P. L. Engeb Eerste Nedsrlandsche Fabriek van Kunstbloemen. Barteljorisstraat 23. Bloemkorfjes, uit 107 mannen, *44 vrouwen, en 898 kinderen. Van die 249 gezinnen be hoorden 122 gezinnen met 558 leden tot de Ned. Herv. Gem.; 106 mot ^08 leden tot de R. C. Gem. 8 met 31 le den tot de Luthersche, 4 leden tot de Doopsgezinde gemeente; 4 gezinnen met 17 leden tot den Chr. Geref. Kerk; 5 gez- met 12 leden tot de Israëlitische Gemeente; 2 rnet 7 leden tot de Re- monstrantsche en 2 met 12 leden tot de Apostolische gemeente 236 gezinnen genoten reeds vroeger onderstand, terwijl 13 gezinnen voor de eerste maal voor ondersteuning in aanmerking kwamen. 178 gezinnen ontvingen tevens eenige hulp van di- akonlën. Van de ondersteunden wa ren 116 personen boven de 60 jaar. Losse werklieden, werkvrouwen en grondwerkers vormden het grootste gedeelte der ondersteunden. Ten behoeve dier 249 gezinnen werd uitgegeven een bedrag van f 12.693.51 Aan contributiën en giften werd ont vangen f 12.677.92, zoodat het dienst jaar sloot met een natdeelig saldo van 16.59. Het verslag eindigt met een woord van dank aan allen, die in het afge- loopen jaar de vereen, steunden en ver- <i$r wordt de hoop uitgesproken, dat W. n. V. in het volgend dienstjaar de *oo noodigen steun vanHaarlem's bur gerij in voldoende mate moge vinden en de belangstelling van een ieder hier ter stede meer en meer ten haren voor dee le worde opgewekt. De aftredende bestuursleden werden allen bij acclamatie herkozen. Ten slotte deelde de Voorzitter mede dat Dr. Wijnhoff, die steeds veol hart voor de vereeniging heeft gehad, haar een legaat van f 5000 of na aftrek van f 700 successierechten f 4300 heefi ge schonken. Daar het 't eerste legaat is, dat de vereeniging ten deel valt, den aangewend; moet het wor den belegd of aan liefdadige d'oelein den worden besteed. Na overleg met het bestuur der Amsterdamsclie ver eeniging, is men tot de conclusie ge komen, dat het niet op den weg lag der vereeniging om kapitaal te ma- kan, daar ddt evenmin bevorderlijk sou zijn voor eventueele nieuwe gif ten, en dat geld aan de Vereeniging vermaakt, moet- dienen voor liefdadi ge doeleinden. Heft bestuur stelt dan dok voor, liet legaat voorloopig te be leggen en te bestemmen In het belang van de kinderen van de ondersteun de personen. De bedoeling is de kin deren te steunen in hun verder onder wijs, om ze na 't afioopen der lagere scholen hetzij op de Ambachtsschool heteij op de Huishoud- en Industrie school te plaatsen, hetzij dat men zwakke kinderen eenige weken 's zo mers naar Zandvoort stuurt Bij acclamatie werd dit voorstel goedgekeurd. Daarna werd de vergadering geslo ten. Binne nland. De toestand der Koningin. Heit middagbulletin van Maandag luidde dat het verloop der ziekte van Hare Maeeteit geen aanleiding tot bij zondere opmerkingen gaf. Uit het Loo werd Maandagochtend gemeld: Nauwelijks was hedenochtend het consult der doctoren geëindigd en het bulletin bekend gemaakt, of Prins Hendrik begaf zich uit het paLeiis naar de daartegenover liggende stallen om van daar uit «en rit te paard door het park te maken, hetgeen tot heden tij dens de ziekte dar Koningin nog niet was voorgekomen. Mej. H.. garderobifcre bij dan dienst van H. M. de Koningin, vertoonde gis teren koortsige ziekteverschijnselen; zij ie onmiddellijk naar den Haag ver voerd. Kr zijn thans vier verpleegsters votor den dienst bij de Koningin. Behalve dat de regeeronde vorsten en etaatehoofdlen voortdurend van hunne belangstelling in de ziekte on zer Koningin langs teflegrafischen weg op het Loo doen blijken, heb ben de meeste bufitenlandsche regeeringen die fia 'e-Gra- venhage vertegenwoordigd zijn, haar gezanten don minister van buiten- landscho zaken haax gevoelens van sympathie en deelneming *te vertolken sommige buitenlandsche dioden het door een persoonlijk bzoek aan den minister. President Kruger, zoo zien wij ver meld, stelt hei levendigste belang in den toestand van de Koningin. Dage lijks laat hij zich op dc hoogte houden. Er komen nog tal van berich ten omtrent gelukwenschen met den verjaardag van Z. K. H. den Prins, die alle vergezeld gingen van hartelij ke wenschen tot spoedig herstel van H. M. de Koningin. Het Verloop van de ziekte schijnt het bepalen van een critieken dag ui terst moeilijk te maken. Men verzekert, dat de officiëele ziekto bulletins een juist beeld geven van den toestand Harer Majesteit. De komst van prof. Rosenstein, die, gelijk reeds gemeld werd. een dezer dagen zou consulteeren met de andere geneesheer en, is nog niet vastgesteld. Man meldt van het Loo, d.d. 21 April: In den toestand van Hare Majesteit de Koningin was ook hedenavond geen verandering gekomen. Bij tus- schenpoozon verlieten de geneeshee- ren heden geruimen tijd het paleis en ook Prins Hendrik maakte in den mid dag nog eene wandelin gdoor het Park De lessen, die Prins Hendrik ge woon is op verschillende dagen der week te inenten, schijnen geregeld voortgang te zullen hebben. Dr. Kro nenberg, uit Deventer, die tot de leer meesters behoort, vertoefde althans in den ochtend eenige uren op het Loo. Het consult, dat professor Rosen stein met de andere geneesheeren zal hebben, wordt tegen morgen (Dins dag) middag tegemoet gezien. Men seinde ons hedenmorgen uit Den Haag: Het officieele Bulletin luidt: De toe stand der Koningin blijft bevredigend. Prins Hendrik. Prins Hendrik heeft het bescherm heerschap aanvaard van de Geldersch- Overijsselfiche Maatschappij van Land bouw en van het Marineronds te Am sterdam. De Prins der Nederlanden heeft het beschermheerschap aanvaard van het Marinefonds ta Amsterdam. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft Hoogstel eszelfs wapen verleend aan J. V&n 't Haaff, boek- en pa pierhandelaar. Denneweg, den Haag; A nth. Begc-er (firma do Koninklijke Utrechtsche Fabriek van Zilverwerken C. J. Begeer), te Utrecht; en C. F. Banning, (ftdma A. Prinsen), fabri kant van hoeden, Groote Houstraat, te Haarlem. Liberale Unie. Woensdagavond O. s. zal de liberale kiesvereeniging .„Burgerplicht" te Groningen verg&detnen ter behandeling van een voorstel van den heer E. J. 9annes tot afscheiding van de Libe rale Unie. Transvaal en Oranje-Yrijstaat. Het consulaat-generaal van den Oranje-Vrijstaat, tfe 's Gravenhage, ontving wederom 340 mark uit Duitsch- land „voor de vrouwen van het land van de Wet en Steijn Uit het krijgsgevangenkamp te Sial- kot, Punjab, Indië, werd door den waar nemen den conisul-generaal een brief ontvangen, waarin het volgende voorkomt: ,,In dit kamp zijn wij zoo wat 400 menschen, die per as .Armenian naar Bombay gebracht 2ljn; hier zijn wij sedert 1 December (1901). Wij zijn hier met een school voor de .jongens be gonnen. Aan scholleren ontbreekt het niet; maar de schoolbehoefien, hoewel hier verkrijgbaar, kunnen de scholieren niet bekostigen. De Engel se he regeering heeft den onderwijzers «en subsidie gepresenteerd, doch wij hebben goedgevonden om het niet aan te nemen". Ongeluk. Men meldt uit Oud-Beierland): Terwijl de stoomtram van Zuid- Berterland hedenochtend circa half twaalf langa Stoutjesdijk (een gehucht ongeveer een half uur van onze ge meente gelegen) reed, kwam een vier jarig Jongentje al spelende op de tramlijn. Hoewel de machinist di rect stopte, werd 't kind door een der voorste wielen van de locomotief zoo danig aangereden, dat de beide been tjes moesten wor geamputeerd. Het kind is na deze amputatie be zweken. Het ongeluk is m geen geval aan den machinist der stoomtram te wij ten, die integendeel alles in het werk gesteld heeft, om het te voorkomen en zelf een oogenblik ernstig gevaar liep. Brandstichting Maandagavond bemerkte de koop man S. van den Berg, bewoner der eerste verdieping van pand no. 67 n het Hang te Rotterdam, dat er een zware brandlucht kwam uit bet proef lokaal de la Meuse, in heit beneden huis van hetzelfde perceel gevestigd. Dit proeflokaal wordt gedreven door de vrouw van D. de Raad, die op het oogenblik varende is. Zij verliet vroeg in den avond hare inrichting en ging uit met een bootwerker, die in de warmoezierstraat woont. Inmid dels had de koopman van den Berg de bovenbewoners op de brandlucht opmerkzaam gemaakt. De brandweer rukte uit en spoedig stond de brand spuitmeester J. Kappers met spuit 8 voor het bewuste proeflokaal. Daar zij niemand thuis vonden, verschaf ten zij zich met geweld toegang en troffen in een achterkamer, aan dien Steigeirkant uitkomende, een bran dend bod aan. Dit vuur begonnen de brandiweermanneln met emmers wa ter tc blusschen. De hoofdman der brandweer, de lieer H. E. van IJzen- dijk Hz., ook ter plaatse gekomen, stelde in het vertrek, waar de brand plaats had, een onderhoek in en daarmede bezig zijnde, en een deur van een bedstede openende, juist aan de tegenovergestelde zijde van het vertrek, waar het brandend bed stond sloegen hem en de andere brandweer mannen de vlammen ook uit die bed stede tegemoet Aan blusschen met emmers water viel nu niet meer le denken; met een op de waterleiding geplaatste slang werd het vuur ver volgens door geaffecteerden van spuit 8 gebluscht De schade is betrekke lijk gering. Dit brandje had tengevolge, dat toen vrouw De Raad thuis kwam, zij onmiddellijk door de gewaarschuwde politie word gearresteerd en naar het bureau in de Pauwensteeg gebracht; de haar vergezellende bootwerker werd mede uitgenoodigd zich daarheen te begeven. Beiden bevinden zich daar nog, de vrouw onder sterke verden king de brand gesticht te hebben. De verzekeringspolis had zij in haar zak. 's Mp'ddags hebben de sub-officier van justitie mr. H. M. Cohen Ter- waart en de rechter-commissaris mr. L. Offerhaus Jz. in het proeflokaal de la Meuse. in bijzijn der politie, een onderzoek Ingesteld ter verzameling van bewijsstukken, die op brandstich ting zouden kunnen duiden. Aead. Examens. Leiden. De heeren C. H. Hagen en S. H. J. Jamee hebben met gunstig gevolg het voorbereidend kerkedi]k examen afgelegd. Uit Enschede. Dat de firma Van Heek niet altijd de ware broeders kan kiezen uit hen, d/ie zich voor de dekenweverij aan melden, is ook nu wederom gebleken met een zekere® H. S. uit Assen. Den morgen, dat hij aan het werk ging, liet hij een gedeelte van zijn kleeding en zijn reistasclije in het logies han gen. De man echeen erg gejaagd en dit wekte wantrouwen, waarom men eens zijn taschje onderzocht, dat be haitve een kilomeiterboekje der Staats spoor, ook een revolver met 18 scher pe patronen bleek te bevatten. De po litie werd gewaarschuwd, nam revol ver en patronen in beslag en stelde een onderzoek naar S. in. 't Is geble ken, dat het iemand was met een on gunstig verleden, die ook neg kort ge leden te Kampen heeft getracht hu welijksbetrekkingen aan te knoopen met een bemiddelde dame. Men heeft hem uit de gemeente verwijderd. Do lichting 1S95. De „Haagsche Courant." schrijft: „Men vraagt ons, van welken da tum het koninklijk besluit is waarbij de minister van oorlog werd gemach tigd de oude lichtingen voor herha lingsoefeningen op te roepen. „Antwoord: voor zoover wij hebben kunnen te weten komen, is dat be sluit er officieel nog niet. „Nadat, zooals men zich zal herin neren, half Maart de voorloopige be richten begonnen uit te lekken, wat in militaire zaken vooral gebruikelijk is, Kwam eindelijk op 10 April 'n het „HbL" de mededieeling: Bij kon. besluit is, enz. „Ofschoon zulk ee® kon. besluit in de Staatscourant moet worden ge plaatst, en dit nog niet het geval was geweest, werd echlter /aangenomen, dat de officieele vorm wees er dui delijk op genoemd Marl langs par ticulieren weg van 't besluit een paar dagen vóór de afkondiging had ken nis gekregen. En er woridl sedert zoo wel door het „Hbl." zelf als door de andere bladen op voortgeredeneerd, alsof het kon. besluit werkelijk al be stond. „Blijkbaar is dit officieel nog niet 't geval. In de „,St.-Ct." is het be sluit tot dusver niet verschenen. „Wij vermoeden dan ook, dat het nog niet onderteekend is, dat de voordracht aan de Koningin wel van het departement van oorlog is ver zonden (en op grond daarvan, mis schien, door een berichtgever maar vast aan het „Hbl." de mededeeling werd gedaan) maar wfegens die in middels ingetreden ziekte van H. M. onafgedaan is gebleven. „Is dit werkelijk zoo 't, geval, be staat er dus officieel nog geen kon. besluit, dan zal 't den minister gemak kelijker zijn, in de volgende week te genover de Kamer toeschietelijk te wezen e® alsnog de algemeen ge- wenschte betere regeling tot stand te brengen." Het vermoeden in de „Haagsche Courant" is geheèl onjuist, zegt het IlbL, vermits het kon. besluit is ge- dagteekend 8 April 1902, onder no. 45 dus vóór de opname in het „Hdbl." van 10 April jl. bekrachtigd. Officieel bestond dus het besluit wel, maar of ficieel bekend gemaakt was het nog niet op 10 April, en is het ook thans nog niet. Dat het nog niet in de ..Staatscou rant" is afgekondigd, is zeer duide lijk, als men weet, dat de uitvoering ervan nog niet haar beslag heeft ge kregen; het besluit en de daaruit voortvloeiende beschikking van den minister van oorlog worden steeds gelijktijdig bekend gemaakt. Zoodra dit is geschied, zal de Haag sche Courant dan ook wel ontwaren, dat zij onjuiste vermoedens uitte. Wij kunnen er tevens aan toevoegen dat op 19 dezer de minister niet het voornemen had, de lichting '95 buiten oproeping te laten, met andere woor den, intrekking dan wel wijziging van het kon. besluit voor te stellen; dat de uitvoeringsbepalingen ln ontwerp gereed, nog bij enkele afdeelingen van het departement behandeling vereisclien en daarna dus de bekrach tiging van Z.Exc. vorderen; dat ver moedelijk in de laatste dagen dezer week de afkondiging in de „St- Cl" kan worde® tegemoet gezien; dat hoogstwaarschijnlijk de eerste '95ers 1 w. de 4e comp. van het 2e reg. vesting-artillerie reeds den 15 Mei a.s. zullen moeten opkomen. Te Leiden werd cone openbare ver gadering gehouden, uitgaande van het locaal comité van miliciens der lich ting '95 Het Leidsch comité besloot zich ook bij het centraal comité aan te sluiten. Eenige miliciens uit Enkhuizen zon de® een schrijven aan den minister om hem te verzoeken op zijn voornemen terug te komen. Te Hengelo is Zondag, na een toe spraak van Reiman, lid van het cen trale comité, een oomité voor Twente opgericht. Er waren 50 personen aan wezig. Ook to Zutphen is het initiatief ge nomen tot vorming van een locaal-co- mité van miliciens der lichting 1895. Men zal zich ln verbinding stellen met helt centraal oomité en handteeke- ningen van betrokkenen op eene lijst Verzamelen tor opzending aan "den secretaris te Amsterdam. Een TOOrtrlnchteling. Een voortvluchtige commies, zekere v. G„ te Venlo, had o. a. een vervalsch- ten telegrafiBohen postwissel groot f 470 naar Arnhem overgemaakt, en daar het geld in ontvangst laten nemen door den commissionair van het hotel waar hij lo geerde, wien hij het ontvangbewijs had ter hand gesteld. Verder had hij twee vervalsohte postwissels, ieder van onge veer f 400, naar Roosendaal gezonden. Hier wekte het de achterdocht van den postambtenaar op. die naar Venlo tele grafeerde, waardoor het bedrog uit kwam. Ook vermoedt men. dat het met Bet door hem ten postkantore te Venlo ontvangen geld voor de Rijkspostspaar bank niet in den haak is. Persvacantiedag. De verwezenlijking van den wenscli, waarnaar sinds jaren in de Nederlandsche pers gestreefd werdl maar tot nu toe tever geefs, een persvacantiedag, is een vol dongen feit. Op verzoek van het be stuur van den Nederlandschen Jour nalistenkring hebben de directies van het Handelsblad, de Nieuw® Rotter- damsche Courant, de Telegraaf en de Nieuwe Courant besloten op 9 Meia. s. daags na Hemelvaartsdag geen och tend-editie uitte geven, zoodat alle Ne derlandsche journalisten, hetzij belast met dag- of nachtdienst gezamenlijk van een vrijen dag zullen kunnen ge nieten. In de Nederlandsche journa listiek zal dit inwilligen door de dli- recteurs van een verlangen waaraan op de Kringvergaderingen dikwijls uiting werd gegeven, maar dat steeds afstuitte op gemis aan samenwerking zeker groote voldoening brengen. Club INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Speciaal Magazijn van Geprepareerde Natuur-Palmen, Bouqnetten, Bloemen Arrangementen. Smaakvol gevulde ln alle prijzen vanaf f X.-. Lampen Kappen, Lampen Randen, Lampen Hangers, enz. enz. ZEER BILLIJKE PRIJZEN. I 5s S S t v r P- S S De stand der competitie Is nu gewor den: H V. V. 14 12 0 24 54 16 1.71 H. B. S., 13 10 2 1 22 33 12 1.69 Velocitas 12 5 5 1 11 20 20 0.92 |Rapiditas 13 5 1 7 11 21 38 0.85 R A. P. 12 4 2 6 10 23 25 0.83 H. F. C. 13 4 1 8 9 25 35 0.69 Ajax, 14 4 1 9 9 24 39 0.64 Haarlem 13 3 2 8 8 21 36 0.62 De stand in het Oosten voor de eerste klasse is als volgt: Victoria 12 7 3 2 17 34 12 1.42 Hercules 12 5 5 2 15 27 21 1.25 |go Ahead 12 5 3 4 13 24 24 1 08 Quick 11 5 1 5 11 26 18 1 U. D. 11 4 2 5 10 14 19 0.91 Vitesse 12 4 2 6 10 24 30 0.83 P. W. 12 2 2 8 6 14 39 0.50 Het programma is voltooid, op U. D.— Quick te Deventer na. Alleen bij gelijk spel zal de rangorde, zooals bovenstaand aangegeven, geen verandering meer on dergaan. Sporten Wedstrijden. Cricket, Het Bestuur van den N. C. B. be staat voor 1901—1902 uit de volgende heeren: Voorzitter: H. S. Isbrücker, Den Haag SumatTastraati 65 Vice-voorzitter: L. H. Koolhoven, Overveen; le Secrota- ris: Alex. Zellekens,. Den Haag. Huij- gensstraat 15; Penningmeester: S. J. R. de Monchy, Leiden, Huize Rijnoord; 2e Secretaris J. R. v. d. Pot, Steen- schuur 28, Leden; Commissarissen: dT. W. F. Proosit, Amsterdam, Keizers gracht 234, en A. A. Diemer Kool Am sterdam, Jan Willem Brouwerstraat 12. Yoetbal. Gisteren verloor H. F. C. van R. A. P. in Amsterdam na een zeer span nende wedstrijd met 3 tegen 0. De le kl. Oostelijke competitie wed strijd Vitesse (Arnhem) en Quick (Nij megen) op Vitesse's terrein Klarenbeek werd door de Arnhemmers met 42 gewonnen. Ajax te Leiden speelde gisteren d» laatsie thuiswedstrijd voor de lkL westelijke competitie tegen Rapiditas van Rotterdam dat met tien man, Ajax daarentegen volledig opkwam. In de eerste tien minuten was Rapiditas de sterkste doch daarna was het met haar gedaan en met gelijkmatige tusschen- poozen werd de bal in 't Rotterdamsche doel gewerkt waarvan d"e eerste keer ingekopt door Van Zanten jr. Met de rust was do stand 4—0 in Ajax voordeel Daarna een totale insluiting van Ra piditas en uit het hevig gekrioel dat steeds voor het doel ontstond wist Ajax nog dlriemaail te doelpunten zoodat de Leidenaars welverdiend met 70 won nen. Gisteren speelde® op het terrein na bij de Kleverlaan de H. F. C. Haarlem en H. B. S. uit 's-Gravenhage.. Beide elftallen stelden zich om kwart ovter tweeën onder scheidsrechter Groothof! op. Voor de rust hadden d* Hagenaars den niet zeer sterken wind mede. en waren in het begin de partijs® vnjVöI tegen elkander opgewassen zoodat het spel zich zeetr snel verplaatste, evenwel kwam geen der spelers tot doelpunten, Na een half uur ongeveer komt H. B. S. wat beter op dreef en weet de leiding te behalen zoodat de rust invalt met 10 in het voordeel dier Hagenaars. Na een pauze van ongeveer vijftien mi nuten neemt het spel weder een aan vang. Haarlem zet nu flink op en weet den strijd bijna geheel op het terrein van H. B. S. te houden, die echter nooit is ingesloten maar telkens krachtig doorbreekt en het doel van Haarlem meermalen in gevaar brengt. Er komt steeds méér vuur in de Haarlemmers en zij bestoken het doel van Den Haag zeer fel. maar de verdediger Koopman weet alle ballen met groote behendig heid weg te werken, zoodat Haarlem er niet in slaagt den stand gelijk te maken en H. B. S. wint met 10. 00 had een betere verhouding ge weest. Door het vrij mooie weder en de verwachting van een zeer mooie wed strijd te zien aangelokt, waren er zéér vele toeschouwers opgekomen die zich meest aan de zijde tier Haarlemmers schaarden. Uitde Arbeiderswereld BINNENLAND De 36e jaarlijksche vergadering van den Typografenbond wordt op 18 en 19 Mei te Amsterdam gehouden. Van da agenda deelt „Het Volk" het volgende mede: Arnhem wil afscheiding van het kies recht-comité, zoowel door bond als af deelingen. Haarlem stelt voor, te wer ken voor een wet op de arbeïds- en rust tijden, Dordrecht protestmeetings tegen 1 het militairisme, Haarlem handhaving deï Arbeidswei. Inzake de contributie stelt het hoofd bestuur voor een evenredige contributie en werkeloosheid-uitkeering aan te ne men, de eerste varieerend tusschen 10 en 16 cent, de laatste tusschen 3 en 5 gulden. Middelburg wil trachten, zonder contributieverhooging, den toestand der kleine afdeelingen te verbeteren. Haar lem stelt contributieverlaging voor. Verschillende afdeelingen willen en kele of alle hoofdbesturders niet meer door de afdeeling Amsterdam, maar door de bondsvergadering gekozen zien. 's Gravenhage wil ook correctors in den bond zien opgenomen. Groningen, Utrecht en Hengelo stellen afscheiding van het N. A. S. voor, Utrecht oprichting van een ziekenfonds. In een vergadering van leden der ver eeniging „Maatschappelijke Orde wier huurders tijdens de staking en uitslui ting bij de firma Van Heek Co. de huur schuldig blijven, is besloten nog 2 maan den te wachten vóór tot gerechtelijke vervolging wordt overgegaan. Zijn er in- tusschen leden, die reeds thans tot die vervolging wenschen over te gaan, dan zal de vereeniging daartoe bereid zijn, onder bepaling evenwel, dat die leden 1 (naam en voornaam vermeld) zulks uit drukkelijk verzoeken. In een Zaterdag gehouden vergadering 'van vroegere arbeiders der firma Van Heek Co. (fabriek Kreraersmaten) is be sloten het vroeger genomen besluit te, j handhaven, nl. geen of allen ln de fa- 1 briek. Uit Enschede wordt aan Het Volk geseind: Hedenmorgen ia geen enkele arbei der in de spinnerij gegaan. Een we ver uit Rijssen is na samenspreking met bet comité teruegkerd. Een schoen. maker heeft zich laten overtuigen en 1 is in de dekenweverij gegaan. Zij had bet kunnen uitgillen van smart. Doch zij zweeg en ging ver der. Voelde dit onschuldig kinderhart relf niet, dat het ergste was: zij® moe der niot moer ta zien'? En haar wild» men hem ontrukken. Droevig en don ker zou beider zoo nauw verbonden leven zich voortaan rokken. Samen eterven was toch heter 's Avonds werd voor mevrouw Sar- thetr een brief gebracht. Den eersten October maast zij Nico naar Mun ch en brengen. Daar zou een oude, ver trouwde dienstmeid van zijn grootmoe der hem opwachten en naar huis bren gen. Zij antwoordde dat zij met het plan was ingenomen. Zij mocht im mers geen vermoeden wekken, hoe •waar hot haar ook viel een leugen) nee rte schrijven. Van dit oogenblik was het gedaan met Walburga's rust. Haar besluit was genomen .Dagelijks trachtte zij het Zich in herinnering te brengen. Maar 'e nachts schrikte zij op. dioor bange droomen gekweld. Zij had haar jon gen gezien. Men bracht hem bleek e® verstijfd op een baar bij haar. Van zijn goudblond haar vielen waterdrop pels en zijn gezichtje droeg de spo ren van den zwaarsten doodsstrijd Bevend ret» zij dian in het bed op mi luisterde met opgehouden adem naar de rustige, zachte ademhaling aan baar zijde. Hoe hartpijnigend had die arme vrouw gejammerd bij het lijk van den knaap, dien zij door een ongeluk had verloren! En zij zelf de moeder, zijn bloedeigen moeder wilde haar kind in de koude armen van den bleeken dtood voeren. „Maar ik zal met hem sterven", dacht zij d)anWeldra klonk het haar weer to de ooren: „Is het niet schrik kelijk, zoo te sterven, moedertje?" Zoo bleef zij waker» tot morgens. „Nu nog acht dagen", sprak zij ze keren avond tot zich zelve, toen zij op 't baicon zat en naar de bergen blikte, die in de avondschemering schenen te gloeien. Een siddering doorliep haar leden. Dit had zij meermalen, in den laatsten tijd. Ook in den warmen middag-zonneschijn kromp haar hart soms ineen, als zij er aan dacht. Nog slechts acht dagen. Zij hoordo Nico binnentreden. Hij! was met Marietje en den zoon van Asinger in den stal gc-weest, om eon uil te zien, dien deze had gevangen Walburga verwonderde zich dat Nico niet bij haar kwam om dit te vertel len, en ging naar hem toe om hem te zien. Hij had zich op die sofa gelegd en steunde hef hoofdüe in <ïe hand. Waar donk je aan, ventje?" vroeg mevrouw Sarther. „Aan niet», moedertje. Ik ben zoo moe en daarom zet ik me hier wat neer. En mijn hoofdije doet me pijn." Zij liet hem liggen en dekte hem toe. Toen het avondeten kwam, wilde hij niets gebruiken. „Dank u, moedertje. Ik ben moe, ik heb geen trek", fluis terde hij Zij bracht hem naar zijn bedje. Zijn slaap was onrustig en koortsig. Wal burga ging niet naar bed. Den vol genden morgen zond zij om een dok ter. Deze kwam onmiddellijk. Een oud man met grijzend haar en baard en blauwe oogen, die wel veed leed moesten gekend hebben, zoo ernstig en toch goedig blikten zij haar kind aan. Hij schreef kahneerende poeders, koude dranken en volkomen rust voor. Een juiste verklaring der ziekte kon hij nog niet geven, 's Avonds ver scheen hij weer. Nog gaf hij geen na dere opheldering. Der. volgenden dag echter sprak hij van: hersenvliesont steking. Walburga zonk op een stoel neer en verborg bet gelaat in de han den. „Arme vrouw", zei de dokter zacht- kens en voegde er geruststellend aan toe: „Wees stork, mevrouw, ter wille van uw kind." Walburga week niet van het ziek bed, Alle voorschriften van den dokter volgde zij trouw op. Vrouw Asinger wilde haar overreden meer rust te ne men. De arts verzocht het haar. Te vergeefs. Doodsbleek met wonderbare kalmto bleef zij op haar post. Wat zij innerlijk leed. kon niemand begrijpen. Uren lang lag Nico in ijlkoorts. En steeds had, hij het over het verdron ken jongetje. Hij beklaagde hem, hij sprak mot hem, hij smeekte hem weer levend te worden. Dan wendde Walburga dien blik ton zijde en een rilling doorliep hare leden. Op zekeren dag ontwaakte Nico uit zijn korten slaap en keek met ver dwaalde oogen rond. „Moedertje," sprak hij, moet ik ook sterve® ais dat arme jongetje?" Toen zonk Walburga op de knieën wor het bedje: „Neen, ventjelief, ais God wil zul je blijven leven". „Maar ik ben tooh ziek," lispelde de knaap. „Mijn hoofdje doet mij toch zoo'n erge pijn, moedertje". „Moeder en de goede dokter zullen je zoo goed oppassen, dat je weer heel gauw gezond wordt." ..Dat is goed, dan mag de dokter ook met moedertje en Nloo en Ma rietje gaan wandelen, niet waar, moe dertje?" „Zeker, ventje, hij is een brave dok ter". Nico was te moe om verder te ant woorden Zijn oogjes vielen dicht Dc moedlr kon het in de kamer niet langer uithouden. Buiten op het bai con. waar zij eens die vreeselijke ge dachte had gekregen, daar lag zij op die knieën en. voerde 'n vertwijfelende® zielestrijd. „Niette i9 in staat mij van hem te scheiden", had' zij met overmoed' van wanhoop uitgesproken. „Mij alleen behoort de beschikking over mijn kind!" Nu was hot alsof eene opper machtige hand in het leven van haar ktod en hot hare ingreep. Eene kracht, waartegen menschelijke wil en men- scbelijke liefde, zelfs de liefde eener moeder niets vermocht. Walburga ge voelde een hoogeren angst, zooals zij als kind meermalen had gehad. On eindig nietig on machteloos 6chren zij zich zelve. Maar ook niet meer zooi eenzaam verlaten als vroeger. Ont^ rukte de dood li aar dan ook het dier baarste op aarde zij zou niet mor ren. Hij wist immers wel wat Hij deed, die groote, almachtige God. Misschien was het voor Nico beter dat hij de schitterende, goedige oogjes sloot, voor zii om moederliefde hadden moe ten schreien. Genas de knaap, dan zou ze hem ze wist het -- afstaan, wee moedig, maar berustend. Dan wist ze toch dat hij leefde In de verschrikkelijke uren van ee® bij na niet eindigenden nacht had zij den engel des doods zien verschijnen. „Neem hem, als het je wil is!" smeekte zij. „Maar dat ik zelf, zijn moeder, hem geweldig in de airmie® zou voeren dat ware een misd'aad. Hij behoort mij en toch heb ik geen recht om over zijn leven te beschikken". Voor haar zelf ware de dood een welkome vriend geweest. Een gevoel van onuitsprekelijke dankbaarheid vervulde haar. bij de gedachte dat zij zelf niet de hand! had geslagen aan het onschuldige, jonge leven. „Beste mevrouw", zei de dokter den volgenden morgen, toen zij hem vra gend aankeek, „hebt u or al aan ge dacht, uwe familie te waarschuwen? U is zoo alleen, 't Was goed als iemand u wat kwam helpen ,,lk heb niemand, die mij verwant is. behalve het kind," antwoordde Walburga hijgend. De oprechte deelnemsng van dokter Steiner kreeg de bovenhand op de te rughoudendheid van mevrouw Sar- ^i61' (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2