Haarl. Handelsvereniging. de mede, dat haar mart den dienst morgens had overgenomen en hij dus voor het feit aansprakelijk was. Zij verklaarde, dat haar man de wekker niet gehoord had en zoodoende het verzuim had gepleegd, waardoor "c trein gepasseerd was, voor de hoo rnen waren gesloten. De man is door de maatschappij reeds gestraft me zeventig centen boete. De ambtenaar van het O. M. wees op het groote belang voor do veilig heid dat dc hoornen gesloten zijn op tijd, en vroeg 3 of 3 dagen. Een nieuwwoord. De „Volksba nier" schrijft: De sociaal-democratische werklieden- vereeniging ie Móekern, een voorstadje van Leipzicb, heeft een socialistisch ge meenteraadslid ..gemodood", omdat hij de inwijding eener nieuwe buurtkerk had bijgewoond. De beteekenis ervan begrijpt ieder, ilie de handelingen van het jonrrste congres der S. D. A. P. heeft gevolgd en wat daaraan vooraf ging. Misschien is iemand modooën over een paar jaar een even gemeenzaam woord als nu boycotten. Uit de Omstreken. Heemstede. Waren de hyacinthen alhier laag in prijs, de uitkomsten der tulpenveilin gen op Dinsdag jl. leverde hetzelfde resultaat op. De pakkers, d.z. de koo- pers, die naar het buitenland verzen den, komt dit ten goede, aangezien daar een redelijke prijs wordt ge maakt. Haarlemmermeer. De opbrengst van het vergunningsrecht te Haarlemmermeer, bedraagt voor 1902 t 1925. De hoogst aangeslagene betaald T 75, de laagste f 25. Het aantal vergunningen is 63. Door het bestuur van den Haar- lemuienneerpokter is aanbesteed: Het kroozen der tochten en vaarten der polders gedurende 1902. Ingeko men waren 12 biljetten. Het werk is gegund als volgt: Perceel 1. C. Degenaars, Hoofd vaart, 12.50, Dwarstocht 6.70, lengte- tocht 6.35. Perceel 2. J. Marsman, resp. 13.—. 7.50 en 6.25. Perceel 3. Gunning aangehouden. Perceel 4. J. P. Versteeg, resp. 12, 6 en 6.25. Perceel 5. C. Degenaars, resp. 13. 6.60 en 6.25, allen te Haarlemmerm. Varvolgens werd aanbesteed: Het onderhoud der grintwegen der pol ders, gedurende 1 Mei 1902—30 April 1903. Ingekomen waren 9 biljetten. Laag ste inschrijvers bleken te zijn: C. Gesneid, perc. 1 f 2488; J. B. Beem- sterboer, perc. 2. f 2347; P. Aalbers- berg, perc. 3a. f 1700; J. Burgers, perceel 3b f 1190. WJ. Wfamsteker, perc. 4 2545. Gunning aangehouden, Allen te H aarlemmerm eer. Binne nland. De toestand der Koningin. Men seint ons uit den Haag: De ziekteverschijnselen gedurende de laatste dagen bij H. M. de Koningin too- nen aan, dat ook het tegenwoordig tijd perk der ziekte naar wensch verloopt. Parlementaire Praatjes. In de beide Kamers der Staten-Gene- raal hebben gisteren meer dan eenmaal hartelijk gemeende bravo's weerklonken. Gelijk reeds werd gemeld, werden de zit tingen zoowel van de Eerste als van de Tweede Kamer door haar voorzitters met toespraken geopend. De heer Schjmraelpenninck sprak in den Senaat als volgt: „Mijne Heerent Ik behoef niet te zeggen dat door ons illen met buitengewone belangstelling is kennis genomen van de extra-nummers der „Staatscourant", die ons in de laat ste weken geworden zijn, naar aanlei ding van de ernstige ongesteldheid van H M. onze geerbiedigde en geliefde Ko ningin. Met angstige bezorgdheid werden die aanvankelijk ter hand genomen, maar ook met oprechte blijdschap, toen de hoop op een gunstig verloop der ziekte levendig werd. Hot lied was uit. „Laten we nu uit scheiden", zei ze tot Bredenhofer. „Nu al? O Doe u mij nu nog één plefzicr. zingt u mijn lievelingslied eens: ..Wer macht dich so krank?!" Hier" hij sloeg haastig wat bladen om „U kent het toch? Het is zoo mooi!" Zijn vingers streelden liefko zend de toetsen een paar vage ae- coordenhij neuriede: „Dasz du so krank geworden, AVer hat es denn gesmacht?" Zij schrok van de zwaarmoedige uitdrukkin- die zijn zooeven nog vruo- lijk gezicht overschaduwde. Toe, zingt u het juffrouw Lan gen. het hoort bij uw stem. „Dasz ich trag5 Todeswunden, Das ist der Menschen Thun; Natur liesz mich gesunden. Sie lassen mich nicht- ruimt" Nog dat ééne lied'!" Hij zag haar smeek end en verlangend aan met een vreemden, haar in verwarring bren genden blik. ,,Ik kan niet!" Zij liet het hoofd op1 de borst zinken. „Ut bm vandaag te gelukkig!" Ook van het hedenmorgen uitgegeven bulletin, waarbij het 1 weemaal daagsche bulletin door oen eenmaal daags vervan gen wordt, kon met blijden moed kennis genomen worden. Mijne Heeren! Ik meen in uw geest te handelen door u voor t. stellen uw voor zitter te machtigen Ilare Majesteit met de gevoelens die ons met het gansclie Nederlandsche volk bezield hebben en waarmede wij nog vervuld zijn met een eerbiedig schrijven in kennis te stellen en de Koningin te verzoeken die mede- deellng te beschouwen als een vernieuwd bewijs van de innige toewijding en ver knochtheid waardoor ook de Eerste Ka mer der Slaten-Genernal zich verbonden gevoelt aan de persoon van Hare Majes teit en aan Haar Huis." (Bravo's.) In de Tweede Kamer sprak de heer Mackay: „Mijne Heeren! „Na de sombere en zorgvolle'dagen, die het Nederlandsche volk doorleefde is het voorzeker voor ons allen een re den van groote dankbaarheid en blijd schap, dat thans bij voortduring gunsti ger berichten ons geworden omtrent den toestand van onze geëerbiedigde Vorstin. Nu het Hare Majesteit weder vergund is, ook blijkens de in de laatste dagen hij deze Kamer ingekomen Kon. besluiten en Kon. boodschappen, zich. al is het nog in zeer beperkte mate, bezig ie hon den met de behartiging van 's lands za ken. heb ik de eer u voor te stellen mij te willen machtigen, namens deze Ka mer Hare Majesteit de verzekering te ge ven. hoezeer wij gedeeld hebben in de algemeene droefenis bij de herige krank heid, die zich in don aanvang zoo hoogst ernstig liet aanzien, en hoezeer wij ons nu verheugen in de gunstige wending, die de ziekte heeft genomen, met onze beste wenschen voor een spoedig alge heel herstel van onze geliedo Koningin". Ook nu toejuichingen. En niet minder nadat de Minister van Oorlog zich, na mens de Reg., bij het gesprokene had aangesloten, mede de hoop uitsprekend dat God II. M .spoedig een volledig her stel zou schenken. Toejuichingen begroetten eveneens de verklaring van den Min. van Oorlog, dat hij, nu de heeren Lohman, Kolkman en Heemskerk een wetje hadden ingediend, lot wijziging der mllitlewet, waardoor de herhalingsoefeningen voor de lichtin gen 1895 en 1896 kwamen te vervallen, aan H. M. zou voorstellen de oproeping der lichting 1895 te schorsen. Toejuichingen eveneens toen daarna besloten werd de behandeling der inter pellatie-van .Alphen en de daarbij inge diende moties, te verdagen tot de behan deling van het gelegenheids wetje. De Eerste Kamer had inmiddels haar kleine agenda (ook de vroeger aange houden wet op de bevoegdheden der waterschappen) heëeindigd en was, tot vermoedelijk 26 Mei, uiteengegaan. De Tweede Kamer begon, met den re- geeringscommissaris prof. Van der Hoe ven aan de Ministertafel, de behandeling van het Militair Strafrecht en de wet op de krijgstucht. De algemeene beraadslaging, wel te verstaan. Zij werd geopend door denh.ee Duymaèr van Twist met. principieel® be zwaren: lo. tegen de niet-opneming van de in leiding, die een christelijken geest ademt, van het Reglement op de Krijgs tucht in het gewijzigde Wetboek; 2o .tegen de invoering van dezelfde rechtspraak voor marine als voor oorlog; 3o. tegen het ontbreken van de Raden van tucht; i i de regeling van het recht van reclame, waarmee wij een stap achter waarts doen, vooral omdat op de krijgs raden geen beroep meer toegelaten zal zijn. Daarna kwam de heer Hugenholtz aan het woord, die nog aleens door den voor zitter binnen de grenzen van het onder werp moest worden teruggeleid. Hij be gon met een aanval op de militaire recht spraak, vrucht van het militairisme, te gen welke afzonderlijke rechtspraak de socialisten gekant waren. Ook de juris ten; doch alleen de militairen wilden die absoluut behouden, Die rechtsspraak be ruste op dwang, gelijk hri geheele ïni- litairisme, waarin van t -wijding geen. van afkeer en minachting wèl sprake was. Het hiërarchisch stelsel was hiervan de schuld. Niet voor de verdediging des lands, maar voor het onderdrukken van Binnenlandschc onlusten diende ons le ger. Alle gevoeligheid moest voor de tucht wijken. Was dat Christelijk? Spr. wilde ook van deze plaats, ten aanhoore van het volk, de krijgstucht ondermijnen. De doodstraf en de hooge strafmaxima van dit ontwerp teekende het crimineel Den heelen verderen avond waren zij bij elkaar gebleven. Nu was het al laat. Buiten stond de maan als een mat glanzende schijf aan den hemel. Een lichte vorst had den grond hard gemaakt de straatsteen»? n waren hel dor wit en toch was niet houd. Bredenhofer sloeg Lena den kraag van haar sorti op. toen ze samen de deur uitkwamen. Zij huiverde een weinig. Binnen was het warm ge weest het vele licht al die men schen. en en Lena wist zelfs nau welijks, hoe hot haar te moede was. Gelukkig was ze in ieder geval, maar ze oudervond een vreemde ongedurig heid. een onrust, een koortsachtige op gewondenheid in dit geluk. Men had haar heel veel vleiende dingen gezegd; zijn hoogheid had haar lang en breed! over poëzie ge sproken en die begeesterde vriend en Maecenas had haar enthousiast de handen gekust: „Kindje, kindje, uit jou zal uog eens wat groeien, dat heb ik toch ook altijd! gezegd charmant en wat ziet ge er lief uit!" Verrukt kustte hij haai- de hippen van de vin gers. Hij had gel ijk ééu blik in 't voor bijgaan in den spiegel zij zag liet zelf ook, zóó lief zag ze er zelden uit. „Nu nog maar oen beetje geluk" I karakter daarvan. Bijkomende straffen konden naar believen worden toegepast. De mindere werd zwaarder gestraft dan de meerdere; ook hier klassenjustitie. Bovendien had men aan deze heele wet niets, bij gebreke aan een regeling der strafvordering. Tegen T uitblijven daar van protesteerde hij. De bijkomende straffen vooral gaven ook den heer Verhey den indruk dat de ze wetten zeer crimineel waren. Hij trachtte dat in bijzonderheden aan te tonnen, met erkenning evenwel dat er veel verbeterd was en dat de taak en de verantwoordelijkheid van den militairen rechter waren verzwaard. Het reglement op de krijgstucht achtte hij niet meer van onzen tijd en inzonderheid het recht van reclame niet behoorlijk gewaarborgd. Zoolang het militair procesrecht niet geregeld was, kon de heer Staalman niet medegaan met een strafwet, waarin z. i. christelijke beginselen werden gemist en waarvan willekeur voor de minderen stond te vreezen. Spr. weigerde voor deze weiten de verantwoordelijkheid te dragen. De ministers van justitie en oorlog en prof. Van dt?r Hoeven beantwoordden van de ministertafel de door de sprekers aangevoerde bedenkingen. De eerste gaf daarbij toe, dat herziening van de straf vordering aan de invoering dezer wet ten moest voorafgaan en beloofde een voorziening in dien geest. Voor het ove rige bestreed hij de meening, dat deze wet onchristelijk zou zijn; betoogde dat de nieuwe regeling beier was dan de oude; dat rechtsdwang noodig was, evenzeer als in de burgermaatschappij en wees er op dat in menig geval de meerdere zwaarder gestraft wordt dan de mindere. Ook de bijkomende straf fen werden door hem verdedigd als mid del om in de toepassing der hoofdstraf fen clement te wezen. Prof. Van der Hoeven wees er op hoe het denkbeeld van raden van tucht voor de zwaarste disciplinaire straffen op pracfische be zwaren was afgestuit. Hij deed uitko men dat het recht van reclame op superi euren met hooger beroep bij het Militair Gerechtshof thans beter geregeld was, ook door het vervallen van het voorloo- pig arrest. Hij bestreed, dat deze wet te crimineel zou worden Als een strafwet boek niet crimineel was, hield het op een strafwet te wezen, en ontkende be slist, dat de mil. rechter naar believen zou kunnen straffen. De minister van oorlog voerde aan dat deze wetten ook de positie van den minderen militair verbeterden. Krachtig protesteerde hii tegen den heer Hngenhdttz en diens aan vallen op de krijgstucht. Die tucht, die men poogde te ondermijnen, kon niet. ge mist worden. De militaire rechtspraak eischte verbetering, niet om de partij digheid der rechters, maar om de betere waarborging van de rechten der verde diging. Bij repliek antwoordde de Min. van Just, nog aan den heer Lohman, dat een reglement op d.e toepassing der krijgstucht gaarne door hém zou worden overwogen. De algempene beraadslaging is geslo ten G. Jr. Melk onderzoek. Eene door het hoofdbestuur der Noord- hollaaidsche Vereeniging Het Witte Kruis benoemde commissie, bestaande uit de heeren Van Ledden Hulsebosch te Amsterdam, A. H. Teljer te Alkmaar, B. H .Jurgens te Purmerend, en mej A. D J. Stoutjesdijk vroeger te Haarlem thans te Harlingen, die een onderzoek heeft ingesteld naar de deugdelijk lei.i van de in provincie Noord-Holland ver kocht wordende melk, heeft haar rap port uitgebracht, In het geheel werden 309 monsters meilk onderzocht, waarvan 166 onvoldoende werden bevonden, d. i. dus 53.4 percent. A cart. Examens Amsterdam. Met gunstig gevolg is af gelegd het doctoraal examen in de art- senijbereidkunde door den heer J. F. J. Hupperete en het iheor. apohekers-exa- men door de heeren C. Snuif. J. A. Loo- mans en F. VV. Tiebakx. Bevorderd tot doctor in de rechtswe tenschap op proefschrift ..Grondeigenaar en gemeenschap bij den aanslag van pu blieke werken," de heer G. \Y. Sannes, geboren te Meersen, en tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer M. A. van Booven, geb. te Enschedé. Borneo. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint onder dagtee-kening van Woensdag: De vijandelijkheden in de Boven-1 fluisterde ze onhoorbaar, en toon glim lachte zij en drukte de slanke handen tegen de gloeiende wangen. Haar oogen schitterden, brandden, haar mond praatte en lachte; ze zei dingen, die ze anders nooit zou gezegd heb ben. tintelend van geest, en midden er onder beet ze zich zelf met de blanke tanden op cte donkerroode onderlip niet M te vroolijk nu! Zij amuseerde de heele tafel; ze voel de de vriendelijke, ja bewonderende blikken, ze hoorde de complimenten, j en accepteerde ze met. .een naïef plei- zier. Allen waren goed, heel goed voor haar, en Bredenhofer vooral; hij week niet van haai- zijde. Ze praatten dan midden in het ge roezemoes zacht met elkaar als inder tijd in die spoorweg-coupé; dat gaf hun zoo een soort van eigen vertrouwelijk heid!. Dikwijls tot dien tijd had Lena aan de reis naar Berlijn gedacht, ze wou daar liever maar niet. meer aan denkon. Maar nu schaamde - ze zich in 't geheel niet moer; ze wist dat hij toch good) over haar dacht; dat sprak uit zijn oogen. uit zijn stem, uit zijn heele voorkomen. En nu was het haai- of zij altijd en altijd aan den reisgenoot had gedacht, als was al dien tijd niets anders in haar hoofd opgekomen. Doesoen zijn begonnen. 70 soldaten ideden een tocht, naar Toenibang Nan- goe. waarbij 2 gedood en 3 gewond werden. Zij keerden naar Priok Tja- hoe terug. Zij zijn nu ingescheept om. naar Bras Koening Lo gaan, waar cte pretendent-sultan verblijf houdt. Het blad teekenl daarbij aan: Wij brengen in herinnering, dat te Priok Tjahoe. in de afdoe ling Doesoe- landen 1 1/2 a 2 dagen stoomens boven cte hoofdplaats Moeara Teweh dier af- deeling gelegen, op den linkeroever der Barito. beuedenistroonis van de Mena- wiug. oniangs een controleur geplaatst is. die gesteund wordt door een mili taire macht van 150 man onder een kapitein en 3 luitenants, en bovendien de beschikking heeft over een korps gewapende politic-ambtenaren Bras Koening is gelegen, aan dc Mc. nawing. een linker-zijrivier van de Barito. De preteudent-sultan is de in le be doelde correspondentie genoemde Goesti Mohamad' Soman, zoon van Antassari, welke laatste con 7. der werkzaam aandeel nam aan den op stand tegen ons in de jaren 1859, '60 en '61 en pretendeerende rechten te heb ben op den troon van het, door ons vervallen verklaard? Bandjermasin- sche rijk, welke rechten thans nog dbor zijn genoemden zoon worden ge pretendeerd). Drankmisbruik. De gebroeders A., varken-kooplie den te Holten, keerden gisteren van de markt te Hellendoorn huiswaarts. Beiden waren onder den invloed van Sterken dlrank. Tusschen deze ge meente en Holten werd bij een ken nis even aangelegd en daar kwam men tot de ontdekking, dat een -der gebroeders dood op de lcar lag, ver moedelijk een gevolg van het drank misbruik. Lichting 1895. Het centraal comité der drie lich tingen deelt aan Het Volk mede, dat tot op 28 April inkwamen uit 46 plaat sen in Nederland 2676 hanclteekenin- gen. Deze 2676 zijn in ééne week ver zameld. Van 2588 bezit het comité statisti sche gegevenfe. Hr zijn 1019 onge huwd, van wie 167 kostwinners voor één en 13 voor twee huishoudens tot steun. Gehuwden zijn er 1569, van wie 566 met één kind, 342 met twee, 149 met drie, 38 met vier, 9 met 5, 6 met zes, 8 met 7, 1 .met acht kinderen, tezamen een getal makende van 1569 vrouwen en 1997 kinderen. Schat men de vrouwen en kinderen vaders en moeders, ongelukkige broers, zusters, enz. voor wie de kost winners wierkJen, op 1000 personen, dan worden door h:et oproepen van 2588 miliciens circa 4500 personen broodeloos. Circa 138 personen verklaarden za ken te drijven, die door hunne afwe zigheid te gronde zullen moeten gaan Er hebben er 194 het vooruitzicht hun patroon te verliezen, wat hun reeds is aangezegd. Een circus va.ii een Geldersch paardenliefhebber Wie per trein de reis van hier naar Arnhem maakt, schrijft de Zutph. Ct., zal bij de Steeg, ter zijde van den spoorweg een gebouw hebben opge merkt, dat den vorm heeft van een circus. Dat is het ook inderdaad, en we,L een circus van zeer bijzondere soort. Aan de Steeg, op de villa Boecop, een landhuis, dat in Normandischen si ijl gebouwd is, en daardoor direct de aandacht trekt, woont jhr. J. Brant- sen van Rhederoord, d'ie als liefheb ber en beoefenaar van paardensport een groote reputatie onder de paar denliefhebbers geniet. Teneinde een goede, gelegenheid te hebben voor die dressuui zijner eigene paarden, liet hij nabij zijne villa een soort van circus-gebouw zetten, dat reeds sedert eenigen tijd dienst doet. Daar herhaaldelijk bezoeken van beoefenaars der paardensport werden ontvangen en de Aanwezige lokali teit, daarop niet was ingericht, kwam jhr. Brantsen op het denkbeeld, om het gebouw te vergrooten en het zoodanig in te richten dat het den vorm kreeg van een gewoon circus rnet ruime arena en zitplaatsen voor liet publiek. Toen de partij ten einde liep, had Bred'cnhofer met klem gevraagd) haar naar huis te mogen brengen. „Het is zulk een sprookjesachtig geluk, dat ik u hier weer heb mogen ontmoeten, laai mij ten einde toe diaarvan profi leren. juffrouw Langen laat mij dat!" En nu liepen ze op straat; Breden hofer diichi naast Lena, het elegante stekje onder dan arm dien kostbaren pols half opengeworpen. Telkens weer rustte zijn blik op t meisje naast hem. Vau haar zacht gezicht was nauwelijks iets te zien. Het verdween geheel ond'er dfe groote. rose-wollen- muts; mevrouw Langen had die zelf gehaakt. „Ben u verkouden?" vroeg Lena. Ze waf blij, dat se iets kon zeggen. En toen. zonder een antwoord' af te wach ten: „Het is toch. erg vreemd, dat ik u vroeger nooit bij doktor Reuter gezien heb. Verleden winter was ik er ook vaak". „Maar ik nieil" Hij greep weer naar zijn jas en voelde aan de knoopen. „Verleden winter was ik in 't zuiden, een lichte longontsteking maakte een nakuur noodig. Maar nu bon ik weel beter!" Hij lachte luid; de heele straat kon het hoor en. Hoe vroolijk, hoe zorgeloos klonk Toen dit gedaan was, bestond de volgende stap in het engageeren van piqeurs, acrobaten, athleten, gymnas ten, clowns, enz. Hei. aldus ontstane circus „de Boe cop" is nu gereed en zal op 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9 en 1U Mei voorstellingen ge ven. waarin de hoogere circusdres- snur, springschóol enz. zal worden vc-irtoond, terwijl acrobaten, clowns, athleten. enz. afkomstig van de cir cussen Schuman en Rentz, oen slan- igenmcnsch, een dameszang- en dans ensemble, kortom, alles, wat in een groot circus te zien is, eeu deel van het programma zullen vormen. Jhr. Brantsen hoeft deze onderne ming niet op touw gezet uit winst- gejag. integendeel: de oplwengst der voorstellingen is bestemd voor dc Z.- Afr. Republieken. Ongetwijfeld is dit een zeer bijzon dere ondernleuving, die niet nalaten zal, sensatie te maken. Draadlooze telegraphie. Te Scheveningen is Woensdag door velen de tweede „demonstratie" bijge woond o.h. door de heeren Aug. Collette, hoofdingenieur der post- en telegraphie en dr. Bleekrode. Over deze proef wordt het volgende gemeld: Ten einde te demonstreeren met welke snelheid gemakkelijk geseind kan wor den. werden 70 woorden uit een toeval lig aangewezen Engelschen brief ter sei ning opgegeven. Hiervoor waren 6 1/2 minuut noodig; dus ongeveer 11 woorden per minuut. De teriigseining van dezelfde woorden uit de Everts en, die 51 mijlen verwijderd was, werd aangevraagd, en binnen 61/2 minuut werd het telegram zonder fout terug ontvangen. De heer Colette deelde zijn tevredenheid over dit experiment, den heer A. Weiss mede. De aanwezigen kregen daarna gelegen heid telegrammen met de Evertsen te wisselen en werd hiervan o, a. gebruik gemaakt door de echtgenoote van den kolonel-commandant. Daar men Maandag op den Evertsen, bij het dicht voorbijstoomen van den Hoek van Holland, last van contact had ondervonden met het aldaar "opgestelde draadlooze station, omdat men niet ver wittigd was, dat van daaruit beproefd zou worden contact te verkrijgen, werd op verzoek van dr. Bleekrode gister be proefd met een anderen toon (tune B.) verbinding te krijgen met genoemd sta tion. Tot tweemaal toe werd opgevraagd en geen teeken van antwoord werd ont vangen. Dr, Bleekrode verklaarde dit een merkwaardig bewijs van hét succes van „tuning" d .w. z. een toestel zoo af te stemmen dat alleen een evenzoo ge stemd toestel in staat is, in communi catie te treden. Bond voor Staatspensïoimeering Het tweede jaarverslag van den „Bond voor Staatspensionneering", loopende van 1 Sept. 1901Mei xyü2, vangt aan met de mededeeling, dat de Bond sterk vooruitgaat,, doch met leedwezen wordt melding gemaakt van het feit, dat in de grootste, plaatsen van ons land, vooral Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haar lem, het nog niet is mogen gelukken de leden in eene afdeeling te vereenigen. De toestand der financiën is niet heel gunstig; men kon niet altijd sommige deir afdeelingen den noodigen steun verlee- nen. Het ledental bedroeg aan 't eind van het vorig jaar: in twintig afdeelingen 1512, verspreide leden 198( totaal 1700 le den en nu, slechts zeven maanden latei-, zegt het verslag, 40 afdeelingen met 2808 leden, verspreide leden 239, totaal 3047 leden. Als bondgenooten worden vermeld de navolgendevereenigingen: ..Handwerks- bloei" (patroonsvcreenigïng) te Arnhem, „Werkmansvereeniging Arnhem": Typo grafische Vereen. „Arnhem"; Kleerma- kersvereenigin?" Arnhem: ,.Ned. Bond van Handelsreizigers", afd. Arnhem; „Ned. Rond van Handelsreizigers", Kan toor- en Handelsbediendenvereeniging" te Zutphen; „de Vrouwenclub" te Rot terdam; „Prot. Vrijz. Kiesvereeniging" te Purmerend. Apeldoorn. In den dienst van het kabinet d*r Koningin zal Zaterdag op het Loo de referendaris baron de Vos van Steen- wijk vervangen worden door den refe rendaris graaf van Bvlandt. Met ingang van Zaterdag 3 Mei wordt het gevolg van H. M. op het Loo d'ie lach! Moesten de slapeokten daar achter d*e gesloten jalouziên niet allen wakker worden'? Lena voelde hoe er in haar hart iets opsprong van vreugd)©; een dwaze, kostelijke vroolijkheid, die heelemaal geen reden had en ook heel niet vraagt „waarom?" maakte zich van haar meester. Ze d"eed een klein sprongetje vam ple-izier op het trottoir en toen nog een. „Hebt u het ook niet koud?" vroeg hij. ,.'t Koud hebben? Haïïa!" Die vraag bij die heerlijke lucht, dien heldteren maneschijn, bij die warmte, diep in haar. deed haar vroolijk lachen. En nu klonk ook haar lach helder en schaterend/ door d's heele straat. „Sst! We wordian nog gearresteerd wegens burengerucht! Hij drukte haar nog dichter togen zich aan. „Wanneer zien we elkaar weer, juffrouw Langen? Ik heb zoo dikwijls aam rnijn lieve reisgezellin gedacht; nu heb ik haar nauwelijks teruggevonden, of ik moet haar weer verliezen". Lena werd verlegen; het zweefde haar op d.e lippen, te zeggen: „Kom toch eens bij ons!" Zij meende daarom de bede duidelijk uit zijne woorden te hooren. maar ze dacht aam haar moe der. wat d'ie wel zou zeggen, als ze haar een vreemden heer op haar dak 1 vervangen door de navolgende hee ren van Hr. Ms. Huis: baron Taels vau Amerongen, kamerheer; kapitein- luit. t. z. jhr. v. d. Staal, adjudant en de eerste luit. jhr. van der Wijck, ordonnance- officier. Kath. VTet. Yereenigiug„ Naai- Het Centrum mededeelt, zijn de grondslagen voor een katholieke wetenschappelijke vereeniging in Ne derland ofschoon nog in zeer be scheiden omvang gelegd. De com missie, die in 1898 het eeremonument voor wijlen dr. Nuyens te Westwoud liet oprichten, heeft toen ook golden ingezameld voor de stichting van een Nuyens-fonds. Het comité vau uitvoe ring, bestaande uit mgr. dr. Schaep- man als voorzitter, mr. H. M. j. van Berckel als penningmeester, prof. J. V. de Groot, mr F. J. A. M. Reekers Jhr, mr. Victor de 'Sluere en dr G. Brom als secretaris, ontwierp vóór eenigen tijd de statuten dezer veree niging, welke zich meer bepaald wil toeleggen op bevordering der geschied kunde onder de Nederlandscne Katho lieken en te dien einde een beroep doen op algemeene medewerking. De aldus samengestelde statuten werden reeds door het Doorluchtig Episco paat uitdrukkelijk goedgekeurd. Door een toevalligen samenloop van omstandigheden trad de nieuwe veree niging nog niet openbaar in werking. Ook wacht zij nog op de koninklijke goedkeuring. Lit de Arbeiderswereld BINNENLAND Uit Euschede. Aau den voorzitter van het Organisa tie Qomi té te Ensehedé, is door den bur gemeester aldaar het volgend schrijven gezonden: „Namens den commissaris der Koningin in deze provincie heb ik de eer u mede te deelen. dat de door hem in zake de werkstaking beproefde bemid deling niet tot het gewenschte resultaat heeft geleid". BUITENLAND Blijkens het verslag der fabrieks inspecteurs in Denemarken over het jaar 1900-01 is ook in de Deensche in dustrie (een voortdurende beweging tot verkorting van den werktijd merk baar. Het percentage toch der fabrieken in welke per dag niet langer dan 10.5 uur gewerkt wordt bedroeg in 1874 41.7 1890 73.8 1880 59.4 1895 80.9 1885 66.6 1900 90.8 Dit percentage is derhalve in niet langer dan 25 jaren tijd's meer dan verdubbeld.Jammer, dat niet ook het aantal werklieden, voor wie deze ver korte arbeidsduur geldt, wordt mede gedeeld. Toch mag wel ails zeker wor den aangenomen, dat, indien het ver- houdingscijfer ware bc-rekend voorde in de, fabrieken arbeidende werklie den, ook dit"" een belangrijke stijging zoude hebben vertoond. Letteren en Kunst. Bij de firma Höveker en Wormser (A irjs terd'arrirPireito'iVia) is een aardig boekje verschenen, getiteld „de Boe ren op St. Helena. Het bevat een aan tal kijkjes op dart, eiland en op de kampen en woningen der Boerenge- vangenen, portretten |van de voor naam sten onder hen enz. met korte bijschriften. De opbrengst zal dienen ten voor deel e van Engeland's slachtoffers in de Moordkampen. In een aardig bandje gebonden kost het Album 0.90; het zal zeker veel koopers vinden. Vervolg Stadsnieuws. In de groote zaal van den Schouw burg werd Woensdagavond de alge meene vergadering van cle Ha&rlem- ische Handfelsvereeniging gehouden. De voorzitter, de heer G. v. d. Most van Spijk, opende de vergadering met een woord' van welkom, waarin hij de flinke opkomst zeer waardeerde, en de geschiedenis van het tienjarig bestaan naging Hii schetste het doel. waarmede de vereeniging in den aanvang is opge richt en den vooruitgang in ledental, waarmede gepaard ging een zich be- moerten met de publike zaak. Het zal steeds het streven van het bestuur zijn daarmede voort te gaan. Dc- secretaris, de beer F. H. Smit, schoof. Ze werd) nog meer verlegen. „Ik ik zou u graag wagen eens bij ons te maar „Neen, neen", viel hij haar in de rede, „alleen u wil ik zien moet ik zien! Goeie hemel" hij li t haar hand los en streek zich met een zenuwach tig gebaar over het voorhoofd „ik ben een vijand' van formaliteiten. Voor vrije naturen zijn die de dood". Hij keek haar diep in dte oogen* zijn loop iuhoudtend. en voor haar blijven de staan. „Juffrouw Langen, wij moe ten elkaar van, tijd1 tot tijd eens ont moeten: zeg me eens wanneer en. waar uw lossen zijn. clan kom ik u halen of zal u er naar toe brengen". fWordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2