Prijsraadsels met Geldprijzen, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang. Maandag 21 April 1902. No. 5769 HAARLEM'S DABBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.2d Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 CtB.iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem" is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat» Reclames 30 Cent per regeL BureauxGebouw Het Spname, Kamperaingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Tidefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recbt tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit iblad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 31Faubourg Montmartre. voor abonné's van Haarlem's Dagblad. De oplossing van ons vorig Prijsraadsel is BLOEMENPRACHT. De onderdeelen zijnpet, arm, lachen, Bram en roem. Het aantal goede oplossers bedroeg 581. Bij gehouden loting werd de le prijs van TIEN GULIIEN toegewezen aan den Heer L, TOORNEND, Baljuwslaan la, en de 2de prijs zijndeTWEE GULDEN VIJFTIG aan den Heer P. VAN DER EEM, Korte Poellaan 20a. die tegen quitantie hunne prijzen aan ons Bureau kunnen afhalen. Ons Prijsfaaslseï luidt aSs wolgta Mijn geheel bestaat uit 22 letters en wordt met belangstelling door bijna geheel Europa gevolgd. 15, 13, 8, 18, 3, 17 is de naam van een persoon uit het Oude Testament. 1, 11, 21, 9, 16 is een tot nu toe niet verwezenlijkt ideaal. Een volk wordt bestuurd door zijne 2, 5,20,10,16,2,19,22,20. Voor iemand sympathie koesteren is hetzelfde als iemand 20, 10, 14, 5, 20, 3, 19 zijn. Eidereenden leveren ons 4, 7, 22, 6. 12, 43, 2, 17, 18, 8, 20, 5, 19 is een plaats in Friesland. Bij de inzending moeten ook de onderdeelen vermeld worden. Onder de Abonné's, die een goede oplossing inzenden, zullen wederom worden verloot: Een Eerste Prijs van TIEN GULDEN en Een Tweede Prijs van Twee Gulden Vijftig Gents Een en ander onder de bekende voorwaarden. Wij maken er de Inzenders nog eens op attent dat er op de enveloppe moet staan „Prijsraadsels met geldprijzen" of „Prijs raadsel Zaterdagavond". Inzendingen met andere opschriften komen niet in aanmerking. Dit nummer bestaat uit aont bladzijden. Haarlem's Dagblad van21 April bevat o. a.: Bc vrede, De strijd m Belgie, Laatste berichten over den toestand der Koningin, Sportpraatje, Atjeli- sche bannelingen en gestraften. Bovendien behoort bij dit nummer on zer courant als gratis-bijvoegsel no. 85 van „De Zaterdagavond", letterkundig weekblad voor Jong en Oud, bevattende: Haarlemmer Halletjes, uit de Technische Wereld, Rubriek voor Dames, Aan de Telefoon, Licht en Schaduw: Rouwhand- schoentje, Feuilleton, Berlijnsche brief, benevens de gewone rubrieken, afbeel dingen, prijsi'aadsel en schaakrubriek. Politiek Overzicht. Nog altijd ni'ets zekere over die vre desvoorstellen. De Daily Mail" be vat echter eetne mededeeling die een schijn heeft van officiieele ingeving, ten minste zoover de geschiedenis reikt van d'e onderhandelingen. De minis terraad zou Dinsdag laatstleden den gevraagd'en wapenstilstand ge weigerd hebben, waarop niettemin de onderhandelingen aanvingen. Daar bij werden geen voorstellen der Boe ren overwogen, maar werd het onver, zoenlijke standpunt der Engelsche re geering duidelijk gemaakt. De beken- die eischen der Boeren werden dan ook zonder meer van de hand gewezen en hethooghartige antwoord van Enge land luidde: er kan slechts sprake zijn van voorwaarden die wij, de over winnaars, toestaan aan den verslagen vijand, die z;ijn onderwerping aan- biedt. De Daily Mail" laat daarop vol gen, dat zij mieent te weten, dat die Boeren de Engelsche, niet genoemde voorwaarden aannemen. Met ande re woord/en dus, dat de Boeren zich overgeven op genade of ongenade? Hier mag met recht een vraagteeken geplaatst worden. De correspondent der Daily News" te Utrecht heeft dr. Leyd's breedvoerig geïnterviewd. Deze stak den draak met die berichten over de onvoorwaardelijke overgaaf van de Boeren. Da ai- is geen sprake van. Vredesverdrag moeten er wel degelijk komen, geen grootmoedige concessies van Engeland. Wat betreft de eisch van onafhankelijkheid, die losgelaten heet, de Boeren te velde hebben over de beslissing van die quaestie te be heeft lord Kitchener, nu die wapenstil stand om militaire redenen moest worden geweigerd, goedgevonden fa ciliteiten te geven voor het verkiezen en bijeenkomen van vertegenwoordi gers van die verschillende commando's om den toestand te overwegen. De Boerenleiders zijn daartoe uit Pretoria vertrokken; men verwacht dat de besprekingen niet voor over drie weken hervat zullen kunnen wor den. Naar Router's Agentschap verneemt, is d)e bewering dat de Bóeren-gedele geerden zich tot de Engelsche autori teiten gewend hebben op voorstel der Engelschen zeiven, volkomen onjuist. Het optreden der gedelegeerden was geheel spontaan, en dit wordt be schouwd als een bewijis van hun op rechten om tot een definitieve beslech ting te komen door vreedzame onder handelingen. Buitenlandsch Nieuws. slissen. Bovendien rijist de vraag: wat beteekent onafhankelijkheid? Geen staat is volkomen onafhankelijk. De onafhankelijkheid van de staten wordt beperkt door verdragen met andere staten. Dr. Ley da zei de nog, dat die laatste rapporten van de commando's, twee maanden oud, zeer hoopvol zijn. Er wordt weer eens een behartens- waardig woord door de „Wastm. Gaz." gesproken. Uit het reizen van de B o er e n vertege nwo or dig ers van Klerks dorp, waar zij eerst vergaderden, naar Pretoria, leidt het blad af, dat zij dien eisch van onafhankelijkheid als eeni- gen eisch lieten vallen. Al is deze ge volgtrekking wat boud, toch is hetgeen 't blad, in dezen gedachtengang voort- gaandie, schrijft wel geheel hetzelfde wat al zoo dikwijls en op zoovele wij zen tegen do onverzettelijke Chamber- lain-politiek is aangevoerd. „Wanneer dit hoofdpunt is opgelost, moeten wij dan nu vernemen, dat deze onderhan delingen moeten afspringen omdat wij aandringen op afwijzing van het ver zoek van amnestie en intrekking der verbanningsproclamatie?'' De „Westm. Gaz." zou het zeer hard vinden dit te moeten gelooven, en acht het in het belang der Engelschen, meer nog in dait van de Boeren, de onderwerping gemakkelijk te makien, omdat er toch geen ware vrede kan zijn zoolang En geland te maken zal hebben met ver nederde mannen of met duizenden niet ge amnesti eerde rebellen. Een telegram uit Londen aan de Temps" van 2 u. 50 min. Vrijdagmid dag zegt: Het telegram aan d'e „Daily Mail", waarin wordt gezegd dat lord Milner gemachtigd is een of twee zetels in den Uitvoerenden Raad van de toe komstige regeering aan te bieden aan de Boeren, totdat een verantwoorde lijk bestuur zal zijn geconstitueerd, is overeenkomstig de waarheid, evenals liet bericht meldende dat de Boeren die Britsche voorwaarden aannemen be houdens enkele bijzonderheden die nog te regelen blijven. Te 1 u. 30 m. werd aan hetzelfde blad geseind dat de ministerraad Vrij dagmiddag om 12 uur zou bijeenko men. De ministers kregen echter be richt dat de vergadering was uitgesteld tot een later uur op den dag, daar nog geen berichten uit Zuid-Afrika waren ontvangen. In het Engelsche Lagerhuis deelde minister Balfour mede dat Lord Mil ner en lord Kitchener twee bijeen komsten haddien met die Boer-en-gede- legeerden. Op verzoek van dezen Rechtspleging in Transvaal. In een uitvoerig telegram van de „Ti mes" uit Pretoria over de nieuwe rege ling van de rechtspleging in Transvaal zien wij o. a., dat het hooggerechtshof den 8en Mei wordt geopenden „een districtshof voor Pretoria en den Witwa- tersrand of een hooger hof voor Johan nesburg" den 20en Mei. Advokaten en pro- kureurs blijven gescheiden; advokaten en proltureurs uit alle Britsche koloniën kunnen in Transvaal praktizeeren. De taal van de rechtbanken is Engelsch. Het Romeihsch-Hollandsche recht blijft van kracht, tenzij gewijzigd. Geen vervolging kan ingesteld worden tegen den admi nistrateur (Milner), den opperbevelheb ber of welken burgerlijken of militairen ambtenaar ook, die te goeder trouw voor de onderdrukking van vijandelijkheden of de handhaving van orde en veiligheid gehandeld heeft. (Geen vervolging dus van een Engelsch officier, die „te goe der trouw", al blijkt 't ook geheel 'noo- deloos, een hoeve verbrandt, vee doodt enz.) Tegen veroordeelingen onder de krijgswet bestaat geen hooger beroep. De strijd in België. De algemeene raad van de werklieden partij heeft Vrijdagochtend vergaderd en bestolen den strijd voort te zetten. Hij heeft weer een manifest aan het pu bliek gericht. Om en bij de Kamer dezelfde voorzorgs maatregelen als tevoren. Een jonge knaap, die Dondêrdag uit de ouderlijke woning was verdwenen, is door zijn vader teruggevonden. Hij heeft aan de politie verklaard dat men hem in het Volkshuis had aangenomen om een revolver af te schieten tegen 1 1/2 franc per schot. Hij voegde erbij drie maal bij de opstootjes geschoten te heb ben en was er voor betaald. Deze verkla ring is bevestigd door twee anderen van denzelfden leeftijd, die ook waren ge huurd met hetzelfde doel. In hechtenis genomen manifestanten zijn Vrijdagochtend voor de correctio- neele rechtbank verschenen. Zij werden veroordeeld tot straffen, wisselende tus- schen 25 frs. boete en veertien dagen ge vangenisstraf. De Belgische Kamer hervatte Vrij dag die behandeling van het voorstel tot het in overweging nemen van de grondwetsherziening. De socialist Deimblon sprak voor het voorstel. Smeets zeidie: ,,Wij behoeven ons geen illusies meer te maken. Gij staat gereed om 60,000 man op hun broeders los te la ten, maar <rij zult ze niet allen kunnen doodton. Wij blijven talrijk genoeg om obstructie te voeren. Daar de regee ring den Koning niet dien raad' wil ge ven zijn plicht te doen, bezweren wij den Koning, s me eken wij hem tus- schenbeiden te komen. Dat hij een woord spreke en dë wede zal hersteld zijn". Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, werd' het voor stel met 84 tegen 64 stemmen verwor pen. In de provincie vielen hier en daar ernstige tooneelen voor. Te Brugge werden een tiental betoogers gewond. In Leuven werd de politie overweldigd; die burgerwacht schoot daarna op ver- schillende plaatsen der stad op de me nigte. Er zijn twee lezingen; volgens beide is het aantal dooden 5, maar het aan tal gewonden wordt verschillend opge geven: volgens de eene lezing 12, vol gens d'e andere 20. Het wordt beves tigd dat de burgerwacht twee salvo's loste. Da cijfers, verstrekt door de Leuvensche politie, zijn 5 d'ooden en 12 verwonden. De tweede losbranding had plaats voor het lokaal d!er Katho lieke Vereeniging. Verscheidenen der gewonden zijn doodelijk getroffen; zij zijn deels naar het hospitaal, d'eels naar een socialis tisch lokaal gebracht. Alle straten zijn afgezet; do militairs autoriteiten zullen de ord'e handhaven. Uit Ierland. De „Dublin Gazette", het officieels blad) voor Ierland, bevat de procla matie, waarbij d'e „Crimes Act" Ierland wordt afgekondigd en wel voor de negen graafschappen, waar die agitatie van den Ierschen Bond het sterkst is. Daarmede wordt direct het bestaan van dezen bond, die United Irish League, bedreigd, want de wet verleent der overheid het recht, wan neer zij dit noodlg geoordieelt, de Lea gue als politieke vereeniging te ont binden. Reeds eenige maanden geleden werd1 het wederinvoeren der „Crimes Act' in uitzicht gesteld als antwoord op de agitatie in den lande, die. ditmaal ten deele als gevolg van dén Zuid-Afri- kaanschen oorlog, woeliger dan ooit was. Indien men zich echter voor stelt, dat door deze strengen maatre gel de actie dier Iersche liga verlamd zal worden, kon Avel eens blijken, dat het Engelischê kabinet zich vergiste. Waarschijnlijk zal het gevolg zijn, dat de Ieren er nog meer door verbitterd worden; de tij dien dor Fenilans schij nen wel weer in uitzicht te komen, schrijft de „Ind'ep. Beige." Onverzettelijk in Zuid-Afrika en on verzettelijk in Ierland: het lijkt wel, dat. ten minste hierin de Engelsche regeering een zelfde gedragslijn volgt. De „Standard!" zegt., dlat met het af kondigen van d'e „Crimes Act" en het dreigen met straffen voor hen die de Iersche wetten willen overtreden, niet zoozeer onderdrukkingsmaatregelen be. doeld worden, als wel preventieve maatregelen. Maar die Daily News" voorspelt, dat deze nieuwe proclamatie weer nieuwe ellende over het ongelukkige land zal brengen. Algemeene Berichten. De Russische Regeeringsbode maakt bekend, dat de minister-staatssecretaris van I'inland Piehwe tot minister van binnenlandsche zaken is benoemd met behoud zijner waardigheden van staats secretaris en senator. De „Time-s" verneemt uit Washington: De voornaamste bladen in Amerika com plimenteeren den Senaat wegens de ver werping van het wetsontwerp tot wering van Chineezen, dat de bestaande wetge ving op dit stuk met een jaar verlengt en uitbreidt tot Cuba en de Filippijnen. Er is nu een nieuw wetsontwerp inge diend dat Chineesche kooplieden, onder wijzers, reizigers, studenten en ambte naren toelaat; het is echter twijfelach tig, wat het Huis van Volksvertegenwoor digers zal beslissen. Aan de „Times" wordt uit Sjanghai geseind: De vertegenwoordiger van de Amerikaansch-Belgische China Deve lopment Company heeft beraadslaagd met Sjeng over den aanleg van een spoorlijn van Hankou naar Kanton. Sjeng beloofde, den Keizer om een edict te vragen, machtigende tot de uitgifte van de bonds zoodra het bestuur gevormd was. Een Australiër rust uit eigen zak 200 Woudloopers uit om naar Zuid-Afrika le zenden. Er moeten van dat volkje vooral meer naar den oorlog toe. De beschaving zal er mee gediend zijn. De Assaye is den lOen uit Kaapstad naar Engeland vertrokken met een vijf tigtal officieren, van wie de minderheid invaliede, en ongeveer 600 invaliede sol daten. Hoeveel uitgediende soldaten er aan boord waren, wordt niet gemeld. Men constateert een besliste hervatting van den arbeid te Brussel, Antwerpen en het bekken Du Centre Alles is rustig. fin 't Duitsch: Hollandoscher Bumen- zwiebel Export Verband. in 't Fransch: Assocation des expor- tateurs d'ognons A fleurs de Holland©. De veireeufigiug tracht dit doel te hereiken door: 1. het houden van vergaderingen. 2. het inrichten en onderhouden van d'e bureau's, nader omschreven in artt. 5 en 3743 dezer statuten. 3. het inrichten en bijhouden van de zwartboeken bedoeld in artikelen 21—23 dezer statuten. 4. het zenden van adressen aan de bevoegde machten. o. het samenwerken met andere ver een!) gingen op handels- of tuinbouw gebied. De Vereeniging is ingedeeld 'in groepen voor de voornaamste lan den der wereld, waarop door de leden handel gedreven wordt. De vereeniging richt in en on derhoudt een informatie-bureau en een incasso-bureau, uitsluitend ten dien ste haver Leden. Stadsnieuws. Haarlem, 19 Aprlï. De Staatscourant, bevat de stjatuten van de Vereeniging: Bond van bloembollenhandelaren, te Haar lem. De vereeniging draagt den naam van: „Bond van Bloembollen- handelaren. en is gevestigd te Haar lem. Zij zal in 't buitenland voeren d'e volgende namen: in 't Engelsch: Dutch Bulb Exporters' Association. Metverwijzingnaar achter staande Advertentie verzoekt men ons mede te deelen, dat de heer N. H. An- driessen zal voortaan met een R. K. Gemengd koor, waarschijnlijk onder den naam „Jan Albert Ban". Zij, die zich de schoone uitvoerin gen van genoemd koor nog herinmer- ren zullen dit plan zeker ten zeerste toejuichen. De heer Andriessen is tot dit besluit gekomen op .verzoek van vele dames, dlie met toewijding onder zijn leiding hebben gezongen. Bij tijdige en voldoende aanme<ding tot medewerking, zullen die Repetitiën voor de dames spoedig een aanvang nemen. Op de Internationale Honden Ten toonstelling te Amsterdam 18, 19 en 20 April 1902 behaalden d!e Zwarte Koorden poedel Tommy van dte heeir E. B. Moolenaars alhier d/o lste Prijs. Melkinrichting „De Toekomst." Daartoe uitgenoodigd, hebben we een bezoek gebracht aan de fabrieken der firma Prins Sc Co., aan het Leidsche Plein en aan den Schoterweg, waar. zoo als men weet, de zoo bekende flesschen- melk vervaardigd wordt. Het gebouw aan het Leidsche Plein ziet er van buiten flink uit en van bin nen niet minder. Door het winkeltje komt men in de ruime lokaliteit waar zich de door stoom gedreven karnmachin© en machine tot het afroomen der melk bevinden en de koellcetel waardoor de rauwe melk wordt afgekoeld. Die ketel bestaat uit een zeef en eenige boven elkaar liggende om gangen, zouden we zeggen, waarlangs de melk stroomt. De zeef houdt het vuil tegen de koudwaterstraal die langs het toestel stroomt, koel de melk af. Toestelletjes ,als: melkwegers, glazen met verdeelde schaal, etc. om de melk, die van zeven verschillende boeren komt, te controleeren, zijn hier aanwezig. De hoofdzaak van ons bezoek gold na tuurlijk het pasteuriseeren der melk. Zooals men weet deelden we indertijd me de, dat een melkverkooper wat gepasteu riseerde melk betreft, de vrees uitsprak, dat met de flesschen niet de gewenschte en voor de gezondheid vereischte zinde lijkheid zou worden betracht. De heer Prins liet ons zien, hoe aan zijne inrichting gewaakt wordt, dat van onzindelijkheid geen sprake is. Wanneer de flesschen na gebruik zijn teruggebracht, dan worden eerst de elas tiekjes er afgedaan, die uitgestoomd wor den. De flesschen zelf worden uitge- sehuierd in door stoom verwarmd wa ter en soda, waarin ze worden uitge spoeld. Na deze bewerking worden de flesschen nagespoeld in hygiënisch goed gekeurd koud water. De flesschen, aldus gereinigd, worden nu voorzien van de uitgestoomde elas tiekjes. Hoe komt nu de melk in de flesschen? De rauwe melk wordt door een toestel gegoten, waarin zij door sponsjes gezui verd wordt en dan in de flesschen, door middel van een vernuftig heveltoestelle tje overgeheveld. Men steekt de flesschen eenvoudig aan den hevel, zoodat er van onzindelijkheid niet alleen geen sprake kan zijn, maar zelfs de grootst mogelij ke zindelijkheid wordt betracht. Zijn de flesschen gevuld, dan worden zij in tb bakken gezet, waarin zo door stoom verhit worden. Tot op het oogenblik, dat ze 65 gr. C. zijn, zijn ze nog niet afgeslo ten geweest;hebben ze dien warmtegraad bereikt, dan worden ze gesloten en ver hit tot 70 gr. C. en zoolang op die tempe ratuur gehouden, dat ze volkomen ziek- tekiemvrij zijn. Geleidelijk Avorden de flesschen daarna weer afgekoeld. Men ziet dus, dat dit alles zoo praktisch en bovenal zoo zindelijk mogelijk in zijn werk gaat. Het water wordt opgepompt uit een norton-wel, door middel van een stoompomp, die het onmiddellijk van 50 M. diepte onder den grond oppompt, zoo dat dus het water niet aan de bulten», lucht wordt blootgesteld. We wenschen nog eens den nadruk te» leggen op de zorgvuldige wijze van, schoonmaken der flesschen. Gepasteuri seerde melk immers zou volkomen haar doel missen, ja, hoogst schadelijk voor de gezondheid zijn zelfs, indien niet dei flesschen met de meest mogelijke nauw gezetheid werden gereinigd. Hoe dit bij de firma Prins Sc Co. ge schiedt, hebben we beschreven. In de inrichting aan het Leidsche Plein kunnen 800 900 flesschen te gelijk verhit worden; dat is dus 1700 1800 da gelijks. In het vorig zomerseizoen werd dit aantal ook gesleten, zoodat naar een ruimere inrichting moest worden om gezien. Die is thans aan den Schoterweg. In hoofdzaak komt de inrichting daar overeen met die aan het Leidsche plein, doch door ervaring wijs geworden, heeft men daar natuurlijk zich nog weer beter ingelicht, en die in Mei wordt in werking gesteld Men heeft hier dezelfde lokaliteiten als aan het Leidsche Plein, alles echter groo- ter en nog praktischer ingericht. Men is hier vooral bijzonder goed ingericht op het kaas- en boter maken. Het hoofdproduct der firma blijft ech ter de gepasteuriseerde melk, die in de bekende wagens tweemaal per dag door: de stad bezorgd wordt en naar buiten ook veel aftrek vindt. Zij staat onder contröle van den heer v. d. Sleen, van wien de heer Prins ons de meest gunstige analyses zijner melk toonde. We wenschen de firma Prins Co. al het succes, dat zij verdient door de bij zonder zorgvuldige wijze waarop ze haar melk hygiënisch zuiver houdt. G. J. TAN DIEREN BIJVOET. Wij ontvangen het bericht, dlat de oudste onzer Raad&ladien, d'e hieer G. J. van Dieren Bijvoet, wegens voortdu rende ongesteldheid voor het Lidmaat schap van den Raad heeft bedankt. Den 4en Februari 1868 werd hij voor de eerste maai tot lid van den Raad gekozen en sedert dien tijd, zoowel dtoor politieke mede-, als tegenstanders, onafgebroken we der in den Raad gebracht. Hij heeft dus liet ambt niet minder dlan 34 jaar achtereen vervuld: In een tijd toen d'e meerderheid van die kiezers niet breed genoeg dacht om ook d'e rechten dter minderheid te erkennen, was hij het eenige Roomsch-katholieke lid! van on zen Gemeenteraad. Lange redevoeringen hield' hij daar nooit, dat lag niet in zijn aard. Wal gaf hij dikwijls korte, krachtige advie zen, waarnaar gaarne geluisterd' werd. Vooral zaken als de sluis teSpaarndtun, de stationsbouw en d'e eigen exploita tie van de gasfabriek hadden zijn on afgebroken ijver en belangstelling. Wij noemden de gas-quaestie het laatst, maar zij had) die eerste belmoren te wezen. De tijd had' nog niets ge doofd van de verontwaardiging, waar mee hij indertijd', in 1876, had! moeten aanzien en bijwonen, dat de Raad) liet contract met die Irape ria 1 weer voor 25 jaar verlengde. Toen Jhr. Van de Poll stierf, was Van Diere-nBijvoet die Nestor van dcn Raad en vervulde als zoodanig de eigcfnaardllge functie van „speaker'r van het. College, bij blijde en droeve gebeurtenissen, benoeming of herbe noeming van wethouders of secreta rissen en dergelijke. Ilij cïoed dat al tijd op zijn kalme manier, nadrukke lijk en eenvoudig, als die type van een deftig Nederlander, allerminst hoog doendie, maar toch met een respect in boezemende waardigheid. Het spreekt van zelf dat de heer Bijvoet in den loop dier jaren tal van functiën vervulde in vaste of bijzonde re raadscommissiën. Deze, zoowei als zijn Raadslidmaatschap vatte hij op met den ernst, die hem in alles ken merkte. Waar hij noodlig was, daar. kon men hom ook vinden: hij behoorde!

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1