiging te maken. De les wordt, gegeven in het Geheel-O nth o udarsc af Red n aid a, KMne Houtstraat 44. Komt dienstboden, allen die verbe tering in haar lot wienschen. sluite zich aan bij de Dienstboden vereeniging. Namens het Bestuur. Benoemd tot) machini'st electricien aan die gemeente lichtfa brieken alhier, de heer L. H. Boers- raa te 's-Gravenhage. Zaterdag lOApril geeftdemu- ziekvereeniging „de Harmonie" eene uitvoering in de concertzaal der sociëteit „De Vereeniging". Het beloofd voor de aanwezigen een genotvolle avond te worden, niet al leen geeft de „Harmonie" eene muziek uitvoering, doch er zullen ook nog eenige tooneelstukjes gespeeld worden. Het pro gramma geeft heel aardige nummers op. Na afloop zal een bal gehouden wor den, wat voorzeker niet 't minst in de smaak zal vallen. Beleediging. J. H. de Groot te Purmerend, hoorde wegens eenvoudige beleediging van een ambtenaar in de uitoefening zijner be diening 3 dagen gevangenisstraf tegen zich eischen. Diefstal. Joh. Dekker en Christiaan Bokhove hadden zich op 18 Febr. schul dig gemaakt aan diefstal van gereed schappen uit in aanbouw zijnde buizen aan den Koninginneweg, ten nadeele van verschillende werklieden. Geëischt werd tegen Dekker 6, tegen Bokhove 3 maanden gevangenisstraf. Den 25sten Juni a.s. zal, naar wij vernemen, den heer Kleefstra, zadel maker aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij bovengenoemde maat schappij in dienst trad. Als zeldzaam heid kan worden medegedeeld, dat den heer Kleefstra gedurende dien tijd niet eenmaal te laat gekomen is. Gevonden voorwerpen: Een kruiwagen, een vitrage-gordijn, een gou den medaillon met twee portretten, en een duimstok. Sporten Wedstrijden. Yoetbal. Na de Zondag gehouden wedstrijden is weer eenige verandering gekomen in de competitie ranglijsten van den Ned. Voetbal Bond daar R. A. P. met H. F. C. resp de zesde en vijfde plaats verwis seld hebben. Verder is er enkel verande ring in de cijfers doch niet in de volg orde gekomen. De stand is nu in de westelijke le kl.: kantoor alhier wilde inruilen, maar ntë? kon krijgen. Naar hem wordt een onder zoek ingesteld. Beverwijk. Bij de heden alhier gehouden aan besteding van het bouwen eener r.-k. school en bijfoehoorendo gebouwen, voor rekening van het r.-k. parochiaal kerkbestuur, raming 27,000, werd) als volgt ingeschreven: Peper en Jansen. Haarlem, één. steens-muren 27,090, anderh.-sfeens- muren 27,865 j Kaub, Halfweg, f 26,915. 27,515; Van Deurse, Haarlem, 26,884, f 27,509; P. Langendijk, Be verwijk. 1 24,789, 25,235; Vossen, Heemstede, f 26,545, f 27,245; D. Hoedt- jes. Haarlem, f 26,680, f 27,330; De Her dér en Beek, Haarlem, 30.650, f 31,135; Van Mehren, Haarlem, f 27,300. f 27950; Hoogstedle, Haarlem, f 28,800, 29.600; II W. Duijn, Beverwijk, f 24.048, 24.300; Zijlberg, Haarlem, f 28.850, f 29,640; N P. Bruin, Beverwijk, f 24,940, f 25.400: G. Rasselt, Bever wijk 29,219. f 29.719; Etmans, Bever-, wijk. f 26,820. f 27,120; Van Dieren, Beverwijk, f 27,200, f 27,900. De gunning is aangehouden.. Halfweg. Op de voorjaarsmarkt van Donder dag waren 30 runderen aangevoerd, waarvan meer dan 20 tegen flinke prijzen werden verkocht. Door hét hoofdbestuur der posterijen is aan bet gemeentebestuur in over weging gegeven tot dén bouw van een postkantoor alhier over te gaan. dat in de eerstvolgende raadsvergadering zal worden behandeld. Brandje. Een schoorsteenbrandje, dat in de Drappenierstraat ontstond, werd door een glazenwasscher gebluscht. Club O O o ><j H. V. V. 14 12 0 2 54 16 24 1.71 II B. S. 12 9 2 1 32 12 20 1.66 Velocifas 12 5 1 6 20 20 11 0.91 Rapiditas 12 5 1 6 21 31 11 0.91 R. A. P. 11 4 1 6 20 24 9 0.81 H. F. C. 12 4 1 7 25 32 9 0.75 Haarlem 12 3 1 8 20 35 7 0.58 Ajax 13 3 1 9 17 39 7 0.53 In. liet Oosten is de volgorde met ver andering van cijfers dezelfde gebleven. Victoria Hercules Go ahead Quick Utile Dulci Vitesse Pr. With. 12 12 11 10 10 11 12 De wedstrijd van. Zondag voor de 2e overgangs-competltie brachtten ook daar geen verandering in den eindstand doch door de zevendaagsche schorsing van Sparta zou het kunnen zijn, dat zij niet tegen A. V. V. zou kunnen uitkomen en daardoor met haar van plaats zou moeien verwisselen. De stand is nu: Volharding 10 7 2 1 30 11 16 1.60 Sparta 9 6 1 2 23 11 13 1.44 A. V. V. 9 6 1 2 33 23 13 1.44 Olympia 10 5 2 3 31 15 12 1.20 Quick 10 1 0 9 9 34 2 0.20 Swift 10 1 0 9 6 36 2 0.20 Een eigenaardige opvatting van het mijn en dijn houdt II. Uitenbroek alhier er op na. Dood kalm zegt de man, dat alles wat in zijn huis is, al is het ook een kistje van zijn stiefdochter, dat ge vuld was met geld van zijn kostganger Dams, hem toebehoort en hij daarover de vrije beschikking heeft. Doch toen de president der rechtbank hem opmerkte, dat dit toch geenszins het geval was, antwoordde bekl., dat bij deze toeëige- ning van het geld nog eene andere ge dachte bij hem had voorgezeten en wel, hij was in de zekere meening, dat het doosje met geld van zijn vrouw w dan had hij toch zeker wel het recht als hoofd van hét gezin, zich dit toe te eige nen. En dat dit zijne bedoeling was ge weest, bleek tevens hieruit, dat hij ook andere kasten aan zijne vrouw toebe- hoorend, had opengebroken, om te zien of er ook geld aanwezig was. En nu moet men niet denken, dat dit vreemd was, neen, want zijn vrouw hield er al tijd een apart potje op na en verborg geld voor hem. Laatst had hij nog een doosje met 23 enkele guldens gevonden. Toen hij nu op 15 Maart 1.1. was thuis gekomen, en zijn vrouw uit was, was hij zoo driftig geworden, dat hij alles maar had opengebroken en gedacht: „Mijn vrouw uit, lk ook uit". En toen hij dan ook een doosje vond, gevuld met 5 rijksdaalders en 1 gulden, welk geld, zooals later bleek, toebehoorde aan den kostganger, was hij in zijn booze bui met dit geld er op uit getrokken, maar had zich daardoor tevens eene vervolging der justitie op zijn hals gehaald, of te wel met andere woorden, leelijk zijn vin gers gebrand, want het O. M. vorderde hiervoor 14 dagen gevangenisstraf. UITSPRAKEN. 1. G. Wijker, bierhuishouder en steen kolenhandelaar, te IJmuiden, opzettelij ke belemmering van handelingen der po litie, 25 boete of 10 dagen hechtenis. J. J. de Kuster, koopman te Haar lem, diefstal. Een jaar gevangenisstraf. J. C. Minneboo, los werkman, te Kwadijk, diefstal met inklimming, 14 dagen gevangenisstraf. 4. P. P. van den Berg, los werkman te Lisse, diefstal, een week gevangenisstraf. 5. N, Steenvoorden, bloemistknecht te Lisse, diefstal, 14 dagen gevangenisstraf. 6. A. W, F. Zegers, timmerman te Vel- sen, mishandeling, f 15 boete of 10 da gen hechtenis. 7. J. yan der Wiele, vletterman te IJmui den, beleed, van een ambtenaar in func tie, 5 dagen gevangenisstraf. 8. J. Vlaar, arbeider te Purmerend, diefstal, 3 weken gevangenisstraf. 9. J. Valk, werkman te Koog aan de 2 34 12 17 1.41 Zaan, inish., een maand gevangenisstraf 5 2 27 21 15 1.25 10. H. van der Fange, werkman te 22 13 1.18 Bloemendaal, diefstal met braak en in- 1 4 24 14 il 1.10 klimming, 4 maanden gevangenisstraf. 2 5 12 18 8 0.80 11. P. Nienhuis, grondwerker te Heem- 8 0.72 stede, mish., 3 weken gevangenisstraf. 2 8 14 39 6 0.50 12. \V, van Es, arbeider te Haarlemmer meer, wederspannigheid, 5 dagen gevan genisstraf. Lichting 1895. Daartoe opge roepen door het Haarlemsch Arbei ders-secretariaat vergaderden Donder dagavond in de bovenzaal van St. Ba^ vo dé miliciens dér lichtingen 1895, 1896 en 1897. De heer Hugenholtz zette in een korte redé uiteen wat de zaak was Vervolg Nieuwstijdingen. Atjeh. correspondent van het „Hbld' De seint: Te Kiumala (Keumala?) is een Atjeh- sche troep ingesloten. De vijand liet 42 dooden. Aan onze zijde werden gewond luitenant Dersjant en negen minderen. Het officlerenboelcje wijst uit dat hier sprake moet zijn van den 2en luitenant L. Dersjant, geboren in het jaar 1877. Wielernieuws. De Hollandsche rijders op 't oogenblik te Parijs, maken steeds een gunstigen indruk op de talrijke toeschouwers die geregeld de oefeningen op de „Pare des Princes" en Buffalobanen bijwonen. Op welke beteekenis daaraan moet, worden j eerstgenoemde baan is het vooral Dic- gebecht. Hij dfeelde mede, d'at hijkentmann die Zondag zoo glansrijk den een onderhoud! met dieüi minister van'50 kilom. wedstrijd won en achter zijn snelloopende motorwielen de ronden ge regeld in 37 en 38 seconden aflegt. Zijn groote tegenstander Th. Robl doet er steeds 39 en 40 over. Op de Buffalü-baan had Meijers veel succes toen hij bij een proefrilje over een baanronde den enor men neger Mayor Taylor achter ziek had, die krachten inspannend hem nie: kon passeeren. oorlog beeft gehad, toen d)e veelbe sproken maatregel nog slechts een ge rucht was, en hem bezworen heeft niet dé lichtingen 1895, 18% en 1897 ondier de wapenen te roepen. De mi nister heeft het besluit echter toch uit gevaardigd en dat hoeft door het gan- sche land groote ontsteltenis gewekt. Geen wonder, zei dé lieer Hugen- holtz, want hoe vel an van de lichting '95 b.v. hebben thans eigen zaakjes, die gewoonweg zullen verioopen, wan neer ze er uit nloeten. Ook voor hen dié in dienstbetrek king zijn is het een ellendig ding; het is reeds t hart's voorgekomen dat patroons bezwaar maakten miliciens van de lichting 1895 in dienst te ne men. Indien nu aan dezen maatregel ten grondslag lag een gegronde re dén, dan zouden de arbeiders, hoew&i mop-, perend, er zich nog wel bij neerleg gen. Oorlogsgevaar echter is er niét en een andere reden bestaat er ook niet, waarop de minister het nemen van den maatregel gronden kan. Het is alleen om die heerlijke landweer, nog stumperiger dan de afgedankte schutterij, te helpen vormen; daarvoor moeten de miliciens een opfrissching hebben. Naar spreker's meening is bovendien de maatregel in strijd niet alleen met den geest, maar ook met den letter van de wet. omdat, die betrokken miliciens niet d'e voordeelen genoten hebben van 8£ maand dienst, doch 12 maanden gediénd hebben, zood'at het nu strij dig met de wet zou zijn het recht van oproeping op hen toe te passen. Spre ker gelooft dan ook stellig dat het ko ninklijk besluit zal moeten worden in getrokken. De betrokkenen, moeten zich echter krachtig doen hooren; met al hun macht protesteeren tegen den verder- felijken maatregel, die groote schade aan velen zal berokkenen. En hoe het met de schadevergoeding gaat, weten we allemaal wel; de heeren hebben in elk geval meer geldi over voor snel vuurkanonnen. Spreker deelde mede hoe zich in tal van plaatsen in ons land comités hebben gevormd', die zich hebben ver- bondén tot een landelijk comité en achtte het het meest wenscbelijk dat te Haarlem een comité zich daarbij zou aansluiten en werken om handi- teekeningen te verkrijgen op de be kende petitie aan den Min. Dat comi té zou ook den afgevaardigde voor Haarlem voor de Tweede Kamer, jhr. mr. F. W. van Styram, moeten op zoeken, om de zaak te bepleiten. Een. comité is thans geconstitueerd. Het bestuur bestaat uit. de heeren: Hey- boer. Scheeling, Zonneveld, Buis. Nales, de Waal Malefijt en Hendriks. De Burgemeester van Utrecht heeft het dere-voorzitterschap aangenomen van de groote wielrijdersfeesten die dit jaar op 28 en 29 Juli ter gelegenheid van de Jaarlijksche Bondsvergadering door den A. N. W. B. in de Bisschop- stad georganiseerd zullen worden. Nagekomen Advertentiën. Apts, van Niernve Gracht 38, n&ar Kruisweg' Hl. Laatste Berichten. Voor dienstboden. D.& volgen de circulaire is verspreid: Vakgenooten. Onlangs is hier ter stede een Dienst- bodenvereeniging opgericht onder den naam van „Allen voor elkander". Zij heeft ten doel voor de belangen van haar leden op te komen, deze in al le voorkomende gevallen bij te staan en te steunen. Zij tracht het plichtsge voel van haar ledien te veerhoogen om dat een nauwgezette vervulling van ons werk, recht geeft od een goede be- Hedenmorgeu werd door de Genie alhier aanbesteed': Bestek no. 152. Het d'oen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken te Haarlem, on der het beheer der genie aldaar. Ra ming f 5630. Inge1;omen waren. 9 biljetten. Laagste inschrijver bleek te zijn de heer P. Rings te Santpoort voor f 4873. Uit de Omstreken. De toestand der Koningin, Het Ochtendbulletin luidt: De Koningin bracht een matig rustigen nacht door, de koorts houdt aan. Nader seinde men ons uit den Haag: Een extra-nummer van de Staats courant zegt, dat het vermoeden der geneesheeren zich bevestigd heeft, en H. de Koningin lij dende is aan Febris Typhoïdea De ziekte heeft een normaal ver loop. Tot. zoover het bericht, dat van emtigen aard mag worden genoemd. Febris typhoidea is een gevaarlijke ziejkte, het nueast natuurlijk voor zwakke gestellen, waaronder trouwens onze Koningin gelukkig niet behoeft te worden gerangschikt. Dikwijls komt wanneer die ziekte genezen schijnt, een wederinstorting voor, ter wijl menigvuldige complicaties uit fe bris typhoidea kunnen voorkomcii. Het koortsverloop is in den regel 4 A 5 we ken, Het. dient helaas gezegd, dat de belangwekkende toestand' waarin H. M. zich bevindt, als een verzwarendo omMand'i'gheid moqt wordten aange merkt. Dit alles stemt dus inderdaad tot ernst Op dit. oogenblik bestaat er evenwel gelukkig nog geen reden tot ongerustheid en in elk gevaj komen zeer vaak gevallen van febris typhoidea voor, die in betrekkelijk korten tijd een gunstig verloop hebben. Yelsen. Woensdagavond is alhier bij de ge meente bode een matroos van 16 jaar, welke te Amsterdam woonde, komen vra gen, of hij onderdak kon krijgen, het geen hem werd toegestaan. Des morgens was de jongen verdwenen en later bleek, dat hij een postwissel, groot pl. m. 36 had medegenomen, die hij aan het post- Burgerlijke Stand. Bevallen: 17 April. C. Boesmans—de Vos, d. 16. J. B. van Emmerik—Mom, d. 17. A. Krnijver—Kuvener z. 16. M. Breed —Kerkhof z. C. J. Vosse—Schikkinger z. 17 E. HooglandKoning, d. C. J. A. A. Schornagel—Pauw z.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3