„Be Kleina Kapel", I TelBloi 1.617. Tweede Blad, Warmoesstraat 14. N.6.de VLEESHOUWER&Cu. I „De Kleine Kapel". .«O et. behoorende bij „Hfflarleim'a Dagbïad" van Donderdag 1 Mei 1902. Me. 5778 Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, doen te weten, dat het/le Suppletoirs kohier voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dezer gemeente, dienst 1901, ter invordering van den daarop voor komenden aanslag op lxadten aan den Gemeente-Ontvanger is ter hand ge steld, en dat de aangeslagene ver plicht is, zijnen aanslag op de door hem volgens art. 23 dei' verordening op de heffing van deze belasting ge stelde termijnen, te voldoen, alsmede dat afschrift van het kohier van be dien gedurende vijf maanden voor een ieder ter plaatselijke secretarie 4e Af- deeltng ter lezing is nedergelegd. Haarlem, 28 April 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd; DE HAAN HUGENHOLTZ, L. B. De Secretaris, PIJNACKER. De BURGEMEESTER van Haar lem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het op den 25en April jL executoir ver klaard vo lj aars-kohier No. 11, AfcL VI, 2e ged. op de Personeele Belasting dezer gemeente, dienst 1902, op heden aan den ontvanger der directe belas tingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 28 April 1902. De Burgemeester voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ L. B. steller ontving hier zijn geld en kon gaan. Hij zag echter nog, dat de heer zich begon uit te kleiden. Natuurlijk vond do besteller de houding niet alle- daagsch; wijl evenuM een bestel/Ier meer niet-alledaagscbe diingen onder vindt en personen aantreft, ging hij betaald was hij, hete een hoofdzaak was zijns weegs. De heer zou er wel thuis hoorei), dacht hij. Omtrent, half vier kwam een zoontje des huizes in de achterkamer een hoe pel halen, en stond niet weinig ver baasd, daar een hem onbekendi heer gemakkelijk in een leunstoel te zien neêrgevleid. Zoontje haalt Papa, die in den be ginne den kleine niet gelooft op diens bewering, ,,öat een vreemde heer in de achterkamer zat". Toch volgt Papa ten slotte en is even verbaasd als zijn jongen, over het in een mooi grijs costuum, zich in Papa's huis bevin dend vreemd mensch. Een zijden hoogen hoad stond op tafel. De heer des huizes vraagt natuur lijk, wat mijnheer eigenlijk verlangt, waarop het antwoord fuftt: „Niets, maar ik kom hier logeeren en blijf twee maanden hier". De heer des huizes was natuurlijk eil een weinig verwonderd over zoo'n onverwacht zich te logeeren aanmel den van een onbekende. Evenwel, het raadsel werd spoedig opgelost. De logeergast was in de meening daar in huis nog d'e familie een zwager aan te treffen, die hij er lange jaren vroeger hadi aangetroffen en bij wien hij meermalen als welko me gast logeerde. De heer vertrok een paar uur later weelr met denzelfden besteller als kruier naar den trein en naar zijne Heimath. Hij wist toen dat hij niet goed was terecht geweest. Het verder raaictseJiachtiga in het geval kunnen wij niet oplossen. S ta d s n i e u ws westen en gelukkig voor nem, dat de notaris vergunning gaf. om dit per ceel voor de tweede maal te veilen. De zelfde man huurde het nu in voor f 340. Met dat al verloor hij toch nog 20 gulden en had dus zeker geen ge lukkigen dag. Een en ander wekte in groote mate den lachlust van het tal rijke publiek. Een wraakzuchtig paard. Een voerman van een kalkoven bij Hennes ba-acht een paar dagen gele den een lading steenen weg. Voor zijn kar Hop een afgebeuld paard:, dat op den weg naai' Hennes herhaaldelijk door den voerman hevig geslagen wercj, Nadat de vracht te Rennes was gelost, wilde de man het dier afspannen, doch het paaird toonde zich weerbarstig ging op hol en reed. in volle vaart de stad in. Eenigen voorbijgangers ge lukte liet, het dier tot staan te bren gen en het paard liet zich kalm terug brengen, maar nauwelijks zag het den voerman, die mot de zweep in de hand kwam aanloopen, of het pakte hem met de tanden in de borst lichtte hem van den grond, wierp hem vervolgens legen de straat en ging ten slotte op hem liggen. Een groot aantal perso nen moesten al hun krachten aan wenden. om den voerman uit zijn ge vaarlijke positie te bevrijden. De toe stand van den man is zeer zorgwek kend. Gisteren wferid'en weder twee ingelijfde miliciens dier lichting 19Ö2, voor Gedeputeerde Sta/ten ge bracht, om krachtens artikel100 der militiewet 1901 eene herkeuring teon- dergaan. Oesters. Op Texel hebben de voornaamste oesterhandelaars zich onderling ver bonden om veór October geen oesters op te koopen. Dit is geschied ten ein de het misbruik te weren, waarbij in den gesloten tijd naar oesters wordt geviscbt. Bij Vonnissen van de Arrondiesements Rechtbank te Haar lem, d.d. 29 April 1902, zijn in staat van faillissement verklaar: lo. Ph. C. Friskorn, vleeschhouwer te Zaandam; 2o. P. van Hinte, bakker te Halfweg vroeger te Amsterdam. In beide faillissementen is rechter commissaris de rechter jhr. mir. R. de Mare es van Swinderen. In het jaar 1901 hebben 'n deze gemeente plaats gehad: vijf uitslaande branden, vier en twintig beginnende branden, acht binnen branden, en vijftien schoorsteenbran den, weLke allen door spuit 10 en den slangenwagen (gezamenlijk of afzon derlijk) soms door enkele manschap pen, zijn kunnen worden gebluscht. Klokken zijn niet behoeven te wor den geluid. Binnenland, Hy was niet terecht. Wij lezen in de N. Tilburgsche Crt. van Zaterdagavond: Gisteren-middag kwam hier aan het station met den trein van 2 uur 13 een heer, in bet zwart gekleed, met hoo gen hoed.Als bagage hadl hij een kof fer, naar men aan het zich daarop be vindende billet meende te zien van 85 kilo. De heer gaf de bagage aan een be steller. en antwoordde op diens vraag waarheen: „vooruit maar". Bij eeni- ge hoeken vanstraten werd de vraag herhaald, waarop hetzelfde antwoord volgde. Eindelijk kwam men voor e® hee renhuis. De heer gaf nu het bevel stil te staan' en den koffer binnen te dragen. Door de keuken waar geen dienstbode was, die, wijl men aan het dineeren was, bediende, droegen zij te/zamen den koffer in een achterkamer. De be Dat gebeurt meer! Op een der drukste punten in het midden eener stad met 200.000 zielen wordt een straat opgebroken. Langs een draagbaar spoor worden er keien vervoerd in ijzeren kipwagentjes. Twaalf uur. De wagentjes blijven, leeg en gevuld, staan waar ze staan. Zeven man van de negen gaan weg. Dan komt een bende kleine jongens uit school ziet de wagentjes de verlokking is groot even een zetje hoera, 't wagentje vol keien gaat in beweging de pret is gaande heen en weer rijden, op- en afsprin gen, gejoel, (gejuich voortdurend levensgevaar voor de kinderen. Aan t. eind van de straat zitten twee man, eten hun boterham, zien 't spel letje aan.kalm, onverstoorbaar. „Ben je gek, jo wat ka' mijn dat En daarnaast staan twee agenten. Zij praten doodbedaard, over wie weet wat, hooren of zien geen jon gen. De een is „vaste post," mag niet van zijn plaats; de anderk weet niet wat zijn taak iis. Er schijnt een eind aan het spelle tje te zijn gekomen misschien door dat, de jongens honger kregen. En er schijnt geen ongeluk te zijn gebeurd. Toch is zoo iets wel gek in 't liart van een .groote stad. tocht van 11 dagen voi ellende, zijn deze ongelukkigen één hofmeester en acht kleurlingen te Dominica aangekomen. Van de 31 andere men- schen is nog niets gehoord. De boorwerktuigen in den Simplon-tunnel zijn weer aan den arbeid. Groot bezwaar wordt nog altijd ondervonden van het water dat door de tunnelspleten stroomt en 1000 Uters in de seconde bedraagt; maar men heeft den afvoer zoodanig kunnen leiden, dat de arbeid geregeld kan worden voortgezet. Het water geeft overigens het groote voordeel, dat de temperatuur diep in den tunnel van 89 tot 70 graden is gedaald. De aannemers hebben go-eden moed. op den bepaalden tijd (Mei 1904) ge reed te komen. Chineosche quaestie. Volgens een Laffan-telegram uit New- York van Zondag, waren daar 200 Chi- neesche koelies aangekomen, die door een Chineesch syndicaat naar Johannes burg worden gezonden om daar in de mijnen te werken. Slaagt de onderne ming dan volgen er meer. Men herinnert zich, dat een voorstel om Chineezen in Rhodesië voor de mijnen in te voeren op den tegenstand in dat gewest zelf af gestuit is. Zal men in Transvaal nu ook nog de Chineesche kwestie krijgen? Om de snelheid te meten, waarmee de kogels door da lucht vliegen, wa ren op bepaalde afstanden ramen opgesteld, waarin zich dunne draad- netten bevinden, waardoor de kogels moeten heendringen, tengevolge waar van hun snelheid niet in het minst wbrdt benVloed. In verbnding met ideze draadMetten staan electrise he draden, die aansluiten aan vernuftig ingerichte uurwerken, z. g. snelheids meters. Onder die kanonnen bevindt zich ook het reuzenkanon, dat op de we reldtentoonstelling ie Chicago ver bazing en bewondering heeft gewekt door zijn enorme afmetingen. Het kanon staat ongebruikt op het schiet- fitóirrein. Ingewandszi elite. Verreweg de meeste kleine kinderen die sterven, leden aan ingewands ziekten, als gevolg van ondoelmatige voeding. De Lage kindersterfte in Zwe den en Noorwegen is voor een goed deel te danken aan de loffelijke ge woonte der moeders ook der rijke om hare kinderen zelve te zoogen. De kleinkindersterfte in enkele groote steden van Duitschland is 82S9 ->Gt. voor de kunstmatig gev'oede zuige lingen. Een andeA zeer merkwaar dig bewijs is d'e ervaring gedurende liet beleg van Parijs, 18701871; de algemeene sterfte was toen verdub beld naar de kindersterfte met 40 pCt. gedaald, als een ge volg van de omstandigheid dat d!e moeders, door het gebrek aan ander voedsel, gedwongen waren,, haar kin deren zelve te zoogen. Waar kunstmatige voeding onver mijdelijk is, moet daarop in elk geval zeer zorgvuldig worden toegezien. Er wordt in die richting tegenwoordig hard gewerkt), maar het vraagstuk is buitengewoon moeilijk en er schui len nog overal onzekerheden en ge varen, die wij niet kennen. Een alge meen goed middel kan niet worden aangegeven en ook niet worden ver wacht. De toepassing, naar gelang van de omstandigheden, zal altijd komen voor de verantwoordelijkheid van den behandelenden arts. Zijn liond is meer waard. Een tooneelspeler te Keulen had van politiewege een mark boete ge kregen, omdat hij zich zelf, en een boete van tien mark, omdat hij zijn hond niet had aangegeven. Hij lokte daarop een gerechtelijke beslissing uit, daar hij zich beleedigd gevoelde dat men zijn hond hooger had aan geslagen dan zijn eigen persoon. De schepenrechtbank verwees heon ter zake van deze beleediging naar den opperburgemeester die de boete be seffende het niet aangeven van den hond had vastgesteld, maar verlaagde overigens de boete van tien mark tot twee mark. Zijn hond is dus altijd nog dubbel zooveel waard als hij zelf. Be kleinste, tot dnsrer bekende, bacil. Do heer Voges te Buenos-Ayres heeft, zooals ,,la Nature" mededeelt, den klein sten tot dusver bekenden bacil ontdekt. Deze mikrobe is zóó klein, dat men haar eerst bij 1500-voudige vergrooting begint te zien. De influenza-bacil, die ook bui tengewoon klein is. is in vergelijking met de nieuw ontdekte een ware reus. De mikrobe wordt gevonden in de won den en abscessen. die bij het Zuid-Ame- rikaansclie vee dikwijls voorkomen, en die de uiterlijke symptomen zijn van eene ziekte, welke aldaar „manquea' vordt genoemd. Vooral het jonge vee wordt er door aangetast, en toont dan eene sterke neiging tot mankgaan. De walgelijke lucht, welke deze won den verspreiden, is ook eigen aan de relncullures van den bacil. Muizen, rat ten en konijnen zijn voor zijne inwer king onvatbaar, maar de Guineesche big getjes de ongelukkige proefdieren bij uitnemendheid bezwijken na inenting binnen 1 of 2 dagen: na hun dood vindt men den bacil in het hart en in alle ove rige organen. De bacil ontwikkelt zich ook buiten toetreding van de lucht, maar verschilt van andere anaerobiën, zooals die van den tetanos en het milt vuur, door dat het pathologisch effect uitgaat van den bacil zelf. en niet van de door dezen voortgebrachte toxin en. Gelukkig is deze bacil alleen des zomers gevaarlijk; in den winter heeft men. vol gens den zegsman van „la Nature." geen enkele maal de ziekte door inenting of door onderhuidsche inspuiting op ande re dieren kunnen overbrengen. Gemengd Nieuws. Een komisch geval. Het volgende vermakelijke geval deed zich op eene dei' deze week ge houden verhuring voor. Een landbou wer betaalde de huur van een perceel land. dat hij het voorgaande jaar in gebruik had gehad en kon dat nu voor 320 gulden weder inhuren: dat, was gulden meeir, dan de betaalde pacht. Dien voorslag wilde hij niet aanne men, niettegenstaande de man liet. weder graag wenschte te pachten. Het perceel werd nu in veiling gebracht en zoodra de afslager had geroepen: „Dit perceel is te huur voor drie hon derd," schreeuwde de man eensklaps in", maar wat viel het hem tegen, toen de afslager vervolgde „en 78 gulden." Nu was onzei boer geheel buiten Door een walvisch geramd. Een sloep met 9 man van de 40 van de bemanning van de Amerï- kaansche bark „Cathleen" is te Do minica in Wiest-Ihdjië aangekomen. Zij deden bet volgende treurige en merkwaardige verhaal van hun lot gevallen. De „Cathleen" was op de walvischjacht, doch werd, toen zij circa 1000 mijlen van Barbados ver wijderd was, door een walvisch aan gevallen. Zij hadden ee ngoeden dag gehad en drie walvisschen gedood en waren bezig die op te snijden, toen een andere eeer groote walvisch ge zien werd. Het beest werd gejaagd en door een harpoen getroffen. Na een vreeselijken strijd wist het beest echter los te breken en zwom iu dol le vaart tegen de „Cathleen" aan. Ver scheidene planken gingen uit de voe gen en het water drong in het schip. I Voor de drie uitzijnde booten terug 'waren, was het schip reeds gezonken. Intusschen was de vierde boot te wa ter gelaten met eenige provisie, waar in de kapitein en zijn vrouw en de overige mensclien hun toevlucht na men. Nu werd die provisie verdeeld over de vier booten, elke boot kreeg een zak beschuit en een vaatje water. Zij gingen tegelijk' weg, iiiaar .reeds den eersten morgen zag de sloep, d/ie te Dominica is aangeko men, de andere niet meer. Na een Een bfulelaarsvahvereenighig. Dezer dagen verschenen voor de correctioneel© rechtbank te Parijs ze ven bedelaars, die zich de kracht van liet vereenigingsleven bewust zijnde, hadden aaneengesloten tot een vak- vereen,iging en iederen avond de op brengst hunner operatiën deelden. De rechtbank oordeelde het bestaan hun ner vereeniging in strijd met de wei en veroordeelde de leden tot straffen, afwisselend tusschen 2 maanden en 2 jaar gevangenisstraf. Winter. In bijna alle deelen von Hongarije, waar in de laatste daven heerlijk leivte-wedier heeft geheerscht, is het weer plotseling gekeerd. Het is 'i nachts gaan wiezen en de vrucht, boonjen, die in vo'lten bloei staan, hebben veel geleden. "Schietproeven. Dezer dagen zijn op het sehietter- reïn van de firma Krupp te Meppen, in tegenwoordigheid van keizer Wil helm, den kroonprins en een groot gevolg, schietproeven genomen. De uitwerking van hel verwoestende gra- naatvuu/i' op pantserplateii was ge weldig. Bijzonder opmerkelijk waren de schietproeven op een torpedobooi, die volledig uitgerust was. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt dc Reu h niel^ansprakeiiik. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopy den inzender niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteurl Zoudt gij d'e goedheid willen hebben dit schrijven op te nemen; het behelst eenvoudig het verzoek of al uwe lezers kennis willen neuten van dc adverten tie in dit nummer: „Openbaar Beroep op Eerlijkheid" De persoon, die mij helpt meende dat mijn schrijven U toegezonden moest worden als advertentie, omdat Bet hier geen zaak gefldt van alge meen belang. Hat betreft slechts een beroep op rechtvaardigheidszin, in een heel klein zaakje, doch waarbij toch het bestaan van een mensch op het spel staat Met dank voor d'e plaatsing. Hoogachtend J. C. Jan se. Haarlem, 29 April 1902. Leliestraat 42. Elk zal wal begrijpen d'at noch dit schrijven noch de advertentie afkom stig zijn van mij, ook de kosten zou ik niet kunnen dragen. Ik word gchol- i door iemand, die lanes dezen weg licht hoopt te verkrijgen in de duis tere zaak. 4728. f 1000 4 Stoomtram Old- Pekela 100 4732. 2 A f 500 Aand. Stoomb. Mij. Zeelanden Bod, 4734. 5 A 1000 (w. o. gest. 10 Aand. Tweede Ned. Herv. Maatschij100 4736. 5 a (w. o. gest. 10 Aand. Derde Ned. Herverz. Mij. 100 4738 f 1000 3.5 Gem. Amsterdam (N. Amstel '98) 97 4740. f 3000 3 Gom. Groningen 92 4742. f 100 2.5 Gem. Haarlem, oude schuld 75 4744. 2 Aand. Lemmerboot 215 4746. 5 Aand. Ie Gron. Tram 100 4748. f 2000 4 Gem. Arnhem 102.5 4750. f 500 5 I,ot Oostenrijk 1860 f 975 Van de met aangeduide waarde zijn da coupons ook te Amsterdam betaalbaar. Desve-rkiezende kunnen alle fondsen worden geleverd of ontvangen bij de Amsterdamsche Bank, aldaar. Alle Provinciale- en Gemeente-Obliga- tièn worden steeds tot ae hoogste koer sen gekocht. Vragen en aanbiedingen worden kos teloos geplaatst. Bij uitvoering: provisie 1/8 pet. (50 cents per stuk als minimum). Alle opgaven te adresseeren aan den heer JULIUS OPPENHEIM te Groningen of aan de heeren JULIUS OPPENHEÏM Co. te Arnhem. Advertentiën. Nationale Crediet-Bank "gevestigd to Arnhem. Verstrekt voorschotten en bedrijfs kapitalen, ook op langen termijn van at t 500.tot elk bedi ag. lür:r»a.sa,fffc cle van ouuls bekende PROVINCIALE, GEMEENTE, WATER- SCHAPS-OBLIGATI ES EN VRA GEN EN AANBIEDINGEN VAN INCOU RANTE FONDSEN VAN JULIUS OPPENHELM Co. TE ARNHEM, GEVRAAGD. 1461. f 5000 3 1/2 Gem. Zutfen •86 93 1463. 5 Pref. Aand. Drentsche Kanaal Mij40 1465. 5 gew. Aand. idem 3 AANGEBODEN. 4426. 10 A t 500 Gew. Aand. Stoomtr. Oldambt-Pekela... 80 4502. 5 A J 500 (waarop gestort 16 Aand. Credlet-, Deposi to- en Effectenbatek Waal en CoBod. 4536. 8 aand. A f 500 volgest. Stb.- ondernem. „Concordia". Bod. 4560. 1 A f 25 Aand afd. IJsseloe- vers Geld. Overljss. Mij. v. Landbouw Bod. 4564. 5 Aand. A f 1000 Mij. Land- aanw. Friesclie Wadden Bod. 4616. f 5000 6 pref. aand. Ned. Margarinefabriek te Wee- nen Bod. 4618. f 2000 Aand. Surin. Mijn- bouw-Mij. Hermina Bod. 4634. f 1000 4 Prov. Noord-H'oI- la'nd 102 4650. f 2500 4 Gron. Harmonie 100 4684. 2 A f 100 aand- Arnh. Bad- veveenigingBod. 4674. 1000 p. st.Physical Institute te Londen Bod. 46S4. f 2000 7 pref. Aand. Arn- hemsche Petrol. MijBod. 4686. 2 A f 500 Aand. Straatw. Renswoude Barneveld-Zui- derzee Bod. 4698. f 5000 3.5 Gem. Hengelo (O.) 98.5%. 4704, 3 A t 1000 Aand. Centrale Bank voor Landb. en Nlj- verh. ex div. 1901 100 4706. 5 A f 1000 Aand. Rotterdam- sche Levensverz. en Voor schotbank, ex div. 1901. 105 4710. t 3000 3.5 Gem. Bergen op Zoom alsvoren 98.5 4714. t 2000 3.5 Gem. Hellevoet- sluis aJsvoren 98.5 4716. f 250 3.5 Gem. 's-Graven- zande99 4718. t 1000 3 Gem. Leeuwar den 91.5 4720. f 500 volgest. aand. Waal en CoBod. 4722. f 1000 aand. Stoomtr. Zut fen—Emmerik 95 A». SPRENG EIIS, Coufiseur. Cuisinier. Nieuwe Groenmarkt 24, AI a ga z ij u va Witte Goederen, Uitzetten, Luiermanden. Special, mnomiy vuat ;oa- tieren naar maat; JBiot» «langs Staal-Pastilltis zijn h$t besle eil goedkoopste geneesmiddel tegen Bloedarmoede ert Bleekzucht. Bet- lustopwekki-nd en versterkend, l'iij- per flacon a 100 stuks/0.40 pei 500 1.20, per 1000 2.-—. Verkrijgbaar bij J. J. üöppinger, Groote Houtsiiaat 447, Haarlem. 4 4 4 4 ONTBUT- -KOEK VERKAD££°"P ZAANDAM moet verpakt zijn in een blauw etiquet met den naam onzer firma- Voor winkeliers Verpakking in een gratis kistje, 48 stuks franco, gebruikelijke korting 444444444444 ÏVuillt Ion. kt aar het Duitsch van CLARA VIEBIG. 6) De avond is daar. Alles is vertegenwoordigd. De d'oan- haidl zit naast de slimheid, esprit naast flegma. Pikant lachen en zwaar brom mend „hm, hm"; goudpui'lende beur zen en wlndzuchtigie portemonnaietjes; schoonheid en schoon willen zijn; rtdr ders van den geest en lui, die noch rid der noch van den geest zijn tout Berlin! En daarover zweeft het genie van dokter Leopold Reuter, om al deze ele menten ond'er één hoed te brengen. En dat gelukt hem ook. Elastisch als een jongmensch glijdt die slanke oude man door de vertrekken; zijn witte ha ren, rondom zijn kalen schedel zijn ge friseerd en i'n de donkere oogen fon kelt de jeugd. Hij zegt een massa erg lieve dingen, maar hij liegt nooit, hij meent het werkelijk zoo; het is de onverwoestbare goede bui van zijn hart. dlie hem alle® laat zien in het roasklcurjgste licht Waar talent -is, ziet hij genie, waar geen talent is. zi'et hij minstens begaafdheid; oude dames komen hem voor mooi te zijn. geweest en d'e jonge vindt hij alle verrukke lijk. Schappelijke schilderijen zijn voor hem meesterwerken en afschuwe lijke cacochromiën nog altijd stera- mingsstukjes. Hij is in de wieg ge legd voor Maecenas; altijd' vol enthou siasme, begeesterd, zelfs blij te leven en anderen te laten leven. Vandaag woelde het in dtokter Reu lens artistieke vertrekken meer dan ooit. Zijn hoogheid zijn hoogheid! Hebt zijn hoogheid al gezien? Bent u al voorgesteld? Hoogheid hoogheid! De dames bogen als een bont tul- penbed'. waai* do wind overheen gaat, zijn hoogheid ging voorbij. Zijn hoogheid had den heer des hui zes onder den arm genomen, beiden waren als twee goeie winden met el kaar; zijn hoogheid betrekkelijk no.g vrij jong. zijn tamelijk eenvoudig ge laat had een zeer vriendelijke uitdruk king, en dokter Leopold Reuter straal-' die in al zijn hartelijke beminnelijk heid. Hij was vandaag kinderlijk blij. Nu bleven zij stilstaan bij een por tiere een jonge dame stond er tegen aan gedrukt en keek met schitterende oogen. Ha Reuter nam haar bij de hand, en trok haar dichterbij. Sta mij toe. hoogheid'! mejuffrouw Magda len a Langen, een jonge kunstenares, mijn bijzondere beschermelinge. Een heerlijke stem, een goddelijke voor dracht. Daar uw hoogheid zelf een uitmuntend artiest is, zal uw hoog heid zelf het. best, kunnen oordeelen. Juffrouw Lena Langen is naar mijn meening de beste Sohumann-zangeres van onzen tijd hooge poëzie, intie me liefelijkheid! Lena was "loeiend rood geworden, wei kende zij Reuters enthousiasme en zijn manier om in de overtreffende trap te spréken, en toch kwamen zijn woorden haar thans zoo waar voor, als zekere orakels. Met stralend gelaat zag zij zijn hoog heid aan. Deze glimlachte. „Ah zeer ver heugd', mejuffrouw zoo straks te hoo ren! Schumann. Schumann ah, Schumann is mijn bijzondere protégé! Maar zeg eens. beste Reuter" zijn hoogheid wendde het hoofd belang stellend naar de andere kamer wie is die dame? Die daar in dat rose cos tuum! Verblindend mooi! Och. stel me een aan haar voor!" Nog een beleefd glimlachje, een vriendelijk lonkje van Reuter »ze wandel dén weg. Dat was dus nu zijn hoogheid, en voor hèn zou ze zoo dadelijk moeten zingen Lena had opeens heelernaal geen pleizier meer er in. Ze hadi zich zoo ontzettend op dezen avond gespitst, ze kon den tijd niet afwachten, ze bad ongeduldig in baar kamertje rondge- 1 o open en had glimlachend geknikt te gen haar beeld in dten spiegel. Moeder bad bedrijvig en zenuwachtig om haar heen geloopen ,had pleizier in haar' dochter gehad, en boven aan de trap' nog geroepen: „Amuseer je maar. hoor. amuseer je! Heb je den sleutel? Ik blijf toch op. hoor, ik wacht op je. Zing maar mooi! Veel pleizier!" Pleizier?! Lena stak de lippan; vooruit en trok zich geheel achter de pot'li'ère terug; het liefst had ze zich ergens verstopt. Ze kon hier niet zin-, gen. ze voelde .hoe haar keel langza merhand werd toegeschroefd, en hoe haar hart begon te bonzen. O, kon ze meer wegloopen! Wat gaf zijn hoog heid! om haar gezang! Niets, totaal niets; zijn hoogheid keek liever naar mooie gezichten. Ontzettend! Ach, hoe treurig stond het met de kunst! De punt van Lena's laarsje stampte ner veus op den grond. In haar opren i woelde on krioelde het, en daar, in al dat lawaai, zou zij zingen? Een rauwe angst overviel haar. Als al die onver schillige oogen elkaar dom aankeken, als men zich heel dicht, heel dicht, maar ailcen uit louter nieuwsgierig heid, om den vleugel heen drong, wat dan? Men zou 'naar aangapen, men zou aardigheden op naar zeagen, zij was immers geen vbrnilncfemfe schoon heid; zijn hoogheid zou geeuwen, ea tersluiks naaY wat beters uitkijken. Een bitter gevoel jaagde Lena liet bloed uit d'e wangen en maakte naa- bleek. Haar knieën begonnen te tril len; zenuwachtig haalde zij snel ach tereen adem en slikte, haar keel was beelemaal uitgedroogd, ze drukte de handen ineen, ze waren vochtig en koud. Het was een marteling hrer tc zijn. Het gewoel hield plotseling op; een opvallende stilte was ingetreden. In haar buurt luisterde men: „Stilte muziek er wordt muziek gemaakt!" En nu hoorde Lena een gi egel end e meisjesstem: ..Wat jammer, nu moe ten we stil zijn. nu kunnen we niet meer praten! En een heer zei verdrietig en tamelijk luid: „Als ze nu maar be gonnen met het gejank, des te gauwer zijn we er weer af. Ik hoop maar dat ze ons niet te lansr zullen folteren! Lena beefde over haar gansche lichaam, neen, zingen kon ze hier niet! Vastbesloten schoof ze de por- tière terug; zo wilcïe heengaan, gauw weggaan Te laat! Vóór haar stond Reuter en bood haar galant de<n arm aan. „Kom, kindje, en avant! Excuseer, dames, beerén! Pardon zoo. dank u wel, nu kunnen wij er door." Met een bemin- nelijken glimlach schoof de heer des huizes tusschen de gasteu door, en trok Lena aan haar arm achter zich aan. Voor de deur der muziekzaal kond -n zij niet vorder, zijn hoog heid was binnen. „Pardon, pardon ai), excuseer mevrouw, zou ik even mogen passer- ren!" Reuter boog voor een omvang rijke. mot briljanten opgetooide dame. ..Dank u zeer. mevrouw ontzaglijk lief van u een Keetje plaats te maker voor mijn kleine nachtegaal!" „Charmant als altijd, zeer char mant! Wees u een beetje genadig bij dit schuchtere vogeltje, mijn beste me vrouwtje! De zon drfldl toch ook an dere sterren naast zich; werkelijk, ze moeten toch verbleeken door die glo rie!" Weer een buiging. De briljanten dame lachte en wiegde heen en weer. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5