Apothekers exaateii. Blijkens een mededeeling In de „St.- Ct.' zal in de maanden Juni en Juli ge legenheid bestaan tot het afleggen der examens voor apothekersbediende. Zij zullen worden afgenomen te Am sterdam en Zwolle, op 3 Juni e. k. en- volgende dagen. Zij die tot die examens wenschen te worden toegelaten, onverschillig waar zij metterwoon gevestigd zijn, worden uitgenoodigd daarvan vóór 15 Mei e. k. schriftelijk opgave te doen. Zij die te Amsterdam wenschen geëxa mineerd te worden, behooren zich te van- het echtpaar S. de gemoederen zeer in beweging had gebracht Men dregde eenige dagen' tevergeefs in de grachten in die buurt, maar niets werd gevonden. Dinsdagmiddag echter zag men het lijk van mevrouw S. in de Muidergracht bij de Lepellaan, dicht bij het pontje, boven drijven. Men ging dadelijk op deze plaats dreggen en vond ook spoedig het lijk van den eveneens sedert Woensdag ver misten man. Natuurlijk speelde een en ander zich af onder een zeer grooten toeloop van nieuwsgierigen. Nadat de familie belde lijken herkend hadwerden deze per mand wenden lot den inspecteur voor het ge-1naar het politiebureau Jonas Daniël neeakundig Staatstoezicht voor Noord- Meiierp,ein overgebracht ten einde ge- Hollajid, dr. J. P. Dozy, te Amsterdam,schouwd 10 worden, en zij die Zwollo verkiezen, tot den in specteur voor het geneeskundig Staats toezicht voor Overijssel cn Drenthe, dr. M. W. Pijnappel, te Zwolle, met overleg ging van pen extract uit de registers van den burgerlijken stand, waaruit blijkt dat zij den leeftijd van achtt'jn jaar hebben bereikt. Annexatie van een hank. Te Bolsward in de St. Martinikerk der Ned. Herv, gemeente staat sedert 1699 een antieke bank, regeeringsbank gehee- ten. Deze bank is gemaakt op kosten van de leden van den magistraat en met bij drage uit de gemeentekas. Daarvoor werd afgeschaft een jaarlijksch collation, wat steeds een groote som eischte. In 1816 heeft de toenmalige vrederechter A. Al- berda en 1848 mr. B. J. de Kok, kanton rechter, aan den gemeenteraad verzocht om mede in die bank zitting te mogen hebben. Beide verzoeken werden inge willigd en er werd besloten in dezer voe ge, dat zitplaats zullen hebben: „eerst de burgemeester, dan de wethouders, dan vrederechter (kantonrechter), dan de leden van den raad en dan de secreta- ris." Door verandering in den gemeente raad werd 20 jaren geleden weinig ge bruik gemaakt van de bank en namen kerkvoogden en notabelen het besluit om de bank te annexeeren. De gemeenteraad verzette zich hiertegen, behield de ei gendomsrechten op de bank, doch stond kerkvoogden en notabelen toe om mede in de bank zitting te nemen. De houding die enkele kerkvoogden en notabelen, korte jaren geleden benoemd en onbekend met de rechten van de stad, aannemen, hebben den gemeenteraad de volgende motie doen aannemen: „De raad der gemeente Bolsward, dank be tuigende aan den heer Elsma voor zijne mededeeling omtrent de regeeringsbank in de St. Martinikerk, en zijne verdedi ging van do rechten van den raad, stelt er prijs op. dat die rechten, volkomen blijven gehandhaafd." Telegraafwet. Naar men verneemt is een herziening der Telegraafwet in bewerking Ongeval. De heer J. K., uit Assen, die per mo torfiets den weg van Assen naar Rol de passeerde, nam bij een bocht van den weg den draai te kort, tengevolge waarvan hij in" volle vaart tegen een boom aanreed en zwaar lichamelijk tótsel bekwam. De onderkaak werd verbrijzeld. Hij moest per kar naar Assen vervoerd worden. Niet waar. Nader blijkt, dat lang niet alle an tiquiteiten van den heer Dekking te Broeit in Waterland eergisteren ver brand zijn. Het voormamste is gered, o.a. de geheele vorvameling, die deze heetr bij testamentaire beschikking vermaakte aan H. M. de Koningin, indien deze ze zal gelieven aan te ne men. Reeds bij de Kroningsfeesten deed de heer Hekking aan H. M. de Ko ningin een prachtige «antieke kast, van den admiraal Tromp afkomstig, ten geschenke. De kostbare verzameling Indische wapenen en uitrusting bleef ge spaard- Relletjes. Zondagavond hadden er in Kl&rendal, tengevolge van het. arresteeren van eeni ge beruchte personen door de politie, allerlei relletjes plaats, waarbij de poli tie met de blanke sabel moest chargee ren en zelfs revolverschoten loste. De aanhouding van een persoon wegens een geval van straatroof gaf Maandagavond aanleiding, dat de relletjes weer begon nen. Het publiek verzette zich tegen de arrestatie en een te hulp komend hoofd agent werd met een knuppel zoodanig op het hoofd geslagen, dat hij bewuste loos neerviel. Ook een der agenten werd aan het hoofd gewond door een steen worp. Het gepeupel verzamelde zich daarop voor het hulpbureau van politie in Klarendal en bombardeerde het, waar op met de blanke sabel door de agen ten een charge gemaakt en het volk uit eengejaagd werd. Vier burgers liepen daarbij verwondingen op. Maatregelen worden genomen om her haling der relletjes te voorkomen. Rechtszaken. Liever de hoed dan zijn vronw. Zondagnamiddag zagen wandelaars op den Schelmschen weg te Arnhem, hoe een hoertje, die, met een pijp in den mond. naast zijn vrouw voor hen uit liep. plotseling zijn vrouw bij 't hoofd greep .onder den uitroep: „Daor zou 'k mien eigen wief verbrande!" Wat was gebeurd? Een vonk was uit de pijp in den hoed der vrouw gevlogen en, door den wind aangewakkerd, aan het smeulen geraakt Hoed en haren w ren al deerlijk geschroeid. Tot eenige voorbijgangers zei ons boertje: „!k hè toch nog liefver, dat de hoed verbrandt as 't heufd van 't wief'. Op hol. De gebroeders B., uit Haastrecht, zouden huiswaarts rijden. Door het breken van één der leidsels ging het paard op hol; P. B. sprong uit de til bury, doch viel van don dijk naar be- nedlon, cn wel zoodanig, dtat hij spoe dig overleed!. De andere broeder bleef etil zitten, totdat bet paard in het dorp tot staan werd) gein-acht Cacao eii Chocolade. Door de directie van Rademakers' Ko ninklijke Cacao- en Chocoladefabriek te ScheveninRcn, is een groot terrein aan tfen Beeklaan te 's Hage gelegen, aange kocht. waarop de nieuwe, met de nieuw ste machines in te richten fabriek, die de dubbele oppervlakto van de oude fa briek aan de Havenkade zal beslaan, zal worden geetlcht. Met den bouw, die onder den architect W. B. van Liefland zal geschieden, zal weldra worden begonnen en met kracht worden gewerkt. Intusschen voorziet de hulpfabriek te Scheveningen in de be hoeften. Een markies. Uit Amsterdam schrijft men: Wij zagen Dinsdag in de bank der beklaagden een van de grootheid zij ner familie vervallen markies, een heer van gevorderden leeftijd, de g-e- kleede jas dichtgeknoopt en een geel lintje in het linlterknoopsgat. De mar kies zegt, den koet op to halen met den in- en verkoop van kantoorbe hoeften, pennen en poüooden, maar is doorgaans van alle middelen ont bloot en gedraagt zich dan op zulk eene wijze, dat hij in «Jen loop zijns levens een maal of tien achter slot en grendel is geweest. Gevangenisstraf fen van zes maanden of een jaar noemt hij kleinigheden, waarmede eene loopende rekening met de justi tie als voldaan is te beschouwen. Een week óf vijf geledten maakte hij we derom zulk eene rekening met de ju stitie, welke hij thans waarschijnlijk met 3 dagen hechtenis en langdurig verblijf in eene werkinrichting zal hebben te'vereffenen. Intusschen is een keülner uit de Karsseboom aldaar het kind! van die rekening geworden. De markies deed de Karsseboom de eer aan van zijn bezoek en bestelde een halve flesch fijn© port en kort daarop een diner; het moest alles van het beste wezen. Na zich ab ovo ad malum te goed te hebben gedaan, liet hij zich nog een halve flesch portwijn brengen daarbij tien puike sigaren. Toen het echter op betalen aankwam, wierp hij zich met zekere voornaamheid achter over in zijn stool, zeggende, dat het betalen hem op dit oogenblik niet con venieerde. De maag van den mar kies was vol, maar zijn portemon- naie was leeg. In zoo'n geval is de materieele schade niet te herstellen; bleef slechts over de politie te halen en den markies Ie laten arresteeren. Aldus geschiedde. Ter terechtszistting bleek, hoeveel last de markies zijn familie te Am sterdam reeds heeft bezorgd. Schoor- voetendi erkende hij zijne vele kleine misdrijven van weleer. Thans eischte het O. M. 3 dagen hechtenis cn op zending naar een werkinrichting. De psendo-pleeeznster. Voor den Hoogen Raad is het cassatie beroep behandeld van een pleegzuster te .Amsterdam, door bet gerechtshof aldaar veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf wegens oplichting. Zij had nl. in haar costuum van verpleegster zich bij eenige personen doen aandienen en in strijd met de waarheid medegedeeld een arme weduwe, een nierlijdster, te verplegen, die behoefte aan versterken de middelen had. De verschillende per sonen hadden het verhaal geloofd, om dat het door een verpleegster gedaan werd, en haar eenig geld gegeven. Mr. J. Wolterbeek Muller, als advocaat voor haar optredende, stelde een cas satiemiddel voor. waarbij werd betoogd, dat van oplichting hier geen sprake kan zijn, daar de wet verlangt dat men zich geld doe afgeven hetzij door het aanne men van een valschen naam of van een valsche hoedanigheid, hetzij door listige kunstgrepen, hetzij door een samenweef sel van verdichtselen, niet echter alleen door het opdisschen van een leugen. Nu was alleen het laatste gebeurd en geen der in de wet genoemde middelen was aangewend. Conclusie O .M. 12 Mei a.s. het beheer van do naaml. vennoot-1 schap „Hygiëa"", maatschappij voor handel in ziekenverpleging-artikelen een der zeventien maatschappijen van No- Is van Wageningen. Deze naamlooze vennootschap, waarvan waren W. P. Noëls van Wa geningen presidetnt-cominissaris, fi- nantieel hoofdbeheerder, en A. E. J. Huart, directeur, werd bij vonnis der aarondissenïents-rochtliank te A'dam d.d. 8 Mei 1901 verklaard m staat van faillissement, met benoeming van mr. II. J. Biederlack tot curator. Uit bet door den curator opgemaakt rapport citeert de „Echio" het vol gende: ,,Op alle balansen viaidt men onder de baten geboekt de oprichtingskos ten en onder dit hoofd werden tal van gedano uilgaven of geleden verliezen geboekt, die niemand tot de oprich tingskosten kan rekenen, terwijl de afschrijving wegens waarde-vermiu- dering van dit zoogenaamd bezit be lachelijk laag was. Op alle balansen ook vindt men de exploitatiekosten als eene bate geboekt en onder dit hoofd wordt schier 'aiiet anders ge bracht dan hetgeen thuis hoort, op de onkostenrekening, namelijk uitga ven voor drukwerken, adveritentiën, reiskosten, salarissen, reclames, enz. terwijl zelfs voor waardevermindering van dit bezit bijna niets werd afge schreven. Op de balans per 31 De cember 1900 -zijn oprichtingskosten en expdoitatiek astten, welke fictieve baten zonderlingerwijze van jaar tot jaar in waarde toenamen, te zamen geboekt als vertegenwoordigende een waarde van niet minder dan f 53319.01 Onder de baten komt ook voor het ef fectenbezit van de thans gefailleerde, d.w.z. hare aandeelen „Vereenigd Aandeelenbezit", die aangemerkt wer den als te hebben een waarde van honderd percent van hun nominaal bedrag. Eindelijk werden de grofste onwaarheden gepleegd bij het op de balans brengen van den voorraad goe deren, alle goederen werden getax eerd, niet zooals het behoort, op hun inkoopsprijs, vermeerderd) met vracht en invoerrechten, maar op den win kelprijs, dien men bij veTkoop ervoor hoopte te maken, verminderd met 1% Op deze wijze was het mogelijk win sten te fingeeren over de jaren 1897, 1898 en 1899. Ik meen voorts te moeten wijzen op den post „Effecten in Portefeuille." 25.000 (balans 31 December 1899) en op den post „Aandeelen in Portefeuil le" f 100.000 (balans 31 December 1900) Blijkens de boekhouding wordt met beüde benamingen hetzelfde bedoeld, n.l. aandeelen in „Vereenigd Aandee lenbezit". De post op de balans van 1899 is ontstaan doordien de gefail leerde op 31 Juli 1899 via de Emissie^ bank f 25.000 dezer aandeelen heeft gekocht, en blijkbaar is deze aankoop alleen geschied met het doel de kas gelden der maatschappij te doen ver dwijnen en de Emiasiebank te ont heffen van de verplichting, om de op brengst der door haar verkochte aan deelen in de kas der maatschappij te storten. De gefailleerde beeft nooit eenige uitkeering op deze aandeelen „Vereenigd Bezit" genoten en de waarde dezer aandeeden is mij onbe kend. de 15 dagen oezig nielct en door het rapport, door mr. Biederlack uitge bracht, bekend uit verschillende ci viele procedures, die voor de Recht bank aanbangig zijn. Op de rol komen o.a. de volgende zaken voor: W. P. Noëls van Wage- ningen contra mr. J. C. Post q.q.; de zelfde contra mr. A. E. Modderman q.q. (curator faill. „Hollandia"); de zelfde contra mr. Biederlack q.q.: „Emissiebank" contra mr. J. C. Post q.q. (curator faillissement „Hollnud- sche Stoomdrukkerij en Uitgevers maatschappij^'); „Grond- en huizen exploitatie maatschappij contra mr. J. C. Post q.q.; Emissiebank contra m-r. Modderman q.q.; dezelfde contra mr. Biederlack q.q. (curator failliss. llygiëa); dezelfde contra contra mr. J. C. Post q.q. Als men hierbij in aanmerking neemt-, dat de Amsterdamsche recht bank 'reeds heeft uitgesproken von nissen tot faillietverklaring van de Maatschappij tot. exploitatie van het systeem Jacobi Victoria, De Bataaf- sclie Bank, De Amsterdamsche Kolen- maatschappij, Do Hollandsche Stoom drukkerij en Uitgevers-Maatschappij, Do Chemische fabriek Hollandia, Hygiëa, maatschappij voor handels- en zieken verplegingsartikelen, Che mische fabriek Hollandia, Buffet maatschappij Holland, dtn zal men moeten toegeven, dat de „bankierde- rtj" van den heer W. P. Noëls van Wagetningen der rechterlijke macht heel wat werk heeft bezorgd. De moord te Bussum. Do Amsterdamsche rechtbank. Dins dag uitspraak doende in de zaak van Jacobus van dien Heysteeg, verklaar- dfo hem schuldig: a. aan doodslag, gepleed op de 15 jarige Wilhelmina de Leeuw te Bus sum in den avond van 4 Februari 1902; b. aa npoging tot enz. met het ge noemde 15-jarige meisje, welk misdrijf waartoe hij vooraf zijn voornemen aan een der als getuigen gehoorde per aonen had te kennen gegeven niet was voltooidl door Omstandigheden onafhankelijk van beklaagde's wiL en wel doordat het meisje zich krachtig verzette; veroordeelde mitsdien den beklaag de tot gevangenisstraf voor den tijd, van twintig jaren. Uit de Arbeiderswereld kiezen door en uit de verschillende hoofdgroepen van, personeel, welke nader zullen wordt-n omschuw „dat deze organisatie zal hebben één orgaan, staande onder een nader aan te wijzen hoofdredacteur, die wordt terzij do crestaan d> «u* eene com missie van redactie, tc kiezen uit en door de commission bovengenoemd. ..Dat dteze wenscheüjkheid zoo spoe dig mogelijk zal worden behandeld in de ter conferentie aanwezim- orga nisaties, terwijl van den uitslag bin nen den kortst mogelijk'© tijd nder- ling zal worden kennis g.-grv. Daarna hadden eveneens zeer breede dfecussi- s plan's over <1 vi a. uf de nieuwe organisatie zich met parle mentairen of met politiekeu arbeid mag bezig houden. Algemeen was men van mecning dat', dewijl de dienstllijden van het spoorwegperso neel wettelijk zijn geregeld, ook adres sen richten aan regeering en volks vertegenwoordiging noodzakelijk was. doch dat partij-politiek moest zijn uitg ■•-!"' Als voorloopige grondslag voor de nieuwe vereeniging werd daarop even eens met algeineene stommen bepaald, dat die organisatie bedoelt. dl<mr nau were aaneensluiting van het personeel in diienst van spoor- en tramwegen,- met uitsluiting van godsdienstige en partij-politieke doeleinden te zijn een lichaam, waaraan de behartiging van alle, in hoofdzaak stoffelijke, belangen is opgedragen. BUITENLAND. De vereenigde vakvereenigingen in Denemarken besloten in een Maandag gehouden vergadering, dat de matrozen en havenarbeiders in alle Deensche ha vens van af heden den arbeid op de schepen van den Bond der stoomvaart- reeders zullen neerleggen, en dat de koetsiers, die belast zijn met het trans portvan wagens van en naar zulke sche pen, den 12en Mei het werk zullen sta ken, ten einde hiermede de verlangde overeenkomst met de reeders tot stand te doen komen. Sport en Wedstrijden. BINNENLAND Uit Enschede. De burgemeester van Enschedé heeft het houden van een betooging op straat op 1 Mei aanstaande geweigerd. De bur gemeester van Lonneker daarentegen heeft onder zekere voorwaarden vergun ning verleend tot het houden van een optocht mol muziek en vaandels op 8 Mei a.s. naar den Tol tusschen Enschedé en Hengelo. Duor de firma Van Heek Co. werden Maandag weer een 8tal nieuwe werklie den aangenomen; zij werden gedeelte lijk in do weverij, en voor een ander ge deelte in de spinnerij geplaatst. Twee personen, die zich ook voor werk aan gaven. zijn niet aangenomen. Zij werden op hun terugweg naar het staüon lastig Op dezelfde wijze .-eroweea m 1900 gevaiien, mon Klerp h6n met stemM In de Oldenzaalschestraat wandelden Het vermiste paar. De vorige week werd gemeld hoe in de Plantage te Amsterdam de verdwijning Noëls van Wageniti^en. Door de Justitie wordt titans een onderzoek ingtfcleld in verband met f 25.000 van de kasgelden d>r gefail leerde, doordien op 31 Juli i900 weer f 25.000 aandeelen „Veree.oea Bezit" werden aangekocht. Men khü gemak kelijk beoordeelen in hoov^rre deze handelingen in strijcr zijn met de statuten der vennootschap en in hoe verre de verliezen der Vennootschap daaraan te wijten zijn; ik houd' de qualificatie voor dergelijk oedrijf lie ver in de pen. Het is duiaerijk, dat hadden de aankoopen niet plaats, de „Emissiebank" op de balans van 31 December 1900 niet ale schti ideischer voor f 2.300, maar als schuldenaar voor f 47 700 ware voorgekomen, en van faillissement waarvan sprtke geweest. De overige f 30.000 van deze aandeelen „Vereenigd Aandeelen Be zit" zijn verkregen doordien de ge failleerde. naiuurlijk alweer via de Emissiebank, een gelijk bedrag van haar eigen aandeelen op 31 December 1901 daarentegen verruilde. Ook ach ter dezen ruil schuilt schurkerij: men vermoedde, dat de aandeelen „Veree nigd Aandeelen Bezit" niet te plaat sen waren en maakte zich alvast meester van aandeoLen der gefailleer de. die allicht door reclame met divi dend-ui tkeering eerder aan den man waren te brengen. In dezen schand- lijken toeleg is men blijkbaar door t faillissement van „Hygiëa" gestuit" In dit rapport van den curator zal wel een der oorzaken, zoo niet d e oorzaak gelegen zijn, dat de justitie thans een onderzoek naar de boek houding van de maatschappij „Hy giëa" heeft opgedragen aan twee ac c ou n tan is, de heeren E. van Dien en J. C. Post, dezelfden die met een der gelijk onderzoek waren belast naar dc administratie der naamlooze ven nooIRchap Chemische, fabriek „Hol landia". De feiten, waarop door den curator In ltet faillissement-Hygiëa de aan dacht wordt gevestigd, komen nage noeg geheel overeen met de hande lingen van Van Wageningen in zake de chemische fabriek „Hollandia" welke bet materiaal leverde voor het opstellen van die dagvaarding tegen van Wageningen, met het gevolg, dat hij door de Rechtbank werd veroor deeld tot 3 jaar gevangenisstraf. In hooger beroep zal deze zaak op 3 Juni voor het Gerechtshof te Amsterdam worden behandeld. Inmiddels zijn de handelingen van Noëls van Wagertingen ook reeds, behalve dcor de behandeling van de strafzaak, die.de rechtbank geduren die ze ondervonden heeft, zoowwcl door de misoogsten als nu weder door dezen brand, zoodanig verbitterd- dat de gen darmerie-commandant meende om assistentie te moeten verzoeken, ten gevolge waarvan een compagnie in fanterie Dinsdag daarheen vertrok. Maandagavond een 4tal der nieuwe beiders, in wier directe nabijheid geen politie. De menigte, die steeds de men- schen volgt, groeide spoedig aan. De politie zette later de straat af. In de dekenweverij werken thans 72 getouwen: in de grofspinnerij met de bazen die nieuwe arbeiders leeren, personen. Eiken dag bieden zich nieuwe arbeiders aan. Men verneemt thans uit zeer betrouw bare bron dat geen bemiddelingsvoorstel Is te wachten, daar het van dien aard zoude zijn dat de firma het niet zou aan nemen. Men meldt uit Den Haag: Indien aan de thans alhier staken de opperlieden geen uurloon van 23 cents wordt uitbetaald, zal getracht worden de werkstaking onder de op perlieden te dezer stede meer algemeen te maken. Een paar patroons hebben bereids toegestemd in de gevraagde lo ons ver hooging. Zondagmiddag had te Utrecht op verzdtek van het hoofdbestuur der Nederlandse he Voreeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, onder leiding van den voorzitter dier vereeniging. eene conferentie plaats van verschil lende organ isties van spoorweg-werk lieden, tonoinde de wenschefij kheid te bespreken van beëindiging van een Wielernieuws. Op de Friedenaubaan te Berlijn hebben de wedstrijden Zondag jl. niet het succes gehad, dat men er van ver wachtte. Het publiek was door de ijskoude temperatuur afgeschrikt en slechts matig opgekomen. In de 75 kilometer (met motorgang- making) met voorgift won P. Dickent- man van meet in 1 uur 16 m. 44 3/5 sec., 2e Rijser 2 rondten en 3e Sievers vele ronden achter. Tijdens deze wed strijd moesten Salzman en Heiny den strijd opgeven doordien die motorr-ij ders kwamen te vallen en de wielren ners eveneens; eén der motorrijders kwam zoo hevig togen een afsluit boom, dat hij zijn kaakbeen brak. Den 1000 M. wedstrijd) in 5 series en 2 halve beslissingen won W. Arend 2 Huber. met 2 lengten, 3 Kaeser Schilling won zijn serie, doch werd in detweede halve beslissing niet ge plaatst- De „Grand Prix" te Nantes. 1200 M. in 6 series repechage en halve beslis singen, werd gewonnen door Jacque- lin, 2. Jue, 3. Ruth, 4. Van den Bom. Meyers won zijn serie, doch werd in de tweede halve beslissing door Jue en Rutt gesltgen. In het tandem nummer kwamen le Jaquelinvan den Born, 2e MeyersRutt, 3e Mayer- Jue. Ter schrikkelijk. Maandag stond te Londen een wouw voor den politierechter, om zich te ver antwoorden voor den kennelljken staat van dronkenschap, waarin zij op den openbaren weg had verkeerd. De vrouw verontschuldigde zich met te zeggen, dat huiselijk leed haar aan den drank had gebracht. Een dochter van haar was ver giftigd, een andere dochter opgehangen, een zoon was bij een spoorwegongeluk omgekomen en een andere zat in een krankzinnigengesticht. De rechter liet de vrouw gaan. Zij heette Ansel 1. Een paar jaar geleden stonden de bladen vol van de geschiedenis harer dochters. De eeno had de andere met een vergiftigden koek om het leven gebracht en word er voor ter dood veroordeeld. Vergeefs trachtte de verdediging de ontoereken baarheid van de beschuldigde bij de rechtbank ingang te doen vinden. Het vermoorde meisje was ook simpel er» de moeder drinkt. Kwaadwilligen. Een station op de spoorlijn van P.i'bao naar Santander gelegen op de kade van Santander, is in brand gestoken door kwaadwilligen. De maire had geen ge hoor gegeven aan een verzoek, eenigen tijd geleden door een talrijken troep be- toogers tot hem gericht, om dat station met de bijbehoorende stapelplaatsen te doen verwijderen, omdat de tuinen langs de kade werden ontsierd door al die lee- lijke gebouwen. Station, bewaarplaatsen voor materi eel. goederenloodsen, alles Is In de asch gelegd. Reizigers uit Frankrijk, die daar waren aangekomen met de stoomboot Havana, hebben hun bagage zien opgaan in de vlammen. Pas na den brand heb ben de autoriteiten zich op de plaats des onheils doen gelden, hoewel ze volko men op de hoogte schenen te zijn van wat er gaande was. Dïl srhandelpk ge drag van de betrokken overheidsperso nen heeft groote verontwaardiging go- wekt. Voetbal De politie af. De Newvorksche politie was dezer dagen uitgetrokken om in heit. bcrucli te Tender Loin ven-schei dene speelho len te sluiten. Het eerste speelhol ont dekte men op den hoek van de 24ste str. en de 6de avenue N-i 'rmrhn A - e klop op de gebarricadeerde deur kreeg de politie ijoegang. In de speelzaal waren een aantal mannen die in ver dachte houding in lange rijen zaten en bij de komst van de speuragenten het gezang „Nearer, my God, to Thee" aanhieven. In een geweldige kachel snorde een groot vuur. waarin men nog verkoolde overblijfselen van speelkaarten en papieren kon. zien lig gen. De vloeken van de teleurgestelde speurders kwetsten gevoel van de vrome schare, en om niet langer in het slechtte gezelschap te moeten ver toeven. verlieten de leden van de „ge meente" zoo noemden zij zich onder protest het lokaal. De overrom peling was intusschen in de huurt be kend geworden en voor het huis had zich een groote menigte verzameld, die de agenten naar een ander heken J speelhol vergezelde. ITier gebeurde weer hetzelfde, alleen met dit verschil dat het gezang met orgelmuziek werd begeleid. Toen de dusgenaamde voor- De onbesliste voetbalwedstrijd voor1 den Engelschen Wisselbeker werd) Za terdag j I. op de Crystal Palacebaan S*n&er te#ren de politie gezegd had dat te Londen tusschen ..Sheffield United" An "«ro^Horincr h" wn- en ..Southampton F. C." overgespeeld zij de eer had de vergadering bij te wo- •"•e.JSKS nen< van de eerwaardige en oude loge eindigde na een harctnekkigen van de Zonen der Deugd, dropen de agenten maar gauw af om een eind strijd niet 21 in het voordeel van „Sheffield^', dat met do rust do leiding had 1—0. Door verschillende omstandighe den wais het bezoek niet zoo groot als men verwacht had en kon dSt slechts op een 37,000 toeschouwers geschat wor den. Bij hun terugkeer te Sheffield wer den de overwinnaars in triomf met een fakkeloptocht afgehaald en door| den lord Major op het stadhuis feeste lijk ontvangen. Gemengd Nieuws. De bevolking verbeterd. aan hun mal figuur te maken. Letteren en Kunst. Mevr. BfannBouwmeester verzoekt, mede te deelen. dat het rucht als zou zij naar Gent gaan, i waar is. Vervoig Stadsnieuws, Protestvergadering. In eene Maandagavond in het ge bouw „St. Bavo" gehoudjen protest vers adermg der miliciens dur lich- Unsen l&yo, 9b can woiu ituel aigo- mebiie sten urnen eene moLm aangeno men, waarin werd geprotesteerd tegen au deu munster van De correspondent van de N. R. Ct. te Boedapest schrijft 26 April: De gemeente Alfalu, etn hoerendrop1 i^rvoomenieii in cT'provincie Csik in Zevenbergen j oorlog om dm «lichuugeu uoyuiaais ^triid welke iaren lanir ffftvnfwrH ic nvpr °e1e-en brandde do" 23April gedeel- voor herhalingsoefeningen onder de L.uor m Mntw.itin/L. ,i.u,f JL? d,~ lelijk af, on op den 24en en 25en April wapenen te roepen en besloten deze brak de brand telkenmale opnieuw j mode ne zenden aan dien voorzitter uit. zoodat de geheel© gemeente een 1 der Tweede Kamer, welks leden tevens d,3 vraag of centralisatie dan wel fe deratie de vorm der organisatie voor de werklieden in het betrokken be drijf moet zijn. Tegenwoordig w'aaen. behalve het hoofdbestuuir der genoemde vereeni ging, do hoofdbesturen der Vereeni ging van Machinisten Eendracht maakt Macht, der Vereeniging van Tractiepersoneel Ons aller belang, en der Vereeniging van wegwerkers en rangeerders Verbetering door Veree niging, welke drie laatste vereenigin- g< ii thans reeds federatief verbonden zijn. Na zeer uitvoerige discussie werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De vergadering, tien 27en April 1902 te Utrecht gehouden door de verschil lende hoofdbestuursleden der vereeni- gingen E. ni. M„ O. A. B.. V. d V en N. V. S. T.. oehoord de besprekingen welke van weerskanten zijn gevoerd, sp. eekt als wenschelijkheid uit, det die organisaties zullen worden ont bonden en dat ilaarvoor in de plaats treeck een nieuwe organisatie, waarin alle categorieën van personeel kunnen zijn vertegenwoordigd; staande ouder één. hoofdbestuur hetwelk wordt ter zijde gestaan door commissies, te' prooi dar vlammen geworden is, i waarhij de inwoners alles wat zij be zaten verloren. De burgemeester, die zijn woon plaats in eene andere gemeente heeft verscheen den volgenden dag om in opdracht van heit provinciaal bestuur geld onder de mensehen to verdeden waarin hij evenwel door de inwoners zeiven verhinderd werd; die hem bi] zijn komst toeriepen: Wii zijn geen bedelaars! Wij verlangen geen aal moezen. Wij zullen allen vennoorden die ons tot bedelaars gemaakt hebben. Daar eenige winkels en de pastorie de niet pannen en niet met hout ge dekt waren, gespaard gebleven waren. Was het volk van plan deze te plun deren en het kostte aan de gendar merie veel moeite om het vólk in be dwang te houden; de ruiten van dte de pastorie werden ingegooid, niette genstaande de pastoor, eraaf Mikes, jaarlijks de inkomsten zijner bezit tingen geheel onder de armen verdeelt. De bevolking is door al de ellende verzocht worden de bekende motie van den heer 1 er Laan aan te nemen, welke intrekking dier gewraakte be paling beoogt. Vei dei- voerde op deze vergadering het woord de heeren Mr. F. J. Troel- stra en de heer Eekha.it, van Amster dam, bestuurslid van' hel landelijk comité. Eertgeuoomde zette in breede trekken nogmaals de zaak uiteen, tor- wijl de laatstgenoemde schetste wat gedaan moest, worden waum r de mo tie-Ter Laan werd verworpen. Z. i. moesten er dan gedruki-. i..i ulieren aan belanghebbeudien worden gezon den, waarop de bezwaren voortsprui tende uit het gehuwd zijn: het hebben van een aantal kinderen, het uitoefe nen van een eigen zaait etc.. moeten word'en uiteengezet, en een verzoek worden gdaan om vrijstelling. Ont vangt- de ruims'er nu du;z»n<ten van dieze verzoeken, dan zal hij er wel licht van afzien de lichting 95 nog onder de wapenen to roepen. Van de 2588 handteckenngen, welke nu reeds verzonden zijn, zijn 1569 van gehuwden, meerendeels vaders van kinderen, 167 onghtrwde kostwin-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2