Tweede Blad, bekoorende bij ,Hs«rlem's Dagblad" van Maandag 21 April 1902. He. 5769 Stadsnieuws. daarlemsche Handels- vereeniging. Goedgék. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. Je Haarlemsche Handelsvereen. telt kians ruim 650 leden, dat is veel, Joch niet genoeg. Elke winkelier, >lke handelaar, zijn belang begrijpen de, moet zich aansluiten. De contri butie bedraagt slechts f 2.50, terwijl ie voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de (teeren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, wel ke gratis advies in handelszaken ge ven aan de leden en- voor hen gratis optreden in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5% be rekend. Bankiers dier vereeniging jjiin de neeren Laane en van Bemmei, Kruis- etvaat 51. Alle brieven of aanvragen (ook op gaven voor het lidmaatschap) moeten gericht worden aan het hureau der vereeniging, 22 Lange Begijnestraat. liet is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is, f I. II. leden nauwkeurige informaties ie verschaffen omtrent alle firma's in Nederland, De kosten dezea* informaties bedra gen 60 cents per adres, plus 5 cents Voor porto, en moeten vooruit betaald gorden aan het bureau. Informatiën haar binnen de stad wonende perso nen gratis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo- pen .jaar verstrekt. Ih Januari on Februari zijn 44 vor deringen tot een bedrag van /1401.68J betaald: 4 vorderingen worden afbe taald; 7 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden be waard te blijven. I-I.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretention, builen de stad in te vorderen, niet worden behan deld, tenzij porto-vergoeding (10 ets.) is bijgevoegd. Het Bureau der 'Vereeniging is ge vestigd 22 Lange Begijnestraat en is geopend iederen werkdag van 's mor gens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 uur nam. Zij, die nu reeds toetreden als lid, der Haarlemsche. Handelsvereeniging voor het vereenigingsjaar 190203, ge nieten tot 1 Mei a.s, alle voorrechten van een gewoon lid. het hoofdbestuur op het beheer van de departementale spaarbanken wenschelijk en mogelijk is; 2e. in hoever daarbij kun nen worden toegepast de regelen, sub le, 2e en 3e van het voorstel Deventer aangegeven; ,,en omtrent een en ander advies te geven c. q. voorstellen te doen, aan de algemeene vergadering van 1903". Aardbeving. Volgens berichten uit Makassar is op de eilandlen Halmaheira en Batjan groote schade veroorzaakt door aardr beving en springvloeden, waarschijn lijk veroorzaakt dioor een uitbarsting van een vulkaan op Makjan. Dr. Niouwenhuis. Door het Koninklijk Zoölogisch Ge nootschap Natura Artis Magistra, is dr. A. W. Nieuwenhuis, de bekende Borneo- xeiziger en natuuronderzoeker tot hono rair lid benoemd. Op de Vergadering, die de Ned, Mij. voor Tuinbouw en Plantk. AfcL Haarlem en Omstreken, op Dins dag 22 April a.s. 's 'avonds ten 8 ure houdt, in het gebouw .Weten en Wer ken" alhier, komt wedlorom1 voor de uitgesteld© lezing van den heer J. Stu ring ovelr Evenwicht en Kringloop in de Natuur.". Ook zafl. er een on derlinge tentoonstelling zijn. Zondag 20 April geeft het strijkorkest van Haarlemsch muziek korps het laatste populair concert in dit seizoen; het vorige concert trok on geveer 900 bezoekers. Het orkest geeft een zeer gevarieerd programma. Wegens het groote succes, do vori ge maal door mej. Arienne Solzer be haald, zal zij op algemeen verlangen ook dezen keer medewerken. Voor het eerst in dit isei'zoen komt dfe heer Louis Gontran, een zeer ge vierde Hollandsche karakter-koimiek. Zang en Vriendschap. De Koninklijke Liedertafel „Zang Vriendschap" geeft op Vrijdag 25 April, 'sav. 8 uur, een concert in die muziekzaal der sociëteit „Vereeni ging", met medewerking van mej. E. Wansink, (alt), van Arnhem, en den he or S. No ach (viool), van Amster dam, en met begeleiding van den hear Ph..Loots (eerelid.) Het programma bevat: 1. Vom Rhein (koor), Max Bruch; 2. a. Im Sommer, b. Wiegenlied!, c. Kaferlied, (alt), C. H. Coster, ld., W. Berger; 3. 4e Concert (d-moll) (viool), II. Vieux- temps; 4. Rhapsodie (alt-solo en koor), Joh. Brahms; 5. a. Die beiden S&rge, F. Hegar, b. Mijn Hof, Ph. Loots, (koor); Canzona, Arn. Drilsma; b. Introduction et Rondo Capricioso, Ca- m ill e St. Sacns, (viool); 7. a. In de Lente, Ph. Loots, b. So halt ich endlich nuwaebtige kindleren uit dien gegoeden di'ch umfangen, Kor. Kuiler, c. Dies stand worden opgericht, gelijk er in q tcy-qki j3_et buitenland reeds eenige bestaan, die goede resultaten afwerpen. De zaak wordt voorbereid en ge steund) door mannen van naam op psy chiatrisch en paedagoigl'sch gebleet, als prof. Jelgersrua te Leiden, prof. Zie hen, te Utrecht, dir. Gunning, districts schoolopziener te Amsterdam e. a. Eerstgenoemde, van wie ate eerste plannen zijn uitgegaan, zal zich ook met de medische leiding lieLasten, wes halve de inlichting in of bij Leidien zal worden gevestigd. De directie zal worden opgedragen aan dien héér A. J. Schreudar, hoofd' e en er school te 's Gravenhage, die reeds over eenige ervaring op dit gebied beschikt, welke hij nog door een studiereis in het bui tenland denkt aan te vullen. gewend tot burgemeester en wethou ders, met verzoek hem on grond van art. 36 sub 1 der verordening op de brandweer als zoodanig te ontslaan, op welk verzoek echter afwijzend] werd beschikt. Ook de gemeenteraad! heeft reeds eenmaal afwijzend op request- rants verzoek van gelijke strekking be schikt, naar zijn gevoelen op onjuiste motieven. O. a. beroept adressant zich nu op tal van koninklijke besluiten, houden de vernietiging van verordeningen, welke, als die onverwerpelijke, het uit vloeisel zijn van art. 192 der gemeen tewet, waarbij uitgemaakt is, dat van dö verplichting om bij de brandweer dienst te doen, behooren te worden vrijgesteld zoodanige rijksambtenaren, die door hunne betrekking juist bij het ontstaan van brand andere plich ten in het algemeen belang te vervul len hebben, hetzij tot handhaving der openbare orde, hetzij tot beveiliging van goederen en waarden, hun vaar rijkswege toevertrouwd). Maj esteitsseheimis. Voor de Heerenvcensche Rechtbank heeft terecht gestaan een schipper uit Wolvega, die in tegenwoordigheid van den berenleider Chodacliowitz, een Rus sisch onderdaan, en de vrouw van een kastelein, beleedigende woorden had ge uit aan 't adres van den Czaar van Rus land en H. M. onze Koningin waarmede de berenleider der marechaussee te Wol vega had in kennis gesteld, die daarvan proee3-verbaal opmaakte. De beklaagde ontkende, maar het O. M. eischte tegen hem wegens beleediging onzer Koningin en van een regeerend vorst van een be- vrienden staat 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. T. Binnerts, con cludeerde tot ontslag van rechtsvervol ging, subsidiair vrijspraak, op grond dat undl Das, Rob. Franz, (altó; 8. Israël (koor), A. Tlhnan, Binnenland. De oorlog in Z.-A. Het Perskantoor van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond te Dordrecht heeft met toestemming der Boerenvertegen- woordigers in Europa uitgegeven de ambtelijke verslagen van generaal De la Reij en generaal J. C. Smuts, alsook an dere stukken betreffende den oorlog in Zuid-Afrika, kort geleden ontvangen. Deze verzameling stukken in een vlug schrift vereenigd, zendt het Perskantoor van het Algemeen Nederlandsch Verbond te Dordrecht na ontvangst van f 0.25, franco aan alle aanvragers. Medisch-paedogogische Inrichting Naar de „Bodie der Heldrtnggestich- ten" verneemt, zal weldra ook in ona' land een irnedisch-paedagogische in- het element ,,in het openbaar" noodzake richting voor minder begaafde en ze-1 lijk voor het misdrijf beleediging niet was bewezen, evenmin als het opzet om te beleedigen, en bovendien ook niet was geleverd het bewijs dat bedoelde belee digende woorden werkelijk zijn uitge sproken. Uitspraak 21 April. te zien zijn, wanneer ze in werkelijkheid precies tegenover elkaar staan. Want al worden beide door de straalbuiging ruim een halven graad opgeheven, door den invloed der paraluxe zien wij op dat oogenblik de maan niet recht tegenover de zon, maar bijna een graad lager; dit beft de werking der straalbuiging bijna geheel op. De oorzaak van het gelijktij dig zichtbaar zijn ligt vooral hierin, dat de maan niet juist tegenover de zon be hoeft te staan om totaal verduisterd te worden: ook als ze drie-vierden graad hooger staat, ligt zo nog geheel in de schaduw der aarde, waarvan de doorsne de bijna vier keer do middellijn van de maan is. Sportpraatje. De toestand der Koningin. Sedert Vrijdagochtend is er in den toe stand gelukkig geen verandering ten kwade gekomen, zoodat te hopen is dat de ziekte inderdaad het normale verloop heeft, waarvan de doktoren in hun offi cieel bulletin spreken. De Keizer van Oostenrijk en de Koning van Portugal hebben telegraphisch van hunne belangstelling doen blijken en naar den toestand van H. M. de Koning in persoonlijk inlichtingen gevraagd. Blijkens ingewonnen inlichtigen. is het drinkwater op het Loo, verstrekt uit de waterleiding, goed en gebruikte H. M. steeds gepasteuriseerde melk. Officieele Berichten. BURGEMEESTERS en WETHOU DERS der Gemeenten Haarlem en Heemstede brengen bij deze, inge volge art-. 3 van de verordening op het Schouwen dier greppelen, riolen, en uitwateringen in dteai Hout, Ler ken nis van idle belanghebbenden, dat op Vrijdag tien 25 April 1902, te begin nen des morgens ten 10 ure, Schouw zal worden gehouden: lo. Over de greppelen, riolen en uit wateringen in den Hout-, beginnende achter het perceel, bij het kadaster gekend gemeente Heemstede onder Sectie A, no. 1087 en van daar eerst noordwaarts een daarop westwaarts loopendle, voor de perceeflen voorheen de tapperij „die Wandelaar" Sectie A, Ho. 103 en 916, en da buitenverblijven Voorhout, Lommerrijk, Groen Hout, Houtrust en va.n daar noord waarts op, tusschen laatstgenoemd buitenverblijf en het buitenverblijf Westerhout naar de MeesterlotteJaan in liet aldaar door de Gemeente Haar lem gemaakte riool, door dat riool naar dat in den Wagenweg en ver volgens naar die watering langs de Schouwtjes- of Pijilslaan. 2o. Over de overdekte greppel of sloot van den zuidhoek van de bui tenplaats Sp-raijtenbosch, iLangfc den Heerenweg tot aan het riool, dat uit- wate.rt in de watering langs de Schouwtjes- of Pijlslaau. Wordende de eigenaars van per- ceelen of erven, langs of door welke de greppelen, riolen en uitwateringen loepen, herinnerd, rfiat zij, ingevoilge art. 5 der verordening op het schou wen, verplicht zijn, die voor zoover die over of langs hunne perceelen of erven loopen, behoorlijk te onderhou den en schoon te houden; en dat het hun en den bewoners dei- bedoelde perceelen niiet geoorloofd! lis, op die greppelen riolen en uitwateringen faecale stoffen to loozen of daarin spruiten te brengen die in verbinding zijn met beerputten of privaten. Burgemeester en 'V^e.thouders van Haarlem, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Bur gem oester en Wlethouders van Heemstede, D. E. VAN LENNEP. De Secretaris: A. G. A. COLLOT d'ESCURY. Zegt het voort- De vredesonderhandelingen. Naar aanleiding van een bericht, dat er grond bestaat te gelooven dat de vre desonderhandelingen tusschen de Boeren- Republielcen en Enigeland zijn afgebro ken wegens de onmogelijkheid om tot overeenstemming te geraken, kan wor den medegedeeld, dat de heer Wolma- rans, lid der Zuid-Afrikaansche deputa tie, op de hem gedane vraag of dat be richt kon, bevestigd worden, verklaarde niet de zegsman er van te zijn en overi gens den inhoud van het bericht niet te kunnen bevestigen, daar hij volslagen onbekend is met bijzonderheden omtrent den loop der vredesonderhandelingen. Woeste schutters. Op een nacht van die-ze week werd Schiedam in opschudding gebracht cDoordiat vier beschonken personen, ge kleed' in de uniform van luitenant bij de schutterij met getrokken sabels door' behandeling Vrijdag Mishandeling. Voor het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht werd Vi-ijidlag eene zaak be handeld tegen den marechaussee Oost- dijk, wiens vervolging op last van den Minister van Justitie plaats vond. Ongeveer drie jaar geileden in 1899 zou de bekl. zich hebben schul dig gemaakt aan mishandeling van een epilepticus. Te dier tijde is die zaak onderzocht, doch aangezien er haast geen andier bewijs was dan de verklaring van den half krankzinnige werd de zaak toen niet vervolgd. De epilepticus wendde zich in Februari van het vorige jaar per request tot den Minister, die den 18en Juni d.a.v. de vervolging gelastte. Vandaar de voor het Hof. de stad zwierden en ten slotte bij de familie R. aan de Schie met die sabels al de ruiten van het benedenhuis ver brijzelden. De politie nam de geweld plegers in arrest De moord te Amsterdam. Een dier bewoners van de Czaar Pe terstraat te Amsterdam, moiet een on- geteekend schrijven hebben ontvan gen, waarin de moordenaars mede deelden dat zij de begrafenis van die slachtoffers hebben bijgewoond en bij die gelegenheid met een agent van po litie over den moord hebben gesproken. Ook moet daarin bericht zijn, dlat zij ongeveer f 1900 hadden bemachtigd en wel terug zouden komen om meer te' halen. Maatsch. tot Nut van 't Algemeen Het hoofdbestuur van de „Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen" heeft met belangstelling kennis genomen van de voorstellen Buren en Nieuweschans, voorkomende onder XVI en XXIII van de punten ter beschrijving van de a.s. algemeene vergadering. Het kan zich met geen van beide ge heel vereenigen,: met dat van Buren e. o. d. niet, aangezien het in de uitgave van een wekelijksch of veertiendaagsch blad, als orgaan van de Maatschappij, niet ziet een doelmatig propagandamiddel; met dat van Nieuweschans niet, omdat het i. wenschelijk is, dat de officieele ver slagen van, hoofdbestuur en algemeene vergadering en andere bescheiden, ter raadpleging voor de besturen der depar tementen, in een handig boekje bijeen gevoegd blijven. Toch ligt in beide voorstellen een ge dachte welke ook de sympathie van liet hoofdbestuur heeft. Het wenscht daarom een proeve te ne men met de uitgave, niet van een op ge regelde tijden verschijnend „orgaan" der Maatschappij in den eigenlijken zin van het woord, maar van „Mededeelingen", in afleveringen van 6—8 blz. druks, in den vorm der „Punten" of van de „Me- dedeelingen der Vereeniging voor Ar menzorg" te Rotterdam, tot een maxi mum van 6 afleveringen per jaar, nu en dan wellicht in den vorm van dubbele af leveringen, kosteloos te zenden aan de departementen, ter uitdeeling aan hun ne leden. Diensvolgens stelt het hoofdbestuur aan de algemeene vergadering voor, dat zij, met vervalling van de voorstellen Buren e. o. d. en, Nieuweschans, besluite, bij wijze van proef: „voor het doen drukken van het jaar boekje" en „voor het uitgeven en kosteloos ver zenden aan de departementen, ten be hoeve van hunne leden van „Mededee- lingen", tot een aantal van niet meer dan 6 per jaar, op de begrooting voor 1902—'03 uit te trekken een bedrag van f 1400". Wordt dit voorstel aangenomen, dan vervalt daardoor het voorstel van het hoofdbestuur sub lila der Punten. Amendement van het hoofdbestuur op voorstel XXII, om dit voorstel te lezen al3 volgt: „aan het hoofdbestuur op te dragen om te onderzoeken, le. of en zoo ja, op wel wijze een voldoende controle vanwege Het stroopen. In enkele bladen beneden den Moer dijk doet het gerucht de ronde, zegt de „Residentiebode", als zou de regeering wel voornemens zijn maatregelen te ne men tegen het stroopen met den licht bak tot bescherming van het wild, doch dat zij de maatregelen tot bescherming van den landbouw tegen het wild voor onbepaalden tijd zou uitstellen. Het mi nisterie verdient zulke booze verdacht making niet. Het heeft al herhaaldelijk genoeg getoond, dat het den landbou wer een goed hart toedraagt. Maar af gescheiden daarvan, kunnen wij onze collega's geruststellen. Wij weten met ze kerheid dat de regeering al haar aan dacht schenkt aan de oplossing der jaeht-quaestie in den geest der motie- Kolkman. Volgens Ons Noorden zal dr. Schaep- man tot einde Mei te Rome blijven. Uit de Arbeiderswereld Daaraan was reeds vroeger voorafge gaan het verhoor van den getuige epi lepticus en van twee anderen (dsie bei den gevangenisstraf hadden onder gaan, wegens valschheids en diefstal) terwijl Vrijdagochtend' gehoord was professor Ziehen om. het Hof te dienen van advies over do vraag of een epi lepticus als getuige vertrouwbaar kan geacht worden.. De pleidooien in deze zaak zijn uit gesteld, wegens ziekte van den presi dent van het Hoog Militair Gerechts hof, mr. G. II. van Bolhuis. Eindelijk heeft de competitie Zondag wederom haar verloop kunnen hebben, nadat de meeste clubs een paar Zonda gen door regen gedwongen waren om rust te nemen. Er zijn geen vreemde dingen gebeurd, ten minste niet in 't westen. De wedstrijd II. B. S.—Velocitas, als 't 2—2 blijft heeft H. V. V.. welke ten volle verdient kampioen te zijn, verze kerd voor de 1ste plaats. H. B. S. is nu zeker van de 2de plaats;; terwijl het er nu nog om zal gaan om de 3de plaats. De 51 heeft Rapiditas een groote klap gegeven; R. A. P. is hierdoor omhoog gegaan en heelt nu de laatste plaats vaarwel gezegd, of er moeten bijzondere dingen gebeuren. IJ. F. C. is een plaats achteruitgegaan en zal de 6de plaats wel behouden. Ajax dat Haarlem met moeite kon kloppen is ook iets hooger, en het zal nu tusschen dc-ze twee om de laat ste plaats gaan. Mocht Haarlem 't protest, 't welk zij heeft verloren, doch waarvan zij in hooger be roep is gegaan, winnen, dan komt R. A. P. ook nog voor de gevreesde laatste plaats in aanmerking. Eigenlijk valt van de 4 laatste plaatsen nog niets te zeggen, want op do keper beschouwt, doen geen der vier clubs iets voor elkander onder, i de ranglijst der tweede klasse is geen verandering gekomen. Hier heeft Sparta nog kans, door een achtdaagsche schorsing, met A. V. V. van derde plaats te verruilen. In 't Oosten is er eveneens geen veran dering gekomen. Alleen in de verande ring der cijfers (wegens plaatsgebrek een volgenden keer een praatje over de wedstrijden). Voor morgen krijgen we weer een boei te genieten. No. 1 speelt H. A. P. tegen H. F. C., zon der twijfel een overwinning voor roodzwarten, dan speelt Haarlem tegen H. B. S.; de laatste club doet in den laat- sten tijd zoo vreemd, dat hier een zeer spannenden strijd te verwachten is, en een gelijk spel mij geenszins zou ver wonderen. Ajax—Rapiditas, is eeno over winning voor de Leidenaars, doch een gelijk spel moet ook geen verwondering opleveren. Voor de 2e klasse is niets te doen we gens de schorsing van Sparta. In 't Oosten speelt Vitesse tegen Quick, Vitesse zou hier wel eens kunnen win nen, Go-ahead tegen U. D. een gelijk spel of een overwinning voor de eerstgenoem- den. We zullen zien wat er weer van deze voorspellingen uitkomt. AMATEUR. Meervliet, Watervliet en Beecken-» steijn buitenplaatsen, zeer bekend in de geschiedenis van Kennemerland voert. Bijna op het eind van het dorp Sant» poort bevindt men zich op het kruis punt van drie wegen. Men kan, van daaruit (Bondswegwijzer) via Spaaro- dam en Halfweg naar Amsterdam rij» den, terwijl men over den Rijksstraat weg langs Schoten (minden- aan te be velen) of over Bloemendaal de Spaar- nestad, Haarlem, kan bereiken, om vandaar den trein naar huis te ne men. Op dit tochtje kan men voldoende van de bollenvelden zien, terwijl men tevens een kijkje In het hartje van Kennemerlandi krijgt. Aangezien dit tochtje ongeveer 29 K.M. groot is, kan iederen wielrijder het op zijn gemak maken, bovendien het voordeel hebben van niet twee maal denzeliden weg te behoeven be- berijden. Letteren en Kunst. Mevr. Manu—Bouwmeester. Naar men verneemt heeft ook me vrouw Mann—Bouwmeester de onder handelingen met de Koninklijke Ver. eeniging „Het Nederlandsch Toon eel" over de hernieuwing van het contract voor het a.s seizoen definitief broken. Lonis Bouwmeester. Naar men thans met zekerheid) ver- 1NGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regeL Yreeselijk lijden door rheninatiek Het rheumatiek, waartegen reeds zoo vele middelen schipbreuk geleden hebben, is evenwel niet ongeneesbaar. Wij hebben reeds verscheidene malen ongehoopte gevallen van genezing in deze kolommen vermelcL Hieronder laten wij ör weder een volgen. De heer W. Knjnen, schoenmaker te Oos terhout, 66 jaar, schrijft ons, dat hij gedurende meer dan 25 jaren op vree- selijke wijze volgens verklaring van zijn dokter 'aan rlreumajfiiek in de ingewanden is lijdende geweest. Ik moet U verklaren dat mijn leven na zulk een langdurig lijden mij tot last werd, de lust tot werken verloor ik geheel en aL 't Is niet te vertellen, wat ik al niet heb aangewend, doch Sporten Wedstrijden. Naar de bollenvelden. De consul te Santpoort van den A. N. W. B. geeft in de Kampioen een mooien tocht op voor wielrijders om de bloeiende bollenvelden en het schoonste deel van Kennemerland te zien. Zijn programma luidt: Men neme den trein tot Vogelen zang; daar ga men de spoorbaan over neemt, istaan dto zaken nu zoo, dat door i ,joor prachtige Beckslaan Jo Bloemradaatócho richting uit 'Jp -te u t „ni^ci, Tv.rvn.cai" het einde van dae laan helpt een bonds wegwijzer den weg vinden. Men pas- Amsterdamsch Lyrisch Tooneel" is gecontracteerd. Het Nederlandsch Tooneel had! Don derdagavond te Antwerpen een groot succes met Oedipus". Wetenschap. Een merkwaardige maansver duistering. Op den avond van 22 April a.s. zal gelijk reeds kort is meegedeeld eene totale maansverduistering plaats heb ben, die voor de westelijke landen van BINNENLAND Europa, en ook voor ons land eene merk- Naar „Tubantia" verneemt, wrtooat. «f* isk- bij de firma Van Heek Co het plan, wijls voorkomt. De eerste schaduw van - - de aarde valt 5 u. 20 m. Amst. tijd op de maan; te 6 u. 30 m. begint de totale verduistering, waarvan het midden 7 u, 13 m. en het einde 7 u. 55 m. plaats vindt; de laatste schaduw gaat 9 u. 5 m. van de volle maan weg. Daar dè maan hier kort na 7 u. opkomt, is ze dan reeds to taal verduisterd, en men zal dan de ver duisterde maan en de zon gelijktijdig bo weldra hare gelveelo spinnerij aan dë Kremersmaten weder aan te zetten, en zal zij zich, indien haar vroegere ar beiders zich niët bijtijds aanmelden, ook ih dat gedeelte van ander perso neel voorzien. BUITENLAND. Tengevolge van het voortdurende geschil tusschen de vereanigdfe stokers, T en de reedërijen hebben Donderdag de ven c!en horizon kunnen zien. Voor In- havenarbeiders bij alle booten van de den (en voor andere plaatsen in het mid- Vereen. Stoomv.-Mij. te Kopenhagen den van het land zal het weinig e teers het. werk neergelegd. De zeelieden op zijn) komt het middelpunt van de maan denschepen van dezelfde maatschappij bijna een minuut vroeger op, dan het hebben van lieden af den dienst op gezegd tegen den dag dat zij in de ha ven daar terugkeer en. De werkstaking zal zich uitbreiden tot andere reede- rijen. Rechtszaken. Hij wil geen pomper z'jii. middelpunt van de zon ondergaat; als het eene gesternte met zijn onderrand juist den horizon raakt, is het ander nog ;voor een vierde boven den horizon. Plaatsen In het oosten van ons land zul len beide lichamen tegelijkertijd in hun geheel boven den horizon kunnen zien Er wordt soms gezegd, dat dit tege lijk zichtbaar zijn van de zon en de ge heel verduisterde maan een gevolg Bij dëu gemeenteraad van Zierikzee van de straalbuiging in den dampkring; is ingediend een adres van den heerJ daardoor worden zon en maan in den Pr- f- Hofstede, subst.-officier van horizon zooveel opgeheven, dat ze juist, justitie aldiaar, d'ie daarbij opkomt te-geheel boven den horizon gezien wor- sShïzMi ™rr rr d'v™ hij ia benoemd tot pomper bij de °ink> er juist geheel onder zouden staan, brandweer. I Doch het Is onjuist te meenen, dat zon Tot tweemaal had adressant zich'^11 maan gelijktijdig boven den horizon seert dan Woestduin (met zijn sinds het vorige jaar algemeen bekende ren baan) en komt na een paar kilometers aan den Aerdeaihout (weer een weg wijzer). Na een weg te midden van bloem velden te hebben gevolgd, komt men na eenige kilometers aan ELswout, waar men aan zijn linkerhand de be roemde Elswouterlaan vindt liggen. Het is aan te bevelen deze (links) in te slaan, om zoo langs de historische duin „de Blinkert" en langs de uit spanning „Kraantjelek" Overveen en Bloemendaal te bereiken. Bij den spoorweg-overgang te Over veen (naast de school) als men weer linies (en daarna weer rechts) af, om door Kwceliduin en over het zooge naamde „Kopje" (met een magnifiek panorama over de duinen en een kijk op Zandvoort, IJmuiden, Beverwijk, de Zaanstreek en Haarlem) het Duin en Daalsche park te bereiken. Verder rijde men langs Meerenberg Velserend en de ruïne van het kasteel Bredero naar Velsen. Op dien weg komt men langs „Duin en Kruidberg" (de groote bezitting van den oud-minister Cremer) en Wes- terveld, (de, wegens haar ligging te gen de duinhelling en begroeiing met eeuwenoud geboomte, schoonste be graafplaats van Nederland) via het gehucht Driehuizen te Velsen aan. Deze weg is eenige jaren geleden met financieelen steun van den A. N. W. B. verhard. Vóór den ingang van het dorp be reikt nien „Velserbeek", dë bezitting der familie van Tuyl van Serooskerke met vijver, hertenkamp, mooi geboom te, en een zoogenaamde „heremiet" op verzoek bij den tuinman hek links kan men daartoe toegang krijgen). Vanaf Velsen neme men den Rijks straatweg naar Santpoort, die langs immer zonder eenig resultaat sleepte ik mijn treurig bestaan voort Ik las op zekeren dag een geval van onge hoopte genezing in de courant; kom aan, zeide ik, baat 't niet, 't schaadt niet, maar thans kan ik zeggen dat de Pink pillen gebaat hebben, want ik moet bekennen, dat ik door hun ge bruik een geheel ander mensch ge worden ben, ik gevoel mij alsof ik Slechts 30 jaar oud was. Het is een kostbaar geneesmiddel en raad! ze een teder lijdend persoon ten zeerste aan. De hernieuwing van liet bloed', ver oorzaakt door die Pink pillen doet evenetens verdwijnen, bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, hoofd- en lendenpijnen. Door hun gebruik-zul- len de krachten terug gegeven worden en men zal behoed zijn van allerlei ongemakken, veroorzaakt door een verarmd bloed. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pink piLten van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pink pillen reeds op eene grove manier nage maakt, zelfs zoodanig, dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zij a doch de heilzame ©n genezende be- atanddeelen bezitten ze in geenen d-ee- le. Koopt ze slechts bij de depothou ders, die onder de attesten zijn aange geven, of zoo gij maar eenige twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofd depóthouder komen, de heer Snabilié. Prijs f 1.75 de doos, 9.per 6 doo- zen, verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Fran co toezending tégen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed. W. PLAAT- ZER v. d. HULL, Drogerijen, 28 Jons- straat. cm. Belast zich met het als nieuw schoonmaken van verweerde gra vuren, het vergulden van spiegel en schilderijlijsten, het verzilveren, polijsten en facetteeren van spie gelglazen enz. enz. Leger en Vloot. Het blijft zoo. De heer J. J. van Leeuwen, vroeger re servist bij het 2e reg. inf., thans poly technisch student te Delft, heeft het vol-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5