J H. LAMP, I Huwelijksgeschenken. ^Keukeninr ichtingen.| I Verpakking onder I garantie, ook voor Indiê. kantoor zijn reeds naar Amsterdam te ruggekeerd'. De r.-k. bisschop te- Haarlem heeft voor het behoud en volkomen herstel van H. M. de Koningin buiten het gewone gebed van eiken Zondag openbare gebeden uitgeschreven, wel ke dagelijks na de mis zullen plaats hebben. Naar inen verneemt heeft H. M.de Koningin Maandag reeds enkele be sluiten gete-ekend. Het officieele Bulletin van Woensdag morgen luidt: H. M. de Koningin bracht den nacht weder rustig door, de daling in den raor- gentemperatuur blijft aanhouden, bet ge voel van ziek zijn vermindert en de voedselopname is voldoende. Prof. ROSENSTEIN. Dr. ROESSINGII. Dr. POT. Parlementaire Praatjes. De Tweede Kamer, die gisterenmid dag op het Binnenhof terugkwam, had, voor het oogenblik nog geen ander werk daar den arbeid voor de volgende dagen te regelen. Die arbeid zal Woensdag in de sec ties plaats hebben en Donderdag in openbare vergadering. Dan zijn eeni. ge ontwerpen van geringeren omvang aan de orde, vervolgens dc interpel latie-van Wijck over den invoer van vleesch naai- Engeland, en eindelijk de hedfen aangevraagde interpellatie van den heer Van Alphen, betreffende die oproeping voor herhalingsoefenin gen voor de miliciens der lichting 1895. Na do pauze heeft allereerst de tweede lezing (eindstemming) plaats over de militaire pensioenwetten. Vrij dagochtend begint de Kamer, wanneer zij althans met het voorgaande Don derdag gereed komt, de behandeling der militaire strafwetten, met prof. Van der Hoeven als regeerings-com missaris. G. Jr. daar te praten met een molenaar, wiens kar niet in beweging was. Plotseling kwam een automobiel aan snellen, d'ie bij een draai van den weg voor de kar moest uitwijken. Hoewel de „tuf-tuF' zijn signalen deed. hooren, as het niet vernomen en door schrik bewogen greep de pratende heer het voorste gedeelte van de automobiel, die niet genoeg had kunnen uitwijken en rakelings voorbij hem heen snorde, vast. Do bestuurder het slachtoffer zien de hangen, geraakte eveneens van streek en schijnt de automobiel niet meer meester te zijn geweest, althans in het volgende oogenblik werd de ongelukkige tegen een huis aange- smakt. Bewusteloos werd hij opgeno men. De ijlings geroepen geneesheer constateerde schedelbreuk, aan de gevolgen waarvan die man denzelfden dlag nog is overleden. Hij laat een vrouw, die reeds geruimen tijd. krank zinnig is met acht jeugdige kinde ren achter. Uit de Hofstad. De vergadering van den Haagschen gemeenteraad werd) Dinsdag door den voorzitter burgemeester van Harinx- ma thoe Slooten, geopend jnet de vol gende toespraak. „Mijne heeren. Ik wensch, alvorens de werkzaamheden aan te vangen, met een enkel woord te memoreeren de zorgvolle dagen, die wij hebben door leefd. Wij, meer bepaaldelijk de be woners der residentie, die Hare Ma jesteit de Koningin oogenschijnlijk in uitstekenden welstand haddien zien vertrekken, waren pijnlijk verrast, toen wij weinige dagen na Hr. Ms. komst op het Loo het bericht ontvin gen van Haar ernstige ongesteldheid. Heeft, Gode zij dank, die ongesteld heid tot- dusver een bevredigend ver loop, er is nog geen reden van juichen in een volledig herstel. In elk geval, hoezeer de zorgen geheel het land en de residentie hebben vervuld, anderen die meer nabij zijn, gaan. onder de zorgen nog zwaarder gehukt, n.l. H. M. de Koningin-Moedfer en Z. K. H. de Prins der Nederlanden. Ik stel u voor, van 's raads oprechte deelne ming aan H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. den Prins te betuigen in den vorm van de volgende telegram men: Aan H. M. de Koningin-Moeder: De gemeenteraad van 's Gravenhage, he den in openbare vergadering bijeen, gevoelt behoefte, Uwer Majesteit het diep leedwezen te betuigen met de ernstige ongesteldheid van H. M. de Koningin en de beste wenschen uit te spreken voor het spoedig en volko men herstel. Van Ha-rinxma, voorzit ter. 's Gravenhage, 22 April. Aan Z. K. H. den Prins der Neder landen, Hertog van. Mecklenburg: De gemeenteraad van 's Gravenhage, he den in openbare verg aid lering bijeen, gevoelt zich gedrongen Uwe Konink lijke Hoogheid van zijne innige deel neming te verzekeren in de ernstige ongesteldheid van H. M. de Koningin en hoopt vurig, dat H. M. daarvan spoedig volkome» moge herstellen. Van Harinxma, voorzitter. *s Graven hage 22 April. De raad, wiens leden staande deze toespraak aanhoorden, heeft bij ac clamatie tot dte afzending van die te legrammen besloten. Sluitingsuur voor winkels Gedelegeerden, vaar de Ned. Bar biers- en Kapp ersbo nebpatro onsorga- nisaitie, afd. Amsterdamdien Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedien den, afd. Amsterdam; van „St. Nico. laas", vak-afdi. van den Nedieai. R.-K. Volksbond:; van den Bond van Ned. Boekverkoopersbedlenden, afd. Am sterdam; van deAlg. Winkelbedienden, vereeniging R.-K. Volksbond, afd. Amsterdam; van Handwerkersvrien- dtenkring" en van de Vereeniging ,,Bet- salel", vormende het comité tot ver krijging van een wettelijk vastgesteld sluitingsuur van winkels en magazij nen, heeft een manifest opgesteld, dat aan alle vakorganisaties zal wordten verzonden en waarin de wenschelijk- hehE van zulk een sluitingsuur wordt uiteengezet, met verzoek aan d'eze be-' weging steun te Ver Ie enen. Lichting 1895. Vrijdagavond zal er te 's-Gravenha- ge oene vergadering worden gehouden uitsluitend toegankelijk voo de mili ciens van de lichtingen 1895, 1896 en 1897, in welke vergadering de heer K. ter Laan.'lid van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal het woord zal voeren. Reorganisatie Kamers Tan Koop handel. Eenige jaren geleden werd door een aantal Kamers van Koophandel en Fa brieken een schema opgemaakt voor een betere organisatie der honderver tegenwoordiging dan wij in de Kamers bezitten, 't Werd 15 Juli 1898 aan de Koningin-Regentes aangeboden en aan dén heer Lely, toen minister van W; terstaat, Handel en Nijverheid. Het schema is sedert herhaaldelijk ter spra ke gebracht, ook in de Tweede Kamer, maar tot een* voorstel kwam het nog niet. Na do wijziging van 't Kabinet heeft een dér leden van het comité, 't welk het schema ontwierp, de heer Hu- brecht, in de Tweede Kanver het plan opnieuw besproken. Do minister, de heer De Marez Oyens, liet zich echter niet bijzonder hoopvol uit over moge lijke verbetering. Hij achtte de tegen woordige regeling nog zoo kwaad niet, terwij] hij van meening was, dat er van een algemeenen drang van handel en nijverheid om reorganisaties niets viel te bespeuren. De aangegeven middelen tot verbetering verdienden z. i. geen aanbeveling. Om die vraag te bespreken of geen nadere stappen behooren te worden gedaan in 't belang onzer handels, en mjverheidsveritegenwoordlig'iingzijn thans, naar de ,.Z\v. Ct." meldt., de leden dar commissie van reorganisatie der Kamer opnieuw door die sub-com missie saamgeroepen tot een verga dering, Zaterdag 26 dlezer te Amster dam te houden. mj uitgeput was door de koude en den feilen s»room en iedereen dacht hem reeds te zien zinken, toen men in eens iemand over boord zag sprin gen, die daarop met forsche slagen naar een der boeien toezwom en die vlug en handig naar den drenkeling bracht. Het bleek te zijn de lste-kl. passagier A. M. Ph. Hoogesteger, een 18-jarig jonkman, die zonder iets le zeggen zich had uitgekleed, toen hij zag, dat de man verdrinken zou, en zonder aarzelen den koenen sprong in zee waagde. Bij het zien van hulp zoo nabij voelde de soldaat zijn moed herleven; met de uiterste krachtsinspanning gelukte liet hem zich hoven te houden en daarop do boei te grijpen. H., zien de, dat verder hulp overbodig was, daar intusschen de sloep naderbij ge komen was, zwom heel kalm naar deze toe, en spoedig daarna waren beiden veilig aan boord de soldaat uitgeput, en slap. Hoogesteger flink en vroclijk. De gezagvoerder was. evenals allen aan boord, zeer getroffen door het flinke optreden van Hoogesteger, en sprak hem later in het bijzijn der pas sagiers recht hartelijk toe. waarna al len op de gezondheid van onzen jeug digen held dronken. De 12e April zal zeker de heer H. niet. gemakkelijk uit het geheugen gaan, daar juist een jaar geleden een zijner vrienden verdronk. Automobielongeluk. To Roermond heeft een automobiel ongeluk plaats gehad. Iemand stond Bedrieger bedrogen. Een blijkbaar leuke kruidenier dus vertelt het „Hbla". zwoegde Dins dagochtend langs de Brouwersgracht on der een zware mand met allerlei pakjes. Op een stoep van een huis, Brouwers gracht bij de Prinsengracht, zette hij de mand neer om daar iets af te geven. Even werd in de gang een praatje ge maakt met Jansje of Leentje en toen wil de de ijverige kruidenier zijn vrachtje weer opnemen. Tot zijne verwondering hij buitengekomen, de mand verdwe nen en bemerkte dat eenige huizen ver der iemand haar wegdroeg. Wat nog in de mand was, moest bez i -zd wonen aan een gesticht in jie buurt van den Overtoom. De man die blijkbaar met kwade Ledc-e- lingen de mand had weggenomen, liep langs de Prinsengracht in de richting van de Westermarkt en nu bleek de slimheid van den man die gewoon is stroop en krenten ie verkoopen. Ziende dat de mand werd weggevoerd in de juis te richting liet hij den dief doodbedaard zijn gang gaan tot aan de LeiJsïhe straat. Hier wilde deze, die zich niet ent- dekt waande, wat uitrusten en zette cp zijn beurt de mand op een stoep. Toen trad onze kruidenier op. ,Een heel vrachtje, ouwe?" klonk het heel onschuldig. „Niet zoo mis," was het antwoord van den dief, die nog niet begreep, dat hij beet werd genomen. Maar toen veranderde de kruidenier van batterij. „Wat wil je nou liever: dat ik mijn mand maar weer zelf opneem, of dat ik politie haal?" De in de val geloopene uitte een kor ten vloek maar vond het toch geraden te verdwijnen. Jonge held. Het was in den morgen van 12 April: de Koning Willem II, op reis van Amsterdam naar Java, was juist Kaap del Armi gepasseerd, toen een der soldaten, behoorendo tot het trans port, op een of andere manier over boord viel. Of hij in een oogenblik van wanhoop bij het zien verdwijnen van het laatste land van Europa over boord was gesprongen, met het doel naar land te zwemmen, of hij over boord was gevallen, niemand weet het. Zooveel is zeker, dat hij onge deerd in zee kwam en toonde een goed zwemmer te zijn, door geheel gekleed zich flink boven te houden. De red dingboeien, die onmiddellijk na het geroep van „man over boord" waren weggeworpen, scheen hij niet op te merken, hoewel ze hoogstens 50 M. van hem idireven. Aan boord werd dadelijk al het mogelijke 'gedaan om den man te redden. De gezagvoerder stoomde zoo vlug mogelijk rond en daarop we der naar den man toe, hom naderende zooveel hij kon, zondér diens leven nog meer in gevaar te brengen. De reddingboot werd onmiddellijk be mand en tot op het water gevierd, ge reed om dadelijk geheel gestreken te kunnen worden. Hoewel alles heel vlug ging, was toch de soldaat verloren geweest. Van boord af was duidelijk te zien. dat Nog tydig gered. Men meldt uit Groesbeek aan de „N. R. Ct.": Alweer is gebleken hoe gevaarlijk het is, dat de sluitboomen van de overwe gen van den spoorweg des avonds niet van een behoorlijk licht zijn voorzien. Zaterdagavond kwam van den weg van Heumen naar Groesbeek een automobiel, waarin zich bevonden de heer v. H. tot D. te Nijmegen, vergezeld van een ouden heer en van twee jongelui. Zij waren de helling vóór den overweg van den spoor weg nabij het dorp Groesbeek langzaam afgedaald en naderden toen ongemerkt den gesloten boom. Eerst toen zij er vlak voor waren, werd deze bemerkt, doch te laat; de sluitboom werd omvergereden en op hetzelfde oogenblik komt de ex pres Bazel—Hoek van Holland aan* Al leen aan de tegenwoordigheid van geest van den bestuurder van de automobiel is het te danken dat het geheele gezel schap gered werd, hij stuurde zijn tuftuf juist nog.bijtijds in een greppel. Allen vielen in het zartd en slechts een kreeg een lichte kwetsuur aan het rechteroog. komende sociale revoiutio voor. Zij zal e.en kalmer verloop toonen d;an de re volution d'ie de historie vóór dezen gidkenc? heeft. Maar ide democraten zullen ons niet den grooten haslissen- den kamp om de politieke heeschappij kunnen besparen, een kamp, die ten slotte moet uitloopen op de zege van het proletariaat. Want de kapitalis tische klasse kan het prole tariaat niet missen. om het dus niet vernietigen, maar het prole tariaat kan en zal elke gelegenheid aangrijpen om het kapitalisme terug te dringen on het op het einde geheel te doen verdwijnen. Het proletariaat bezit' in de algemlejene werkstaking een machtig wapen. Wel heeft men dit wapen tot heden nog niet met goed succes gehanteerd, maar daarvoor be hoeft men zich niet. te laten ontmoedi gen. In den eindstrijd zal do algemee ne werkstaking hoogstwaarschijnlijk een overwegende rol vervullen. Zij is echter slechts van. waarde als zij zich vrij en onafhankelijk kan uiten. Een proletariaat zonder weerstand kan de algemeene werkstaking niet met vrucht benutten. INGEZONDEN MEDEDEE- LING EN. 30 cents per regel. Moest dagen lang in liet donker zitten. Klierachtige kinderen met onzuiver bloed of huiduitslag moeten op de volgende wijze behandeld worden: Freiburg, Saksen. Dammstraat 22, 12 Mei 1901. Mijneheereu, Hierbij zenden wij U een portret van ons kind, dat door het gebruik van Uwe voortreffelijke Scott's Emulsion geheel genezen is. Bijna drie jaren leed het meisje aan klieren die op de oogen werkten, zoo dat zij dagen lang in het donker moest zitten. Daarna begon de ziekte aan de ooren uit te werken, eiï op het laatst viel zij zoo af, dal wij dachten Zonderlinge wittebroodsweken. Men schrijft uit Jubbega (Fr. Daar de onderwijzer B. alhier aan zij ne vrouw den toegang tot de echtelijke woning weigerde, zoodat zij genoodzaakt was naar de woning harer ouders terug te keeren, verwekte zulks bij de ingeze tenen zulk een verontwaardiging dat sommigen hunner, zoowel mannen als vrouwen, hem bij avond een serenade met ketelmuziek brachten, waarbij de ruiten zijner woning werden verbrijzeld. Men is op hem zóó verbeten dat er ou ders zijn die bezwaar maken om hunne kinderen langer aan 't onderwijs van hem te doen deelnemen daar hij zeer ze nuwachtig moet zijn Reeds is er een klacht bij de bevoegde autoriteit inge diend. Hij en zijne vrouw, die onderwij zeres is, staan beiden voor één klas in de school alhier. Pas voor eenige weken zijn zij getrouwd. K. Kautsky voor S. L. Voor de vereeniging Socialistisch Meesgezelschap) te Amsterdam trad Dinsdagavond Karl Kautsky. de be kende redacteur van de „Neue Zeit" te Berlijn op, met het onderwerp „Evo lutie en resolutie." Spreker schetste wat men zooal on der revolutie, verstaat waaronder z. i. is te verstaan de verovering der politie ke macht door de onderdrukte kl. Hij bestreed, dat er in de natuur geen re volutie zou zijn. ALlehgs is de menschheid tot be wustheid harer maatschappelijke po sitie gekomen; zij heeft geleerd de ge volgen harer daden te berekenen. Met het ontluiken van dit bewustzijn bij de onderdrukte klasse, is tegelijker tijd bij de ovarheerschende klasse het streven naar onderdrukken van dit be wustzijn opgekomen. In deze scherpe tegenstelling wortelt de "ïociale revo lutie. Het aangewezen middel is de verovering der politieke macht, H.et proledrariaat dwingt reeds telkens en telkens concession af. De tegenpartij geeft toe, om een erntage crisis ie ver mijden. Maar intusschen voert het kapitalistisch prodfpte-stelsel van zelf tot, al nijpender uitzuiging deir arbeidende klasse. Men vergist zich dtis, als men nueent, dat de klove tus- schen kapitalisten en. arbeiders al lengs gedempt wordt of kan worden op deze wijze. In 1860 bedroeg in En geland het gemeenschappelijk inko men der arbeiders 400 millioen pond. dat der kapitalisten ongeveer evenveel In 1893 was het inkomen der arbei ders tot 700 millioen gestegen, maar dat d«r kapitalisten tot 800 millioen. Men ziet dus, dat de ontwikkeling dei- productie in het nadeel der arbeiders en in het voordeel der kapitalisten is uitgevallen. De Amerikaansche sta tistiek geeft een uitkomst van dezelfde strekking. Op moreel en intellectueel gebied valt een groote vooruitgang onder den arbeidenden stand waar te nemen, die invloed heeft uitgeoefend op de bourgoisie. De heerschende klasse benut hare politieke macht intusschen om hervor- mngen op het gebied van arbeid., de arbeidswetgeving zooveel mogelijk tegen to houden. Men ziet. hoe lang zaam die wetgeving overal gaat, en de politieke strijd voert tot oplossing der tusschenpartijen en tot een scher per tégenover glkander komjen der beide uitersten: conservatisme en so cialisme. Het voordeel, dat de socia listen behalen, behaten zij op de libe ralen. niet op de conservatieven. Intusschen bereidt de democratie de ttijko fietstocht, üe (schrijver beval dait. als uitspanning ten zeerste aan. Tal van lezers vroegen hem hoe hij daarbij gezond gebleven was, en het antwoogd in heil laaltsite Kamtpioen- nummer luidt: „Ziehier het belangrijk „geheim" hoe men gezond kan blijven onder om standigheden, die veler gezondheid noodlottig zouden zijn. ,Men beginne met gezond te zijn- Dat is helaas, niet iedereen gegeven. Maar een iegelijk heeft in zich de kracht van den wil, om de inbeelding van niet volmaékt gezond te zijn. die op zichzelf een gevaarlijke ziekte is, overboord te werpen. „Wanneer men deze kleine opera tie heeft verricht, late men de meest- bekende leefregelen van de oude-ba- ker-school denzelfden weg volgen. „Men. neme licht- en luchtbaden in de vrije natuur, zonder zich veel te bekommeren om regen en wind; men wandele ferm, hoofd op, borst voor uit, met flinke, krachtige arm- en beehbewégingeh. Men gedrage zich als een veroveraar, zich krachtig ver zettend tegen de eerste minder prettige gewaarwordingen, die een verweeke- lijkt menschenkind op een guren dag buiten ondervindt. Kortom, men wachte er zich wel voor, het lichaam te (verwennen. Geen gebibber meer achter hoog-opgeslagen jaskragen en wakroe, broeiende halsdoeken; geen angstvallig, met voorzichtige teugjes inademen van den Hollandschen wind maar een flinke, diiepe ademhaling, rustig en krachtig verwerkend/ de gezondmakende buitenlucht. „Dit is een gewichtig punt. „Wie dit goed in de ooren knoopt en het op een verstandige manier in toepassing brengt, zal weldra bespeu ren, dat de maag, barometer van den algemeenen gezondheidstoestand, een bizondere levenslustigheid aan dén dag begint te leggen. Zij schijnt ge wekt uit haar toestand van lusteloos heid en laat thans haar rechten op ste vige maaltijden gelden. Dit is een goed teeken. Geef haar. wat haar toekomt, en zij zorgt voor de rest. Een goed ge voed lichaam is een gehard lichaam, bestand tegen een stootje van buiten. „Ziehier punt twee. Nu zouden we nog aan deze alge meene regelen een gansche serie bi zondere wenken en waarschuwingen kunnen toevoegen. Maar we vreezen dan, langdradig te worden en ons te begeven op een terrein, waar de leek al heel spoedig van kwakzalverij ver dacht. zou kunnen worden. En daarom doen we bij deze. de deur dicht, Maar we sluiten haar échter ons. We gaan dc buitenlucht in. Daar is gezondheid, dóar slechts vindt men de ware begin selen van deeubiotiek". litaïre macht en in drift een officier be- leedigde, veroordeeld tot eene geldboete van t 200. De rechtbank had gevangenis- straf opgelegd. BINNENLAND Uit Enschede wordt gemeld: Voor de stakers en uitgeslotenen is aan de fabrieken gecollecteerd f 1537.11 1/2; voorts is ingekomen van eenige personen onder het motto „dat de arbeiders het winnen mogen", f 1000. Eenige fabriekseigenaren uit Borghorst vervoegden zich bij het organisatie-comi té; zij wenschten werkkrachten van hier te hebben ook voor een fabriek in aan bouw aldaar. Zij namen een krasmeester der firma Van Heek en Co., over, als mede tien barer vroegere spinsters; eerst genoemde is met twee daarvan derwaarts1 vertrokken. Aangaande de vergadering van vroege re arbeiders der firma Van Heek Co (fabriek Kremersmaten) kunnen wij nog melden, dat lang niet allen tegenwoordig waren, toen het besluit genomen werd; geen of allen in de fabriek. Intusschen heeft het comité de niet aanwezigen op gezocht, die zich met het genomen be sluit homogeen verklaarden. Tot dusver zijn geen arbeiders in de grofspinnerij Kremersmaten aan het werk gegaan. In de dekenweverij Kremersmaten zijn thans 53 getouwen in werking; 50 per sonen zijn er in het logies. LOUISE PREISSLER. dat zij niet Paschen niet naar school zou kunnen gaan. Reeds na een korst gebruik Uwer Scott's Emulsion keerde haar gezond heid terug, en tot onze groote vreug de kon zij d'eze Paschen weer voor het eeust do school bezoeken, en heeft zij tot nu toe niet behoeven te verzui men. Wij kunnen daarom Scott's Emulsion voor kinderen, die aan der gelijke kwalen lijdien, niet genoeg aanbevelen. Het kind is nu in-gezond en levens lustig, en het zou mij genoegen doen indien ook andere oudere met Uwe Scott's Emulsion een pg-oef wilden nemen. Met. achting, (get) Hugo Preissler. Scott's Emulsion ^vermeerdert het bloed en zuivert het van alle ziekte stoffen, zij geeft net geheele gestel nieuwe kracht en weerstandsvermo gen. Scott's Emulsion is de beste Noor- weegsche medicinale Levertraan, ver mengd met kalk- en natronhypoplios- phiiet en glycerine. Een dier grootste voordeelen van Scott's Emulsion is, dat het preparaat alle onaangename eigenschappen van de gewone medi cinale levertraan mist. De echte Scott's Emulsion is steeds verpakt in een zalmkleurigen omslag gesloten met ons Handelsmerk, voor stellende een visscher met een grooten kabeljauw op den rug. Depóts: The import Trading Office, Graven hage oe Heer Henri Sanders. Amsterdam, de Heer F. F. van Santen Kolff, Rot terdam. de Heer A. Mulder, 's-Grav-nhage. de Heer J. H. I. Snabilié, Rotterdam. c.e Keer A. van Tuijll, Paletstraat, Amsterdam. Mejuffrouw E .de Leeuw, drogist, 's- Gravenhage. T. P. VAN DFN BERGH en ZOON, Heiligenweg. Utrecht. J. VAN GULIK. Haarlem. Gebroeders BLOKPOEL. i - -c-n- hage. H. DE ZWART en Co., Utrecht. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Barteijorisstraat 22-24. Sport en Wedstrijden. Fieteeii en gezondheid. Kort geleden kwam in de Kampioen een beschrijving voor van 'n nachte- Wielernienws. Te Parijs werd op de Buffalo-baan de Grand Prix Buffalo 1000 francs, 2e 4-00 en 3e 300 francs gewonnen door Bourotte. Harie Meijers. d.ie aan 't hoofd was, scheen blijkbaar niet ge noeg op den Franschman te letten, die hem plotseling voorbij schoot en te ver om hem nog te kunnen passee- Dickentman heeft den tweedaagschen wedstrijd op de Pare der Princesbaan te Parijs geronnen. Roeien. Naar de „Ned. Sp." verneemt, heeft dr. Meurer bedankt voor het president schap van het Championaats-comité alsmede als lid van de Permanente Commissie van d. Ned. Stud. Roeibond wegens drukke bezigheden. Rechtszaken. Oneerlijke concnrrentie. De Rotterdamsche Rechtbank heeft thans uitspraak gedaan in de zaak der Singer Maatschappij te New-York tegen J. J. B. Ivens die onder den naam van A. Lewenstein Nachf. te Rotterdam een zaak in naaimachines drijft en in het voorjaar van 1901 op de Hoogstraat 296 een winkel opende welke uiterlijk nauw keurig geleek op die van eischeres. Op de beide uitstalramen stond met groote letters „Singer naaimachines" en met een kleinere letter daarboven het woord „verbeterde", terwijl op de glasruit in, de deur tot dien winkel toegang gevende, stonden de woorden „verbeterde Singer naaimachines", alzoo een geval van de loyale concurrentie zooals mr. L. W. van Gigch uit Amsterdam, voor eischer op tredende, bij de onlangs gevoerde plei dooien aantoonde. Voor gedaagde trad op mr. J. H. Telders van 's Gravenhage. Alvorens over de hoofdzaak uitspraak ie doen, heeft de eischer toegestaan, door een enquête de aan gedaagde ten laste gelegde feiten nader te bewijzen. Slaagt hij daarin, dan erkent de Rechtbank de daad als onrechtmatig. De Rechtbank bepaalde deze enquête op 4 September. Beleedigiug. De rechtbank te Rotterdam heeft he den dr. J: van Leeuwen, leeraar aan de H. B. S. te Schiedam, schuldig ver klaard aan Eenvoudige beleediging, wegens diens mededeelintr in ne ners dat de wethouder Jansen de gemeente lijke inkomstenbelasting zou ontduiken veroordeeld tot f 25 boete of 5 dagen hechtenis. Niet in de gevangenis. Het gerechtshof heeft Klep, den eige naar der villa van 5 HA. in het Gooi, die wegens de vele schietoefeningen in de onmiddellijke nabijheid van zijn lustoord op een gespannen voet staat met de mi Uit de Arbeiderswereld Leger en Vloot. Reservekader. Tervold'oendng aan de toezegging, door hem gedaan, heeft de Minister van Oorlog de Eerste en Tweede Ka- mflr aangeboden eenige statistische gegevens omtrent het. reservekader en wel de cijfers, die een overzicht geven van den toeloop van de oprichting in 1894 tot 1 Januari 1902, den gang van bevordering gedurende die jaren en de opgaven van den tijd die door de re servisten onder de wapenen is door gebracht. Voorts is daarbij gevoegd een staat, houdende een overzicht van deen gang der bevordering van het reservekader vergelijkend over dJe verschillende tijd perken der jaren, voor zooveel het re servekader bij het wapen der infanterie en vesting-artillerie betreft. Uit het overzicht van den toeloop tot 't reservekader van de oprichting af tot en met 1901, e<n van den gang van de bevordering der in dié jaren verbondenen, blijkt dat het aantal vrijwilligers dat zich heeft verbonden in genoemd tijdvak bedraagt 2364; dat nog de positie van adspirant-vaandrig bekleedt 622; dat gedurende het dienst verband zijn bevorderd tot: reserve korporaal 743, reserve-sergeant 777, vaandtrig 154, reserve-tweede-luitenant 68, totaal 2364; vergunning heeft ge kregen den diensttijd in 4 jaar te vol brengen 380; zich in het buitenland ophoudt 113. Letteren en Kunst. Directie C. van der Linden. De volverdeeling van „Floris V" van Richard Hol, waarvan de eerste op voering te Amsterdam is bepaald op Vrijdag 25 April, is als volgt: Floris V, de heer Jos. Tijssen; Ag- neta van Ameide, mevr. A. Tijssen— Bremerkamp; Gravin Beatrix van Vlaanderen, mevr. F. CoiniFrancis co; Alfert van Cuyk, de heer A. v. d. Hoeck; Jan van Cuyk, de heer R. van HelvoirtPel; De Nar, de heer J. •Sehürmann; v. Wa|ssenaejr, de heer S. Poons; v. Amstel, de heer P. Kos ter; v. Zuylen, de heer C. N. Schmidt; Aide, mevr. Langerak; Berthout van Vianen, mej. W. Bier'lé; Avesnes, mej. Chr. van Westerhoven Een herber gier te Zuylen. de heer Martien Smits; Een hofmeester, de heer A. Hille: Een slotvoogd, de heer L. Haarman. Gisteren had de eerste algemeene repetitie plaats onder leiding van den Componist, heden en morgen worden nog twee algemeene repetition gehou den, eveneens onder Hol's leiding. Jos. Tijsseii. Men meldt nit Hamburg: De heer Tijssen had hier een bui tengewoon succes als „Faust". Bij het einde der voorstelling werd hij zes maal teruggeroepen. Het is der directie van de Neder- landschie Opera evenwel gelukt te be werkstelligen dat het contract te Ham burg eerst ingaat in 1903. Muziekfeest te Nijmegen. Te Nijmegen wordt in de tweede helft van Juli de 27e algemeene vergadering der Nederlandsche Toonkunstenaarsver- eeniging gehouden, waaraan verbonden zal zijn een 3 of 4 daagsch muziekfeest. Woensdagavond zal eene feestcommis sie worden gevormd. Zij wordt door ge noemde vereeniging gesubsidieerd en kan in uitzicht stellen: Een uitvoering der Kon. Mil. Kapel der grenadiers en jagers; een uitvoering van het dramatisch toonwerk: „Het Mei lief van Gulpen", van M. J. Bouman, in concertvorm, door soli, gemengd koor en orkest; een orgelconcert met solisten; een concert, met gemend programma, van Nederlandsche componistenwaarvan zoo mogelijk eene herhaling als volks concert kan volgen; vauxhal. enz. Gemengd Nieuws. De heer Yan Kol over Atjek. Een redacteur van d'e „Sumatra- post" had den morgen van den 25en Maart dad'eliik na de aankomst van

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2