NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang. Vrijdag 25 April 1902. No. 5773 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Yoor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Van 1—5 regels 50 Cfcs.iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden 1.30 Groote letters naai* plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02# Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampei-singel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37# Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. n de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend reebt tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam- Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOIIN F. JONESSuec., Parijs 31M1 Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 25 April bevat o. a.: Dr. Leyds over den vrede, De Times babbeltVerkiezingscam pagne in Frankrijk, Een nachte lijke schrik, De toestand der Ko ningin Een nieuw koninklijk paleis. Morgen maken wij een aanvang met ons nieuwe Feuilleton van de beroemde Duit- sche Romanschrijfster CLARA VIEBIG. Politiek Overzicht. De gezant dlefr Zuid-A^rikaansclie Republiek, D,r. Leyds, heeft aan een verslaggever van de Eclair zijn denk beelden over tien toestand in Zuid- Afrika medegedeeld. Hij zegt daarin over die vredesonderhandelingen: ..Wat zal ik u zeggen. Ik behoud de vaste, omviankelbare overtuiging dat de viiede nieil ia! worden gesloten, indien hij geen volkomen bevrediging schenkt aan de beide Republieken D-et Engelsche pers wil doen gelooven, dat de vrede bijna gesloten is. omdat de Boerenaanvoerders te Pretoria onder handeld hebben ..Zij hadden echter nieits te verliezen zoo zij gingen onderhandelen De ondéir handelingen gaven, hun g.el'egjenheid le ervaren wat de Engelsche regeering thans wi 1 .en hoever zij gaan wil in haar wensch. om vrede te sluiten. Die hou ding der Boerenaanvoerders was han dig. Want twee dingen zijn mogelijk of de Engelsche voorstellen zijn zoo aannemelijk dat een referendum noo- dig is om na te gaan of het goéd is zo aan te nemen; of zij zijn onaanne melijk en in dat geval willen de Boe i'enaanvoerders aan hun weigering kracht bijzetten door de oommancDo's zich vóór heit voortzetten van den strijd te doen uitspreken. In dit laatste ge val zal de strijd worden hèrvat, met ite meier toracht, omdat er nieuwe geestdrift zal zijn ontstaan. Die twee de opvatting is, naar mijn meening de ware. Dr. I.eyds zet dan uiteen, dat de En gelsche vioolrsitellenj niet zoo kunnen zijn, dat de Boeren zich er, onder de gegeven omstandighedjen. mee kun nen vareenigen. Juist omdat de Boeren aanvoerders de voorwaarden onaan nemelijk vinden, zijn zij. zonder de leiders in Europa te raadplegen, naar hunne command, teruggegaan, omdat zij daardoor tijd winnen, en omdat een weigerend antwoord, door de comman do's gegeven aan geheel Eur. zal doen zien, diat de Boeren nog lang niet ont moedigd zijn, maai- vastbesloten den strijd vol te houden. Zij zullen de wa pens weder opvatten, en onder aan voering van De Wet, Botha en De la Feuilleton. Aau den voet der Bergen. Naar het Duitsch van SOPHIE CH. VON SELL. Adalbert wild'e het lijkje medeneinm naar Bremen. „Laat hem hier rusten' smeekte Walburga, „aan den voet der bergen, gelijkend op die, waar wij el kaar leerden kannen". Hij stemdle hierin toe. De begrafenis was voorbij. De wei nige dieelri©menden hadden zich ver wijderd. Alleen de ouders stonden nog aan het graf. Het was een frissche morgen. Nevels stegen op uit h'et dal en omfloersten die bergen. Schimme rend glansten de stéile rotsen, 's Nachts hacl het sterk gesneeuwd1. Walhurga's Mile dwaaldie in het rond en keerde tel kens weor terug naar het stukje grondls, dat nu het geliefde kleine lichaam bevatte. „Laat. ons hier van elkaar afscheid Rey daden verrichten die de wereld zullen doen verbaasd staan...... Terwijl de meeste Engelsche bladen nog isteedis beschouwingen bevatten ren de Engelsche colonnes waren ontwe ken. Onder de 22 gevangenen, die bij ko lonel RochfoPtfs verrassing van Schweizer Renecke op 15 April zijn over de mogelijkheid van het tot stand gemaakt, bevinden zich een broeder komen van vrede in Zuidi-Afrika, be-| van generaal De la Reij en een bro- yat de Times' een artikel, dat wel <jgr van generaal Koek. in staat is ook aan de meest optiimisti-| 'j'e Kroooraas in den Oranje-Vrij- sche beschouwingen den bodem in te kt a at, verraste, een patrouille een Boe slaan. Het blad! zeit daarin, uiteen ren-lager. Vijf Boeren werden gedood welk standpunt d'e Engelsche Regee ring bij de vredesonderhandelingen inneemt. Hoewel de minister Balfour in hot Huis weigerde op die vraag van O'Kelly te antwoorden., schijnt cite „Ti mes' 'omtrent de plannen en voorne mens van de regeering ingelicht te zijn. het artikel toch heeft een zeer officieus karakter; de klauw van den leeuw is er duidelijk in te bespeuren. „De Boeren zijn niet in staat om met ons te onderhand-eten, om dk een-, zijn<m en M K M vouttage reden dat zij ons mets kun- t6r])ij de de stadl plunderen<leZatal.dag n aanb.edlm wat wij zelf met kun- nacht om half een telefoneerde de ten nemen. W.j verlangen naar wren hoo(draacht mij, dat er ruiters bij de, maar w.j z.jn vodr allea yalstbeslo- onze mjjQen T ten een vrede te to ontstaan die kijk TOOTbiikwamj rapportLrde de duurzaam en krachtig Indien zulk wach, dat zij zes biJ magazijn kon onderscheiden. De Beers" zoeklicht speelde in alle cn 20 gevangen genomen. Een nachtelyke schrik. De Daily Mail maakt een uittreksel openbaar uit een brief uit Kimbeniey, dd. 30 Maart 1902, waarin men leest. „Ik heb tot vandaag gewacht om mijn brief te eindigen, daar wij Vrij dagnacht (Goeden Vrijdag) een schrik hadden. De Boeren kwamen uit alle richtingen op ons afzetten, alle maga Indien zulk een resultaat niet te verkrijgen is, zijn wij volkomen bereid; om den, strijd voort te zetten, totdart het laatste Boe ren-commando uit het veld verdreven „Schalk Burger en zijn gezellen we ten wel, dlat de onderwerping geen na- deelen voor d'e meerderheid der Boe ren ten gevolge hebben zal. Slechts die ou die B o eren-oligarch ié zal van de voorrechten en de macht, cffie zij op zoo schandelijke wijze misbruikte, worden beroofd!". Het blad 'meldt dan verder, dat vol gens dé Engeiische eischen aan die Boeren gedurende eenigen tijd h'et zelf. riichtingen en torn het op hen gericht werd, verstrooiden zij zich en galop peerden weg dooi- de versperring die zij omyéi-gehaald hadden. Gisteren nacht heb ik zoowel de blanke ais de /inlandsche (wachtposten v.erauMreïd j en was ik den geheelen nacht net hen in touw, maar de Boeren vertoonden zic-h niet; wij waren anders gereed om ze te ontvangen. „Weinig verwachltte. ik dat ik de plaats opnieuw zou te verdedigen hebben, meer dan twee jaren na het beleg. Ik heb gisteren een lang ge- bestuur zal worden ontnomen; maaa* f „mw. ;,v wi™* j m sprek gehad mat den commandant, zij zullen m de plaats daarvan een - „v, h,J van meening, dat er tegen IMei verlichte, eerlijke en beschaafde re- ■eering" krijgen. De hulpbronnen van het land1 zullen worden ontwikkeld; nieuwe spoorwegen worden aangelegd; door geldelijke ondersteuningen zullen de verwoestingen, die van den oorlog het gevolg zijn, worden, hersteld; de krijgsgevangenen zullen worden terug gebracht naar ZuidlAfrika, zoodira voor hunne ontvangst woningen zijn ingericht ,en de bestraffing der rebel len zal, met enkele uitzonderingen, beperkt blijven tot het ontnemen van het kiesrecht. Buitenlandsch Nieuws. Uit Zuid-Afrika. Lord Milner vertrok Maandag naar Kaapstad. Een groote drijfjacht is Zondag geëin digd. Zeven colonnes onder Bruce Ha milton veegden het land schoon van de Standerton-lijn naar het gedeelte van de Delagoa-lijn tusschen de stations Van der Merwe en Groot-Olifantsrivier. Het resultaat is nog niet bekend. De Boeren onder Alberts en De Lange bevonden zich naar gemeld werd, binnen het cordon. Kitchener seinde 21 April, dat de Boe- nemen, Adalbert", sprak zij eindelijk. „Vaarwel en leef gelukkig". „Walbua-ga d'at wenseht gij mij?" „Waarom zou ik je dat niet wen- schen? Ik gevoel geen haat meer tegen je. Die is verdwenen door het be wustzijn van eigen zware schuld. Vraag mij niet verder: ik wensch je alles goeds. En nu laten wij scheidén". „En toch moet ik je vragen: wat zal met jou gebeuren, Walburga? Waarheen denk jij te gaan? Ik heb het recht dat te wagen. Je zult mij toch toestaan je moet voor je toekomst te zorgen." „Waar ik heen ga weet ik nog niet. Vooreerst blijf ik nog wat hier om door dokter Steiner onderwezen te worden in die ziekenverpleging-. En dan armen, zieken en ongelukkigen zijn er overal. Hen wil ik voortaan van dienst zijn. En wanneer het mij ooit mag gelukken een menschenleven te redden, dat zijn ondergang nabij was, dan zal ik mij overgelukkig ach ten. Wat ik voor mijn eigen onder houd noodig heb, bezit ik in het erf deel mijner ondier?. En nu nog eens, vaarwel, en God zegene je wegen!" Zij reikte hem! de hand. Hij hield ze vast.. „Walburga," zei hij einde lijk, „toen ik kwam wees ie mij op geen 500 Boeren meer in het veld zul len zijn. Lord' Roberts "heeft dat al 18 Maanden geledén gedac-ht of ge zegd dat hij het dacht." De Boenden die Kimberley dezen nachtelij kern schrik hebben aange jaagd, zullen behoord hebben tot het commando van de Villiers, dat vol gens Engelsche berichten een paar weken geleden van zins was om zich over te geven. De verkiezingscampagne in Frankrijk is in vollen gang; en de agitatie wordt met den dag ernstiger. Die toon der eandidaten en van de artikelen in pers wordt heftiger, prikkelender en sma- lender; en op menige meeting wor den de partijen handgemeen. Merkwaardig is het optreden van den heer Jules Lemaitre, de apostel van het nationalisme, dé voorzitter der Ligue pour la Patrie Frangaise. Met groeten ophef had deze een ont hulling aangekondigd. Nu die einde lijk gekomen is blijkt het echter een mager beestje te zijn. De heer Jules Lemaitre verhaalt: ii '-0p 1899, den de vergankelijkheid. Alles hier herin nert er aan. Wat gelijkt deze plaats op die, waar wij elkaar leerden ken nen wie zou ons toen gezegd heb ben .dat wij eens zoo zouden schei den!" Een verachtelijke trek kwam om haar mond, toen zij hem hare hand onttrok. Verwachtte hij een harts tochtelijk afscheid van de vrouw, die hij steed's had geminacht, toen hij haar bezat? Wilde hij een berouw hui chelen, dat bij niet had of dat een plot selinge opwelling van leed was? Bei den konden en wilden niet terug. Adelbert zou lichter ademen als hij thuis gekomen bij zijne familie, naast zijne rijke bruid zou plaats nemen. Onwillekeurig richtte Walburga zich fier op. Maar haar bleek, schoon ge laat was weer even rustig als te vo ren. toen zij antwoordde: „Het is goed, dat wij de toekomst niet kunnen voor- uitloopen. Maar de vervlogen tijd staat voor ons als een onwankelbare berg. Daarnaar moeten wij opzien diit geeft te denken. Vandaag denk jij met de vergankelijkheid afge rekend1 te hebben voor altijd. Schijn baar nemen wij geene herinnering me de vam dat, wat eens bestond'. Doch als ie verre van hier, nog een sprankje dag voor het begin van het proces te Rénnös, gaf Waldeck-Rousseau zijn minister van oorlog, Generaal De Gal- lifet, het besliste bevel, om dén offi- ciren van den krijgsraad de wet voor te schrijven. Om dit bevel te doen in trekken schreef De Gallifet een brief aan den minister-president, waarin hij zefided'at het leger eenstemmig was in zijn tegenstand en dat het vol gen van het gegeven hevel een uitda ging zijn zou, die beslist tot een ne derlaag zou leiden. De onvemnijdelij- ke veroordeeling van Dreyfus zou al leen d:oor het buitenland' werdén ge wraakt, en als de Regeering de beves tiging van het vonnis van 1894 niet wilde aannemen zou men twee par tijen krijgen: aan de eene zijde het leger, het land en de Kamer, aan dé andere hert kabinet, de Dreyfusards ein het buitenland. Wanneer men Gaillifets waarschu wing in den wind had geslagen, zou hij1 zijn ambt hebben nedergelegd. Waldeck-Rousseau had dus geen an dere keus dan zich te onderwerpen en stelde zich tevreden met het ve,rleenen van gratie." De nationalistische peis meent, dat deze onthulling nu builen kijf den val délr regeering en de overwinning dei- nationalistische partij ten gevolge zal hebben. Onzijdig Amerika. Volgens de „Herald" zegt kolonel Crowder in zijn rapport over het kamp te Chalmette, dat dit geregeld werd ge bruikt als stapelplaats van voorraden voor het Britsche leger in Zuid-Afrika. In de laatste dertig maanden stond het depot onder bestuur van Britsche officie ren die geen uniform droegen, noch ooit van de wapens gebruik hebben gemaakt, doch cheques, ontvangbewijzen enz. heb ben geteekend als officieren van het Britsche leger met vermelding van hun rang bij de onderteekening. Gedurende dezen tijd betaalden zij ongeveer acht tien millioen dollars voor paarden of muilen en vijftien millioen 'voor voeder en andere voorraden, hetwelk alles werd verscheept naar Zuid-Afrika, voor 'tmee- rendeel in transportschepen die der Brit sche regeering in eigendom behoorden of door haar waren gecharterd. Kolonel Crowder kon geen enkel be wijs vinden voor pogingen tot werving van recruten, rechtstreeks of doorslink- sche middelen, op Amerikaanschen bo dem door Britsche officieren. Algemeeno Berichten. De „Times" verneemt uit Washing ton dat president Roosevelt het kamp bij Chalmette ni'et als een schending der neutraliteit beschouwt. De „Times" ontvangt uit Petersburg het bericht, dat d'e Russische minister van onderwijs, Vamnofsky, ontslag ge nomen heeft. De Russische Regeeringisbode meddJt: De minister van buitenlandlsche zaken achtte het, op grond dér artikelen van de wet betreffende het nemen van maatregelen tot bescherming der siaatsordé "en: der openbare rust voor gevoel aan vervlogen tijd zult gewaar worden, denk dan aan dit kleine graf, aan den voet dei* bergen, waarin een onschuldig, verstooten, maar nu lukkïger knaapje rust". Haar stem stikte in de keel. Vlug keerde zij zich om en schreed naar het dorp Een, kromming in den weg onttrok de geknakte, eenvoudige vrouw aan de blikken van haar gewezen echt genoot, nu dén bruidegom eener gran- dé dame noodig, de behandeling van het proces wegens den moord op wijlen dien mi nister van Binnen 1. Zaken Sipja- gin aan een krijgsraad op te dragen, met toepassing van het standrecht. „Central News" verneemt uit New- York, diat oen syndicaat, aan hert hoofd waarvan Pierpon Morgan staat, aan dé Chineesche regeering gevraagd heeft om een spoorwegconcesste van Peking naar Tsjang-hai.-key. Een Amerikaan, Denry genaamd, is daar prins Tsjtng heiast miert hert aan leggen van een waterleiding voor Pe king. Er komt in de gespannen verhou ding tusschen Zwitserland en Italië niet de minste verandering. De blad'en hebben het vreemde gerucht verspreid, dat de Duitsche Keizer uit zichzelf zou hebben aangeboden om te trachten langs vriendlschappelijken weg het schil bij te leggen, doch d'e „Tribuna" komt dSt nu tegenspreken als zijnde voorbarig. Hoewei bedde regeeringen de betrekkingen tot de wederzijdsc.he gezanten hebben afgebroken, worden ze tusschen de beide gezantschappen voortgezet en alle zaken wordlen afge daan. De Italiaansche regeering heeft op voorbeeld van de Zwitsarsche dezer dagen aan de Belgische rogearing vea*- zo-cht 'haar gezant t.e Bern op te dra gen dé belangen van de Italianen in Zwitserland) te behartigen. Da Bel gische regeering heeft hierin toege stemd. Van 27 Juli tot 1 Augustus zal te Freiburg een internationaal katholiek sociaal congres worden gehouden. De besturen van de katholieke marman en werklieden-vereenigingen in Zwit serland hebben de organisatie op zich genomen. Dit. congres zal allereerst zijn een huldigingssamenkomst voor Paus Leo XIII, wegens zijn werkzaam heden op sociaal gebied; voorts is het doel om het denkbeeld van het inti nationale arbeidersrecht wat verdea* tot verwezenlijking te brengen. Men bedoelt natuurlijk een -specifiek chris telijk airbeddérsrecht, „bezield door de grondbeginselen van de christelijke moraal". Bene Nederlandlsche in Engeland schrijft aan de N. R. Ct„ dat zij Zon dag in dé kerk de Boeren Ivo orde ver gelijken „bij Satan, die nooit een ge heel leger diurft aanvallen, maar steedis, verscholen achter een paar rots blokken, op de loer ligt voor kleine troepjes om die aan te randen: Zij zijn de gevaarlijke vijand die ons overal in 't leven vervolgt". De Duitsche Keizer heeft die beurzen diie Cecil Rhodes voor Duitsche studen ten aan Engelsche hoogescholen be stemd heeft, aangenomen. Het Deenscho Landsthing heeft met 34 tegen 30 stemmen hert voorstel van de meerderheid aangenomen, dat de bslissing over dien afstand van de Deensche Antillen aan de Vereenigde Staten uitstelt, 'lot na stemming over den afstand door de kiezers voor de koloniale raden dier eilanden. De Ameri'kaanschie staatssecretaris Hay en de Columbiaansche gezant tee kieudiuii Woensdag bet traclaat, dat voorziet in de overdiraebt aan de Ver. Staten van de rechten verbonden aan den bouw van het voorgestelde Pana makanaal. Hél tractaat is gelijk aan het onlang9 geweekende protocol. J. J. de Kuster, den 17en April jl. door de arrondissements-rechtbank al hier wegens diefstal van konijnen ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, is van dit vonnis in hooger beroep geko men. Stadsni euws Haarlem, 24 April 1902. De heer Blom, directeur van onze gcmeenteliehtfabrieken, zal Woensdag 30 dezer voor de leden van de Haarlemsche Handelsvereenigiing een rede houden over die fabrieken, in verband! met de directe en indirecte voordeel'en., die van haar te wachten zijn -voor de gemeente en voor de in gezetenen. Onjuiste begrippen wil d'e heer Blom daarbij trachten weg te nemen cn den indruk vestigen bij zijne toehoorders, dat ieder burger van Haarlem wel doet mert belangstelling voor dé onderne ming te koesteren en aan haren bloed naar zijn krachten mee te werken. Wij vestigen de aandacht op eene Openbare Lezing, welke op Zon dag a, s, voor de ..Véroeniging gewijd aan het. ondea*zoek op geestelijk ge bied" alhier, zal woi*dm gehouden ln de Gehoorzaal van hert gebouw van den Protestantenbond, ovér ,,üe ertische beteekenis van het Spiritualisme." Zie de advertentie in dit nummer. Bij den 1 Mei aanvangendeu Zomer, dienst blijven van liet buurtverkeer uitgezonderd de treinen 8, 14. 22 en 38 van Haarlem en 39 en 63 van Am sterdam. Uit de Omstreken. Yelseii. Door G. Mïnkema alhier, is een ver zoek gericht aan B. en W. tot oprichting van eene smederij, op het perceel sectie C 487. Te IJmuiden zijn heden 2 gevallen van typhus voorgekomen en wel in 2 gezin nen, in de Keizer Wilhelmstraat. Halfweg. De Verhuring van het grasgewas van den Rijnlandsohcai of Spaarndam- merdiijk heeft in totaal opgebracht f 8613 of 189 minder dan het vorige jaar. Binnenland. De toestand der Koningin. Uit Het Loo meldt men: Ondanks het regenachtige weder ging Prins Hendrik Woensdagochtend vroeg tijdig uit om daarna de lessen te volgen van professor Kraemer, die in den mid dag weder naar Utrecht vertrok. Ook de Koningin-Moeder maakte in de laatste dagen wandelingen ln het park achter het lustslot. Naar medegedeeld wordt, heeft Dins dagavond de commissie van orde voor de Groote Beurs van Koophandel te Rot terdam het volgende telegram ontvan- gei van den president der Goederen markt te New-York: „Aan den president der Beurs te Rot terdam. „Wij wenschen onze diepste belang stelling te betuigen in de ziekte van de geliefde Koningin Wilhelmina, en onze welgemeende hoop uit te spreken dat Zij spoedig moge herstellen. BARNES, president der Goederen markt te New-York". Uit naam der commissie, bovenge noemd, hebben haar voorzitter (de heer Jos. Jacobson) en haar secretaris (de heer E. P. de Monchy Rz,) per telegram de volgende dankbetuiging aan den heer Barnes gezonden: „De Rotterdamsche Beurs betuigt ha ren oprechten dank en stelt grooten prijs op de hartelijke sympathie, welke uwe Goederenmarkt op zoo vriendelijke wij ze heeft kenbaar gemaakt voor het her stel van onze geliefde Koningin Wilhel mina". Van het Loo wordt nog gemeld, dat Hare Majesteit zich bij voortduring krachtiger en opgewekter gaat gevoe len. Men seint ons uit den Haag: H. M. de Koningin bracht den nacht rustig door. Het verloop der temperatuur geeft geen reden tot bijzondere opmer king. De voedselopname bllfft voldoende. De buitengewone ambassade van H. M, de Koningin hij d.c nicer* (l'erjarigvcfrkktoing van den Koning van Spanje zal tegen 7 Mei naar Ma clrid vertrekken. De nieuw benoemde minister-resi-. dent aldaar zal tegen dien tijdi rned<» op zijn post aankomen. Het gezantschap bij de kroning vaa Koning Eduard van Engeland zal ca. 1 Juni naar Londen vee-trekken tot ver vulling zijner missie. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Men schrijft uit Den Haag: Het gebouw, waarin de schilderijen, teekeningen en andere voorwernen yooi

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1